Demonstratie windsurfen op de kreken te Ouwerkerk Bladoogstmogelijkheden bij bietenrooimachines in Zeeland Verdronken in zee en sluis Bankoverval in Deventer 1975 MARKANT JAAR VOOR ZEEUWSE SPORTRAAD Gesol met titels in Bondsrepubliek inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima diepvriezers ONZE PUZZELRUBRIEK 4 RENESSE. Op deze wijze wercl de deur geforceerd van een supermarkt te Renesse, waar een partij sigaretten werd. gestolen. Een beitel en schroeve- draaier zijn doorgaans al toereikende attributen. Helaas. -(Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LAND- EN TUINBOUW OUWERKERK, 30-7. Zondag 1 augustus a.s. organiseert de V.V.V. Duiveland met medewerking van de Internationale Windsurfschool Drei- schor, een surf-demonstratie op de kreken te Ouwerkerk. Het geheel staat onder leiding van de instrukteurs van de windsurf- school de heren J. K. Post en F. Kok. De demonstraties zullen verzorgd worden door leerlingen en oud-leer lingen van de windsurfschool. De kreken te Ouwerkerk zijn bij zonder geschikt voor het surfen om dat daar nauwelijks de kans bestaat dat de leerlingen afdrijven. De lessen worden dan ook altijd te Ouwerkerk gegeven. Tot nog toe heeft de minder goede kwaliteit van het water nog geen problemen opgeleverd voor het surfen. Instruktie Zondagmiddag zal het publiek on getwijfeld kunnen konstateren dat surfen een sport is waar instruktie voor nodig is. De kursus aan de In ternationale windsurfschool te Drei- schor duurt één dag, daarna kunnen de leerlingen ongeveer een week zelf oefenen. Tot slot volgt dan een proef- examen, dat gehonoreerd wordt met een internationaal geldig brevet. Op vertoon van een dergelijk brevet kan men in elk land een surfplank huren. Zonder zo'n bewijs van vaardigheid is het niet mogelijk een surfplank te verkrijgen. Advertentie Onverflauwde belangstelling ge lukkig voor oftze wekelijkse puzzel rubriek. Ook de opgave van vorige week, zette weer heel wat mensen aan het denken. Het resultaat was een fikse stapel inzendingen. Hieronder volgen de prijswinnaars. De eerste prijs is bestemd voor: De heer B. Filée Mr. P. Moggestraat 11 DREISCHOR De tweede prijs gaat naar: Mevr. R. Roelofs Oudheilige weg 33 OOSTERLAND De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. musicerend gezelschap van 5 personen; 6. gelei achtige massa, die o.a. gebruikt wordt voor het stijven van linnen goed enz.; 12. plaats in Drente; 14. wild zwijn; 15. let wel (afk. Latijn); 17. volksnaam van de kauw; 18. zeer brandbare stof; 20. oude lengteëen- heid; 21. muzieknoot; 22. lokspijs; 24. R.K. geestelijke; 27. mannelijk dier; 28, keukengereedschap; 30. kleine druklettersoort; 31. siervogel; 32. voorzetsel; 33. aan boord (afk.); 35. loterijbriefje; 36. bouwkundig ingenieur (afk.); 37. muzieknoot; 38. vrucht; 40. plaats in Utrecht; 43. technisch hulpmiddel om schepen enz. bij mist binnen te loodsen; 44. roofdier: 46. deel van Azië; 48. strijkinstrument; 50. overblijfsel bij verbranding; 52. en dergelijke (afk.); 53. stad in België; 55. noordoost (afk.); 56. muzieknoot; 57. week- sappig; 59. de elektrode aan de po sitieve pool; 61. stelsel van gods dienst; 63. zangstem; 64. zonderling en grillig van vorm; 66. diepte tus sen twee banken, waardoor bij eb een sterke stroom zeewaarts gaat; 67. bolgewas; 68. uiting van kou; 69. gezichtseinder; 70. voorzetsel; 72. sint (afk.); 73. ongeordende stapel; 75. telwoord; 77. herkauwend dier; 78. telwoord. Na de demonstraties zondagmiddag zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld gratis proberen te ZIERIKZEE, 29-7. In het jaarver slag 1975 van het Prov. Opbouwor- gaan Stichting Zeeland wordt het verslagjaar om meer dan één reden voor de Zeeuwse Sportraad een mar kant jaar genoemd. Vorig jaar was markant om o.a. de volgende redenen: de ontwerp-sub- sidieregeling voor de sport werd na genoeg ongewijzigd door prov. staten aanvaard; er werden duidelijke posi tieve resultaten bereikt in de relatie met de aangesloten provinciale sport organisaties en het spreidingsplan sporthallen en sportzalen kon wor den afgerond. SubsidiemogelUkheid De ontwerp-subsidieregeling voor de sport in Zeeland maakt het moge lijk dat de provinciale sportorgani saties beter dan voorheen aandacht kunnen gaan besteden aan admini stratie en oi'ganisatie, aan opleidin gen, vorming, propaganda en voor lichting. Daax-naast voorziet de x-ege- ling in de mogelijkheid tot het ver- lenen van subsidie ten behoeve van evenementen van meer dan plaatse lijke betekenis, terwijl tenslotte een sübsidiemogelijkheid is onderge bracht ten behoeve van het werk van het pi'ovinciaal centrum voor sportopleidingen voor de door het centrum georganiseerde en gecoördi neerde algemene opleidingen. SCHIPHOL. Het eigen bewa kingskorps van de N.V. Luchthaven Schiphol, op de luchthaven bekend als de luchthavènpoiitie. zal binnen- kort worden bewapend. Het mi nisterie van justitie heeft na jaren lang overwegen kort geleden deze beslissing genomen. HORIZONTAAL: 1. regisseur; 8. bat; 9. ach; 10. dom; 12. hevel; 13. rebel; 15. dozijn; 16. ben; 18. nijdas; 20. open; 21. pedel; 23. nota; 24. da delijk; 26. de; 28. pil; 29. zak; 31. Ds.; 32. enquête; 33. petunia; 34. Lt.; 35. Ier; 37. bes; 38. af; 40. tokayer; 44. aval; 47. koket; 48. kina; 50. ke rel; 52. pen; 53. leges; 54. nogal; 55. pipet; 56. neg; 57. moe;'59. men; 60. rammelaar. VERTIKAAL: 1. ravijn; 2. eten; 3. ia; 4. schedel; 5. Sh.; 6. Uden; 7. ro bijn; 8. bezet; 11. medoc; 12. hop; 14. lat; 15. doedelzak; 16. bed; 17. Nel; 19. sassafras; 21. paltx'ok; 22. lijze- bet; 24. dieet; 25. kater; 27. ent; 28. pui; 30. kus; 31. dia; 36. kaketoe; 39. baron; 41. kop; 42. yen; 43." eigen; 45. ven; 46. leger; 48. keper; 49. net; 51. Laga; 53. Lima; 57. mm; 58. el. VERTIKAAL: 1. zangvogel; 2. voorzetsel; 3. uiteinde v.e. niet rechtopstaand rondhout; 4. con structie van opeenvolgende treden; 5. landbouwwerktuig; 7. voorzetsel; 8. toegewijde vlijt; 9. vinnig, verbe ten; 10. de oudere (afk. Latijn); 11. roofdier; 13. ondei'grondse spoor weg; 16. bovenzijde v.e. aambeeld; 18. godsdienstig lied; 19. vierwielig rijtuig; 21. spi*ookjesfiguur; 23. stoomschip (afk.); 25. Amsterdams peil (afk.); 26. aardrijkskundige aan duiding (afk.); 27. chemisch sym bool; 29. plotseling; 31. handvuur wapen; 34. snede v.e. bijl; 36. bouw materiaal; 38. deel v.e. wagen dat op het onderstel rust; 39. vlakte maat; 41. wijfjesschaap; 42. korte tijdsduur; 45. stad in Duitsland; 47. as op een nok; 48. lengtemaat van 6 voet; 49. zangstem; 51. weinig be wogen (van toestanden); 54. kx-ach- tig, stei'k; 56. devies; 58. den lezer heil (afk. Latijn); 59. paardeslee; 60. boom; 62. eminentie (afk.); 64. niet fijn; 65. hengselmand; 68. ï-olrond halfbont voor dames; 71. zaadkorrel in een vrucht; 73. heer (afk.); 74. per felicitatie (afk.); 75. deel v.h. boven been; 76. vogclprodukt. surfen. De heer Post zal tijdens een proefles een indikatie van de moei lijkheden bü het surfen geven. Het verslag maakt vei'der gewag van nuttige bespi'ekingen in het stre ven van de i*aad te koméh tot rela- tieverbetering met de provinciale spoi'tox'ganisaties. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het provinciaal be stuur van Utx-echt wil het met de wateri'ekreatie in de Loosdrechtse en Vinkeveense plassen over een andere boeg gooien. Men wil in de eerstkomende jai-en het varen met pleziervaartuigen beperken en an- dei'e vormen van water- en over- x-ekx-eatie bevorderen. Gedeputeerde staten schi'ijven dit in een versche nen voorontwerp sti'eekplan Utrecht West. ROTTERDAM. De vervoersfede- ratie in Rotterdam gaat een pi-oces. aanspannen tegen het Rotterdamse taxibedrijf Eurotax b.v. in vei'band met het verbod van de direktie dat chauffeurs van deze onderneming geen snor of baax'd mogen dragen. De federatie heeft hiertoe besloten naar aanleiding van het ontslag van één van de chauffeurs, die tegen de regels van het taxibedrijf in zijn snor heeft laten groeien. OIRSCHOT. In de nacht van woensdag op -dondei'dag is uit een kledingzaak aan de Nieuwstraat in Oirschot kleding ter waax'de ,van f 13.000 gestolen. Ontvreemd wer den onder andere spijkerbroeken, jux-ken, rokken en vesten. Van de daders ontbreekt elk spoox\ HAZERSWOUDE. De 56-jai'ige Roelof Velthuizerx uit Hazerswoude is woensdag in Celle Saint-Avant (Midden-Frankrijk) dodelijk veron- gelukt toen hij bij het oversteken van de weg werd aangex-eden door een auto. DEN HAAG. De ambtenaren van 21 jaar en ouder krijgen net als de werknemers in het bedi'ijfsleven een toeslag van dertig gulden per maand op hun salaris. Over de verdere maatregelen waai'toe het kabinet heeft besloten in zijn „arbeidsvoor- waardenbesluit tweede helft 1976" gaat minister De Gaay Fortman (ambtenarenzaken) binnenkox-t met de ambtenarenbonden praten. UTRECHT. De vakbonden hebben donderdagmiddag het overleg met de direktie van Etna Ijzergieterijen in Breda over een sociaal plan afge broken. Dat plan zou er moeten ko men voor de 190 werknemers die in verband met de sluiting van de staalgieterij zouden moeten afvloei en. Voor 25 jaar.... BRUINISSE. De aquariumver eniging „Willem Deutz" heeft kon- takt opgenomen niet een der grootste dierentuinen in ons land aan wie men flora en fauna uit de Zeeuwse stromen zal leveren, waarvoor men dan siervisjes in ruil zal ontvangen. OUWERKERK. In onze omge ving ziet men thans allerwegen blauwe vlaggen tegen de spreeuwen. Het resultaat is zeer doeltreffend. ELKERZEE. Bij het neerleggen van haar funktie als wijkverpleeg ster van Het Groene Kruis" is aan zuster C. v. N. toegekend de ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. OUWERKERK. In de polder „de Vier Bannenzal een schouwing worden gehouden op de afwatering van sloten enz., waarbij gelet zal worden op het verwijderen van oor, sek en veek. RENESSE. Het mooie weer heeft zondag duizenden mensen naar het strand gelokt. Deze zondag toerden alle rekords geslagen wal betref 1 op zondag na de oorlog. BURGH/HAAMSTEDE. Vanaf de muziektent heeft burgemeester H. Jhr. R. R. zaterdagmorgen op ver zoek van het werkkomité voor de winkelweek, deze winkelweek ge opend. RENESSE. Dc belangstelling voor de kermis te Renesse heeft alle verwachtingen overtroffen. Het dorpsplein is voor de helft met aller lei vermakelijkheden bezet. ZIERIKZEE. Op een korte bij eenkomst werd door de Zierikzeese Middenstandscentrale aan de N.V. Kon. Zeelandia het jubileumge schenk, bestaande uit een speciaal ontworpen vlag, aangeboden. ZIERIKZEE. Dc Prov. Stoom- bootdiensl op de Oosterschelde heeft gedurende het eerste half jaar van 1951 op dc lijn Zierikzee-Katseveer 65.222 passeagiers en 16.280 auto's vervoerd. BURGHHAAMSTEDE. In de loop van vorige weck iverd op de la gere scholen door de Floraliavereni- ging dc jaarlijkse veldbouquetten- wedslrijd georganiseerd voor de vier laagste klassen. DEN HAAG. Minister Van Doorn van e.r.m. heeft donderdag zyn nota „Kunst en Kunstbeleid", die is ge wijd aan de inrichting- en ontwikke ling van .het kunstbeleid, aan het parlement toegestuurd. DEN HAAG. Voor de kust bij Scheveningen stond donderdag een „levensgevaarlijke zee", aldus de politie. In de middag moesten vier mensen worden gex*ed, terwijl in de morgen een man was verdronken. DELFT. Uit het stedelijk museum Het Prinsenhof is voor f 140.000 aan goederen gestolen. Een staande klok en een aantal zeldzame voorwerpen van aardewex'k waren de buit van vermoedelijk meer dan één dader. AMSTERDAM. In een verzor gingstehuis in Amstei'dam, waar hij wegens zijn zwakke gezondheid verbleef, is woensdagavond op 68- jarige leeftijd dc oud-verzetsstrjjder Frils Kief overleden. HELDEN. Bij een routine-kontro- le heeft de rijkspolitie van het Lim burgse Helden 240 kg hasj aange troffen in een Volkswagenbusje. De politie van Helden heeft dit donder dag op een perskonferentie meege deeld. MAASTRICHT. Met het aanbren gen van de zogenaamde laatste kei in het plaveisel vaix het vermaarde Maastrichtse Vrijthof heeft bui'ge- meester mr. A. Baeten dondei'dag- avond op symbolische wijze de ope ning verricht van dit gx-ondig gex*e- noveerde plein. DEN HAAG. De politie'heeft don derdagmiddag in de luier van een meisje van veex-tien maanden eexi plastic zakje gevonden waarin 12 gram heroïne was verborgen. ROTTERDAM. In het West- Kruiskadekwax-tier heeft de Rotter- damse politie de afgelopen twee da gen opnieuw negen pei'sonen aange houden in verband xnet het bezit van of de handel in heroïne. UTRECHT. In de stationsrestaura tie op het Centraal Station in Utrecht - onderdeel van het winkelcentrum Hoog Catharijne - houden tcgen- wooi'dig televisie-camera's de klan ten in het oog. DEN HAAG. De Nedexdandse kaas- produktie is in de droge 'zomexTnaan- den van dit jaar lager geweest dan de fabrikanten zich hadden voox*ge- steld. GRONINGEN. De i'aad van com missarissen van de Groninger auto busdienst onderneming GADO in Groningen (ongeveer 600 man perso neel) px'otesteert in een brief aan de minister van veikeer en waterstaat fel tegen elke verdere inkrimping van de diexistregeling. ARNHEM. De Arnhemmer Harm Dost, die in een Duitse gevangenis een straf van drie jaar en negen maanden uitzit, heeft aan het Ne derlandse konsulaat in Dusseldox'f geschreven dat rhij de hulp van de Nederlandse regering niet meer no dig heeft. LEEUWARDEN, 29-7. Een 22-jari- ge toeriste uit het Westduitse Reck linghausen is donderdagavond bij liet zwemmen ten westen van het be waakte badstrand op Ameland ver dronken. Maria Eva Brosda ging samen met vijf andere Duitse meisjes buiten het bewaakte stx-and en buiten de geadviseei'de badtijden toch te wa ter. De meisjes kwamen al snel in moeilijkheden. Twee badmeestei's en een hotelhouder wisten met gevaar voor eigen leven vijf vakantiegan gers uit het woelige water te halen. Maria bleef in de branding onzicht baar. Met een helikopter van de Ko ninklijke Luchtmacht is het gebied nog afgezocht. Later op de avond spoelde haar stoffelijk ovei'schot aan. LEMMER. De heer Mai'ten van Kol uit Heemskerk is donderdag middag vei'di'onken bij de inlaat- sluis naast het gemaal in Lemmer. De man was in een visbootje op het IJsselmeer en is vermoedelijk te dicht bij de sluis gaan liggen. Nu er peiTnanent zoet IJsselmeei'water woi'dt ingelaten op de Friese Boe zem staat er ter plaatse een sterke stroming. Getuigen hebben gezien dat het bootje in de sluis werd gezogen. Het scheepje kwam er aan de andere kant ondersteboven weer uit. Het lichaam van het slachtoffer was vrijdagmoi'gen nog niet gevonden. De man logeei'de op een camping in Lemmer. DEVENTER. 29-7. Twee jonge mannen hebben donderdagmorgen een gewapende overval gepleegd op een bijkantoor van de Spaarbank Midden cn Oost Nederland aan dc Zwolseweg in Deventer. Dit heeft een woordvoerder van de politie in Deventer meegedeeld. De overvallei-s drongen om tien uur de bank binnen. Een van hen sprong over dc balie en dwong een meisje geld te geven met do woorden „gauw of ik schiet". Het meisje voerde die opdracht' uit. Verder gi'aaide de overvaller op eigen gele genheid geld uit de kas. De andere ovei'valler bleef in de hal van de bank waarin zich op dat tijdstip nog geen klanten bevonden. De overval lers hebben zich uit dc voeten ge maakt met een auto die in eenz ij- straat naast de bank stond gepar keerd. Achter het stuur zat een handlangei'. Volgens de politic is die auto gisteren in Apeldoorn gestolen. Over de omvang van de buit is nog niets bekend. ZIERIKZEE, 29-7. Door het C.A.R. te Goes is een inventarisatie gemaakt van de oppervlakte bieten die er in de provincie Zeeland zijn, dit in ver band met eventuele mogelijkheden om zoveel mogelijk bietenblad voor veevoeder doeleinden te gebruiken. Diverse zesrijige bietenrooimachi nes, aldus meldt het land- en tuin bouwblad van de Z.L.M., zullen hiex-- voor aangepast dienen' te worden, hetgeen toch aanmerkelijke kosten met zich meebrengt, kosten die.mo gelijk alleen voor dit seizoen ge maakt moeten worden. De oppexwlakte suiker-bieten in Zeeland bedr-aagt 22.500 ha, waar van in Noord-Zeeland 13.500 ha en in Zeeuwsch-Vlaanderen 9.500 ha. De opper-vlakte te rooien door een- rijer-s is 5.000 ha, de oppervlakte te rooien door zesrijei's 17.500 ha. Bladoogst Van huis uit geschikt om blad te oogsten zij de eenrijige rooiers en deze worden voornamelijk daar in gezet waar bladoogst plaatsvindt. Van de zesrijers zijn vijftig machines ingericht om blad te oogsten en ex- kunnen er dex-tig als zodanig wox-den inger-icht. De machines die voor de bladoogst zijn ingericht oogsten on der nox-male omstandigheden het blad slechts op een deel van de per celen. Bij de machines die ingericht kunnen woi'den, gaat het om een, in vestering van plm. f 7.500,per ma chine, (tx-anspox-tbandje). De eenfase machines (15) moeten, in geval van bladoogst, met een apaxie ontbladeraar als tweefase- Advertentie BONN, 29-7. Onder de zwarte to gen die de gelovigen in Deemoed de ogen deden neerslaan, bewoog zich volgens dc officier van justititc in Frankfort, een bende zwendelaars. Een groot deel van haar slachtof fers werd om de tuin geleid door het grote wandtapijt met dc reproduktie van Leonardo Da Vinei's Ultima Ccna cn dc talloze kruisbeelden in de villa bp Frankfort die dc bende haar kerk noemde. De bende, bestaande uit vier man nen en een vrouw, presenteerde zich als dc- „Vrije Anglicaanse Kerk" en als zodanig verleidde zij cr 44 men sen toe akademische en andere titels te kopen. Daarvoor moeten Werner Nest- mann, bontwei'ker van beroep, zijn vrouw en drie medeplichtigen zich op 23 augustus voor de rechtbank machine gaan werken. Dit betekent een grote investei-ing (plm f 25.000.-), plus één man en een trekker meer. In noiTnale jaren wordt gemiddeld over Zeeland 40~pïecent van het bie tenblad geoogst. VENRAY. De deskundigen van het Centraal Dieiengeneeskundig Instituut te Rotterdam zijn er nog niet achter wat de oorzaak is van de vergiftiging vaxi de veestapel van de heer Toon van Dijck aan de Laagheidseweg te Venray. Zij heb ben dit laten weten aan het gemeen tebestuur van Venray, dat medio juni om een grondig onderzoek heeft gevr-aagd, en dat thans op spoed heeft aangedx-ongen. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De twee Japanse za kenlieden, die in Moskou waren op gepakt wegens vermeende poging tot omkoping, zijn woensdagavond door de Sowjet-autox-iteiten op vrije voeten gesteld. BANGKOK. Radio Vientiane heeft dondex-dag bekendgemaakt dat Vietnam, Laos en Cambodja hebben besloten één lijn te tx-ekken waar het hun zakendoen met Zuidoost- Azië betreft. WARSCHAU. Meer dan 50 Poolse bux'gers zijn reeds berecht als na sleep van de opstand vox-ige maand tegen een door de regeidng aange kondigde verhoging van de voedsel prijzen*. Er duren nog processen voort. Dit heeft een regeringswooi'd- voerder dondei'dag in Warschau be kendgemaakt. ANKARA. In het oog gehouden door een geprikkeld Griekenland is donderdag een Turks exploratie schip de Egeïsche Zee binnengevo- x-en om daar naar de aanwezigheid van olie te zoeken. MENLO PARK, California. De po litie heeft donderdag een van de drie mannen geari'cstecrd die wor den gezocht in verband met de qnt- voering van een bus mcl kinderen eerder deze maand in Chowchilla, California. veranlwooi'den. Op hun aanklacht slaan 44 gevallen van oplichting en 327 pogingen in die richting. De handel in onechte titels lever de de bende tussen 1973 en 1975 meer dan anderhalf miljoen mark op. zegt Dietrich Rahn, de officier van justitie. De titels, gaande van adellijke tot die van doctor in de wijsbegeer te en doctor in de godgeleerdheid, kostten tussen de dertig- en veer tigduizend mark. Behalve de 44 Westduitsers die erin trapten, gingen x-uim 2.500 Westduitsers - van wie een aantal al echte titels had - in op dc adver tentie die de bende placht te plaat sen: „Erkende Duitse universiteiten onderscheiden hoogstaande persoon lijkheden met akademische graden cn professorale titels". De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4