r ROSE GLADIOOL „ILLUSION" OP DELTA-FLORA Uitbreiding tolplein Zeelandbrug met een derde tolstraat BOTULISME Mooi Zierikzee WINNAAR Subsidieregeling grasinzaai Stieren in de porseleinkast Boos op de minister opruiming 4 stoelen en een ronde tafel 498,- deurloo Coördinatie bejaardenwerk op Sehouwen-Duiveland „The Light Baerers" in hervormde kerk te Renesse 3 iWfSSPAARBANK STREEKNIEUWS Gevangenis- avontuur in Tunesië F.N.V. niet gerust op AAW-voorziening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEVrydag 30 juli 1976 Nr. 21935 De winnende boeketten rose Illusion en Gabriëlle. Wat is botulismc? l)at is een ziekte die thans vooral vogels aantast. De veroorzaker is een bacterie, die voor al in kadavers leeft, maar die ook de modder cn het water rond zo'n die- rcnlyk besmet. Bovendien scheidt deze bacterie een giftige stof af die dodelijk kan zjjn. Niet in stromend water en ook niet wanneer één dood vogeltje ligt te vergaan in duizenden kubieke meters water. Dan wordt het vergif sterk verdund. Men mag aannemen dat botulismc al vele eeuwen oud is, want overal waar leven is, ontstaan ook dode lichamen. Maar de naam komt van het latijnse botulus (klemtoon op de o) dat darm of worst betekent. Zoals bekend maakte men vroeger alleen worst in (al of niet terdege schoon gemaakte) darmen, vooral in die van het varken. Maar worst is niet houd baar, tenzij men ze góed gekookt onder een laag vet bewaart, dus af gesloten van de buitenlucht óf als men ze rookt en aldus alle bacterie leven erin doodt. Er ontbrak wel eens wat aan en dan ontstond in die worst bederf. Vandaar dat dc eerste doden (onder de mensen!) vielen door worstvergiftiging. Ook tijdens de eerste wereldoorlog zijn mensen door botulismc omgeko men. Dit gebeurde wanneer na een veldslag de lijken niet goed opge ruimd werden. Vergingen ze in wa ter dan werd dat water steevast met botulisme besmet. En nu zijn wij zover, dat bijna geen mens meer het slachtoffer wordt, maar alleen dieren en dan vooral vogels. Toch lopen een des kundige de griezels over de rug als hij ziet hoe men in allerlei meren, sloten, plassen en vaarten dode vo gels doodleuk met de hand uit de modder graait! Klaarblijkelijk moe ten er eerst dooie ongelukken met ménsen voorvallen eer (men voor zichtiger wordt. Een dode vogel die in staat van ontbinding verkeert is gevaarlijk. Die mag men nooit met de blote hand aanpakken. Zelfs rub ber handschoenen zijn nog niet ide aal, tenzij dan om een Whep of em mer te hanteren waarmee men de kadavers oppakt. Deze dienen daar na terdege vernietigd te worden, dus ontsmet of verbrand. Anders besmet men opnieuw grondwater ermee. Hoe komen wij aan die golf van botulismc van thans? Daar zijn twee oorzaken voor, af gezien van het feit dat de kwaal al vele jaren in België en Duitsland voorkwam en a.h.w. zich naar ons land heeft uitgebreid. Daar is op de eerste plaats de warmte. Zodra op pervlaktewater 20 graden Celcius bereikt of nog hoger, juichen alle bacteriën. Want die houden wel van temperaturen tussen 20 cn 30 gra den, als het maar in een natte om geving is. Vandaar dat de slachtof fers van botulisme vooral in hete zo mers vallen. Toch komt de kwaal ook in koele zomers voor, want vanaf 18 graden is het al mis en die tem peratuur bereikt ons water (niet het zeeewater maar het binnenwater) al tijd al in mei. Er zyn ook deskundigen, die zeggen dat het aantal vogels in vele streken groter is dan normaal. Let wel: het aantal vogels, niet het aantal soorten want dat is heel wat anders. Net zoals men in vele streken het grove wild (hazen, reeën, herten, wilde zwijnen) zich heeft laten ver meerderen tot het een plaag werd, zo heeft men uit pure dierenliefde het aantal eenden laten aangroeien tot het een plaag werd. Dit is voor al in de Biesbosch het geval, waar de kwaal dan ook heel erg is. Dan blij ven teveel zwakke vogels in leven die bij de minste tegenslag in het water sterven. Roofdieren die zd op ruimen zijn er vrijwel niet en zo krijgt het botulisme zyn kans. Ge woon een maatregel van dc natuur tegen dc overbevolking, zeggen de geleerden. Want in tegenstelling tot de myxomatosc die geregeld de ko- nynenstand tot 12 procent terug brengt, Is de ziekte niet door de mens verspreid. Het is een natuurlij ke aangelegenheid. Geleuter over warmtebcsmetting door water van industrieën of clectriciteitscentrales baat niet want dit speelt juist in de Biesbosch, thans de grootste be smettingshaard, niet mee. Waterverversing .doorspoelen) cii snel opruimen van kadavers zijn de kunnen helpen. Maar vermoedelijk zal de kwaal pas ophouden als de enige bestrijdingsmiddelen, die vogelstand uitgedund is. Minder hete zomers werken daarbij ook gunstig. (Ad Int.) LISSABON. Mei salvo's in de lucht hebben Portugese soldaten in Lissabon een eind gemaakt aan een straatgevecht op het centrale Ros- sio-plein. WASHINGTON. Washington heeft donderdag gemeld dat de Sowjct- Unic is begonnen met de installatie van raketten voor middelbare af stand met meervoudige kernkoppen die op West-Europa zjjn gericht. MIDDELHARNIS, 29-7. De rose gladiool, de Illusion, heeft het dit jaar op de nationale gladiolenten- toonstclling te Middelharnis gewon nen. Ook de rose Gabriëlla was bij zonder mooi en derhalve gingen de eerste en tweede prijs naar de teler, de heer A. de Wit te Sommelsdyk. Dat wil niet zeggen, dat alleen rose bloemen te zien zijn op de ex positie, want ook de vuurrode Os car. prijkt er in volle glorie en dat zelfde geldt i voor de gele Jackson Ville Gold. In- het paars was de Modern Art de mooiste; in oranje-rood de Joli Coeur en natuurlijk: de witte Friendship kreeg ook een prijs. Er zijn in alle soorten en tinten boeket ten aangevoerd in de 900 m-' grote hal. Ieder zorgde voor eigen inzen ding en rangschikte die naar soort en maat. Arrangeurs maakten er een prachtig geheel van, terwijl de bloemenveilingen voor een eigen gezicht zorgden, dat ook weer past in het geheel. Onzekerheid De direkteur van de Afzetbevor dering. de heer mr. Nederveenj opende woensdagmiddag de ten toonstelling, Delta Flora, en sprak Advertentie dc ideale gezinsbaiik Reis- NOOItD WEI.LE t.o. Dorpshuis - woensdag 11.00-12.00 uur. ZIEKIKZEE, 29-7. Deze weck ver scheen het jaarverslag 1975 van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. In het verslag wordt cr o.a. op gewezen dat het bevorderen van plaatselijk en regionaal gecoördi neerd bejaardenwerk in het verslag jaar een grote plaats innam in het werkprogramma van de consulente. De bedoeling hiervan is het welzijns werk voor ouderen overzichtelijker, doeltreffender en beter af te stem men op de plaatselijke situatie. Nadat vorig jaar kontakten wer den gelegd op Sehouwen-Duiveland, door dc consulente enig onderzoek werk was gedaan naar de behoeften op het terrein van het bejaarden- werk. cn de instelling voor maat schappelijke dienstverlening op Sehouwen-Duiveland een diskussie- nota over het bejaardenwerk had verspreid, nam de vereniging van burgemeesters, wethouders en secre tarissen het initialief een sturlieeom- missie in te dellen, aldus meldt het jaarverslag. er zijn verwondering over uit, dat de gladiolen, ondanks de droogte toch op de tentoonstelling aanwezig zijn en hij kenschetste de moeilijk heden, die overwonnen moeten zijn op de juiste datum bloeiende bloe men te hebben. „Hieraan is een slo pende onzekerheid voorafgegaan, maar de liefde voor deze teelt heelt het gewonnen. Het is ook de moeite Een wonderlijk sprookje vol roman tiek wordt, ivaarheid in oud Zierikzee en hoog in de lucht klingelt ijle muziek met jouw carrillon. zing ik mee stad van mijn ouders en daarom van mij met jouw schoonheid heb ik een band je bent een ontroerend oud schilderij gemaakt door een kunstenaarshand. Wanneer ik verliefd naar jouw weelde kijk je glanst als een flonkerjuweel eens ging je gekleed, door de handel rijk in goud en brokaat en fluweel jouw glorie was stralend, machtig je faam een stad als een trots monument en door de eeuwen bleef je voornaam zo heb ik je altijd gekend. JAN TUINDER De bestrijding van wilde haver Wegens het niet naleven van de voorschriften vervat in de verorde ning bestrijding wilde haver werden in 1975 door de algemene dienst 69 processen-verbaal opgemaakt. In 4 gevallen werd met een waarschu wing volstaan. Discussienota Dc commisie start met een drietal hoorzittingen waarop een door de consulente opgestelde discussienota over de mogelijke structurering van het bejaardenwerk aan de orde wordt gesteld. Hierna wordt de com missie, die de ideecn verder gaat uit werken, uitgebreid met vertegen woordigers uit de diverse sektoren van het bejaardenwerk. De algemene wens tot samenwerking en overleg wordt .vertaald" in een ei landelijk overleg- en adviesorgaan, analoog aan dc stichtingsbesturen voor ge coördineerd bejaardenwerk. Dit over legorgaan zal tevens een rol kunnen spelen bij het van kracht worden van het opncmingsadviesbeleid voor de bejaardenoorden. In september presenteert dc kom missie haar eindrapport, voorzien van subsidieverzoek, aan de vereni ging van B.W. en S. Momenteel wordt lief door de afzonderlijke ge meentebesturen besproken. van hel telen waard," wudrna hij de afzeteijfers vergeleek met de omzet in de EEG-landen en de afzet in Nederland, die zeer gering is. Delta- Flora is tot zaterdagavond half tien geopend. Dit wordt medegedeeld in het jaar verslag 1975 van de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Van de 69 p.v.'s werden er 9 opge maakt op Sehouwen-Duiveland; het merendeel van de overtredingen had betrekking op lichte besmettingen. Door echter aan deze lichte besmet ting geen aandacht te schenken, loopt men het risico dat binnen enkele ja ren de besmetting zodanig is dat men zonder het nemen van drastische maatregelen dit onkruid niet meer de baas kan, aldus het landbouwschap. ZIERIKZEE Rommelmarkt Dellasport Morgen (zaterdag) houdt de hand balvereniging Delta Sport een rom melmarkt in de Beurs. Tevens is er gelegenheid o'm poffertjes te eten en een drankje te nuttigen. De op brengst komt ten bale van de jeugd afdeling. NIEUWERKERK Oud papier Heden (vrijdag)-avond wordt weer oud papier opgehaald ten bate van de zending. Gebundeld gereed gezet, bevordert een snellere afvoer. OOSTEELAND „Band zonder Naam" Op zaterdagavond 31 juli a.s. hoopt de „Band zonder Naam" uit Drei- schor hier ter plaatse in de mobiele muziektent aan het Koninginneplein, onder leiding van de heer J. Knuist, een concert te geven. Gehoopt wordt op wat belangstelling van het pu bliek en stilte tijdens het spelen van de verschillende nummers. (Vervolg van pag. 1) hankelijk zijn van de afstand en liggen tussen een derde en de helft van de genormaliseerde transportkosten 5. teneinde te bevorderen dat zoveel mogelyk suikerbietenkoppen en -blad ter beschikking komen van de veehouders zal een subsidie worden verstrekt bij ombouw van bietenrooiers teneinde deze ge schikt te maken voor het oogsten van deze produkten. De subsidie zal 50 °/o bedragen van de om- bouwkomsten, met een maximum van f 4.000,per machine. De ombouw moet heben plaatsgevon den tussen 1 juli en 1 november 1976. Aanvragen voor een bij drage moeten vóór 15 september 1976 worden ingediend bij de hoofdingenieur-directeur voor de Bedrijfsontwikkeling. Akkerbouwers die bereid zijn op basis van deze regeling over te gaan tot het inzaaien van Italiaans en/of Westerwolds raaigras of zulks reeds hebben gedaan en gebruik wensen te maken van de regeling kunnen zich met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te Goes in verbin ding stellen. Veehouders in Zeeland die voor de aankoop van ruwvoeder de bemidde ling van het Landbouwschap wensen, dienen zich vóór 1september bij ge noemd secretariaat voor registratie te melden. De Gewestelijke Raad vertrouwt dat de akkerbouwer alles in 't werk zal stellen om de veehouderij de hel pende hand te bieden en wil daar voor reeds bij voorbaat zijn dank uit spreken. RENESSE, 28-7. Woensdag jl. werd in de hervormde kerk van Rcncssc een byzonder dienst gehouden. In dc goed gevulde kerk werd opgetreden door de gospelgroep „The Light Bac- rers". Dc avond werd geopend door de heer J. H. Blom, die de aanwezigen hartelijk verwelkomde. De gospelgroep bracht een soort eigentijdse liederen op gospelwijs. Er werden enkele nummers in het En gels gebracht, maar het merendeel van het reportoire was Nederlands. Tussen de verschillende nummers door legden de leden van de groep getuigenissen af. Het was jammer dat de muzikale groep de versterker te luid had afge steld, waardoor het minder goed ver staanbaar was. Praatje Aan het eind van de avond nodig de de groep belangstellenden uit na afloop nog even een praatje te ko men maken. Een uitnodiging waar voor wel degelijk belangstelling bleek te bestaan. Op woensdag 4 augustus zal in de hervormde kerk van Renesse op nieuw een bijzondere dienst worden gehouden. Er zal dan worden opge- 1 reden door de brassband „Exelsior" uil Kloetinge onder leiding van Ko den Toonder. ZIERIKZEE, 29-7. In verband mei de toeneming van het verkeer over de Zeelandbrug is een nader onder zoek noodzakelijk gebleken naar dc eapaeitcit bij de tolinning ten be hoeve van deze brug by Colijnsplaat. Daartoe zyn in 1975, aldus delen ged. staten aan provinciale staten van Zeeland mee, visuele tellingen uitge voerd. Uil de resultaten van dit onder zoek is gebleken dat bij dagintensi teiten van 10.000 motorvoertuigen per etmaal gedurende een aantal uren per dag filevorming optreedt. Het aantal wachtende auto's varieert dan van 30 tot 50. Een stijging van het verkeersaanbod gedurende deze periodes met 10"/» zal het aantal wachtende auto's tot 100 a 150 doen toenemen. Hieruit blijkt dal bij iets hogere intensiteiten de filevorming zeer snel zal toenemen. Het college wijst er op dat dagen met een intensiteit van 10.000 mo torvoertuigen per etmaal thans reeds geen uitzondering meer zijn. De ver*- keersprognoses voor de Zeelandbrug wettigen de verwachting dat het aan- MAAGDENBURG, Oost-Duitslaud, 29-7. In de omgeving van Maagden burg in de DDR is een kudde van twintig in het wild levende stieren na een rivier overgezwommen te zijn, een dorp binnengedrongen. Etalages en bezoekers van een café moesten het ongelden. Twee te hulp geroepen jagers heb ben de kudde tenslotte uit het dorp Calvoerde verjaagd. SCHIPHOL, 29-7. Op Schiphol is donderdagmiddag het Apeldoornse echtpaar Van Houtem-Hekel terug gekeerd van een vakantie op het Tu nesische eiland Djerba, die voor hun op een wel zeer onplezierige wijze is geëindigd. Drie weken lang zijn de heer en mevrouw Van Houtém door de Tunesische autoriteiten vastge houden op verdenking van moord op een 37-jarige Tunesier. Afgelopen Dinsdag hebben zij van de autoritei ten van Tunesië te horen gekregen dat het onderzoek had uitgewezen, dat zij onschuldig waren. Zij kregen hun paspoorten terug en mochten het land verlaten. Volgens de informaties van de heer en mevrouw Van Houtem loopt de dader nog op vrije voeten. UTRECHT, 29-7. De gekozen leden van de ondernemingsraad van de Ne derlandse spoorwegen zijn teleurge steld en verontwaardigd over de plannen van minister Westerterp van verkeer en waterstaat om het spoor kaartje 8,5 procent duurder te ma ken en wellicht minder vaak en kor tere treinen te laten ryden. Westerterp kreeg eerder deze week ook al een schrijven van de o.r. van N.S. op z'n bureau over de zogeheten tien-passagiersnorm voor de streek bussen en nu trekken de gekozen le den van de o.r. opnieuw verontwaar digd aan de bel. Ze zien de plannen van de minis ter als een uitvloeisel van een on evenwichtig en controversieel over heidsbeleid. De ondernemingsraden vinden de maatregelen van de mi nister discriminerend. De tariefsver hoging geldt namelijk alléén het openbaar vervoer. la) dagen mei een intensiteit van 10.000 motorvoertuigen/etmaal of meer, verder zal toenemen. In dit verband wordt opgemerkt, dat het verkeer over de Zeelandbrug in 1975 ten opzichte van 1974 met ruim 15" is toegenomen. Door de uitbreiding van het tolplein met een derde tol straat voor beide richtingen wordt de capaciteit met 30"/» verhoogd en kan filevorming worden voorkomen. De kosten In verband hiermee is een ontwerp opgemaakt dat voorziet in de aanleg van een extra rijstrook langs de bei de buitenkanten van de reeds be staande tolstraten. Ter hoogte van de tolinning zijn ea. 85 m lange vlucht heuvels geprojecteerd, waar op de tolhuisjes en de apparatuur voor de fotografische controle zoals camera- kast en flitseenheid worden ge plaatst. Voor de toluilbreiding moet o.a. een sloot worden verlegd, waar voor de benodigde gronden nog moe ten worden aangekocht. De raming van de kosten voor deze werken sluit op een bedrag van f 336.925,-. Advertentie in onze o.a. ijzersterk samen meelstraat 31 zierikzee UTRECHT, 29-7. Volgens de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (N. V.V./N.K.V.) zullen grote groepen gehandicapten, bejaarden en arbeids ongeschikte werknemers dc dupe worden van de plannen van minister Boersma met de A.A.W., de algemene arbeidsongeschiktheidswet, de volks verzekering die per 1 oktober voor elke arbeidsongeschikte kostwinner een bodemvoorziening zon moeten gaan garanderen. In een adres aan de tweede ka mer schrijft de F.N.V. dat minister Boersma en zijn staatssecretaris Mer- tens - ondanks eerdere beloften - al- leriei beperkingen willen aanbrengen in het beschikbaar stellen van voor zieningen als telefoons, huishoudelij ke hulp, taxivervoer, aangepaste auto's, aanpassing van woningen van gehandicapten etcetera. Met name voor de werknemers betekenen de plannen van sociale zaken een forse aantasting van de rechten waarop ze aanspraak kunnen maken als ze on verhoopt arbeidsongeschikt worden. Jaarverslag Stichting Zeeland van lIe drie „Baerers" iaan het werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3