PEKING BIVAKKEERT OP STRAAT SYRISCH-PALESTIJNS AKKOORD GETEKEND Soweto blijft roerig Draaiorgels te Utrecht Er zou sprake zijn van tienduizenden slachtoffers Peking verwachtte weer beving Gevaarlijk balletje Landbouwschap boos over appelinvoer Nota „kunst en kunstbeleid" De koffieprijzen AGENDA P.T.T. 2 De toestand in Libanon JOHANNESBURG, 29-7 Soweto, de Afrikaanse woongemeenschap by Johannesburg waar het al geruime tijd onrustig is, stonddonderdag 'in het teken van brandstichtingen en schoolstakingen. In de vroege ochtenduren brak brand uit in zeker acht lagere scho len en scholen voor voortgezèt onder wijs, waarbij schade werd aange richt aan klaslokalen en kantoren. Bij de brand in één van de scholen scsoot .de politie op een vluchtende verdachte, maar deze wist te ontko men.. De stakingen schijnen te zijn.ger organiseerd, maar-de identiteit., van de organisatoren is niet bekend. De leerlingen waren normaal-naai school gekomen.maar aan het einde van het spëelkwartièr gingen zij naar de klass'ëm pakten hun, h'oéken. en verdwenenbij' düi^ënden: Inci denten deden zich hiérbij niet voor. AMSTERDAM, 29-7. De 15-jarige Ronald Gijsen uit Amsterdam is een partijtje voetbal op het Amstelsta- tion donderdag bijna noodlottig ge worden. De jongen gebruikte met en kele vriendjes het perron als voet balveld. In het vuur van het spel dook hij op een gegeven mpment van het perron af een lastige bal na. Dat gebeurde pal voor een juist optrek kende trein. De knaap kreeg een flinke dreun van een treeplank en werd tot zijn geluk op het spoor naast de trein gezwiept. Hij is vol gens NS met vrij lichte verwondin gen naar een ziekenhuis in Amster dam overgebracht. UTRECHT, 29-7. Het nationaal museum van speeldoos tot pierement is dankzij een gift van het prins Bernhardfonds vijf fraaie oude draaiorgels rijker geworden. De or gels - daterend uit de jaren 1900- 1930 - completeren het beeld dat het museum wil geven van de wordings geschiedenis van het draaiorgel, een bij uitstek Nederlands muziek in strument, aldus conservator-direc teur .1. J. L. Haspels van het museum. Flitsen uit het buitenland GENÊVE. Het internationale comi té van het Rode Kruis heeft donder dag bepaalde Libanese groepen er van beschuldigd dat zjj honderden gewonden ter dood veroordelen door te weigeren bestandswaarborgen te geven voor een evacuatie van de ge wonden uit het Palestijnse vluchte lingenkamp Tal Zaatar bij Beiroet. ROME. Uit vrees dat hun slacht offer. een hartpatiënte, iets zou overkomen, hebben onbekende Ita liaanse ontvoerders donderdag de 43-jarige Graziella Quarluccio vrij gelaten. De familie van de vrouw heeft vermoedelijk geen losgeld hoeven te betalen. MOSKOU. In een gesprek met het blad „Prawda" heeft de Russische leider Leonid Brezjnjev vrijdag president Ford en andere westelijke leiders beschuldigd van inmenging in de zaken van Italië teneinde de kommunisten buiten de regering te houden. ROME. De Italiaanse kabinetsfor mateur Giulio Andreotti heeft presi dent Giovanni Leone donderdag meegedeeld dat hjj de opdracht om een nieuwe - geheel christendemo cratische - regering te vormen, aan vaardt. PEKING, 29-7. Kalm, gediscipli neerd en zonder de geringste paniek heeft de miljoenenbevolking van Pe king, Tien Tsin en andere steden van de Chinese Volksrepubliek gerea geerd op de zware aardbeving die zich in de nacht van dinsdag op woensdag voordeed. Dit - blijkt .uit ooggetuigenberichten van verschillende Westerse eorresr pondenten in de Chinese hoofdstad. In enkele uren tijds heeft de gehele bevolking van Peking donderdag haar woonhuizen ontruimd. Ze bi vakkeert de komende dagen op straat, op last van de autoriteiten die kennelijk nog meer aardschokken vrezen. Inmiddels is in de getroffen gebieden een massale reddingsopera tie op gang gekomen. De aardbeving in China PEKING, 29-7. Waarnemers in Peking zijn van oordeel dat mogelijk tien duizenden mensen zijn omgekomen bij de aardbevingen van de laatste dagen. Het centrale partijcomité heeft laten weten dat het verlies aan mensen levens hoog is. In de hoofdstad zelf bedraagt het aantal doden naar schat ting 50. Tangèjan, op slechts 180 km ten zuidoosten van Peking, is volgens ooggetuigen vrijwel geheel verwoest. In,Peking .brengen intussen de onge- 'veer zes-miljoen, inwonéi-s de nacht in tenten, op'sti-aat door. Op last van dé. autöïitèiten zullen zij dat zeker nog twee dagen moeten doen. Mobilisatie inwoners? Het blad van de communistische partij in de provincie Hopei pleitte donderdag voor het mobiliseren van de 50 miljoen inwoners- van de pro vincie om bij het reddingswerk te helpen. De getroffen plaatsen liggen in deze provincie. Het blad bracht in TEL AVIV. Een Israëlisch minis- tescomité heeft besloten toestemming te geven, dat Libanese arbeiders in Israël komen werken. Naar van of ficiële zjjde werd vernomen, maakt dit Jbcsluit deel uit van een reeks ini- tiatievén van de Israëlische autori teiten om tot vreedzame samenleving te komen en open grenzen met zuid- Libanon. het bijzonder dank aan de strijd krachten die zorgden voor,, transport van militairen, medische ploegen, voedsel en andere goederen uit -an dere provincies haar hét getroffèn gebie.d. DEN HAAG, 29-7. Het landbouw schap is er erg boos over dat Zuid- Af rika dit voor jaar 23 procent meer appelen naar de EEG heeft uitge voerd dan was afgesproken. Het zal in de komende jaren afwijzend staan tegenover afspraken tussen de EEG en derde landen over de appelinvoer, als die afspraken weer op dezelfde basis zouden worden gemaakt. Het schap heeft dit standpunt meegedeeld aari Nederlands minister van land bouw en visserij, mr. A. van der Stee. DAMASCUS, 29-7. Syrië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie P.L.O. hebben donderdag in Damas cus een overeenkomst getekend ter beëindiging van een konfrontatie die drie maanden duurde. Dit heeft het Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten gemeld. Het akkoord werd getekend door de Syrische minister van buiten landse zaken, Khaddam, en het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, Kaddoumi. De Libische pre mier, die als bemiddelaar optrad, was daarbij aanwezig. Hij is daarop naar Libië teruggekeerd. DEN HAAG, 29-7. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. mr. II. W. van Doorn, heeft zo juist de nota, gewijd aan de in richting en ontwikkeling van het kunstbeleid, aan het parlement ge zonden. De nota getiteld „Kunst en Kunstbeleid" is ingedeeld in drie delen. Hij bevat allereerst een'uiteenzet ting over de doelstellingen van het kunstbeleid en over de samenhang met de andere beleidsterreinen van de overheid. In het tweede deel wor den de verantwoordelijkheden van verschillende overheden voor delen van het kunstbeleid aangegeven. Hierbij wordt rekening gehouden met de wens tot decentralisatie en met de gedachten over de reorgani satie van het binnenlands bestuur. In het derde deel wordt het beleid voor de verschillende sectoren van kunst in grote lijnen aangeduid. LAATSTE NIEUWS PEKING, 30-7. In Peking ver wacht men in de komende uren een nieuwe „tamelijk zware" aardbeving, zo heeft een officiële functionaris donderdag meegedeeld. Men had verschijnselen gekonstateerd die daarop duiden. In Peking renden overheidsdie naren op fluitjes blazend - door de straten, roepend „aardbeving, aard beving". Het was op dat moment vrijdag vier uur in de ochtend. De inwoners van Peking, die na de recente aardschokken op straat bivakkeerden begaven zich naar de grote boulevards. Er heerste geen paniek. Leden van de Britse ambassade hadden een veilige plaats gezocht op de tennisbaan van het ambassa degebouw. Het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken deelde aan de kor- respondent van het persbureau AFP in Peking mee dat er opnieuw schokken waren gevoeld in het ge bied van Peking, Tientsin en Tang sjan, waaruit werd gekonkludeerd dat er weer een grote beving op komst is. CASTRICUM. Deze deelneemsters aan de strandszesdaagse hielden de moed er nog steeds in. Donderdag moest het trajekt IJmuiden-Egmond aan Zee worden afgelegd. Zaterdag worden de deelnemers bij het eind punt in Den Helder verwacht. De moeilijkheden tussen Syrië en de Palestijnen ontstonden toen Syrië intervenieerde in de burgeroorlog in Libanon en do rechtse strijders steunde. DEN HAAG, 29-7. De koffie kan, na talloze prijsstijgingen sinds het afgelopen najaar, weer goedkoper worden, vindt het Konsumenten Kontakt. De consumentenorganisatie heeft de minister van economische zaken daarom vandaag dringend verzocht maatregelen te treffen die de winkelprijzen voor koffie doen verlagen. Het KK acht eên prijsver laging mogelijk en gewenst nu de prijzen op de Londense koffiemarkt de afgelopen weken al met ca. 30 procent zijn gedaald. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag- 31 juli en zondag 1 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te 'Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons,. Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter F. Buytendijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115)-1226, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) N1418. heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Zateidag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Vanaf 10 juli-7 augustus Zierikzee Gravensteen. Van za 10-7 t/m za 7-8 dagelijks van 10.00-17.00 uur zomer- tentoonstelling Zeeuwse Kunstkring. (Op zondagen gesloten.) Zondag 1 t/m vrijdag 6 augustus Brouwershaven Open Nederlandse kampioenschap pen - World Cup en soloweek, van 1 l/rri 6 augustus Zaterdag 31 juli Burgh Rond de kerk. Rommelmarkt 8.30 u. Brouwershaven Brouwse Dag: Braderie op de markt met attrakties; 22.00 uur, gondel- vaar! op de Grevelingen. 19.30 uur, concert op de ten!; 18.30 uur. voetbalwedstrijd Bruse Boys- FC Dordrecht. Maandag 2 augustus Haamstede 19.30 uur. gemeentehuis, raadsverga dering. Geref. kerk. 20.00 uur, samenzang en orgelspel o.l.v. Jan v. d. Driest, m.m.v. Fr. van Tilburg (org.) en Rei- nate Heemskerk (alt). Noordgouwc Herv. kerk, 20.00 uur. orgelconcert Mar v. d. Veer. Dinsdag 3 augustus Seharendijke Herv. Verenigingsgebouw. 19.00 uur, film Sound of Music. Woensdag 4 augustus Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, Brassband Ex celsior, Kloetinge, o.l.v. Ko den Toonder. Dreischor Hervormde kerk, 20.00 uur, orgel avond D. J. Zwart. Bruinisse Botenloods Aquadelta, 14.00 uur, kinderpretfeest, (variété in televisie land, Calimero en Beertje Colargol). Donderdag 5 augustus 14.30 uur, sportterrein Laone, ring- rijderij te paard om de wisselbeker. Bruinisse Aquadeltate)rein, 15.00 en 20.00 uur, Original Tornado Hell Drivers en Les Aranis. Zaterdag 7 augustus Oosterland 19.30 uur, concert op de muziektent. Bruinisse 19.30 uur, concert op de muziektent. Woensdag 11 augustus Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, orgelconcert Bram Beekman (finale buitengewone diensten). Bruinisse 20.00 uur, verkiezing Miss Aqua delta. Woensdag 18 augustus Bruinisse 15.00 uur, optreden Hell Drivers sa men met Trabershow. Zaterdag 21 augustus Bruinisse Sportterrein, 20.30 uur Taptoe Bru, voorafgegaan door turndemonstra- ties (20.00 uur). Zaterdag 28 augustus Bruinisse 19.30 uur, concert muziekvereniging „Luctor et Emergo", Renesse; Herv. Dorpshuis, 19.00 uur, popgroepen, Silly Thing en Fashion. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: '(01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Eerder vertelde ik „dus" al over de kleine lettertjes in het telefoonboek, die niet meer zo goed doorkomen en dan is het haasje repje naar de bril- lekoopman. Omdat de extra oogjes alleen bij de kleine lettertjes en cij fertjes worden gebruikt, is het op en afzetten geblazen en dat heeft fa tale gevolgen. Onlangs was de kijk- verlielderaar geheel zoek en bracht - onvergetelijke uilredding - de poli tie de oplossing, want die had het voorwerp (al) in de kast liggen. Deze week was het weer helemaal fout en was een gekompliceerde red- dingsaktie nodig. Eenmaal thuis_ van het (wonder mooie) concert te Drei schor, volgde het grote mistasten en de onontkoombare konklusie: de bril ligt nog in de kerk. Zo iets gaat. door merg en been, want het spel is ineens uit; niet meer werken, niet meer le zen. Een onoplosbaar probleem. Gans niet, dank zij in dit geval niet de po litie, maar de P.T.T. Ziet hoe de staatsdiensten op deze wijze bij het bril-bezorgen worden ingeschakeld. Vrijwillig vrienden, want wie zou een dienst voor zijn brilletje durven spannen? Dronk ik met een heel solide P.T.T.-ef een drankje na afloop van hel concert. Zegt de P.T.T.-er: „ik heb P.T.T.-konnekties te Dreischor. Belt daarop de man te Dreischor op. Geeft aan waar dc bril kan liggen en geeft aanwijzingen - bij eventueel vinden voor het transport naar Zie rikzee. Met de ochtendpost van de volgende dag per postzak". Zo iets geloof je toch bijna niet meer. In de buurt een charmante P.T.T.- ster, die ook onmiddellijk werd in geschakeld De ambtenares blijkt over een bril voor kleine cijfertjes te be schikken. Door bemiddeling van de heel solide P.T.T.-er, wordt haar bril tijdelijk gecharterd en aan onderte kende overhandigd. Even spannend of de kleine lettertjes en cijfertjes met de geleende kunstogen goed doorkomen. Ze komen goed door. De volgende morgen wordt verder alles geregeld. De charmante P.T.T.- ster krijgt haar bril terug: de eigen bril is inmiddels uit Dreischor te Zie rikzee aangekomen. Ruilen en geluk kig en dankbaar zijn en nooit weer iets boos over de P.T.T. zeggen, al zou er een rijksdaalder port op een brief moeten, want dit is helemaal te gek vrienden. Na de politie, nu de P.T.T. Een volgende keer misschien de brandweer. Wie zal hel zeggen, ivant de diensten zijn er voor het ge luk van de mensen. Wie zijn bril kwijt is wordt geholpen en zo kom ik weer heel dicht in dc buurt van An ne Frank: „de mens is goed", al staan anderen hierover op hun ach terste benen. Laten we maar zeggen: „soms goed", om een kompromis te zoeken en te vinden. SCHIEREJLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2