Vele vrijwilligsters geven hun tijd aan het zomerwerk Succes voor idiële zomer-„kermis" te Haamstede De Kenianen in Oeganda Man wilde Witte Huis bestormen Griekenland roept reservisten op Slechte oogst in Duitsland De overheids- tarieven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afd. Westhoek Rode Kruis POFFERTJES OP TOERISTENDAGEN Margarine duurder Een kerkelijk initiafief STAAT DER NEDERLANDEN 1S-JARIGE LENING - 19*76 n hp ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21932 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889. REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: O litslfl gfUllWId gf'll Silllt BüljWS WESTERSCHOUWEN, 24-7. Wie denkt dat de aktivi- teiten van de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis in de zomermaanden stil lig gen, heeft het bij het verkeerde eind. Op tal van plaatsen in de Westhoek kan worden bemerkt, hoe vele vrij willigsters geheel belangeloos hun vrye tjjd besteden om zich in te zetten ten behoeve van hun medemens. Er gaat geen wielerronde of autocrosswed- strijd voorbü. of een aantal Rode Kruis-vrijwilligers(sters) is paraat on^ bjj eventuele ongevallen etc. eerste hulp te verlenen. NAIROBI, 24-7. Kenia heeft zijn burgers in Oeganda aangeraden zo snel mogelijk te vluchten om hun leven te redden. Deze waarschuwing kwam van de provincie-commissaris John Mboeroe, die zei dat de rege ring alles doet „om zoveel mogelijk Kenianen te redden die nog steeds in Oeganda wreed worden vermoord" Volgens Keniaanse zegslieden zijn er in Oeganda al bijna 300 Kenianen vermoord door rondzwervende troe pen. WASHINGTON, 25-7. Een man met een ongeveer een meter lange stalen buis is zondagavond over het hek bij het Witte Huis geklommen en rende 20 meter over het gras voordat hij werd tegengehouden en door een enkel schot van een bewa ker dodelijk werd gewond, aldus de Amerikaanse geheime dienst. Het George-Washington zieken huis, waar de man was opgenomen, zei dat deze tijdens een operatie an derhalf uur later is overleden. DEN HAAG, 24-7. Margarine en halvarine worden duurder, zo heeft de bond van Nederlandse margarine fabrikanten meegedeeld. De verho ging, waarvoor van het ministerie van economische zaken toestemming is verkregen, bedraagt 3 cent per 250 gram margarine en l'/s cent voor 250 gram halvarine. Oorzaak is aldus de bond de sterke stijging van de grondstoffenprijzen op de wereld markt. Volop belangstelling voor de ver schillende stands. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met de coördinatie van deze tak van aktiviteiten is belast de heer J. Tuinman te Burgh. In het dagelijkse leven brandstoffenhandelaar, maar vooral ook Rode Kruis-man. Als administrateur van de i lijk geformeerde kolonne (±50 vrij willigers en vrijwilligsters) in de wintermaanden belast met de ver zorging van een oefenprogramma, bestaande uit een aantal praktijk- en theorie-avonden, een buitenoefening met bijv. de brandweer, de verzor ging van de bloedplasma-avond, het beleggen van besprekingen met de colonne-commandant dokter H. J. Si mons uit Renesse, draagt hij zorg voor de aanwezigheid van een „pïoegje" mensen voor de assistentie, indien noodzakelijk bij evenementen, welke in de zomermaanden in de Schouwse Westhoek veelvuldig voor komen. Allerlei assistentie In het nu lopende jaar werd (wordt) onder meer assistentie ver leend bij de wandeltocht te Seroos- kerke (S), de camRingvoetbal-toer- nooien te Burgh, Haamstede en Re- nesse, de wielerronde Burgh-Haam- stede, de autocross en de Helldri- vers te Renesse, terwijl ook de be jaarden uit de diverse dorpskernen tijdens hun jaarlijkse trips verze kerd zijn van „bijstand" van de men sen van het Rode Kruis. In veje gevallen is de b(j de af deling gestationeerde Eerste Hulp en Materialen Wagen (l.H.M-wagen) aanwezig). Op zo'n wagen bevinden zich een aantal brandcards, verband- en hulpmiddelen e.d., kortom alle mid delen en materialen, die een snelle verzorging bij een ongeval of inci dent mogelijk maken. Welfare Ook de sectie Welfare van de af deling is aktief. Onder leiding van de leidster, mevrouw L. Oostdijk- Kooman uit Haamstede is een twee tal Welf are-verkopingen in Scharen- dijke en Ellemeet gehouden. Te koop waren de door de thuis blijvende zieken, bejaarden in rust huis „Duinoord", mindervaliden e.d. vervaardigde handwerken en hand vaardigheidsartikelen. Daarnaast zorgt de afdeling Schou wen (Westhoek) ervoor, dat óók in de zomermaanden de langdurig zie ken in de afdeling een attentie krij gen aangeboden in de vorm van fruit, bloemetje etc. Uit de reakties van de mensen blijkt, dat een derge lijke geste bijzonder op prijs wordt gesteld. Vlak voor de zomer nog is door een groep van plus minus 60 minder validen en alleenstaanden'uit de af deling met een bus over Schouwen- Duiveland een rondrit gemaakt. Een waarlijk heerlijk festijn voor betrokkenen, vooral, wanneer men bedenkt, dat men door óf ziekte, óf invaliditeit grote delen van het jaar aan huis gebonden is. ZIERIKZEE. Morgen dinsdagis het weer Toeristendag te Zierikzee. Tot de attrakties behoort ook een poffertjeskraam, waarvoor bij jong en oud de nodige belangstelling be staat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Athene en Ankara ATHENE, 25-7. Griekenland heeft zondag een onbekend aantal jeugdi ge reservisten opgeroepen. Volgens familieleden moeten de reservisten zich melden voor dienst in het legr, de marine en bij luchtmachteenhe- den in het gehele land. In gezaghebbende militaire krin gen in Athene wordt evenwel gezegd dat er niets bijzonders aan de hand is en dat iedex*e zómer ongeveer 4.000 reservisten worden opgeroepen voor opleiding in het gebruik van moder ne wapens. Tevens zou de oproep be doeld zijn om de leemten te vullen die altijd in deze tijd van het jaar ontstaan door de mobilisatie van dienstplichtigen. HAAMSTEDE, 24-7. Rond het kerkgebouw vond za terdag een „kennis" plaats, de - georganiseerd door de plaatselijke Ger. Kerk - een idiële doelstelling had. De opbrengst van de verschillende vermakelijkheden was bestemd voor het bekende radio-fonds „Wilde Ganzen". Een bedrag van f 3700 werd ingezameld. Op de „kermis" hadden ook allerlei idiële instellingen een plaatsje inge huurd. Te noemen vallen Amnesty International, het Werelddiakonaat, het Kinderfonds, de Natuur- en Vogelwacht en het Ned. Bijbelgenootschap. Ook deze stands kregen - voor de verschillende eigen doelstellingen - het nodige geld bijeen, zodat de totale opbrengst valt te schatten op f 8000. - De badstreek in het algemeen en Haamstede in het bijzonder heeft het voordeel, veel publiek dicht bij de hand te hebben en druk was het dan ook tijdens deze „kermis", die om 15.00 uur begon en - met een kleine pauze - doorging tot 21.00 uur. De „Wilde Ganzen" moesten het vooral hebben van enkele bazar-ach- tige attrakties en die waren er dan ook volop, met als uitgesproken „mo- ney-maker". het rad van avontuur. De pastor loci ds. J. Eikelboom toonde zich na afloop zeer kontent over het succes van de dag. Dit suc ces bewijst hoe idiële doelstellingen binnen het kader van het zomer vakantieprogramma, niet alleen mo gelijk zijn, maar bij het publiek ook de nodige response krijgen. MOSKOU. De Sowjet-Unie telde 1 juli van dit jaar 256,7 miljoen inwo ners, zo heeft het bureau voor de sta tistiek vrijdag bekendgemaakt. De zelfde datum afgelopen jaar waren dat er 2,4 miljoen minder. KIEL, 24-7. De voorzitter van de Westduitse Boerenbond, Constantin Freiherr von Heereman, verwacht voor dit jaar in de Bondsrepubliek oogstopbrengsten die slechter zijn dan ooit. Hij acht het mogelijk dat de schade in de landbouw vijf mil jard mark zal belopen. Naar Heere man in een interview verklaarde, kan de schade door regenval niet meer verkleind worden. Advertentie koers 100°/o bedrag open bedrag inschrijving 27 fuli 1976 van 9 tol 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Soms lijdt men meer door de dood van een illusie, dan door het verlies van iets werke lijks. Michel Provins DEN HAAG, 24-7. Gemeenten en provincies die tariefsverhogingen in de zin hebben moeten er rekening mee houden dat deze verhogingen pas per 1 januari 1977 kunnen in gaan. In het volgend jaar zullen de tarieven slechts met zeven procent mogen stijgen, als tenminste werke lijke kostenstijgingen aanleiding toe geven. De tarieven van het openbaar vervoer zjjn van deze beperkingen uitgezonderd. Dit zegt staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) in een brief aan de besturen van gemeente en provincies. Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend droog Zonnige perioden maar ook wolken velden en op de meeste plaatsen droog, zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, morgen krim pend naar zuidwest tot west en toe nemend tot vrij krachtig, minimum temperaturen rond 11 graden, maxi ma ongeveer 20 graden. Voor woensdag: Aantal.uren zon: 2 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli. Zon op 4.54, onder20.38 Maan op 5.34, onder 20.20 Nieuwe maan: 27 juli (2.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 27 juli 3.24 15.42 Springtij: 29 juli. Laagwater 8.59 21.29 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-7. Het K.N.M.I. deelt mee: in de hogere luchtlagen be vindt zich een kleine depressie die vandaag over ons land naar het zui den trekt. In de onstabiele lucht waarin wij ons bevinden komen verscheidene buiensystemen voor. Deze bevinden zich nu in hoofdzaak in het noorden en westen van ons land. Zij trekken langzaam in zui delijke richting. Sommige buien gaan vergezeld van onweer. Na het passe ren van dit storingsgebied wordt de lucht wat stabieler van opbouw. In de loop van de middag zullen zich vanuit het noorden opklaringen over ons land uitbreiden. v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1