Opbrengsten van gerst en tarwe blijken nog mee te vallen Zeer geslaagde en drukke rommelmarkt in Oosterland Gemeenteraad Bruinisse Mosselexpoteurs tegen olieschade verzekeren zich Moeilijkheden met de Viking I MIDDENSTAND KWAM OP Tl AFSLUITING KOM EN DEEL OP TEGEN TOTALE DEEL HOGEZOOM Oogst in de regio NUTSSPAARBAM STREEKNIEUWS EEN TWINTIGSPAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 23 juli 1976 Nr. 21931 3 SCHOUWEN-DUIVELAND, 22-7. in die streken, waar <le gerstoogst is kinnen gehaald, zoals onder andere in Duiveland het geval is, vallen de kilo-opbrengsten per ha, die soms van perceel tol perceel wel wat verschil len, gezien de oorspronkelijk zeer pessimistische ver wachtingen toel» wat mee. BROUWERSHAVEN. Op zaterdag 24 juli brengt de Rotterdamse popgroep Zodiac een bezoek aan het jongerencentrum Zenithte Brouwershaven. Deze groep is druk in de weer met zijn nieuwste „sigle" „Loui, loui", die hoog genoteerd staat bij de poptïps van de Tros. Zodiac trad vroeger op on der de naam „Crowns Clan". De naam is veranderd en de muziek is professio neler geworden. Zodiac speelt o.a. werk van de Shadows, Carole King, Status Quo, Jefferson Airplane en Rare Earth. Voor tijd: zie agenda. Er is beslist geen rekordoogst, maar met 85 a 90 °/o van een nor male oogst valt dit toch enorm mee. Op vele plaatsen staat de gerst ech ter nog vast, of is de oogst nog maar net begonnen. De droogte geeft ook aanleiding tot een groot verschil wat de afrijping betreft. Het zuid westelijk klei gebied is vanouds, een areaal voor goede bromvgerstmaar kwalitatief valt deze dit jaar wel tegen. Er zal veel gerst in de voersector terecht ko men. Anderzijds zal veel gerst moe ten bewerkt om aan de gestelde ei sen voor brouwgerst te voldoen. Tarwe Anders is het met de tarwe, waar van gezien de resultaten in de gerst, eveneens een matige opbrengst van 80 tot 90"wordt verwacht. De oogst van tarwe is nog maar net begonnen, maar gezien de grote droogte mag worden verwacht dat de kwaliteit prima is, zodat veel tarwe uil het Zuidwesten des lands door de brood fabrieken zal worden afgenomen. omdat hij een hoge bak waarde zal blijken te bezitten. Dit is in geen jaren voorgekomen en de Zeeuwse tarwe zal geschikt z\jn om de Franse tarwe, die anders voor baktarwe wordt vermalen te vervangen. (Vervolg van pag. 1) zeker de aangrenzende rioolwater zuiveringsinstallatie in de loop van het volgend jaar wegens buitenge bruikstelling kan worden gesloopt. De raad ging akkoord met de 8e wij ziging van het algemeen ambtena ren reglement wat een verhoging van het percentage van de vakantie uitkering van 7,5"naar 7.8" o in houdt. er licht ingspl an Verder ging de raad akkoord met het verlichtingsplan dat door de NV P.Z.E.M. is opgemaakt en stelde het gevraagde krediet f 9.100 gulden be schikbaar hiervoor. Verder ging de raad akkoord met de uitvoering ex ploitatie - overeenkomst gemeente Bruinisse BV rekreatieprojekt Brui nisse. In de overeenkomst heeft het Advertentie de ideale gezinsbank! Ver- zekeringen op eik gebied h BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 uur. DU1NDIGT Een beeld van het twintigspan, dat woensdag tijdens de paardedag op Duindigt, een van de Minder goed zijn de peulvruchten. De opbrengst van de schokkers is iets beter dan de groene erwten. De bruine bonen zullen naar het zich laat aanzien een slechte opbrengst geven, evenals het blauwmaanzaad. De notering van het blauwmaanzaad aan de beurs te Rotterdam is de laat ste 14 dagen met bijna 100"/» gestegen Verloren zijn ook de winterworte len en het witlof. Voor deze teelten bestaat geen verwachting meer. An- gemeentebestuur zich de ruimte be houden om op de kosten van de BV rekreatieprojekt Bruinisse het inge- nieursburo Witteveen Bos te raad plegen tijdens allerlei besprekingen en/of over incidentele gevallen. Technische Dienst De heer Meeuwsen (PCG) vond het vreemd dat er twee extra krachten waren aangenomen bij de Technische Dienst omdat het rekreatieprojekt zoveel meer werk met zich mee zou brengen, terwijl er voor een groot gedeelte veel werk door het inge- nieursburo Witteveen Bos zal wor den gedaan. De voorzitter zei dat de eerste fase van dit projekt de bouw van 450 tweede woningen, een zwem bad en een overdekte tennisbaan omvat, wat veel extra werk met zich mee brengt voor de dienst. Ten laste van het ingenieursburo Witteveen Bos komt hel bouwrijp maken van de grond en de aanleg van ruiterpa den e.d. Voorts nam de raad opnieuw een voorbereidings besluit voor het be stemmingsplan buitengebied. Het was een onmogelijke zaak het be stemmingsplan voor de vervaldatum (27 augustus) rond te krijgen, aldus de voorzitter. Rondvraag Tijdens de i'ondvraag wees de heer Bal er op dat een tuin die door de gemeente verhuurd wordt, niet wordt Geleerd van ervaring Tegen de rederij, van het schip dat de aanvaring had veroorzaakt, werd een eis tot schadevergoeding inge diend, want ofschoon de mosselen na verloop van enkele maanden zich zelf hadden gereinigd, was er toch een belangrijke schade op de perce len aangericht. Niet alle mosselen kwamen terecht, er was schade, doordat niet kon worden verzonden enz. De schadeclaim is nog steeds toegewezen. Meer dan 2 jaar na dato gaat men opnieuw uitzoeken, welke verzekeringsmaatschappij de mos- selexporteurs schadeloos moet stel len, die van het schip dat de olie verloor, of die van het schip dat de aanvaring veroorzaakte. Of hadden dere teelten van wintergroenten kunnen nog wel wat ophalen. Ge hoopt wordt de regen die woensdag avond en in de nacht van woensdag op donderdag en ook donderdag nog viel, ten goede zal komen aan de sui kerbieten. Aardappelen Het grote vraagtegen blijven de aardappelen. Zal de regen aan dit voorname produkt nog ten goede ko men? De droogte is zo abnormaal ge weest, dat de landbouwers geen voor beeld nemen aan vroegere jaren. Nu staat al vast, dat er veel nagroei is en dat de kwaliteit te lijden heeft van z.g. doorwas. De aardappelen die voor de konsumptie moeten dienen, gaan door de langdurige droogte en de daarop gevolgde regen ontkie men, zoals de pootaardappelen dat in het voorjaar doen. bijgehouden en vol onkruid staat zo dat andere tuinbezitters hiervan overlast hebben. De heer v. d. Bos (SGP) informeerde naar het eerder door hem gedane voorstel verlich ting aan te brengen in het Stenen Pad. De heer Meeuwsen (PCG) had tijdens een vergadering van de be woners van de weekend-woningen klachten vernomen over het snoeien van de beplanting en er waren klachten over de bestrating. Verder wees de heer Meeuwsen op de over last die men heeft van het dieren- pension, gevestigd in de Molenweg. De Zeeuwse visserij Volgens het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland van de gang van zaken in het bedrijfsleven in 1975, gebaseerd op de enquete re gionale bedrijfsontwikkeling, heeft de Zeeuwse visserij een beduidend succesvoller jaar geboekt dan de na tionale. Ten opzichte van de nationale bedrijfstak vertoont de regionale lak grote verschillen: 25 procent van de Zeeuwse bedrijven konsta- teert een afname van de geldomzet- ten tegen 45 procent in Nederland (toename: 28 procent tegenover 19 procent Nederland). beide schepen schuld aan de aanva ring? Risiko's Door deze ondervinding geleerd en gezien het feit, dat de schadekans op olieschade aanmerkelijk is toegeno men, omdat het Schelde-Rijnkanaal vlak langs de Yerseke Bank loopt, dus niet ver van de mosselwaterper- celen, hebben de mosselexporteurs verenigd in de vex-eniging „De Mos- selhandel" besloten, een verzekering tegen olieschade af te sluiten. Daar voor wordt een contributie geheven, van enkele centen per ton geexpor- teerde mosselen. Deze voor de regio zeer rooskleu rige ontwikkeling wordt door de K. van K. in samenhang gebracht met de exportstijging (39 procent). De winstontwikkeling is in de regionale tak ook gunstiger dan in de lande lijke. De lijn van de positieve verschil len wordt verder voortgezet met de investeringen, waarbij niet de aard van de investeringen maar wel de omvang verschilt (nihil: 31 procent, tegenover 53 procent Nederland), hetgeen weer bij een relatief groter aantal bedrijven een positieve be oordeling tot gevolg heeft. De K. van K. vindt het dan ook niet vei-vvonderlijk dat de toekomst verwachtingen in de regionale tak van de visserij aanzienlijk beter zijn dan in de nationale. Huisvesting Zeeuws Instituut geestelijke volksgexondheid Ged. Staten stellen provinciale staten voor te besluiten aan het Zeeuws Instituut voor de geestelijke Volksgezondheid, ten laste van het fonds voor de ontwikkeling van de provincie Zeeland een bijdrage a fonds perdu te verlenen van f 100.000 ten behoeve van aankoop en verbou wing van het pand Loskade 17 te Middelburg. Het pand is een voor malig meisjestehuis dat van de Ver eniging Kinderzorg kan worden aan gekocht. RENESSE „Light Bearers" in buitengewone dienst In de serie buitengewone diensten in de Heiwormde kerk van Renesse vindt woensdag 28 juli aanstaande een optreden plaats van „The Light Bearers", een gospelgroep uit Vlaar- dingen. Aan de volgende buitenge wone dienst, woensdagavond 4 augustus, zal medewerking verlenen de bekende Brassband „Excelsior" uit Kloetinge, onder leiding van Ko den Toonder. De finale van de buitengewone diensten van deze zomer zal plaats vinden op woensdagavond 11 augus tus. Dit wordt een orgelconcei-t, te geven door de oi-ganist. Bram Beek man uit Middelburg. NOORDGOUWE Voetbalwedstrijd Donderdagavond speelde een kombi- natie Noordgouwe tegen een elftal van camping „De Stern". Gespeeld werd ten bate van het muziekkorps „Con Amore". Voor de nieuwe in- stumenten werd f 66 ge-ind. BRUINISSE Loop der bevolking over juni Geboden 5. Kostense, Adriana Tanja, doch ter van Kostense Jan en van den Houten Martina Jannetje. Gehuwd 24. Bil, Giljam, 25 jr., wonende te Westerschouwen met den Hollander, Willemina, 22 jr., wonende te Breda; 25. van Oostenbrugge, Frans, 21 jr., wonende te Goedereede (Stellen dam) met IJzelenberg, Catharina Johanna, 19 jr. Overladen 7. van Popering, Jan, e.v. IJzelen berg C„ 90 jr., overleden te Goes. RAWALPINDI. In de Westpakis- taanse staat Sind zijn de afgelopen vijf dagen ten minste 26 mensen om het leven gekomen ten gevolge van noodweer, zo heeft het Pakistaanse persbureau dinsdag bekendgemaakt. Veel huizen zijn ingestort door he vige regenval. En omdat op dit trajekt juist dc meeste middenstandsbedrijven zijn gevestigd ontstond hierdoor voor deze sektor een moeilijke situatie, omdat zij de klandizie mei sprongen zagen teruglopen. De plaatselijke middenstand, on venvacht gekon- fronteerd mei deze situatie, keelde zich daarna tegen deze maatregel van de totale afsluiting. Overleg Met burgemeester H. P. Everwijn, die zelf op het dorp de situatie in ogenschouw kwam nemen werd overleg gepleegd, waarna om half 11 de situatie werd veranderd. Het OOSTERLAND, 22-7. De rommel markt, die woensdagavond alhier gehouden werd onder auspiciën van het bestuur van de Oranjevereniging, is uitgelopen op een groot succes. Het bezoek was overweldigend, men kon wel .„over de hoofden lopen". Vooral van toeristen, waarvan sommigen reeds lang voor het aan- vangsuur (zes uur in de avond) aanwezig waren om de eerste te kunnen zijn. De artikelen bij de vex'sch'illende stands gingen grif van de hand ook in enige stands van partikulieren. Ook de stand van de afdeling „Duiveland" met het Wel- farewerk had geen klagen over be langstelling. Even voor de aanvang van de rommelmarkt ging de drum band van „Oosterlands Fanfare" over het dorp, en tijdens de ver koop zorgde de Boei-enkapel van de fanfare voor de muzikale omlijsting. Jammer was wel dat de i*egen, Flitsen uit het buitenland ATHENE. De Duitse links-radicaal Rolf Pohle is donderdag in Athene aangehouden. Hij wordt door de Griekse vreemdelingenpolitie vast gehouden, zo is van goelingelichte zijde in de Griekse hoofdstad verno men. BEIROET. Hernieuwde zware ge vechten hebben de evacuatie van de 100 zwaarst gewonden uit het Pales tijnse vluchtelingenkamp van Tal Zaatar bij Beiroet weer onmogelijk gemaakt. Er zullen geen verdere po gingen worden ondernomen tenzij er „een werkelijk bestand" komt, zei een verbitterde woordvoerder van het Internationale Rode Kruis. verkeer werd komende van dc Lin delaan bij het Dorpshuis divekt weer toegelaten op de Hogezoom. waai-na een situatie van éénrich tingsverkeer op de Hogezoom ont stond. Een wooidvoerder van de midden stand vcrklaai'de desgeviaagd dat men eigenlijk helemaal niet zo te gen éénrichtingsverkeer op de Ho- ge?.oom is en dat men zich over dat punt ook helemaal niet zo had op gewonden, maar dal men een totale afsluiting gewoon niet kon accepte ren. Overigens waren er naast dc zeer positieve geluiden van de voet gangers en de R.T.M. ook negatieve en wel van vele automobilisten, om dat er door de verschillende afsluj- waai-naar reeds zo lang was uitge zien, nu een stok in het wiel kwam steken tijdens deze markt, waar door wel veel bezoekers en bezoek sters het hazenpad gingen kiezen. Na afloop van deze markt was het nog dansen in het café „Neffen d' Eule" van de heer Dor-st, dat nog gei'uime tijd duurde met muziek van de „Beide Leo's" uit Bininisse. De volgende rommelmarkt zal gehouden worden op woensdag avond 28 juli a.s., eveneens op het Marktplein. Deze avond zal worden ingeluid met een ï-ondgang over het dorp door „Oostexdands Fanfare", terwijl de muzikale omlijsting tij dens de vei'koop zal plaats vinden door een di'aaiorgel. Na afloop zal er een Bingo-avond plaats vinden. Het bestuur van de Oranjevereni ging zal nog gi-aag enige kleinighe den ontvangen van de burgerij voor de volgende ï'ommelmarkt van woensdagavond a.s. GENÈVE. In de nacht van donder dag op vrijdag is de „Riviera Ex press", komend uit Italië, bij het verlaten van de Simplontunnel in Zwitserland ontspoord. Er zijn vijf doden en een aantal gewonden. WOLFSBURG. De algemeen di recteur van Volkswagen te Wolfs burg, de heer T. Schuecker, heeft meegedeeld, dat volgend jaar tus sen 60.000 en 80.000 VW Golfs met dieselmotor zullen wox-den gefabri ceerd en vei'kocht. MEXICO-STAD. De overstromin- gen die Mexico de afgelopen twee weken hebben geteisterd en 120 mensen hel leven hebben gekost, zijn onder konti-ole, zo hebben hulp- veiienings-autoriteiten dinsdag meegedeeld. tingen files ontsonden (Stoofweg) en ze mede door onbekendheid ter plaatse door de verschillende omlei dingen hun bestemming niet goed konden bereiken. Ofschoon de proef wel gedeelte lijk slaagde zal er dus toch nog wel hel een en ander moeten woi'den bekeken om de verkeerssituatie in genoemd gebied voor een ieder een bevredigend karakter te geven. PASADENA, 22-7. Nadat eerst in dc loop van donderdagnacht de grijparm van de Amerikaanse Mars sonde Viking-I dienst weigerde heb ben zich vrijdagmorgen nieuwe moeilijkheden voorgedaan. De ge leerden in het ruimtevaartcentrum in Tasadena spraken hun ongerustheid uit over de langzaam afzwakkende geluidssignalen van de Viking-I. De leider van het Marsproject. James Martin, zei dat daardoor het succes van de onderneming ernstig gevaar loopt. De moeilijkheden met de dienst- weigerende grijparm, waarmee over enkele dagen de bodemmonsters zou den moeten worden opgegraven, schijnen te zijn veroorzaakt doordat een beschermkap niet zoals is ge programmeerd van het instrument afging. Nog- eens: Verkeersproef Renesse RENESSE, 22-7. Zoals reeds eerder werd gemeld nam de politie woensdagmorgen een proef met het ver keersarm maken van de dorpskom en de Hogezoom. Dit in verband met (1e enorme drukte die er verwacht werd i.v.m. de weekmarkt op het sportterrein aan de Loane en de tegelijkertijd gehouden kermis aan de Lange Reke. De Hogezoom werd daartoe vanuit de richting Haamstede afgesloten cn het verkeer werd via de Roelandsweg omgeleid. Bovendien werd het verkeer uit de richting Zierikzee via de Emmaweg omgeleid. Dit verkeer werd via de Lindelaan-Jan van Renesseweg op dc Hogezoom toegelaten. Daardoor ontstond de situatie dat het gebied Korte Reke en Hogezoom tot de kruising Hogezoom-Jan van Renesseweg totaal voor het rijdend verkeer werd afge sloten, behalve dan voor het openbaar vervoer en enkele toeleveringsbe drijven. grote trekpleisters vormde. De twin- uif Schipluiden, die daar 300 m leid- tig Nederlandse fokpanrden werden seis voor gebruikte, gemend door de heer A. Chadron BRUINISSE, 22-7. In december 1973 had in de buurt van Weméldinge in de buurt van de ingang van het kanaal door Zuid-Beveland, een aanvaring plaats tussen twee schepen. Eén der schepen, een olietanker, raakte daarbij lek en op 15 december konstateerde men te Yerseke, dat de mosselen, die voor export gereed stonden op de mosselverwaterplaatsen een oliesmaak hadden. Een nader onderzoek leerde dat een groot deel van de verwater plaatsen, met olieresten overdekt of besmet was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3