HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Europese verkiezingen het eerst nodige Situatie in Libanon uitzichtloos 7 BLIK DOOR HET WERELD Nederlands echtpaar in Frankrijk verongelukt Slachtoffers van het verkeer Aanrander aangehouden Ongeval in militair kamp Oude fiets olie-lantaarn is er weer Merkwaardig produkt: melkeiwitvezel JUTTER-DAG RENESSE Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 juli 1976 Nr. 21929 Golven van geestdrift zijn nergens waargenomen nadat in Brussel de Europese Raad" het definitieve be sluit nam dat in 197S alle Europeanen van de negen EG-landen recht streeks een parlement mogen kiezen. Wat deze beslissing zo leeg maakt is dat dit parlement ontstellend weinig in te brengen heeft, zodat ook de dis cussie over de zetelverdeling weinig betekenis had. Vergeleken met nu heeft het toekomstige EG-parle- ment een paar vertegenwoordigers der kleine landen minder en wat meer uit de grote lunden, maar zelfs dan nog is de verdeling tamelijk wil lekeurig. Als men bijvoorbeeld strikt naar inwonertal had gedaan hadden de kleine EG-landen een nog gro tere veer moeten laten. Dat men zich er niet druk over maakte is eigen lijk al het kwalijkste compliment dat men het Europese parlement kan maken: het interesseert de landen niet zoveel met hoeveel stemmen ze machteloos mogen zijn Optimisten kunnen aanvoeren dat dit parlement zelf de taak heeft zich bevoegdheden te veroveren, zoals ook het huidige zich een paar macht middelen heeft verworven na veel zeuren en ioat koehandel. Maar voor lopig ziet het er niet naar uit dat de genen die nu in de EG de lakens uitdelen - de verschillende vergade ringen van ministers en natuurlijk die der regeringsleiders Europese Raad") - zich al te veel in de wielen zullen laten rijden door parlementa riërs. Tenzij natuurlijk dal nieuwe, niet benoemde maar rechtstreeks ge kozen parlement zich kan presente ren als een echt orgaan waarin de mening van de totale bevolking krachtig wordt uitgedragen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen blijken uit grote geestdrift bij de Europese verkiezin- TROYES, 17-7. De 29-jarige jour nalist Jelmer Sterk uit Doetinchem en zijn 28-jarige echtgenote Dina zijn vrijdagavond omgekomen bij een verkeersongeluk bij Troyes in Ocst-Frankrijk. Hun auto botste op een vrachtwa gen die door sterk afremmen dwars op de weg kwam te staan. Sterk was op slag dood, zijn ern stig gewonde echtgenote overleed later in het ziekenhuis van Troyes. DEN HAAG, 17-7. Van de 2321 mensen, die in het afgelopen jaar bij ongevallen in het verkeer om het leven zijn gekomen, waren 396 voet gangers. In 1974 kwamen in totaal 2.546 mensen om in het verkeer, waarbij 424 voetgangers. Het aantal bestuurders en passagiers van per- sonenauto's, dat het leven verloor bij verkeersongevallen, daalde van .986 in 1974 tot 968 in 1975. Het aan tal bestuurders en duo-passagiers van motorrijwielen en scooters, dat het leven verloor bij verkeersonge vallen, daalde van 103 naar 101. Er kwamen in 1975 456 fietsers om het leven tegen 460 in 1974 en 334 brom fietsers tegen 483 in 1974. Aldus' de gegevens van het CBS. gen, die zich mag uilen in tgrote op komst. Men zal het in 1978 zien, maar de verwachting is niet hoog ge spannen. Met dat al is het welopmerkeTgk dat de Europese Raad nu echt eens een keer iets besloot. Hij vergadert drie keer per jaar en tot dusver be tekende dat drie keer per jaar een communigué vol vage voornemens, betuigen van niet nader gepreciseer de overeenstemming en eensgezind heid in vrijblijvende termen. Zo is het met de verdere onderwerpen van ditmaal ook gegaan. Terreurbestrij ding is bijvoorbeeld aan de orde ge komen, wat wel actueel was na de zeer verschillende manieren waarop Bonn en Parijs op de kaping plus be vrijding in Entebbe reageerden. Eenheid in gedrang Hel opmerkelijkste voorstel kwam van Nederlandse zijde en het was noodzakelijkerwijs tamelijk grofge- schetst. Immers, het ging over finan ciële en economische kwesties en de regeringsleiders konden er moeilijk zonder meer hun zegen aan geven zonder eerst eens overlegd te hebben met hun ministers die dergelijke kwesties met meer vakbekwaamheid kunnen bekijken entaxeren op con sequenties. Deze vakministers moe ten dan ook het schetsplan nader be spreken en uitwerken. Waar het om gaat is dat op een paar manieren de eenheid van de EEG in het gedrang is. Enerzijds is dat eengevolg ervan dat de groten voor zichzelf deelna men aan topconferenties als die van Puerta Rico en daar niet de EG als geheel laten optreden. Het is één van de manieren waar op zich manifesteert hoe in de negen hoofdsteden de gezamenlijkheid wel met de mond wordt beleden terwijl men met de handen werkt voor de eigen belangen. Dit is niet alleen een kwestie van politieke instelling, er is ook een economische achtergrond. De eenheid van de gemeenschap, dat is ook op vroegere vergaderingen van de Europese Raad" al gezegd, kan alleen functioneren als er een geza menlijke financiële en economische basis is. Die is er al niet doordat het beleid op dit punt in elk land weer anders is. Maar bovendien kan die er ook niet zijn doordat in de wissel koersen van het geld aanzienlijke schommelingen voorkomen. En wat vastigheid in monetaire kwesties is voor de handel en industrie van le vensbelang. Zoals het nu is bestaat er een groep landen die in dit opzicht met elkaar in de pas lopen: de lan den van de „slang" waartoe ook een aantal niet-leden van.-de EG beho ren zoa Ir. Zwede n De schommelingen in hun onder linge wisselkoersen hebben vaste grenzen - dreigen die overschreden te worden dan wordt ingegrepen, wat wel eens een dure zaak kan zijn- maar het is dan een prijs die men graag betaalt om de economie zo soe pel mogelijk te laten draaien. Italië, Engeland, Frankrijk en Ierland daar- entegen zitten niet in deze club - ten dele zijn ze er financieel ook te zwak voor om de eventueel nodige ingre pen te bekostigen. Deze vier laten de koers van hun munt vrij zweven wat doorgaans betekent dat ze zakt ten opzichte van de andere vijf binnen de EG. Voor de klant die prijzen ziet zakken misschien wel eens plezierig maar voor de man die in die landen iets wil verkopen onaangenaam: hij kan snel te duur zijn geworden. Waar de ministers van financiën zich nu over buigen is een methode om dit te ondervangen - een vrij ingewikkelde zaak, maar wel een hoognodige. Maar helaas was de beslissing hierover tvel belangrijker dan over de verkiezin gen maar bij lange niet zo definitief. AMSTERDAM, 17-7. De 18-jarige Amsterdammer R. M. K. heeft be kend de laatste twee jaar in de wes telijke tuinsteden van Amsterdam twaalf vrouwen te hebben aange rand. Volgens de zedenpolitie was er in twee gevallen sprake van „ern stige verkrachting". De verdachte werd enkele dagen geleden aangehouden, nadat hij in de tuinstad Slotervaart had geprobeerd een 21-j'arige vrouw onder bedrei ging met een mes te verkrachten, toen zij haar fiets in de fietsenbox onder haar woning wilde zetten. Volgens de politie pleegde hij de an dere aanrandingen ook in fietsen- boxen. In de meeste gevallen nam hij zijn slachtoffers ook hun geld af. NIJMEGEN, 18-7. Zondagavond heeft zich een ongeval voorgedaan met dodelijke afloop in het militaire kamp Heumensoord. Een 21-jarige Engelse militair werd enige tijd na het verlaten van zijn tent dood op het terrein gevonden. Naar oorzaak en omstandigheden wordt een nader onderzoek ingesteld. De vlaggen in het militaire kamp werdén halfstok gehesen. DEN HAAG, 19-7. Er is niet alleen een rage voor opoe's fiets, ook an tieke toebehoren beginnen weer in te raken. Zo is de oude olielantaarn zo als die vroeger op de fiets werd ge bruikt er weer. Heel bijzonder en de belangstelling wordt dan ook over weldigend genoemd. De olielampen kunnen compleet met lamphaak in de fietsenhandel worden gekocht. LEEUWARDEN, 19-7. De Coöpera tieve Condensfabriek Friesland (C.C.F). in Leeuwarden heeft voor haar nieuwe produkt: eetbare ge sponnen melkvvitvezel, octrooi ver-v kregen in onder meer de Verenigde Staten, Canada, Australië, Nieuw - Zeeland, Engeland en België. Het nieuwe produkt, verkregen na jai^enlang onderzoek in het eigen la boratorium van de CCF, is een half fabrikaat. Een van de mogelijkheden die het biedt is verwerking in vlees- produkten. Voor de verdere ontwik keling tot eindprodukt werkt de zui- velcoöperatie CCF dan ook samen met de vleesindustrie. Inmiddels blijft ze echter ook zdeken naar meer toepassingsmogelijkheden, waarmee vooral ook de eigen doelstelling kan worden nagestreefd. In vlees, zo meent de CCF, kan de nieuwe vezel de structuur verbete ren, wat van belang is voor de snij- baarheid, en het eiwitgehalte verder verhogen. De Europese landbouwcommissaris ir. P. J. Lardinois heeft onlangs in Leeuwarden al een produkt kunnen eten, dat voor de helft uit melkeiwit vezel en voor de andere helft uit nor maal vlees bestond. BEIROET-WASHINGTON, 17-7. Een dag nadat de Arabische liga Sy rië en de Palestijnen opriep tot ver zoening leek de situatie in het door burgeroorlog verscheurde Libanon afelopen weekend uitzicht lozer dan ooit. De Amerikaanse ambassade maakte bekend dat dinsdag de nog in Libanon achtergebleven 1500 Amerikanen kunnen worden geëva cueerd, de Britse ambassade drong er bij de Britse onderdanen op aan gebruik te maken van „deze laatste kans" en Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie besloot een voorgenomen be zoek aan Damascus voor besprekin gen met president Assad, niet door te laten gaan. WOENSDAG 21 JULI NED. 1: Vrijwel de hele avond staat dit net in het teken van de Olympische Spelen. Om half zes worden beelden uitgezonden van de gisteren gehouden wedstrijden in schoonspringen, boksen en gewicht heffen. Om zeven uur volgt het re> gionale nieuws van de rubriek Van gewest tot gewest. Meteen daarna begin die Engelse tv-film Schmoe- dipus, die tot negen uur de buis bezet Ivoudt. Dit tv-spel schetst de situatie waarin een vrouw kan ko men te verkeren als op zekere dag een twintigjarige jongen zich bij haar aandient. Deze jongen blijkt het kind te zijn dat de vrouw in haar schoolmeisjes jar en heeft gekregen en waarvan ze toen afstand heeft gedaan. Na negen uur weer Olympi sche Spelen met reportages van de turnfinales dames, zwemmen, bok sen, moderne vijfkamp en wielren nen. Vanmiddag is de AVRO er met een drietal onderhoudende pro gramma's. Om half vier de Engelse speelfilm Eerlijk duurt het langst. Een vete tussen twee jongensben- dese zorgt voor spanning en avon tuur. In een aflevernig van Hei wonder der natuur wordt de schijn werper gericht op het dierenleven in Australië. De dieren die getoond worden zijn o.a. vogelbekdier, para dijsvogel, liervogels, koalabeertjes en kangeroes. Tot slot van de middag een brokje amusement met de Ame rikaanse komiek Dick van Dyke. NED. II: De beeldbuis is in de vooravond voor de IKON. In de ru briek Jouw wereld, mijn wereld wordt een film getoond over In dia nenkirvder en aan de Amazone. Deze film kon alleen gemaakt wor den doordat de Franse filmer Dutïl- leux het vertrouwen van enkele In dianenstammen won. Na de IKON- inf or matter ubriek Kenmerk, hel journaal en de stichting Socutera, brengt de AVRO de tv-film Tippe len op het scherm. Een anderhalf uur durende produkiie over een journaliste die ziöh zeer nadrukke lijk bezig houdt met het onderwerp prostitutie. Ze heeft besloten een aantal artikelen over dit onderwerp te schrijven en wil haar gegevens in de praktijk opdoen. Met meisjes in een rosse buurt praat ze over het vak. Ze ontdekt dan de kwalijke kanten van de souteneurs. De reste rende tijd wordt gevuld met de kor te film 't Schot is te boord van de filmer Herman van der Horst. Deze 25 jaar oude film is op verschillende festivals bekroond, 't Schot is ie boord is een 'dokumentaire die vele facetten van de haringvisserij be- lióht. WOENSDAG 21 JULI NED. I: 15.30 Eerlijk duurt hel langst; 16.20 Het wonder der natuur; Maandag 26 juli, 21.15 uur, Nederland 1: De zomer in het hoofd. Toeristisch programma wat gepresenteerd wordt door Sonja van Proosdij. 16.45 The new Dick van Dyke show; 17.30 Olympische Spelen; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Schmoedipus; 21.00 Olympische Spelen; 21.35 Journaal; 21.50 Olympische Spelen. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 Socutera; 20.30 Tip pelen; 22.05 't Schot is te boord; 22.25 Journaal. DONDERDAG 22 JULI NED. I: Om half zes een eerste reportage van de O.S. met onder meer turnen, gewichtheffen en schoonspringen. Anderhalf uur later komt de EO met de dokumentaire Het hart van een vulkaan over de aktieve Kilauea-vulkaan op Hawaii, waarvan de tekenen van beginnen de uitbarstingen zorgvuldig werden bijgehouden. Daarna de rubriek Flap uit, waarin gepraat wordt over het probleem dut hel soms moeilijk is om in een god te geloven. Vervolgens kan men via een kleur rijke dokumentaire het leven van de Europese otter volgen. De buis is daarna tot bij negenen voor de zan geres Greetje Jansen-Kersbergen en de Vlaardingse groep The Light- bearers. De aktualiteitenrubriek Na der bekeken en de dagsluiting door ds. Glashouwer ronden het EO-pro- gramma af. De EO is er ook 's mid dags voordat de NOS om kwart over vijf komt met een reportage over de landing van Viking I op Mars. Er is deze middag overigens meer op de buis. De VARA vertoont tussen twee en vier uur een viertal programma's. Na een tekenfilm van Chapi Chapo wordt de film Het meisje in de spie gel getoond. In de daarop volgende 25 minuten kan men alles te weten komen van het intieme leven van de magelhaeupinguim Deze pinguins ko men voor in het zuiden van de V.S. Tenslotte van de VARA De vele ge zichten van India, waarin met na- me de mystiek en de meditatie van de Swami Chidanada onder de loep worfLi genomen. Het tweede deel van deze iv-avond komt voor rekening van de VPRO, die Pasolini's speel film Uccelacci e Uccellini op de buis zet. Deze tien jaar oude film, die om tien voor tien begint, volgt een oude man en zijn zoon op een eindeloze reis naar een eindeloos doel. NED. II: De VARA meldt zich om zeven uur met het programma Film- blik. Dat betekent voor de filmfans een tekenfilm van The Pink Pantfier, een slapstickfilm en het gefilmde optreden van een bekende pop groep. Na het journaal is het de beurt aan Koos Postema en zijn Neder lands elftal. Volgt hierna de Fran se speelfilm Une si jolie petite plage (Zo'n aardig badplaatsje). De hoofd rolspeler Gérard Philipe was nog maar twintig jaar toen hij een van zijn somberste rollen speelde. Het is een trieste en depressieve film. Een relaas van een jongeman die een crime passionel heeft begaan en in het dorpje waar hij zijn jeugd doorbracht terugkeert om met zich zelf in het reine te komen. In het hotel waar hij zijn intrek heeft ge nomen tracht het kamermeisje zijn eenzaamheid te verdrijven, maar wordt bespioneerd door een andere man die bovendien geld van hem verlangt. Voor zijn crime passionnel wordt, de jongeman tenslotte bij de politie aangegeven. Na de film vol gen tot omstreeks een uur reporta ges uit Montreal. DONDERDAG 22 JULI NED. 1: 14.00 Chapi Chapo; 14.05 Het meisje in de spiegel; 15.08 Het intieme leven van de pinguïn; 15.33 De vele gezichten van India: 16.00 Van hart tot hart; 17.15 Landing op Mars: 17.30 Olympische Spelen; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Het hart van een vulkaan; 19.25 Flap uit; 19.35 De otter; 20.25 Greet je Jansen-Kersbergen; 20.55 Nader Bekeken; 21.25 Tenslotte; 21.35 Jour naal; 21.50 Uccellacci; 23.20 Journaal. NED. 11: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Film-blik; 20.00 Journaal; 20.25 Nederlands elftal; 20.55 Zo'n aardig badplaatsje; 22.25 Olympische Spelen. RENESSE. Ah gemeld :al op dins dag 27 juli te Renesse, een z.g.n. Jut ter-dap worden gehouden, waarbij de jeugd wordt ingeschakeld oni het strand schoon t werk wachten d ressante verrassingen. Hoe het op een Juttcr-dag toont dezt maken. Na het ruimers heel inte- gaal foto van een dergelijk gebeuren mond aan Zee. 48 „Dat is mijn aangelegenheid, va der, Tienduizend?" „Kun je dat in kontanten fourne ren?" „Dat kan ik je in baar geld uitbe talen. Als het moet: morgen". De man denkt enige tijd na. „Wat wil je er dan mee? Kun je dat kwijt in Alkmaar?" „Luister eens, vader, ik zal open kaart met je spelen. Omdat jij de vader bent van mijn vrouw. El lie heeft geen last; ze is met mij ge trouwd en ziet er op 't ogenblik he lemaal niet uit als een jodin. Als ze zich niet te vaak buitenshuis ver toont, heeft zij voor geen cent last. Maar julliede moeilijkheden zullen gauw genoeg komen. Je had indertijd mijn raad moeten opvol gen: alles verkopen en er vandoor gaan. Toen daar nog gelegenheid voor was. Nu zitten jullie weldra met de brokken. Als het hier zo gaat als in Duitsland, zitten jullie te eniger tijd allemaal in verzamelkampen. Tot de oorlog voorbij is. En wat kan je dan met je handel uitvoeren? Die nemen ze van je af, voor een appel en een ei. Maar ik wel er nog goed geld voor geven.... Dus denk er eens goed over na; elke dag kan het te Iaat zijn." Twee dagen later heeft Jacob Lan- gereis alles van zijn schoonvader overgenomen. Voor twintigduizend gulden. Er is enkel liet probleem: hoe krijg ik het zonder narigheid in Alkmaar? Van enkele rollen neemt hij coupons mee in een grote koffer. En gaat dan proberen of hij niet er gens een boot kan charteren. Had hij nu maar de „Geertje" van lïrec- baart. Een paard is wel ergens te le nen. Ging-ie als vanouds nog eens jagen. Z'n vroegere concurrent, de Packet wil het wel vervoeren. Als het maar goed ingepakt is, zodat niemand kan zien, wat er in zit. In Amsterdam is er een paard en wagen beschikbaar, die alles naar De Ruyterkade ver voert. In grote gonje zakken. Dat is een kwestie van één dag. Nog een dag later is de boot in Alkmaar en daar herhaalt zich de prodedure in omgekeerde richting: weer wordt het overgeladen op een sleperswagen en alles gaat in de avond naar de Straatweg. De garage is al leeg, want Jacob heeft zijn mooie wagen moeten inleveren. In ruil voor een bewijs. Daarvoor krijgt hij na de oorlog geld. Dat is door de Duitser met een strak gezicht gezegd. Jawel, dat moet hij nog zien. Die wagen is natuurlijk kwijt zonder dat hij er één cent voor ontvangt. Met een koffer achter op zijn fiets rijdt hij naar de Spanjaardstraat. Naar Lenie. Die is blij hem weer eens te zien en maakt dadelijk koffie voor hem klaar. Als ze die gedronken hebben, maakt hij de koffer open en spreidt zijn coupons ten toon. Lenie is stom verwonderd. „Hoe kom je daar aan?" „Hoe is de kwaliteit?" is zijn weer vraag. „Niet gek. Vooral dat whipcaord en dat kamgaren. Daar kun jc goede kostuums van maken". „Zie jij cr brood in?" „Natuurlijk, Jacob. Vooral in deze tijd. Al die stof is zeker behoorlijk geld waard." „Goed, schat, ik lever je stof. Ik heb nog meer. Af en toe kom ik wat brengen. Het mag niet teveel in het oog lopen. Heb je hier opslag ruimte?" De vrouw wijst naar boven. „De door HENK VAN HEESWIJK zolder. Hij is zo goed als leeg". „Destebeter. Droog? Geen lekkages met zware regenval bijvoorbeeld?" „Heel niet! Mijn huizen zijn goed onderhouden, hoor!" „Goed, ik breng je om de andere dag een paar rollen. Jij gaat aan het werk. Bepaal maar een maakloon voor alles, wat je gereed krijgt. Dat betaal ik je uit. Ik heb stof genoeg om misschien de hele oorlog door te komen." „Wat wil je er dan mee?" „Hangt er van af, wat jij ervan kunt maken. Ik heb ook dunne stof fen. Voor jurken en zo." „Van alles.... damesjurken, bloe- sen, rokken. En voor de kinderen." „Ik Jaat 't allemaal aan jou over. Zorg maar, dat je voorraad krijgt. Ik betaal jc. Desnoods elke week. Is dat duidelijk?" Ze begint het te begrijpen en lacht. „Volkomen, compagnon." Nu lacht hij ook, buigt zich over tafel heen en kust de vrouw. „Ja, zo worden we inderdaad compagnons. Enfin, jij hebt zeker de eerste jaren brood op de plank en nog wat erbij." Binnen zes weken is van alle stof fen een rol in de Spanjaardstraat. De rest laat Jacob voorlopig bij hem op zolder, want de garage is te vochtig. Alles veilig opgeborgen. Bij Lenie Brouwer, het naaistertje en bij hem zelf. En als ze er zelf wat van kan verkopen, mag ze dat ook doen. Ja cob laat haar helemaal vrij. Geleidelijk aan steekt Jacob geld in andere zaken, die hij zwart koopt. Eerst fietsen en banden. Vooral dit laatste artikel is erg gewild. Voorlo pig slaaf hij alles op in de garage aan de Straatweg en in de schuur. (wordt vervolgd»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7