Bruinisse kijkt terug op de (drie) Visserij dagen Aardappeltelers nogal in zorg over de na-groei STREEKNIEUWS „Heil Drivers" zorgden voor ijzingwekkende taferelen Woningen te Zijpe kunnen op aardgas aangesloten worden Toch nog visserijproblemen NUTSSPAARBANK.. Landbouw in Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE utnsdas 20 jun i»iB Nr. 21029 3 Waarschijnlijk in augustus wordt tc Zicrikzce een fecstelykc Zcvibel- vcrgadcring gehouden, waarin nog eens zal worden stil gestaan by de betekenis van de aanleg van de py- ler-dam in de Oosterschelde, waar door de mosselkultures (percelen en verwaterplaatsen) kunnen worden behouden. Op de recente Bruse Visserydagen intussen werd nog eens onderstreept, dat weliswaar de beslissing met be trekking tot de Oosterschelde voor de vissery gunstig is uitgevallen, maar dat nog niet alle problemen voorby zyn. Eventuele aanleg van de Philips- dam immers zal de (vervangende) percelen in het Volkerak, die werden uitgegeven na afsluiting van de Gre- velingcn, waardeloos maken. Daarnaast komt de kwestie aan de orde van de grootte van de door laat van de pylerdam. Als bekend gaat men thans uit van behoud van een 60-procentige doorstroming, maar het liefst zou men een percen tage van 90 willen. Deze kwestie komt nog in de sfeer van een nadere ovcrheidsbeslissing in het komend voorjaar. Zo eenvoudig ligt dat probleem overigens niet. t41s men vervangen de percelen voor de toekomst in de Oosterschelde wil, dan zal het pro bleem van de stcrke(re) stroom zich voordoen. De Oosterschelde beeft talrijke gronden, die geschikt zyn voor de mosselkultuur, maar tot vol wassen mosselen kan het niet overal komen, omdat op vele plaatsen de stroom te sterk is. Uitgezet zaad doet het aanvankelijk perfekt, maar later schynen er toch moeilijkheden te kunnen komen. Het is duidelijk dat dit aspekt samenhangt met de door- stroomwydte van de pylerdam en ook deze zaak zal dus weer veel on derzoek en studie vergen, voordat beslissingen kunnen worden geno men. Overigens is het een verademing te vernemen hoezeer de lucht boven de Zeeuwse vissery - na het jongste Scheldebesluit - is opgeklaard. Bruinisse nam al een voorproefje en vierde de open Schelde met ge slaagde visserydagen en Zierikzee zal - mede dank zij Zevibel - niet achter blijven. Dit alles onderstreept de zekerheid dat naast de landbouw, de visserij, althans de schelpdierenkultuur, blijft behoren tot de belangrijkste Zeeuw se ekonomsiche pijlers. Zeker voor de regio Schouwen-Duiveland is dit - naast het toerisme - van bijzonder belang voor de toekomst Kluut zeer kwetsbaar voor botulisme In deze tijd van hoge temperatu ren neemt de kans op het ontstaan van botulisme toe. Vooral in 1975 heeft deze ziekte, een vorm van voedselvergiftiging bij watervogels ook in Zeeland toegeslagen. Dat ge beurde onder andere in broedkolo- nies in het Verdronken Land van Saeftinghe. In dat jaar heeft het bo tulisme zich overigens in geheel Ne derland sterk uitgebreid. Voor de sterfte onder watervogels is tot nu toe voornamelijk Clostridium botu- linum type C verantwoordelijk, een type waarvoor de mens nauwelijks gevoelig is en dat derhalve als zoda nig geen bedreiging vormt voor de volksgezondheid. Verlammingen In enkele gevallen zijn echter ook de sporen van Clostridium botulinum type A, B en E in kadavers aange troffen. Dit zijn toxinetypen waar voor de mens gevoelig is. Het ge- DAMESTASSEN Ëfegj.nf, toonaangevend en ruime keus BRUINISSE, 19-7. Maandagavond kon men in Bruinisse genieten van een sensationele show van ongeveer anderhalf uur gegeven door de „Heil Dri vers". Deze rodeo-rijders halen soms stunts uit die bijna angstwekkend zyn. Er was dan ook van de zijde van het publiek veel belangstelling voor deze show, die gehouden werd in de Casembrootstraat. Een van de grote stunts was met een motor via een springschans over vijftien personen springen. BRUINISSE, 19-7. Bruinisse heeft drie drukke visse- rijdagen beleefd, die gehouden werden op donderdag, vrijdag en zaterdag j.l. De toerist werd dan ook deze dagen een goed gevuld programma geboden dat was samengesteld door de leden van de Evenementen-Kom missie van de V.V.V. Naast diverse programma's was er een braderie in de Korte Ring waar vele tentjes waren opgesteld, waarvoor zeer veel belangstelling was en een gezellige drukke sfeer heerste. De kermisattrakties de dit jaar in miodere mate aanwezig waren als voorgaande jaren zijn dan ook minder succesvol geweest. CAAJVLXj cam 9 tffic.fffK leofs?WAREN ZIERIKZEE vaar van gifvorming van genoemde typen is dan aanwezig en neemt toe, naarmate de kadavers in vei'dere staat van ontbinding verkeren. Uit een artikel van drs. H. L. F. Saeijs van de Deltadienst van rijkswater staat, afd. milieu-onderzoek, in „Zeeuws nieuws over natuur-land- schap-milieu" van maart 1976, blijkt o.a. dat de ziekte zich manifesteert door het optreden van verlammingen In eerste instantie is het te merken doordat bijvoorbeeld een eend na het opjagen weer zo snel mogelijk in het water daalt. In een later stadium kunnen ze niet meer vliegen, maar nog wel zwemmen emduiken. Later verdwijnt ook het vermogen om te duiken en zel/s om te zwemmen, en drijven de dieren hulpeloos en zeer diep in het water. Indien de hals spieren in een later stadium ver lamd raken, verdrinken de dieren. De dood treedt meestal in door ver stikking. In vele gevallen kunnen zieke die ren worden gered door ze over te brengen naar een gifvrij milieu. In Nederland zyn vooral de kluut en de lepelaar, en in mindere mate bergeend, waterrat, porceleinhoen en kemphaan, zeer kwetsbaar voor bo tulisme. Vooral ten aanzien van deze soorten acht drs. Saeijs uiterste op lettendheid geboden. Hij meent dat het lonend is preventieve maatrege len in het veld te nemen en zelfs om de genoemde soorten te verplegen in zg. vogelasyls. Zeeland belangrijk voor de kleine 1 waan „Vooral op Walcheren en Schou wen-Duiveland is het geen zeld zaamheid als men groepen van hon derd en meer kleine zwanen ziet overwinteren". Dit woi'dt opgemerkt in „Zeeuws Nieuws over natuur landschap-milieu", waarin er op wordt gewezen dat de aanwezigheid van kleine zwanen van groot belang is, wanneer deze soort op wereld schaal wordt bekeken. Uit in het grootste deel van Europa gehouden tellingen is nl. komen vast. te staan dat de totale populatie kleine zwa nen waarschijnlijk niet groter is dan 6 a 7.000 exemplaren. Aan het eind van de vijftiger jaren werd het be stand nog op zo'n 13.000 vogels ge raamd. Volgens de schrijver van het arti kel in „Zeeuws Nieuws", Wim Mullié is Zeeland, internationaal gezien, van buitengewoon belang voor de kleine zwaan. Half februari van dit jaar verbleef zelfs meer dan 18 procent van de totale populatie in deze pro vincie. Uit een recent Engels onder- Kwestie van financiering ZIJPE. 19-7. Van de N.V. P.Z.E.M. Is bericht ontvangen dat het gastech nisch In principe mogeM/k is dc ca. vijftien woningen van het buurt schap Zjjpe op het bestaande aard- gasnet Bruinisse aan (c sluiten. Het onrendabele gedeelte van de investeringen wordt geraamd op twintig duizend gulden (exklusief b-t.vv.). Dit gedeelte komt ten laste van de gemeentekas. Leidingaanleg kan alleen plaatsvinden indien 70 a 80 procent zich aansluit op het net. Ook de kosten van bestrating en her bestrating zullen voor rekening van de gemeente komen. Burgemeester en wethouders hebben besloten een onderzoek naar dit laatste te doen instellen. Nadat hierover meer be kend is zullen /ij de bewoners van het genoemde buurtschap benaderen om te onderzoeken in hoeverre er belangstelling bestaat. De enkele kramen die er stonden moesten al tijdig sluiten wegens ge brek aan publiek wat geweten werd aan de afwezigheid van de autoscoo- terbaan. De autoscooterbaan zorgt voor een bepaalde afwisseling en vooral de jeugd tussen tien en acht tien jaar voelde zich het meest ge troffen door de afwezigheid. Het was destijds een meerderheidsbesluit van de gemeenteraad dit jaar voor het eerst sinds jaren geen autoscooter- baan toe te laten tijdens de visserij - dagen. De verschillende) programma-on derdelen werden over het algemeen druk bezocht. Kinderprogramma Ongeveer twee honderd vijftig kin deren bezochten het kinderprogram ma met Kluk-Kluk in het „Durps' uus", wat een zeer leuk en geva rieerd programma bleek. zoek is gebleken dat er in heel Euro pa maar vijf overwinteringsgebieden zijn waar sedei:t 1967 meer dan twee maal 350 of meer kleine zwanen heb ben overwinterd. Om behoud goed streekvervoer Op voorstel van de voorzitter van de verkeerskommissie Schouwen- Duiveland, de heer H. P. Everwijn, burgemeester van Westerschouwen, hebben burgemeester en wethouders van Bruinisse besloten adhaesie te betuigen aan de brief van de geza- melijke direkteuren van de R.T.M. e.a. aan de Minister van Verkeer en Waterstaat al het mogelijke te doen om het streekvervoer in het Delta gebied minimaal te handhaven op een acceptabel niveau. ZIERIKZEE Onthulling beeld Op vrydag 13 augustus zal hel door de heer Ad Braat vervaardigde beeld van de Zierikzecse medicus Job Bas- ter, worden onthuld door de heer C. M. van Hoorn, rustend arts te Zierik-x zee. Het beeld krijgt een plaatsje in de kruidentuin by het parkeerterrein Mossclboomgaard. BURGII/HAAMSTEDE Vierdaagse voor 41ste keer Deelneemster aan de Nijmeegse Vierdaagse, die heden (dinsdag) be gon is mevrouw M. Klaver-Budding- Op zich nauwelijks een vermelding waard, maar wel het feit dat me vrouw Klaver deze prestatie voor de 41ste keer gaat leveren. Mevrouw Klaver (61) heeft naast zich nog een deelnemer, die dezelfde prestatie le verde. Bij de aanvang van het groot se wandelgebeuren werden beiden gehuldigd. Mevrouw Klaver, nu dus deelneemster aan de diamanten Vierdaagse, behaalde in vroeger ja ren enkele Olympische medailles. NIEUWERKERK Zwembad „Dol-fijn" weer open Na een periode van enkele weken, nodig voor vakantie van het perso neel. onderhoud en een flinke schoonmaakbeurt is het zwembad „Dolfijn te Nieuwerkerk weer voor het publiek opengesteld. Gedurende de komende vakantie weken voor velen nog is hel zwem- Het gezelschap aan de lunch in het Verenigingsgebouw, waaraan de Bruse mosselvraagstukken aan. de orde werden gesteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Een zeer kleurige en afwisselende show van ongeveer twee uur gaf de rolschaats-showgroep„Het Marki zaat" uit Bergen op Zoom op het sportterrein vrijdagavond. Voor deze show was helaas wat minder belang stelling dan was verwacht. De vrij dag werd besloten met het optreden van een popgroep in het „Durps' uus". bad vaak geopend voor vrij zwem men. totdat straks het les- en school zwemmen weer begint. BRUINISSE Bevordering bij brandweer Drie leden van de vrijwillige brandweer te Bruinisse zijn bevor derd tot brandwacht tweede klas, t.w. de Heren A. van Gilst, J. W. Mol en J. J. M. Steketee. Op zijn ver zoek is aan de heer W. de Graaf eer vol ontslag verleend als lid van de vrijwillige brandweer. In zijn plaats is benoemd tot adspirant brand wacht de heer J. de Ronde uit de Steinstraat. Enkele vrijwilligers uit het publiek waaronder twee dames hadden zich bereid verklaard voor de schans te gaan liggen waar de motor over kwam. Een andere stunt was met een auto op twee wielen rijden. Een da me uit het publiek durfde het aan om een ritje mee te maken in de auto die op twee wielen reed. Met de auto op twee wielen reden ook nog twee heren uit Bruinisse mee, die het aan hun gezichten te zien helemaal niet zo angstig hadden gevonden. Ijzing wekkend was de stunt met een man op de motorkap van een auto door vuur rijden. Vuurwerk Zaterdagavond werden de visserij - dagen te Bruinisse met een groots vuurwerk afgesloten op hel sportter rein. Een zeer groot aantal (ruim 1200 honderd) bezoekers stroomde naar het sportveld om dit laatste programma onderdeel bij te wonen. Door de grote toeloop werd de aan vangstijd een half uur verzet, zodat een ieder de gelegenheid kreeg het vuurwerk bij te wonen. Ook zater dag hebben weer velen de braderie bezocht en van de gelegenheid ge bruik gemaakt om mosselen te eten, die dan ook al vroegtijdig waren uit verkocht. Muzikale medewerking verleende zaterdag het muziekge zelschap uit Oosterland en vrijdag avond de drumband met majorettes uit Bruinisse. Ongelukkige val Vrijdag kwam A. V. uil de Stein straat tijdens het verrichten van verf werkzaamheden aan zijn woning zo ongelukkig ten val dat hij met een gebroken enkel in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee moest worden opgenomen. Het on geval gebeurde doordat de ladder waar hij op stond uitgleed. Vakantie burgemeester Burgemeester T. C. Hekman zal van 23 augustus t/m 4 september met vakantie afwezig zijn. Loco-burge meester S. A. Jumelet. zal in deze pe riode waarnemen. Borden „Aqua Delta" Gedeputeerde Staten van Zeeland verleenden aan Wilma projektont- wikkelingsmaatschappij b.v. te Weert ontheffing van de lands- schapsverordening Zeeland voor het hebben van een viertal één meter grote borden met opschrift en em bleem „Rekreatiecentrum „Aqua Delta" na 500-1000 meter rechtsaf". Clown Tijdens de show was er een clown die gedurende het gehele programma de nodige grappen uithaalde en ver der voor de nodige hilariteit zorgde vooral onder het wat jeugdige pu bliek. De gewoonte van de Hell Dri vers is enkele auto's total los te rij den, wat zij dan ook tijdens deze show weer deden. Een drietal auto's van firma Stouten autohandel uit Oosterland kregen zo'n behandeling. Gezien de grote belangstelling heeft het V.V.V. met dit programma onderdeel zeker eer ingelegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. De sinds zondag avond vermiste Klaasje Smit uit Groningen blijkt te zijn verdronken. De rijkspolitie te water heeft dins dagochtend het stoffelijk overschot van het vijfjarige jongetje gevonden in het Oosterhamrikkanaal in Gro-r ningen. HULST. Tijdens een zoekaktie op het door botulisme getroffen groot eiland De Luntershoek bij het Zeeeuwsvlaamse Hulst zijn maan dagmiddag opnieuw tientallen dode vogels gevonden. De dienst gemeen tewerken voerde 65 kadavers af, de oogst van drie dagen. ZOETERMEER. De Russische volksdansgroep Wesselka zal zater dagmiddag 24 juli in het dorpcen trum Zoetermeer optreden. De groep is in 1952 in'het Oekraïense plaatsje Chmelnizky opgericht en bestaat uit vijftig amateurs. de ideale gezinsbank Buitenlands geld Reisclieques KERKWERVE: Ring: woensdag 14.00-15.00 uur DUIVELAND, 19-7. Ofschoon er van alle kanten sterk naar regen verlangd wordt, en het zou voor tal van veldvruchten zeer noodzakelijk en gewenst zijn, zijn er toch aardappeltelers die hang zijn voor veel regen in de naaste toekomst, voor hun gewas. Er is nu al op tal van aardappel- percelen nagroci gekonstateerd, en dat kan door veel nattigheid slechts erger worden, zo niet funest. De eerste knollen die zich heb ben gevoimd komen door deze re gens niet meer aan de groei, nu de ze eruit is, maar de tweede knollen die uit de eerste groeien, benadelen het gewas niet weinig cn kan tot oorzaak worden dat er bij het rooien tal van zgn. „glazige" knollen naar boven komen, die niet, of bijna niet te konsumeren zijn. Daarom ziet men de toekomst voor de late soor ten aardappelen maar somber in. Wat de vroege soorten betreft die men nu al volop aan het rooien is. of heeft gerooid, hiervan kan gezegd worden dat men het droge jaar in aanmerking genomen, nog al niet te klagen heeft, qua opbrengst is het gewas wel niet als andere jaren, maar de kwaliteit is subliem en ook de prijzen zijn voor de telers zeer bevredigend. Hetzelfde kan ook ge zegd worden van de plantuien, die over het algemeen ook een vrij goe de opbrengst lieten zien met bevre digende prijzen. 11ENESSE. Heel veel publick was getuige van autocross-wedstrijden op een terrein, te Re nesse. De foto toont enkele vehikels in aktie en het toe kijkend. publiek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ■K' t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3