Gevolgen voor Europese land bouw tekenen zich scherp af Veel karpers in Zierikzeese grachten sterven aan zuurstofgebrek Stakingsoproep in Zuid-Afrika De Europese raad Bom bij ambassade in Madrid Amerika lijdt aan bloedarmoede Enorme kraak in Nice Bergen eisen tol DE ZIERIKZEESCHE COURANT Europa en de droogte MISSIE-TENTOONSTELLING ZIERIKZEE F.N.V. beraadt zich op aktie KERKCONCERT NOORDGOUWE VVD vraagt naar Donner-rapport NIEUWSBODE Dinsdag 20 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21929 DAARIN OPQENOM6K (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen l De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Aardgas-kans voor huizen te Zijpe BRUSSEL, 19-7. De gevolgen van de uitzonderlijke droogte voor de Europese landbouw worden steeds dui delijker. In Nederland is de situatie over het algemeen niet best maar nog niet rampzalig, aldus is van Neder landse zijde maandagmiddag in Brussel in de Europese Landbouwraad meegedeeld. In bepaalde delen van ons land (voornamelijk in het zuiden en oosten) worden de landbouwopbrengsten momenteel op tien tot 25 procent minder geraamd. De Europese Landbouwraad, geleid door de Nederlandse minister mr. AIfons van der Stee, heeft maandag uitvoerig de droogtesituatic bespro ken. Duidelijk werd dat vooral Frankrijk, België, Luxemburg en bepaalde streken in andere landen van de gemeenschap worden getroffen. JOHANNESBURG, 19-7. De Zuid- afrikaanse politie heeft de veilig heidsmaatregelen versterkt in Sowe- to en andere Afrikaanse woongebie den waar de afgelopen dagen pam fletten z(jn uitgedeeld waarin de zwarte bevolking wordt opgeroepen tot een algemene staking op dinsdag (vandaag). De staking is bedoeld als protest tegen het besluit van de blanke over heid de zwarte scholen dinsdag nog niet te openen, zoals aanvankelijk het plan was. In de pamfletten wordt de Afrikaanse bevolking opgeroepen niet aan het werk te gaan en overal moeilijkheden te maken, met name in de blanke gebieden, om de aan dacht van de politie te spreiden. BRUSSEL, 19-7. In de Europese raad van ministers van buitenlandse zaken, maandag in Brussel, zyn ern stige spanningen gerezen die de ver kiezingen voor het Europees parle ment, gepland voor het voorjaar van 1978, weer op losse schroeven dreigen te zetten. Het is maandag tot een ernstig politiek treffen gekomen tus sen de raadsvoorzitter, de Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel en zyn Franse ambtgenoot Savvagnargucs. Ir. Pierre Lardinois, De Europese landbouwcommissaris, zei graag te willen toestaan dat de lidstaten en de EG regelingen treffen om bijvoor beeld veeboeren te helpen meer voedsel voor hun vee te verkrijgen. In Duitsland en Frankrijk bijvoor beeld worden de boeren al financieel gesteund of het leger is er ingezet om de boeren te helpen. Klaagzang De Franse minister Bonnet hief in de raad een ware .klaagzang aan. Hij noemde de situatie in zijn land op het stuk van de zomergewassen ronduit rampzalig. In heel Frankrijk ligt de melkproduktie momenteel dertien procent lager dan normaal. De Luxemburgse delegatie sprak van een 23 procent lager liggende melk- prouüklL. De Duitse minister Ertl zei dat de oogstvermindering in zijn land in bepaalde delen tussen de tien en 70 procent beloopt. Veevoeder Inmiddels is wel duidelijk dat de twee grootste problemen ih grote de len van Europa zijn: hoe voederen we het vee en hoe wordt de rund vleesmarkt gestabiliseerd. Overwo gen wordt om in de akkerbouwge bieden op de zogeheten stoppelvel den, waar dus al geoogst is, groen voer in te zaaien, maar het probleem is dan weer hoe dat voeder in de veeteeltgebieden moet komen. De stabilisatie van de rundvleesmarkt is een vraagstuk apart. Het zou wel mogelijk zijn nu de afstoot van vlees (door slachten) te bevorderen, maar dan loopt de gemeenschap weer het risico dat er in de herfst te weinig vlees aan de markt komt. Zeker is dat het droge weer ook zyn weerslag heeft op de groente- en fruitteelt en dat betekent dat bij voorbeeld conserven-industrieën daar weer de gevolgen van zullen ondervinden. Dat de Europese kon- sument daar over enkele maanden de gevolgen van zal ondervinden, staat nu al als een paal boven water. UTRECHT, 19-7. De federatieraad van de Federatie Nederlandse Vak beweging heeft maandag in Amster dam besloten uit de raad een com missie samen te stellen die uiterlyk eind augustus - rapport moet uit brengen over mogelijkheden van ac ties waarmee uiting kan worden ge geven aan het „ongenoegen" over de loonmaatregel van de regering. ZIERIKZEE. Nog tot en met 25 juli is in het Parochiecentrum te Zierik zee een Missie-tentoonstelling te zien, waarop allerlei exotische kunstvoorwerpen ter verkoop wor den aangeboden. Materiaal is aan wezig uit Afrika (tafels, beelden, speren), China (kisten, borden, va zen), Thailand fruitsschalenwie- rookbranders), Tibet (smeedwerk) en Indonesië (beelden en tafels). Bij elkaar een fenomenale verzameling, die de publieke belangstelling meer dan waard is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Nederlandse deskun digen worden Suriname te duur. Het land betrekt ze in de toekomst liever uit ontwikkelingslanden en de Ver enigde Staten. Volgens de Surinaam se premier Ijïenck Arron is dat goed- De gemiddelde Nederlandse deskundige kost Suriname drie ton over een uitzendperiode van drie jaar. ZIERIKZEE, 20-7. In het weinige nog resterende wa ter van de Zierikzeese grachten kan men ze op elk uur van de dag aantreffen: de stervende en letterlijk naar adem happende grote karpers die langs het water een zilvergrijs dodenliut vormen. i «aar.' wmm NOORDGOUWE. Met groot mu zikaal succes werd maandagavond in de kerk van Noordgouwe een kerk- rnncert gegeven door Dick Koomnvs (orgel). Rob Ysebeart (trompet). Ba sil de Visser (viool) en Hans Schyve (hobo). Met ZierikzeeBrouwersha ven en Dreischor gaat ook Noord- gouwe naam maken met verschillend soortige kerkconcerten, die het in de historische ruimte van het gebouw uitstekend doen. Volgende week (maandag 26 juli) komen musici van eigen bodem aan bod. Dan wordt het concert verzorgd door het Baroken- semble van de Kon. Harmonie Kunst en Eer" te Zierikzee Foto: Drie van de exekutantcn ..aan het werk". (Folo: Zicrikzccschc Nieuwsbode) Tussen al die dode vissen lukt het soms een enkele vis - meestal een wat minder grote - wat zuurstof te vergaren, maar dan moet het eerst wel wat geregend hebben. De betrekkelijk kleine bui van vanmorgen heeft in elk geval toch weer een aantal op ,,'t randje" ver kerende karpers tot leven gebracht, maar dat neemt niet weg dat er nog tientallen zieltogend in het water bleven drijven. Regen Al is de situatie uiterst bedenke lijk, toch is het (nog) niet zo dat de visstand in de Zierikzeese grachten (altijd met veel zorgen omringd door de H.S.V. „Oosterschelde") direkt met een totale vernietiging wordt bedreigd. In de grachten zit nl. bij zonder veel vis, maar het is wel zo dat de mooiste en grootste karpers het eerst gevaar lopen. Ak'tievc hulp van de Zierikzeese brandweer bracht zaterdag en zon dagmorgen, In de vorm van een kunstmatige „regenbui" enige ver lichting, maar de redding van de vis sen zal toch van de echte regen moe ten komen. BOSTON, 19-7. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft onlangs ervoor ge waarschuwd dat de Verenigde Staten bij onveranderde omstandigheden binnenkort een nijpend gebrek aan bloed zullen hebben wat het gevolg is van het afnemende aantal bloed donors. Met name de staten Maine en Mas- sachusettes zullen spoedig droog ko men te liggen, aldus Nelson Vogel- sohn, directeur van het Rode Kruis in dit gebied. MADRID, 20-7. By de Nederlandse ambassade in Madrid is in de nacht van maandag op dinsdag een bom ontploft. De ingang werd vernield, maar er vielen geen slachtoffers. De Nederlandse ambassade is gehuisvest op de tweede verdieping van een ge bouw in noord-Madrid. In het ge bouw zijn geen Spaanse overheids diensten ondergbracht. NICE, 19-7. Een bende van ver moedelijk zes gangsters heeft een grote bank in Nice geplunderd en daarbij geld en kostbaarheden ter waarde van 25 miljoen gulden buit gemaakt. De daders kraakten bij hun „mees terstuk" 200 safeloketten in de kluis van de „Societe Generale" en namen daar geld, sieraden, aandelen en an dere waardevolle voorwerpen mee. De politie staat voor een raadsel en heeft van de overvallers nog geen spoor. ZERMATT, 20-7. In Zwitserland zijn zondag negen bergbeklimmers omgekomen. Bij de Aletschgletsjer werden de lijken van vijf Zwitsers uit een bergkloof geborgen, vier vrouwen en een gids die vermoede lijk door dichte mist waren overval len en de weg waren kwijtgeraakt. Op de 4.249 Lenzspitze vielen twee Westduitse bergbeklimmers dood, op de Matterhorn een derde Westduitser. De laatste maakte een val 400 meter. Tenslotte werd een 23-jarige Itali aanse Alpinist in het kanton Wallis door vallend gesteente gedood. DEN HAAG, 19-7. De heer Wiegel, fraktievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, heeft maandag de minister president gevraagd wan neer de regering het rapport van de commissie - Donner denkt te ont vangen. Ook wil de heer Wiegel van de minister president weten wanneer de volksvertegenwoordiging zal wor den ingelicht over de bevindingen van de commissie on over do even- euele conclusies die de regering daaraan denkt te verbinden. Een en ander heeft dc VVD meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Hoop zelden het beste en vrees nog minder het ergste. Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en voornamelijk in het binnenland plaatselijk een bui; overwegend matige wind uit west tot noordwest; minima om streeks 14 graden, maxima circa 22 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.46 Maan op 0.16, onder 15.47 22 juli. Zon op 4.47, onder 20.45 Maan op 0.51, onder 16.46 Nieuwe maan: 27 juli (2.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 juli 10.03 22.29 3.34 16.11 22 juli 11.19 23.47 4.47 17.26 Doodtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depresie boven het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen en een hogedrukgebied ten westen van Ierland staat een noord westelijke stroming waarmee vrij koele Oceaanlucht naar Nederland wordt gevoerd. In deze lucht komen opklaringen voor en vooral boven land kan in deze lucht hier en daar een bui tot ontwikkeling komen. Het hogedrukgebied breidt zijn invloed echter naar de Britse eilanden cn de Noordzee uit en hierdoor zal de buiig- heid geleidelijk onderdrukt worden. Het front dat de voorste begrenzing vormde van de koele Oceaanlucht bereikte dinsdagmorgen onze kust en bracht plaatselijke wat regen. In Den Helder viel in de nacht en vroege ochtend 5 mm regen, maar elders waren de neerslaghoeveelheden ge ringer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1