Bruinisse wil meeprofiteren van gunstiger geworden (Schelde)-perspektiefen Ballon Boesman maakte voor tijdige landing te Kerkwerve Dijkdoorbraak in Nedersaksen DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Hartig woordje" op Visserijdag - - „Happening" te Scharendijke HET KRAANPLEIN-BRUGGETJE VIM UQT Dl bilt 1> ft 7IFBIK7.FF.SrHF NIEUWSBODE Maandag 19 juli 1976f 132ste jaargang Nr. 21928 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Autocross-wedstrijden te Renesse BRUINISSE, 17-7. Op een psychologisch uiterst ge schikt moment, heeft deze maritieme gemeente in het algemeen en mossel kwekend Bruinisse iu het bijzon der, de aandacht willen vestigen op verlangens eii wen sen met betrekking tot de visserij, in het licht van nieuwe perspektieven, als gevolg van het besluit tot bet open houden van de Oostcrschelde. Zaterdag 17 juli was de laatste officiële Visserüdag en varend Bru heeft op die dag royaal uitgepakt, om te laten zien: „we zjjn er nog en willen er bij blijven". Enerzijds was er - voor het eerst na vijf jaar - weer een indruk wekkende vlootschouw, anderzijds luidde de vereniging „Algemeen Vissers- belang" de bel in hei verenigingsgebouw, waar een uitgelezen gezelschap van direkt en indirekt bij de visserij betrokkenen, present was om te ver nemen wat varend Bruinisse op het hart heeft. Meer licht op de nieuw ontstane situatie liet de voorzitter van „Alge meen Vissersbelang", de heer W. Ockerse vallen. Hij herinnerde tij dens een appetijtelijke lunch, aan de afsluiting destijds van de Grevelin- gen, waardoor één been van Brui nisse werd ge-amputeerd. Veel moei te, arbeid en strijd heeft het gekost het verlies van de Grevelingen te kompenseren met geld of percelen, welke laatste voornamelijk op de Waddenzee en enkele in Ooster- schelde en Volkerak werden gebon den. De verloren gegane mogelijkhe den in de Grevelingen echter konden niet adequaat worden goed gemaakt door Waddenzee en Volkerak, zij het dat hier en daar bevredigende resul taten werden geboekt. Mosselverwatering Verlies dus weliswaar, maar toch vreugde over het ministerieel besluit t.a.v. de Oosterschelde, dat durende kansen biedt voor de mosselverwate ring in Zeeland, onontbeerlijk voor de handel op België en Frankrijk. De Oosterscheldekweker zal in de „half' -open Schelde kunnen blijven kwe ken en dat is een gelukwens waard. Er komt echter een verandering in het stroompatroon van de Ooster schelde en Bruinisse vraagt de mi nister dringend - ais zich nieuwe perspektieven voor doen - de Brusc vissers een kans te geven, die nieuwe mogelijkheden te benutten. In dit verband herinnerde de voor zitter aan de omstandigheden waar onder destijds de kompenserende be slissingen moesten worden genomen. Toen immers ging men uit van een geheel gesloten Schelde. Dit uit gangspunt be-invloedde sterk de keuze wal betreft de kompensatie. Philipsdam Daarbij komt dat de alternatieve sluiting, die aanleg van de Philips dam inhoudt, konsekwenties zal heb ben voor de Volkerak - percelen. De Bruse vissers zullen daardoor het gevoeligst worden getroffen. Ten slotte blijft het.kweken van mossels in Zeeland een absolute noodzaak, gelet op de wisselende weersomstan digheden (warme zomers, koude winters), hetgeen de transportrisico's van de Waddenzee uit, vergroot. Gelet op de omstandigheden in het verleden, maakte de voo 'ter dui delijk dat destijds uiteracud de ani mo ontbrak een vlootschouw te hou den. Thans echter is een nieuwe situa tie ontstaan, ais gevolg van het Schelde-besluit, dat impliciet de ge tij-beweging inhoudt, waarbij Brui nisse opteert voor de z.g.n. 90-pro- centige doorstroming by aanleg van de pylerdam. Bruinisse wil ook blijvend meepro fiteren van de mogelijkheden, die een zoute Grevelingen biedt. „Bruinisse is verheugd om het behoud van dè mosselverwaterplaatsen in Zeeland en hoopt op nieuwe perspektieven, die zich op een gedeeltelijk afgeslo ten Oosterschelde zullen gaan voor- doeh", aldus de voorzitter, die de aanwezigen verzocht een dronk uit te brengen op allen, die ijverden voor behoud van de kultures op de Oos terschelde. Goede traditie Kort en krachtig sloot burgemees ter T. C. Hekman aan bij de woor den van de voorzitter, zijn vertrou wen uitsprekend in een goede oplos- h sing, ook al blijven er nu nog vra gen open. Hij onderstreepte het ty pisch Bruinisser gebeuren van de vlootschouw en vond dat bij alle veranderingen in het gemeentelijk leefpatroon, deze goede traditie le vend moet blijven, waarbij de rekre- atieve ontwikkeling en het maritiem karakter van de gemeente elkaar in evenwicht zullen dienen te houden. Namens het gemeentebestuur kom- plimenteerde de burgemeester de or ganisatoren met het programma van de Visserijdagen en wenste de visse rij, onder het motto: „samen bouwen aan Bru" voor de toekomst veel suc ces toe. SCHARENDIJKE, 17-7. Een ballon zaterdag te Oud dorp opgestegen, met aan boord de heer en mevrouw Boesman en een passagier, heeft - ondanks verre be doelingen - het niet verder weten te brengen dan Kerk werve, waar de kommandant het rond 15.00 uur raad zaam vond, zijn ballon te laten dalen op de voor sproeivliegtuigen aanwezige airstrip. De landing verliep uitstekend, maar uit een oogpunt van afstand, was uiteraard niemand verbijsterd over het trajekt Ouddorp-Kcrkwerve. Niette min hield de kommandant zich aan zijn opdracht en werd- namens de bur gemeester van Goedcrcede kontakt gezocht met de heer E. Bacrends, burge meester van Middenschouwen. Het toneel verplaatste zich hierna naar Scharendijke, waar ten ge meentehuize een interessante „hap pening" plaats vond, waarbij het niet aan vrolijkheid ontbrak. Het echt paar Boesman, de uit Axel afkomsti ge passagier en de heer en mevrouw Baerends, kregen hier vrij snel be zoek van leden van de Haagse Bal- lonklu'b, die de tocht van de ballon hadden gevolgd. De burgemeester kreeg - via de ballonvaarders - een oorkonde uit gereikt van zijn kollega van Goede reede, waarin de schoonheid van die plaats wordt geprezen. Bovendien wraen twee gerookte palingen bij gesloten, die ook werden overhan digd. Luchtdoop De Axelse passagier had de lucht doop gekregen en het daarbij beho rende ritueel werd aan de verbaasde man voltrokken. Hij kreeg zand op het hoofd, dat weggespoeld werd met champagne, waarna hij werd geslagen tot „Hertog van Hompel voet". Zo was cr in Middenschouwen op een overigens rustige zaterdagmid dag, ineens alles aan de hand. Dit maal kwam de verrassing letterlijk uit dc lucht vallen en dat bleek goed, voor een paar vrolijke uurtjes. ZIERIKZEE. Een van Zierikzee. met werp - het toHfp b heel oude plaat Kraanplein, dat verdween toen de - toen non aan- haven werd gedempt in de zeventi- ruppetje aan het ger jaren. Onnodig te zeggen dat hierdoor een fraai brokje stads- schoon onherroepelijk verloren ging. LÜNEBURG, 19-7. Over een leng te van twintig meter is zondag op slechts enkele kilometers van dc Wcstduitsc plaats Lüneburg. in dc deelstaat Nedersaksen, een dijk doorgebroken van het pas aangeleg de Elbc-zykanaal. Miljoehen kubieke meters water gierden door de breuk het lager ge legen gebied binnen, daarbij alles vernielend wat het op zijn weg te genkwam. Zondagavond waren enkele duizen den miltairen, brandweerlieden en anderen in een dramatisch gevecht Zevibel-visserijfeest Gewaardeerd spreker op deze lunchbijeenkomst was ook de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van Zevibel, wel genoemd de „Ooster- schelde-kampioen". De heer Locke feer wilde daar echter niet van ho ren; hij sprak van vele kampioenen, die een spotje zullen krijgen op een in augustus te houden groot Zevibel- visserijfeest te Zierikzee. Hy was Intussen bly met het „snel voorthuppelend Bruinisse", dat als eerste vissersgemeente, de gekozen Oosterschelde-oplossing wilde vie ren. Hij konstateerde nog eens met gro te voldoening: „de Schelde gaat niet potdicht" en wees er op hoe destijds de typische belangenstrijd van de visserij op breder spoor kwam, n.l. het milieu-spoor. Daardoor werd een levensader voor Zeeland gered en op de grote dag van Zevibel (hopelijk kan ook de minister van Verkeer en Waterstaat komen) kunnen alle'kam pioenen worden gefeliciteerd. De Grevelingen Een ander punt: „een zoete Greve lingen"; waar haalt dijkgraaf A. M. Geluk van het waterschap de ge dachte vandaan". De Grevelingen moet zout blijven. Den Haag heeft destijds die Grevelingen veel te veel beschikbaar verklaard voor de sport- visserij, maar veel verstandiger is het allemaal te laten betijen en te zien wat de Grevelingen blijvend kan be tekenen voor de beroepsvisserij, o.m. voor het winnen van mosselzaad. Ook het (thans zwevende) schelp dierenrecht moet voor de professio nele visserij worden geclaimd. Zaad- vissen verder moet mogeljjk blijven en dat (nieuwste inzicht) bevordert zelfs de palingvisserü- Oesters misschien ook in de Gre velingen, maar de mosselen hebben de oudste rechten. Eventueel te ver liezen percelen in het Volkerak (Philipsdam) moeten gekompenseerd met percelen in de Oosterschelde en de Waddenzee. Een zwaar punt is verder de rioolzuiveringsinstallatie van Bruinisse, daar het gaat om een goed milieu en voor de mosselarij noodzakelijk zuiver water. Zevibel intussen eist een zetel op in de Zeeuwse Milieuraad en zal pleiten voor de 90-procent-oplossing, wat de Schelde-inlaat betreft. Goede propaganda Woordvoerder van de Direktie v. d. Visserijen was de heer T. Kofman, die de visserijdagen kwlaificeerde als een goede propaganda voor mossel kuituur, het perspektief waarvan (vervolg pagina 3) BRUINISSE. Op de laatste dag van de Visserijdagen, voer de Bruse vloot - na een onderbreking van vijf jaar - weer uit, met aan boord tal rijke mensen, die een schitterend zee-schouwspel, kregen aangeboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De hoop is het beste dieet voor de gezondheid der ziel. Feuchtersleben t gewikkeld om met zandzakken en alles wat mar bij de hand was te trachten het gat te dichten. De vloedgolf heeft grote schade toegebracht aan huizen en gewas sen. Verscheidene huizen zijn inge stort en auto's werden meegesleurd. Men acht het een wonder dat voorzover bekend is niemand bij de ze ramp het leven heeft verloren. Een tiental mensen werd gewond. Met helikopters en rubberboten zijn verscheidene geïsoleerde bewoners geëvacueerd. De autoriteiten hebben de getroffen streek tot rampgebied verklaard. Verwachting tot dinsdagavond: Gematigde temperaturen Veel bewolking met plaatselijk wat regen, matige tot krachtige zuidwes telijke wind, later ruimend naar west, minimumtemperaturen om streeks 15 graden, maxima circa 21 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 23 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 juli. Zon op 4.44, onder 20.48 Maan op onder 14.46 Laatste kwartier: 19 juli (7.29). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 juli 8.58 21.18 2.38 15.05 Doodtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-7. Het K.N.M.I. deelt mee: een vrij zwak koufront zal dinsdag bij ons voor tijdelijk veel be wolking en plaatselijk wat regen zor gen. Een depressie, die maandag morgen nabij Noord-Schotland lag trekt in de richting van Skandinavie. Een bijbehorend koufront beweegt naar het oosten en kan dinsdag in de loop van de dag Nederland voorbij trekken en mogelijk hier en daar wat regen brengen. Na het voorbijtrek ken van het front zal met noordwes telijke winden koelere oceaanlucht Nederland binnenstromen. Vrijwel geheel West-Europa bevindt zich thans in wat koelere lucht. Het bin nenstromen van deze lucht gaf zon dag in Zuid-Frankrijk en Italië aan leiding tot flinke buien. Zo viel ten oosten van Pisa 21 mm regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1