Bruinisse is klaar voor de te houden grootse Zeskamp met uitvaren vloot weer herstd Traditie Bruse visserijdagen Amalrik: „Westen helpt Moskou krisis te voorkomen" Man naast Carter Beloften van Carter Evacuatie in Libanon V.N.O. over loonmaatregel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Programma dat „klinkt als een klok" EERSTE (RAUWE) MOSSELS Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Feest op 17 juli ZIERIKZEESCHE Vrijdag 16 jnJi 1976 132ste jaargang Nr. 21927 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannev- ken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER: Opnieuw geslaagde Ronde van Bru" NEW YORK, 15-7. De democrati sche presidentskandidaat Jimmy Carter heeft donderdag senator Wal ter Mondale van Minnesota benoemd tot zjjn tweede man, de kandidaat voor het vice-presidentschap. NEW YORK, 16-7. In een toe spraak tot de democratische natio nale conventie in New York, waarin hij zyn kandidatuur voor het lands- presidentschap aanvaardde, heeft Jimmy Carter Amerika donderdag een regering beloofd „vrij van schan dalen en corruptie" en een president „die uw pijn voelt en uw dromen deelt". „We hebben genoeg geleden onder een vermoeide, afgeleefde regering zonder visie, zonder jeugd of vitali teit en zonder het vertrouwen van het volk. Het wordt tijd dat onze re geringsleiders de wet eerbiedigen en niet met twee maten meten. Ik zie geen reden om de rijke wetsovertre ders te laten lopen en de kleintjes gevangen te zetten, Amerika moet een regering hebben die even goed is als hel volk". Burgemeester Hekman merkte on der andere op dat het bijzonder re liëf van de oude traditie van de vis serijdagen, die onder leiding van het aktieve V.V.V. worden gehouden, weer is hersteld nu het uitvaren van de vloot - a.s. zaterdag weer te- gemoetgezien kan worden. Na lange tijd van onzekerheid en spanning viel onlangs het belangrijke besluit inzake Oosterschelde, eenbëslüit als gevolg waarvan de getijwerking grotendeels zal kunnen worden ge handhaafd. Voor de vissers van Bruinisse was deze beslissing de aanleiding om als eerste gemeente in Zeeland, als uiting van dankbaarheid en vreug de na vyf jaar, weer op de traditio nele wijze uit te varen. Daarmee willen de vissers duideljjk onderstre pen dat het blijvend karakter van visserij gemeente verzekerd is. Burgemeester Hekman wees er verder op dat Bruinisse aan de voor avond staat van een grote rekreatie- ve ontwikkeling, die een nieuw stempel op de gemeente zal druk ken. Voor de Bruënaars betekent dit dat zij in hoog tempo uit de veilige beslotenheid van weleer worden ge haald, en zich zullen moeten instel len op deze nieuwe ontwikkeling. Maar al eerder is bewezen dat de bevolking zich weet aan te passen, zij het dat dit nimmer ten koste mag gaan van de eigen bijzondere sfeer en indentiteit. Mosselen eten De burgemeester besloot zijn toe spraak met de wens dat de gasten van elders een goede herinnering DEN HAAG, 16-7. De loonmaat regel voor het tweede halfjaar van 1976 is „extreem nivellerend". Dit zegt het verbond van Nederlandse ondernemingen (V.N.O.) in een arti kel in het blad „Onderneming van het V.N.O. Volgens het verbond be tekent dit dat op den duur een sterk opstuwende werking op de totale loonschalen zal ontstaan, waardoor de loonkosten extra stijgen. „Dat dit alles nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid kan hebben is duidelijk. Wanneer de regering dan ook werkelijk alles had willen doen om de werkloosheid terug te drin gen, dan was een grotere tegemoet koming door de overheid iri de vorm van een lastenverlichting nodig ge weest", zo meent het V.N.O. SCHIPHOL, 15-7. „De Russische leiders voeren de laatste jaren een intern beleid, dat balanceert pussen twee overwegende tendensen. De ene tendens, die zich op alle niveau's in de Russische samenleving manifes teert, gaat in de richting van een li beralisering, zoals we die kortstondig hebben kunnen volgen in het Tsecho- Slowakjje van 1968. De andere ten dens wijst duidelijk op een verhar ding van het regime. De Russische leiders zijn zich be wust dat ze slechts tussen de twee tendensen kunnen balanceren om een binnenlandse krisis te voorkomen. Ze worden daarbij geholpen door de po litieke opstelling van het Westen, die een te grote toegevendheid uitstraalt. Je zou zelfs kunnen stellen dat het Westen met deze houding Moskou hindert meer democratisch te wor den".- Deze aanklacht vormde een onder deel van de verwijten die de Russi sche dissidente historicus Andrej Amalrik tijdens zijn eerste aankomst in het Westen aan het adres van Mos kou richtte. Volgens hem noemen de Russische leiders hun systeem com munistisch, maar z.i. vertoont het trekken van het nationaal socialisme in Duitsland. BEIROET-WASHINGTON, 16-7. De Verenigde Staten hebben vrijdag aangekondigd dat zij opnieuw een internationale evacuatie uit Libanon organiseren en dat zij de overgeble ven 1.500 Amerikanen daar „met klem aanraden" het land te verla ten omdat het merendeel van de consulaire en andere ambassade diensten worden beëindigd. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte bekend dat de evacuatie ko mende dinsdag zal plaatsvinden. Advertentie b Ooslerland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. Men behoeft niet te hopen om iets te ondernemen, noch te slagen om te volharden. Willem v. Oranje Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Miss Zeskamp Bruinisse: N.C.R.V.-tv-omroepster Lenie Couvee. BRUINISSE, 16-7. Zaterdag 17 juli zal te Bruinisse weer een grootse zeskant]) gehouden worden. Aan deze zeskamp zullen de volgende ploegen deelnemen: Brui nisse, Goes, Hoogvliet, Lexmond, Maurik, Sclioonre- woerd, Veldhoven en Vorselaar (België). Presentator is dc bekende t.v. presentator Tcd de Braak. Hoofdscheids- reclitcr de ex-wereld-, olympisch-, europees- en landskampioen hardrijden op de schaats Ard Schenk. De rol van miss zeskamp Bruinisse zal vervuld worden door de charmante N.C.It.V. t.v.-omroepstcr Lenie Couvee. De deelnemers zullen hun „kuns ten' moeten vertonen met zeephel- Iingen, looptandems, mini-fietsjes, een olifant, een tonnenfiets, een koppesnelbokspring, een zeskamp speciaal voetbalspel. Tevens zal er een spel aanwezig zijn waarbij de deelnemers bijzonder „raar" gekleed zijn. Na de zeskamp zal de trekking van een grootse verloting plaatsvin den door de burgemeester van Brui nisse. de heer Hekman. De loten zul len f 3,per stuk kosten. Om enige prijzen te noemen: een zesdaagse reis naar Parijs; een draagbare t.v.; een Moulinex; enz. enz. De loten zullen op het zeskamp-terrein te koop zijn. Voethal terrein De zeskamp wordt gehouden op het voetbalterrein van Bruse Boys gelegen aan de Prinses Wilhelmina- laan. De kaartverkoop zal beginnen om kwart voor één. De rijkspolitie en zeskampcomité Bruinisse verzoeken de inwoners van Bruniissc om niet per auto te komen i.v.m. mogelijke parkeerpro blemen. Zy die wel met een auto komen worden verzocht de auto niet in het toegangspad naar het voetbal terrein te plaatsen, dit omdat indien nodig de ambulance er dan niet door kan. Afgelopen zaterdag werd in het dorpshuis van Bruinisse een inter nationale zeskampvergadering ge houden onder voorzitterschap van de internationaal waarnemend voor zitter de heer J. Cambree Donckers uit België. Op deze vergadering werd besloten de zeskampploeg van Heer len uit te sluiten aan de competitie. Tevens werd de komst van de zes kampploeg van Maurik geaccepteerd. De heer G. v. Roon vertegenwoor digde op deze vergadering de zes kampploeg van Bruinisse evenals internationaal secretaris Bert Hok ken die o.a. Bruinisse vertegenwoor digde. JOHANNESBURG. In Soweto, de negerstad bij Johannesburg, hebben twee Afrikanen donderdag een blan ke functionaris vermoord in een kantoor van het. gemeentebestuur, zo is vernomen van de Zuidafrikaan- se politie. Een tweede ambtenaar werd gewond. ZON- EN MAANSTANDEN 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.51 Maan op 23.00, onder 11.35 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.50 Maan op 23.22, onder 12.40 19 juli. Zon op 4.43, onder 20.49 Maan op 23.47, onder 13.43 Laatste kwartier: 19 juli (7.29). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 juli 6.55 19.05 12.34 1.03 18 juli 7.32 19.42 1.03 13.24 19 juli 8.11 20.33 1.50 14.13 Doodtij: 21 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-7. Het K.N.M.I. deelt mee: een onweersstoring trok vrij dag van zuidwest naar noordoost over ons land. Na het passeren ervan draaide de wind naar noordweste lijke richtingen en stroomde koelere lucht ons land binnen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vrijdag morgen nog ten zuidwesten van Ier land lag. breidt zich geleidelijk naar de Britse eilanden en onze omgeving uit. Onder invloed van deze rug zal het zaterdag op de meeste plaatsen droog weer zijn met zonnige perio den en maxima rond 23 graden. BRUINISSE, 15-7. De Bruse visserijdagen hebben hun oorspronkelijk karakter weer hervonden. Dat zal aan staande zaterdag extra worden onderstreept door het in volle glorie uitvaren van de vissersvloot. Daarmee wordt duidelijk gedemonstreerd dat Bruinisse een vis serij-gemeente is en dat hoopt te blijven. Burgemeester T. C. Hekman zei dit gisteren (donderdag)middag in zijn openingswoord bij gelegenheid van de start van de traditionele vis serijdagen. De burgemeester en me vrouw Hekman werden welkom ge heten door de voorzitter van V.V.V. de heer C. Jumelet. Namens V.V.V. bood Inge Bergman de echtgenote van de burgemeester bloemen aan. In zijn welkomstwoord sprak voorzitter Jumelet zijn vreugde uit over het programma dat „klinkt als een klok" en dat deze drie dagen de vakantiegangers en de eigen bevol king ongetwijfeld heel wat te bieden heeft. Bijzonder verheugend is uiter- weer bereid is gevonden uit te va ren, nu besloten is de tijbewegingen aard het feit dat de vissersvloot in de Oosterschelde te handhaven. Voorzitter Jumelet sprak'verder zijn vi'eugde uit over het feit dat burge meester Hekman zich geheel heeft gesteld achter de evenementen van V.V.V. In dit verband wilde de voor zitter niet nalaten te zeggen dat in het verleden de burgemeester mees tal juist gedurende de visserijdagen met vakantie was. Traditie hersteld aan de visserijdagen en Mi Bruinis se zullen bewaren en latv.-r nog eens terug zullen komen. Hij opende vervolgens de dagen met het eten van een portie gekook te mosselen, samen met zijn echtge note en het V.V.V.-bestuur. Voorzit ter Jumelet had de mosselen eerst gekeurd door er enige rauw te nut tigen. Vervolgens maakten allen een rond gang over de braderie en de mini- kermis. De braderie bestaat uit een dertigtal kramen, waar van alles te koop en te bekijken is. Er heerste een zeer gezellige sfeer en drukte, vooral ook tijdens de avonduren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BRUINISSE. V.V.V.-voorzitter C. Jumelet eet de eerste rauwe mosse len van het jaar, tijdéns de opening van de Visserijdagen. Gelet op het rauwe karakter van de mosseltjes, neemt burgemeester T. C. Hekman voorlopig een afwachtende houding aan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot zaterdagavond: Gematigde temperaturen Vannacht voornamelijk in het oosten van het land plaatselijk regen of on weer, overigens opklaringen en op de meeste plaatsen droog; meest ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en noord; minimumtemperaturen rond 14 graden maxima morgen cir ca 23 graden. Voor zondag:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1