R.T.M. weerlegt cijfermatig „noodzaak" tot inkrimping Garantie woningbouw - Verbreding Bredeweg - Hogere koopsom Hervormd Verenigingsgebouw Werkloosheid is toegenomen NUTSSPAARBANK Rotterdams drinkwater bedreigd door droogte Pompen in Drente tegen waternood Om behoud busdiensten STREEKNIEUWS Gemeenteraad Duiveland Dringen aan het naaktstrand Drie doden bij ongeluk Schiedamse werf Staten Limburg: steun aan boeren De schoolverlaters Arbeidsmarkt Rotterdamse haven vertoond nog geen verbetering Hondje wekenlang alleen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 juli 1976 Nr. 21926 In dit verband geeft de direktie een uitgewerkte serie rittentabellen, waaruit tijden, dienst-frekwenties, en bezettingsgraad e.d. vallen af te lezen, alles ter adstruktie van het geen de R.T.M. aanvoert, om een zo volledig mogelijke dienstverlening voor Schouwen-Duiveland te kunnen handhaven. BKUINISSE Vaartuig kreeg touw in schroef bij hulpverlening gestrand zeiljacht Een zeiljacht uit jachthaven „Aquadella" voer woensdagmorgen onderweg naar Veere een uur voor hoogwater ter hoogte van Anna Ja- cobapolder aan de grond. Een juist passerend pleziervaartuig heeft ge probeerd het zeiljacht los te trekken. Ongelukkigerwijs brak het touw en kwam in de schroef van het onfor tuinlijke schip terecht waardoor dat nu geheel hulpeloos werd. Jacht werf Van Duivendijk werd gewaar schuwd; deze heeft het scheepje met opkomend^water vlot weten te trek ken en naar de haven gesleept. Een op Bruinisse wonende sportduiker heeft het touw uit de schroef ge sneden, waarna het vaartuig zijn reis weer kon voortzetten. Advertentie (le ideale gezinsbank! Aankoop, verkoop en bewaarneming effecten ZONNEMAIRE I. M. v. d. Bijlstraat - donder dag 2.00-3.00 uur. ROTTERDAM, 14-7. Door de aan houdende droogte wordt niet zozeer de toelevering alswel de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater be dreigd. De situatie is niet verontrustend, maar de bevolking moet er rekening mee houden dat de smaak van het water achteruit zal gaan. De afvoer van de Maas, waar de Rotterdamse drinkwaterleidingen hun water be trekken, is de laatste dagen tot een minimum gedaald. Het zoutgehalte, dat met 75 mg per liter als ideaal wordt aangemerkt, is thans gestegen boven de 150 mg per liter. ASSEN, 14-7. Provinciale Water staat van Drente heeft de beschik king gekregen over lien pompen mei een capaciteit van 30 kubieke meter per minuut. Ze zullen worden ge bruikt ter bestrijding van de grote waternood van de Drentse landbouw. Ze werden geplaatst bij de sluizen in de Hoogeveense Vaart om een landbouwgebied van rond 100.000 ha van meer water te voorzien. De pom pen zijn afkomstig van de dienst Zuiderzeewerken. ZIERIKZEE, I 1-7. In lu i kader van de door de R.T.M. aangevoerde argumentatie tegen door de minister voorgenomen verschralingen van hel busdiensten-ver keer door de vervoersmaatschappij, heeft de R.T.M.- direktie zich o.m. met een schrijven gericht tol de Rijkshoofdinspektenr van het Verkeer in hel distrikl Zeeland. Doortrekking weg Zeelandbrug- Goes van rijksweg 258 naar rijksweg 58 Ge d. Staten stellen provinciale staten van Zeeland voor te besluiten tot doortrekking van de weg Zee- iandbrug-Goes van rijksweg 258 naar rijksweg 58. Dit wegvak vormt de thans nog ontbrekende schakel tussen de be langrijkste oost-west verbinding in Zeeland (rijksweg 58) en de tot nu toe enige noord-zuid-verbinding in deze provincie via de Zeelandbrug. Door het ontbreken van deze schakel moet het doorgaande ver keer van en naar Schouwen-Duive land en de randstad Holland gebruik maken van niet aan dat verkeer aan gepaste verbindingen. Met name de traverse Goes, aldus G.S. in een toe lichting tot de staten, voldoet niet aan de eisen welke aan een weg voor doorgaand verkeer dienen te worden gesteld. Deze verbinding levert in de zo mermaanden bovendien kapaciteits- problemen op. Ook de aan deze tra verse aansluitende gedeelten van de rijksweg 258 voldoen niet aan de eisen van kapaciteit en veiligheid. ZIERIKZEE Evenals recentelijk aan de minis ter werd kenbaar gemaakt, wordt in genoemde brief verklaard door de R.T.M.-direktie, het oneens te zijn met de gevolgde procedure, met name wat de R.T.M. betreft. De eerste vier maanden van 1976 gaven n.l. een toeneming van het aantal reizigers te zien van vier pro cent, in vergelijking met dezelfde periode in 1975. In geld uitgedrukt is dat zelfs een toeneming met zes procent. De direktie acht dit een af doende reden om beperkingen van het openbaar vervoer, zoal niet ge heel achterwege te laten, dan deze toch in ieder geval te beperken tot gevallen, waarin werkelijk niet meer van een redelijk vervoersaanbod ge sproken kan worden. „Hoofdlijnen" Wat betreft Schouwen-Duiveland wordt in het schrijven gewezen op het feit, dat dit gebied, met uitzon dering van de verbindingen naar/van Dreischor uitsluitend „hoofdlijnen" heeft, die bovendien tussen Rotter dam en Zierikzee en Goes en Zierik- zee, als autobussneldienst zijn aan gewezen, aansluitend op het inter- citynet van de N.S. Deze dienstregeling moet op grond hiervan in volle omvang gehand haafd blijven, met uitzondering dan weer bij een benedcn-minimale be zetting. DUIVELAND, 20-7. De gemeenteraad van Duiveland kwam in openbare vergadering bijéén in het gemeentehuis te Nieuwerkerk onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de Kam. Afwezig waren op deze bijeenkomst: wethouder A. L. Bakker en de heer Jac. van der Maas Pz. Na opening met het ambtsgebed en een welkomstwoord tot de aanwezigen, kwam een aantal aanvragen voor garantie van rente en aflossing ten behoeve van woning bouw in de gemeente ter tafel. Op deze aanvragen werd door de raad gunstig beschikt. Verder kwam via het Bemiddeld Orgaan Rohyp een verzoek om ga rantie van rente en aflossing binnen van een lening (ingevolge de be schikking deelneming van het rijk in garanties van de gemeente voor be staande eigen woningen) ten behoeve van het kopen van een woning te Nieuwerkerk. Door het overgelegde taxatie-rapport is gebleken dat hel waardebedrag van dit pand word! gesteld op f 49.000,waardoor de garantie wordt beperkt tot dit be drag. De heer Hillebrand (P.v.d.A.) kon zich niet verenigen met dit taxatiebedrag, waarop de heer Ro- meijn (V.V.D.) erop wees dat de ge meente nu een taxateur heeft aan gesteld zodat men daar vertrouwen in stellen moet, waarop echter de heer Van Klinken (S.G.P.) zei: dat. de raad niet persé met ieder taxatiebedrag genoegen behoeft tc nemen." Besloten werd tenslotte de garantie te verstrekken zoals voor gesteld door b. en w. Verbetering Bredeweg Het volgende agendapunt behels de de verlening van een krediet ten behoeve van de verbetering en de verbreding van de Bredeweg tot een lengte van 1370 m, d.i. vanaf de kom van het dorp Sirjansland tot aan de kruising met de Maatje Haring Jod- seweg. In het kader van de samen- werkingsregeling onderhoud wegen wordt o.m. het onderhoud van de Bredeweg door het waterschap ver zorgd. Door de gemeente is een verzoek om subsidie ter verbetering en ver legging van de Bredeweg ingediend bij de Dienst voor Aanvullende Ci vieltechnische Werken. Het is echter niet te verwachten dat op korte ter mijn een dergelijke subsidie verleend zal worden. Uitstel van deze verbeteringswer- ken is in de Bredeweg niet meer ver antwoord. Door het Waterschap wer den de kosten geraamd voor de aan breng van 1370 nv' grindasfaltbeton op deze weg, ten bedrage van f 78.000.(inkfusief b.f.w.). Daar zo wel bij de raad als bij het water schap de wens naar voren is geko men de Bredeweg te verbreden, is door het waterschap een raming ge maakt. Wanneer op dezelfde lengte een verbreding van de verharding van 60 cm zal plaats vinden, zullen de totale kosten f 97.440,bedragen (inclusief b.t.w.) dus f 19.4440,voor deze verbreding. Besloten werd na enige bespreking dit krediet groot f 97.440,te verlenen. Op een vraag van de heer Op '1 Hof (A.R.P.) an1- woordde de voorzitter dat het de be doeling is aan weerszijden van de Bredeweg 30 cm bij te voegen. De heer Hillebrand begreep niet. waar om dit voorstel nu persé in deze ver gadering ter tafkl moet komen. Er is volgens hem te weinig tijd ge weest om één en ander te bestude ren. en nu de wethouder van open bare werken wegens vakantie afwe zig is zag hij graag dit voorstel ver wezen naar een volgende raadsver gadering. De voorzitter wees er ech ter op dat de werkzaamheden dan dit jaar vermoedelijk niet meer zul len worden uitgevoerd, en dat is niet. verantwoord, gezien de slechte toe stand van de weg op verschillende plaatsen. In dit verband klaagde de heer Hillebrand dat de raadsstuk ken deze keer veel te laat ontvan gen zijn, wat door de voorzitter niet werd ontkend doch geweten werd aan de met vakantie zijnde ambte naren. Hervormd Verenigingsgebouw Tot slot kwam ter tafel een toege voegd agendapunt namelijk de ver hoging van het aankoopbedrag van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Op de vergadering van 18 mei j.l. werd besloten het Herv. Vereni gingsgebouw te Ooslerland aan te kopen voor een bedrag groot f 106.500,welk besluit inmiddels door Ged. Staten van Zeeland werd goedgekeurd. De diakonale kamer van het provinciaal kollege van toe zicht heeft echter de verkoop van genoemd gebouw niet willen goed keuren, omdat er geen zekerheid be staat of de vervangende kerkelijke vergaderruimte voor dit bedrag kan worden gerealiseerd. Alleen als vast staat dat uit het verkoopbedrag de verbouwingskosten van de conferen tiezaal kunnen worden bestreden, kan goedkeuring worden verleend. Daarom is in ijltempo een aanbeste ding gehouden na een bestek te heb ben klaargemaakt zodat nu de defi nitieve cijfers bekend zijn, n.l. f 108.000.—. Indien de koopsom zal worden verhoogd met f 1.500, zal de goed keuring kunnen worden verleend, en naar de mening van het kollege mag dit bedrag geen beletsel worden om de koop tc doen doorgaan. Besloten werd deze zaak zo te wij zigen dat de koopsom nader wordt bepaald op f 108.000,—. De heer Hil lebrand viel deze prijsverhoging te gen, was zijn kommentaar. Hierna sluiting. DEN HAAG, 14-7. Het naaktstrand bjj Scheveningen heeft dit jaar weer een stroom van bezoekers te verwer ken gekregen. Het strand, dat dit jaar met 300 meter is uitgebreid to 500 meter, was op topdagen stamp vol. Voor vele zon-aanbidders en aan bidsters reden om elders op het strand het volgens de wet te veel ontklede lichaam te laten bruinen. Voor de Haagse politie gaf dit slechts in twee gevallen aanleiding proces verbaal op te maken. In een van de twee gevallen was de vrouw die een bekeuring aan „de bips" kreeg, het dusdanig oneens met de politie dat zij een vechtpartij begon. De politie heeft haar toen, nog steeds naakt, naar het bureau gebracht. ROTTERDAM/SCHIEDAM, 14-7. Bij een ongeluk aan boord van een schip zijn op de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam drie Neder landse werknemers van de werf om het leven gekomen. Vier mannen waren bezig met het monteren van ringen aan luiken in het ruim van het autotransportschip Orania, toen één van de luiken los raakte en op de vier terecht kwam. De drie Nederlanders, die op slag dood waren, zijn de 57-jarige scheepmaker W. Vermaas uit Schie dam, de 61-jarige scheepmaker J. C. Eeekman uit Rotterdam en de 49- jarige scheepmaker D. Wever uit Schiedam. De vierde man, de 36-jarige Engelsman K. J. Jones, van beroep brander werd zwaar gewond. MAASTRICHT, 14-7. De meeste leden van provinciale staten van Limburg zijn er voor dat de provin cie een garantiesubsidie van f 100.000 zal verlenen aan de door de droogte getroffen boeren. Dit blijkt uit een door de regionale omroep Zuid ge houden enquête, waarvan de uitslag woensdagavond is bekend gemaakt. DEN HAAG, 14-7. In de maand juni is hét aantal werklozen in ons land met 5.Q50 toegenomen tot 194.100. Dit heeft het ministerie van sociale zaken dinsdag bekend gemaakt. Deze toename is volgens het ministerie in deze tijd van het jaar niet gebrui kelijk. Gewoonlijk vindt in de maand juni een daling plaats. Het ministe rie van sociale zaken zegt, dat de stijging mede het gevolg is van het feit, dat schoolverlaters zich dit jaar vroeger, bij de gewestelijke arbeids- bureau's, hebben laten 'inschrijven dan de voorafgaande jaren. DEN HAAG, 14-7. -De werkloos heid onder de schoolverlaters tot en met 22 jaar blijkt ruim de helft,gro ter dan een jaar geleden. Volgens aanvullende gegevens die het mi nisterie van sociale zaken woensdag aan het ANP verstrekte, waren eind juni 19.587 schoolverlaters aan de geregistreerde arbeidsreserve tpege- voegd. Een jaar eerder waren het er 12.498. Dat duidt op een toename van bijna 57 procent. Optreden „Heil Drivers" De bekende „Heil Drivers", dave rende motorenshow, komen weer naar Zierikzee, ditmaal samen met hogedraadakrobatiek die op 40 me ter hoogte zal worden uitgevoerd. De voorstellingen vinden plaats op de avonden van 22 en 23 juli aanstaan de, op het terrein aan de Sloestraat. Kinder-wandelwagentjes voor reizigers Met ingang van 8 juli is, bij wijze van proef, te Zierikzee-Station een drietal wandelwagentjes voor kin deren geplaatst. Reizigers die met een kind naar Zierikzee komen, kunnen van deze wagentjes tijdens hun verblijf in Zierikzee gebruik maken. Wel moet een ontvangstbewijs worden inge vuld en een waarborgsom van f 10, worden betaald,Welke, bij het te rugleveren van het wandelwagentje in ongeschonden staat, wordt terug betaald. Men kan, indien men dat wenst, telefonisch een wagentje reserveren. RENESSE Optreden „Heil Drivers" Op de avond van 24 juli a.s. geven de „Heil Drivers" weer hun show, in samenwerking met hogedraad akrobatiek, op het terrein aan de Kooymansweg. SCHARENDIJKE Groep Fashion in Herv. Jeugdgebouw Zaterdag 17 juli a.s. presenteert de jeugdsoos Trace de blues- en rockformation Fashion in het Herv. Jeugdgebouw, bij de grote kerk. (Zie ook de agenda.) DREISCHOR De orgelconcerten Zoals reeds gemeld, geeft de Rot terdamse organist Dirk Jansz. Zwart, dit seizoen een drietal con certen op het orgel van de twee- schepige hallenkerk van Dreischor. De concertavonden zijn: dinsdag 20 en woensdag 28 juli en woensdag 4 augustus. Het eerste en laatste concert zijn specifieke orgelavonden. Het tweede concert zal worden opgeluisterd met zang van de sopraan, mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk uit Zierikzee. De concerten duren onge veer een uur. Dirk Jansz. Zwart zal werken uit voeren uit de orgelliteratuur van al le tijden, t.w. van Sweelinck, Bac'n en zijn leerlingen, Mendelssohn, Franck, Guilmant, Pierné, Schneider, Merkel, Van den Hooren, Jan Zwart en anderen. De sopraan zal liederen laten ho ren van Bach en Franck en aria's van Caldara en Handel. Hopelijk zullen velen de weg naar Dreischor weten te vinden. De sfeer van het dorp en de fraaie ak- koustiek in de kerkruimte, die het oudklinkend orgel alle recht doet wedervaren, vormen hiertoe een gerede aanleiding. DUIVELAND ROTTERDAM, 14-7. Ondanks de berichten, dat de activiteiten in de Rotterdamse haven sinds lange tijd weer iets zijn toegenomen, is er nog geen verbetering te constateren op de arbeidsmarkt in de Maasstad. In vergelijking met de overeenkomsti ge periode vorig jaar staan thans aanmerkelijk meer schoolverlaters bij het gewestelijk arbeidsbureau in Rotterdam ingeschreven. Dit consta teert de directie van het bureau na opmaak van de cijfers over de afge lopen maand juni. ARNHEM, 15-7. Na een klacht over ondragelijke stank heeft de po litie een kamer in een woning" aan de Apèldoornseweg opengebroken en daar een whippet aangetroffen. Het hondje was sterk vermagerd en ern stig vervuild. Volgens de dierenarts heeft het beest ongeveer drie weken geen voedsel gehad. Men hoopt de hond in leven te kunnen houden. De eigenaar van de hond wacht bij zijn terugkeer een proces-verbaal wegens dierenmishandeling, aldus de Arn hemse politie donderdag. NIEUWERKERK. Heel apart plaatje van Nieuwerkerk in de twintiger ja ren. Kijkje in de Poststraat, toen nog voorzien van twee fikse schuren. De dorpsjeugd liet zich de kans op een plaatje niet ontgaan. Oogst begonnen (Foto: Zierikzeesche Nieqwsbode) Allerwege in de polder is men thans druk bezig met het maaien van de gerst. De combines rijden af en aan. Door de grote droogte is deze oogst thans noodrijp geworden, wat tengevolge heeft: een smalle korrel en geen grote opbrengst. Een dezer dagen zal men ook aan de tarwe-oogst gaan beginnen, want ook dit gewas is, drie weken te vroeg, rijp. BROUWERSHAVEN. Tussen Den Osse en Brouwershaven, geraakte een auto van de dijlc. De politie trof het vehikel in deze toestand aan in een greppel en gaf opdracht de auto weg te takelen, waarna hij werd overgebradht naar het bureau te Haamstede. Nu maar wachten tot de eigenaar zich meldt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3