Minister drs T. E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat op bezoek Het Zeeuws Coördinatieorgaan zet kanttekening bij bestemmingsplan RENESSE Jiminy Carter kandidaat presidentschap DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oplevering Borrendamme-dijk MINISTER OP BEZOEK „Buitengebied" Middenschouwen DIJKVAK VIANE-BRUINISSE ZATERDAG 17 JULI AANVANG 2.30 UUR ryy "c^> -si* ZIERIKZEESCHE Donderdag 15 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21926 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: R.T.M. vecht voor behoud busdiensten ZIERIKZEE, 14-7. „Eindelijk weten we waar we aan toe zijn. Te lang hebben de onzekerheid en de spanning geduurd. Te lang beeft de polarisatie „open of dicht" de verhoudingen in Zeeland nadelig beïnvloed". Aan het woord dijkgraaf A. M. Geluk van het Waterschap Schouwen - Duiveland, woensdagmorgen bij de ontvangst in 's Landskamer van drs. T. E. Westerterp, minister van Verkeer en Waterstaat en Zeelands kommissaris dr. C. Boertien. al zijn de knelpunten gc-iventari- seerd. Zo zijn er momenteel wat moeilijkheden bij de aankoop van de benodigde grond. Een ander punt: veel bestortingen zullen nodig zijn om de uitschurende werking van de stroom - toegeno men na sluiting van de Volkerak - tegen te gaan. Respekt verloren" Het ministerieel bezoek gold de oplevering door het Bureau Dijkver sterking Oosterschelde, van de - noodzakelijke en vrij spektaku- laire - dijkverzwaring te Borren- damme, in het kader van de partiële dijkverbetering, noodzakelijk in de overbruggingsperiode van de Schel- dc-beveiliging met een pijlevdam, dam, welk werk in 1985 gereed kan zijn. Na een welkom aan bestuurlijke- en waterstaatsautoriteiten, wees de heer Geluk op de eensluidende standpuntvorming van de vier wa terschappen om de Oosterschelde. De gezamenlijke inspanning gold de veiligheid voor de bewoners en „de vier" toonden zich voorstanders van volledige afsluiting, zij het dat de waterschappen - en dus ook het Wa tersschap Schouwen-Duiveland zich neerlegden bij de november-'74- beslissing en medewerking verleen- NEW YORK, 15-7. Jimmy Carter, de pindateler uit de zuidelijke staat Georgia, is woensdag (pi. tijjd) in een supersnelle tijd tijdens de eerste stemming door de nationale conven tie in Madison Square Garden in New York gekozen tot de democra tische kandidaat voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen van 2 no vember. De staat Ohio bracht Carter met 132 stemmen over de benodigde grens van 1505 stemmen. In totaal kreeg Carter bij de stem ming 2239 stemmen, gevolgd door Morris Udall met 330 en gouverneur Edmund Brown jr. 300 stemmen. Er waren 136 stemmen voor andere kandidaten. den aan de partiële dijkverbeterin- gen. Hoog teinpo In de resterende jaren - tot 1985 - zal veel van de waterschappen wor den gevergd en het is zaak de aan- passingswerken in zo hoog mogelijk tempo te voltooien. Verrassingen blijven niet uit, ook Nog eens terugkomend op de Oos terschelde, zei de dijkgraaf letter lijk: „Het moet ons van het hart, dat wij het respekt voor degenen die destijds hebben ingestemd met en medegewerkt hebben aan deze be slissing (volledige sluiting Ooster schelde, Red.) en daarop later terug kwamen, hebben verloren." Anderzijds is er dankbaarheid je gens Prov. Staten van Zeeland i.v.m. de motie van 21 mei 1976, waarin de mening van Zeeland werd gefixeerd, waarbij het Waterschap zich kon aansluiten. Dankbaarheid verder voor de beleidsbeslissing van de mi nister, die klippen wist te omzeilen MIDDENSCHOUWEN, 14-7. De Stichting Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Natuur-, Landschaps- en Mi lieubescherming heeft de gemeenteraad van Midden- schouwen een aantal wensen kenbaar gemaakt ten aan zien van het bestemmingsplan „Buitengebied", waar van de termijn van tervisielegging kortgeleden is ver streken. In het plangebied zijn verschillende terreinen gelegen die vanwege hun bijzondere ornithologische, natuurwetenschappelijke en cultuurhistorische waarden naar de mening van het Coördinatieorgaan de status „natuurge bied" zouden moeten krijgen. De gebieden die de stichting daarbij op het oog heeft zijn een gebied ten noorden van de Weversinlaag; het gebied ten noor den van de Provinciale weg tegen de westelijke gemeentegrens aan; en de weilanden ten zuiden van dc Langendijk. ar- ZIERIKZVK Tijdens een bustocht kon de minister van verkeer en wa terstaat drs. T. F. Westerlerp woens- dtt.j i, rlcmcu uu» dc Mlcdijk tnsse» V>anr rn Bruinissedie ver sterking en verbetering behoeft. De bus kon er overheen, maar de chauf feur hield geen centimeter over. Na regeling van verschillende grond ver- wervingszaken, zal dit dijkgedeelte worden aangepakt. (Folo: Zicrikzceschc Nieuwsbode) Om het gebruik van de gronden bij een bestemming tot „natuurge bied" niet al te zeer te belemmeren stelt het Coördinatieorgaan vooreen bijzondere subklasse in te voeren, waarbij voor bepaalde werkzaamhe den een aanlegvergunning van b. en w. vereist is. Die vergunning zoii al leen dan mogen worden afgegeven, nadat het kollege van GS van Zee land de Natuurbeschermingsconsu lent heeft gehoord en een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. Het Coördinatieorgaan heeft daar bij het oog op werken en werk zaamheden die wijziging van de wa terhuishouding of verandering van de waterstand ten gevolge hebben, en bodem verlagen, fgraven, opho gen, egaliseren en het scheuren van grasland. Scharendijke- Dammenweg ,In tegenstelling tot het kollege van b. en w. wil het Coördinatieorgaan de bestemming „Natuurgebied" ge handhaafd zien voor het gebied tus sen de Kom van Schaz*endijke en de Dammenweg. Het Coördinatieorgaan schrgft weliswaar met het college van me ning te zyn dat het gebied zwaar is aangetast, maar acht de waarde nog wel zodanig, dat beschermende be palingen gerechtvaardigd zyn. En „waar herstel mogelijk is dient dat ook te gebeuren", aldus het Coördi natieorgaan. Het Coördinatieorgaan heeft ver der bedenkingen geuit tegen het voornemen om in het bestemmings plan het opslagterrein tegen de Spuikom bij de Herenkeet te legali seren. Het Coördinatieorgaan: „Een dergelijk element behoort beslist niet thuis in een natuurgebied. De overgangsbepalingen geven voldoen de mogelijkheden voor de huidige gebruiker om het gebruik voort te zetten. Benzinestation Een benzinestation langs de Rijks weg 57 (Dammenweg) acht het or gaan ook uit den boze. Een dergelijk bouwsel zou - evenals welke ande re vorm van bebouwing dan ook - het open karakter van het gebied zeer sterk aantasten. Tot slot dringt het Coördinatie orgaan er bij de raad op aan het ar tikel inzake dijkverhogingen aan te vullen met de bepaling dat voor dergelijke werkzaamheden een aan legvergunning is vereist. „Alhoewel ook wij overtuigd zijn van het feit dat noodzakelijke dijkverhoging zo spoedig mogelijk en met zo weinig mogelijk belemmeringen moeten kunnen plaatsvinden menen wij toch dat in dergelijke gevallen geen pla nologisch vacuüm mag ontstaan", aldus het Coördinatieorgaan, dat er op wijst dat in het verleden juist in de inlagen bij dijkverhogingen on zorgvuldig met natuurwaarden is omgesprongen. en zo nu en dan het Waterschap een hart onder de riem stak. Achter R.W. S. Voor het totaalplan komt Rijks waterstaat lof toe. Het Waterschap blijkt zich achter R.W.S. en Delta dienst te stellen. ;,Wij hebben geleerd in Zeeland te aanvaarden, mee te bouwen en in te spelen op het mo ment en wij willen dat blijven doen", aldus de dijkgraaf, die -verder de gevarieerde waterschapstaak om schreef en de droogte noemde, die de dringende noodzaak van zoet water illustreert. In dit verband sprak de heer Ge luk zich voor de toekomst uit voor een zoete Grevelingcn. Hij besloot met een citaat van een Chinese dichter, die ,de zwakte en de sterkte van water" omschreef. „De dichter - Teh Tsjing - had een Zeeuw kunnen zijn". (Vervolg pag. 2) Verwachting tot vrijdagavond: Toenemende onweerskans Warm en vrij zonnig, maar later op de dag van het zuiden uit plaatselijk regen of onweer; overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen; mini mumtemperaturen ongeveer 15 gra den, maxima van 24 graden aan zee tot 29 graden in het binnenland. ZIERIKZEE. Minister van verkeer en waterstaat drs. T. E. Westerterp, hier samen met Zeélands kommissa ris dr. C. Boertien en dijkgraaf A. M. Geluk, in 's Landskamer luiste rend naar een uiteenzetting van ir. P. H. van der Weele, direkteur van het Bureau Dijkversterking te Goes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De hoogmoed mag wel in een karos rijden, maar niet de, edel moedigheid met modder be spatten. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 juli. Zon op 4.39, onder 20.52 Maan op 22.38, onder 10.30 Laatste kwartier: 19 juli (7.29). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 juli 6.20 18.30 11.51 Doodtij: 21 juli. BEEK. Een delegatie van de Euro pese boerenbond, de COPA, heeft een bezoek gebracht aan Limburg om zich op de hoogte te stellen van de situatie van in moeilijkheden ver kerende agrarische bedrijven. Advertentie AUTO- cross

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1