Tentoonstelling „Facetten van Oosterschelde" te Middelburg STREEKNÏEUWS Leden van Bruse bejaardensoos maakten een rustig reisje door de provincie Walvis Jonas kornl op parkeer terrein Scheldestraat Zierikzee NUTSSPAARBANK Verse mossels van Lodijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 juli 1976 Pit. 21925 Z1ER1KZEE, 12-7. In de voorzaal van.de Statenzaal van de Abdij te Middelburg is door liet-Documentatie centrum Zeeuws Deltagebied een tentoonstelling „Fa cetten van de Oosterschelde" ingericht. De expositie is van 12 juli tot en met 13 augustus a.s. van maandag tot en met zaterdag geopend. De tentoonstelling wil met naclruk bescheiden van opzet zijn, maar is niettemin met deskundige hulp van diverse kanten totstandgekomen. Medewerking werd o.a. verleend door Rijkswaterstaat (Deltadienst Burghsluis), de Archeologische Werkgemeenschap, de familie De Boo te Kwadendamme, het Delta in stituut voor hydrobiologische onder zoek te Yerseke, de direktie van de Visserijen, de werkgroep Geologie van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de Prov. Plano logische Dienst en de biologische werkgroep van de Ned. Onderwater sport Bond. Nadat in 1969 het tracé van de dam werd vastgesteld bleef de Oos terschelde de gemoederen zo bezig houden dat in 1973 de Commissie Klaasesz, een staatskommissie, in het leven werd geroepen. Na het rapport van deze kommissie ging er vrijwel geen dag vooi'bij of er werd en wordt geschreven, gesproken en gefilmd over het dichten, het half open laten en dijkverhogingen van en langs de Oosterschelde. Er van uitgaande dat het in wezen geen Advertentie ile ideale gezinsbauk! Termijn- sparen met hoge rente OUYVERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. Zeeuwse maar een nationale aange legenheid is, wil deze tentoonstelling van al deze facetten iets laten zien. De mosselman Aan het begin van de tentoonstel ling staat dc Zeeuwse mosselman uit 1623. Dat de mosselman met de Oos terschelde heeft te maken bewijst een lied dat voorkomt in het „Tafe reel van sinne-mal", een gedichten bundel, die werd toegevoegd aan de Te Haamstede werd zaterdag j.l.'een geslaagde braderie gehouden op de Noordstraat. Vooral ran de zijde ran de toeristen werd hierbij heel wat belangstelling getoond. (Foto: Zierikzeesche Niéuwsbode) Nota „Situering sluizen en globaal tracé Philipsdam" De Commissie Compartimentering Oosterschelde heeft aan het provin ciaal bestuur van Zeeland aangebo den de nota „Situering van. de slui zen in - en globaal tracé van - de Philipsdam". uitgewerkt voor het model C3 - Kanaal door Zuid-Beve land. Het model C3 - Kanaal door Zuid-Beveland wordt gekenmerkt door een Philipsdam (tussen SI. Phi- lipsland en de Grevelirigendam), een Oesterdam (in het oostelijk deel van de Oosterschelde tussen Tholeri en Zuid-Beveland) en een verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland. Deze nota behelst voorbereidingen te treffen orri zo spoedig mogelijk na een eventuele beslissing over de stormvloedkering in de Oosterschei- demond, met de uitvoering van een werkeiland met bouwputten voor de Schutsluizen in de Philipsdam en bijbehorende werRhavens. te kunnen aanvangen. Met deze werken dient namelijk omstreeks november 1976 te worden aangevangen om de com- partimenteringsdammen in 1985 te kunnen sluiten. In de onderhavige nota wordt.ge concludeerd dat het schutsluizen- complex het beste op de Plaat van de Vliet tussen de stroomgeulen het Krammer en het Slaak, gesitueerd kan wórden. Voor de plaats van aan sluiting van de Philipsdam op Si. Philipsland blijven dan nog een aan tal mogelijkheden open. .waarvoor verder onderzoek cn overleg nood zakelijk is. De vaststelling van dit. tracé-gedeelte dient uiterlijk eind 1977 plaats te vinden. De nota is tevens aangeboden aan de minister van verkeer en water- DUIVELAN'D Oogstbegin Drie weken eerder dan normaal, is dc gerste-oogst begonnen. De op brengst bedraagt ongeveer 60 a 70 procent van normaal. JZatcrdag wer den ook al erwten aan de handel aangeboden, een maand vroeger dan gewoonlijk. BRUINISSE Mercedes met aanhangwagen gestolen In de nacht van zondag op maandag j.I. is tussen 1 uur en 6 uur 's mor gens een witte Mercedes personen auto met bruine aanhangwagen die geparkeerd stond in '1 Hoefje gesto len. De auto met aanhangwagen die eigendom is van de heer A. In 't V. in Bruinisse was volgeladen met spijkergoed. De totale waarde van auto, aanhangwagen en goederen is honderd vijftigduizend gulden. Er zijn geen aanwijzingen hoe de daders in de afgesloten auto zijn gekomen. De Rijkspolitie stelt in samenwerking met de technische recherche pit Mid delburg en de distriktsrecherche een nader onderzoek in. Van de daders ontbreekt op dit moment nog elk spoor. Diefstal uit auto Een auto die geparkeerd stond op de parkeerplaats op het jachthaven terrein van „Aquadelta" werd in de nacht van zaterdag op zondag open gebroken. Uit de auto die eigendom is van de heer A..H. V. uit Mechelen in B.elgië werd een cassette-recorder ter waarde van tweehonderdvijftig gulden ontvreemd. Het vermoeden bestaat dat een der raampjes niet goed afgesloten was zodat de daders zich op een gemakkelijke manier toe gang konden verschaffen. Visierijdagcn: laaf auto thuis Omdat aanstaande donderdag dé vissertfdagen van start gaan en ver schillende evenementen de nodige publieke belangstelling zullen trek ken verzoekt de Rijkspolitie de in woners van Bruinisse zovéél moge lijk de auto's thuis té laten in ver band met de parkeerproblemen, cn verkeersopstoppingen. Verder wordt er op gewezen de auto niet in de onmiddelijke omge ving van het sportterrein te parke ren zaterdagavond tijdens het vuur werk. Dit in verband met eventuele vonkschade aan de auto. Tijdens de yisserijdagen zal er zaterdag ook braderie zijn aan de Korte Ring en voor de goede orde wijzen we nog maals op de veranderde aanvangs tijd van de vlootshow. Inschepen 's morgens half elf en afvaart 11 uur. Nog altijd zeekraal Nu de groente schaars is en als gevolg van de droogte ook duur dreigt te worden, wordt er op de Krammerplaat, of zo u wilt op de plaat van Oude Tonge, nog steeds zeekraal gesneden. De tijd daarvoor is eigenlijk al voorbij. De lekkerste zeekraal moet jong en mals zijn. Zeekraal is een specifiek in Zeeland voorkomende groente, vroeger veel op de schorren gesneden, maar nu ook op de plaat waarover de Greve lingendam ligt in grote hoeveelheden voorkomend. De natuur verschaft deze Zeeuws delikatesse gratis. Zij doet dat ook met de lamsoor, maar deze „zee-spinazie" is veel minder in trek. althans in deze streken. In Zecuws-Vlaanderen cn Zuid- Beveland vindt ook de lamsoor wel aftrek. Vooral zeekraal is uitstekend te konserveren. Bloemetje voor bejaarden De AMRO-bank te Bruiiiisse. die vorige week haar kantoor te Brui nisse opende met draaiorgelmuziek en een fietsvlaggetje voor de kinde ren, dacht ook aan dc bejaarden, Dc bewoners van „In 't Opper", kregen allemaal een bloemetje thuisbezorgd. Informatie-tent De Wilma. de projectontwikke- lings mij., die de jachthaven en dc 140 ha binnendijkse grond exploi teert of'gaat exploiteren, heeft op een haar toebehorende stuk grond, tegenover de manege, een tent ge plaatst, waar men gedurende het toeristenseizoen alle inlichtingen kan krijgen, over de mogelijkheden, die Wilma in Bruinisse heeft, een koop huis. een huurwoning, een ligplaats in de jachthaven of een plaats voor een sta-caravan of voor een tent en nog veel meer. Afwijzing subsidieverzoek zanggroep Novem '73 Ged. staten stellen provinciale sta ten van Zeeland voor om afwijzend te beschikken op het verzoek van de zanggroep NOVEM '73 te Bruinisse. oni een provinciale bijdrage in de kosten van aanschaf van een ver sterker en een geluidsinstallatie lot een bedrag van f 2.000, Uit de toelichting op het voorstel blijkt o.a. dat g.s. van mening zijn dat het in casu gaat om een aange legenheid van zuiver plaatselijke be tekenis. Het verlenen van een pro vinciale bijdrage'strookt niet met de beleidsregels welke door de staten zijn aanvaard tijdens de behandeling van de verordening algemene subsi dievoorwaarden. Inwilliging van het Jonas de walvis in de takels. ZIERIKZEE, 12-7. Ou het parkeer terrein aan de Scheldcstraat te Zie- rikzee zal op woensdag 21 juli aan staande - zie ook agenda - een door lopende expositie te zien zijn rond de „AValvis Jonas". Jonas is een „gewone vinvis". Met een lengte van meer dan 20 meter is hij. na de blauwe vinvis, het groot ste dier dat de mensen kennen. De vangst van Jonas werd zorgvuldig voorbereid en uitgevoerd. Het li chaam van het enorme dier werd door deskundige technici behoed te gen het ontbindingsproces en daarna werd. onzichtbaar van buiten in het lichaam van Jonas een speciaal ont wikkelde vriesinstallatie opgesteld. Daarna kon Jonas, op een speciaal vervaardigde extra lange vrachtwa gen, aan zijn educatieve rondreis over de,wereld beginnen. Vele hon derduizenden mensen in Europa, het Midden-Oosten en het -Vérre Oosten hebben inmiddels Jonas kunnen be kijken. Uitroeiing dreigt In.een begeleidende folder, beho rende bij „Jonas de walvis", wordt er op gewezen dal al lijkt de toe stand van de walvissen (die met uit roeiing worden bedreigd) enigszins te zijn verbeterd, een oplossing nog lang niet in zicht is. Hierover wordt verder het volgen de gezegd: Die oplossing komt pas, als alle walvisvangende landen internatio nale afspraken maken en zich daar ook aanhouden. In 1946 werd door een aantal landen de internationale walvisvangst commissie ingesteld, die elk jaar zou bepalen hoeveel wal vissen er geschoten mochten worden. Maar in de statuten staat dat elk land dat het niet eens is met de be slissing van de commisse, zich hier aan kan onttrekken door een offici eel protest in te dienen. En daar werd, ten koste van de walvis, elk jaar ruimschoots gebruik van ge maakt. Zo bepaalde de commissie verzoek zou slechts een ongewenst px-ecedent in het leven roepen, aldus g.s. Bovendien is gebleken dat niet alle mogelijkheden zijn uitgeput om op andere wijze de gelden bijeen te krijgen. Geldelijke inzameling Enkele jeugdige inwoners van Bi'uinisse hebben in de periode van april tot juni een bedx-ag van f 43.70 opgehaald, t.w. Annemai ie Kik f 1,35; Ab v/d Wekke f 5,35; Jan Willie Kik f 3.40; Max-ia v/d Bex*ge f 4,55; Peter Jan Mulder 1' 6,80; Jannie de Jonge f 1.20; Paula de Gxoot f 2.45; Ricn Wielaarl f 8.95: Sai'ina van Duiven- dijk f 3,85; Cox-a de Ronde f 3.35; en Theen v'd Have f 2.45. dal niet langer in de tropen met fa- brieksschepen óp potvissen gejaagd mocht worden. Alle landen wai'en tevxeden. Alleen Noorwegen en Ja pan protesteerden en dat waren nu net de enige landen die deze jacht in de tx-open bedreven. Er veranderde dus niets. Daar komt bij dat lal van landen goen lid zijn van «leze com missie en zich dus van de beperkin gen niets aantrekken. Divex-se onder- neminger) vaien onder de vlag van landen als Somali en Nooi'd-Kox-ea om zich aan de bepalingen van de Internationale Walvisvangst te kun nen onttx-ekkên. Omdat door het teruggelopen aan tal walvissen, de walvisvangst steeds moeilijker werd, stopten veel landen er in de loop van de zestiger jaren mee. Daaronder waren Noorwegen, Engeland, Nederland en de Verenig de Staten. Maar aktievc wasvisjagers als Japan en Rusland gingen ge woon door. In 1972 werd in Stockholm op hel Internationale Congres ter Bescher ming van Milieu en Natuur van de Verenigde Naties besloten de walvis te beschermen. Het wereldnatuui- fonds en de naluui'beschex'mingsor- ganisatie van de Verenigde Naties steldexi duaiTip aan de internationale WalvisvaxYgst Commissie voor tien jaar lang geen walvissen te vangen, zodat de walvisstand zich koxi her- stellexi. De comxriissie verwierp dit verzoek in 1973 en 1974. De slachting gaat dus gewoon door. In 1972 wer den 40.000 walvissen gevangen, in 1973 waren dal er 37.000. In vrijwel elk land bestaan regels voor het slachten van vee en het af schieten van wild. Voor de walvis vangst zou een dergelijke regeling een uitstekende oplossing betekenen. Men schiet alleen het „ovex-schot" af, het aantal dieren dat een x-xatuuxiijke dood zou sterven en door nieuwe ge boorten vervangen kan worden. Bio- logexx kunnen dex-gelijke aantallen gemakkelijk berekenen. Teken aan de wand Het wordt tijd dat er een interna tionale macht komt, die het recht en de middelen heeft om alle intei-natio- nale rijkdommen, zowel de minerale als de natuurlijke, ten behoeve van alle mensen te behexen. Tot die rijk dommen behoren ook de walvissen en dolfijnen, het plankton, alle andere vissoortexr en natuurlijk de zee zelf. Het zeewater wordt al zo sterk vervuild dat zelfs de zeedieren in de uitgestrekte wateren van de Zuid- pool-zeecn - ver van de beschaafde wereld - vergiftigd zijn. Elk land vecht voor zijn eigen be lang cn wil een zo groot mogelijk aandeel in de natuurlijke rijkdom men hebben. De uitroeiing van de walvis is een eerste teken aan de wand dat hel de verkeei'de kani op gaat. Zonder een goed internationaal natuurbeleid zullen tal van andei'e zeedicx-en volgen. Geanimeerde middag-toertocht BRUINISSE. 12-7. De leden der Bruse bejaardensoos onder leiding van mevr. v. d. Linden maakten don derdag jl. een geslaagde reis, die dit jaar enigzins afweek van voorgaan de jaren. Dit jaar was liet een mid- dagrcisjc. andere jaren: een dagreis. Deze beslissing heeft dc bestuurs commissie genomen omdat een dag reis voor sommigen te vermoeiend gaat worden. Mei twee bussen van firma Van Oevercn uil Ziorik/.ee vertrok hel gezelschap om hall écu vanaf het bejaardentehuis „In 't Opper". Via de Zcelandbrug werd door hel mooie Zeeuwse land naar Arnemul- den gereden waar in hotel „Oranje- plaat" een verfrissing werd ge bruikt. Door biiwienwege cn dreven kon men genieten van de gouden koren velden cn andere veldgewassen die er ondanks de droogte toch goed bij stonden. Zo werd naar Vcere gere den. In Veere werd een uur gestopt om dit plaatsje Ie bezielt li gen cn er werd genoten van hel briesje d;.| im'« Vr>ikMtbw: l<|Hr||ï Nftfjat leder ztin plaat- in de bu weer had opgezocht werd de reis vervolgd naar „Kamperduin" waar weer een poosje werd uitgeblazen en een kon- surfiplie gebruikt. Daarna werd nog door reschillcndc plaatsen gereden o.a. Wissenkerkc. Kortgene, Colijns- plaats e.a. De drukte gaf daar een echt zomerse sfeer, zowel op hel wa ter als te land. Koffiemaaltijd Ongeveer zes uur arriveerden de bussen weer te Bruinisse. In restau rant ..Stoitn" werd een goed vei zorgde koffiemaaltijd gebruikt, met soep vooraf en ijs l«»e. Ongeveer acht uur was de zeer geslaagde en goed verzorgde reis teneinde. Mevrouw Groen bad voor enkele lafeüiedere» gezorgd, waarvoor ze een luid hoeraatje als dank ontving van de aanwezigen. De beer Knop was de tolk van allen toen hij aan bel eind mevrouw «1. Linden en haar assistentes hartelijk dankte voor al hetgeen dc leden in zo rui me mate was aangeboden. Niet moe, maar zeer voldaan over deze ge slaagde en rustig c reis gingen de leden dankbaar gestemd naar huis l'.iiifl .mpnvltiv of hrjjin \r|»lrtnl,n hopen rr Hf vmMiiiHHtiRfh wftf |C hervatten. De leden zouden overi gens graag weer eens wat nieuwe gezichten op deze middagen zleu. HAAMSTEDE „Kermis" rond kerk Op 24 juli wordt roxxd de gerefor meerde kerk te Haainstede de „ker mis" gehouden. Er is een informatie- ïTuu'kt; kinderspelen worden georga niseerd; het poppentheater „Jukkus treedt op; in de kerk is een concert; vele films worden gedraaid. Aan het rad van avontuur wordt gedx*aaid ten bate van de wilde ganzen. De mani festatie begint om 15.0(1 uur cn duurt tot 22.00 uur. staat en aan de provinciale besturen van Noox-d-Brabant en Zuid-Hol land. Distriksvergaderingen Jehovah's Getuigen In de Gi'oenoordhal te Leiden worden van 15-18 juli distriksverga- dei-ingen gehouden voor o.m. Jeho vah's Getuigen uit Zeeland. Thema van een openbai*e lezing op zondag zal zijn: „Zal het dienen van God uw problemen oplossen?" Gedurende de genoemde dagen worden bijbelse toneelstukken opgevoerd in een an tieke mise en scene. ZIERIKZEE Verkeerde huisnummers De bewoners van de huizen aan de Kabbelaax-sbank gaven de wens te kennen hun woningen ook aan de achterzijde van huisnummei's te wil len voorzien. De Belangengroep Zie rikzee West bi'acht dit verzoek over aan de gemeente. Daar men bij dé geméente het nut hiexwan wel inzag werden vo,x;ige week de borden met huisnummers aan de achterkant van de woningen aangebx-acht. Blijkbaar werd verzuimd zich te ox*iëntex*en over de juiste nummering aan de voor-zijde met het gevolg dat de huisnummers aan de achterzijde in geheel verkeerde volgoi'de werden geplaatst. Het resultaat van dit alles was een vrij verwarrende situatie. Geslaagd Aan het consei'vatorium te Arn hem slaagde onze vroegere stadge noot Hans van der 'Werf dezer da gen voor hel einddiploma voor hoorn en de.onderwijsbevoegdheid B. „Zeeuwsche Nachtegael", een bun del waarmee de Zeeuwse dichters- gx'oep in genoemd jaar rxaar buiten trad. De sinne-mal" is van Adriaen van de Venne, die tevens met gx'oté kunstzinnigheid de tekenstift en penseel hanteerde. In Middebux-g ziet hij een straattafex-eeltje, dat hij in beeld brengt: de mosselman, die dichtbij de Balans zijn waren aan prijst. Het lied begint aldus: Verse mossels van Lodijke, Krui ik langs de vrije straat, Onder slecht, en recht, en rijke, Onder goed, en zoet, en kwaad Aan de "oever - van zde Oosterschel de (Foto: Zierikzeesche -Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3