HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS ONDANKS INCIDENT GESLAAGDE HONDE VAN BURGH/HAAMSTEDE Tekening in krachtverhoiulingen camping-toernooi d e u r I o o Lotto STREEKNIEUWS De magere melkpoeder mooie rotan fauteuils Zomerprijzen vanaf f 129,- 4 „Fietsen" in Westhoek BURGH/HAAMSTEDE, 9-7. Met een imponerende solo over de laatste dertien km, waarin hij noj» een ruime voorsprong wist op te bouwen, is Ad Prinsen uit Raaiiisdonksveer er vrijdagavond in geslaagd de negende amateur-ronde van Burgh-IIaamstede op zijn naam te brengen. '«-Gravenpolder; 10. Frans Coovaars, Heerlen; 17. Wim Luglcnburg, Zuid- land; 18. Cees Coppens, Wouw; 19. Ton Verheezen, Bergen op Zoom; 20. Dick Baremans, Oudenbosch. Voor deze sterk en attent radende Brabander betekende het zijn zesde overwinning in dit seizoen en kreeg Burgh-Haamstede een goede over winnaar en een verdiende beloning van ronde-miss Marie José Sonne- mans uit Burgli. De vlucht van Prinsen werd in de grote groep gedekt door ztfn ploeg- makker en Soka-renner Peer Maas, wat nog aanleiding gaf tot een min der prettig incident. Verschillende renners, die door ge brek aan voldoende capaciteiten niet bij machte waren de blokkade van deze eenling te doorbreken, maakten met verward schreeuwen en gebaren de jury.er op attent dat Maas in ploegverband reed. Al in de volgende ronde sloeg het lot voor Peer Maas, twee jaar gele den zelf overwinnaar van de ronde van Burgh-Haamstede. toe door het bijzonder onsportieve gedrag van een van de supporters van de ren ners die hem bij het passeren een slomp toediende. Maas raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en smakte le gen het wegdek met als gevolg dal de koers voor hem was afgelopen. De schuldige werd direkt door de politie bij de kraag gevat waarna al les nog in goede harmonie werd af gesloten daar de dader Maas als schadevergoeding een biljet van f 100,aanbood en zijn excuses maakte. Nadat burgemeester H. P. Everwijn het wielercomité Wester- schouwen dank had gebracht voor het feit dat het er ook dit jaar weer in was geslaagd een wielerronde te organiseren werd, na de eerste loze ronde, direkt in een hoog tempo ge koerst. nog meer terrein verloor dan won. In de slotfase wisten Vester Aarts, Tonny Huizen en Gerrit van 't Ge loof zich nog uit het peloton los te werken. Uitslag De uitslag: 1. Ad Prinsen, Raams- donksveer de 100 km in 2.25.12; 2. Vester-Aarts, Krtiiningen op 18 sec.; 3. Tonny Huyzen, Kloetinge; 4. Ger rit van 't Geloof, Oudenbosch; 5. Jan Dame, Ulvenhout; 6. Bran Geense, St. Philipsland; 7. Peter Hellemons, Halsteren; 8. Peter Joore, Lage Zwa- luwe; 9. Ronny Petie, Hoogerheid; 10. Ad van Peer, Sprundel; 11. Wim Westdorp, Kapelle; 12. Gerrit van Laarhoven, Fijnaart; 13. Ad van O ver velt, Zegge; 1'4. Adrie van Op- dorp, Hoogerheide; 15. Kees Spaans, Pechvogels Hierdoor moesten al vrij snel enige minder sterke broeders afha ken en kregen de pechvogels geen kans meer om aansluiting te krijgen. Tot de eerste pechvogels behoorden ook Bart van Est en Jaap Akkermans die na een poging om nog terug te komen de pijp aan Maarten gaven. Na diverse schermutselingen waar bij o.m. Tonny Huyzen, Peer Maas en Kas Fiktorie het peloton wisten te ontvluchten maar weer tot de or de werden geroepen kwam er na 25' km koers meer tekening in de wed strijd toen Adrie van Opdorp, Ad Polak, Ton Verheezen, Peter Helle mons, Ad Prinsen, Herrit van Laar hoven, Bram Geense en Ad van Til- borg zich aan de leiding wisten te werken. Toch ontbrak het in deze kopgroep aan voldoende samenwerking en kwaliteit om uit de greep van de hoofdmacht te blijven. Een kleine 40 km hielden zij hun vlucht vol waar bij het negental dat zelfs onder im puls van Ad Prinsen nog uiteenviel, het maximaal tot 25 sec. voorsprong wist te brengen. Opmerkelijk was wel dat na het incident Maas de kopgroep eerder DEN HAAG. De winnende getal len van lotto no. 28 zijn: 5 - 22 - 29 - 32 - -34 - 35 - res. getal 31. Het aantal deelnemers aan lotto no. 28 bedroeg 593.549, die voor een inleg zorgden van 2.494.583 gulden. Het prijzenbedrag is 1.298.059 gulden. Deze zijn: le prijs (incl. jackpot) f 527.857: 2e prijs f 118.492; 3e prijs f 177.739; 4e prijs f 236.985; 5e prijs f 236.985. DUIVENSPORT P.V. „Br use Trekker" Uitslag van de wedvlucht vanuit Ruffec welke gehouden werd vrij dag 9 juli jl. Afstand 689 km. In con cours 63 duiven. Aankomst eerste prijsduif 16.33 uur; laatste prijsduif 19.28 uur. De snelheid was 1106 me ter per uur. Uitslag: L. IJzelenberg 1, 4, 7, 10, 14; Ph. Steketee 2; Comb. Duiven- dijk-Schults 3, 5, 6, 11, 12, 13; J. M. Jumelet 8, 15; gebr. De Jonge 9, 16. P.V. „Duiveland" - Nieuwerkerk Wedvlucht vanuit Ruffex d.d. 9 juli. Afstand ongeveer 686 km. In concours 53 duiven. Gelost om 6.10 uur. Aankomst eerste duif 17.06 uur; laatste prijsduif 20.18 uur. De uitslag is: A. S. de Koning 1, 2, 11, 16; H. P. van Noorden 3, 9, 13, 15, 18; L. J. de Bruine 4, 7, 10; P. Otte 5; P. Bosman 6, 8, 12; Comb. Knop- Stouten 14; D. de Jonge 17. Orgelconcert Bram Beekman in de Gasthuiskerk Het derde (tevens laatste) con cert in de serie kerkconcerten in de Gasthuiskerk te Zierikzee wordt ge geven op dinsdagavond 13 juli a.s. (zie ook de agenda), door de organist Bram Beekman. Bram Beekman behaalde in 1972 het solistendiploma cum laude voor orgel aan het Brabants Conservato rium bij Louis Toebosch met aan tekening improvisatie en toelating tot de studie voor de Prix d'Excel- lence die hij in 1975 verwierf. Hij ontving de aanmoedigingsprijs „Jong Zeeuws Talent" van het prov. be stuur van Zeeland. Hij vervolgde zijn studie bij Anton Heilier te We nen en was prijswinnaar van con coursen te Brugge en Bologna. De concerten werden met mede werking van de kerkvoogdij georga niseerd door de organisten van de Gasthuiskerk, Kees Fierloos en Jan van Dijk. Het programma van Bram Beek man voor het concert in Zierikzee bestaat uit werken van Buxtehude, Reger en Joh. Seb. Bach, terwijl ook enige Nederlandse kompositie ten gehore zullen worden gebracht, zo wel oude als nieuwe. BURGH-HAAMSTEDE. 9-7. Na de donderdagavond gespeelde wedstrij den begint er al enige tekening te komen in de krachtsverhoudingen in het campingvoctbaltoemooi van Burgh-Haamstede. Gelukkig bleek de minder prettige vertoning in de woensdagavond gespeelde wedstrijd tussen Gin- sterveld en Duinoord maar een incidenteel geval te zijn geweest. In de donderdagavond gespeelde wedstrijden werd geen enkele wan klank gehoord en op sportieve wijze werd met volle inzet om het bezit van de puntjes gestreden. In poule A stelde de Duinhoeve weer duidelijk haar kandidatuur door een 2-0 zege op de DFS-kombi- natie. Nadat in deze wedstrijd de eerste speelhelft met blanke stand was afgesloten wist het toch wel beter voetballende team van dc Duinhoeve de overwinning veilig te stellen. Burghstede. duidelijk in de ze poule de zwakste, kreeg met 6-0 klop van de Duinrand. De stand in poule A ziet er nu als volgt uit: Duinhoeve 3 3 0 0 19- 0 6 Duinrand 2 2 0 0 12- 0 4 DFS-Comb 2 I ft I 5-2 2 Blomshoeve 2 0 0 2 0-12 0 Burghstede 3 0 0 3 0-22 0 Poule B In poule B toonde het goed voet ballende Duinoord zich in de ont moeting tegen het Torentje duide lijk de sterkste (1-7). De Wielewaal en Ginsterveld leverden een spannen de en aantrekkelijke strijd waarin Ginsterveld uiteindelijk niet 2-0 aan het langste eind wist te trekken (0- 2). De stand in poule B is: Duinoord 2 2 0 0 8-1 4 Ginsterveld 3 2 0 1 5-2 4 Berkenhof 2 10 12-32 Wielewaal 3 10 2 1-32 Torentje 2 0 0 2 1-8 0 Maandagavond zal er verder wor den gevoetbald mol in poule A de ontmoeting tussen Duinrand en DFS (19.00) cn Blumshoeve en Burghste de (19.45). Voor poule B staan de wedstrij den Berkenhof-Torentje (18.45) en Duinoord-Wielewaal (19.30) op het programma. Brommer tegen auto Zondag ontstond op de Provinciale weg Zierikzee-Haamstede een aan rijding tussen een Renault-personen- auto en een Sparta-brommer. De overstekende brommer reed tegen de auto. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. KAPELLE Aanrijding Zaterdagmorgen omstreeks 10.20 uur ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op Rijksweg 18 ter hoogte van Kapelle. L. d. B. te O. en A. d. F. te M. reden met een snelheid van 90 km in een file. De file werd plotseling geblokkeerd en door plotseling afremmen reden de auto's op elkaar. Beide wagens raak ten beschadigd. HAAMSTEDE Diaserie slot Haamstede Elke donderdag is er gelegenheid tot bezichtiging van het slot Haam stede en vertoning van de dia-serie gewijd aan dit monument. Ook op vrijdagavonden kan men hiervoor terecht. Voor lijden: zie agenda. BROUWERSHAVEN Burgerlijke Stand over juni Geboren 16. Micha, z.v. L. H. J. Theissen en M. P. M. Berkhout. 24. Jobina Jo hanna, d.v. L. J. KÏompe en C. A. M. Vermue. Gëhuwd 25. van Maanen, Leendert. Johan nes (Brouwershaven) en Helbors, Judith (Brouwershaven). Overleden 1. Dorst, Cornelis (Zierikzee), 83 jr., e.v. L. Brouwer; 8. de Masier, Glijn (Zierikzee), 80 jr., e.v. J. Zoe ter; 14. Braber, Kornelia, 79 jr., w.v. C. A. Goudzwaard; 17. Kloote, Wil- helhina Cornelia (Zierikzee) 90 jr., w.v. A. Rietdijk; 25. de Oude, Leen dert Johannes (Amersfoort) 89 jr., e.v. M. P. van Sluis; 30. de Bakker, Maria Cornelia, 84 jr., w.v. A. L. Krijnse Locker. KERKWERVE Lichte schade na aanrijding Op de kruising Heuvelsweg/Kak- kersweelweg heeft zondag omstreeks half zes in de middag een aanrijding plaats gehad. De schade bleef be perkt. De auto van de heer B. uit Zierikzee werd het meest bescha digd. Er werd niemand gewond. OUWERKERK Collecte Kinderzorg Over het tweede kwartaal is voor Kinderzorg te Middelburg opgehaald f 89,96, en wel door Mentine Bos (f 45,70), Piet Kuiper (f 20,65), André Hage (f 14,25) en door Rianne v. d. Maas en Barbara Schalier (f 9,36). NIEUWERKERK Geslaagd Dezer dagen slaagde de heer A. W. Wandel Wz., voor het diploma werktuigkundige aan de M.T.S. te Rotterdam. BRUIN1SSE Auto verdwenen De heer S. uit Pijnacker die vorige week zaterdag pech kreeg met zijn auto op de Grevelingendam liet deze daar achter. Twee dagen later kwam hij terug om zijn auto op le halen maar toen was deze verdwenen. De auto was een rode Fiat 850. De rijks- polilie hoeft de zaak in onderzoek. Flitsen uit het buitenland LONG BEACH. Patricia Nixon, de vrouw van ex-president Richard Nixon, is donderdag door een beroer te getroffen. Ze is in het Long Beach Memorial ziekenhuis opgenomen, waar ze het nu redelijk goed maakt. MEDOZA. In het Argentijnse Men- doza zijn elf leden van het „Argen tijnse bevrijdingsleger" door een krijgsraad veroordeeld tol gevange nisstraffen variërend van Uveo tot vijfentwintig jaar. MADRID. Onder groeiende poli tieke druk in de vorm van verzoeken van de oppositie om een snelle de mocratisering, stakingen en betogin gen, is het nieuwe Spaanse kabinet van premier Adolfo Suarez beëdigd. PEKING. China heeft de landen van het Afrikaanse subcontinent ge waarschuwd voor Rusland en noem de dot land dc „allergrootste bedrei ging" voor hun onafhankelijkheid. JOHANNESBURG. Leger en poli tie in Zuid-Afrika beschikken over twee elite kommnndo-eenheden die in staat zijn soortgelijke operatics uil te voeren als de Israëliërs pleeg den ter redding van de gijzelaars op het Oegandese vliegveld Entebbe, zo meldt de „Sunday Times" in Jo hannesburg. MONTREAL. Het Internationaal olympisch Comlté heeft zondag be sloten dat de spelen normaal door gang allen vinden ondanks de wei gering van de Canadese overheid de atleten van Taiwan te laten meedoen als vertegenwoordigers van „De Re publiek China". DOUGLAS. De machtige bond van mijnwerkers in Groot-Brittunnië heeft gedreigd met stakingen als aan zijn eis, het terugbrengen van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 naar 55 jaar, niet wordt ingewil ligd. NAIROBI. Kenia heeft een waar schuwing dat het zijn geduld met buurland Oeganda aan het verliezen is, donderdag laten volgen door het opleggen van beperkende voorwaar den aan de doorvoer van Oegandese goederen per spoor. BILBAO. Meer dan 150.000 Baski- sche separatisten hebben de grootste betoging tegen de regering gehouden in Baskenland sinds de Spaanse bur geroorlog van 1936-39, WASHINGTON. In Washington zijn vijftig Indianen gearresteerd die een betoging hielden uit protest te gen de behandeling die de Indiaanse stammen van de zijde van de Ame rikaanse regering moeten ondergaan. MANAGUA. Door regen en 't bui ten hun oevers treden van rivieren veroorzaakte overstromingen in Ni caragua hebben aan negentien men sen het leven gekost. Er zijn twintig vermisten en ruim 13.000 daklozen. LONDEN. Britse lagerhuisleden hebben hun collega Enoch Powell in de nacht van donderdag op vrijdag vergeleken met Hitler, Stalin en Amin toen hij pleitte voor terugzen ding op grote schaal naar hun landen van herkomst van de gekleurde be volking in Engeland. WEST-BERLIJN. De openbaar aanklager van West-Berlijn heeft 200.000 mark uitgeloofd als beloning voor aanwijzingen die leiden tót de arrestatie van de vier vrouwelijke anarchisten die woensdag ontsnap ten uit de Westberlijnse vrouwenge vangenis. Er zal een beloning van 50.000 mark per hoofd worden be taald. BEIROET. Een voorstaand leider van Panarabische leiding van de Baath-partij in Syrië is zaterdag vermoord, zo meldde radio-Damas cus zondag. De radio stelt de Baath- partijleiding van Irak verantwoor delijk voot de moord op de 37-jarige Ahmed Al-Azza.wL ADDIS ABEBA. Generaal Getas- jew Nadew, de bevelhebber van het Ethiopische leger in de opstandige provincie Eritrea, zou zaterdagnacht door leden van de Ethiopische vei ligheidsdienst zijn gedood, zo is in Addis Abeba vernomen uit goedin- gelichte bron. MONTREAL. Een zware bewaking was aanwezig toen zeven leden van de Israëlische Olympische ploeg ar riveerden op het vliegveld van Mon treal, waar zij gaan deelnemen aan de Olympische Spelen. De ploeg werd begeleid door de weduwen van drie van de 11 Israëliërs die tijdens een overval van Palestij nen werden gedood in het Olympisch dorp in Miinchen, vier jaar geleden. NEW YORK. Als de democraat Jimmy Carter tot president van de V.S. wordt gekozen zullen de Ver enigde Staten op een eventuele nieuwe olieboycot antwoorden met een tegen-boycot van wapenleveran ties, voedsel en uitrusting voor de oliewinning. SYDNEY. In Australië wordt van daag, maandag, een nationale sta king van 24 uur gehouden, dc eerste in zijn geschiedenis. Twee en een half miljoen werknemers staken als protest tegen het voornemen van de overheid 2,5 procent op het loon te heffen ten behoeve van de nationale ziektekostenverzekering. MILAAN. Een rommóndó van de „Rode Brigades" er n in Italië ver boden uiterst linkse organisatie, is donderdag hei bureau van de artsen- vereniging van Turijn binnengedron gen en heeft daar zeven employé's gekneveld. TEL AVIV. Een Israëlische mili taire woordvoerder hooft maandag bekendgemaakt, dat meer dan vijftig leden van „Het volksfront voor de bevrijding van Palestina", dat geor ganiseerd was in negen cellen, door Israëlische veiligheidstroepen on langs zijn gevangen genomen. BRUSSEL. De Nederlandse minis ter-president, drs. J. den Uyl, voor zitter van de Europese topconferen tie die maandag' en dinsdag In Brus sel gehouden wordt, zal daar zelf het woord voeren over de economische situatie in de E.G. LANDBOUW EN VEETEELT DEN HAAG, 10-7. De cautierege ling - een regeling die toegespitst is op de afzet en verwerking van ma ger melkpoeder in veevoer - verloopt in de Gemeenschap niet helemaal naar wens. Los van de vraag of de door Brussel geplande 400.000 ton mager melkpoeder in het veevoer verwerkt zal worden, wil het Land bouwschap dat de cautieregeling zo wel om. principiële redenen zo spoe dig mogelijk beëindigd wordt. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Sas van Gent/ Sluiskil: P. G. Schoneveld, kand., Antwerpen. Bedankt voor Giessen-Nieuwkerk: F. van der Sluis. Nieuw Beijerland. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Opende-Surhuister- veen: J. J. Schreuder, kand., Zwolle. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Trichl-Geldermalsen: P. Blok, Dirksland. Gcr. Gemeente Nieuwerkerk Donderdag 15 juli: ds. J. M. Klep- pe te Woerden. Advertentie Nieuw aangekomen zie etalage meelstraat 31 zierikzee Wut biedt de BEELDBUIS DINSDAG 13 JULI NÉD. I: Voor alle thuisblijvers in deze vakantieperiode zet de TROS vanmiddag een drietal programma's op het scherm. Een tekenfilm over een man en een vlinder in het ge vaarlijke oerwoud, daarna de laat ste aflevering van de westernserie The lone ranger en tenslotte de nu tuurfilm Wonderland der Zuidzee, met fascinerende opnamen die in Nieuw-Guinea werden gemaakt. Om half zes een verslag van de indivi duele tijdrit van Fleurance naar Auch over 37 kilometer in de Tour de France. Ook het avondprogram ma komt voor rekening van de TROS. Het eerste kwartier biedt een portie country- en westernmu- ziek, opgedist door Nederlands enige cowboy, Gerard de Vries. Vervolgens begint de speelfilm Living free, waarin de hoofdrol vertolkt wordt door Susan HampshireLiving Free is het vervolg op de zes jaar oudere film Born Free over de lotgevallen van Elza's leeuwenavoniuur, zoals deze werden opgetekend door Joy Adamson in haar drie boeken. Be halve uit een aantrekkelijk verhaal bestaat de film ook uit prachtige opnamen van de Afrikaanse flora en fauna. In de nieuwe serie Dorps straat-ons dorp, gaat het om de sfeer en de specifieke problemen die spelen in een kleine leefgemeen schap. De spits wordt afgebetendoor het plaatsje Amerongen in de pro vincie Utrecht. Na het journaal komt de TROS met een Duitse dokumen- taire over het leven van de Franse schilder Paul Gaugin. De titel Wolf zonder halsband, is ontleend aan de uitspraak van Gaugin dat hij zich zelf als een wolf zonder halsband beschouwde. Het laatste nieuws wordt gevolgd door een extra uit zending van Panoramiek. NED. II. De uitzending van de NCRV begint met. kijkvertier voor de jeugd. In het derde deel van Pauline, Petrova en Posy krijgen twee van de meisjes een hoofdrol in een balletprogramma. De laatste da gen voor hun optreden gaan met veel spanning gepaard. Daarna is de buis voor Eddy Becker, die in zijn Eddy go round show het Ne derlandse Duo Saskia en Serge ont vangt. Het muzikale echtpaar is te horen in liedjes als I'll give you everything, Love hurts en Please mister please. Na het journaal een aflevering van de politieserie Su therland grijpt in. Een verliefdheid veroorzaakt een heleboel ellende. Een van de personen die daarin een rol spelen is de zoon van de vissers rveduwe, voor wie gevaar dreigt dat hij weer terug moet naar het tucht huis. Vervolgens maakt Jan van der Waart zijn opwachting met het pro gramma Licht Klassiek met varia ties. Aan dit programma wordt mee gewerkt. door het Overijssels Phil- harmonisch orkest, hel Winterwijksè Operette Gezelschap, het Zeeuws Jongenskoor uit Goes. Voordat de NCRV de lucht uii gaat met Tol. Be sluit is er nog een uitzending van de aktualiteitenrnbriek Hier en Nu. DINSDAG 13 JULI NED. I: 14.00 Congo Valente; 14.05 The lone ranger; 14.30 Wonderland der Zuidzee18.30 Tour de France; 18.55 Nieuws; 19.05 Tross Country; 19.20 Living free; 20.50 Dorpsstraat - ons dorp; 21.35 Journaal; 21.50 Wolf zonder halsband; 22.35 Journaal; 22.40 Panoramiek extra. NED. 11; 18.45 Tita-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Pauline, Petrova en Posy; 19.30 Eddy go round special; 20.00 Journaal; 20.25 Sutherland grijpt in; 21.20 Licht klassiek met varia ties; 22.15 Hier em Nu; 22.55 Tot besluit; 23.00 Journaal. 43 Reparaties werden steeds goedko per, maar desondanks bleven de mensen met hun wagens weg, omdat ze ze zelf gingen repareren, als ze stuk waren. Zodoende moest Jacob twee man personeel ontslaan. Bo vendien nam hij zelf weer de hele boekhouding ter hand. want een ac countant was ook duur. Ford bracht een nieuwe wagen op de markt, do Mercury, wat korte tijd enige ople ving gaf, maar dc wogen was voor de meeste mensen te duur, zodat Ja cob een volle hal had en weinig ver kocht. Er was trouwens nog een pro bleem: hel groeiende anti-semitisme in het land. Overgewaaid uit Nazi- Duitsland, waar Hitier aan de macht was gekomen en van plan was alle Joden te deporteren. .Joodse zaken waren al gesloten en mishandelingen waren aan de orde van de dag. Toen Mussert met. zijn zwarte horde steeds brutaler werd en zich openlijk achter de Hitlcrpolitick schaarde, kreeg Jacob er spijt van met een Jo din te zijn getrouwd, want dat kon een regiment moeilijkheden geven, als Mussert zoveel macht in Neder land zou krijgen als Hitler in Duits- land al had. Dan was de ellende niet te overzien. Omdat hij ook zaken deed met de Deutz-lraktorenfabricken in Keulen, reisde hij er een enkele keer heen. Met de auto. Maar dat begon pro blemen le geven, want niet overal meer was voldoende benzine te koop; menige garage was gesloten. Mis schien Joods eigendom geweest? Hij wist het niet, maar het gaf allemaal wel te denken. Want. als je dergelij ke toestanden in Nederland kreeg, wat zou hij dan nog met een garage kunnen doen. Wie kocht er dan nog een auto? Zou hij bovendien geen moeilijkheden krijgen, omdat hij met een Jodin getrouwd was? In Alkmaar hadden Jacob en Ellie weinig kennissen. Jacob ging wel eens 's avonds een paar uurtjes naar Jan en Dora Peek. In het begin had Jacob geprobeerd de vrouwen met elkaar vertrouwd te maken, maar het blote feit, dat Dora de vrouw was van een ondergeschikte van haar man, had Dora in haar ogen al gedoodverfd als beneden haar stand. Ze bemoeide zich aan vankelijk enkel met haar linker buurvrouw. wier man leraar was aan de HBS. Maar toen haar man zijn doctoraal haalde cn docent werd aan de Vrije Universiteit in Amster dam, was Ellie ineens beneden de stand van de buurvrouw, waarover Ellie hevig verontwaardigd was, maar er niets tegen kon doen. Sindsdien bemoeide ze zich met geen der buren meer. Hierdoor groeide bij Jacob de gedachte, dat men zijn vrouw niet mocht, omdat ze kenne lijk een Jodin was. Hoewel hij nooit aan politiek had gedaan, had men hem overgehaald zich kandidaat te stellen voor de Liberale Staatspartij, die maar met twee zetels in de raad vertegenwoordigd zat. Bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen wilde men daarom een jongere za kenman naar voren schuiven, zodat Jacob op de derde plaats van de kandidatenlijst kwam te staan. Weliswaar kroeg de partij een zetel winst, maar het werd niet Jacob Langereis, die deze derde zetel zou bezetten, maar iemand op de vijf tiende plaats, die met veel tam-tam en reklame zoveel stemmen bij el kaar had gekregen, dal hij voorkeur kreeg. Ook dit was een grote teleur stelling voor Ellie. want ze had cr vast op gerekend, dat haar man raadslid zou worden. Misschien wol wethouder! Ook deze hoop vloog de lucht in. Jacob Langereis kreeg er genoeg van, toen op 3 september 1939 de Tweede Wereldoorlog oen feit werd door HENK VAN HEESWIJK Gelukkig was hij te oud geworden om nog in dienst te moeten - hij had zijn spullen vijf jaar geleden al inge leverd - maar hij zag wel met stij gende zorg de toekomst tegemoet. De krisis woedde in alle hevigheid. Het werklozencijfer schommelde tussen de vijf en een half- on zeshonderd duizend: meer dan een half miljoen steuntrekkers. Er was geen geld meer onder dc gewone man; er werd armoede geleden. Hoe zouden de mensen dan oen auto van dertien honderd gulden kunnen kopen? Of een traktor? Je was al blij, als je een tweedehands fiets voor een tien tje op de kop kon tikken. In deze maanden kwam er weer enige toenadering van de zijde van Ellie, want ze begon hem danig te knijpen. Natuurlijk wist ook zij uit dc kranten, hoe de Joden in Duits land werden behandeld. Er waren er vele honderden naar ons land ge vlucht, die alles moesten achterla ten om hun leven te redden. Zou Hitier. nu hij opeens in oorlog was met Frankrijk en Engeland, bij onze grenzen halt houden? Al troostte z.e zich met do gedachte: ik ben met een arische man getrouwd: hij zal me wel beschermen, bleef do angst groeien. De enkele keer. dat ze een middag cn avond thuis was aan de Amsterdamse Koninginneweg, proefde ze de sfeer in huis, al pro beerde iedereen die te verdoezelen: angsl om dc toekomst. Staan er nieuwe pogrons voor de deur? Dit maal van de Nederlandse Nazi's? Enkele dagen na het uitbreken van de oorlog sprak z.e er met haar man over. „Kun je niet wat doen? Kunnen we niet weg? Ergens heen. waar het veiliger is?" Zelf had hij ook al nagedacht. Engeland misschien. Of Amerika. Desnoods Indië. (wordt vervolgd) f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4