De officiële opening~van de Agrarische Dag Schouwen-Duiveland Geslaagd kringconcours van L.R.V. en Ponyclub „De Schouwse Ruiters" Kamp El Zaatar gevallen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zaterdagmorgen-„vroegertje" Dode bij vechtpartij Met mes gestoken SCHOUWEN-DUIVELANDSE SUPER-KOE Bedreiging van veehouderij Ook Friese landbouw beducht In kader „Agrarische Dag' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiulug 12 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21924 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon <01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Agrarische dag Schouiveii-Duivelaiid ROTTERDAM. Sinds een half jaar wordt er zeer veel zwart geld geïn vesteerd in munten. Dit is de con clusie vart de numismatische afde ling van de Nederlandsche Midden- standsbank. HILVERSUM. Minister Boersma (sociale zaken) heeft zaterdagavond voor de televisie gezegd dat het wat hem betreft per 31 december onher roepelijk afgelopen moet zijn met looningrepen door het kabinet. vereniging Walcheren uit Nieuw- en St. Joosland. Bij het nummer springen paarden, klasse M/Z vergiste N. J. Beije, klas se M, zich halferwege in de te nemen hindernis waardoor hij door de jury werd afgebeld. De Z-klasser A. J. Hanse reed weer een voortreffelijk parcours waarbij hij de pech had dat zijn paard bij de tweede te nemen hin dernis met een weigering even in de fout ging wat hem 3 strafpunten op leverde. Bij de individuele dressuur pony's werden o.m. overwinningen geboekt door Lauries Boonman „Schouwse Ruiters" in de klasse B I en J. W. Jongert van Westelijk Schouwen in de klasse B 2, terwijl bij de paarden nog le plaatsen vielen te noteren voo r N. J. Beije van Westelijk Schouwen in de klasse M. en J. W. Bevelander van de Schouwse Rui ters in de klasse L 2. De Caprille proef voor pony's le verde een le plaats op voor Anne- miek Jongert van Westelijk Schou wen. Het uitstekend geslaagde concours werd afgesloten met de parade van alle deelnemers, waarbü A. J. Hanse van ,.De Schouwse Ruiters" als pa- rade-kommandant optrad. De parade werd afgenomen door de bondsvertegenwoordiger de heer J, Munters te Oudemolcn en de voor zitter van „De Schouwse Ruiters", de heer V. Klompc. TIEL, 10-7. Zaterdagavond is de 38-jarige woonwagenbewoner Leo Janssen tijdens een vechtpartij in het regionale woonwagenkamp in Tiei doodgeschoten. De politie, ge assisteerd door de mobiele eenheid cn het Gelders recherche-bijstands team, arresteerde vier leden van de familie Van D., evenals het slacht offer bewoners van het kamp. De aanleiding tot de vechtpartij was on enigheid over de kinderen van dc beide families, vorige week donder dag. Toen moest, de politie ook af tussenbeide komen. AMSTERDAM, 11-7. Dc 20-jarige dakbedekker J. C. Ras uit Amster dam is zondagmiddag in het Katten- laantje bij het Vondelpark onver hoeds met een mes in de buik gesto ken, toen hij een groepje jongens passeerde, dat daar ruzie stond tc maken. Een van deze jongens draaide zich om op hef moment dat Ras achter hem langs liep en stak hem hel mes in de buik. ZIERIKZEE. Dit is een Schouwen- Duivelandse super-koe. Het dier werd op de op 10 juli gehouden „Agrarische Dagere-kampioen en jeugdkampioen. Het is de koe, Ju liana 20, fokk,-eig. de heer S. Simon- se te Kerkwerve. Voor de uitslagen rundveekeuring, zie men elders in dit -nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) zijn de verdiensten niet in overeen stemming met de werktijden. „Vandaag echter mag men met gepaste trots tonen wat in de fokkerij is bereikt", aldus de heer Bij de Vaate die hieraan zijn beste wensen koppelde voor een geslaagde dag. Koudbloedpaarden Een speciale attraktie voor het publiek was de demonstratie van een vierspan koudbloedpaarden, vier nog onvervalste werkpaarden die men tegenwoordig nog met een lam pje moet zoeken. De begeleiders oogstten met hun optreden bijzon der veel sukses wat met ccn spon taan applaus nog eens duidelijk werd onderstreept. Het springen paarden, klasse L. leverde in de barrage een fraai suk ses op voor N. v. d. Bijl, op Solon, van de Schouwse Ruiters cfic hieruit als overwinnaar tevoorschijn kwam. Als afwisseling was er hierna een ballonncnspel voor B-pony ruiters welk spel, waarbij het er omging de aan de linker arm gebonden bal lon heel te houden, werd gewonnen door Lieske v. d. Velde op Smoky van de Schouwse Ruiters. Het nummer klavertje-drie voor penny's lrverrlr ren eerste prils op voor «Ir grnrp schimmels van «lr „ftOtiwE Rrtjers" uit Scrooskerkr (Wtiet nummer M-springen pon- ny's gaf een overwinning tc zien voor Mar.jo Crucq op Daim fdo. van de Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en slechts op enkele plaatsen een bui, zwakke tot matige wind, eerst veranderlijk later uit westelijke richtingen, mini ma omstreeks 15 graden, maximum temperaturen morgen van ongeveer 22 graden aan zee tot circa 28 graden in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 25 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.55 Maan op 21.30, onder 7.03 Laatste kwartier: 19 juli (7.29). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 juli 4.30 16.47 9.48 22.21 Springtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag wordt de kans op een enkele bui groter. Een rug van hoge luchtdruk handhaaft zich boven West-Europa cn de as ervan verplaatst zich maar weinig naar het oosten. Boven Frankrijk ontwikkelde zich een warmtestoring die zondag daar enkele onweersbuien veroor- zaakle. Deze storing trekt langzaam wat naar 't noorden. Hierdoor wordt de kans bij ons op een enkele bui, al of niet vergezeld van onweer, groter. De lucht die thans naar onze omge ving wordt gevoerd wordt geleide lijk wat vochtiger, waardoor mist- vorming gedurende dc nacb» moge lijk is, ook in het zuid-Zweden bracht een storing enige onweersac tiviteit. Deze storing trckl naar hel zuidoosten weg. ZIERIKZEE, 10-7. Vroeg feitelijk al - zeker vóór de zaterdag - begon op het nieuwe door de gemeente be schikbaar gestelde terrein achter het ziekenhuis, de Agrarische dag, die toen nog niet veel, maar later meer belangstelling trok. Het „tweedelig" terrein gaf ruimte aan rundvee, paarden en schapen en de sfeer was - als vanouds - gestempeld door de fantastische rükdom aan dieren, die met name de veehouders wisten voor te geleiden. Staande bij de „kommandopost" werd deze 21ste Centrale Fokveedag open- gepraat door Ioko-burgemcester C. Bij de Vaate, die meteen zijn waardering uitsprak voor de organisatie van deze dag en het vele door de Centrale kom missie verzette werk. De leden van die kommissie cn andere medewerkers hebben heel wat tijd in de organisatie gestoken. ARNHEM, 10-7. Op akkerbouwers in ons land moet een beroep worden gedaan om voor de komende herfst zoveel mogelijk ruwvoeder voor veehouders te produceren. De over heid moet financiële hulp bieden in deze uitzonderlijke situatie. Maatre gelen zijn nodig om het instorten van de rundveemarkt te voorkomen. Uitstel van belastingbetaling en een herziening van de voorlopige aan slagen 1976 zijn eveneens noodzake lijk. Deze maatregelen zijn volgens het dagelijks bestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw nodig om de met grote droogte kampende boeren nog enigszins te helpen. Vol gens voorzitter W. J. Lokhorst, die vrijdag een bezoek bracht aan enkele getroffen bedrijven in Gelderland, is de situatie ook in deze provincie zeer ernstig. Vooral voor de veehouderij is de situatie bijzonder kritiek. LEEUWARDEN, 10-7. Het hoofd bestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw heeft een telegram in verband met dc droogte aan de mi nister van landbouw gestuurd. In het telegram spreekt het be stuur z'n ernstige verontrusting uit over de snel verslechterende situatie in de akkerbouw en veehouderij. De Friese maatschappij van landbouw schaart zich achter de door het Landbouwschap bepleite maatrege len cn dringt met name aan op martkondersteunende maatregelen die een instorting van de rundvlees markt door versnelde uitstoot van vee kunnen voorkomen. De uier koudbloedpaarden in aklie bij de demonstratie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het terrein aan het Groene Weeg- je kwam te vervallen, maar een ge schikt terrein werd hier gevonden. Wat dit betreft wil de gemeente ook voor de toekomst, zijn medewerking toezeggen. De loko-burgemeester herinnerde hierna aan de moeilijkeweersom standigheden, die zeker sporen zal nalaten. Het belastingstelsel staat geen grote reserveringen toe en het zal dus in de praktijk van de vee houder wel uitdraaien op langere werktijden, inperking van de gezins uitgaven en een druk op dat gezin. De liefde voor dé rundveehouderij echter zal winnen. Velen zullen - ondanks de tegenslag - doorgaan, al Inleidend woord Een inleidend woord werd tevoren gesproken door de voorzitter, de heer W. Vijverberg, die ■*ch geluk kig toonde met het koele weer. Hij vond het een goede zaak dat getoond wordt hetgeen de fokkers met hun vee hebben bereikt en achtte de gelegenheid gunstig de dieren onderling te vergelijken. Zo gezien is de fokveedag weer een uniek ge beuren op de weg naar veeverbete ring. Hij dankte daarop de gemeente Zierikzee, de terreinkommissic, dc juryleden, de loko-burgemeester en alle medewerkers, hopend op een sportieve dag. Direkt daarop begon nen de keuringen. Behalve van het fraaie zomerweer konden de toeschouwers ook genie ten van ruitersport van uitstekende kwaliteit, waardoor het concours een belangrijke bijdrage leverde aan de propaganda van de ruitersport op Schouwen-Duiveland. Nadat in de morgenuren de dres- suurwedstrijden waren gehouden werd het middagprogramma offi cieel geopend door wethouder C. Bij de Vaate van Zierikzee. De heer Bij de Vaate sprak hierbij woorden van waardering tot „De Schouwse Ruiters" om tijdens deze Agrarische dag een Kringconcours te organiseren mede waardoor aan deze dag nog meer inhoud is gege ven. Het programma werd hierna geopend met het springen voor pony's, klasse L dat na een barrage werd gewonnen door Marina de Fouw voor Mari Kristelein van Wes telijk Schouwen die zich voortreffe lijk weerde. Aan het klavertje drie voor paarden werd slechts door een tweetal groepen van De Schouwse Ruiters deelgenomen. ZIERIKZEE, 10-7. In het kader van de Agrarische dag Schouwen-Duiveland werd zaterdag, op het terrein aan de Willem van Oraujelaan te Zierikzee, door de Lan delijke Rijvereiiiging en de Ponyclub „De Schouwse Ruiters" een kringconcours georganiseerd, waaraan door bijna honderd ruiters en amazones werd deel genomen. Het concours mag in alle opzichten bijzonder geslaagd worden genoemd. De talrjjke toeschouwers kregen een rijkelijk gevarieerd programma te zien, dat op vaardige wijze door de organisatoren werd afgewerkt, waarbij men er zelfs in slaagde nog binnen het oorspronkelijk vastgestelde tijdschema te blijven- BEIROET, 11-7. In Beiroet, ook zondag weer het toneel van de elkaar heftig bestrijdende Falangisten, Sy- riërs en Palestïjnen, is het Palestijn se kamp El Zaatar in Falangistische handen gevallen. Ook Tripoli schijnt in handen van de christelijke Falangisten gevallen te zijn terwijl de stad Baalbek, on- geveer 85 kilometer ten oosten van Beiroet, gedurende het weekeinde heftig is bestookt door Syrische troe pen die nu tot vlak bij die stad zijn opgerukt. Waarnemers zeggen dat de Syriërs voor een groot deel de be- voorrading van de christelijke een heden op zich genomen hebben. De overdaad verdelgt meer mensen dan de honger. THEOGNIS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1