Natuur- en Vogelwacht richt schrijven tot de gemeenteraad Schouwen-Duiveland gaat zijn „agrarische dag" tegemoet Gustav Heineinann overleden DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Struktuurplan Westerschouwen ZIERIKZEESE MEERMIN 1976: bosbrandjaar Op zaterdag 10 juli a.s. Ook bosbrand in Brabant Waterhuip voor landbouw Enorme bosbrand op de Veluwe Branden aangestoken De Elspeet-brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21922 WAARIN OPGENOMEN Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 REOAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. prjjS per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. L,osse ',A9enda nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - rw j - rr» i Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. IN DIT NUMMER: /jlCI'iKZSS StClfttS 1 OCViStPllCltlgBJl Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Zeewind Zonnig weer maar vooral in de kust provincies minder warm; zwakke tot matige wind tussen noord en west; minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maxima van 21 graden aan de kust tot 28 graden in het zuid oosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 8 tot 16. Mïn.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 26 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59 Maan op 18.55, onder 2.35 Volle maan: 11 juli (14.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 9 juli 0.47 13.22 6.36 19.12 Springtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverschillen bo ven onze omgeving zijn geleidelijk kleiner geworden. Tussen IJsland en Noorwegen handhaaft zich een ge bied met hoge barometerstanden. Het hogedrukgebied heeft een uitlo per over de Noordzee, maar deze neemt langzaam in betekenis af. Bo ven midden en zuidoost-Europa blijft de luchtdruk laag. Een zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Golf van Biscaje trekt naar het oosten. Door deze ontwikkeling zal de wind bij ons naar noordwestelijke richting gaan draaien en wordt lucht over de Noordzee aangevoerd. Het blijft droog en zonnig, maar vooral in de kustprovincies zullen de middagtem pera turen op een lager niveau komen te liggen. UTRECHT, 7-7. Wat het aantal branden in bos en natuurgebied be treft is 1976 nu al een triest record jaar. Tot op dit moment - halverwe ge het jaar - ging bij iets meer dan 400 branden al rond 2500 ha natuur gebied verloren. In 1968 - tot nu toe recordjaar - ging in totaal 1699 ha natuurgebied verloren, inclusief de grote bosbrand in 't Harde. HAMBURG, 8-7. Gustav Hcine- mann, de voormalige president van de Duitse Bondsrepubliek, is woens dag overleden. Ilcinemann werd vo rige weck in een ziekenhuis in Essen opgenomen wegens een acute stoor nis in de bloedsomloop. Hij is 77 jaar geworden. Hij leed al geruime tijd aan sloornissen in dc bloedsomloop, mei name in dc hersenen en in de nie ren. Toch kwam zijn overlijden on verwacht, na een plotselinge krisis vrijdagavond. Zijn vrouw en kin deren waren vrijdagavond naar het ziekenhuis gekomen. Gustav Walter Heinemann, lid van de SPD, werd in 1969 met een zeer krappe meerderheid (512 van de 1023 uitgebrachte stemmen) door de federale assemblee (bondsdag en vertegenwoordigers van de deelsta ten) tot president gekozen. t Veel is in de maneschijn der f herinnering mooier dan in hel r zonlicht van de werkelijkheid, f Sirius WESTERSCHOUWEN, 7-7. Dc Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Stichting Zeeuws Coördi natie-orgaan voor Natuur, Landscliaps- en Milieube scherming, heeft zieli niet betrekking tot het Struk tuurplan van de gemeente, met een schrijven gericht tot de raad van Westerschouwen. Daarin wordt waardering uitgesproken over het verlaten van het aantal van 90.000 verbljjfsrekreatieplaatsen in de Westhoek. Het schrijven vervolgt: „Wij verwachten van dit structuurplan een bijdrage tot het behoud van de leefbaarheid van de Westhoek, zowel voor de eigen inwoners als voof de gasten, daar wij in dit plan vele positieve voornemens en ideeën hebben gevonden. Wij hopen dat bij de uitwerking in bestemmingsplannen deze positieve elementen terug zullen zijn te vinden." zijn landschappelijk zeer aantrekke lijk. Bij de beoordeling van de toe komstige plannen zullen wij dan ook het streven naar ongeveer 60.000 overnachtingsplaatsen noch als een gegeven, noch als een doelstelling kunnen aanvaarden. Als uitdunning in de toekomst noodzakelijk zqu zijn, zou hiervoor bij voorbaat ruimte moeten worden gereserveerd. Indien de beschikbare ruimte na melijk eerst op een andere wijze reeds verbruikt is, kunnen wij er niet van uitgaan dat bij een latere uitdunning dan automatisch ruimte beschikbaar moet zijn. Bovendien zal een verhoging met 25 procent verblijfsrekreatie gevol gen hebben voor de infrastruktuur (wegen, waterleiding enz.) „De aanzet tot het terugdringen van het gebruik als rekreatiewoning van voor peiTnanente bewoning ge schikte panden verheugt ons. Indien uitbreiding van de horeca voorzieningen noodzakelijk zou zijn, kunnen ook wij geen geschiktere plaats bedenken, dan de aangegeven terreinen aan de Kraaiesteinseweg. In verband met de kerk op de ach tergrond is hier echter slechts een niet-storende en een beperkte bouw hoogte mogelijk. Zeker niet hoger dan de thans bestaande bebouwing ter plaatse. Vanzelfsprekend onderschrijven wij van harte de eerstgenoemde doel stelling: „Behoud en zo mogelijk herstel of verbetering van het land schap". Toename 30 procent In dit verband roept de verhoging van het aantal verblijf srekreatie- plaatsen tot 61.500 vele vragen op. Het betekent een toename van 12.300 slaapplaatsen boven de huidige 49.200 ofwel een toename vn 12.300 slaap plaatsen boven de huidige 49.200, of wel een toename van precies 25 van de nu al aanwezige akkomoda- tie. Dat wil echter zeggen dat het ruimtebeslag hierdoor alleen al met nog tenminste 30 °/o zal toenemen. Wij gaan er bij deze berekening van uit, dat de dichtheid van campings enz. 20 ü/o lager zal liggen dan de tegenwoordige (op de plaats van vijf caravans vier stuks). Hoewel de dichtheid op de diverse kampeerterreinen ons uit de aard der zaak niet volledig bekend is me nen wij dat voor een aantal cam pings een uitdunning met 20 alles zins redelijk lijkt. Eén cn ander zou dan nog eens neer komen op een ruimtebeslag van vermoedelijk tussen de 10 en 20 °/o. Bij eikaar zou dus tussen de 40 en 50 °/o extra ruimte boven de huidige nodig zijn. Paarden zijn er ook op de agrari sche dag. De foto loont Jozina (met veulen) winnaar op de manifestatie van 1975. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BARNEVELD, 6-7. Tussen de 30 en 50 hectare naald- en loofhout is dinsdagmiddag verloren gegaan door een brand in het gebied tussen Voorthuizen, Stroe en Gardcren. Deze schatting is van hoofdinspek- teur J. Swart van de gemeentepoli tie van Barneveld en de brandweer- kommandant uit Apeldoorn. Aan de blussing hebben deelgeno men rond honderd man brandweer personeel met twintig motorspuiten van verscheidene korpsen van Ve- luwse plaatsen en 60Q militairen van legerplaats de Wittenberg en het kamp Stroe. Van militaire zijde wer den ook enkele grote graafmachines ter beschikking gesteld waarmee brandgangen in het bos werden ge maakt. PUTTE, 7-7. Brandweerkorpsen uit heel West-Brabant en uit de agglomeratie Antwerpen waren woensdagavond nog bezig met het bestrijden van de brand, die is in het bosgebied van rond Putte (zuid van Bergen op Zoom) uitgebroken. Zij wórden bijgestaan door militairen van het Nederlandse en Belgische leger. Het Belgische leger heeft te vens twee helicopters ingezet, één voor kommunikatie en één voor blussingswerkzaamheden. DEN HAAG, 7-7. Dc hulp van ma rine en landmacht voor de bestrij ding van de droogte bestaat uit per soneel cn middelen, die snel kunnen worden ingezet om water tc pom pen. Dc luchtmacht levert techni sche steun aan dc Bescherming Bevolking (B.B.), die met pompma- tcriaal akticf is in vrijwel alle provincies. In totaal zijn nu ruim 250 militairen van de drie krijgs machtdelen (het merendeel - 120 - zijn kaderleden cn dienstplichtigen van dc landmacht) bü de droogtcbc- sf rij ding ingezet. Het Landbouw schap heeft een aantal plaatsen in de verschillende provincies aange geven, waar dc middelen worden verzameld en vandaar uit worden geredigeerd naar de bedreigde ge bieden. Tijdens de hoorzittingen werd wel gesteld dat voor uitbreiding tneer gedacht werd aan landhuizen dan aan kampeerterreinen, maar hoewel dit uit landschappelijk oogpunt mo gelijk te verkiezen zou zijn, betekent het eveneens dat het ruimtebeslag nog veel groter zou zijn. Gezien van uit de eerste doelstelling lijkt het ons onmogelijk nog zo'n grote ruimte voor al deze doeleinden te kunnen bestemmen, noch in de natuurterrei nen, noch op de landbouwgronden. Open ruimten Ook de open ruimten die door de landbouwgronden gevormd worden Advertentie Domaniale bossen Teleurgesteld zijn wij dat thans weer wordt teruggekomen van het gemeenteraadsbesluit geen parkeer terrein of autoweg in de Dominiale bossen of -duinen aan te leggen. Wij vertrouwen er op dat de gemeente raad ook in de toekomst zijn toen malige standpunt zal handhaven. Verplaatsing parkeerplaats Om het natuurgebied bij het Wa tergat te herstellen zouden wij de daar in gebruik zijnde parkeerplaats liever verplaatst zien naar de omge-" ving van de ingang van de Prinsen hoeve. Zo mogelijk tegen het „On gerepte". Vanaf deze plaats zou de Hogenboomlaan tot aan het strand dan als voetpad gebruikt kunnen worden (8 a 10 minuten lopen over een gemakkelijk pad). Bijzonder ingenomen zijn wij met de opmerking t.a.v. de geplaatste caravans in het duingebied achter de vuurtoren. Het betreft hier een be langrijk oud natuurgebied waarin veel vogels en planten voorkomen en het zou ons bijzonder verheugen als dat gebied door aankoop weer in zijn oorspronkelijke staat teruggebracht zou kunnen worden. (Vervolg pag. 2) ZIERIKZEEDit is de meermin Mirella die de wekelijkse toeristendagen - samen met haar partner Frank - opluistert. Dinsdag arriveerde het paar per boot te Zierïkzëe en gaf een voorstelling op de Vismarkt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) PEKING. Maarschalk Tsjoe Teh, de grootste militaire held van de Chinese Volksrepubliek, is op 90- jarige leeftijd in Peking overleden. ELSPEET, 7-7. Bij een bosbrand in Elspeet tussen de gemeenten Epe en Nunspeet is woensdag ongeveer 40 ha bos verloren gegaan. In vier uur blusten 12 brandweerkorpsen met 50 motorspuiten, geholpen door militairen, het vuur. Het getroffen gebied maakt deel uit van een bq>s- terrein van ruim 400 ha. Ook heeft een bosbrand gewoed in de buurt van het grote recreatiecen trum De Jagerstee in Epe, waarvan de omvang kon worden beperkt. NUNSPEET, 7-7. De politie in El- speet heeft woensdagmiddag een jongeman uit die plaats aangehou den die verdacht wordt van de brandstichting waarbij vanmiddag 40 ha bos en heidegebied in vlam men opging. De knaap zou moge lijk ook de vijftien andere branden hebben gesticht die de afgelopen week dc bosbrandweer op de Veluw- se intensief heeft beziggehouden. ZIERIKZEE, 7-7. Zaterdag 10 juli a.s. is de grote dag voor agrarisch Schouwen-Duiveland. Op die daluni zal - zo is de officiële naam - de „Agrarische dag Schou wen-Duiveland" worden gehouden op een terrein na bij het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Deze agrarische dag omvat: 1. De 21e Centrale Fokveedag voor koud- blocdpaarden, rundvee en schapen. Ter opluistering zullen enkele die ren aanwezig zijn van het exclu sieve veeras „Dikbillen". 2. Streek- concours van de Landelijke Rijvcr- enigingen, waaraan minstens 100 kombinaties zullen deelnemen. Het doel van deze dag is dc agrarische sektor in deze regio gestalte te ge ven door de presentatie van uitse- kend fokmateriaal en spcktakulaire ruitersport.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1