Bouwplan voor jachtberging aan de Noorddijk VISSEN UIT KEKKGRACHT N00RDG0UWE VERHUIZEN NAAR DREISCHOR Geslaagde slot (strand)-middag zondagsschool Kerkwerve Moeilijkheden in Spanje Afrikaans niet langer verplicht Korte vreugde om regenval Belgische oogst Rekonstruktie Molenweg - Lichtmasten - Subsidie verenigingen - Onderkomen T.D. Nieuw scholencomplex Gemeenteraad Brouwershaven STREEKNIEUWS Kabinet praat verder Schieten om vrouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 juli 19T6 Nr. 21921 3 BROUWERSHAVEN, 2-7. Op de jongsle vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van bur gemeester A. 1'. Schouwenaar, zijn nog verschillende belangrijke punten aan de orde gekomen. Diskussie ontstond aanvullend over een bouwplan - ingediend door de gebrs. Van Ast - voor de wintcrberging van jachten aan de Noorddijk. De heer C. J. de Munnik zei de grootte van 7000 m- nogal ingrijpend te vinden. Hij zei de hoogte der gebouwen bjj de stukken te hebben gemist en vroeg zich af of het (de gebouwen) niet storend zou werken tegenover het aanzicht van de stadswallen van Brouwershaven. Als pluspunt noemde de heer De Munnik dat het in een rekreatiege- bied komt te liggen en dat het weel een stuk werkgelegenheid zal schep pen. De voorzitter zei dat het niet storend zou werken vanaf de Greve- lingen. Hij merkte op dat Brouwershaven een belangrijke plaats inneemt t.a.v. de Grevelingenrekreatie en daarom zal de gemeente ook medewerking moeten verlenen om de nodige voor zieningen te treffen. Goedgekeurd werd de vergoedings regeling brandweer 1975. Aan de heer J. Steutel te Seroos- kerke (S.) werd een stuk grond ver kocht aan de Meekrapstraat voor f 25.456, De voorzitter deelde mede dat er nog slechts twee percelen te koop zijn waarvan er één in optie is, zodat kan gekoncludeerd dat het stimule ren van partikuliere woningboliw goed van de grond gekomen is. Vastgesteld werd het Voorberei- dingsbesluit Buitendijks Gebied Brouwershaven. Hierdoor wordt ge regeld, dat het verboden is binnen het aangewezen gebied bepaalde werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van b. en w. Reluibililalie- gebiejleu De raad ging verder akkoord met hel nemen van een principe-besluit aanwijzing rehabilitatiegebieden Nuordgouwe, Schuddebeurs en Zon- nemaire. Door de staatssecretaris van Volkshuisvesting on R.O. is reeds een gunstige beslissing geno men op acht aanvragen met een toe gezegde financiële bijdrage van voorlopig in totaal 1' 258.643,(To taal 15 aanvragen. Het doel van de rehabilitatie is het aangewezen ge bied voor een groot aantal jaren be woonbaar te maken en te houden. De heer J. K. Goemans betreurde liet dat er één aanvraag is afgewezen te Dreischor, waarvoor reeds een dergelijk besluit is genomen en zou gaarne zien dat ook de randgebieden in dit plan zouden worden meegeno men. ..Dit is ook het geval met de Rietdijk te Zonnemaire aldus de heer Goemans. De heer C. J. de Munnik toonde zich verheugd dat er nu eindelijk in de andere drie kernen ook iets kan gaan gebeuren. Advertentie Oude 'woningen De voorzitter zette uileen dat de oude woningen in de dorpskernen hieronder vallen. De rijksoverheid geelt hiervoor fi nanciën zodat de kern leefbaar blijft. Wat de Rietdijk betreft, dit heeft Volkshuisvesting als buitengebied aangemerkt en valt dus buiten de kern. Voor de Blooisedijk is men destijds overstag gegaan. Het afwijzen te Dreischor heeft het kolleg^ ook be treurd, maar het ministerie gaf hier aan een andere motivatie. Bij de behandeling van de 24e wij ziging der begroting 1975 wat be- helsend een slotwijziging der kapi- taaldienst met een reserve van f 361.000,vroeg de heer Goemans wat of we hieVmee gaan doen. Hij stelde voor enkele posten ver sneld af te schrijven en pas op de plaats te maken. De voorzitter zei dat men zeker voorzichtig zal zijn want ook van de zijde van G.S. is sterk aangedrongen meer te reser veren. De raad gaf bij begrotingswij ziging zijn fiat aan een krediet van f 176.436,voor uitbreiding van sportveld en ijsbaan te Dreischor. Aan het slot van de vergadering wenste de raadsvoorzitter alle leden en over hun hoofd de bevolking prettige vakanties toe en een behou den thuiskomst. Afwezig waren de leden Van Hat- tem, Van der Bijl en Hellendoorn. Advertentie NUTSSPAARBANK dc ideale gezhisbaiik! Aankoop, verkoop en bewaarncming fl effecten 9 ZONNEMAIRE I. M. v. cl. Bijlstraat - donder- dag 2.00-3.00 uur. Botulisme in Zeeland Het kollege van god. staten van Zeeland heeft een circulaire doen uitgaan inzake het bbtuJisme dat in toenemende mate. ook in Zeeland, voorkomt. Het botulisme stak in Zeeland de kop op in 1975. De maan den juli. augustus en september vor men bij uitstek de periode waarin slachtoffers gemaakt worden, maar nok in de overige maanden kunnen watervogels, onder bijzondere om standigheden, door botulisme aange tast worden. Gevolg van droogte In de circulaire ..Botulisme Zee land" wordt in het eerste gedeelte een korte uiteenzetting gegeven over de aard van de ziekte. Daarna vol gen richtlijnen met "betrekking tot de vraag hoc men dient le hande len indien dode watervogels worden aangetroffen en richtlijnen voor het nemen van preventieve maatregelen. Het rondschrijven van ged. staten is gericht aan .alle colleges van b. en w.'s, de waterschappen, de rekreatie- schappen en beheersinstanties van natuurgebieden in Zeeland. In Zeeland heeft het botulisme vooral in 1975 onder de watervogels toegeslagen. Met zekerheid gebeurde dit in broedkolonies in het Verdron ken Land van Saeftinghe en later ook eiders in dit gebied, de inge polderde dijken bij Bath en hoogst waarschijnlijk in vrijwel alle belang rijke kreekresten in Zeeuwsch- Vlaanderen. ZIERIKZEE Zomerexpositie Zeeuwse Kunstkring In het Gravensteen te Zierikzee wordt, zoals gemeld, van 10 juli tot en met 7 augustus aanstaande de zomerexpositie van de Zeeuwse Kunstkring gehouden. Op deze ex positie worden werken geëxposeerd van de volgende kunstenaars: Fred van de Berge. Tessa Braai, Ad Braai, Piet Bulthuis, Leo Frenks, Els Hollebrandse, Ernest Joachim, Pe ter de Jong, Jan Jongschaap, Han ter Keurs, Gerard Menken, Andries Minderhout, Matty Murre en Kees van de Wetering. De opening vindt plaats op vrijdagavond 9 juli door de voorzitter van de Kunstkring, mr. d'Angremont. HAAMSTEDE Barbeque- en kaasfestijn Keurslager Simmers Zn. en Jo v. d. Hcijde groente, fruit en kaas. organiseren - in samenwerking met de Keurslagercentrale Amersfoort en de Heineken bierbrouwerij - een bar beque- en kaasfest(jn aan de Ring te Haamstede. Dit gebeuren vindt plaats op maandag .12 .ïuli en begint 's mor gens om 10.00 uur. NOORDGOÜWE, 6-7. I)c vissen in ile graelil rond de kerk te Noordgouwe /.uilen lijdelijk worden geëva cueerd naar de gruelil te Dreischor. De karpers en goudkarpers dreigen namelijk liet slachtoffer le wor den van de aanhoudende droogte en daarmee samen hangende zeer lage waterstand in de grarht. Spreekbuis van diegenen onder de bevolking, die zich lift lol van de vissen aantrokken, was de lieer I,. Stigter le Nnordgouwc. lïij maakte hel gemeente- bestuur attent op tie slechte toestand, waarin de vissen verkeren. Karpet en goudkarpers van pim spartelen en dot is in deze gracht 30 a 10 cm lenge hebben heel wat waar op sommige plaatsen helemaal water nodig om in rond te kunnen geen water nie?t staat, onmogelijk. De gracht volspuiten met drink water behoorde niet tot dc mogelijk heden, daar een zeer grote hoeveel heid nodig zou 7.ijn geweest en het drinkwater in deze regio bepaald schaars dreigt te worden. Redelijk hoog De gracht in Dreischor blijkt uit komst te kunnen brengen. De water stand is daar nog redelijk hoog en de vissen zullen nu door enkele mensen van gemeentewerken zo snel moge lijk worden overgebracht van Noord - gouwe naar Dreischor. Zodra aan dc uitzonderlijke weersomstandigheden en lage waterstanden een einde is gekomen, zullen de karpers en goud karpers weer op hun oude plaats terugkeren. De kombinatie vlees-kaas kan op verschillende manieren samengaan en dit evenement is dan ook bedoeld om het publiek een beter inzicht te geven op het gebied van de barbeque cn de Franse en diverse andere bui tenlandse kaassoorten. Om de sfeer er in te krijgen is de heer K. v. Rossum aanwezig met zijn bekende draaiorgel. Heineken bierbrouwerijen zullen voor de nodige verfrissing zorgen waarbij ieder die zich aan een dorst- Iessing ten gpede doet, het glas mag behouden. MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over juni Geboren 13. MaaTlen, z.v. de Ruijter, W. en Meerdink, M. H. (Seharendijke). Gehuwd 18. Rijstenbil, J., 29 jr. te Zierikzee en Capelle, C. A. 23 jr. DEN HAAG, 5-2 Het kabinet liceft maandagavond tot ongeveer één uur vergaderd. Er is voornamelijk ge sproken over de ontwikkelingen bij Goodrich. Op de agenda stonden verder het arbeidsvoorwaardenbe leid en de begroting 1977, aldus een mededeling van de Rijksvoorlich tingsdienst. De bewindslieden komen dinsdagmiddag om twee uur weer bijeen in liet Catshuis in Den Haag. ROTTERDAM. 5-7. Een reeds langbestaande ruzie om een vrouw was maandagmiddag aanleiding voor een schietpartij op de Westkruiska de in Rotterdam. De twee schutters werden allebei gewond. W. P. werd. na aan een schotwond in zijn hand le zijn behandeld gearresteerd. F. S. werd ter observatie in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. MADRID, 5-7. Vijf leden van de afgetreden regering-Navarro, die als de voorvechters van het streven naar democratie in Spanje golden, hebben medewerking in een nieuwe regering van Adolfo Suarez Gonzalez afgewe zen. Daardoor wordt de vorming van een nieuwe regering naar de mening van waarnemers bemoeilijkt en ver traagd. KERKWERVE, 3-7. Zaterdagmid dag mochten alle kinderen van 4-12 jaar van de Chr. Ger. Kerk te Kerk werve mee naar het strand. Dit werd georganiseerd door de leidsters van dc zondagschool cn leden van de jeugdvereniging. Om kwart over één vertrokken ze richting vuurtoren in Haamstede. Op het strand aangekomen mochten ze eerst even lekker het water in. Na dat ze opgefrist waren kregen allen een ijsje. Daarna werd een wedstrijd gehouden. Kastelen bouwen van zand. De drie mooiste kregen een prijsje. Van het bouwen kregen de kinderen het warm'en kregen'daar om koek en limonade. Eerst was het plan nog een speurtocht te houden in de domeinen maar omdat fyet zo warm was werd' besloten, nogmaals in het water te gaan. Dit vonden de kinderen erg leuk. Ongeveer vijf uur zaten allen in een grote kring en werden cadetten gegeten met limo nade. Daarna vertrokken de gevulde auto's weer naar Kerkwerve. waar ze omstreeks zes uur weer aankwa men. De kinderen kunnen terugzien op een geslaagde middag dat o.a. te danken was aan het warme zomer weer. -v. Kou in Moskou MOSKOU, 5-7. Voor de 7,5 miljoen inwoners van Moskou is de wereld al wekenlang niet meer in orde. Slechtgéluimd en huiverend kijken ze elke ochtend op de thermometer en dan naar de lucht. Het is om te huilen: steeds maar laaghan- ugende grijze regenwolken en temperaturen als in de late herfst. De lente bracht ook al niets dan regen en de zomer is niet veel beter. Maandag bracht een dieptepunt: zelfs op hel middaguur steeds het kwik niet boven de acht graden. Dat het 50 jaar geleden nog kouder was (2,3 graad op 4 juli 1920 is maar een schrale troost. LONDEN- Scotland Yard heeft maandag vijftien arrestaties 'verricht toen een groep de ambasasde van Syria n iLonden met geweld binnen trad. DEN HAAG. Het aantal gevallen van misbruik en fraude van dè Bij standswet beloopt slechts één a twee procent. Tot deze conclusie is het college Algemene Bijstandswet ge komen naar aanleiding van de ge gevens van een grote gemeente. PRETORIA, 6-7. Bij besluit van de Zuidafrikaanse regering is het Afrikaans niet langer verplicht op Bantoe-scholen, zo heeft minister van onderwijs Botha dinsdag'meegedeeld. De taalkwestie was vorige maand aanleiding tot ongeregeldheden in Afrikaanse woonoorden bij Johan nesburg en Pretoria, waarbij 176 mensen het leven verloren. Op de Bantoe-scholen kan men nu kiezen tussen onderwijs in het En gels of het Afrikaans of in beide talen. RENESSE. Vele honderden mensen passeren dagelijks dit punt aan .,Dc Laone" le Renesse. Aardig is te zien hoe de situatie vroeger was (twinti ger jaren). BORDEAUX, 5-7. De inwoners van de Franse stad Bordeaux slaak ten een zucht van verlichting toen het het afgelopen weekeinde begon te regenen. Maar de opluchting duurde maar kort. Na een wolkbreuk met hevige regenval die een half uur aanhield, stonden de straten blank, waren de kelders ondergelopen en constateer de men op diverse plaatsen kabel breuken. Met man en macht moest er ge werkt worden om de aangerichte schade te herstellen. BRUSSEL. 5-T. De gezamenlijke Belgische landbouworganisaties zjjn tol de conclusie gekomen dat de aan vankelijk veelbelovende graanoogst in België, als gevolg van de droogte, onherroepcijk verloren ljjkt te gaan. Ze hebben dat meegedeeld in een verklaring die ze maandag hebben uitgegeven. Een uitzondering wordt gemaakt voor de wintergerst. De suikerbie- tenoogst wordt eveneens door de droogte bedreigd en van aardappelen worden onvoldoende opbrengsten verwacht. De veehouders hebben het uiterst moeilijk omdat ze nu al krachtvoer en stro moeten aankopen. Van de winter zal het gebrek aan ruwvoeder zich nog sterker doen ge voelen. aldus de boerenorganisaties. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 2-7. Tijdens de jongste gemeenteraads vergadering, welke gehouden werd vrijdagavond jl., kwamen nog enkele belangrijke punten aan de orde. De raad stelde het gevraagde aanvullend krediet van f 4.060 beschikbaar voor de rekonstruktie van de Molenweg, waarbij inbegrepen de uitbreiding van de openbare verlichting. Er was al eerder een krediet be schikbaar gesteld van f 224.576. en een aanvullend krediet was nodig nu de P.Z.E.M. met een definitief ver lichtingsplan komt. Volgens het plan van dc P.Z.E.M. zullen er langs de Molenweg 22 lichtmasten bjj ge plaatst worden. De heer Meeuwson (P.C.G.) dacht dat dit aantal wat overtrokken was. De voorzitter zei dat de Molenweg dc mooiste weg van Bruinisse is. maar ook de donkerste. Wethouder Van Gilsl (S.G.P.i /.ei dat het aantal volgens de wettelijke voorschriften is zoals de P.Z.E.M. die voorschrijft. De voorzitter zegde toe dat b. w. zullen onderzoeken met hoeveel het eventueel aantal ver minderd kan worden. De raad ging akkoord met het voorstel van hel kollege de nota subsidieverordening plaatselijke ver enigingen 1977 voor advies voor te leggen aan de sportraad. De fraktie van de heer Bal (lijst v. d. Velde) zou graag zien dal alle verenigingen aan hun trekken kwa men. want het was opgevallen dat er een aantal aan ontbraken. De heer Verspoor (alg. belang) vond de nota goed opgemaakt, maar was dit eveneens opgevallen. Noodgebouw Een punt van diskussie was het voorstel van het kollege een ge deelte van de tuin voor het gemeen tehuis beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een noodgebotfw t.b.v. de huisvesting van do uitbrei ding van de technische dienst De technische dienst is met twee man personeel uitgebreid zij het maar voor tijdelijk maar er is in het gemeentehuis geen ruimte deze werkkrachten onder tc brengen. B. en w. hebben naar een tijdelijke oplossing gezocht en zagen geen an dere dan het plaatsen van een con tainer in dc tuin. De heer Verspoor (alg. belang) sprak namens de gehele raad dut dit ernstig bezwaar maakt, omdat hel de tuin ontsiert. De voorzitter benadrukte de nood zaak van een zo snel mogelijke uit breiding. „Men kan niet vergen dat de huidige personeelsbezetting voor een inwoner tal van 290U inwoners hetzelfde werk moeten verzetten voor over enkele jaren een bezetting van ongeveer 10.000 inwoners. Dc voorzitter zag de noodzaak van een tijdige aanpassing, anders loopt hel straks uit de hand. De rekreatie ontwikkelt zich sneller als iemand had verwacht. „Aquadelta" F loment eel Is bij ..Aqua delta" voor een bedrag van i' 55 miljoen in aan bouw. wat een extra belasting is voor de technische dienst en wan neer men niet tijdig aanpast blijft het normale werk liggen. De heer Meeuwsen (P.C.G.) bracht ;.is suggestie de oude brandweerga rage onder de aandacht om deze wat aan te pussen en mogelijk dienst tc laten doen als lijdelijke huisvesting. Omdat de aanpassing te ingrij pend zou zijn werd dit verworpen. De heer Bal (lijst v. d. Velde) zag ook liever een oplossing in een reeds bestaand pand. omdat hij dacht dat er straks na de bouw van het nieuwe gemeentehuis en het schoJenkompicx cr lege gebouwen genoog zouden zijn. Als men nu weer een container gaat aanschaf fen staat deze na enkele jaren ook weer leeg. aldus do heer Bal. Andere oplossing Na schorsing van dc raad werd besloten medewerking te verlenen onder voorbehoud dat eerst wordt uitgezien naai een andere oplossing. Verder stelde dc raad dc wijziging btvoidigingsverordening J976-1 vast, en een nieuwe verordening re gelende dc winkelsluiting in dc ge meente. ScitoleiicompI ex De ontwerp overeenkomst inzake het tc slichten nieuwe scholenkom- plex werd eveneens door de raad vastgesteld. De al jaren slepende ge velkwestie van dc heer Van Tuyi is ook de vergadering weer ter sprake gekomen, indertijd is overeenge komen dal de gemeente de muur zou laten zandstralen cn opnieuw voe gen. Inplaats van zandstralen werd het gritstralen waardoor schade aan de muur ontstond. Een raads man die de heer Van Tuyl inmiddels in handen heeft genomen eist een schadevergoeding van f 4866. waarmee zij dc zaak dan als afge daan beschouwen. De raad ging hiermee akkoord, waarmee deze zaak dan eindelijk is afgehandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3