Haamstede dacht even te beschikken over naaktstrand van Fraaie kleurendia-serie Slot Haamstede Nog één gijzelaar in Oeganda Slotvuurwerk V.S. laaide Nog altijd gevechten in verscheurd Libanon Libisch gekaapt KOOPJES HALEH „WICO" Misleidende borden I De hitte en de magen en kelen Bestrijding van de droogte Vader stak zoon Verkrachting in Amsterdam Verkrachting in Amsterdam Kind verdronken De inlevering van wapens AGENDA WARM Vertoning op donderdagen 2 HAAMSTEDE, 5-7. Enige lijd heelt de luidende goe gemeente iu de mening verkeerd dal Haamstede zich had geschaard tl de rij van kustplaatsen inel een naakt strand. Op het strand by de camping „Duinhoeve" verschenen bij de palen 3811 en 388 borden met het opschrift „Naaktstrand". Hoewel de borden er nogal officieel uitzagen, blükt het initiatief tot plaatsing geenszins ontsproten aan rekreatievc overleggingen bij de plaatselijke autoriteiten. Bidden ont regen BRUSSEL, 5-7. De Belgische kardinaal Suenens heeft in verband met de aanhoudende droogte, een oproep gedaan tot priesters en gelovigen in Bel gië. Die oproep luidt als volgt: De aanhoudende hittegolf houdt voor ons een uitnodiging in om met aandrang de Heer te bidden, zowel in het privé- 11 als in het gemeenschappelijk 11 gebed, om de gave van de re- gen te bekomen zodat onze landbouw gespaard blijft voor dreigend onheil. Aan de pries- Iers is voorts verzocht de ge lovigen te vragen solidair die maatregelen na te leven die getroffen werden om het wa- tertekort te verhelpen. TEL AVIV, 5-7. Israël heeft het Internationale Rode Kruis en een niet genoemd land gevraagd de be langen te behartigen van de enige gijzelaar die in Oeganda is achter gebleven. Het is de 75-jarige mevrouw Dora Bloch die met haar zoon behoorde tot de gijzelaars in Entebbe. Een stukje voedsel bleef vastzitten in haar keel hetgeen gevaar voor haar leven betékende. Daarom werd zij overgebracht naar een ziekenhuis in de Oegandese hoofdstad Kampala. Zij zou er bij haar zoon met klem op hebben aangedrongen dat hij met de andere bevrijde gijzelaars het land verliet. WASHINGTON, 5-7. Ongeveer een miljoen mensen hebben zondagavond bij het monument van Washington het vuurwerk bewonderd dat de 200- ste verjaardag van de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring besloot maar het spektakulaire slotstuk viel in duigen. Door een defekte eleva tor kon het stuk dat de woorden „Happy Birthday Amerika" boven op het monument had moeten vor men novoldoendc worden gekoeld en verschenen er slechts wal blau we flikkeringen. Desondanks was het slotvuurwerk van. Amerika's „Bicentennial Day" een succes en werden duizenden ton nen kruit „verscholen". SEROOSKERKE. Zoals gemeld heeft de reinigingsdienst Schouwen-Dui- velund o/t de vudverwerkingsplaals aan de lloosjesweg te Serooslccrke eert pebouuHje peplatilsl dat dient als verzamelplaats voor destructie- maleriaal als kadavers, slacht- en visafval. En to: aanvoel van mate riaal bij hel gebouwtje. De burden zjjn daar geplaatst door onbekende personen, die de badslip c.q. de beha te knellend vonden bjj deze hitte en alvast een spierinkje uitgooiden om mogelijk later een ka beljauw te vangen. De politie - gealarmeerd door de frisse aankondigingen - ontdekte bij genoemde palen een naakte man en een vrouw, diè werden aangezegd al thans enig textiel aan te trekken, waarna beiden „op de bon werden geslingerd". Het is intussen niet ze ker of het paar verantwoordelijk is voor het plaatsen van de borden. Het kan gewoon gedacht hebben: „o, het mag hier". De politie heeft inmiddels de borden verwijderd cn veilig opge borgen. Pedagogisch In het algemeen treedt de politie overigens pedagogisch op. Er wordt aan het Verklikkerstrahd echt wel meer naakt gebaad en gezond, maar meestal wordt de mensen vriendelijk gevraagd iets aan te trekken. DEN HAAG, 5-7. Het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (G. A.K.) heeft de indruk dat er een toe neming vast te stellen is gedurende de hitteperiode van gastroïtus (maag aandoening) en keelontstekingen. Die toeneming zou volgens het G.A.K. kunnen leiden tot een stijging van het aantal kortdurende gevallen van verzuimed van 'werk. Dit is het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gebleken na een bliksemenquête die het afgelopen vrijdag heeft gehouden bij een aan tal (grote) bedrijfstakken en enkele bedrijven, naar sociale en economi sche gevolgen en opvang van lang durige hitte. De gegevens van deze enquête zijn maandagmiddag op de maandelijkse informatieve perscon ferentie van dit verbond bekend ge maakt. Van gemeentewege' vernamen wij intussen dat er in de loop der tijd wel aanvragen zijn geweest tot het beschikbaar stellen van een strand- deel voor naaktrecreatie, maar tot een voorstel in de raad is het nooit gekomen. De aanvragen zijn altijd kategorisch afgewezen. DEN HAAG, 5-7. Naast de hulp, die de bescherming bevolking reeds ruim een week verleent, zal met in gang van dinsdag 6 juli ook de krijgsmacht dc droogte in de land bouw helpen bestrijden. Hel land bouwschap zal de gebieden die met de beschikbare middelen kunnen worden geholpen,-aanwijzen. De b.b. is in vrijwel alle provincies aktief. Voor een doelmatige inzet van het militaire materieel, wordt rekening gehouden met de rapportage, van de gewestelijke raden van het land bouwschap, waar de verzoeken om hulp binnenkomen. BEIROET, 5-7. Het vredesoverleg van de vier voornaamste groeperin gen in het Libanese conflict, dat maandagavond in Sofar, een vakan tie-oord in de Libanese bergen, ge houden zou worden, gaatniet door, daar er nog steeds op vrijwel alle fronten in Libanon gevochten wordt. Dit heeft Machmoed Riad, de se cretaris-generaal van de Arabische Liga, in Beiroet bekendgemaakt. Aan de bijeenkomst zou worden deelgenomen door het zogenaamde Libanese front, een bundeling van conseryatieve christenen rond Solie- man Frandjieh, de man die nog steeds het ambt van president van Libanon uitoefent, de Nationale Be weging waarin de progressieve par tijen en nationale groeperingen on der Kamel Djoemblatt verenigd zijn, het Palestijnse verzet en Syrië. Intussen hebben linkse en Pales tijnse eenheden Shekka, een maro- nitisch-christelijke stad in de buurt van Tirpolis, aangevallen. De Fa- langistische radio liet weten dat de stad van drie kanten wordt aange vallen. ROTTERDAM, 4-7. Aan de Drui- ventuin in Rotterdam-zuid heeft zich zondag een familiedrama afge speeld. De 32-jarige lasser W. W. Ff, die onder invloed van drank ver keerde, stak zijn 14-jarige zoon Ken neth tot tweemaal toe mét eèn mes in de buik. Dc twee hadden om nog onbekende reden ruzie gekregen. De jongen werd in het Zuiderzieken huis opgenomen, waar men een spoedoperatie op hem uitvoerde. Hij verkeert nu buiten levensgevaar. De vader is gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. AMSTERDAM, 5-7. In Amsterdam is dc 31-jarige P. de K. aangehou den, die ervan wordt verdacht zon dag een hotelkamer op de Nieuwen- dijk in de hoofdstad te zijn binnen gedrongen en daar een 21-jarig meisje te hebben verkracht onder bedreiging met een mes. Voordat hij het meisje tot gemeenschap dwong, knevelde verdachte, die in hetzelfde hotel woonde, haar eveneens in de kamer aanwezige vriend met electri- citeitsdraad. AMSTERDAM, 5-7. De Amster damse zedenpolitie heeft het afgelo pen weekeinde de 28-jarige Amster dammer N. H. T. aangehouden, die op 29 juni is ontvlucht uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht. De man, die in 1974 wegens verkrach tingen werd gedetineerd, wordt er van verdacht vorige week in Am sterdam opnieuw drie verkrachtin gen en een poging daartoe te hebben gepleegd. De politie kwam hem op het spoor door de verklaringen van zijn slacht offers. LAATSTE NIEUWS TUNIS, 6-7. Een Boeing 727 van de iLibische luchtvaartmaatschappij, die dienst deed op de lijn Tripoli-Ben- ghasi, is dinsdagochtend gekaapt, zo wordt officieel in Tunis meegedeeld. De kapers zouden behoren tot een beweging die zich „waakzame jeugd" noemt. De Tunesische overheid heeft het toestel geen toestemming tot landen gegeven en het is doorgevlogen naar Algerije. Mevr. M. Gelijnse-Meerman, die de serie in de komende weken zal gaan verzorgen, werd hierna uitge nodigd de knop van de projektor om te draaien waarna de aanwezigen de door Ton Sipman, student biologie, vervaardigde dia's met bewondering korden aanschouwen. Naast een groot aantal fraaie op namen van het slot zijn er opnamen te zien van de Schouwse West hoek, Slot Moermond te Renesse en het stadhuis en dc Sint Lievensmon- stertoren te Zierikzee. Voor de wijze waarop de samen stellers van deze serie in hun opzet zijn geslaagd kan men grote bewon dering hebben. Fototechnisch is deze serie van bijzonder hoog gehalte evenals dc presentatie. Lovende woorden Namens alle aanwezigen sprak burgemeester H. P. Everwijn van Westerschouwen lovende woorden tot de vervaardigers die met een professionele aanpak zich van hun taak hebben gekweten. Naast dc prachtige beelden had de burgemeester ook alle lof cn veel waardering voor de muzikale achter grond. Hij sprak de hoop uit dat velen ook de eigen bewoners, de ge legenheid ten baat zullen nemen om van deze dia-serie te genieten. Ds. F. van Royen zei grote bewon dering te hebben voor dc ontwerpers en was bijzonder dankbaar dal dit door hen tot stand is gebracht. Deze dia-serie zal mei ingang van a.s. donderdag voorlopig op iedere donderdag in het slot Haamstede te zien zijn. Voor lijd: zie agenda. BRUSSEL. 5-7. In het afgelopen weekeinde is de zevenjarige Willem Weber uit Eindhoven, in België, in Lommei in een meer verdronken. Het kind verdween toen zijn vader en moeder bezig waren een tent op te zetten. Nadat ze het. kind gemist hadden en 'iet waren gaan zoeken, vonden dc ouders het in het meer. Dc le vensgeesten waren toen al geweken. Advertentie BIJ DEN HAAG, 5-7. Elk ingeleverd schietklaar wapen is een gevaar minder en daarom zijn wij over het resultaat van de inleveractie van illegale wapens niet ontevreden, al dus een woordvoerder van het mi nisterie van jusitie maandagmorgen. Volgens de jusliliewooi'dvoerder, die meent dat in Nederland enkele dui zenden iljegale wapens in omloop zijn, heeft de inleveractie een klein gedeelte van het illegale wapenbe zit boven water gebracht. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpoort). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Burgh Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Tol 24 juli Goes Museum voor Zuid- en Noord-Beve land, Singelstraat 13, Goes (di/za 10-12 en 13.30-17 uur). Kunst uit Zeeland III. Zaterdag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Dinsdag 6 juli Zierikzee Eerste toeristendag, 10.00 uur kunst markt op en om de Vismarkt; aan komst zeemeermin plm. 12.00 uur op het Luitje; kinder-middagprogram- ma in de Beurs. Concertzaal, 20.0 Ouur, film: Irma 1- Douce. Gasthuiskerk. Concert orgel en fluit, 20.00 uur. Haamstede Grote zaal Slot Haamstede, 14.30- 16.30 uur, verkoopmiddag Tessel- schade Arbeid Adelt. Renesse Slot Moermond, 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, expositie „Nijver Schouwen''. Woensdag 7 juli Renesse Slot Moermond, 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur, expositie „Nijver Schouwen". Herv. kerk: Nine Sligter, fluit; Kora Kruis, viool; Jan van Dijk, orgel, 20.00 uur. Donderdag 8 juli Haamstede (en volgende donderdagen)Slot Haamstede. Dia-serie slot. 9.30, 10.00, 11.00 en 12.00 uur. Vrijdag 9 juli Haamstede Slot Haamstede, 20.00 uur, (Z.V.U.), kasteelconcert door Anner Bijlsma, violencellist (Bach-programma). Ouwerkcrk Dorpshuis, 20.00 uur, bazar en rom melmarkt. Zaterdag 10 juli Zierikzee Terrein aan de W. van Oranjelaan bij het ziekenhuis, 9.00 uur, centrale Fokveedag, 14.00 uur, streekcon- cours. Haamstede Noordstraat, 9.00 uur, rommelmarkt. Brouwershaven Bazai'dag a.s.v. Brouwershaven in „tonnemagazijn". Ouwerkcrk Dorpshuis, 11.00 uur, bazar en rom melmarkt. Bruinissc 14.00 uur, Aquadelta-terrcin, para- chutisten-luchtshow; 15.30 uur, spuitbalwcdstrijden op het haven- plateau; 19.30 uur, optreden boeren- kapel Oosterland in de muziektent. Vanaf 10 juli-7 augustus Zierikzee Gravensteen. Van zo 10-7 t/m za 7-8 dagelijks van 10.00-17.00 uur zomer- tentoonstelling Zeeuwse kunstkring. (Op zondagen gesloten.) Maandag 12 juli Haamstede Geref. Kerk, 20.00 uur. samenzang cn orgelspel. Woensdag 14 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst ..This Generation", m.m.v. Le ger des Heils Vocalgroup. Donderdag 15 juli Bruinissc 14.00 uur. opening Visserijdagen; t Braderie, Korte Ring; 16.00 uur Ron de van Bru voor dames; 18.00 uur ronde van Bru voor amateurs. Vrijdag 16 juli Brouwershaven Hervormde Kerk. Orgelconcert, 20.00 uur. Bruinisse Braderie, 14.00 uur Durps'uus kin- derpr. Kluk Kluk; puzzelrit voor auto's; 19.30 uur rolschaatsenshow op sportterrein; 20.00 uur, Durps'uus popgroep. Zaterdag 17 juli Bruinisse 13.30 uur zeskan\pspelen op sportteiv rein; 16.00 uur inscheping vlootshow, afvaart 16.30 uur; 18.30 uur Sporta I- D.B.G.C. Oude Tonge; 22.00 uur vuurwerk (sportterrein). Maandag 19 juli Haamstede Geref. Kerk, 20.00 uur, samenzang en orgelspel. Bruinisse Terrein Durps'uus, 20.30 uur auto's en motorensensatie Maatz Brothers. Dinsdag 20 juli Bruinisse Botenloods, jachth. Aquadella, 14.00 uur kinderfeest met Pipo en Mama- loe. Woensdag 21 juli Bruinisse 13.00 en 16.00 uur Circus Mariska. Zaterdag 24 juli Bruinisse Durps'uus, 14.00 uur, Rode Kruis- wandeltocht; 18.30 uur voetbalwed strijd DFS-Bruse Boys. Maandag 26 juli Haamstede Geref. Kerk, 20.00 uur, samenzang en orgelspel. Noordgouwe Herv. Kerk, 20.00 uur, concert. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE (01110) 2255 Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Veel valt in' deze dagen te denken aan de mannen van de Oostindische Kompagnie, die met dichte ramen in het tropische Batavia, in hun zwar te pakken aan hun burelen zaten te werken. Aan hen denken verkoelt bij de vaderlandse hitte, die eigen tijdse afkoelingsmogelijkheden heeft: ijslimonade, douchewater, een koele zee, eau de cologne, en een paar flenlerkleertjcs over hel blote lijf. Ventilatoren hier en daar en zonne schermen en de laatste kreet op dit gebied air conditioning. Daar wisten die zwarte bureel- klerken in hel 17e ceuwse Indië niet van af. Die moeten het pas warm gehad hebben, alles ten fa veure van het „moederland". Net gelezen dat Multatulli - assistent- resident 'van Lcbak, vaak het hoofd omwikkeld met natte doeken, ten kantore verscheen. Dat was in de vorige eeuw en op hel punt van luchtigheid had men in de tropen kennelijk nog niet veel geleerd. En fin. hoe ook, nu zitten „we" er zelf niee, maar dan wel met kennis van verkoelingsmogelijkheden. Nochtans is het heel op kantoor en op „den akker" en wij altijd maar denken: „da's van vroeger, dat staal in dc boekjes". Maar het kan nog al lemaal en er zijn alweer olijkerds, die het aan de ijsbergen toeschrijven. De zouden een andere baan nemen en daarom is het in Europa snikheet en regent het in Moskou bij een temperatuur van acht graden. Intussen ivordt reel gein en ongein over dc hitte verkocht. De wijsheid berust bp een kennis, die volhoudt dal „gewoon werken" dc beste op lossing is, evenals „gewoon eten en drinken". „Al dal gezucht cn pieke ren over de warmte is larie", aller, volgens deze zegsman. De - vakantichouders hebben veel te veel tijd aan zichzelf te denkenen daarom zijn ze minder hittebesten dig. Toch over larie: dat zijn ook de zgn. tropenroosters. Kun je nagaan. Gesteld iemand begint om zes uur 's morgens op kantoor. Tevoren heeft hij een uurtje nodig om zijn voor bereidingen te maken. lïij moet dus rond vijf uur uit bed. Hij heeft min sters acht uur slaap nodig en de goede man zou dus negen uur 's avonds op zijn bed moeten liggen. Nou, vergeet hel maar. Om elf uur zit hij 's avonds nog aan de koele pils. Slaaptekort dus en minder fit en het hele rooster is een lachertje. Zo zie je maar: alles heeft zijn keerzijde en aangezien de regen toch van God moet komen, gaan u'c maar gewoon door, zonder knellend boord intussen en wel met een glas hor d water cn een zouttabletje bij d hand. Als straks de eindeloze buien er weer zijn. denken we misschien hel was moeilijk, maar ergens toch wel leuk'' \\'e rün tenslotte niet al- lewnni pa rap! uf abri k u nt en SCHIERE1LANDM AN (rolo; Zienkzceselie Nieuwsbode) HAAMSTEDE, 2-7. In hel slot Haamstede vond vrij dag voor een aantal genodigden de première plaats van de kleurendiaserie over de geschiedenis van het slol en zijn bewoners. De aanwezigen werden met een woord van welkom begroet door dc presi dent van dc landerijen Slot Haamstede B.V. ds. F. van Royen. Dc initiatief nemer Rob Dijckmeesler, zoon van de oud-burgcmccster van Zierikzee die met zijn wouw ook aanwezig was, gaf een korte uiteenzetting over dc motieven, die er toe hadden geleid om deze dia-scric te vervaardigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2