Garantiekrediet (f 1000) voor organisatie Zeskampspelen Doctor Job Baster keert in brons terug in kruiden- en zonnehof Suiker duurder Benzine cent duurder teak bergmeubel MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Bruinisse Beeld van Ad Braat YÜCCA IN BLOEI zame planten en goudvissen te kwe ken, nu het beeld komt te staan. „De plaats had niet beter gekozen kun nen worden". Het bronzen beeld van 100 cm hoog rust op een met goudvisjes versierde voetplaat, met een doorsnee van 80 cm. De voetplaat is voorzien van een randschrift met de volgende tekst: „Doctor Job Baster, 1711-1775, ver maard geleerde in de biologie en ge neesheer te Zierikzee. Hier lag zyn zonnehof met kweekvijvers". Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan In bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1266 - 1265 DEN HAAG. Mr. Aantjes, de frac tievoorzitter van de A.R.P. in de Tweede Kamer, vindt dat de Neder landse regering alsnog haar begrip en sympathie moet uitspreken voor de actie van Israël in Oeganda, waarbij Israëlische gijzelaars werden ontzet, aldus Aantjes in een maan dag uitgegeven verklaring. REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Westhoek leeknaaktstrand te hebben ZIERIKZEESCHE Dinsdag 6 juli 1976 132ste jaargang Nr. 2I92I NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) BRUINISSE, 2-7 - De gemeenteraad van Bruinisse kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hek man. Bij de ingekomen stukken was een motie van de gemeente Zierikzee betreffende de eventuele sluiting van Smit en Bolnes te Zierikzee. De raad was het met het voorstel van het college eens waardering uit te spreken voor het initiatief van de gemeente Zierikzee en de gang van zaken nauw keurig te volgen. Van het „Zeskampcomité Bruinis se" was een ,aanvraag binnengeko men voor een garantiekrediet van duizend gulden voor het eventuele tekort met de organisatie van de zes kampspelen tijdens de visserijdagen. De heer Bal (lijst v/d Velde) vond het wel wat voorbarig nu al een krediet aan te vragen terwijl men nog niet weet of er een tekort is. Voor het organiseren van de voet balwedstrijd Sparta wordt" nooit krediet gevraagd, waarom dan voor zeskamp wel vroeg de heer Meeuw- sen (p.c.g.). De voorzitter antwoordde dat dit niet te vergelijken is omdat de zes kampspelen door een groepje van ongeveer twintig personen wordt georganiseerd, die derhalve finan cieel draagkrachtig zijn. De raad ging akkoord garant te staan voor een krediet van duizend gulden bij een eventueel tekort. Pedagogische Akademie Met het voorstel van B. W. aan de pedagogische academie te Mid delburg geen bijdragen beschikbaar te stellen in verband met het hon derd-jarig jubileum was de raad het niet volledig eens. De heer Bal (lijst v/d Velde) zei, namens zijn fraktie, dat de gemeente Bruinisse toch wel iets moest doen want er zijn al ver schillende inwoners van Bruinisse geslaagd. De heer Bal en de heer v/d Velde stelden voor een bloeme tje te sturen, waarmede de raad ak koord ging. De rekonstruktie van de Nieuw- straat en gedeeltelik Deestraat wel ke werkzaamheden donderdagmor gen werden aanbesteed werd aan de laagste inschrijver gegund. Ook de verbouw van de brandweergarage werd donderdagmorgen aanbesteed en zal worden gegund aan de laagste inschrijver. De gemeente die een oplossing had gevonden voor de huisvesting van de vijfde leerkracht aan de openbare basisschool door het plaatsen van een „Jarino" noodlokaal, zal naar een andere oplossing moeten zoeken daar de container niet aan de eisen voldoet die de inspectie van het on derwijs stelt. Het gemeentebestuur is nu in onderhandeling met het be stuur van de peuterschool die ge vestigd is in een gebouw dat wel aan de eisen voldoet. Men wil trach- tij in onderling overleg een ander onderkomen voor de peuters te vin den in de vorm van een noodlokaal, omdat de eisen daar minder streng voor zijn, waarna de vijfde leer kracht in de huidige peuterschool kan. De gedachten van de gemeente gaan uit het lokaal zo dicht mogelijk bij de kleuterschool te plaatsen en ook de nodige speelruimte buiten aan te brengen zoals een zandbak e.d. De burgemeester sprak namens het kollege zijn voldoening uit dat er na een jaren lange diskussie eindelijk een beslissing is gevallen omtrent de sluiting van de Oosterschelde. Het is een beslissing die alle par tijen ten goede komt en over het profiel van de doorlaat zullen we maar niet gaan diskussiëren „dat la ten we maar aan de minister over" aldus de burgemeester. Aan het strandje in de voormalige werkhaven is begin van de week een vrij ernstig ongeluk gebeurd met een zwemmer en een speedboot dat goed is afgelopen. Het gemeentebestuur dat zich ver antwoordelijk acht heeft direkt vei ligheidsmaatregelen getroffen door het leggen van een kurken lijn waar mee het zwemterrein wordt gemar keerd om dergelijke ongevallen te voorkomen. Vervuiling De heer Bal vond het een treurige zaak dat het strandje in de voorma lige werkhaven zo wordt vervuild. De voorzitter zei dat de gemeente hierin geen schuld treft want er zijn vijf vuilnisbakken aanwezig die iedere morgen geledigd worden, maar helaas treft men 's morgens lege vuilnisbakken aan en het strand vervuild. De burgemeester, sprak zijn waar dering uit over de rekreanten op het Grevelingenstrand (plaat van Oude Tonge) die toch wel een beetje een andere mentaliteit hebben want daar wordt alles netjes by de vuilbakken gedeponeerd wanneer deze vol zijn. Aan het Grevelingenstrand komen dagelijks ongeveer drie a vier dui zend rekreanten en de burgemees ter zei dat de E.H.B.O.-post al veel werk verzet heeft dat door de hui dige bezetting niet verwerkt kon worden, zodat de heer Lock verster king heeft moeten nemen. Ook de gemeente werkt mee aan een zo groot mogelijke veiligheid en de mo gelijkheid van snel handelen, wan neer dat nodig is in verband met ongevallen e.d. De gemeente heeft dan ook twee portofoons beschikbaar gesteld, en heeft twee megafoons besteld. Ge- konstateerd werd dat de woonwa gens nog niet vertrokken zijn. De burgemeester zei dat dit een natio naal beleid betreft, en dat hij er aan gedaan heeft wat maar mogelijk is. Het valt echter niet mee ze weg te krijgen. Hij noemde de situatie een zaak die niet te tolereren valt. DEN HAAG. De directie van Good rich Europe heeft minister Lubbers dat 19 juli a.s. niet de uiterste da- van economische zaken laten weten, turn is, waarop de Nederlandse re gering overeenstemming moet heb ben bereikt met Goodrich America over de toekomst van Vredestein, de Nederlandse tak van het Goodrich- concern. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Onze zoetste genoegens be- 4 staan in de herinnering. i C. G. ETIENNE. ZONNEMAIRE. In 1946 plantte de heer I. van Rheex aan de Zuidweg te Zonnemaire, een Yücca (palmlelie). Nimmer bloeide hij, maar dit veranderde in de snikhete zomer van 1976. Na 30 jaar staat de Yücea thans in volle bloei. Het is een enorme plant, de grootte waarvan zich laat illustreren met het mee-gefotografeerde kleinzoontje van de eigenaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Aanhoudend zonnig Aanhoudend zonnig en droog; meest matige wind uit noordoost tot oost; minimumtemperaturen omstreeks 15 graden, maximumtemperaturen van ongeveer 22 graden aan de kust tot circa 28 graden in het zuiden van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 8 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 27 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 juli. Zon op 4.29, onder 21.00 Maan op 16.44, onder 1.04 8 juli. Zon op 4.30, onder 20.59 Maan op 17.54, onder 1.45 Volle maan: 11 juli (14.09) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 juli 10.58 23.27 4.18 16.55 8 juli 12.16 5.29 18.10 Doodtij: 6 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In het huidige weerbeeld komt voorlopig weinig verandering. Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum ten westen van Noorwegen ligt, blijft het weer bij ons beheersen. Langs de oostflank van dit hoge drukgebied is koelere en zeer droge lucht naar het zuiden gevoerd. Het front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, trok dinsdag over Nederland. Door 'de lage vochtig heidsgraad kwam er langs het front geen bewolking voor. De intensieve zonnestraling kan de temperatuur toch nog flink doen oplopen. Een vore van lage druk veroor zaakte maandag in midden- en zuid- Frankrijk hier en daar onweer. Bij ons is de kans op onweer echter bij zonder gering te achten. De droogte duurt dan ook voort. DEN HAAG, 5-7. De suikerindus trie heeft de fabrieksprijs voor sui ker met ingang van maandag ver hoogd met het oog op de ontwikke lingen op de suikermarkt en de prijsbeslissingen van de Europese Raad van ministers. Als gevolg hier van komt de winkelprijs te liggen op een niveau van f 1,69 f 1,70 per kg. De stichting centraal bureau le- vensmiddelenbedrijf heeft dit maan dag meegedeeld. De minimumprijs voor suiker, die vastgesteld wordt door de voorzitter van de stichting, zal met ingang van dinsdag f 1,58 bedragen. DEN HAAG, 5-7. Met ingang van dinsdag 6 juli wordt dc benzine één cent per liter duurder. Superbenzine kost dan 112,6 cent en normale ben zine 108 cent per liter maximaal. Verder wordt autogasolie aan de pomp 0,9 cent per liter duurder; huis brandolie gaat met 0,8 cent omhoog; petroleum (in bussen van 4-20 liter) stijgt met 0,9 cent per liter. Stook olie, met het sinds 1 juli jl. hoogst toelaatbare zwavclgehalte van 2Vz procent, wordt met f 4,97 per ton verhoogd. Auto-L.P.G. gaat met 2,3 cent omhoog; butaan en propaan worden verhoogd met 65 cent per! fles van 13 resp. 10,5 kg. ZIERIKZEE, 5-7. Als een sympatiek en pittig man netje en bepaald dns niet in de eerste plaats als „klas siek geleerd": zó heeft de Zierikzeese beeldhouwer Ad Braat de figuur ervaren van de befaamde aclit- tiende-eeuwse Zierikzeese geneesheer Job Baster, die leefde van 1711—1775. met planten voor huishoudelijk of geneeskracht gebruik. Goudvissen In de vijvers kweekte hij Chinese vissen, een toen nog in Nederland onbekende diersoort, waarvan hij uit Engeland exemplaren toegezonden kreeg. Vooral dit laatste heeft beeldhou wer Ad Braat in dc figuur van Bas ter getroffen: hy heeft hem dan ook afgebeeld „pratend" met een goud vis, die hy vol zwier en bepaald ook eigenzinnig in de hand houdt. Voor Braat was het zeker geen beletsel dat er van de befaamde ge neesheer-bioloog geen enkel portret - althans niet in Nederland - be staat „Baster was nl. een man die bijzonder op mijn verbeelding werk te. Ik heb deze boeiende figuur dan ook erg vrij kunnen benaderen. Uiteraard heb ik ook geput uit de studie van dokter van Hoorn", aldus Braat. Hij vindt het bijzonder boei end dat op de plaats waar Job Bas ter vroeger rondliep om zijn zeld- Job Baster, welbekend in de krin gen van Nederlandse - vooral Zeeuw se artsen en biologen, was tot ver buiten de grenzen een bekend ge leerde. Dc gemeente Zierikzee heeft Baster willen eren en de herinnering aan deze op 2 april 1711 geboren grote zoon levend willen houden. Ad Braat kreeg de opdracht een beeld te maken, dat deze week - in brons ge goten - gereed gekomen is en een plaats zal krijgen op de kruidentuin- in-aanleg, by de Mossclboomgaard: de Job Baster-tuin". Geen „klassiek geleerd" beeld, maar sympathiek en wat eigenwijs... (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het beeld van Baster komt dus op de plaats te staan waar de Zierikzee se geneesheer zijn „Zonnehof" - bij het Vrije - bezat. In 1758 nl. zo blijkt uit de door de Zierikzeese arts in ruste C. M. van Hoorn, verzamelde „oude en nieuwe gegevens over le ven en arbeid von dr. Job Baster erfde Baster van de raad en oud burgemeester Willem van den Bus- se een hof, boomgaard enz., later vermaard geworden als „het Zonne hof". Een gedeelte van deze om vangrijke tuin was als siertuin in gericht. Baster kweekte er diverse uitheemse en zeldzame planten. In een proeftuin experimenteerde hij 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1