Bruinisse kreeg nieuw gebouw van Amro-bank Jeugdgroep uit St. Hilaire viel officiële ontvangst ten deel Jaarverslag Bijstandsverlening gemeente Duiveland DINSDAGAVOND A.S. ONTSPANNEND CONCERT IN KOELE GASTHUISKERK Concert Herv. Kerk Noordgouwe Geslaagde slotmiddag bejaardensoos Bruinisse NATUURGROND VERLOREN DOOR BRAND IN ,,'T ZEEPE" Opening door burgemeester STREEKNIEUWS Nieuwe brandweerauto voor Westerschouwen Ontmoeting in stadhuis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 Juli 1976 I-Jr. 21920 3 BRUINISSE, 2-7. Onder grote belangstelling werd vrijdagmiddag het nieuwe gebouw van de Amrobank te Bruinisse offieieel geopend door burgemeester T. C. Hekman. De heer J. de Snayer, distriktsdirekteur uit Goes heette de genodigde van harte welkom. H\j zei blij te z\jn dat de bank nu kan beschikken over een eigentijdse voorziening, waarmee een eind is gekomen aan de lange pioniers tijd op Bruinisse. De heer De Snayer liet de historie van de veertig jarige relatie die de Amro-bank heeft met Bruinisse de revue passeren, een tijd waarin de Amro bank altijd met noodvoorzie ningen heeft gewerkt. Het is nu mo gelijk de kliënt op een eigentijdse wijze te ontvangen aldus de heer De Snayer. De heer De Snayer bood burge meester Hekman een cheque aan ter waarde van duizend gulden, bestemd voor een in overleg vast te stellen doel van gemeenschappelijk belang. Een kashandeling, het verzilveren van de aangeboden cheque, was de officiële openingshandeling die bur gemeester Hekman verichtte. De burgemeester toonde zich ver heugd dat hy naast de eer van de opening een cheque voor het ge meentebelang in ontvangst had mo gen nemen. „We zullen in goed overleg er een goede bestemming aan geven". De burgemeester dankte voor hetgeen hij in ontvangst had mogen nemen en feliciteerde de direktie en perso neel met dit mooie en efficiënte ge bouw dat hij een belangrijke verbe tering noemde in de omgeving. Hij herinnerde voorts aan de veertig ja rige relatie die Bruinisse heeft met. de Amro bank, waarin mosselkwe kers ook een grote rol gespeeld heb- Advertentie NUTSSPAARBANK.. de ideale gezinsbank Spaargiro- verkeer niet dagafschrift BRUINISSE: Kerkplein, maandag 9.00-12.30 ben. In de huidige situatie heeft bij na iedere Bruenaar een relatie met de bank omdat de tijd van de oude kous tot het verleden behoort. Rekreatieve ontwikkelingen De burgemeester noemde het nieu we bankgebouw een goed voorbeeld voor de opvang van de rekreatieve ontwikkelingen die zich in Bruinisse ontplooien. Het kan niet uitblijven dat er met deze ontwikkeling ook druppels in Bruinisse vallen, maar er wordt nog steeds gedacht het zal wel loslopen. ZIERIKZEE In memoriam W. P. L. Bakker In een ziekenhuis te Arnhem overleed op 89-jari'ge leeftijd, onze oud-stadgenoot de heer W. P. L. Bakker, 'in leven rustend onderwij zer aan de Chr. Nat. School te Zie- rikzee. Vele tientallen jaren wijdde de heer Bakker zijn krachten aan deze stedelijke school en behoorde tot de oude generatie van leerkrach ten, die hun stempel op deze school hebben gedrukt. De heer Bakker was verder een amateur-histori'kus, die zich in woord en geschrift veel met de ge- sohiedenis van Zierikzee heeft bezig gehouden. Als zodanig was zijn vertrek uit Zieriikzee - na zijn pen sionering - een verlies. De overledene was ook een be kend kerkorganist in de regio. Vele jaren bespeelde hij 'het orgel van de Ned. Hervormde Kerk te Noordgou- we. Na een rouwdienst vindt woens dag 7 juli a.s. de begrafenis plaats te Hilversum, Btf niet juiste aanpassing zal de boot te Bruinisse gemist worden, was de mening van de burgemeester. Hij spoorde de middenstand en het bedrijfsleven aan voorzieningen te treffen door eigentijdse aanpak en inzicht om deze sterke rekreatieve ontwikkeling op te vangen. Als herinnering kreeg de burge meester een aandenken aangeboden. Het dochtertje van de bankdirekteur T. Zalm bood mevrouw Hekman een boeket bloemen aan. Met een druk bezochte receptie werd deze opening besloten. Noodlanding Zondag j.l. moest een zweefvlieg tuig een noodlanding maken in een uienveld aan het Eerste Weegje. Er werd geen schade aangericht. Het vliegtuig, dat van Ypenburg kwam en naar Midden-Zeeland toe moest, werd bestuurd door J. G. K. uit Enk huizen. Geslaagd Voor het examen apothekers-as sistente is geslaagd onze stadgenote mej. J. P. C. van der Welle. De op- leidingskursus ging uit van het De partement Rotterdam van de Kon. Ned. Mij ter Bevordering der Phar- macie. (Slot) DUIVELAND, 2-7. Aanvullend is het volgende ontleend aan het jaar verslag voor de verlening van bq- stand in de gemeente Duiveland over het jaar 1975. In de verslag-periode werd verder in totaal aan 16 cliënten bijstand toegekend ingevolge de Rijksgroeps regeling Werkloze werknemers, t.w. aan 3 personen uit Nieuwerkerk, 9 komende uit Oosterland, 3 personen, komende uit Ouwerkerk en 1 per soon, komende uit Sirjansland. In 1975 werden 7 cliënten afgevoerd waax-door per ultimo 31 december 1975 het aantal cliënten nog 9 be draagt. Netto werd hiervoor uitbe taald de som van f 55.273,04 en bru to f 68.428.83. Over het nettobedrag dient te worden afgedragen premie wegens sociale lasten. Deze toege kende bijslag is voor 90°/« declarabel bij het Ministerie van C.R.M. te Rijs wijk. Voor de overige rijksgroeprege- lingen werden geen uitkeringen ver strekt: A. de RG gerepatrieerden, B. Ambonnézen. C. Vervolgensslachtof fers 1940-1945 en D. Voor thuisloze personen. Wat betreft de Rijksbij drage Regeling Woonwagenbewoners werd in 1971 een geldleningsover éénkomst gesloten ter hoogte van f 6.300,-, welke bedrag werd aange wend voor de aankoop van een ca ravan. Aflossing dient te geschieden op basis van gecedeerde kinderbij slag. In 1975 werd ontvangen een be drag groot f 300,waardoor de res tantvordering werd bepaald op f 3600,-. Bijstandsverlening aan elders verzorgden en verpleegden Aan de uit deze gemeente afkom stige bejaarden, verblijfhoudende in bejaardentehuizen werden in de hiervoor in aanmerking komende ge vallen de verzorgingskosten, premie- kosten vrijwillige bejaardenzieken fonds verzekering, zomede het zak geld en kleedgeld vergoed. Zulks on der aftrek van hun eigen inkomsten uit hoofde van de Algemene Ouder domswet en eventueel uit hoofde van een bedrijfspensioenfonds. Het aan tal cliënten, verpleegd, resp. ver zorgd, in verzorgingstehuizen be draagt per ultimo 31 december 1975: Verzorgingstehuizen 37, gezinsver vangende tehuizen 9 en verpleegte huizen/inrichtingen 5. Ten behoeve van deze categorie personen is in de verslagperiode een bedrag gemoeid géWeest van f 443.957.56, ril. aan ver pleegtehuizen f 105.791.46, aan in richtingen f 13.972.60, en aan bejaar dentehuizen f 324.193.50. Deze be dragen zijn nettokosten; de door de gemeente ontvangen bedragen zijn reeds in mindering gebracht. Deze uitkeringen zijn aan de premiehef fing en loonbelasting onderworpen. ZIERIKZEE, 3-7. In de op (le avonden van de warme zomerdagen bijzonder koele ruimte van de Gasthuiskcrk te Zierikz.ee wordt dinsdagavond aanstaande een aan trekkelijk en ontspannend zomer- avondconcert gegeven door de be kende vaste organist van de kerk Jan van Dijk en de Rotterdamse fluitiste Nine Sligter. Jan van Dijk is bekend van vele concerten die hij gaf o.a. te Zierik- zee en in zijn woonplaats Middel- harnis; hij kreeg zijn opleiding van Arie Keijzer aan het Rotterdamse Conservatorium en .voltooide zijn vervolgstudie bij Banelink in Haar lem. Nine Sligter voltooide' onder meer de onderwijsacte B en genoot haar studie bij Hubert Barwahser aan het Rotterdams Conservaorium. Zij vervolgde haar studie bij Koos Ver heul en behaalde het solo-diploma met onderscheiding aan het Bra bants Conservatorium in Tilburg. In juni dit jaar behaalde Nine Sligter de Prix d'E.vcellence: deze hoge onderscheiding wordt slechts zelden a3n een fluitiste of fluitist verleend. Verder is zij lid van het radio- fluilkwintet Muramatsu en trad ze als soliste bij vele koffieconcerten op. Per l sepember aanstaande is Nine Sligter benoemd als lid van het Utrechts Symfonie Orkest. Zü Aanrijding Vrijdagavond ometreeks 22.20 uur ontstond op de rotonde van Rijks weg 18 een aanrijding tussen een personenauto bestuurd door H. K. uit Meerbuch (D.) en een wagen be stuurd door E. B. uit Puttershoek. Beide auto's werden beschadigd. „Het Integraatje" In het laatste nummer voor de vakantie van „Het Integraatje", schoolkrant van De Woelwaters en de Theo Thijssenschool, komen de leerlingen weer volop zelf aan het woord met aardige bijdragen en te keningen. In dit nummer wordt uit voerig verslag uitgebracht van het schoolkamp van de zesde klas. Ver der fragmenten uit de .door de leer lingen van de 4e klas gemaakte op stellen over „oorlog en vrede". Noodlanding Zaterdag ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's op de kruising Hogemolenweg en St. Joostmeet, doordat J. C. H. uit Noordgouwe geen voorrang verleen de aan J. P. uit Zierikzee. HAAMSTEDE Rommelmarkt Zaterdag 10 juli aanstaande wordt in de Noordstraat te Haamstede een rommelmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor het gezins vervangend tehuis in Zierikzee en de Herv. kerk van Haamstede. Medewerking is o.a. toegezegd door de vrouwenvereniging Priscilla welke een grabbelton en verloting zal verzorgen. Geluidsoveilast Tengevolge van het warme weer ontvangt de politie veel klachten over te hard staande radio's. Ver zocht wordt bij openstaande ramen het volume van de radio's wat lager te zetten. Niet meer crossen Het gemeenteterrein aan het Kaaskenswater wordt door de jeugd vaak gebruikt om te crossen. Vanaf vandaag zal door de politie hierte gen worden opgetreden. (Vervolg van pag. I) gebieden van Staatsbosbeheer steeds minder personeel komt, waardoor het brandgevaar daar groter wordt. In dit verband vond hjj het bij zonder belangrijk dat men binnen afzienbare tijd in dit gebied zal over gaan tot het aanleggen van een fiets pad waarover als dit nodig mocht zijn ook de brandweerauto zal kun nen rijden. De brandweerkommandant wees hierbij nog op de wenselijkheid om naast dit fietspad ook brandkranen te plaatsen. Als een belangrijk punt stipte hij ook de brandpreventie aan waaraan in een gemeente als Wes terschouwen met zijn vele toeristen (horecabedrijven etc.) de nodige aan dacht moet worden besteed. Bijzon der blij was hij met deze nieuwe aanwinst waarvoor hij het gemeen tebestuur hartelijk dank bracht. Felicitaties De heer J. Quant, voorzitter van de vereniging van bevelvoerders op Schouwen-Duiveland, feliciteerde de gemeente en het brandweerkorps van Westerschouwen met deze mo dern uitgeruste brandweerauto. De heer Quant noemed deze aan winst niet alleen belangrijk voor Westerschouwen maar voor geheel Schouwen-Duiveland daar, als het eens ooit nodig zou zijn, men hier een beroep op kan doen dit te meer daar de kontakten met Westerschou wen bijzonder goed zijn. Van de 'heer P. Booy, direkteur van een reprografisch bedrijf uit Rotterdam mocht kommandant Van Sluyters een tweetal grote kaarten van het natuurgebied in ontvangst nemen, die een plaats zullen krijgen in het theorielokaal. De gemeentJesekretaris de heer J. W. de Jonge belichtte hierna nog de financile aspekten van de brand weer in het gemeentebudget, waar na tenslotte onderkommandant J. Kraayenbrink, mevrouw Booys en de familie Boumann-Meganck bloe men aanbood. NOORDGOUWE, 2-7. Het vermel de concert van J. Verspeelt, J. i.ou bert en A. tien Boer vindt niet 12 juil plaats maar 26 juli. Op heden maan dag 5 juii zal een concert gegeven worden door: Jan Terpstra-trompet en de organist van deze kerk Anton den Boer. In deze kerk (gebouwd in 1462) staat een orgelkas, welke gebouwd is in 1790. In deze kast staat een bin nenwerk, dat gebouwd is door de Gebr. v. Vulpen te Utrecht. Dit is in 1972 alhier geplaatst. Het programma voor 5 juli is als volgt: 1. Prelude en fuga in C-dur, Johann Saspar Simon (1701-1776); 2. r^ntasie voor Trompet en oreel (Pr-, l'.ü), André Verwoerd, 8 Canzona secondo tuano, G. Frescobaldi (1583- 1643); 4. Capricio (trompet), Albert Thiry; 5. Voluntary in A-major Ada gio-Allegro, John Stanley (1713- 1786); 6. Largo (trompet), G. F. Han del (1685-1759); 7. Koraalvoorspel: a. Gott sei gelobet un gebenedeitet, H. Scheidemann (1593-1663); b. Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ, J. S, Bach (1685-1750); 8. a. Fantasie sur le 8e ton, Pieter Cornet (1562-1626); b. Fuga in a-kleine terts, A. van Kerckhoven (1625-1673); 9. Psalm 64, Arie J. Keijzer; 10. Voluntary in a- minor, Andante-Allegro-Adagio-Fu ga, John Stanly (1713-1786). Donderdag' a.s. reisje ZONNEMAIRE Brand in woning Zondagmiddag plm. 5 uur brak brand uit in een woning aan de Veerdijk te Zonnemaire, eigendom van de heer Huisman die over een maand in het huwelijk treedt. De brandweercorpsen van Brouwersha ven en Dreischor wisten de brand in een uur te blussen. De bovenver dieping brandde geheel uit, verder was er veel waterschade. Naar de oorzaak tast men nog in het duister. KERKWERVE Inspan-show Donderdag t/m zaterdag werd op het terrein van de Inspan te Kerk- werve een show gehouden. Vele tractoren en landbouwwerktuigen waren tentoongesteld. Tientallen boeren (en anderen) hebben de show bezocht. Ze kregen allen een drank je aangeboden. DUIVELAND In memoriam R. A. van der Snoek Op 67-jarige leeftijd overleed te Veenendaal de heer R. A. van der Snoek, in leven rustend ontvanger van de gemeente Duiveland. De heer Van der Snoek vestigde zich na de oorlog te Nieuwerkerk, na op verschillende plaatsen werk zaam, te zijn geweest als ambtenaar ter sekretarie. In 1947 werd hij be noemd tot eerste ambtenaar van de toenmalige gemeente Nieuwerkerk en ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Bij de herindeling der ge meenten op Schouwen-Duiveland werd hij benoemd tot gemeente ontvanger van Duiveland. De heer Van der Snoek had de typische kontaktuele eigenschappen, die hem voor zijn werk in een toch vrij kleine gemeenschap, uitstekend te pas kwamen. Na zijn pensione ring vertrok hij naar Veenendaal. waar hij - na een langdurige ziekte - overleed. BRUINISSE, 3-7. De leden van de bejaardensoos onder leiding van mevr. v. d. Linden hadden afgelo pen week hun laatste bijeenkomst voor de vakantie. Het was weer een fijne middag, want zoals altijd wordt er de laatste bijeenkomst wat meer werk van gemaak dan anders. On danks de warmte waren vele geko men, dit ter vreugde van de presi dente. Zij dankte mevrouw M. Jumelet- Zondervan voor het vele jaren ver- zorgen van de koffie en de thee tij dens de bijeenkomsten. Mevrouw Jumelet vond de tijd aangebroken daar mee te stoppen en dit nu over te laten aan jongere krachten. Als waardering kreeg zij onder luid ap plaus van de leden een prachtig boeket lely's aangeboden. Ook me vrouw Jumelet van Rhee, die zeer veel voor de bejaarden doet kreeg een boeket lely's aangeboden. Tijdens de pauze werden de aan wezigen door een jarige getrakteerd. Na verschillende spelletjes gespeeld te hebben was het tijd voor de kof fiepauze, waarbij een gebakje werd aangeboden door het comité en later nog een ijsje. „Visserslatijn" Vervolgens werd door mevrouw Jumelet-van Rhee een stukje voor gelezen getiteld „Visserslatijn" dat gemaakt was door mevrouw Wie- brens Beekman, met daaropvolgend een leuke kwis waarbij prijsjes wer den gewonnen. Na het zingen van enkele liederen werd het tijd om de middag te gaan besluiten. Mevrouw Jumelet-van Rhee ver zorgde de dagsluiting, waarna Psalm 25 vers 6 nog gezongen werd. Me vrouw v. d. Linden was in haar dankwoord zeker de tolk van ieder, dat alles zo fijn verlopen was. Ze hoopte dat allen na de vakantie weer in gezondheid terug mogen keren op de soosmiddagen. Zij deelde mee dat er donderdag 8 juli een middagreisje gemaakt wordt. Het is de bedoeling dat de bus om half één vertrekt van af het bejaardentehuis „In 't Opper" en 's avonds rond zes uur terug zal zijn bij restaurant „Storm", waar een maaltijd zal worden gebruikt. De presidente hoopte dat ieder die zich reeds heeft opgegeven ook mee gaat. Brandweer kon er niet bij HAAMSTEDE, 4-7. Drie hectare duingebied ging zon dagavond verloren door een brand op een onderdeel van het landgoed Slot Haamstede, achter 't Zeepe. De brandweer van Westerschouwen die rond 21.00 uur met drie wagens (twee van Haamstede en één van Renesse) was uitgerukt, stond machteloos daar men door de terreingesteldheid niet bij de vuurhaard kon komen. Dank zy de hulp van honderden toeristen, die het vuur met schoppen en takken te lijf gingen, slaagde men er na anderhalf uur in de brand te bedwingen. In eerste instantie waren de brand weerauto's door een verkeerde mel ding naar de Adriaan van der Wey- deweg gegaan, een plaats op enige kilometers van de vuurhaard. Aangekomen op de juiste plaats bleek men met de brandweerwagens onmogelijk bij het vuur kon komen, waardoor de brandweerlieden met achterlaten van het blusmaterieel zich bij vele toeristen voegden die met minder efficiënte middelen al bezig waren het vuur te lijf te gaan. Hoge vlammen Na anderhalf uur hard werken slaagde men erin het vuur tot staan te brengen waarbij drie hectare met helmgras en boompjes begroeid gebied verloren was gegaan. Door de droogte vond het vuur een gretig voedsel in het gras waardoor er meters hoge vlammen waren, een schouwspel dat door duizenden werd gadegeslagen. Een chaotische toestand ontstond op de toeleidende wegen door de massale toeloop. In het terrein liepen nog een brandweerwagen en een politieauto vast die met een tractor weer wer den losgetrokken. volgde ook de befaamde zogenaam de zomercursussen van Karl Heinz Zöller in Salzburg en in Siëna (It.) bij Severino Gazelloni. Programma Op het programma dat dinsdag avond in de Gasth Diskerk zal wor den uitgevoerd staan werken van o.a. Bach, Handel, Focking. Kuchar en Martin. „Het wordt een ontspon nen en bepaald niet al te moeilijk concert", aldus verzekerde ons or ganist Jan van Dijk. Jan van Dijk en Nine Sligter zul len ook woensdagavond 7 juli a.s. te beluisteren zijn en wel te Renesse in het z.g. „Intermezzo"-concert In de Hervormde Kerk aldaar. ZIERIKZEE, 5-7. De jeugdgroep nit de „jumelage"- slad St. Hilaire, is lieden (maandag)morgen op aller hartelijkste wijze ontvangen door het geineentelw- stuur in de persoon van burgemeester Tli. H, de Mees ter. Mede aanwezig waren enkele leden van het uitwisselingskomité, de bege leiders van de Franse groep, o.w. de heer Blouin, ere-burger van Zierikzee. Ook mevrouw De Meester was bij de ontvangst aanwezig, In de groep werd - hoe kan het anders - rad Frans gepraat, misschien wel wat te rad. voor ver schillende ouders, die gastvrijheid verlenen aan kinderen uit Normandië, een figuur die ook nu weer gevolgd is, om de kosten van zo'n reis in de hand te houden en ruimte te laten voor het partikulier initiatief. Burgemeester De Meester herin nerde aan de lange en warme reis, die de Franse jeugd per bus naar hier heeft gemaakt en wenste allen een prettig verblijf toe en geslaagde trips naar andere plaatsen in Neder land. Hij verheugde zich over de aan wezigheid van de heer Blouin en ver welkomde een nieuweling in het „ju- melage-vak", de heer Maurice Cha- puis, die Zierikzee voor het eerst be zoekt. maar - gelet op enthousiast applaus - bij de jeugd goed in de markt ligt. Verschillende keren - en ook nu is de familie Charpentier pre sent. Museum Hoewel Zierikzee voorop blijft staan, is er heel wat op het program ma, dat waard is bezichtigd te wor den elders en vooruitlopend op de charmes van de stad. wees de burge meester op de vele historische ob- jekten, die hij plaatste tegen de ach tergrond van de verschillende perio den uit de historie van de stad. Top per al dadelijk was deze morgen het stadhuis plus het museum, dat de jeugdigen - na de officiële ontvangst - in ogenschouw namen. De burgemeester kreeg een dank woord van de heer Blouin, die dank te voor de geweldige gastvrije ont vangst. Het was voor de leden van de groep een gebeuren de reis naar hier te maken en de vriendschap van de verschillende gastgezinnen (e on dergaan. Hij cxkuseerde de burge meester van St. Hilaire en dankte voor de ontvangst hier ten stadhui- ze. Genoeg gepraat was er toen alweer om de dorst te voelen. Met flesjes prik bleek het gemeentebestuur daarop bedacht. Het was een fantastische start van een week vol beloften voor de N'or- mandisrhe jongelui, die hier voor het eerst komen. Hopelijk nemen zij ter harte de op merking van de burgemeester, dat het bij alle ontspanning gaat om de ontmoeting tussen twee landen en volkeren, in de geest van de ge wenste Europese éénwording.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3