Groot rioleringsplan officeel in gebruik gesteld Expositie „Nijver Schouwen" in Slot „Moermond" geopend teak bergmeubel MEUBELRAMA Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Zeelands kommissaris in Westhoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Advertentie Heelt u nog een en will u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Mleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Oosferland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, ,zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". ;Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer.- Opening bankgeboinv Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Droog, zonnig en warm tot zeer warm; meest matige wind uit oost tot zuidoost; minimumtemperaturen omstreeks 16 graden, maximumtem peraturen van ongeveer 26 graden in het Waddengebied tot circa 32 graden in het zuidoosten van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 8 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 29 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 juli. Zon op 4.26, onder 21.02 Maan op 11.36, onder 23.34 4 juli. Zon op 4.26. onder 21.02 Maan op 12.54, ooder 24.00 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.01 Maan op 14.11, onder Eerste kwartier: 4 juli (18.28) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 juli 6.58 19.13 0.19 12.37 4 juli 7.44 20.00 1.07 13.34 5 juli 8.39 20.59 2.06 14.38 Doodtij: 6 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Zaterdag zal het opnieuw droog en zonnig zijn, waarbij de mid- dagtemperaturen weinig verschillen met die van vrijdag. Het hogedruk- gebied. dat ons nu al vele dagen fraai zomerweer brengt, trekt heel langzaam van het oostelijk deel van de Noordzee in zuidoostelijke rich ting en neemt daarbij iets in bete kenis af. Hierdoor ruimen de winden bij ons geleidelijk naar oost tof zuid oost, waardoor vooral in het noor den van het land de maxima tot iels hogere waarden kunnen oplopen. Vrijdag 2 juli 1976 132ste jaargang Nr. 21919 (1797 - 18891 Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien. ontvangt uit handen van burge meester H. P. Everwijnde zilveren legpenning der gemeente Wester- schouwen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) f Het kleine aanhoudende hel- t dendom is moeilijker dan het r grote toevallige. f G le Bon land, de dienst gemeentewerken van Westex-schouwen, en het ingenieurs bureau Witteveen en Bos en in een later stadium de gemeente Midden- schouwen. Onder voorzitterschap van sekre- taris J. W. de Jonge, die als zodanig voortreffelijk werk heeft gedaan, zijn. door de werkgroep 41 vergade ringen gehouden waarin de proble men verschillende malen onoverko melijk leken. Reeds eind 1970 kwam er vertraging toen de werkgroep Milieubeheer afd. Waterverontrei niging van de Universiteit te Lei den zich tot de gemeenteraad richt te met een bezwaarschrift tegen het voorgenomen rioleringsplan. Met di verse deskundige instanties moest weer overleg worden gepleegd waar bij kwam vast te staan dat zonder exhorbitant hoge kosten het niet mogelijk was de rioolzuiveringsin stallatie geschikt te maken voor be- vloeing van de duinen, een gedachte van de werkgroep milieubeheer, en meerdere rioolzuiveringsinstallaties in het gebied te bouwen. Op 8 juni 1971 besloot de raad m.a. s. een krediet te verlenen van vijf tien miljoen gulden; de financierings middelen werden verkregen via een langlopende lening bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Ongeveer een jaar geleden ont stond de situatie dat het ministerie van landbouw en visserij bezwaar maakte tegen elke uitmonding van een riolering in de Oosterschelde. Na heel veel moeite kon een kom- promis worden bereikt door het ver plaatsen van het oorspronkelijk ge dachte lozingspunt bij de Plompeto- ren met 500 meter in westelijke richting en het tydelyk leggen van een bovengrondse leiding in de Kou- dekerkse inlaag. Toen Middenschouwen in juni 1968 het verzoek deed aan Westerschou- wen om op het nieuwe rioolstelsel te mogen aansluiten, teneinde rioolwa ter afkomstig uit Scharendijke en omgeving te mogen lozen, was de raad van Westerschouwen hiertoe di- rekt bereid. Dankwoorden Dank bracht burgemeester Ever wijn aan die instanties van de rijks overheid, die er aan hebben meege werkt dat de Korthals-regeling op dit projekt van toepassing werd ver klaard. Dank bracht de burgemees ter ook aan de ambtenaren van het 'ministerie van verkeer en water staat voor hun hulp bij het overwin nen van de moeilijkheden in de slot fase. De minister van landbouw en Visserij werd dank gebracht voor de bereidheid tot de aanvaarding van het compromis rond het lozingspunt en de lozinkskonstruktie. Woorden van dank werden voorts gesproken tot de direkteur van de RIZA en zijn medewerkers, de men sen van het ministerie van econo mische zaken, de provinciale staten yan Zeeland, het kollege van gede puteerde' staten, waterschap Schou- w en-Duiveland, de direktie van het ingenieursbureau Witteveen en Bos, provinciale waterstaat, de dienst ge meentewerken van Westerschouwen, (vervolg pagina 3) 7ppi. owflTipprdp knllplffip De hoop 's 6at aU even xit/Cl gcVdllvul Ut IVUUulVUC vlekkeloos verloopt als vorig jaar, vooral voor het grote leger van me- de werkers. Het zijn degenen die vaak kost bare voorwerpen afstonden, de sur veillanten e.a. die met enthousias me meewerkten en werken, met ho pelijk sukses voor het tentoongestel de. Dit nummer beslaat uit 12 pagina'* Hoofdmotief tot het initiatief om tot een groot rioleringplan te komen was gelegen in het feit dat juist de buitengebieden waar in hoofdzaak de duizenden verblijfstoeristen vertoef den verstoken waren van riolering. Uit het oogpunt van hygiëne en volksgezondheid was dit een abso luut onhoudbare toestand waar hoe dan ook verandering in moest wor den gebracht- Gróte moeilijkheden moesten wor den overwonnen om het geheel fi nancieel (kosten f 20 miljoen) rond te krijgen. Problemen brachten ook het punt waar geloosd zou moeten worden met zich mee. Na veel studie en vele besprekin gen werd uiteindelijk gekozen voor een centrale lozing op de Ooster schelde nabij de Plompetoren. Eerder waren twee bestudeerde mogelijke lo/.ingspunten, het Brou- wershavensegat en de Kop van Schouwen, om verschillende redenen niet gekozen. REN ESSE. Bij de tentoonstelling Nijver Schouwen" krijgt men de sfeer van hel lot Moermond er gratis bij. WESTERSCHOUWEN, 1-7. Met het doortrekken van een aan de rand van het vijzelgemaal geplaatste stort bak, heeft Zeeland's kommissaris, dr. C. Boertien, op (een warme) 1 juli de zuiveringsinstallatie van Wes- tersehouwens groot rioleringsplan offcieel in gebruik gesteld. Met de ingebruikneming werd een twaalfjarige periode afgesloten, waarin het rioleringsplan met allerlei „ups en downs" in de Schouwse Westhoek aan de orde is geweest. Burgemeester H. P. Everwjjn gaf voor de officiële ingebruikname in het gemeentehuis te Haamstede nog eens een bondig over zicht over de voorbereidingen en realisering van het plan. De lozing op één punt betekende het ontwerpen van een centraal lei dingstelsel, met om en nab\j de 40 km transportleiding, voor de gehele gemeente. Ging aanvankelijk de ge dachten nog uit naar het lozen van ongezuiverd rioolwater, al gauw kwam wijziging in dat deiikbeeld en werd in eerste instantie gekozen voor een slib-pasteurisering. Ook dit denkbeeld moest na enige tijd worden verlaten en werd defini tief gekozen voor een chlorering van het affluent. In 1970 werd een technische werk groep geformeerd waarin zitting hadden vertegenwoordigers van rijkswaterstaat, provinciale water staat, waterschap Schouwen-Duive- Een middeleeuwseheraut blaast verzamelen. RENESSE, 1-7. Het slot Moermond - eeuwenoud trots bezit van Sehouwens Westhoek - is gedurende een zes tal dagen schouwtoneel van hetgeen kunstvaardige handen op Scliouwen-Dniveland hebben vervaardigd. „Nijver Schouwen" is het motto van deze tentoonstelling - de tweede in successie - die donderdagmiddag werd geopend door de voorzitter van „Renesse Vooruit", de heer A. C. W. van der Vet. „De makende mens en de spelende mens hebben elkaar dc hand gegeven", aldus een duidelijk enthousiaste voorzitter, die overigens de afwezigheid van burgemeester H. P. Evcrwyn betreurde. Deze had de opening graag willen verrichten, maar moest uiteraard present zijn bij de ingebruikstelling van het groot rioleringsplan. De heer Van der Vet onderscheid de onder de exposanten de kreatie- ven om den brode en degenen die om speelse, niet zakelijke, maar inner lijke drijfveren hier op deze expo sitie met werk aanwezig zijn. Hij ger tuigde van voldoening bij de V.V.V. dat - evenals vorig jaar - de ten toonstelling kon worden gehouden en nog wel in uitgebreider vorm. „Blij en trots zijn wij daarop en lof komt toe aan het driemanschap, dat zich hiervoor beschikbaar stel de". Driemanschap Het driemanschap bestaat uit de heren E. J. W. Davids, G. Kristelijn en G. Smit. Zij verdienen dank, evenals het bestuur van Slot Moer mond, dat de zalen van het kasteel voor deze expositie beschikbaar stel de. Het speet de V.V.V. dat de beheer der, de heer W. Hulskcr btf deze ope ning niet aanwezig kan zyn, in ver band met verblijf in het ziekenhuis. Op voorstel van de heer Van der Vet werd hem een telegram ge stuurd, waarin zijn afwezigheid wordt betreurd en hem het beste wordt gewenst voor de toekomst. Grotere variatie De voorzitter wees er op dat de tentoonstelling weliswaar op de vo rige (1975) gelijkt, maar duidelijk groter is. Niet minder dan 84 expo santen zijn present en het ingezon- dene vertoont ook een grotere varia tie. De vraag is: wordt de tentoon stelling een even groot sukses? Met zekerheid valt dat niet te zeggen, want we weten niet waar dit zomer weer op uitdraait. De expositie We zouden liefst het woord „alle gaartje" willen ontdoen van zijn bij klank, om de veelzijdigheid aan te duiden van hetgeen op deze ten toonstelling is te vinden. Het is een lange reeks van boeiende objekten, die vaak relevante vragen oproepen: hoe kan men het maken, hoe komt men er op? De inventarislijst is lang en toont o.m.: scheepsmodellen, potterie, bor duurwerk, jaargetijdedoeken, moza- iekwerk, stoffen knipsels achter glas (heel knap), gobelins, olieverven, ce ramiek, schellekoorden, antieke landbouwgereedschappen (water schap), schetsen, fossielen, kaarten, schelpen, wandtapijten, pijpekoppen (opgegraven), geweien, opgezette dieren, poppen, foto's, borduursels, handwerken, portretten, houtsnij werk en boeiend houten beeldhouw werk. Een aparte aardigheid vormt een fraaie eigen gemaakte stoom machine, die perfekt blijkt te „lo pen". Sneeuwbaleffekt Eén der organisatoren de heer Da vids zei zelf versteld te staan van het vele ingezamelde materiaal. „Toen eenmaal weer kontakten waren ge legd, kreeg het geheel een sneeuw baleffekt". vond hij. Het resultaat is er naar. Heel boeiend om te zien en de verrukkelijke ambiance van de slotlaan en het kasteeltje krijgt men er gratis bij. De moeite waard voor „eigen mensen" en toeristen! Advertentie Teclmisehe werkgroep

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1