Ontsporing eist elf doden en negen-en-twintig gewonden Gekaapt toestel Air France staat in Entebbe Landelijk centrum nodig voor. natuureducatie Nog meer bosbranden Treinramp in België AGENDA „Flitsen" uit het buitenland Vondst in Geertruidenberg Canadees luchtruim onveilig verklaard Gestegen ziekenhuiskosten Lief zijn voor elkaar Huisbaas hand afgehakt Warme diefstal LAATSTE NIEUWS 2 BRUSSEL, 27-6. Zondagmiddag is bij het Belgische Neufvilles een trein verongelukt, waarhij elf mensen 0111 het leven kwamen. Onder de slachtoffers bevinden zich verschillende personen van Neder landse nationaliteit. De Belgische spoorwegen hebben een officiële medede ling over dit ongeluk doen uitgaan. Trein nr. 11.284, Amsterdam-Parijs, die uit het station Brussel-zuid vertrokken is om 13.10 uur is ontspoord te Neuf- villes om 13.30 uur, kort nadat ze het station van Zinnilc voorbjjgcreden was. Experimenten voor broodbezorging' DEN HAAG, 26-6. In het najaar zullen experimenten voor de brood bezorging worden ondernomen, zo heeft de stichting herstrukturering broodbakkerij meegedeeld. De stich ting die ernaar streeft de broodbe zorging te behouden en mogelijk te bevorderen, zal deze experimenten gedeeltelijk subsidiëren. Men wil nieuwe klanten winnen door het op zetten van nieuwe wijken en gebruik van rijdende broodwinkeltjes. In sep tember zal een verkoopcursus voor de broodbezorging beginnen. Ook wil men een bezorgloze zaterdag instel len. De bedrijven zelf zullen de ex perimenten moeten uitvoeren, aldus de stichting. Spel in Dordrecht DORDRECHT, 26-6. Met de histo rische Groothoofdspoort als authen tiek decor heeft zich op het drieri- vierenpunt (Oude Maas, Merwede en Dordt) voor Dordrecht een scheeps gevecht afgespeeld dat een gebeur tenis uit de 80-jarige oorlog moest voorstellen. Het was één van de twee hoogtepunten van de viering van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Dordtsche roei- en zeil vereniging. Prinses Beatrix en prins Claus wa-' ren ervoor naar Dordrecht gekomen. Bij dit ongeval werden tot nu toe 11 deden en 29 gewonden geteld, onder wie meerdere reizigers, van Nederlandse nationaliteit. De ge wonden werden naar verschillende hospitalen en klinieken in de omge ving overgebracht. Sommigen onder hen konden, na verzorging, huis waarts keren of hun reis vervolgen. De oorzaak van het ongeval kon nog niet worden bepaald, maar hpt igaat niet om een menselijk falen. Technisch is het nog te vroeg om de oorzaak vast te stellen. Het onder zoek is nog aan de 'gang. De stoffe lijke schade is zeer groot. Onder de Nederlandse doden be vindt zich in ieder geval de 27-jarige Erna Smid uiit Enkhulzen. De trein was op weg naar Parijs. BLADEL, 27-6. In het Nederlands- Belgisch grensgebied in de gemeen te Bladel is zondagmiddag dertig hektare natuurschoon door brand verloren gegaan. Het vuur werd bestreden door tien brandweerkorp sen uit Nederland en België. De be strijding werd gecoördineerd door de Eindhovense gemeentebrandweer. In Geldrop brandde zondagmid dag ongeveer vijf hektare van de grote heide af. Deze brand werd bestreden door vier korpsen. Het verkeer op deE-9 tussen Eindhoven en Weert ondervond enige hinder van de rook. Sanering visserijvloot DEN HAAG, 26-6, Het bestuur van het ontwikkelings- en sane ringsregeling voor de vissersvloot, een bijdrageregeling voor de inleve ring van toegewezen quota tong en schol ten algemene nutte na sane ring, den regeling voor door deze sanering werkloos geworden schip pers en een bijdrageregeling voor het trefen van technische voorzie ningen ten behoeve van garnalen- schepen vastgesteld. Dit heeft het ministerie van landbouw en visserij vrijdag meegedeeld. VERENIGDE NATIES, New York. De Verenigde Staten hebben hun veto uitgesproken tegen toelating van Angola tot de Verenigde Naties. Washington maakte bezwaar tegen de „voortdurende aanwezigheid en de invloed van Cubaanse troepen" in Angola. BONN. Leonel Andrade, woord voerder van de bevrijdingsbeweging van Oost-Timor, het Fretilin, heeft de wens te kennen gegeven dat de financiële steun aan Indonesië wordt stopgezet. PARIJS. De Franse fotografen Marie-Laure de Decker en Raymond Depardon, die sinds vorig jaar no vember in Tsjaad vermist werden, hebben een telegram naar hun hoofdkantoor in Parijs gezonden uit een Afrikaans land, waarin zij zeg gen in goede gezondheid te verkeren, aldus een woordvoerder van hun bureau, Gamma Agency. PHILADELPHIA. Een DC-9 van de Amerikaanse maatschappij Al legheny Airlines is bij de landing in Philadelphia neergestort. Volgens funktionarissen van het vliegveld zijn 53 mensen gewond. Het straal vliegtuig brak in tweeën en vloog in brand. BEIROET. Het vliegveld van Bei roet is zondag gesloten nadat een Boeing van de „Middle East Airli nes" tijdens een beschieting met granaten en raketten was getroffen en de gezagvoerder om het leven was gekomen. Drie leden van de be manning werden ernstig gewond en overleden eveneens. TOKIO. Een leidende funktiona- ris van de Japanse luchtvaartmaat schappij „All Nippon Airways" (ANA), de 47-jarige 'Tadeo Ueki, heeft bekend in het geheim meer dan 51 miljoen yen (ruim 450.000 gulden) te hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockhèed. Dit is vrijdag in Tokio vernomen. Landbouw en veehouderij DEN BOSCH, 26-6. „In de naaste toekomst zullen de ontwikkelingen in de landbouw en de veehouderij niet zo snel en stormachtig zijn als in de voorbije vijftien jaar". Dit zei prof. dr. Kriellaars, voorzitter van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond. Hij sprak in Den Bosch tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het behalen van een jaaromzet van anderhalf miljoen ton mengvoer bij de Cehave N.V. uit Veghel. ZIERIKZEE. Mevr. J. v. cl. Houten aan het Rode Dorp, won enkele we ken geleden de 2e prijs in de loterij ten bate van de Ierse kinderen. In gewijden wisten toen al dal mevr. v. d. H. binnenkort 80 jaar zou worden Ze werd destijds bedacht met een klein prijsje, maar vrijdag (jaardag) werd zij verrast met de echte prijs, een tv-toestel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TEL AVIV, 27-6. Op het vliegveld Lod van Tel Aviv is zondag bekendgemaakt dat een vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France, van hel type luchtbus, op weg van Tel Aviv naar Parijs, kort na een tussenlanding in Athene is gekaapt. De gezagvoerder van een vliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaat schappij Tarom ving een boodschap van het Franse toestel op, waarin aan Benghazi om toestemming tot landen werd gevraagd. Het luchtverkeer daar zou door een staking van zendpersonccl gestoord zijn. ROME. Een funktionaris van het vlegveld van Benghazi heeft gezegd, dat er zes Palestijnse kapers zijn op de Franse luchtbus zij zijn met meer dan 200 passagiers in de luchtbus. Over de eisen van de kapers en an dere bijzonderheden kon de functio naris nog niets naders mededelen. In Athene is inmiddels vernomen, dat Libische autoriteiten aan boord van de luchtbus zijn gegaan, het geen deed vermoeden, dat onder handelingen gevoerd worden. De Boeing is volgens Air France in At hene om twee minuten voor twee in Benigghazi geland. Het vliegtuig vervoerde 245 passagiers, van wie er 57 in Athene waren uitgestapt. Het was om vijf voor elf uit de Griekse hoofdstad vertrokken. Het contact met dc Boeing ging verlo ren toen hij zich jn dc buurt van Korinthe bevond. Het toestel is later doorgevolgen naar Entebbe, waar president Amin van Oeganda zich met de kaping be moeit. DEN HAAG, 26-6. Veel onder wijskrachten, jeugd- en vormings leiders zyn onvoldoende op de hoog te van de milieuproblematiek en kunnen door gebrek aan scholing natuuredicatie niet in praktijk bren gen. Daarom moet er een centrum ko men dat werkers in de educatieve sfeer vertrouwd maakt met de mi lieuproblemen en met methoden en technieken van natuureducatie. Dit is staatssecrearis Meijer van CRM geadviseerd door de commissie voor natuurbeschermingseducatie. In het „advies inzake een beleidsplan voor de educatie betreffende het na tuurlijk milieu en het waardevolle cultuurlandschap" wordt er de na druk op gelegd, dat het noodzakelijk is voorlichtende en educatieve acti viteiten te ontplooien ter ondersteu ning van het beleid voor natuur- en landschapsbehoud. GEERT RH 1DEN BERG,26-6. Een werkgroep van de oudheidkundige kring Geertruydenberghe heeft in een weiland nabij Geertruidenberg de resten van een 14-de eeuws ge bouw blootgelegd. Het gaat waar schijnlijk om een klooster dat rond 1356 werd gesticht. Wellicht be treft het, volgens de werkgroep, het pesthuis waarin slachtoffers van de ze ziekte uit het hele graafschap Holland werden heengebracht. Het gebouw ligt op anderhalve ki lometer van de stadswal, vlak bij de plaats waar eens de kapel van St. Joost, de patroon van de pest huizen heeft gestaan. Het pesthuis heeft niet zolang bestaan. De werk groep van de oudheidkundige kring gaat er voorlopig vanuit dat het pesthuis ten onder is gegaan tijdens de St. Elisabethsvloed in 1421. Advertentie SCHIPHOL, 25-6. Gevolg geven de aan een oproep van de IFALPA, het overkoepelend internationaal or gaan van alle nationale vliegersver enigingen uit de burgerluchtvaart, heeft de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers (VNV) donderdag ochtend alle aangesloten vliegers (dus met name die van de KLM, Martinair en Transavia) geïnstru eerd geen vluchten naar of over het Canadesee luchtruim uit te voeren. Dit luchtruim is door de IFALPA tot onveilig gebied verklaard, sinds de Canadese overheid de Canadese luchtverkeersgeleiders heeft opge dragen het Frans toe te voegen aan de internationale luchtvaax-ttaal, het Engels. Aan die opdracht wensen de Canadese luchtverkeersgeleiders geen gevolg te geven. Het resultaat is geweest, dat ongecontroleerde en wilde stakingen, nu eens op dit dan weer op dat vliegveld, het burger- luchtverkeer aanzienlijk hebben ont regeld. UTRECHT, 25-6. In dc Neder landse ziekenhuizen zyn vorig jaar ruim 1,4 miljoen patiënten opgeno men, 1,5 procent meer dan in 1974. Dc kosten stegen met ruim 20 pro cent tot f 5,64 miljard. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die de al eerder door het Nationaal Ziekenhuisinstituut vastgestelde ver dere vermindering van het aantal verpleegdagen, de gemiddelde ver- pleegduur en van het aantal bedden bevestigen. Van de totale kosten komt verre weg het grootste deel voor rekening van de post personeelszaken: bijna f 3,8 miljard in 1975 tegen f 3,16 mil jard in 1974. BRUSSEL, 27-6. Bijna drie uur lang heeft een al oudere man zater dagmiddag in Antwerpen op het trottoir van dc Biekorfstraal gele gen voordat iemand op hel idee kwam hulp voor hem te vragen. De man was waarschijnlijk wegens de grote hitte onwel geworden en ge vallen. Buurtbewoners en voorbij gangers hadden de man wel zien liggen, maar zich daar niets van aan getrokken. Eeti passerende automobilist ten slotte stopte toen hij de man zag lig gen en vroeg aan een man die in de deuropening naar de gevallen oude man stond te kijken tent er gebeurd was. Het was deze automobilist die de hulpdiensten op de hoogte bracht en bij de man bleef tot die naar een ziekenhuis vervoerd werd. Deze activiteiten dienen een men taliteitsverandering te weeg te bren gen bij de bevolking, ten opzichte van natuur, landschap en milieu. Een beeld van de huidige stand van zaken geeft de commissie in te con cluderen dat verschillende initiatie ven nodig zijn. BREDA, 25-6. De 28-jarige Bre dase bankwerker F. de B. heeft woensdagavond in de Baronielaan te Breda zijn huisbaas met een hak bijl een hand afgeslagen. De huis baas wilde woensdagavond de ka mer van zijn huurder aan wie hij inmiddels de huur had opgezegd, controleren. Nadat de huiseigenaar tevergeefs enkele malen op de ge sloten kamerdeur van de B. had ge klopt, stak hij zijn dupicaatsleutel in het slot om op die manier in de kamer te komen. De huisbaas had nog maar amper zijn arm na ope ning van de deur binnen de kamer of de B. sloeg met de hakbijl op diens pols met bovengenoemd ge volg. De politie vond na doorzoe king ook nog een geladen alarmpis tool op de kamer van verdachte. Deze is inmiddels aangehouden. Steekpartij op voetbalveld AMSTERDAM, 26-6. Op het sport veld S.C. Bijlmermeer is zaterdag middag tijdens een voetbalwedstrijd de 23-jarige Reginald P. Pas met een mes in de rug gestoken. Hij werd ter observatie opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis. De politie hoorde van vier getuigen wie de da der was, doch zaterdagavond was deze nog niet opgespoord. Gemene tassenroof AMSTERDAM, 26-6. Een duits echtpaar, dat tijdens een vakantie in Nederland zaterdagmiddag in Amsterdam-oost zat uit te puffen van dc hitte op een bankje bij de Plantage Muidergracht, is de dupe geworden van twee jeugdige tas- senrovers. De vrouw had haar tas met de riem over haar schouder naast zich. Op een gegeven moment kwamen een jongeman en een meisje naast haar zitten, die daar een half uur bleven zonder gedurende die tijd een woord met elkaar te wisselen. Toen zij waren vertrokken, bemerk te de Duitse vrouw dat zij alleen nog maar de riem van de tas over de schouder had. De tas" was eraf gesneden en verdwenen. Man schiet op buurman DEN HAAG, 26-6. De 40-jarige gemeenteambtenaar S. K. uit Den Haag heeft zaterdagavond drie schoten op zijn buurman gelost na een ruzie over de kinderen die niet met elkaar mochten spelen. Daarbij werd de 44-jarige J. Elderhorst in de enkel geraakt. Na behandeling in een ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. Twee doden in badkamer BARNEVELD, 27-6. Buren hebben zondagmorgen de 17-jarige mejuf frouw P. J. van Malsen en de even- oude jongeman M. Huisman leven loos gevonden in de badkamer van een woning in Barneveld. Volgens de politie zijn zij door verstikking om het leven gekomen. Een bran dende geyser heeft aan de douchecel te veel zuurstof onttrokken. Een an der meisje ontdekte zondagmorgen dat de geyser nog brandde en waar schuwde de buren. Zwembad gekraakt HARDINXVELD - GIESSENDAM, 27-6. Hel gemeentelijk zwembad De Duikelaar is zondagmiddag gekraakt. De rijkspolitie heeft tegen een aan tal krakers proces-verbaal opge maakt, maar zij konden wel de hele middag blijven in het anders op zon dag gesloten zwembad. Het waren vooral jongeren en jonge gezinnen die het zwembad bezochten. Man gedood door munitie CULEMBORG, 26-6. Bij een ont ploffing op het fort „Werk aan het spoel" bij Culcmborg is dc 42-jarige gehuwde tcchnisch-ambtcnanr W. van den Nieuwcndijk uil Bergen (NH) om het leven gekomen. Het slachtoffer, een munitiedeskundige, was bezig met het demonteren van munitie. De Koninklijke Marechaus see stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Vrouw onder trein UTRECHT. Dc 69-jarige mevrouw E. Klein uit Leeuwarden is zater dagmorgen rond tien uur op het sta tion van Hulshorst (Noord-Vcluwc) onder de Intercity Zwolle-Amers- foort gekomen. Dit gebeurde nadat zij onder de ketting was doorgelo pen. rJic hol perron van Hulshorst afsluit als daar tremen voorbijko men. Het treinverkeer liep een vertra ging op van dertig minuten. Zierikzce Gemeentemuseum-stadhuis. Dage lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpooit). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Burgh Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Tot 24 juli Goes Museum voor Zuid- en Noord-Beve land, Singelstraat 13, Goes, (di/za 10-12 en 13.30-17 uur). Kunst uit Zeeland III. Zaterdag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Dinsdag 2' juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Scrooskerkc Exkursie Ver. Bedrijfsvoorlichting. Vertrek 13.00 uur: weegbrug Ooster- land. Dorpshuis. Trekking loterij Cresen- do. 20.00 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Lutherse kerk. Barokconcert. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lokaal sportveld. Heroprichting korfblaklub. 20.00 uur. Donderdag 1 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Ars Musica", m.m.v. Inter- texta en Zierikzees Kamerkoor. Vrijdag 2 juli Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Zaterdag 3 juli Brouwershaven Braderie en rommelmarkt, 10.00 uur. Film „Zenith", 20.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" Maandag 5 juli Noordgouwe Hervormde Kerk, concert. Woensdag 7 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Intermezzo", zang, viool en orgel. Woensdag 14 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „This Generation", m.m.v. Le ger des Heils Vocalgroup. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 DEN HAAG. 27-6. Terwijl de spreekwoordelijke mussen vun hel dak vielen heeft een zeventienjarige verkoopster uit Den Haag een imi- tatiebonijas gestolen in een dames- kledingzaak aan dc Wagenstraat in de Hofstad. Winkelpersoneel had dc diefstal in dc gaten en ging de „kol- lega", die overigens niet in de da meskledingzaak iverkt, achterna. In dc Acht er raamstraat is dc verkoop ster aangehouden. Zes doden als Nederlanders geïdentificeerd BRUSSEL, 28-6. Zes van dc elf mensen die zondag bij het treinonge val te Ncufvilles in België om het leven zijn gekomen, zijn inmiddels als Nederlanders gcidenlificeerd. Hun namen zijn door dc Belgische Spoorwegen echter nog niet vrijge geven. Geen van de gewonden is overle den, zodat tot nu toe hel aantal do den bejjerkt blijf» tot elf. Volgens de spoorwegen zouden vanochtend nog 20 lot 25 mensen in hospitalen zijn opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2