„Stomme inleiding film" met spuitaktie zomertentoonstelling Gouden drukkerij-jubilaris L. van Vessem warm gehuldigd Negen doden door verdrinking Portugese verkiezingen Prijsstijgingen in Polen ongedaan gemaakt Sneeuw in Vuurland DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA Een ge-animeerde receptie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 juni 1976 232ste jaargang Nr- 21326 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, pdr jaar (81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: „Tropische" reisjes van bejaarden Burger Weeshuis presenteert kunst en antiek ZIERIKZEE, 25-6. Zo rond de derlig graden, wat vet tig ronddrijvende smook, veel kunst en antiek, een flink aantal belangstellenden en een groepje Zierik zeese brand weer vrijwilligers, zorgden voor een be paald niet alledaagse inleiding van de grote zomerten toonstelling in het Zierikzeese Burger Weeshuis. Zonder al te veel gepraat, maar wel met een koel geserveerd drankje, ging deze tentoonstelling vrijdag middag min of meer als een „stomme film" van start. DEN HAAG, 28-6. Zeker negen mensen hebben het afgelopen warme weekeinde door verdrinking het le ven verloren. Hitte en ruzies DEN HAAG, 28-6. De afgelopen nachten is, met name in het westen van het land, het aantal klachten over burengerucht en geluidshinder zo toegenomen dat de politie er zelf over begint te klagen. De agenten hebben nachtwerk aan het terug draaien van geluidsregelaars en het sussen van burenruzies. Ze wijten dat voornamelijk aan het zeer warme weer.. De Amsterdamse politie heeft za terdagavond zowel op het hoofdkan toor als op de zes distriktskantoren aan de lopende band telefonische verzoeken ontvangen om assistentie te verlenen in gevallen van hinder lijk burengerucht en de daaruit voortvloeiende burenruzies. LISSABON, 27-6. De eerste uit slagen van de Portugese verkiezin gen geven de indruk, dat generaal Eanes, die de steun heeft van de drie grootste partijen in Portugal, een grote kans heeft reeds bij de eerste ronde gekozen te worden. De opkomst is 72,84 procent, bijna 11 procent minder dan bij de laatste in april gehouden parlementaire verkiezingen. Er werii bij deze opening eigen lijk helemaal nit gepraat - althans niet „officieel" maar aan aktiewas er geen gebrek. Die aktie werd voor namelijk verricht door de spuitgas ten, maar voor een deel toch ook door notaris D. Karsten, want hjj was de man die het gelanceerde „ka non" tot ontbranding bracht. En dat was weer de oorzaak dat een „be lendend sehuurtje" in de fik ging. Dat behoorde allemaal bij de door gastheer Ad Braat voor deze ope ningsmiddag bedachte scènes, die - als in een stomme film - werden on derstreept met korte onderschriften zoals „Het is mislukt", en „Hoera brand!", korte teksten die door Ad Braat zelf werden aangedragen, zo dat verder niemand zich bij de tz~o- pische temperatuur in de zinderende weeshuistuin behoefde in te spannen en de gehele ouverture van deze nieuwe weer zeer gevarieerde expo sitie „lauw" aan zich voorbij kon la ten gaan. Zelfs voor de brandweermannen viel het ondanks de hitte, de oliejas jes en d^ ropk .en smook allemaal nogal mee, zeker toen het „slachtof fer" gered was en in vlot tempo ver frissingen werden aangedragen, Draaien en blazen Intussen werden ook de merk waardige maar ongetwijfeld verfris sende tonen hoorbaar van een dooi de bebaarde beeldhouwer Hans God- defroy enthousiast bespeeld antiek muziekinstrument, dat wel een draai- en een blaaslier tegelijk moet zijn geweest. Hij werd daarbij door zijn vrouw ritmisch begeleid op een dof klinkende tx-om. Even later werd het duo zelfs een trio, toen de kun stenaar met vrouw en zoon fluitmu- ziek ten gehore bracht. Toen de mu ziek speelde was er alle gelegenheid een kijkje nemen in de als beel dentuin fraai ingerichte tuin van het huis, waarvoor de catalogus niet minder dan 381 nummers aanwijst, van zo ongeveer 35 kunstenaars. Daarbij komen nog eens 232 num mers van allerlei zeer uiteenlopende - voornamelijk antieke - zaken die een plaatsje kregen in de zalen en gangen van het Weeshuis. Er is dus de komende weken weer heel wat te zien op het gebied van zowel de aktuele als de oude kunst. De opening van de expositie vond plaats in aanwezigheid van onder andere de heer A. van Geesbergen, lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? r Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WARSCHAU, 26-6. De Poolse re gering heeft de aangekondigde prijs stijgingen voor levensmiddelen on- r gedaan gemaakt. BRUSSEL. Met een massaal volks feest op het tentoonstellingsterrein rond het Brusselse Atomium heeft België zaterdag gevierd dat Koning Boudewjjn 25 jaar op de troon 'zetelt. Premier Pjotr Jaroszewicz ver klaarde voor de televisie dat de prij- zenkwestie opnieuw zal worden be keken. Volgens hem zijn bij verga deringen in de bedrijven vele nieu we denkbeelden naar voren gebracht. De donderdag aangekondigde prijsstijgingen die in enkele gevallen, zoals voor suiker 100 pet. bedroegen, zouden zondag van kracht zijn ge worden. Naar aanleiding van deze maatregel begonnen vrijdagochtend op grote schaal stakingen. Op het terras achter het Burger Weeshuis veroorzaakte het exposi tie-start-kanon een behoorlijke rookontwikkeling. Maar de brand weer was nabij om handelend op te treden. Het „kanon" werd tot ont branding gebracht door notaris D. Karsten (rechts), links: Ad Braat, die bij de opening van zijn grote zomer tentoonstelling weer heel wat be langstellenden kon begroeten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het toppunt van bekwaamheid is te heersen zonder geweld. Vauvenargus ZIERIKZEE, 25-6. Op (misschien) de warmste dag van het jaar is - tijdens een druk bezochte receptie in de Concertzaal-foyer - de heer L. van Vessem vrijdag hartelijk gehuldigd in verhand met zijn vijftigjarig dienstjubileum bij drukkerij Lakenman Ochtman. Veel goede woorden en geschenken vielen de gouden jubilaris - aanwezig met echtgenote - ten deel, in een kader dat men bijna een „happening" zou kunnen noemen. De direkteur van L. O., de heer R. Huneman, wees op het steeds meer uitzonderlijker wordend karakter van een vijftigjarig bedrijfsjubileum. Ge zien de aanloopperiode in de jeugdjaren, zullen steeds minder mensen in de toekomst de halve eeuw halen. „Maar dit is nog een echt antiek jubileum", aldus de direkteur, „en dit antiek is bijeen gespaard in jaren van hard werken". Hij wees er op hoe de heer Van Vessem met hart en ziel aan de drukkerij is verbonden en naar zijn vermogen op het bedrijf zijn stem pel heeft 'gezet. Hij dankte de jubi laris hartelijk voor het vele dn dienst van L. O. verrichte werk en toonde respekt voor zijn grote plichtsbetrachting, onder het aan bieden van een bedrag onder cou vert. Fiets Woordvoerder van het personeel was de heer M. J. Bij de Vaate, die een kenschets gaf van de jubilaris, wijzend op diens filosofisch gerich te belangstelling. Herinneringen in dit verhaal aan de begintijd, toen de jubilaris als jongetje zijn intrede deed op de handzetterij in de toen malige drukkerij aan de Lange No- belstraat. Een gedichtje vormde de inleiding op het kadoo, een fiets, binnenge reden en aangeboden door de heer M. J. Willemse, machinezetter. Veranderingen De president - kommissaris, de heer J. Coumou had ook herinnerin gen aan vroeger tijden, toen typo grafen en sigarenmakers typisch waren voor het maatschappelijk beeld van Zierikzee. De heer Cou mou schetste de veranderingen sinds de begintijd, toen vooral het opkomend socialisme de teneur be paalde in het typografen wereldje. H(j achtte de totaalinbreng van de jubilaris niet gering en prees de ei gen visie van de heer Van Vessem, die aan een uitsluitend materialis tische levenshouding is ontsnapt. ZIERIKZEE. Een felicitatie van de drukkerij-direkteur, de heer R. Hu neman aan gouden L. O.-jubilaris, de heer L. van Vessem. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „In d'it opzicht hebt U al een rijk leven achter de rug", aldus de pre- sident-kommissaris, die vooral ook mevr. Van Vessem dankte voor de door haar verleende steun en dit wilde honoreren met een gouden sieraad. Humor Vierde spreker was de oud-presi- dent-kommissaris de heer S. H. R. F. Ochtman te Hoorn, die zei werk en leven van de jubilaris altijd ho gelijk bewonderd te hebben, inzon derheid diens vermogen om met mensen te kontakten, waarbij het gevoel voor humor een belangrijke rol speelt. Hij wenste de jubilaris nog vele zinvolle jaren toe. De heer M. Doeleman H. J. zn. - kommissaris van de drukkerij had in eigen bediigf (Kon. Zeelandia) nog nooit een gouden jubilaris gehuldigd en de zich thans voordoende kans wilde h(j niet laten glippen. De kommissaris kon ook al van heel lang geleden terug spreken, nl. uit de tijd toen de heer A. J. Waale direkteur was. Hij had lof voor de wijze waarop de heer Van Vessem altijd afstand van die dingen weet te nemen, hetgeen bijdroeg tot het imago van de drukkerij. Als tast baar blijk van waardering bood hij een Rembrandt-bijbel aan. Dankwoord Nadien was er alle gelegenheid voor de jubilaris zijn „zegje" te doen. In een met humor doorspekt betoog, schotelde hij het receptie- publiek heel typische Zierikzeese dingen van vroeger voor, nadien inhakend op de door de verschil lende sprekers gemaakte opmerkin gen. Hij toonde zich dankbaar en verrast voor het vele, dat hem deze dag ten deel was gevallen. USHUAIA, Argentinië, 27-6. Op Tierra del Fuego, de zuidelijkste punt van het Zuid-Amerikaanse con tinent, is zoveel sneeuw gevallen dat de provincie tot rampgebied is ver klaard. De hoofdstad Ushuaia is vrijwel van de buitenwereld afgesneden en het gemeentebestuur heeft de open bare diensten en scholen gesloten. Verkeer is niet meer mogelijk. Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend warm Droog en zonnig en aanhoudend warm tot zeer warm weer; zwakke tot matige noordoostelijke wind; mi nima omstreeks 17 graden met van nacht in het noorden hier en daar mistbanken, maxima van 28 graden in de kustgebieden tot 33 graden plaatselijk in het binnenland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 28 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04 Maan op 6.39, onder 21.48 Eerste kwartier: 4 juli (18.28) HOOG. EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 juni 3.48 16.10 9.22 21.47 Springtij: 29 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het droge en warme tot zeer warme weer, dat nu al een week voortduurt, komt ook dinsdag nog geen einde. De depressie-activiteit op de oceaan is weliswaar wat toe genomen, maar een langgerekt ge bied met hoge barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Azoren via de Britse eilanden en de Noordzee tot ver in oost-Europa, houdt oceaan invloeden van ons verwijderd. Zondag was het - evenals bij ons - in vrijwel geheel Europa droog en zeer warm, maar in het Balkange- bied bracht een storing in de boven lucht onweersbuien. Uit deze buien viel in noord-Roemenie plaatselijk 46 mm neerslag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1