VAN DIJKSVERHOGING KOUDEKERKE WORDT GEEN INCRIJPENDE ZAAK GEMAAKT Stijlvol afscheidsfeestje aan t StaepePof" STREEKNIEUWS Afscheidsfeestje op openbare kleuterschool „Piggelmee" d e u r I o o Aktiviteiten Openbare basisschool te Zonneiniare AFSCHEID AAN SCHOOL JAPANSE KERS(EN) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 juni 1976 Nr. 21915 3 Twee pachters op één weiland ZIERIKZEE, 25-6. lil de deze week gehouden algemene vergade ring van het Waterschap Schouwen- Duiveland merkte de heer W. de Vrieze, naar aanleiding van de voor genomen dijkverhoging Koudekerke -verzwaring en aanpassing buiten dijk - tijdens de rondvraag op, wei nig nut te zien in verzwaring van die dijk, in verband met de aanwe zigheid van de King-Meeldük als grote inlaagdük. Hij meende dat verzwaring het risico van dijkval groter maakt. Dijkgraaf A. M. Geluk zei onder meer dat er in het algemeen te wei nig gepraat wordt over de vooroe vers. Wat betreft het genoemde dijk vak: het wordt geen Deltadijk, „We maken er geen ingrijpende zaak van", aldus de dijkgraaf. Overigens benadrukte de heer Geluk dat waar dijkverhoging mo gelijk is dat altijd behoort te wor den gedaan. „Stel dat er iets zou gebeuren en we hadden nagelaten maatregelen te nemen, dan zouden we dat onszelf nooit vergeven". Pachtkwcstic In deze algemene vergadering van het waterschapsbestuur kwam een in de geschiedenis van het Water schap uniek en ook wel merkwaar dig voorstel van het dagelijks be stuur aan de orde, namelijk een voorstel tot het voeren van een rechtsgeding met betrekking tot de verpachting van een perceel wei land. De dijkgraaf zette uiteen dat de pachter van het Waterschap het weiland had onderverhuurd, maar het Waterschap was van deze situ atie niet op de hoogte. Dat had tot gevolg dat er .in feite twee pachters waren voor één weiland. De zaak diende voor het gerecht en daarbij werd de onderpachter in het gelijk gesteld. Tegen deze uitspraak werd beroep aangetekend bij het Hof. in Den Haag, maar intussen werden alle processen geëindigd. Er werd namelijk een veel betere oplossing gevonden: het weiland waar het om gaat is groot genoeg, en daarom werd besloten het in tweeën te de- Jen. En zo -grazen nu de koeien van zowel de pachter als van de onder pachter, weliswaar gescheiden maar volkomen tevreden, op het begeerde grasland. Dijkgraaf Geluk besloot zijn toe lichting op deze recente geschiede nis met de conclusie dat het Water schap nog niet eerder een dergelijk pachtverhaal heeft beleefd. Vanuit de vergadering merkte de heer A. J. G. Doeleman op dat er reden tot vreugde is over de geschetste afloop. „Anders had dit nog wel eens een moeilijke zaak kunnen worden". Naar aanleiding van het agenda punt Deltawerken wees de dijk graaf er op dat in de nabije toe komst grote aktiviteiten te verwach ten zijn in het gebied tussen de Gre- velingendam en St. Philipsland. De werkzaamheden zullen ongetwijfeld i<». gevolg hebben dat er heel wat te Jen zal zijn. In verband met vele extra werk zaamheden die de laatste maanden Advertentie moesten worden verricht, sprak de dijkgraaf een dankwoord tot alle betrokken waterschapsmedewerkers „Pietepeuterig" In een korte algemene beschou wing naar aanleiding van de op stapel staande dijksverhogingen ver wees de dijkgraaf, als het om taluds gaat van werkelijke enorme afme tingen, naar de dijken die de Noord Duitse kusten beschermen. In ver gelijking daarmee zijn de Neder landse dijken altijd wat aan de pie tepeuterige kant gebleven. Zo zijn er in het noorden van Duitsland langs de kust dijktaluds van 1 op zeven, in Nederland wordt veron dersteld dat een talud van 1 op drie al heel wat is. Eén en ander komt ook wel voort uit het feit dat „onze voorouders" eigenlijk zijn begonnen om de „ruimte'' uit de dijken te halen. Toch is niet alleen de hoogte van de dijk van belang, zeer zeker is dat ook de verzwaring, aldus de heer Geluk. 99 NUTSSPAARBANK de ideale gezinstaak Persoonlijke leningen DKEISCHOK: Ring, donderdags van 11.00— RENESSE, 24-6. Donderdag werd in de basisschool ,,'t Staepel'of" te Rcnesse een afscheidsavond gehou den voor de zesde klassers die de school gaan verlaten. Ouders en kin deren waren daartoe in het lokaal van het hoofd, de heer J. II. Blom, verzameld. Mevrouw Lysen, die één morgen per week in de zesde klasse taalvor ming en natuurkunde geeft, bedankte de ouders vanwege hun medewerking inzake de opdrachten die de kinde ren meekregen en die thuis moesten worden verwerkt. De ouders zijn hierbij ingeschakeld geweest. De kinderen beeldden daarna, on der leiding van mevrouw Lysen, ver schillende spreekwoorden uit, die ze later zelf bekend maakten. De heer J. H. Blom sprak daarna zijn Ieeidingen toe. Hij vertelde dat de menselijke samenleving in de loop van de tijd zeer veranderde en dat de maatschappij steeds ingewikkel der is geworden. Hij legde de nadruk op het feit dat men toch wel zeer af hankelijk van elkaar geworden is en noemde als voorbeeld een staking van vuilnismannen in New York en de gevolgen daarvan. Hij hoopte dat de kinderen de school, waar ze nu naar toe zouden gaan, nog niet als eindpunt maar als mijlpaal zouden zien. „In deze maatschappij moet je trachten zo ver mogelijk te komen", stelde hij. Hij hoopte dat de kinderen na het einde van hun studie ook werk zouden kunnen vinden en dat ze dat werk met plezier zouden verrichten. Tijdens zijn praatje vertoonde de heer Blom dia's, die zeer goed bij het onderwerp pasten. Wethouder L. C. Hoogevhuis exku- seerde de wethouder van onderwijs, de heer M. Steur. Hij wenste de af scheidnemende kinderen veel sterkte toe want, zo meende hij: „straks zal nog wel wat harder geleerd moeten worden". Hij dacht dat de kinderen dan nog wel eens aan ,,'t Staepel'of" zouden terugdenken. Ouderkommissie De voorzitter van de ouderkom missie, de heer J. Janse, dankte de heer Blom namens oudercommissie en onderwijzend personeel voor zijn woorden. Hij probeeerde eens uit wat de kinderen van de funktie vaneen oudercommisise wisten. Hij reikte vervolgens aan ieder kind een her inneringstegeltje uit, waarop een af beelding van de school en hun voor naam stonden. Leerkrachten en leden van de oudercommissie mochten een enve loppe trekken waarin een gedicht zat dat tot strekking het verlaten van de school had. Daarna overhan digde een der leerlingen de heer Blom een grote dobbelsteen, waarin f 15, zat. Dit geld is bestemd voor de school. Het onderwijzend personeel en de oudercommissie, plus degenen die in de loop van het jaar ook lessen op de school hadden verzorgd, kre gen een presentje. Na een gezamen-. lijk door de kinderen gezongen af-J scheidslied, werd persoonlijk van de kinderen afscheid genomen. In totaal verlaten 15 leerlingen de basisschool; tien gaan naar de brug klas van de Rijksscholengemeen schap in Zierikzee, drie naar de huis houdschool en twee naar de lagere technische school. Advertentie Rijks Middelbare Land- en Tuinbouwschool te Coes Aan de Rijks Middelbare Land- en Tuinbouwschool te Goes werd J. A. v. d. Velde uit Nieuwerkerk bevor derd van de eerste naar de tweede klas. Bevorderd van klasse 2 naar klas se 3 (driejarige richting) werden: A. den Boer uit Zonnemaire; B. J. Goudzwaard, eveneens uit Zonne maire; en P. A. v. d. Hoek uit Kerk- werve. Na gehouden eindexamen aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes slaagde M. J. Landegent uit Haamstede voor de 2-jarige rich ting afdeling landbouw. Orgelconcert Middelharnis In de maandelijkse serie orgel concerten, georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee, wordt het eerstvolgen de concert gegeven door Jan van Dijk. Hel vindt plaats a.s. zaterdag 26 juni in de Grote Kerk te Middelhar nis. Cursus ondernemersbefeid detailhandel De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord- Zeeland heeft aandacht gevraagd van de /middenstandsorganisaties in dit gebied voor de ox'ganisatie van een ondernemerskursus „onderne- mersbeleid detailhandel" in oktobër aanstaande, in samenwerking met het Centraal Instituut voor het Mid den en Kleinbedrijf. Bij voldoende belangstelling zal deze kursus ge houden worden op de maandagen 4, 11, 18 en 25 oktober aanstaande in hel gemeenschaps- en dienstencen trum „De Vroone" te Kapelle. Het programma voor deze kursus ziet er uit als volgt: bewuste commerciële beleidsvoering, balanslezen en de f jaarstukken, verkooptechniek en verkoopkunde, financiering en uit werken praktijkgeval. Mits aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan kunnen deelnemers aan de kursus subsidie tot 90 pro cent krijgen in cle kosten van de kursus, en wel via de Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf. ZIERIKZEE Toeristendagen De Toeristendagen te Zierikzee zullen dit jaar officieel worden ge opend op dinsdag 6 juli a.s. Een plechtigheid die plaats vindt aan het Luitje, waarna door de V.V.V.- Evenementenkommissie op de Vis markt de eerste mosselen van het nieuwe seizoen zullen worden aange boden. Baiokconcerl Op woensdag 30 juni wordt in de Lutherse kerk een barokconcert ge geven, waaraan medewerking ver lenen Ferenc Hutyra (barolcfluit, traverso) en EHengard Jen§e (kla vecimbel). Werken worden uitge voerd van Quantz, Krebs, de Bois- mortier, Hotteterre, J. S. Bach en Sweelinck. Geslaagd Aan de Chr. Ped. Akademie voor Zeeland te Middelburg slaagde voor de akte van bekwaamheid als leid ster bij het kleuteronderwijs onze stadgenote mej. Helma de Oude. Huishoudschool „Prinses Juliana" Aan de lijst van geslaagden voor het L.H.N.O.-examen, aan de land- bouwhuishoudschool „Prinses Juli ana" moet nog toegevoegd de leer ling, Catrien Zandijk te Zierikzee. Benoeming Per 21 juni is benoemd tot wacht meester bij de Groep Zierikzee dei- Rij kspolitie, de heer J. A. G. Leys, afkomstig van de Groep Oostburg. Geslaagd - De dames A. F. Beije en T. A. Wes- dorp, vakleraressen aan de Land- bouwhuishoudschool „Prinses Julia na", slaagden voor de 2e graads be voegdheid. Geslaagd Aan de Rijksopleiding voor Kleu terleidsters te Middelburg is ge slaagd onze stadgenote mej. L. de Vos. RENESSE Eerste bijzondérO seizoendienst Woensdagavond 23 juni werd in de hervormde kerk van Renesse de reeks bijzondere diensten, die ieder seizoen worden gehoudèn, geopend met „Rènesse Ouverture". Aan deze avond werd meegewerkt door het hervormd kerkkoor van Renesse o.I.v. mevrouw Delhaas en het schoolkoor „De Duinpiepers" van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" o.I.v. de heer J. H. Blom en het fan farekorps „Luctor ét Emergo", even eens onder leiding van de heer Blom. Het programma werd geopend door „Luctor et Emergo" met Rondo van Purcell, bekend van het pro gramma „Jonge mensen op weg naar het concertpodium". Het kerkkoor zong onder meer „Wie is Hij?", en het schoolkoor oogstte succes met enkele negro spirituals en wat mo derne liedjes, waarvan vooral „Zin gen met Bach" insloeg. Het nummer „American Folk Sui te" van H. L. Walters was het meest opvallende van de fanfare. Mede door de goede akkoüstiek van de kerk, klonk het erg mooi. Ds. L. de Wit hield een korte meditatie onder de titel „Ouverture". Het programma werd besloten met „I don't know how to love you" uit Jesus Christ Superstar. Donderdag 1 juli zal de tweede bij zondere dienst worden gehouden. Er zal worden opgetreden door het „Zierikzees Kamerkoor" o.I.v. Riet v. d. Dungen en het kamermuziekgezel schap „Intertexta" o.I.v. Bob v. d. Welle. Afscheidsetentje voor de peuters Donderdag heeft de leiding van de peuterspeelzaal in Renesse een feestje gegeven voor de peuters die de speelzaal bezoeken ter afsluiting van het seizoen. Om half elf werden de peuters in de versierde zaal, op gewacht, Ze kregen gelijk de door hun zelf gemaakte versierde mutsen op en voor ieder kind was er limo nade en een koekje. Het was al gauw erg gezellig en er werd wat gezongen en verteld. Om twaalf uur kreeg ie- DREISCHOR. In de tuin van de heer Dorst aan de Noordstraat te Dreischor heeft een Japanse kers vruchten opgeleverd. Dit schijnt een zeer grote zeld zaamheid te zijn. Hier een echte Japanse kers in beeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE, 24-6. Donderdag morgen om half 10 kwamen de kleu ters vol verwachting naar hun school. De juf had een feestje be loofd. Ze kwamen dan ook in prach tige kostuumpjes, o.a. een miss pet- tycoat, een politieman, een meisje in klederdracht, ballerina's en vele an dere. Na een modeshow van de kinde ren konden ze heerlijk buiten gaan spelen. Alles was buiten onder de bomen gezet, de poppenhoek, water tafel enz. De kinderen bleven ook op school eten. De oudercommissie had voor een etentje gezorgd. De kleuters kregen hun favoriete maal voorgezet frites met mayonaise en een worstje. De leidsters werden verblijd met een prachtige plant voor hun goede zorgen in het afgelopen jaar. Daarna werd er afscheid genomen van 21 kleutertjes die naar de „gro te" school gaan. Ze kregen van hun juf een etui, wat erg op prijs werd gesteld. Na een ijsje gegeten' te hebben, mochten de kleuters om half 3 weer naar huis. der frites met een worstje en het feestmaal werd besloten met een ijs je. Na nog wat spelletjes werd het afscheidsfeestje besloten. Negen van de peuters zullen in augustus naar de kleuterschool gaan. Toch zal de peuterklas op 10 augustus weer met 18 kinderen aan het nieuwe seizoen beginnen. Voor de wachtlijst kunnen nog kinderen worden opgegeven. SCHARENDIJKE Geslaagd Onze oud-dorpsgenoot J. A. Yer- jaal Azn., tegenwoordig woonachtig in Den Haag, slaagde een dezer da gen aan de Chr. Ped. Academie al daar voor het onderwijzersexamen. Oud papier voor s.v. Z.S.C. Aanstaande zaterdag zal weer oud papier worden opgehaald voor en door sv Z.S.C. Een vlotte afwerking wordt bevorderd door het papier ge bundeld voor de ophalers gereed te zetten. BROUWERSHAVEN Geslaagd Aan de school voor laboratorium personeel te Breda slaagde voor chemisch analiste onze stadgenote mej. Ada van Rossum. ZONNEMAIRE Concert „Nut en Uitspanning" Zaterdag 26 juni geeft de plaatse lijke harmonievereniging „Nut en Uitspanning" weer een concert in de mobiele tent, opgesteld in de groenstrook bij de nieuwbouw. Voorafgaand aan het concert ver leent de harmonievereniging eerst medewerking bij de intocht van de bejaarden van Zonnemaire. die deze dag het jaarlijkse uitstapje maken. De harmonie wacht de bus met be jaarden op in de Zuidweg. Vandaar gaat men - na een korte rondgang door de gemeente - naar de nieuw bouw, waarna een aanvang wordt gemaakt met het concert. De bejaar den worden rond acht uur verwacht. Advertentie meelstraat 31 zierikzee OOSThh'LANÜ. Tijdeecu. bijeen- genomen nan twee leerkrachten, t.u ha\.:e. Beide dam*-* brrmllcn <lc komst aan üc ..Ds. Joh. Boyerman- de dames mevrouw J. Lnurense yeusioensperechtlpde leeftijd, school" te Oosterland, werd afscheid Pluyster en mevrouw M. Nlenwen- Vorige week gingen de leerlingen van de openbare basisschool te Zon nemaire op schoolreis. Met een bus van de fa. Van Oeveren en onder begeleiding van het personeel en de oudercommissie werd de tocht on dernomen naar Wassenaar. Eerst werd een bezoek gebracht aan het dierenpark en later werd het ont spanningspark Duinrell bezocht. Eerst werd, gezien het wanne weer heerlijk gezwommen en later werden de andere attracties, zoals rolskieën en kanovaren genoten. Te rug werd nog even gestopt bij dc Grevelirtgehdam en in Zonnemaire stond het muziekgezelschap Nut en Uitspanning al klaar om de kinde ren weer feestelijk tc verwelkomen. Afscheidsavond Dinsdag 23 juni had de afscheids avond plaats in het verenigingsge bouw aan de I. M. v. d. Bijlstraat, dat nu bij de gemeente Brouwers haven hoort. De avond werd bezocht door een groot aantal belangstellen den, waaronder het voltallig college van burgemeester en wethouders van de gemeente Brouwershaven. De voorzitster van de oudercommis sie, mevr. N. Stoel-Vds heette alle belangstellenden en ouders hartelijk welkom. Eerst waren de jongste kinderen aan de beurt, die bijzonder aardig het muziekspel van „De Groene Mannetjes" opvoerden. Het werd ingestudeerd o.I.v. de onder wijzeres mevr. Van Oeveren-de Wit. In de pauze werden lootjes verkocht Vreemde songfestival Daarna begon hel spel van de ho gere klassen, hef al op meerdere scholen gespeelde ..Vreemde Song festival". Dit werd een groot suc ces. De liedjes werden vrolijk en vlot (gezongen en ook het toneelspel kwam goed uit de verf. De solisten kregen dan ook herhaaldelijk een open doekje van het publiek. Hier na werd afscheid genomen van de zesdeklassers. Het hoofd varx de school, de heer K. Mandemakcr reikte aan vier meisjes en vijf jon gens het getuigschrift uit en wenste hen veel geluk en succes op hun verdere levensweg. Op hun beurt gaven de scheidende leerlingen een geschenk aan hun onderwijzer in dc vorm van een kampcergaslamp. Tenslotte gaven de kinderen hun onderwijzer en onderwijzeres een bloemenhulde. De avond werd be sloten met een kort dankwoord van mevr. Stoel, die het per soneel dankte voor hun geweldige inzet en ieder welthuls wenste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3