Tweede Kamer geeft fiat aan ^Sg" de bezuinigingsplannen Mercury, Naar snellere verwezenlijking nieuwe Zeeuwse kuituur Vleeskeuringsdienst krijgt nieuw de betrouwbare gebouw 2 MOTIE(S) Oplopend ziekteverzuim Oesterkuituur toen en straks NEDERLAND PUFT Zorgen over ongevallen met gas AGENDA TROPISCH DEN HAAG, 25-6. Premier Den Uyl heeft in <le naclil van donderdag op vrijdag van een niet al te lastige Tweede Kamer het lielit op groen gekregen voor de bezuinigingsoperatie, die in de komende jaren 8,1? mil jard gulden moet opbrengen. Tijdens het debat - aangekondigd ais het debat van het jaar vanwege de niet al te beste verstandhouding, tussen de grootste regeringspartijen PvdA en KVP - kreeg de regering als moeilijkste opgave een motie van de christendemocratische partij en mee met de opdracht tijdig aan vullende ombuigingsvoorstellen met betrekking tot de collectieve uitga ven voor te bereiden. Moties halen doorgaans niet zo veel uit. Deze opmerking werd in dé jongste raadsvergadering van de ge meente Zierikzee gemaakt door de voorzitter, die - met zijn beide wet houders - overigens zeker niet af wijzend - stond tegenover een motie van de P.v.d.A. waarin de situatie van de seheepsmotorenfabriek Smit Bolnes aan de orde werd gesteld. De motie werd in eerste instantie ter kennis gebracht van de aandeelhou ders van I.H.C.-Holland, het moeder bedrijf van Smit Bolnes. Moties halen niet zoveel uit; het is een wrang soort waarheid, bewezen met de onderwerpelijke motie, die een tegenmotie uitlokte, aan het adres van het kollege van b. en w. van Zierikzee. De tegenmotie is af komstig van de aandeelhouders, die begrip vragen voor de moeilijkheden, waardoor het I.H.C.-concern zou kunnen komen, door de bestaanspro- blemen. waarmede het Zierikzeese bedrijf worstelt. De Zierikzeese motie heeft dus geen succes gehad. Hier is weer eens een staal geleverd van driftig langs elkaar heen praten. Alles wat het bedrijf hier, de stad en de regio be roert, wordt van I.H.C.-zijde onver- zwegen gelaten en men stuurt een motie met als inhoud: „denk eens een beetje aan ons". Dat kan onder de gegeven omstan digheden natuurlijk niet. I.H.C. heeft van meetafaan geen marge gelaten, waarin oplossingen voor Smit Bol nes zouden kunnen worden gevon den. Het bedrijf is als een dode tak behandeld en die wordt afgekapt, ongeacht de gevolgen voor de werk gelegenheid in deze omgeving in het algemeen en voor de werkers in het Zierikzeese bedrijf in het bijzonder. Dat er uiteindelijk met andere bui tenlandse bedrijven toch aanvanke lijk hoopgevende kontakten konden worden gelegd, is veel meer te dan ken aan de aktie uit het bedrijf hier, de vakbonden en de regio, dan aan I.H.C.-intentïes c.q. initiatieven. Als intussen de zaken te Rotter dam zo duidelijk gesteld worden, is er van I.H.C. niet veel hoop meer te verwachten. Of een of andere vorm gevonden kan worden - van bedrijf en regio uit - om' de kontinuïteit te waarborgen, valt thans niet te zeg gen, maar de kaarten liggen wel dui delijk geschud. Van I.H.C.-zijde wordt het accent gelegd op de bestaande schuld en wordt nuchter gekonstateerd dat de laatste opdrachten staan uitgevoerd te worden. Inderdaad - en driemaal helaas - ook deze motie heeft niet zoveel uitgehaald. Dit afgezwakte verlangen - aan vankelijk vonden de drie partijen dat na 1978 verdere ombuigingen noodzakelijk waren - stoelde op de overweging dat de ontvang van het financieringstekort ernstige infla toire risico's in zich bergt en dat re kening moet worden gehouden met een ongunstiger situatie in 1980. Minister Duisenberg liet het oor deel over de motie aan de Kamer omdat het kabinet er uiteraard wei nig moeite mee had. Studie Tegen het scheiden van de markt kreeg minister Boersma van het An ti-Revolutionaire Kamerlid Van Leeuwen te horen dat de christen democraten de bezuinigingsplannen van de regering kunnen steunen, maar dat zij niet uit de problematiek rond de herstructurering van de kin derbijslag waren gekomen. Volgens de minister van sociale zaken is er een studie gaande over de manier waarop de plannen van de regering in de omvangrijke herstructurering, die per l januari 1978 zijn beslag moet krijgen en tot 1980 een miljard gulden zal opleveren, kunnen wor den ingepast. In die studie zullen ook alternatie ve mogelijkheden, als door mevr. Van Leeuwen voorgesteld, worden betrokken. De uitkomst van de stu die zal ten grondslag liggen aan een gerichte adviesaanvrage aan de So ciaal-Economische Raad. Boersma weigerde tegemoet te komen aan het verlangen van de Antirevolutionaire woordvoerster om de kinderbijslag uit het pakket te lichten, afzonderlijk te behandelen en het vraagstuk van de indexering in studie en advies aanvrage mee te nemen. Naar zijn mening is dan sprake van een open adviesaanvrage, maar daar voelt de regering niets voor. Hierop liet mevr. Van Leeuwen weten da( de christendemocratische fracties het voorbehoud moeten ma ken in de wetsontwerpen, die naar aanleiding van het uit te brengen SER-advies worden ingediend voor de periode na 1977, alsnog' wijzigin gen aan te brengen. Een klein deel van deze fracties maakt hetzelfde voorbehoud voor de plannen die be trekking hebben op het jaar 1977 - na het vervallen van de fiscale kin deraftrek - aangezien hun bereidheid moest worden gezien in samenhang met de uitwerking van de latere fa se. MONNIKENDAM, 25-0. Een fron tale botsing bij Monnikendam op de E 10 heeft woensdagavond de levens van twee mensen gekost. Het zijn de 68-jarige F. M. L. C. van Lingen uit Amsterdam en zijn 65-jarrge echtgenote mevrouw J. C. van Lin- gen-Belderink. Een wiel van de auto van het be jaarde echtpaar was in de berm te recht gekomen, zo heeft de politie geconstateerd. De wagen is, vermoe delijk door een poging van de be stuurder hem weer recht op de weg te brengen, naar links gezwenkt en tegen een tegemoetkomende bestel auto gebotst. De bestuurder van de bestelauto, een 36-jarige inwoner van Volendam, is bij de botsing ern- stig gewond geraakt. Hij is naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Het Amsterdamse echtpaar overleed ter plaatse. DEN HAAG, 24-6. Het ziektever zuim in ons land heeft volgens de jongste CBS-cijfers in maart j.l. een ongekend hoog peil bereikt. Bij de vrouwen werd 14 procent van de „maandagen" wegens ziekte ver zuimd en bij de mannen 11,6 procent. In totaal bedroeg het ziekteverzuim 11,9 procent. GOES, 24-6. De Krlngraad van de Vleeskeuringsdienst benoorden de Westerschelde machtigde het dagelijks bestuur van deze vleeskeuringsdienst tot het opnemen van een krediet, tot verbouwing van het pand aaii de Veerse Singel, waarin de vleeskeuringsdienst in de toekomst zal worden gevestigd. Dit pand is voor f 120.000,aangekocht, maar de verbouwing zal nog aan merkelijk meer kosten. Het voorstel om de verbouwing openbaar aan te besteden, werd te ruggenomen omdat er op Walcheren nogal veel gebouwd wordt. Besloten werd kontakt met een bouwonderne mer op te nemen, om deze prijs te vragen, waarvoor de karwei kan worden uitgevoerd. Waarnemend voorzitter wethouder C. Verdonk uit Borsele noemde dit punt de hoofdmoot van deze verga- dering. maar de agenda vermeldde verder nog de concept eindwijziging van de begi-oling 1975, de- concept- jaari-ekening 1975, het concept jaar- vei-slag 1975 en de conceptbegx-oting 1977, en dat waren toch allemaal lij vige stukken, die echter zonder noe menswaard kommentaar werden aangenomen. De jaarrekening 1975 sloot met een batig saldo van f 31.796,04, welk bedrag aan'de re serve werd toegevoegd. Reserve De Vleeskeuringsdienst heeft dan ruim 4 ton aan x*eserve en de boven aangegeven verbouw, annex de aan koop van het pand, kunnen uit deze reserve worden gefinancierd. Maar voor een en ander is nog wel de goedkeuring van Ged. Staten nodig. Ten.einde het keuren voor slagers op de boei-derij te bepreken dient het tarief genoemd in art. 7 der hef fingsverordening gebracht te wor den op f 10,Het tarief vermeld in art. 4, lid 2 A. B. woi'dt dan auto matisch f 20,Ook dit agendapunt ontmoette geen bezwaai\ Het hoflandse weer is grillig. Een Mercury buitenboordmotor is veilig en betrouwbaar. Echte zeilers varen dus Mercury! Kies Uw hulp motor bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Van 4 tot 175 pk. l \MaW,am „O 31. YERSEKE, 24-6. De pannen werden in het najaar weer uit het buitenwater van de Ooslerschelde gevist en opgeslagen in binnendijkse putten. Vervolgens wer den de jonge kleine oestertjes er afgehaald door ze samen met een deel van de kalklaag van de pannen te wippen. Daarna werden de jónge oestertjes op ziften of zeven in hel water gezel, om zich verder Ie kunnen on I wikkelen. ROTTERDAM, 26-4. Het VEG- Gasinstituut en de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) zijn bezoigd over de ongevallen met aai'dgas. De ze zijn in toenemende mate te wijten aan een onvoldoende ondei-houd van de gasapparaten, met name in keu ken - en badgeisers. De instellingen constateren, dat na de plotselinge stijging van het aantal ongevallen met aardgas in 1972 en 1973 dit weer gedaald is tot het peil van het in vei'houding gunstige jaar 1971. Het aantal mensen, dat bij deze ongeval len omkwam, is echter niet gedaald. Kudde schapen gedood door bliksem VALENCE, Frankrijk, 24-6. In Lus La Croix Haute in het Fi'anse depar tement Drome zijn woensdagavond 241 schapen van een kudde van 800 door de bliksem getroffen en gedood. De schapen wai'en door het onweer angstig geworden en dicht tegen el kaar gaan lopen. De bliksem sloeg in het midden van de kudde in. De schade van 96.000 frank wordt gedekt door verzekering. WEEKEINDE- ARTSENDIENST zaterdag 26 juni en zondag 27 juni Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwei'shaven hou den in het weekeinde eigen pi-aktijk. Dat zijn dokter J. Stengel-, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Maas, Renesse, tel. (01116) 1303, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Niekerk, tel. 01114-1938 heeft dienst voor Duiveland en Bi-uinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. HILVERSUM. Nederland puft en is op zoek naar ïcater. In Hel Gooi met name zijn nog heel wat plasjes te vinden. -c vormen dó trekpleister in deze hete dagen. Met de schelpen volgde men het zelfde procédé, maar dit was natuur lijk eenvoudiger. De schelpen, die in juli of augustus over boord werden gezet, werden opgevist, om te kon- statcren of er zich jonge oestertjes op bevonden. Een eenvoudige werkwijze. De panneboeren hadden door hun inten sieve werkwijze de gehele winter werk. Zij verkochten de door hen verzamelde oestertjes aan de oester kwekers en -exporteurs. In 1976 zijn twee dingen gebeurd die kunnen leiden tot sneller herstel van de Zeeuwse oestercultuur. In de eerste plaats het feit dat de Oosterschelde beperkt open blüft, waardoor er voor een oestercultuur weer onbeperkte perspektieven ko men. In de tweede plaats dat in maart I 1976 in het afgesloten Grevelingen- meer een zo groot aantal „moeder- oesters" werd ontdekt, dat opvang van oesterbi'oed lonend zal zijn. als het inderdaad lukt dit op te vangen. Proeven Dr. P. Korringa, directeur van het RIVO (Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek) is van plan daarvoor proeven te laten nemen en wel op twee manieren: le) door het zaaien van schelpen; 2e) door het in het water leggen van plastic platen, die op een bepaalde manier zijn geïm pregneerd. (pit laatste is dan iets ge heel nieuws). Het voorkomen van zoveel moc- rieroesters op de Grevclingen, in de vrije natuur - maar op plaatsen waar voordien in het geheel geen oesters waren - was een volkomen verras sing. Veertien dagen geleden heeft het vissersvaartuig „Zwaluw" op het Grcvelingenmeer naar plaatsen ge- zoeht waar die proeven zouden kun nen worden genomen. Het Dijkwater bleek het meest geschikt. Andere plaatsen die in aanmerking kwamen waren te gul met algen en water planten bezet om succes te kunnen hoeken. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee Gemeentemuseum-stadhuis. Dade lijks 10.00-12.00 en 13.30-16.30 uur (expositie Spaans beleg). Maritiem museum (Noordhavenpooi-1). Dage lijks 10.00-17.00 uur. Rurgh Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vrijdag 25 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur filmvoorstel ling. Zaterdag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Exposilio Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 26 juni Mfddciharnls Grote kerk. Orgelconrorl 20.00 uur Zierikzee Vismarkt, 10.00 uur. rommelmarkt P.J.Z.-afdcling Schouwen-Diyveland. Concertzaal. 20.00 uur filmvoorstel ling. Zonne.malre Nieuwbouw. Concert ..Nut en Uit spanning". plm. 20.20 uur. Rruinisso Muziektent, 19.30-20.00 uur. optreden balletgroepen Bruinisse; 20.00 uur volksdansgroep Medio Burgum. Zondag 27 juni Zierikzee Concertzaal, 20,00 uur filmvoorstel ling. Dinsdag 29 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Serooskerke Exkursie Ver. Bedrijfsvoorlichting. Vertrek 18.00 uur: weegbrug Ooster land. Dorpshuis. Trekking loterij Cresen- do. 20.00 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Lutherse kerk. Barokconcert. 20.00 uur. Nieuwerkerk Lokaal sportveld. Heroprichting korfblaklub. 20.00 uur. Donderdag 1 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Ars Musica", m.m.v. Inter- texta en Zierikzees Kamerkoor. Zaterdag 3 juli Brouwershaven Braderie en rommelmarkt, 10.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" Maandag 5 juli Noordgouwe Hervoi'mde Kerk, concert. Woensdag 7 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Intermezzo", zang, viool en orgel. Woensdag 14 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „This Generation", m.m.v. Le ger des Heils Vocalgroup. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na Half les Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Sommige oude heertjes zijn heer lijk in deze tropische dagenze dur ven eigenlijk maar een heel klein beetje aan de ontkledingen mee te doen. Soms hebben ze bretelletjes over hun overhemd en dat ziet er verrukkelijk ouderwets uit. Ze dra gen doorgaans een grijzige broek en een overhemd van een wat lichtere kleur, dat van boven met één knoopje open staat. Ze lopen heel langzaam en roken een sigaartje. De blauwe walm blijft even hangen als ze al een paar stappen verder zijn en soms - maar dan is het helemaal heerlijk - dragen ze een soort zo merhoed van stro. Die oude heer tjes ze bewaren een beetje het beeld van vroeger, toen alles nog aan. En dat is nu veranderd niet- dicht bleef bij hitte en alles nog waar? Schattig in een andere kategorie, zijn de meisjes van twee, drie. Heel lang voordat de natuur bepaalde in- dikaties gaat aanbrengen willen ze al een bikini en ze zijn er wat trots op. Nu de zon de ivereld schroeit en droogt wordt het broekenleger ivel iets minder, maar de echte fans hou den vol. Terwijl miljoenen mannen snakken de lange pantalon ver van zich te smijten, zitten de dames toch nog stevig in de jeans. Het vrouwe lijk badvolk wil de trend echter de trend wel laten en dan komen de schouders en ruggen te voorschijn, soms gebronsd, maar nel zo vaak nog winters blank. De oude heertjes trekken achteloos aaii hun brelellet- jes en willen er wel naar kijken, vei lig vanachter hun strooien hoeden, die wat voorover staan om de zon te weren. Ik zag ook nog een vrouw op een bank in de schaduw, keurig mei kousen aan en een bedachtzame bloemetjesjurk; het haar in een knot en de bleke handen aan een haak- ioerkje. Ze was vleesgeworden sym bool uit de tijd van prieeltjes en ouderwetse tuinen, waarin nog bo men stonden vol grote reine clau- des jutteperen en Idapsen. Tijden waarin een gerookte bokking vijf cent deed en het vallend duister werd bestreden met een olielamp, die zijn licht fluwelig liet neerdalen op stoelen mei rieten zittingen en een koperen pomp in de hoek vau de keuken. Tijden waarin op een gloeiende zo merdag een enkel mannetje op het strand van West onbehouwen werd gesignaleerd, de broekspijpen opge rold, aan hol pijpje trekkend en mompelend: „'1 is vrêt ivaarm". „Vréét waarin" is het zeker, net als vcrledeu jaar. Van regen hoor je niets. Toen (één avond van de Vier daagse) het echt dreigend ging wor den, zei een bezorgde moeder: „ach. als die kleintjes nu maar geen bui krijgen. „Vlakbij stond een stevige agrariër: „watte" - zei hij - „'k ger d'r nie om a spoele ze aomae van dun diek. „Zo is dal, bet is droog, vinnr we kunnen er niets aan doen. Het strandmeisje vind het hel einde- weer en de hoer die kreunt om re pen. SCH1F.RFILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2