susy Struktuurschets Binnenstad Zierikzee in vuur van diskussie Toiletpapier MINISTER WESTERTERP ACHT VERDER UITSTEL SLECHTSTE BESLISSING 1 8* korting DE ZIERIKZEESCHE COURANT Praten op warme avond BANKSTEL MEUBELRAMA gr pak a 4 rollen 160" gort-en bloempap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 juni 1976 132ste .jaargang Nr. 21914 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag én vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Eerste paal rekreatieivoningen Aquadelta ZIERIKZEE, 23-6. Als was het geen overschone zomer avond, zo is woensdag tijdens een door het gemeente bestuur van Zierikzee heiegde bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis, stevig gediskussieerd over de Struktuurschets van de Zierikzeese binnenstad, een stuk waarover de gemeenteraad nog zijn zegje moet doen, maar dat nu - in samenhang met de stedelijke verkeersproblematiek - reeds een soort publieke voor behandeling kreeg. Gastheer was burgemeester Th. H. de Meester, aanwezig met beide wethouders en de gemeenteraad. Als sprekers traden op de stede bouwkundigen de heren ir.V. R. A. van Hezik en F. P. J. Driessen. Laatstgenoemde behandelde de ste delijke verkeersproblematiek, ter wijl ir. Van Hezik de toekomstige ontwikkeling van de binnenstad, als globaal aangeduid in de Struktuur schets, voor zijn rekening nam. Wat de ontwikkeling betreft gaat het om hergroepering van uitgangs punten, met de vooropstelling de noodzaak dat in de toekomst be stemmingsplannen worden opgesteld, in vergelijking met andere - reeds bestaande plannen - als het Haven kwartier. De Struktuurschets tekent dus een raam, waarin de ontwikkelingen worden aangeduid, maar heeft geen juridische betekenis. Het is een soort afspraak van „zo denken we het te gaan doen". In vergelijking met het plan 1972 is er niet zoveel veranderd, maar som mige zaken nopen tot wijzigingen o.m. de andere cijfers inzake de be volkingsgroei. Toen dacht men voor Zierikzee nog aan 15.000 inwoners in 1980; thans is de prognose 10.700 in woners in 1985. Bewoners centraal Een ander wijziging is dat thans (Struktuurschets) ten aanzien van het verkeer de bewoners centraal staat en dus niet de toeristen. Bo vendien is ervaring opgedaan met het voetgangersgebied en wijzigin gen zijn aan die ervaring gerela teerd. Het gaat dan In konkreto om de volgende punten: 1. Handhaving en versterking van de binnenstad- funktie (ekonomisch, sociaal-kultu- reel); 2. Versterking van de woon- funktie in de binnenstad (aantrek kelijk maken voor meer mensen); 3. Historisch karakter en de kwaliteit van de binnenstad behouden en ver sterken. Drietal zones De be-oogde funktie-verdelingen van de verschillende binnenstadse delen, zijn op kaart gebracht en werden ook per dia geprojekteerd. Men treft dn deze kartering een drie tal zones aan: Zone A: (met zeer be langrijke bouwelementen); Zóne B: (met panden waarin gedeeltelijk veranderingen mogelijk zijn) en Zóne C: (hierin zijn nauwelijks grote eisen te stellen). Be-oogd wordt een grotere aaneenschakeling te krijgen van winkels en horecabe drijven. Het aantal woningen in de bin nenstad bedraagt 1510. Daarvan is 1/3 slecht; 1/3 matig en 1/3 goed. Twee derde zou derhalve een goede beurt moeten krijgen. Winkels en kantoren •Wat de toekomstige winkelbehoef te betreft, wordt gedacht aan 120 m gevellengte en eveneens 120 m kan toorgevellengte. Gedacht wordt aan „gaten" in Meel- en Poststraat en Oude Haven, met ruimtelijke op splitsing in woningen en kantoren en winkelpanden. Verder: Hem (woon- en werkgebied) Lange Nó- belstraat, Verreniéuwstraat (am bachtelijke bedrijven) Zuidwelle- straat, Varremarkt, Karsteil en Nieuwe Haven. (Vervolg 'pag. 2)- Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Oosterechelde in Tweede Kamer Advertentie HAAMSTEDE. Op de Serooskerkse- weg deed zich een ernstig auto-on geval voor, waarbij twee gewonden vielen, waarvan één ernstig. Men zie elders in dit nummer. Eén der bij het ongeval betrokken auto's kwam ondersteboven in een sloot te recht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 23-6. Minister Westerterp heeft zich woensdag met kracht verzet tegen het voorstel van de V.V.D., om de heslissing over de bouw van een door laatbare pijlerdam in de Oosterschelde definitief op te schorten. Uitstel zou wel de slechtste beslissing zijn die genomen kan worden, zei hij tot V.V.D.-woord voerder Koning, volgens wie de Kamer door o.a. be- brek aan informatie van buitenaf nog lang niet aan een heslissing toe is. Niemand zal voor de volle honderd procent enthousiast zijn over dit besluit, maar het plan heeft toch kennelijk zo veel kwaliteit - de minister waagde het in dit verband van het project van de eeuw te spreken - dat het voor niemand in de Kamer onaanvaardbaar is. By zo veel onrust en tegen stellingen in ons volk een goede zaak, vond hij. 1 Voorstanders van een open Oos terschelde - leden iran PvdA, PPR en D'66 - wees hij op het ernstige tijdverlies dat dijkverhogingen met aioh mee brengen. Het werk zou negen jaar later voltooid zijn, een veel grotere ingreep in het land schap teweeg brengen en bovendien geen volwaardig veiligheidsalterna tief vormen. Dat geldt wel voor de dijkverhogingen langs de Wester- schelde omdat daar sprake is van een aanzand'ingsbekken, terwijl de Oosterschelde een erosiebekken is. Tenslotte zou bij dijkverhoging veel meer onteigeningsprocedures in gang gezet moeten worden. Zeslig procent Westerterp meent dat nu een afge rond voorstel op tafel ligt voor de bouw van een pijlerdam met een doorstroomprofiiel van 11.500 m2, dat zestig pcocent van het getij in de Oosterschelde in stand laat. Vergro ting van de doorstróomopening tot 20.000 m2 zal een autonome beslis sing vergen. De hiervoor benodigde 260 min gulden vallen buiten de ontbindende voorwaarden die de Tweede Kamer in 1974 accepteerde. Vanuit Zeeland is nadrukkelijk gevraagd de mogelijkheid van het 20.000 m2-profieI te onderzoeken. Afweging van veiligheids- en milieu -aspecten tegen het kostenaspect zal noodzakelijk zijn. Voor bepaalde- milieubelangen zou een kleine door- stroomopening beter zijn. Dat VVD-kamcrlid Koning bij vergroting van de doorlaat automa- tich uitgaat van dc noodzaak van een tweede stormvloedkering noem de de minister onjuist. Het laat zich aanzien dat dan alleen versterking van de drempel nodig zal ztjn, voor welk karwei de geraamde kosten in het bedrag van f 260 min zijn opge nomen. Ten aanzien van het kostenaspect gaf Westerterp de kamer toe dat het plan niet geheel binnen de fi nanciële voorwaarden is gebleven. Er is een overschrijding van 23 mil joen, nog los van vijf procent extra onvoorziene uitgaven. Bij de opstel ling van de begrotingen en de kos tenramingen zijn vanaf het begin de aannemers betrokken geweest. Die staan volledig acher de uitvoerinigs- schema's. Zij menen zelfs dat be langrijke besparingen kunnen wor den bereikt, zo hebben zij laten we ten. Tenslotte zei Westerterp te menen dat de stormvloedkering in 1985 klaar zal zijn, daaraan de hoop en de verwachting koppelend d?'. toe komstige regeringen en' parlementen aan dit jaartal zullen vasthouden. Motie-Schakel In de chrisendemocratische frak- ties bleek een aantal leden door het betoog van de minister niet gerust gesteld over de in hun ogen aan zienlijke kosten overschrijding. Des ondanks besloot men het de be windsman niet al te moeilijk te ma ken en geen motie in te dienen waarin de kostenoverschrijding werd veroordeeld. Wel kwam uit het christendemocratische kamp een motie-Schakel waarin als oordeel werd uitgesproken dat verdere ver hoging van de kosten van de pri maire dam met rond f 260 miljoen zou leiden tot het in werking treden van de ontbindende financiële voor waarde. Men wilde dus niet verder gaan dan de aanleg van de dam met het kleine doorstroomprofiel van 11.500 m2. Minister Westerterp concludeerde hieruit dat de kamer in elk geval instemt met de bouw van de dam zoals door de regering is voorgesteld en dat uiterlijk volgend voorjaar de beslissing zal vallen over de vraag, of een groter profiel gewenst is. Advertentie Ljjdeii geldig t/m zaterdag 26 juni Advertentie LOTERIJ MUZIEKVERENIGING „CRESCENDO" DREISCHOR Trekking door notaris D. Karsten op dinsdag 29 juni 1976 - 20.00 uur - in het Dorpshuis te Dreischor BRUINISSE. Dinsdagmiddag gaf gedeputeerde de heer A. van Gees- bergen met het heien van een „eer ste paaV' het officiële startsein voor de bouw van 275 vakantiebunga lows in het binnendijks gebied van rekreatiecentrum Aquadelta. Na af loop van de voorspoedig verlopen officiële handeling mocht de heer Van Geesbergen (r.) uit handen van t WILMA-direkteur drs. 1. van der Shiys (l.) een fraaie koperen scheepslantaarn in ontvangst nemen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het hart van de mens is als i 1 het kleed van de arme; waar 1 het hersteld is, is het het i 1 sterkst. P. Brulat Verwachting tot vrydagavond: tropisch Zonnig en zeer warm weer met een kans op een lokale onweersbui; zwakke tot matige zuidelijke wind; minima circa 17 graden, maxima omstreeks 31, maar in de kuststrook bij wind van zee minder warm. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 28 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.05 Maan op 2.53, onder 18.57 Nieuwe maan: 27 juni (15.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 juni 1.34 14.09 7.38 19.53 Springtij: 29 juni HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-6. Het KNMI deelt mede: In de algemene luchtdruk- vredeling boven West-Europa komt weinig verandering. Nederland blijft onder invloed van een groot gebied met hoge barometerstanden dat zich uitstrekt van de Azoren via onze omgeving tot ver in Rusland. Een diepe depressie ten zuiden van IJs land breidt zijn invloed in noorde lijke richting uit en zal het weer bij ons niet beïnvloeden. Het warme tot zeer warme weer houdt dan ook aan. De kans op een lokale onweersbui in de namiddag en avond blijft aanwe zig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1