Reclassering: „Neem geen drugs mee naar het buitenland" ERIC DE NOORMAN Dieptepunt alweer voorbij Een nieuwe aardappel met een ouderwetse smaak Geslaagden Atheneum Rijksscholen gemeenschap „Prof. Zeeman" Zierikzee De regering wil dat de Waddenzee natuurgebied blijft Dat heeft natuurlijk gevolgen. Vooral voor de mensen die dicht bij dat stuk Nederland wonen en werken, voor de industrie, voor de vakantieganger. Dat betekent inperking van verontreiniging, lawaai en aantasting van het natuurschoon. Daarom zou er gepraat moeten worden over dat plan van de regering. De Waddenzee is het waard dat u meepraat Nu kan dat. Eerst lezen... informatiemarkten, waar. M ükunthetvolgendedoen: INGEZONDEN STUKKEN CSM verwacht hogere nettowinst 5 O N D E R VV IJ s Atheneum-eindexamens 1976 GESLAAGD: Zierikzee, Henk Jan Aanstoot; Jan van Beveren; Her- mien Dreijer; Kees Ensing; Jaap van Geffen; Marja Hommersen; An gelica Koevoet s; Jan Langenberg; Lizette Ploeg; Saskia Scherjon; Rien Scherpenisse. Brouwershaven: Fya van Schelven. Dreischor: Fran- cien Braber. Sehuddebeurs: Arjan- ne van der Spek. Kerkwerve: Wim Oosse; Daan Viergever. Bruinisse: Leen dn 't Veld. Haamstede: Peter van Dijk; Evianne de Kup. Renesse: Kees van den Boogerfc. Ellemeet: Henny Bouterse; Marjo Giljam. Serooskerke: Ellen Boot; Kees Rein- houd. Oosterland: Hans van dei- Have, Joop Stoutjesdijk. Nieuwer- kerk: Emmy Post; Liesbeth Visser. Afgewezen: 3 kandidaien JIAVO-eindexamens 1976 BESLAAGD: Zierikzee: Hans den Boer; Nella Dekker; Jesse Rasmus sen; Tonny Schuits; Jan Smalheer; Monique Timmer; Karin Volkeri; Rianne de Waaij. Noordwelle: Akke van Shiyters. Brouwershaven: Ton Hoogenboom; Netty Kruithof; Kees van Schelven; Marco van der Wielen. Zonnemaire: Liesbeth Mandemaker. Dreischor; Marijke Quist; Nelleke Schot. Sehuddebeurs: Sylvia Lange- laar; Elza Quist; Emmy van dei- Tuin. Bruinisse. Bart Kik; Dick de Koning. Rob Weijers. Sirjansland. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Finsterwolde en Wol- dendorp. Termunten-Brogsweer: K B. du Pon, kand., Woudenberg; te Giessen-Nieuwkerk: F. van der Slüis," Niéuw-Beljèx-land; le AmsTèr- dam-Watergraafsmeer: A. N. Doorn hein, Markelo. Aangenomen naar streekgemeente „Oude Mijnstreek": L. C. Vogelaar, (geestelijk verzorger van het ver pleeghuis het Zonnehuis) te Zuid- horn, wonende te Grijpskerk (Gr.). Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Boskoop: H. P. Brandsma, 11. missionair predikant, wonende te Amersfoort. Beroepbaar: R. W. J. Soeters, Jan Buschstraat 15, Zwolle. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Klaaswaal, Herkin- gen, Hilversum, Amsterdam-C., Zwijndrecht en Meeuwen: J. J. van Eckeveld, kand., Scherpenzeel (Gld.); te Aalst: A. Hoogerland, Krabben- dijke. „Nieuwe" troonrede DEN HAAG, 21-6. „De rege ring blijft ernaar streven la cunes in ons stelsel van socia le zekerheid op te heffen". Volgens kamervoorzitter Von deling is deze. zin uit de troonrede 1975 geen goed-Ne- derlands. In een herschreven- troonrede moet deze zin aldus luiden: „De regering blijft er naar streven leemten in ons stelsel van sociale zekerheid geleidelijk aan te vullen". Dit is een voorbeeld uit de door de kamervoorzitter in sa menwerking met de Neerlan dicus J. Renkema herschre ven troonrede. Zij pleiten voor een ander soort troonrede voor een wijziging van de „catalogus van beleidsvoor nemens", voor een rede die niet louter bestaat uit een los se opeenstapeling van feiten. De beide samenstellers beogen met de herschrijving aan te tonen, dat eenvoudige veran deringen ertoe kunnen bijdra gen dat sneller en beter be grepen wordt wat gezegd wordt. Dineke Bolle. Oosterland: Adri van den Berge; Rob Bominaar; Jan van 't Hoff. Nieuwerkerk: Frans Capel- le; Jaap van Mourik; Kees Rotte; Ella van der Wekken. Ouwerkerk: Koos Romeijn. Bu.gh-Haamstede: Patty de Bruine; Marcel van den Berge; Harold de Kup. Renesse: Helma van den Bersselaar; Ina Bra ber; André Hart; Dick Hart; Bram Post; Paul Simons; Peter Simons. Kerkwerve: Conny Muller. Afgewezen; 8 kandidaten Herexamens: 5 kandidaten Ger. Kerk Nieuwerkerk De in de vakature M. Overbeeke gekozen ouderling M. C. Rentier heeft voor deze benoeming bedankt. In de vakature M. de Reus is gekozen L. A. Beilsma als diaken, hij heeft deze benoeming aangeno men. Ger. Gemeente Nieuwerkerk De beroepen predikant, kand. J. S. v. d. Net te Moerkapelle heeft voor het beroep naai- Nieuwerkerk be dankt en nam het beroep naar Utrecht aan. Gerei*. Gemeente Oosterland Kandidaat J. S. van der Net, te Moerkapelle, die hier ter plaatse be roepen was als predikant van de Ger. Gemeente, heeft voor dit be roep gemeend te moeten bedanken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ..DEN. HAAG. Omstreeks acht.uur. dinsdagmorgen is het bestuur van de Stichting van de Arbeid in het ge bouw van het ministerie van finan ciën in Den Haag bijeengekomen, voor hervatting van het vrijdagmid dag opgeschorte overleg over de lo nen. Dat overleg werd toen opge schort voor het tweede gesprek met een kabinetsdelegatie. AMSTERDAM. Met 'een 25-tal Ne derlandse kinderen gaan op 3 juli 130 Marokkaanse jongens en meis jes een vakantiereis van drie weken naar Marokko maken. Het betreft Marokkaanse kinderen, die in ons land zijn geboren, dan wel op zeer jeugdige leeftijd met hun ouders naar Nederland zijn gekomen, en die in feite hun vaderland nog niet ken nen. Hun leeftijd varieert tussen 8 en 14 jaar. AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft maandagmorgen een werkbe zoek gebracht aan het gemeente lijke Slotervaartziekenhuis (700 bed den) in Amsterdam. Het bezoek vond plaats ter gelegenheid van de offi ciële ingebruikneming van het zie kenhuis, dat onofficieel reeds een half jaar open is. Na een rondgang door het ziekenhuis, onthulde ko- nigin Juliana een kunstwerk in de centrale hal van het gebouw. SCHEEPVAART Abida, 21-6 van Curaqao naar Yoko hama Acila, 21-6 van Punta Cardon naar Catia la Mar Kelletia, 19-6 te Kashima Laarderkerk, 20-6 te Le Havre Abida, 23-6 Curaqao naar Yoko hama Acila, 19-6 Pta Cardon Aludra, Antwerpen naar Rotterdam Area, 17-6 Stanlow Atys, 22-6 Tandjung Uban verw. Diloma, 19-6 Kaapstad naar St. James Dione, 28-6 Guam Isl. verwacht Ganymedes, 20-6 Cristobal Laarderkerk, 19-6 Santander naar Le Havre Onoba, 17-6 St. James Waddenzee: Geef uw mening voor De regering heefthaatideeën«fan iMIHMt IllicfoPMt van de regering van diverse 'uiteengezet in een beleidsnota en, .„QmII IiWIIIvII IIIIMvIvll# zyden worden belicht Bovendien wii weten hoeu erover denkt Vanafhalfaugustusworden kunt u zich dan al opgeven voor (J heeft inspraakvoor erbeslist voorlichtingsdagen gehouden in inspraak. Dejuiste data en wordt üw mening kan van invloed ütrecht, Groningen, Harlingenen plaatsenvindtuindebrochure. zijn op het beleid. Den Helder. Deze vinden plaats m ftnrin - op zaterdageninde vorm van yaonia MiaJlIVIll Inspreken begint met lezen. devoorstellen l.uwreaktietotl december 1976 Met de bon kunt u een gratis .SA BB BBi rechtstreeks sturen aan de brochure aanvragen! Daarin vindt H minister yanVolkshuisvesting en uo.a. een samenvatting van de ifoimtelijke Ordening, beleidsnota en gegevens over Mj| stuurmijbrochure(s) B VanAlkemade!aano5,uenHaag. voorlichtingsdagen en inspraak- 99 overde Waddenzee B 2.viadevoorlichtingsdagen mogelijkheden. De beleidsnota ligt aansluiting zoeken bijéén van de totl5septemberterinzagebijalle JSj A inspraakgroepen. openbarebibliotheken, gemeente- B H 3.uwreaRBetz.tnadertoelichten en provinciehuizen en kamers van B B opeenvandehoorzittingenvande koophandéi. B Raadvanadviesyoorde Daamaastisdenotatekoop B B ramtelijkeordening.Laatbyuw via dé boekhandel. Ookkuntu'in SB woonplaats 9B reaktie weten of uhierop pnjs stelt bestellenbij de Staatsuitgeverij, mm M Christoffel Piantijnstraat, Den Haag, B Deze bon sturen aan het B ilfiJJnnt" tel. 070-814511; tijdens de B minisfèrie van Volkshuis- B WaBBtlUCT, inspraakperiode (tot 1 december a vesting en Ruimtelijke mt CtfStlly 1976) voor f 3,50 (exci. verzend- B Ordening, afdeling Voorlichting, B J.h Ja minictai>WU>P kosten). B Van Alkemadeiaan 85, ®an qe milllSWr WWIÏ Publikatie van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In een actie, waarmee zij in het bijzonder druggebruikers wil berei ken, waarschuwt de Vereniging van Reclasseringsinstellingen tegen de risico's die mensen lopen als in het buitenland drugs in hun bezit wor den aangtroffen. Vrijheidsstraffen van vijf, zes jaar of nog langer zijn in die gevallen geen uitzondering. Op het ogenblik zitten in buiten landse gevangenissen dan ook hon derden Nederlanders samen duizen den jaren vrijheidsstraf uit vanwege drugs. Nederland is tegenover drugge bruik en druggebruikers aanzienlijk toleranter dan andere landen. Anders dan Nederland maken vele landen strafrechtelijk geen onderscheid tus sen soft drugs en hard drugs. Omdat in Nederland b.v. het roken van een stickie als vrij onschuldig geldt, kan voor veel gebruikers het meenemen van een voorraadje als zij naar het buitenland gaan haast vanzelfspre kend zijn. Andersom is het voor ve len aantrekkelijk om in het buiten land, met name in de producerende landen, b.v. hasj te kopen om mee terug te nemen. Worden zij daarmee dan opgepakt, dan is een langdurige straf doorgaans het gevolg. Maar het zijn niet alleen drugge bruikers, -smokkelaars en -hande laars die dat risico lopen. Het komt voor dat mensen in goed vertrouwen voor een ander een auto of caravan over de grens brengen, waarin drugs verborgen blijken te zijn. Ook zij worden zwaar gestraft. Dat geldt ook De gouden droom voor mensen die lifters bij zich heb ben, die in het bezit blijken te zijn van drugs. Niet alleen de lifter is strafbaar, maar ook de chauffeur die hem meenam. Behalve dat de straffen vaak uit zonderlijk lang zijn, zijn bovendien de gevangenissen in het buitenland meestal veel slechter en strenger dan de Nederlandse. Dan zijn daar nog problemen als het isolement door taalmoeilijkheden en weinig of geen bezoek, voedselproblemen, financiële zorgen, enz. Echtscheidingen als ge volg van langdurige straffen komen aan de lopende band voor. FINANCIËN EN ECONOMIE AMSTERDAM, 21-6. De verwach te gekonsolideerde nettowinst van NV Centrale Suiker Maatschappij (CSM) over het op 1 oktober 1975 begonnen boekjaar 1975-1976 zal ho ger zijn dan over 1974-1975 (f 17,i min.). Dit is gebaseerd op de gang van zaken in de eerste helft van het lopende boekjaar bij de moeder maatschappij en deelnemingen, al dus de CSM in een tussentijds be richt. De prognose van een hogere winst wordt verder ondersteund door de indicatie die nu al over de twee de helft van het boekjaar aan wezig zijn, al wordt de verkoopop brengst van suiker, voor zover deze boven de interventieprijs ligt, in meerdere mate dan in vorige jaren beïnvloed door de overschotsituatie in do EEG. BREDA, 21-6. Het recente diepte punt van de Nederlandse conjunc tuur blijkt al in juni 1975 te heb ben gelegen. Onze economie be vindt zich dus al weer een jaar in de opgaande fase van de conjunc tuur. Wanneer in aanmerking wordt genomen dat de duur van een con juncturele opleving in Nederland gemiddeld 23 maanden bedraagt dan is de weg naar de (op vandaag al weer voor de helft afgelegd. Aldus dr. J. G. Post (ABN) tijdens een bij eenkomst van het Nederlands Insti tuut voor het bank- en effecenbe- drijf en de vereniging voor de effec tenhandel dn Breda. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21-6. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 393 dieren aangevoerd. De prijzen wa ren voor: luxe paarden 2300-3450; werkpaarden 1250-2200; oude paar den 1200-2100; 3-jarige paarden 1125-1900, 2-jarige paarden 775-1475; veulens 450-1100; hitten 700-1200; ponies 175-575. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,20-f 5,10; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 4,60- f 5,40. De handel was gedrukt. De eicrveilingcn BARNEVELD, 2-16. Aanvoer 1.352.910 stuks, stemming vlot. Prijzen: (in guldens per 100 stuks) Eieren, van 50 gram 11,07; 55 gram 12,69; 60 gram 13,94 en 65 gram 15,14 LAND- EN TUINBOUW 3. Geërgerd richt Eric zijn schreden naar het voordek, om te onderzoeken wat het la waai te betekenen heeft. Hij ziet dat heer Halfra en Erwin heftig gesticuleren staan te schreeuwen tegen Svein Langtand, die hen met opeengeklemde lippen en een gevaarlijke schittering in de ogen aanhoort. Het is de laat ste aan te zien dat hij genoeg heeft van het gepraat en aanstonds tot handelen zal over gaan. En hoe dat handelen zal zijn. is voor Eric - die de reus kent - geen vraag. Dat loopt op een woeste vechtpartij uit. De komst van de Noorman doet het ge schreeuw verstommen. „Wat is hier aan de hand?" vraagt Eric. „Waar maken jullie ruzie over?" Afwachtend kijkt hij van de een naar de ander, maar geen van drieën geeft ant woord. Erwin staart nors naar de grond, heer Halfra trekt zich beschaamd terug en Svein drdait - na Eric even fel aangekeken te heb ben - zijn hoofd om. „Het schijnt dat deze grote kerels, die daar net nog zo goed van de tongriem gesneden waren, plotseling niet meer spreken kunnen", zegt. Eric sarcastisch. „Pum Pum. vertel jij eens waar de ruzie over ging, jij hebt er bij gestaan". Benauwd kijkt het kereltje hem aan. Hij wil niet voor verklikker spelen, maar een bevel van koning Eric kan hij toch ook niet negeren. „Pum Pum is wel bij geweest", hakkelt hij, „maar Pum Pum niet wetend waarom Erwin opeens zo hard schreeuwen", „Zo, dus jij bent begonnen", wendt Eric zich geladen tot zijn zoon. Hij herinnert zich nu dat de jongen zich stilletjes uit de voeten maakte toen hij met Winonah en Astara in gesprek was en meent het nu wel te be grijpen. „Het ging natuurlijk om de verdeling van het goud", vervolgt hij, Erwin strak aan ziend. „Wat daaarover te zeggen viel, heb ik al gezegd, daar heb jij niets aan toe te voegen, begrepen? Ga uit mijn ogen en bemoei ie in het vervolg niet ongevraagd met zaken die je niet aangaan". De jongen slentert treiterend langzaam weg in de richting van Axc, die op een afstond zwijgend heeft toegezien. „En jullie?" zegt hij dreigend tot heer Hal fra en Svein. „Zijn jullie soms van plan door le gaan met ruzie maken? Dan blijf ik nog oven!" De edelman schraapt zijn keel. „Ik, ah, ik was geloof ik een weinig opgewonden, omdat Astara in het twistgesprek betrokken werd. Wij moeten hel maar vergeten on cr niet meer over spreken". Doch Svein blijft zwijgen en vermijdt Erie's blik. Het ligt de Noorman op de lippen hem le verwijten dat hij ruzie maakt met een kind. maar hij houdt die woorden terug. „Hij is eigenlijk geen kind meer", stelt hij een weinig verbaasd vast, terwijl hij naar de gestalte van zijn zoon kijkt. Hij merkt aan de houding van de jongen dat deze nog lang niet bedaard is en ook het stugge zwijgen van Svein voorspelt niet veel goeds. „Dat moet veranderen", peinst hij bezorgd. „Het schaadt de goede geest van do troep". Aardappelen zijn duur, en ze zul len dat voorlopig ook wel blijven. Wel is het jammer dat men voor zo'n prijs vaak aardappelen op ta fel krijgt waar letterlijk, reuk noch smaak" aanzit. Tot de kleine dage lijkse vreugden behoort toch zeker rok de puur-hollandse schotel geu rige aardappelen. Sommigen van ons herinneren zich dit evenwel al leen nog maar van vroeger. De oude landrassen zijn verdrongen door nieuwe, meer produktieve rassen. Jammer dat bij de keuze weinig of geen rekening werd gehouden met de wensen van de consument. Hoewel, er is één kweker, die kon sok went wel op die, bijna vergoten, lekkere smaak mikte. Dit. was Pieter de Swart, een kleine boer in Fries land. Hij nam 18 jaar lang. samen met zijn vrouw Hinke, kookproeven van al zijn nieuwelingen. Hij had succes en gaf zijn nieuwe ras de zeer toepasselijke naam „Lekkerlan- der*'. Een aardappel met oen koste lijke smaak, gemakkelijk te schrab ben en te schillen, geschikt om te ko ken als om te bakken. In ons land breidt het areaal zich sterk uit, zo dat de Lekkerlander vrijwel overal te koop is. Een gunstige ontwikkeling juist nu wij weer wat meer gaan letten op de „kleine geneugten van 't leven".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5