„Stad en Lande" (twee bussen) trok naar de stad Gent Dorstende bedrijven nog niet uit problemen met regenval Reis met drie hoogtepunten STREEKNIEUWS Familie omgekomen in Frankrijk STREEKNIEUWS Schiettuig bekijken 4 (Van onze redakteur) GENT, 19-6. Ecu Stad en Lande-exkursie is traditie getrouw een perfekte melange van historie beleven en gezelligheid en de zaterdag gehouden jaartrip naar het Belgische Gent was daar weer een gaaf voorbeeld van. Gent: drie unieke historische bouwwerken stonden geprogrammeerd: de Sint Baafskathedraal, het stadhuis en het Moederklooster van de Zusters Kindsheid Jesu. Twee volle bussen reden de Stad en Lande-leden naar deze specima van Vlaamse schoonheid toe. Het beroemde schilderij van Sint Havo in de 'Sint-Haafskathedraal te Gent. Zaterdag dus de dag van de drie historische vliegen in één klap voor de Zierikzeese oudheidkundige vere niging, gelijk vallend met de weérs- omslag, want .ook de dorstige Vlaam se aarde dronk het hemelvocht in met een gretigheid, die aan wellust grensde. Óp zo weinig kilometers van hier dan de Sint-Baafskathe- draal, gereed gekomen - na een ge- komplicéérde voorgeschiedenis - in het midden van de 16e eeuw. Data uit het verleden zijn nog exakt bekend; op 29 augustus 1559 werd in de pas voltooide kerk het 23ste kapittel van het Gulden Vlies gehouden en even later kreeg de kollegiale kerk de rang van kathe draal. Overigensdit onvervang baar kunstwerk was een werk van eeuwen; ijver, godsvrucht en het niet-tellen van de tijd hebben in vroeger eeuwen het aanzien gegeven aan een bijna onwerkelijke kombi- natie van architektonische inventivi teit en estetische volmaaktheid, waarvan het imponerend resultaat tot in onze dagen valt te bewonde ren. Kunstwerken Interieur en kerkmeubilair schij nen uit een andei'e wereld, ver ver wijderd van onze plastickultuur en het snorrend geweld van een gemo toriseerd en gemechaniseerd bestaan. Alles - of maar iets - opsommen uit deze kerk is al meteen ondoen lijk, omdat deze Gotische schrijn een menigte kunstwerken herbergt, w.o. het uit 1624 stammende schilderij: „Sint Bavo treedt in het klooster" van P. P. Rubens en in één der ka pellen het tijdloze meesterwerk van Hubert en Jan van Eyck „Het Lam Gods". wel ieder hoe lang dat allemaal terug ligt in de tijd. Nee, in hét Klooster van de Zus ters van de Kindsheid-Jesu te Gent, komt men niet iedere dag. Zaterdag dus wel, om het fraaie trappenhuis te zien, met het ooit liefdevol en handvaardig geschapen houten beeldhouwwerk en dé overdonderen de muurschilderingen met Grieks mythologische motieven. Even stil staan in het Binnenhof, waar Thana- tos, met zijn zeis de vluchtige uren van de aardbol weg maait; een uniek stukje stukadoorkunst. „Waterzooi" Intussen reageert een maag niet op historische impressies en stelt ande re eisen. Opgemarcheerd derhalve naar het restaurant „Waterzooi", een guitig Vlaamse naam voor een ge recht, dat hier ook driftig wordt, ge serveerd, ditmaal met kip drijvend in een groene kruidensaus. Niemand had pijn aan de neervallende regen, niet eens zo fel en kontinu trouwens, want iedereen wilde instemmen met het agrarisch klaagkoor om hemel water, dat in de lage landen - en ver daarbuiten - werd gehoord. Stadhuis Waarom niet langer getoefd daar na in de Jan preydelstraat en de Koornlei? Dat was alleei} maar om fluks bij het stadhuis te komen, dit maal te bezichtigen, met als belang- De charmante Binnenhof (lSe eeuws) van het Moederklooster Zrs. der Kindsheid Jesu. rijke trekker, de Pacifikatiezaal uit de 16e eeuw. Tip voor Gentvaarders: niet lang stil staan op de St. Michiclsbrug, waaronder het roetzwarte water van Gents bedorven aqua-klimaat stroomt. De Vlamingen hebben het ver la ten komen en verlaald betekent dat: het stinkt. Zalen Het stadhuis: een strak labyrint van zalen, buiten elke vergelijkbare proportie; bruin van eeuwenoud ei kenhout en met laat middaglicht dat door de kleine karrê's van eindeloos veel vensters toeft op het meubilair en de vloeren. Zalen, zalen, zalen na de hoofdingang en de vestibule: de kapel van de schepenen van Ghedee- le, en van de schepenen van de Keure, de gemeenteraadzaal en de pompeuze Arsenaalzaal, waarin ooit de schepenen ontspanning zochten na ernstige bezigheden; schouwto neel van 17e eeuwse toneelspelers, akrobaten, marionettenspelers of zo maar komedianten. Thee in Afsnee Om ook nog wat Pallieterse im pressies op te doen, werd Gent verla ten en gereden langs de wegen in de buurt van de Leie, die telkens op blonk tussen de overgroene oevers. Niemand zou de naam van zo'n dorpje kunnen raden of zelfs maar verzinnen: Afsnee. In dat vlek de thee in het restaurant Paddelhof, dat zichzelf bij de bezoeker introducert op een volgeschreven bord: „Hier leven we gelijk over 50 jaren; met goede produkten, zonder machinen, maar met onze handen. We doen al les wat we kunnen, niets meer. Het is maar één leven. We werken meer dan 80 uur per week. Hef is genoeg voor goed te doen. Carpe Diem". Zuidelijke poëzie Kijk, dit is zo Vlaams en vol zui delijke poëzie, even evident mis schien wel dan de verwachting dat het schilderij „Het Lam Gods" in de Sint Baafs - na de apocalyps - een plaatsje in de hemel zal krijgen. Maar er was ook een werkelijkheid van deze tijd: een stukje van een vlaai (een klein stukje) kostte vijf en dertig franc, dat is bijna een rijks daalder. Op het gevaar af voor Hol landse centenpietlut te worden uit gemaakt, waag ik het er op dat el lendig duur te vinden. Het was trouwens de laatste uit spatting in België, want fluks ging de bus rijden door het Vlaamse en Zeeuwse land om tijdig de boot te Breskens te halen. Om acht uur 's avonds was iedereen weer thuis. Gelukkig en uitgeput. Het regende nog! KERKWERVE Bejaarden maakten fantastische reis Donderdag jl. maakten de bejaar den van Kerkwerve hun jaarlijkse reis. Deze keer was het reisdoel: de Belgische kust. Om 8.00 uur vertrok ken een kleine veertig bejaarden en een deel van het oranjecomité, dat zoals gewoonlijk de reis mogelijk maakte, vanaf de Weelweg te Kerk werve. De eerste stop was in Sluis waar werd koffie gedronken. Om ongeveer één uur wachtte een heer lijke broodmaaltijd op de bejaarden, in Knokke, België. Daarna toerde men heerlijk rustig langs de kust, waarvan allen zeer genoten. Lang zaam aan zakte men weer terug richting Zeeland. Weer over de Wes- terschelde met de boot van Bres kens naar Vlissingen. In „Zeelandia" te Colijnsplaat werd de warme maaltijd gebruikt. De bejaarden lie»- ifii zich deze goed smaken. i>|> weg i terug naar Kerkwerve dankte me- vrouw Baerends namens de bejaar den. Een woord van dank had zij voor de chauffeur, de heer Van Aken, zuster A. Werkman die zoals bleek niet gemist kan worden, en het Oranjecomité die de reis orga niseerde. De voorzitter van het Oranje comité dankte de bejaarden. Hij vond het fijn dat er elk jaar op nieuw toch weer genoeg bejaarden belangstelling tonen voor een reis. Hij verrastte verder de bejaarden met de boodschap dat ze op Kerk werve, na drie jaar een stille in tocht, ingehaald zouden worden door muziek. Dit was mogelijk ge maakt door de fa. M. H. Jonker- Landman waarvoor ieder zeer er kentelijk tvas. Zodoende stond de harmonievereniging „Nut en Uitspan ning" te Zonnemaire te spelen toen do bejaarden om even acht uur weer op het dorp arriveerden. De stoet ging enkele rondjes door het dorp tot op de Ring werd gestopt. Daar stapte allen uit en werd nog even geluisterd naar het muziekkorps. Enkele bejaarden dansten zelfs nog een rondje. Zo kwam aan deze schit terende dag ^en fijn slot, NIEUWERKERK Benoeming Onze dorpsgenote mej. B. A. Ren tier, onlangs geslaagd aan de Chr. Pedagogische Academie te Middel burg is per 1 augustus a.s. benoemd als onderwijzeres aan de Protestants Christelijke basisschool „De Ark" te Geldrop (N-Br.). OOSTERLAND Opbrengst zendingscollecte De opbrengst van de maandelijkse huis-aan-huiskollekte ten bate van de Mbuma-zending, die onder lei ding van de heer D. I. van de Velde wordt gehouden door Joke Bakker, Marco Goudzwaard/ Ineke van Haaf ten, Saar Joppe, Qurina en Rianne van der Maas en Edie en Kees Meerman, bracht in de maand juni op de som van f 217,45, waar voor dank aan diegenen die dit werk steeds -weer gedenken \Villen, en- niet minder aan de leiding en de kollektanten. Oud papier voor de Zending Zaterdag 26. juni hoopt men weer oud papier op.'te halen ten bate van het werk van .de Mbuma-zending. Omstreéks negen uur'gaat men star ten met traktor en wagen, en de in gezetenen worden-beleefd verzocht, zo mogelijk, het oud papier etc. ge bonden aan straat of trottoir gereed te leggen. BRUIN1SSE Afsluitboom vernield In de nacht van zaterdag óp zon dag is een der afsluitbomen met me chanisme op jachthaven „Aqua Del ta" te Bruinisse door onbekenden vernield. De schade bedraagt onge veer twintigduizend gulden. De rijkspolitie te Bruinisse stelt een ohr derzoek in. Bezemwagen Woensdag 23 juni komt de bezem wagen weer in Bruinisse om de stra ten te reinigen. Autobezitters wor den verzocht hun voertuig tijdelijk elders te parkeren zodat de wagen vrij doorgang heeft om te vegen. DEN HAAG, 22-6. In Bretagne in Frankrijk is maandag een Delfts ge zin van vier personen bij een auto ongeluk omgekomen. Het zijn de 35- jarige ingenieur B. Daniels, zijn 36-jarige vrouw Jeanne-Elisabeth Boot en hun beide dochters Elisa beth (10) en Irene (6). Het ongeluk gebeurde nabij Van nes in Zuid-Bretagne. Hun auto kwam plotseling op de linker weg helft terecht en botste frontaal op een vrachtwagen. Waarschijnlijk is oververmoeidheid de oorzaak van het ongeluk, zo vermoedt de Franse politie. Crypte Middenbeuk en hoogkoor, zij en transkapellen (25 in totaal) met alle versieringen, meubilair en kunst in pluriforme uitingen, zou al dagen van kijken en studeren vergen, maar de lijd - wat is een dag - dringt al aan de Crypte te bezoeken, een ar cheologische merkwaardigheid van de eerste orde, die de oppervlakte van het hoogkoor onderwelft. Het oudste gedeelte stamt uit het midden van de 12c eeuw met o.m. herinneringen aan een der promi nentste bisschoppen, die de kathe draal groot en belangrijk maakten Monseigneur Triest, die zich ook op sociaal terrein bewoog cn die stich ter zou ztfn van de nog bestaande „Gentse Floralleën". Vroeg»' MitMeleeu wen Enfin, alle Stad en Landers daar rondlopen onder de bcdauwing der eeuwen, kundig voorgelicht door een fikse pater, die de ingewikkelde de tails van de bouwgeschiedenis uit dc mouw schudde en iets wist over te dragen van die merkwaardige over gang van een oorspronkelijk Ro maanse naar een Gotische kerk. De Crypte bleef behouden als mo nument uit de vroege middeleeuwen en gaande onder het transept, beseft DEN HAAG, 22-6. Dc regenval van het afgelopen weekeinde is <loor de dorstende landbouw- en vee houderijbedrijven ervaren als „heel gunstig" lol „een druppel op een gloeiende plaat". De regenval, hier en daar overvloedig, heeft de problemen van veel bedrij ven weliswar verlicht, mar zeker nog niet opgelost. Bij ht Landbouwschap ging men er vanuit dat in het algemeen dc grootste problemen wel opgelost zouden zijn waneer het een paar dagen achter elkaar zou regenen. Voor enkele gebieden met „ovrvloedige" rgenval is dat ook uit gekomen. De regen ds echter in zeer wisse lende hoeveelheden gevallen in hel zuidwestelijk kleigebied, West-Bra bant en Zeeland, waar men door de bodemgesteldheid toch al minder last heeft van droogte viel op som mige plaatsen volgens een woord voerder van de ZLM (Zeeuwse Landbouw Maatschappij meer dan dertig millimeter. De regenval noemt men hier „heel gunstig. Daar entegen viel juist in de drooglege- voeliger gebieden, zoals de zand gronden in de Kempen, volgens de ze woordvoerder minder dan tien millimeter. De bedrijven in deze gebieden hebben het volgens hem daardoor nog steeds moeilijk. Voor ZIERIKZEE Vogelleven in de Zuidhoek-inlagen Uit de vogelwaarnemingen, waar van verslag wordt uitgebracht in het laatste nummer van „STERNA'', verenigingsorgaan van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land, blijkt dat ook in het Haven kanaal van Zierikzee soms interes sante waarnemingen kunnen worden gedaan. Op 28 februari van dit jaar vertoefden in de haven nl. een pa relduiker en eèn rood-halsfluit. Uit de „Sterna"-mededelingen blijkt dat ook niet-alledaagse waar nemingen konden worden gedaan in de nabije omgeving van Zierikzee, en wel in de Zuidhoek-inlagen. Waarnemers signaleerden daar na melijk: een zomertaling, een buizerd een blauwe kiekendief, een smelle- ken, een grauwe franjepoot, twee grote sterns, twee visdieven, vier Noordse sterns, twee dwergsterns, een gele kwikstaart, een kleine ka- rekiet en een putter. In de Zuid- hoekinlagen overwinterden 30 klu ten, op 23-4-1976 werden er 132 klu ten geteld. Verder in januari-fe- bruari dertig sneeuwgorzen. Geslaagd Voor het selcretaresse-diploma slaagde dezer dagen aan de Chr. Scholengemeenschap voor Economi sche Beroepsonderwijs in Zeeland te Middelburg, onze stadgenote mej. Marianne ten Haaf. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft bij het onderzoek naar de twee roofovervallen, die gewapende Chinezen op andere Chi nezen in Amsterdam pleegden, meer en meer de zekerheid gekregen dat de handel in heroine de achter grond van een van de overvallen vormt. AMSTERDAM. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) in Amsterdam vreest een toenemen de werkloosheid onder de hoofdste delijke onderwijzers en kleuterleid sters. Om die werkloosheid tegen te gaan vraagt zij van het rijk en de gemeente een verlaging van de leer- lingenschaal. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Volgens de Franse krant „France Soir" van maandag, zijn de Amerikaanse ambassadeur in Liba non en zijn economische adviseur, in opdracht van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie P.L.O. vermoord, „om de Verenigde Staten te straffen voor hun steun aan de Syrische in terventie in Libanon". LISSABON. Als zondag a.s. ge neraal Antonio Ramalho Eanes tot president van Portugal wordt geko zen, „zal geweld onvermijdelijk zijn, omdat hij geen waarborgen heeft ge geven aan de werkende klasse". Dit heeft de linkse majoor Otelo Saraiva de Carvalho maandag op een pers conferentie in Lissabon verklaard. MANILLA. Op last van president Ferdinand Marcos hebben de Filip pijnen maandag 100.000 dozen sardi nes in blik naar de Zuidafrikaanse exporteur teruggestuurd. OTTAWA. In Canada blijft het luchtverkeer ontwricht, ondanks een tweetal gerechtelijke uitspraken, waarbij zowel de piloten als de luchtverkeersleiders worden opge roepen het werk le hervatten. PRETORIA. Dinsdagochtend vroeg zü" «n het Afrikaanse woonoord Na- mclodi, 19 km ten oosten van Preto ria, dat maandag liet toneel van hef tige botsingen was, twee gebouwen in brand gestoken. TEHERAN. President Anwar Sa- dat van Egypte en Sjah Reza Pahlevi van Iran zijn van mening dat de Derde wereld recht heeft op een „billijke prijs" voor zijn grondstoffen en ook rechtstreeks aanspraak maakt op toegang tot de moderne technolo gie". deze bedrijven is de regen van het weekeinde eigenlijk maar „Een druppel op een gloeiende plaat" ge weest. LONDEN. Koerdische opstande lingen in het noorden van Irak heb ben hun guerilla-oorlog om autono mie hervat na een pauze van vijf tien maanden, zo heeft een woord voerder van de Koerdistaanse demo cratische partij (K.D.P.) maandag in Londen meegedeeld. Negentig Iraak- se militairen zouden gedood zijn. BEIROET. Syrische troepen rond het vliegveld van Beiroet begonnen dinsdag hun wapens en tenten te pakken, ter voorbereiding van hun vertrek uit het gebied, in overeen stemming met het nieuwe bestand in Libanon. Versimpeling- sociale stelsels DEN HAAG, 21-6. De regering acht het „niet-verantwoord" langer te wachten met het vereenvoudigen van de stelsels van sociale voorzie ningen. Een ambtelijke projektgroep zal ziich op korte termijn gaan bera den over wenselijke wijzigingen in zowel de uitvoerings- en beheers structuur als in de stelsels. De mi nister-president en de ministers van financiën en van sociale zaken heb ben dit aan de Tweede Kamer mee gedeeld. ALDERSHOT, 22-6. In wat geldt als een radicale breuk mét het om zichtige en discrete verleden, gaan de Bi;itse wapenfabrikanten dinsdag en woensdag op de Engelse leger plaats Aldershot nadrukkelijk aan de weg timmeren. In en om een reusachtige tent zet ten 125 fabrikanten van oorlogsma teriaal daar hun paradepaardj es in de etalage voor potentiële kopers uit omstreeks tachtig landen. Zeker een twintigtal buitenlandse legers laten hun stafchef een kijkje nemen. Tijgers stierven in VS OMAHA, Nebraska, 21-6. In de dierentuin van Omaha in de Ame rikaanse staat Nebraska zijn in het weekeinde vijf van 's werelds zeld zaamste tijgers gestorven na een anti-wormbehandeling. De betrokken Sumatraanse tijgers staan op de lijst van met uitsterven bedreigde wilde dieren. In de Ver enigde Staten zijn er nu waarschijn lijk nog maar zeven over. Hoog' klimmen SCHIPHOL, 22-6. Om te proberen de 7403 meter hoge berg Isior-O-Nal te overwin nen in het westelijk gedeelte van hel Himalaya-gebergte, zal op 1 juli de uit aóht leden bestaande expeditie van de Nederlandse bergsportvereni ging van Schiphol naar de voormalige Pakistaanse hoofd stad Rawalpindi vertrekken. De leider van deze expeditie, de 22-jarige Haagse verkoper Ruud van Maastricht is maan dagmiddag al van Schiphol vertrokken om ter plaatse de nodige voorbereidingen ie treffen. De Istor-O-Nal is een van de hoogste lojtpen van het Pakistaanse Hindukush-ge- bergie, de meest westelijke berggroep v an de Himalaya. De top is slechts éénmaal be klommen door een Spaanse expeditie. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Hieronder volgt dc uitslag van de wedvlucht Bourgcs. Afstand 523 km In concours 217 oude duiven. Hiervan was de eerste te 9.54 uur en de laat ste te 10.08 uur thuis L. J. Fonteine 1, 5. 11. 14. 38. 39; H. Merle en Zn. 2. 3, 10, 15. 18. 20. 21. 23. 24. 3G, 47; Noordijk-Hock 4. 19. 28, 52; A. C. Stoutesdijk 6, 9, 31; Feleus-Westenbrugge 7; A. Romeijn 8, 12, 50. 54; Jac. Dekker 13. 25; C. M. Verwest 16, 27. 30, 35, 53; P. H. v. d. Linde 17, 40; M. A. Gieskes 22, 37. 45. 48. 51; H. v. d Linde 26, 32, 44; .7. W. Blom 29. 42, 49; J. v. IJs- seldijk, 33; Schiettckatte-Stoutjcs- dijk 34-41; W. Blom 43, 55; N. Scher- penisse 46. Inmanden voor Chatcaoroux afst. 562 km op 24 juni van 18.00 tot 19.00 uur. Inmanden voor Compiegne afst. 260 km op 25 juni van 17.45 lol 19.15 uur voor de oude en jonge duiven. Klokstellcn voor Chatenuroux op 25 juni te 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4