Zierikzeese raad besprak stellingen verstedelijkingsnota Schoolkrant openbare school te Oosterland Inwoner uit Oude Tonge komt om bij verkeersongeval Oosterland Stad als „centrale kern' STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 22 juni 1976 Nr. 21913 3 ZIERIKZEE, 21-6. Dc gemeenteraad van Zierikzee, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, hield zich op de eerste kalenderdag van deze zomer ook bezig met de Verstedelijkingsnota, die - na doorgepraat te zijn in de verschillende gespreksgroe pen - is uitgemond in een konsept stellingen, ook voor wat Sehouwen-Duiveland betreft. De raad stelde zich achter de „stelling", waarin dc nuttigheid wordt onder schreven de steden leefbaarder te maken, met die restriktie evenwel dat dc „mogelijkheid te wonen, waar men „wil" niet aangetast mag worden, d.w.z. dat renovatie en rehabilitatie in dc eerste plaats op de huidige bewoners (Zierikzee) gericht moeten worden. De heer Becu had moeite met een lid uit de stelling: „aanwijzing van Zierikzee als centrum in de open ruimte". Juist omdat er geen woon- dwang kan bestaan, is hier sprake van een theorie, die in de praktijk niet kan worden ten uitvoer gelegd. Als er geen verplichting is ander zijds in Ziérikzee te gaan wonen, kan Zierikzeè achteruit gaan. De voorzitter onderlijnde de nood zaak Zierikzee als centrale kern te beschouwen. Dat komt o.m. tot uiting in de voorzieningen (zieken huis, scholen c.d.). De heer Verschelling wees op dé behoeften van de dorpen en stipte de „overloopfunktie" van Zierikzee voor de Randstad aan. Aanvullende maatregelen De voorzitter zei dat keiharde voorspellingen niet zijn te maken. Er is wel een overloopfunktie, maar Zierikzee moet die niet accentueren. De idee dat zeer velen uit de Rand stad hier komen wonen en dat de gemeente op voorhand voor hen hui zen zou moeten bouwen, is losgela ten. Bruikbaar echter is de stelling (Verstedelijkingsnota) dat Zierikzee een taak heeft, het geen impliciet in houdt dat aanvullende maatregelen dienen te worden genomen, zoals een „ekonomische stimulering en het scheppen van voldoende arbeids plaatsen, in verhouding tot de aan wezige bevolking". Ook „punt 5" uit' het concept stel lingen werd overgenomen, t.w." het beleidsvoornemen t.a.v. de konser- vering van grote open ruimten, w.o. het Midden Deltagebied, maar de re alisering van het beleidsvoornemen wordt betwijfeld, gezien het falen van het overheidsbeleid bij het open houden van de centrale open ruimte. W erkgcJ egenheid Een minder moeilijk punt is het streven naar werkgelegenheid in de eigen regio, althans wat betreft de wenselijkheid daarvan, mede om de mobiliteit in de woon-werkrelatie van Sehouwen-Duiveland naar West-Brabant of Rotterdam te ver minderen. Een loffelijk streven wordt ge noemd het terugdringen van het partikulier autogebruik en het be vorderen van het openbaar vervoer. De voorzitter sprak in dit verband van een „cri de coeur". Het punt krjjgt extra reliëf door dc nieuwe maatregelen m.b.t. het openbaar ver voer, die ook ongunstig zjjn voor de regio. Advertentie NUTSSPAARBANK dc ideale gezlnsbaiik! Termijn- 0 sparen niet hoge rente OÜWERKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. Een tolbrug wordt in de stellingen als een regionale achterstand erva ren. Konsentraties van althans be paalde voorzieningen dienen niet in West-Brabant, maar in Goes te wor den geconcentreerd en - indien mo gelijk - in andere regionale centra's (Zierikzee). „Mobiele mensen" De heer Den Boer wees nog op het zich vestigen van „mobiele mensen" te Zierikzee (zeelieden, vertegen woordigers e.d.). Deze mensen in het oog gevat, gaat de stelling „je moet hier werken om te wonen" te ver. Hij bepleitte regionale samenwer king; de voorzitter onderlijnde geen behoefte te hebben aan een typische „groeigemeente" (geen overloopfunk tie Rotterdam). Het gaat om een ge leidelijke en beperkte groei; die van gemeentewege niet extra dient be vorderd. Globaal inzicht De heer Verschelling zou de hele woonsituatie in een cijfermatig stuk verwerkt willen zien: zoveel woning zoekenden, zoveel mensen buiten Sehouwen-Duiveland, die hier wer ken, die nog in hun vroegere woon plaats werken, maar hier wonen of die werkzoekend zijn. Bovendien dient zekerheid te bestaan over het aantal nieuwbouwwoningen per jaar. Het gaat hem om een globaal inzicht. De voorzitter kon zo'n stuk wel toe zeggen; een soort „working paper" dus, dat gebruikt kan worden bij toekomstig overleg en beslissingen. Verschillende zaken De raad had in tweede instantie geen moeite met een aanvraag van de Stichting Katholiek Onderwijs voor - als belangrijkste verzoek - een af scheiding van een gedeelte van de gemeenschapsruimte als klasselo kaal. Motivatie: extra leerkracht na 1 augustus en „stimuleringsonder - wijs" (woonwagen-kinderen). In verband met toegebrachte scha de aan een lichtmast, gaat de ge meente een rechtsgeding voeren te gen A. G. en H. C. Stouten, tenein de de schade (f 1773,50) optimaal vergoed te krijgen. De raad ging akkoord met een herzie ning van de beloning van het perso neel vrijwillige brandweer. De her ziening houdt een verhoging in, ge relateerd aan verhogingen van amb telijke salarissen. Een salaris-voor stel gemeentepersoneel, ging onder de hamer door. Eervol ontslag werd verleend aan mej. J. C. Barends, als onderwijzeres aan de openbare basisschool „t Kof schip" per 1 augustus a.s. In de va- kature werd voorzien door benoe ming in tijdelijke dienst van mej. M. J. Lievense. De raad voteerde f 5, per deelnemer als subsidie van een boottocht van „De Zonnebloem". Enkele garantiebesluiten ten be hoeve van partikuliere woningbouw werden ingetrokken, op grond van een nieuwe regeling voor betrokke nen. Subsidies worden verleend voor restauratie van het pand Haven plein 6 (P. Verhage), Oude Haven 24 (P. J. R. Stenhuis) en Nieuwe Bo- gerdstraat 12 (J. Krakeel). Belangrijke beslissing De raad wierp zich hierna op een lijvig stuk met een zestal bijlagen, inzake de financiële medewerking aan restauratiesubsidies en rehabili tatiebedragen. Verder: het instellen OOSTERLAND. 21-6. Even voor de zomervakantie verscheen het tweede nummer van dc negende jaargang van De Schoolkrant, con tactorgaan van dc openbare basis school te Oosterland. In ccn „ten geleide" verstrekt het hoofd der school mededelingen het onderwijs betreffende. Alle klassen zijn nu ondergebracht aan de dr. Schutterstraat. In augustus a.s. komt ook de openbare kleuterschool naar deze school over. In het komende cursusjaar blijft het leerkrachtcnibestand onveranderd, zowel als de leerjarenindellng. Er zijn nu 5 leerkrachten aan de school verbonden, en cén vaklerares, zome de een ..part-time"' leerkracht. Er komen 28 nieuwe leerlingen op de school, en er gaan er 14 af, zodat na de zomervakantie weer begonnen zal worclcn met in totaal 113 leerlin gen (Dit getal was een jaar vroeger 138) De zomervakantie is van 28 juni tot 9 augustus, en de herfst vakantie van 18 tot 22 oktober. Het schoolsporen via de Rijkspost spaarbank wordt beëindigd omdat dit in de huidige omstandigheden geen enkele zin meer heeft. De oud- papicrophaling is stopgezet. Veel dank wordt gebracht aan de autobe zitters die met leerlingen wilden rij den naar Ouwerkerk om het aquari um in 't paviljoen „De Vier Bannen" te gaan bekijken. Verder een acht tal nuttige wenken voor ouders met jonge kinderen, cn op de volgende bladzijden komen de leerlingen van alle klassen aan bod. Over uitstap jes. schoolreizen, etc. Verder nog een bijdrage van een moeder, die memo reert dat het zo stil zal worden in de Groene Poort, nu de leerlingen straks uit de oude school zijn ver dwenen, een nostalgische ontboeze ming onder de titel: „Alles geht vorüber". Ten slotte nog een prijs vraag en een leuke tekening op de achterste bladzijde, die Kees van der Maas maakte In de Antwerpse „Zoo". Al met al weer een leuke uitgave van de „Schoolkrant'*. van een risikofonds i.v.m. deze sub sidies en bijdragon cn cle instelling van een gemeentelijk restauratie- en rehabilitatiefonds. Aan deze ontwikkeling naar een meer stabiele - en voor betrokke nen aantrekkelijke subsidie- en bij drageregeling - is een zeer langdurig overleg voorafgegaan. Dc gcinccntesckrctaris dc heer II. van Ommeren participeerde in dit overleg cn hy bleek op dc vergade ring ook dc belangrijkste deskundige in deze materie, vervat in een niet gemakkelijk toegankelijk stuk. Mecle-inspraak had de Provinciale Griffie, maar het te nemen besluit terzake behoeft goedkeur ng van G.S. Een vergelijkbaar stuk is ge presenteerd voor de gemeente Mid delburg. Kern van de zaak is dat de gemeente(n) financiële medewer king kunnen verlenen v.óórdat het king kunnen verlenen vóórdat het gen heeft gedaan; een vooruitlopen op dc financiering dus, die de par tikulier behoedt voor renteverlies. Het gaat hierbij niet alleen om res tauratie, maar ook om nieuwbouw, althans op die plaatsen, waarop voorheen bebouwing stond, zulks Ic rekenen vanaf 1 februari 1953. Risiko In antwoord op opmerkingen van de heer Becu merkte de voorzitter op dat het feitelijk zaken van Rijks belang betreft, waarvoor een fiat valt af te wachten. Er is een risiko voor de gemeente, maar dat is feitelijk een theoretisch risiko. Het z.g.n. stuwmeer-effekt wordt er door op geheven. De raad tilde vrij zwaar aan het misbruik maken van de re geling in dier voege, dat met res tauratiesubsidie herstelde panden c.s. nieuwbouw met rehabilitatiebij- d'ragen, objekten zouden kunnen worden van spekulatie. Derhalve is in de regeling een boetebepaling opgenomen, teneinde spekulatie tegen te gaan. Konkur- rentie (risikofonds) met de bankeu wordt niet be-oogd. De banken zijn doorgaans niet ge-interesseerd in gevallen zonder beschikking en soms zelfs niet als er wel een beschikking is. Uitgangs punt is niet de mensen te helpen, al worden die zijdelings wel gehol pen, maar de stadsvernieuwing te ondersteunen. In één der bijlagen is bepaald dat voor het risikofonds uit de gewone dienst een bedrag zal worden bestemd van f 250.000,- (Rehabilitatieregeling) en f 100.000 in het Risikofonds rekening-cou rant - overeenkomsten stadsvernie- wing. Op verschillende vragen en op merkingen gaf dc secretaris een na dere toelichting. De materie echter is dusdanig ingewikkeld dat belang hebbenden zich het best officieel kun nen (aten informeren. De „Stadsbe- rigten" zal overigens ook over dit onderwerp publikatie plegen. Openbare plantsoenen Bij begrotingswijziging werd be sloten tot het inrichten van een do- kumentatiecentrum voor ,,'t Kof schip". Een andere begrotingswijzi ging had betrekking op het onder houd van de openbare plantsoenen. De wethouder P. W. lichtte toe, dat er al te veel is gesnoept uit de pot, zodat voor het tweede half jaar aan vullende gelden nodig zijn. De droogteschade aan de plantsoenen bestaat, maar valt toch nog mee. Andere begrotingswijzigingen had den betrekking op het aanschaffen van uitigaansuniformen voor de brandweerlieden en de aanschaf van een container voor ,,'t Kofschip". Aankoop boerderij Aangekocht wordt van de heren G. A. en M. J. Kloet een perceel grond en bedrijfsgebouwen tot een bedrag van f 315.000,- te vermeer deren met eventuele belastings- schade. Het terrein is nodig voor uitbreiding van het industrieterrein. De heren Kloet krijgen medewer king voor de totstandkomiijg van een nieuw bedrijf aan de Straalweg, op grond die reeds in hun bezit is. Hel perceel aangekochte grond is 1.62.05 ha. Aan Dynamo Projekl Nederland BV wordt 1930 m2 grond verkocht in plan West VI. voor de bouw van vecrtienprcmicwoningcn. Totaalbe drag: f 123.665,78 (excl. btw). De heer Verschelling kreeg de me dedeling dat de gemeente geen in vloed heeft op de bewoning van de ze huizen. Rondvraag In onderling overleg werd beslo ten de „hearing'' (publieke raad) over verkeersvraagstukken woens dag a.s. wel te laten doorgaan, maat niet de vergadering over de Struk- tuurschets. Dc tijd van voorberei ding bleek te kort. De heer Groen wees op de gevaren van de Grote Kerk voor wandelaars. Dc zaak blijkt al opgenomen met P. W. als reaktic op een „ingezonden" in dit blad. De heer Verschelling wil ge meentelijke medewerking voor mo- lenreslauratiies. Met de molen in de Nobelstraat, schijnt dit volgens dc voorzitter in orde te komen. De mo len aan het Bolwerk „ligt'' moeilij ker .omdat deze reeds een rekreatie- ve bestemming heeft. Bctoiiinortelcciitrab- De lieer Den Boer viel fel uit tegen publikatie in het Flakkeese blad „Ons Eiland", waarin uitspraken staan t.a.v. de betonmortelcentrale die kant noch wal raken. Bovendien is geen hoor en wederhoor toegepast. De wethouder onderlijnde dat de ge meente destijds helemaal niet blij was met de plaats aan de Scheeps- timmerdijk, maar door het ontbre ken van een insteekhaven (voorzit ter) moest een tijdelijke vergunning worden verleend, want water is es sentieel. Er zijn nu besprekingen gaande met de direktie van de cen trale over inperking overlast, c.q. eventuele overplaatsing van het be drijf, dat nuttig is voor de regio. Het blijft een moeilijke zaak. De heer De Rijke wilde uitbrei ding van het aantal afvalbakken in de gemeente. De heer Den Boer had kritiek op de rekening-presentatie door de P.Z. E.M. Het te betalen bedrag plus voor schot op één accept-girokaart vond hij onjuist. Dit moet gescheiden, waardoor een gespreide betaling mo- geljjk wordt. Een termijn van veer tien dagen is trouwens voor veel mensen te kort. Hierna sluiting. Extra stimuleringsprogramma 1976 Ged. Staten hebben provinciale staten van Zeeland ter informatie overzichten doen toekomen van pro- jekten die kunnen worden uitge voerd in het kader van door de rege ring getroffen maatregelen ter be strijding van de werkloosheid. Het betreft hier de uitvoering van een drietal programma's, namelijk: het extra stimuleringsprogramma 1976, onderdeel materiaal-intensieve projekten in de burgex'lijke- en uti liteitsbouw en in de grond-, weg- en wagenbouw; het extra werkgelegen heidsprogramma 1975, onderdeel le veranties, en: de interim-maatregel voor jeugdige werklozen. Wat betreft het rayon Zierikzee, noemen Ged. Staten van het extra stimuleringsprogramma 1976 de vol gende objecten; aanbrengen A. W. L. Nieuwerkerk-Oosterland-Mastgat, in opdracht van het Waterschap Sehou wen-Duiveland; wegomleg bij jacht haven te Middenschouwen, in op dracht van b. en w.; bouwen kleed gebouw te Brouwershaven in op dracht van b. en w.; restauratie van het hervormd kerkkoor te Renesse, in opdracht van Herv. kerk (Mon, Zorg); bouw van een dorpshuis te Oosterland, in opdracht van b. en w. (C.R.M.); aanleg fietspad enz. en bouw excursieschuur te Wesler- schouwen, in opdracht S.B.B.; res tauratie van het pand Donkereweg 35 te Schuddebeurs, in opdracht van de heer Arkenbout (Mon. Zorg). Programma Nafuur- en Vogelwacht Sehouwen-Duiveland De Naluur- en Vogelwacht Sehou wen-Duiveland heeft voor de ko mende maanden de volgende excur sies op het programma staan: 11 juli, wandeling Heeslerlust te Schudde beurs; 18 september: excursies Slot Moermond, Renesse; 17 oktober: paddestoelenexcursie Domeinbos, Weslerschouwen, en 13 november: excursie naar het Dijkwater, Het winterprogramma voorziet voorlopig in twee avonden, namelijk op 1 oktober een avond in de rekrea- tiezaal van de Geref. Kerk te Haam stede over „onder water rond Sehou wen-Duiveland". en op 26 november: lezing met dia's, verzorgd door de vereniging „De Steltkluut" uit Z.- Vlaandercn. in De Poorter tc Zicrik- Nieuwe „Sterna" Dc nieuwe „Sterna", goed verzorgd verenigingsorguan van dc Natuur- cn Vogelwacht Sehouwen-Duive land, (twintigste jaargang, nummer 2). is verschenen. Dit nummer is ge ïllustreerd met leuke tekeningen van Henk Doornekamp. en bevat weer vele interessante bijdragen, zoals een artikel over de Schouwse bena mingen van „vuulten". (onkruid). Onkruiden komen ook aan de orde in oen stukje over „wieden cn enige vermoedelijk niet meer in Sehou- wen voorkomende onkruiden". Na tuurlijk wordt- in dit nummer ook 1 verslag uitgebracht van de gehou den vogelwaarnemingen. Stichting Zeeland De eerstvolgende bestuursverga dering van het Provinciaal Op- bouvtorgaan Stichting Zeeland wordt gehouden op vrijdagmiddag 25 juni aanstaande te Middelburg. In deze bijeenkomst zal o.a. afscheid wor- den genomen van de sekretaris- penningmeester de heer J. J. Claas. ZIERIKZEE Filmvoorstellingen in de Concertzaal Battle of the Bulge is de titel van de film die aanstaande vrijdag- en zaterdagavond wordt veitoond in de Zierikzeese Concertzaal. In de hoofdrollen van deze film over het Ardennen-offensief van 1944: Henry Fonda, Robert Shaw en Robert Ryan. In eon allerlaatste poging wil na- ai-Dui.tsland proberen een wending aan de oorlog te geven. Duitse kom mando's trachten achter de geal lieerden bruggen te bezetten, ver keer te ontwrichten en verbindingen te verbreken. Er ontstaan verschrik kelijke gevechten, waarbij de Ame rikanen terug moeten, achtervolgd door de „tijgerbrigade". Hel lukt de Amerikanen echter de Duitse tanks ver van hun benzinedepots te lokken en dan volgt de grootste tankslag uit de Tweede Wereldoorlog Zondag- en dinsdagavond draait in de Concertzaal Blazing Saddles, met onder andere Cleavon Little en Gene Wilder. Deze film is een wes tern, maar dan wel één van het dol dwaze en „maffe" soort. Een ko mische western dus, met vele „dol gedraaide" scènes. Geslaagd Aan de rijkspolitie-opleidings- school te Horn, slaagde voor wacht meester, onze stadgenoot de heer M. G. Leeuw. De heer Leeuw werd in middels geplaatst bij de rijkspolitie te Maasdam (groep 's-Gravendeel). Geslaagd Geslaagd voor het examen Hoger- beroepsopleiding Arbeidsmarktpoli tiek/Personeelsbeleid (H.B.O.-AP/ PB), gehouden te Rotterdam op 15 juni jl. slaagde de heer J. J. Hage- steyn, geboren te Zeirikzee, thans wonend te Leidschendam. De heer Hagesteyn is werkzaam bij de duinwaterleiding te 's-Gru- venhage. „De Schoolklapper" In het teken van het afscheid staat de laatste „Schoolklapper school krant van de J. W. v. d. Doelschool. In het bijzonder is dit het „laatste nummer'' voor de zesde klas, die immers de school gaat verlaten. In dit nummer daarom o.a. een toepas selijk gedicht uit de bundel,. Mag ik met je mee?", van Nel Benschop. In deze „Schoolklapper" verder weer leuke bijdragen van leerlingen over het schoolkamp en gedichtjes. SEROOSKERKE Exkursie Op dinsdag 29 april organiseert de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Sehouwen-Duiveland, een exkursie naar de proefboerderij „Westmaas". STOCKHOLM. Na de inzegening van hun huwelijk maakten de Zweedse koning Carl Gustaf en Silvia Som- merlath, nu koningin Silvia, een rijtoer door de binnenstad van Stockholm. „Nijver Schouwen" (Ingezonden) Bij de reportage van de jaarver gadering van de V.V.V. ..Renesse- Vooruit" werd reeds mc'ding ge maakt., dat ook dit jaar onder de ti tel „Nijver Schouwen' v.cer een tentoonstelling zal worden gehou den in het Slot Moermond en wel op 1, 2, 3, 5, 6 en 7 juli a.s. De ex positie is geopend 's middags van 2-5 uur en 's avonds van 7-9 uur. De tentoonstelling bestaat uit door b.ewoners van Schouwen met de hand vervaardigde voorwerpen of bijeengebrachte verzamelingen. Schouwenaren, die zich nog niet hebben aangemeld om de produkten van hun handen aan het publiek te tonen, kunnen zich n.og opgeven aan het organisatiecomité p/a V.V.V. ..Renesse-Vooruit", Kromme Reke 13, Renesse. V.V.V. ..Renesse Vooruit" Uitgesteld concert In verband met de minder gunsti ge weersomstandigheden moest het tentconcert van de akkordeonver- eniging „Semper Crecendo" uit St. Willebrord tot nader order worden uitgesteld. Het concert zou zaterdag 19 juni plaats vinden. „Renesse Ouverture" Onder het motto „Renesse Ouver ture" wordt woensdag 23 juni een eerste van acht speciale diensten ge houden in de Hervormde kerk. Me dewerking wordt verleend door het Hervormd Kerkkoor, het jeugdkoor „De Duinpiepers" en de muz'ekver- eniging „Luclor et Emergo' BROUWERSHAVEN Hoge opbrengst Rode Kruis-kollekte De jaarlijkse inzameling van het Nederlandse Rode Kruis Afdeling Brouwershaven heeft het mooie be drag opgebracht van f 4700,54 ver deeld over de kernen: Zonncmaire f 738,06, Noordgouwe f 1100.62. Drei- schor f 1101,07, Brouwershaven f 1760.79. Het totaalbedrag was f 555,94 hoger dan vorig jaar. Een hartelijk dankwoord aan alle gevers en geefsters en kollektanten. die hebben bijgedragen lot dit resultaat. Mede door hun steun is het Rode Kruis in staat vele taken te verrich ten. Voorgaande week nog heeft een inwoonster uit Noordgouwe een on vergetelijke vakantieweek doorge bracht in de „Valkenberg". Advertentie OOSTERLAND. 21-6. Omstreeks kwart voor twee gisteren (maandag middag). gebeurde op Rijksweg 18 onder Oosterland een droevig ver keersongeval. dat het leven kostte aan dc 77-jarige heer Corn. Jochcms uit Oude Tonge. De bejaarde man kwam met een snorfiets uit dc Breedcwcg gereden en sloeg vervolgens de rijksweg op /.onder voorrang te verlenen aan een truc met oplegger, bestuurd door de heer Oppelaar uit Leiden. Deze heeft nog getracht door uit alle macht te remmen de snorfietser te ontwijken, wat echter niet gelukte. De heer Jo- chems overleed ter plaatse: dokter Speelman uit Oosterland kon slechts de dood constateren. De man over leed aan nek- en wervclfracturen. Het stoffelijk overschot werd per ambulance naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee ver voerd. De chauffeur van de truc overkwam geen leisel, zijn wagen kwam in de slnol terecht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3