EERDERE SUBSIDIE-BATEN GEMEENTE BIJ Hartpatiënten-luchtbrug naar PARTICULIERE RESTAURATIES Amerika presentatie krottenplan voor de kleine kernen Vluchtelingen uit Libanon MOEILIJK MAAR NUTTIG CIJFERLIJSTJE Negers in opstand Eerste verkeers- deskundigen Twee vliegers omgekomen Brand om sensatie Delft levert 200e metaalkundig ingenieur af AGENDA REIZEN 2 Gemeenteraad Zierikzce Van fiktie naar feit ZIERIKZEE, 21-6. Onder de ingekomen stukken op de maandagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. II. de Meester, bevond zich een kol lege-schrijven aan de raad inzake de subsidie van restauratie van partikuliere eigen dommen. Krachtens de verfyningsregeling uit het Gemeentefonds krygt de ge meente eerder baten voor restauratie-subsidies, waarvan partikulieren kun nen gaan profiteren, in dier voege dat zjj ook eerder over het gemeentelijk subsidiegeld de beschikking krijgen. Een gemeentesubsidie uit tc keren in 1978, kan op grond van deze nieuwe ontwikkeling reeds in 1976 worden uitbetaald, hetgeen uiteraard gunstig is voor betrokkenen, terwijl voor de gemeente geen renteverlies optreedt. De heer Den Boer wees op het steeds groeiend gebruik van de sub sidieregeling en sprak zijn vreugde uit over de direkte uitkering van het gemeentelijk subsidie-deel. De heer Deurloo wees op de sterk gestegen kosten van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, verwerkt in de jaarrekening 1974-1975. Be paalde kosten kregen destijds een raming van i' 4300,-, terwijl de wer kelijke kosten t' 15.000,- bleken te be dragen. In het algemeen wilde hij de vinger aan de pols van de kos tenstijging houden, niet alleen bij de S.C.Z. trouwens. De voorzitter wees op het nadeel van de beperkte kredietbewaking en het ontbi-eken van tussentijdse begrotingswijzi gingen, waardoor men eerst aan het eind van het jaar de resultaten ziet. De heer Deurloo kreeg de toezeg ging dat de afdeling Financiën van de gemeente hierop zal attenderen. Pedagogisch Centrum Op grond van het ingezonden jaarverslag van het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland, wees de heer Becu op het feit, dat de helft van de Zeeuwse gemeenten het ge hele subsidiebedrag betaald, een an der deel iets en nog een deel hele maal niets. Wethouder Doeleman deelde mede dat de Ver. van B, W. en S. een kommissie instelde, die zich met deze materie bezig houdt. Htf herinnerde aan het destijds ge nomen besluit dat Zierikzee zou stoppen als niet 90% van de Zeeuw se gemeenten zou meedoen. Het gaat nu al de verkeerde kant op; Brui- nisse doet bv niet mee en Brou wershaven voor 75%. Overigens heeft Zierikzee tot 1 juli aan zijn verplichtingen voldaan. Het subsidiebedrag is 1' 12,75 per leerling; in 1977 wordt dat f 15,-. De heer Den Boer wees op het feite- Advertentie Dames- en heren- paraplu's in alle behe-de merken lijke rijkstakenkarakter van de af faire. De voorzitter wilde eerst het rapport van de officiële kommissie afwachten, waarna de raad zich op nieuw kan heraden. Draaiorgel vergunning Het kollege van B. en W. zond een brief aan de heer J. A. Poldermans te Grijpskerke, inzake een (eerder door hem gedane aanvraag voor een draaiorgelvergunning). De vergun ning kon niet eerder verleend, dan nadat de familie Rossen zal stop pen. De familie is echter zulks niet van plan. De heer Verschelling vond het vreemd dat het kollege die brief had be-antwoord, terwijl die aan de raad gericht was. Die veronderstel ling bleek onjuist; er was ook een brief aan het kollege en die is be antwoord. De heer Groen betreurde uiter mate het uittreden van Bruinisse uit de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. Waarmoet het heen als ver schillende gemeenten zo maar op stappen; dan wordt het onmogelijk gemaakt voor anderen. Het leek hem juist als er wat meer gemeenschaps zin werd getoond. De voorzitter was het hiermee tenvolle eens. Ook het kollege is hierover zeer teleurgesteld, even als de Ver. van B., \V. en S. Volgens de heer Groen moest ter zake van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland een principebe sluit zijn genomen voor 15 maart 1976, maar wethouder Doeleman deelde mede, dat hiervoor uitstel is gevraagd en verkregen. DEN HAAG, 21-6. Twee maanden geleden nog een wanhoopsidee van Bredanaar Henk Fievet, voorzitter van de Nederlandse hartpatienten- vereniging. Vandaag (dinsdag) een feit. De eerste Nederlandse hartpatiën ten gaan ruim twaalf uur vliegen om de hartoperatie te krijgen waarop zij in Nederland door allerlei oorzaken te lang moeten wachten. In het Texas Heart Institute in Houston, Verenigde Staten, zal dr. Denton Cooley, één van de bekwaamste en ervarenste hartchirurgen ter wereld, hen opereren. Na hen volgen er meer; de tweede groep moet over twee weken ver trekken en als het aan de heer Fie vet en de Nederlandse hartchirurg dr. P. J. van der Schaar, adviseur van Fievet, ligt dan gaat deze „hart- luchtbrug" door totdat in Nederland de hartchirurgische centra op de ge wenste kapaciteit draaien en de lan ge wachtlijst van vele honderden pa tiënten is geslonken. Min of meer noodgedwongen hebben de Neder landse gezondheidsautoriteiten hun zegen moeten geven aan deze ook door Fievet en Van der Schaar als noodsprong gekenschetste luchtbrug. De ziekenfondsen en ziektekosten verzekeraars betalen de kosten, be groot op ruim f 25.000 per operatie (iets meer dan een open hartoperatie in Nederland kost), mits aan enkele voorwaarden is voldaan. BAUNEVELD, 21-6. Het ministerie van volkshuisvesting ën ruimtèlijke ordening heeft maandag op een bij eenkomst in de Veluwehal in Barae- veld de weg aangegeven die gemeen ten kunnen bewandelen om. krotten in kleine kernen door nieuwbouw te vervangen. Staatssecretaries J. L. M. Schaefer presenteerde dit krot tenplan voor de kleine kernen. De staatssekretaris liet de, kamer leden, gemeentelijke en provinciale bestuurders weten dat de verkrot ting verder om zich heen grijpt. „We moeten af van die schandvlekken in onze dorpen en steden, dat zijn we ook verplicht ten opzichte van de mensen die er wonen, zij verliezen anders hun geloof in betere levens omstandigheden. Daarom presente ren we vandaag een plan, dat een praktische aanpak is voor het ver vangen van de krotten door nieuw bouw. Terugdringen Het krottenplan geeft stap voor stap a an hoe de verkrotting een halt kan worden toegeroepen en kan worden teruggedrongen. Veel deskundigen uit de bouwwe reld hebben zich op verzoek van de minister over het probleem gebogen. Het resultaat: mogelijkheden die ge meente en partikulieren ten dienste staan om dorp en stad hun karakter en funktie te laten behouden. Uiteraard komen hierbij ook de financiële problemen om de hoek kijken. De financieringsmogelijkhe den zijn nu uitgebreid met een mini- saneringsplan dat voorziet in de fi nanciële handreiking bij de bouw van een woning. De BNA heeft in opdracht van het ministerie woningen ontworpen die in de open plekken gebouwd kunnen worden. Aan de hand van talrijke .voorbeeLden .worden...de. apem.plek^.. ken op papier veryangen door nieuwbouw. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf doet in dit plan de aan beveling vooral de goed geïnfor meerde plaatselijke aannemer bij de bouwplannen in te schakelen. Op de bijeenkomst in Banieveld werd het eerste exemplaar vain dit krottenplahboek overhandigd aan het SGP-kameiiid ing. H. van Kos- sum. TILBURG. 22-6. Sinds dinsdag (vandaag) is er een niéuw beroep of ficieel geïntroduceerd in ons land, dat van verkéerskundige, want aan de nationale verkeersacademie in Tilburg hebben de. eerste verkeérsr kundigen uit handen van mr.' P. van Vollenhpven hun diploma-ontvangen. De heer; Van Vollenhoven zei het van groot belang te achten in Ne derland - vooralsnog hët-enjge, land in Europa - te kunnen beschikken over een instituut, waar een geïnte greerde verkeerskundige opleiding op kwalitatief hoog niveau wordt verzorgd binnen het hoger beroeps onderwijs. ATHENE, 22-6. Aan boord van het Amerikaanse oorlogsschip „Spiegel- Growe" zijn dinsdag 279 vluchtelin- gèn uit Libanon in de militaire ha ven van Piraeus aangekomen. Het waren 116 Amerikanen, 59 Britten, 25 Duitsers en Italianen, Grieken, Fransen en Nederlanders. De ambassades van hun landen zullen hen helpen bij de doorreis. DEN HAAG, 22-6. Een straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gis teren vlakbij het Belgische plaatsje Balen neergestort. De twee inzitten den van de verongelukte NF-5 B- straaljager van de Kon. Luchtmacht zijp om het leven gekomen. Het zijn de eerste luitenant H. W. M. Feeters (24) uit Utrecht, en de tweede lui tenant N. H. Theunissen (26) uit Apeldoorn. Beiden waren ongehuwd. Het toestel vloog boven Balen toen het. naar beneden dook en uiteen spatte; ov.er de oorzaak van het on geluk is nog niets. bekend. Veeteelt en droogte LUXEMBURG, 22-6. De minister van landbouw van de EEG, die maandag in Luxemburg aan een tweedaagse vergadering zijn begon nen, zijn daar gekonfronteerd ge worden met eisen van de Franse mi- nistér, Christian Bonnet, die in ver band staan met de droogte die Euro pa momenteel teistert. Bonnet wil dat er een bodemprijs voor melk vee. in Europa ingevoerd wordt, want, aldus zijn redenering, er groeit bij deze droogte geen gras ge noeg om de mèlkkoèien voldoende te eten 'te geven en het krachtvoer is te cluur. Dat kunnen de boeren niet betalen, aldus Bonnet. CAIRO. De Egyptische generaal Mohammed Hassan Ghomein, voor zitter van de permanente militaire commissie va nde Arabische Lige, is maandag benoemd tot opperbevel hebber van de voorgenomen Arabi sche vredesmacht in Libanon. CMJXAJb DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE „Een film over de meest menselijk* hond die ooit geelefd heeft", ver klaart regisseur Joe Camp over zijn nieuwe film „Benji". Benji is een grappige hond, die er een aparte le vensstijl op nahoudt. De hond geeft de voorkeur aan een zwerversbe staan, maar heeft toch vele vrien den. Dankzij Benji kunnen twee ont voerde kinderen, Paul en Cinchj, worden opgespoord. Dat betekent dat ook op een gelukkige wijze een einde komt aan hel zweversbestaan van Benji. (Deze ontroerende film voor het gehele gezin wordt in ons land uitgebracht door filmverhuur kantoor, „Euro-Centrafilm", bv.) De loononderhandelingen DEN HAAG, 21-6. Het ministerie van sociale zaken heeft maandagmorgen uitkomsten van becijferingen verstrekt, die sinds vrijdagavond zijn gemaakt naar aanleiding van het toen door de kabinetsdelegatie aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid voorgelegde nieuwe voorstel met het oog op de loononderhandelingen. Vorige week is reeds een cijfer opstelling -gepubliceerd toen de ge volgen van het oorspronkelijke - op vrijdagavond 11 juni ingediende - kabinetsvoorstel werden vergeleken met het standpunt van de federatie* Nederlandse Vakverenigingen en het rekenmodel van de werkgeversver bonden. De cijferlijst verstrekt door het ministerie geeft nu o.m. aan dat de loonsom bij het oorspronkelijke ka binetsvoorstel en bij het rekenvoor beeld van de werkgevers dn 1976 met 9.2 procent zal stijgen, bij het uitgangspunt van de FNV (f 102,- bruto voor iedereen) met 11.2 pro cent en bij het jongste kabinets voorstel met 9.1 procent. He lijstje (geeft voorts aan dat bij verwerkelijking van resp het eerste kabinetsvoorstel, het rekenmodel van de werkgevers en het jongste kabinetsvoorstel, steeds wordt ver wacht dat de prijsstijging dit jaar zal uitkomen op 8,25 procent en bij het FNV-voorstel op 9.1 procent. De zgn overloop (datgene van in vloed wordt geacht op de situatie in 1977 tengevolge van maatregelen in 1976 op Joongebied zal zowel bij het oorspronkelijke kabinetsvoorstel, als bij het rekenmodel van de werk gevers, in 1977 uitkomen op 0.7 pro cent, bij het FNV-voorstel op 3.0 procent en bij het jongste kabinets voorstel op 1.2 proceni. Mutaties in procenten Reële mutaties in procenten ten gevolge van verwerkelijking van een der vier voorstellen: voor het minimumloon: plus twee procent (oorspronkelijk kabinetsvoorstel), plus 2.1 procent (rekenmodel werk gevers), plus 2.4 procent (FNV-voor stel), plus 2.3 procent (jongste kabi netsvoorstel), voor degene met in komen van 17.250,- resp. plus 0.6, plus 0,7, plus 1,3 en plus 0.8 procent. Voor degene met, een inkomen van 20.000,- resp. plus 0.1, plus 0.3, plus 0.7 en plus 0.4 procent, voor degene met een inkomen van 23.000,- (de zgn modale man) resp. min 0.1. plus 0.1, plus 0.2 en plus 0.2 procent, voor degene met een inkomen van 46.000,- (tweemnal modaal) resp. min 1.6, min 1.4, min 1.7 en min 1.5 procent, voor degene met een inkomen van 92.000,- (viermaal modaal) resp. min 2.0, min 2.0, min 2.5 en min 2.0 pro cent, voor de zgn modale werknemer zal de verandering in het netto maandloon juni-juli 1976 in guldens zijn resp. plus f 21.-. plus f 30.-. plus f 55.- en plus f 29.-. JOHANNESBURG, 21-6. In de loop van maandagavond is het ken nelijk wat rustiger geworden in de Zuidafrikaanse gebieden waar zich maandag nieuwe rassenrellen heb ben voorgedaan. De politie liet weten dat zij de situatie overal in de hand had. Niet alleen in hel gebied ten oos ten van Johannesburg, maar ook in andere streken van de provincie Transvaal, in het bijzonder in de omgeving van Pretoria, kwamen de negers in verzet. Dit verzet con centreerden zich in de negervoor- steden.. Volgens ooggetuigen was de akti- viteiten van de Zuidafrikaanse poli tie er maandag in hoofdzaak op ge richt het overslaan van de ongere geldheden naar de woonwijken van de blanken aan de stadsgrens van Pretoi'ia te voorkomen. Sterke po- litie-eenheden grendelden deze wij ken af. NIJMEGEN, 22-6. De branden die de afgelopen maanden bij de Gel derland Tielens papierfabriek in Nijmegen voor miljoenen guldens schade hebben aangericht zijn aan gestoken door een 14-jax'ige inwo ner van Nijmegen. De jongeman 'is al eerder met de politie in aanra king geweest wegens een groot aantal inbraken. Hi^ heeft bekend driemaal brand te hébben gesticht bij de papierfabriek, de laatste keer drong hij samen niet een 13-jarig vriendje een opslagruimte voor oud papier binnen om te zoeken naar sexboekjes. DELFT, 21-6. De 200e metaalkun dig ingenieur studeert heden (dins dag) af bij de tussenafdeling der me taalkunde van de technische hoge school in Delft. Tijdens een openba re zitting van de examenkommissie krijgen dan vier studenten het di ploma en houdt de dekaan prof. dr. ir. F. J. Kievits een voordracht. De opleiding in de metaalkunde startte in 1949. De eerste afgestu deerden kregen nog het diploma werktuigkundig ingenieur met. een aantekening „metaalkunde". In 1960 werd het diploma metaalkundig in genieur ingesteld. De 50e afgestu deerde werd in 1965 genoteerd. In 1969 studeerde de 100e en in '72 do 150e af. Burgh Oude school. Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Dinsdag 22 juni Zierikzee zeilwedstrijden Zierikzee-Yerseke Kantine school. Diploma-uitreiking L.T.S., 19.30 uur. Herv. Ver. gebouw. Afd. Rode Kruis (kolonne) 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur. film: „Spys". Woensdag 23 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad, 19.30 uur (inspraak pu bliek); 20.30 uur vergadering. Haamstede Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Renesse Ouverture", m.m.v. Herv. Kerkkoor. Fanfarekorpsen ba sisschoolkoor. Donderdag 24 juni Zierikzee Kijkavond handwerken. Jan Wouter van den Doolschool. 19.00-21.00 uur. Goes „De Korenbeurs". Vleeskeurings dienst, 10.00 uur. Vtijdag IS juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Zaterdag 26 juni l/m 31 Juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Vismarkt, 10.00 uur, rommelmarkt P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duiveland. Concertzaal, 20,00 uur filmvoorstel ling. Zondag 27 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling.; Dinsdag 29 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur filmvoorstel ling. Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Serooskcrke Exkursie Ver. Bedrijfsvoorlichting. Vertrek 18.00 uur: weegbrug Ooster- land. Woensdag 30 juni Zierikzee Lutherse kerk. Barokkoncert, 20.00 uur. Donderdag 1 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Ars Musiea", m.m.v. Inter- texta en Zierikzees Kamerkoor. Zaterdag 3 juli Brouwershaven Braderie en rommelmarkt, 10.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" Maandag 5 juli Noordgouwe Hervormde Kerk, concert. Woensdag 7 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Intermezzo", zang, viool en orgel. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktfe: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Ze - wat, zeg maar iedereen - heeft de vakantie in de bol en er wordt wat af gepraat over het the ma: ivaar gaan jullie naar toe? Rei zen immers is mooi en moet. ook al schreef Guido Gezelle al zijn gedich ten in dezelfde kloostertuin of hij haalde er de inspiratie vandaan. El ders kan het bed immers nooit zo zacht zijn als thuis, de stoel zo ge makkelijk, de boeken of wat men wil zo duidelijk binnen handbereik. Elk hotel heeft een ventilator, die snorrend stoort, elke kamer een deur die moeizaam sluit en aan menige wand is een pikturale ivanstaltig- h$id geprikt, ooit als versiering be- dóeld. Ik heb er wel eens veertien dagen een handdoek overheen ge hangen. In het Limburgse sliep ik in een kamer met trillende beelden. Die stonden in een kast en wie zich ver roerde bracht beweging in de beel den: de heilige Gerardus Majella en anderen begonnen te knikkebollen eïjftepen elkaar stotend kleine ge luidjes te maken. Het slapen in een trein-couchette wordt warm aanbevolen, maar de harige deken van de Franse spoor wegen prikt aan de benen en men kan beneden of boven een snurker (ster) treffen, die etk begeren naar indommelen tot een illusie maakt. Gewoon thuis naar bed gaan is ver re ie verkiezen boven een nacht vlucht-in een vliegtuig, waarin nie mand verder komt dan een haze- slaapje, om met stijve knieën te ont waken. In een nachtbus naar Oostenrijk dopt het probleem van de sanitaire 8tdh\ zich voor, die maar niet komen wil.i Uren moet daar op gewacht, want de chauffeur heeft haast en priemt zijn voertuig alsmaar dieper en langer het duister in. Een Engelse gastheer laat het B.B.C.-nieuws al vóór zeven uur door het huis schallen; in Frankrijk heeft men altijd maagzuur van de wijn. In het heel diepe zuiden heeft dc koperen ploert voor onrust ge zorgd. De mens wordt kreeft en pro beert met zalven en waterige smeer sels zijn of haar gekwelde huid lol bedaren te brengen en wat verge telheid 1c vinden in de slaap. Maar laat het niemand ooit weer houden toch op reis te gaan. Het heimwee naar de verte steekt in een voortijlende trein en in dc doffe klank van een bassende scheepsfluit en al kraken alle bedden en stoelen elders en wordt het griezelen met slakken en vreemde groenten. Ver trek spoorslags naar vreemde stre ken. „Wees van binnen vuur en van buiten \js", om het met een vader landse dichter te zeggen. SCH1F.RFI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2