Burgemeester H. P. Ever wijn opent nieuw amusementscentrum Kabinet studeert op rekenvoorbeeld werkgevers Smit en Bolnes I.H.C. Holland komt met „sociaal plan" P.P.K. kontra pijlerdam Aanwinst voor Renesse AGENDA PRODUKTEN 2 slotte haalde hij nog een zware te genvaller op. De vloer van het. sous- terrain waar de fa. Loontjes bots autootjes zou exploiteren was om- hooggekomen, waardoor men deze ruimte dit jaar niet in gebruik kon nemen. Hij hoopte dat dit euvel na het seizoen snel verholpen zou zijn, maar had gehoord dat dit wel een geweldig karwei zou worden. De heer Loontjes overhandigt de burgemeester een loonzakje met muntjes voor het Filnhouse (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 17-6. Donderdagmiddag->verd onder grote belangstelling het kapitale nieuwe amusementscen trum aan de Hogezoom te Renesse, door burgemeester H. P. Everwijn officieel geopend. Het centrum dat geëxploiteerd wordt door de „Loontjes automaten B.V. en de Fa. Rijstenbil en Zn. Is verdeeld in een groot bowlingcentrum, een zeer grote biljartzaal en een bistro, welke de fa. Rijstenbil onder beheer heeft, terwijl het „Fun-House", een amusementshal met zo'n 120 automaten en andere behendigheidsspelen door de Loontjes automaten B.V. wordt geleid. Hoewel het centrum sinds Pinkste ren al in bedrijf is vond donderdag om 5 uur dan toch een officiële ope ning plaats, die burgemeester H. P. Everwijn verrichtte door een lint door te knippen, waarna hij toegang had tot de zeer fraaie automatenhal. De burgemeester zei verheugd te zijn dat men hem had gevraagd dit centrum te mogen openen want zo zei hij: „De slechtweer voorzienin gen in Westerschowen zijn weinig talrijk maar er is grote vraag naar''. Hij was het niet eens met een nog al eens gemaakte opmerking dat de overheid voor deze voorzieningen moet zorgen, maar vond dat het par- tikulier initiatief hierbij een belang rijke taak kan hebben. En vooral in een zo kleine gemeente als Wester- schouwen heeft de gemeente nu reeds de handen vol aan het beheer en onderhoud van de reeds bestaan de voorzieningen", aldus zei hij. Hij meende ook dat het partikulier ini tiatief hier heeft bewezen dat als men wat onderneemt op dit gebied er zeer goede mogelijkheden liggen. Overigens vond hij dat ei- nu een accomodate was geschapen die de toerist zeker niet in Renesse zou verwachten. „Funboiise" Veel aandacht besteedde hij aan de mening als zou het ..Funhouse'" een goktent zijn. Het uitgebreide assortiment aan behendigheids en gezelschapsspelen bekijkend vond hij dat je er wel veel geld kon uit geven, maar er niets kon winnen hetgeen de term goktent dan ook niet rechtvaardigt. Ook liet bowlingcentrum zal veel mensen doen opkijken want dat is zeer fraai uitgevoerd met zijn vier banen. Hij dankte daarna vooral de architect voor de samenwerking die er met de gemeente was geweest. Ondanks dat er wel eens moeilijk heden waren geweest was het toch gebleken dat het „dwarsliggen van de gemeente" er toch het hare toe had bijlgedragen dat het gebouw nu in een zo fraaie staat verkeert. Ten- Zelf jam maken DEN HAAG, 17-6. Steeds meer mensen blijken zelf hun jam te maken. Dit gebeurt in meer dan een half miljoen ge zinnen, die totaal 2.920 ton jam per jaar maken, wat neerkomt op twaalf potjes van dit zoete broodbeleg per huis houding. Met geleisuiker, dat bij vele zelf-jammakers nog niet bekend is, kunnen in vier minuten tijd vele soorten schoongemaakte vruchten lol jam tvorden verwerkt. Dit staat in „Suikerunie', het maandblad ran de Coöpe ratieve Vereniging Suiker Unie U.A. in Rotterdam. Dit blad vermeldt nop dat onder de lot jam verwerkte vruch ten bramen en bosbessen een steeds belangrijker plaats in nemen. DEN HAAG. 17-6. Het kabinet beraadt zich over een rekenvoor beeld dat de werkgeversdelegatie in het bestuur van de Stichting van de Arbeid ter sprake heeft gebracht in de ruim tweeeneenhalf uur durende bespreking van he| stichtingsbe stuur met een kabinetsdelegaie. Vrijdagmorgen kwam het bestuur van de stichting weer bijeen omzijn donderdagmiddag opgeschorte be raad voort te zetten. In het aan het kabinet voorgeleg de rekenvoorbeeld heeft do werkge versdelegatie de mogelijkheid geop perd om bijvoorbeeld van de premie voor de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering zeventiende procent van de werknemersprerpie ..door te schuiven" naar de werkge verspremie en dan bovendien tien guldon loonsverhoging bruto, ge combineerd met de verlaging met een half procent van do zieken fondspremie. Het effect hiervan voor de zogenaamde modale werk nemer is volgens de werkgevers dan beter dan zou worden bereikt met de kabinet «voorstellen l.oon"- zakje De heer Loontjes dankte daarna de burgemeester voor zijn woorden. Bovendien dankte hij allen die aan de totstandkoming van het cen trum hadden meegewerkt en in het bijzonder do fam. Rijstenbil die zo dicht bij de bouw bel rokken waren geweest. Hij overhandigde de bur gemeester daarna een „loon" zakje mei muntjes voor de automaten, ter wijl mevr. Everwijn bloemen ont ving, Men begaf zich hierna naar boven, naar de bovenzaal waar het bowl ingeënt rum gevestigd is. Hier wierp de burgemeester de eerste bal, overigens met uitstekend gevolg. Ook wethouder L. C. Hoogerhuis en groepscommandant de heer Stroo mochten hun krachten beproeven op de nieuwe baan. De heer Rijstenbil bleek zeer onder de indruk van het gebeuren. Zeer ontroerd dankte ook hij allen die aan de totstandkoming van het geheel hadden meegewerkt. Hierna was er receptie tot 8 uur waar bij iedereen de zaak nogeens gced kon bekijken. Om 7 uur gaf hei fanfarekorps „Luctor et Emergo'' tenslotte acte de presence Het speel de enkele nummers in de amuse mentshal en de bowlingruimte, waarna om 8 uur de receptie was afgelopen. (Vervolg van pag. 1) teel mis: het bedrijf wordt vermalen door krachten die ik niet ken en niet wil kennen. Ik heb zeer veel respekt gekregen voor de wil, de capaciteiten en de mentaliteit van de mensen in de fabriek en ik geloof zeer bepaald in de mogelijkheden van Smit en Bolnes", aldus de heer Van Oord, die zei zich te willen opstellen als een konstruktief idealist, zonder finan ciële interesse. Burgemeester De Meester onder streepte de enorme betrokkenheid van het personeel. „De mensen wil len hier wonen en hier werken, maar dat wordt ze op uiterst kille wijze onmogelijk gemaakt". „Ik heb hier geen goed woord voor over en ik moet zeggen een slechte smaak in de mond te hebben over gehouden na mijn contacten met de directie van de I.H.C.", aldus een fel reagerende heer De Meester. „Anno 1976 is deze houding niet meer te verkopen en ook niet te tolereren", voegde de burgemester hier nog aan toe. Drs. Verburg vond het een kwa lijke zaak dat de direktip niet de pu blieke verantwoordelijkheid in acht heeft genomen, omdat het bedrijf van start is gegaan met een over- heidspremie. Telkens opnieuw is ge bleken dat de motorenfabriek gezond te maken zou zijn. Hij belichtte ook de hoopvolle perspektieven van het Noorse bedrijf Wichmann. dat be schikt over een eigen markt en een volle bezetting. Drs. Verburg achtte zeker mogelijkheden aanwezig om het bedreigde bedrijf in aanmerking te laten komen voor een bijzondere financiering via het ministerie van economische zaken, gemeenten en provincie. Hij meende verder dat er reden tot vertrouwen is dat. ook de regering dit perspektief zal kunnen zien, maar dan zal wel snel gehan deld moeten worden. Noodverband Drs. Verburg adviseerde het vol gende: de zaak moet snel aan de minister worden voorgelegd: hij is enige die een noodverband kan aan leggen. In dit verband zal wellicht gesproken moeten worden met de Nationale Investeringsbank om eco nomisch zaken het vereiste inzicht te kunnen geven. „Dit moet doorgezet, ik weiger te geloven dat dit bedrijf naar de bliksem gaat; er zün zeker ook kamerleden die hieraan willen trekken" aldus drs. Verburg. Ir. Van der Baan noemde enige voorbeelden waaruit duidelijk naar voren kwam dat de I.H.C. maar één doel heefl de zaken in Zierikz.ee zo veel mogelijk te laten „verzanden". Drie maanden ervaring in de Ad viescommissie spreken daar boekde len van. Sprekend voorbeeld: I.H.C. verspreidde het bericht dat de ver liezen van Smit en Bolnes tot tien miljoen gulden waren opgelopen. Ir. v. d. Baan: „daar hebben ze zelf op aangestuurd door annuleringsbedra gen over de balk te gooien om met het bedrijf te kunnen kappen en op drachten te kopen die verliesgevend moesten worden uitgevoerd." Ilanb' strijd Intussen verkeren de gezinnen van 176 werknemers van Smit en Bolnes over geheel Schouwen-Duiveland nog altijd in onzekerheid over de toekomst van het bedrijf dat zij zo graag gezond zouden willen zien. Het is een harde strijd die voor een groot deel achter de schermen gevoerd wordt, en waarbij de I.H.C. het rode potlood gepunt heeft voor de defini tieve eindstreep. De Raad van Bestuur heeft er ken nelijk niet op gerekend dat de werk nemers van het bedrijf in Zierikzee taaie doorzetters zijn De I.H.C. ver brak het kontakt met Wichmann en daar heeft het Noorse bedrijf raar van opgekeken. Maar liet personeel heeft de con tacten wèl aangehouden, tot op de dag van vandag wordt informatie uitgewisseld met de Noren. Vandaar dat in deze bijeenkomst nog een ge lukkig bericht kon worden geno teerd: volgende week worden twee direktieleden van het Noorse bedrijf te Zierikzee verwacht. „Al zijn wij dan „informele partners'': wtf hou den de contacten aan en zullen moe ten afwachten of volgende week het samenwerkingsverband er zal komen of niet", aldus één van de betrokken Smit en Bolnes-werknemers, die geen twijfel liet bestaan aan zyn me ning dat niet alleen de I.H.C.-dirck- tie maar evenzeer de Zierikzeese lei ding van Smit en Bolnes deelt in de bewogen kritiek van het personeel op het gevoerde beleid. Wat betreft het plaatselijk beleid sprak ir. v. d. Baan eerder in deze bijeenkomst van „onbevredigend management". „Door de staf werd zonder meer uitvoering gegeven aan de opzet van I.H.C." LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEE, 18-6. Eens te meel is heden (vrijdag) morgen duidelijk geworden dat liet de Raad van Be stuur van de I.H.C. ernst is een eind te maken aan heL voortbestaan van de werkmaatschappij Smit en Bol nes te Zierikzee. Het ANP verneemt namelijk uit Rotterdam dat de vak bonden en de Raad van bestuur van I.H.C. Holland overeengekomen zijn besprekingen te beginnen over een sociaal plan voor het personeel van de bedreigde scheepsmotoren!n- briek. Volgens het ANP-bericht zou met ingang van heden (vrijdag) aan hei personeel de gelegenheid worden geboden hun belangstelling voor binnen I.H.C. bestaande vakatures kenbaar te maken, zo maakt de Raad van Bestuur bekend. De I.H.C. gaat hiermee volkomen voorbij aan de hardnekkige pogingen die door het betrokken personeel in het werk worden gesteld om de scheepsmoto- renfabriek, zo mogelijk in een sa menwerkingsverband, voor Zierikzee en Schouwen-Duiveland te houden, zoals blijkt uit het elders in dit num mer gepubliceerde verslag over de gisteren (donderdag) avond in het stadhuis gehouden bijeenkomst. Intussen blijft de Raad van Be stuur bij haar beweringen .dat „op korte termijn maatregelen moeten worden genomen, nu alle pogingen om Smit en Bolnes over te nemen zijn gestrand". Volgens het hedenmorgen ontvan gen ANP-bericht zal verder uiter lijk 15 juli een begin worden ge maakt met de uitvoering van de maatregelen waarop de regelingen van het sociaal plan van toepassing zijn. En dan te bedenken dat in de donderdagavond gehouden bijeen komst uitgaande van het personeel o.a. de perspektief biedende mede deling kon worden gedaan dat vol gende week twee direktieleden van Wichman-motorenfabriek in Zierik zee worden verwacht. In het ANP-bericht delen de vak bonden mee dat zij menen „aanwij zingen te hebben dat er toch nog mogelijkheden zijn in verband mei de Noorse fabriek." WEEKEINDE. ARTSENDIENST zaterdag 19 juni en zondag 20 juni Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter F. Buytenclijk, Bruinissc tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18. Bruinisse, tel. (01113) 1418. heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9. Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor .Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren. Zie rikzee. Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va« 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 1B.00-18.30 uur. Do raad van bestuur van I.H.C. heeft zich daarop alsnog bereid ver klaard tol een gesprek over een overneming van Smit en Bolnes wanneer motorenfabriek Wichmann daartoe op korte termijn de wens bij de Raad van Bestuur kenbaar zou maken. Op grond van eerdere be richten van motorenfabriek Wich mann is het volgens de Raad van Bestuur niet aannemelijk dat dit be drijf Smit en Bolnes kan overnemen. MIDDELBURG. 17-6. Het bestuur van de PPR-Zeeland vindt het voor stel van de regering, om de Oosler- schelde af te sluiten met een pijler- dam met een relatief kleine door- slroomopening, onaanvaardbaar. De PPR-Zeeland vindt dat gebrek aan financiën nooit een reden mag zijn om een oplossing te kiezen die niet de beste is voor hel milieu. LONDEN. In hel dagblad Sun in Londen is het resultaat van een en quête gepubliceerd waaruit blijkt dat 67 procent der ondervraagde Engel sen het gevaar van toenemende ras- senrellen „groot" acht. Burgli Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vrijdag 18 juni Zierikzee Herv. Vérenigingsgebouw, 19.30 uur, afscheidsavond zesde klas openb. ba sisschool de „Theo Thijssenschool. Willebrordusschool. Schoolfeest 19.00 uur. Concertzaal. 20.00 uur, film Bite the Bullet". Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Renesse Ouverture", m.m.v. Herv. Kerkkoor, Fanfarekorpsen ba sisschoolkoor. Donderdag 24 juni Zierikzee Kijkavond handwerken, Jan Wouter van. den Doelschool, 19.00-21.00 uur. Goes „De Korenbeurs". Vleeskeurings dienst, 10.00 uur. Zaterdag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Vismarkt, 10.00 uur, rommelmarkt P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duiveland. Dinsdag 29 juni Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 Woensdag 30 juni Zierikzee Lutherse kerk. Bnrokkoncert, 20.00 uur. Donderdag 1 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Ars Musiea", m.m.v. Inter- texta en Zierikzees Kamerkoor. Zaterdag 3 juli Brouwershaven Braderie en rommelmarkt, 10.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" Maandag 5 juli Noordgouwe Hervormde Kerk, concert. Woensdag 7 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst ..Intermezzo", z.ang, viool en orgel. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Niemverkerk 18.30 uur: S.K.N.W.K.-F.C. Den Bosch. Zaterdag 19 juni Zierikzee jubileum Zeelandzeilwedstrijden in kader Deltaweek, 8.30 uur Sportpark Bannink, 13.00 uur: Zeeuwse atletiekkampioenschappen C- en D-junioren. Willebrordusschool. Schoolfeest 13.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film „Bite the Bullet". Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans. Brouwershaven Jeugdsoos Zenith, 20.00 uur, Coun try Rock Groep Tenderfoot. Grevelingenmeer, zeilwedstrijden Kolibriklasse. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. Nieuwerkerk Sportveld, vanaf half tien. sport- en plezierdag voor de jeugd. Bruinisse Muziektent. Concert, 19.30 uur. Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Kring Zeeland van het Rode Kruis. Zondag 20 juni Zierikzee jubileum Zeelandzeilwedstrijden in kader Deltaweek, 8.30 uur Concertzaal. 20.00 uur, film: „Spys". Brouwershaven Grevelingenmeer, zeilwedstrijden kolibriklasse. Maandag 21 juni Zierikzee 11.00 uur Onrustrace (zeilwedstrij den) in kader Deltaweek. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Dinsdag 22 juni ZierHizec zeilwedstrijden Zierikzee-Yerseke Kantine school. Diploma-uitreiking L.T.S., 19.30 uur. Herv. Ver. gebouw. Afd. Rode Kruis (kolonne) 19.30 uur. Concertzaal. 20.00 uur, film: „Spys". Woensdag 23 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 19.30 uur (inspraak pu bliek); 20.30 uur vergadering. Haamstede Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Iedere dag opnieuw ontdekt een mens welk een onafzienbare berg van onwetendheid er aan zijn voe ten ligt. Natuurlijk, de bergschoe nen worden dicht gerijgd en de rug zak vastgesnoerd en daarna - zo steil mogelijk - naar boven. Maar de berg, blijft de bergen ik ontdekte het al lemaal weer met hel boekje Uit heemse verse produkten" in han den. Nooit gehoord bij voorbeeld van de Kiwi Actinidia Cinensis), een vrucht met sappig vlees en in de zo mer ook in Nederland te bekomen. De vrucht moet gekoeld en dan kan het vruchtvlees, na doorsnijdener uit gelepeld worden. Dat lepelen moet ook met de Passievrucht (Pas sieflora Edulus). Die vrucht komt nan de Ivoorkust en heeft een har de schil, die niet eetbaar is. Ha, daar is de Artissjok (Gynara Scolymus): die kennen we uit Frankrijk. „We trekken er een blaadje af, dopen dit in een ivijn- sausje en happen het onderste dikke gedeelte van het blaadje af." En dan natuurlijk de heerlijke eetbare bo dem. Iedere dag een granaatappel (Punica Granatumdoen we ook weer niet, maar dit Middellandse zeegebied-vruchtje is wel rijk aan vitamine C. Hoort men ook eens iets goeds uit het Nabije Oosten. Rauw te gebruiken valt ook de icortel van de Gember (Zingiber Of ficinale). Geschaafde gember hoort dan weer thuis in barbequesausje thuis. Aardige lip voor de Platte landsvrouwen i? Brouwershaven, die zulke fijne barbeque-middagen or ganiseren. De Limes (Citrus Asuran- tifolia) is een zusje van de citroen, maar het vruchtvlees is sappiger en de smaak aromatischer. Wie vrese lijk lang sla in de koelkast wil be waren. kieze Ijsbergsla (Lactuca Sa- tiva Crispa), die wekenlang goed blyft in de koelkast. Helemaal een nieuwe hint is de Courgette (Cucurbita Pepo), in stuk jes gesneden, mooi te gebruiken in de vaderlandse sla, maar heerlijk in de frituur lukt hel met de Courget te ook. Van de Canarische eilanden komt de zoete aardappel, waar we doorgaans ook al niet druk mee in de weer zijn. De zoete aardappel moet in de schil gekookt of gepoft en dan ontslaat er nog eens een heel fijn smaakje. Dan is er nog de Manga en de Papaya en de Venkel knol (Foeniculum Vulgare). Hel is de verdikte stengelvoet van de ven- kel&ent; dal wordt koken geblazen ca 15 a 20 minuten in gezouten wa ter en Broccoli (Italië) zal wel ieder een keiinen. Een zuidelijk bloem- kooltje zeg maar. met als pluspunt drie belangrijke vitaminen A. B en C. En getvone Nederlandse bruine bonen zijn ook lekker.' SCHIER El LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2