Kabinet besluit tot aanbrengen pijlerdam in de Oosterschelde Werknemers Smit en Bolnes vechten verder voor behoud van motorenfabriek Zierikzee 1 r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Teerling eindelijk geworpen GELD VOOR PEUTERSPEELZAAL I.H.C. speelt paniekvoetbal teak bergmeubel MEUBELRAMA GEVELSCHILDERING DREISCHOR Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 18 juni 1976 131Isle fanrgdti{S 21911 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Gouden bedrijf s jubilaris Zierikzee DEN HAAG, 17-6. Het kabinet is akkoord gegaan met de bouw van een zogenaamde pijlerdam in de monding van (1e Oosterschelde. Aan de voorwaarden voor de constructie van zo'n stormvloedkering kan worden voldaan. Een stormvloedkering met pijlers en schuiven is technisch mogelijk, kan in 1985 worden voltooid en aan de financiële voorwaarden kan nog juist worden voldaan, behoudens een post „extra onvoorzien". Dit blijkt uit het eindrapport van het onderzoek, waaraan Rijkswaterstaat in opdracht van minister Westerterp van verkeer en waterstaat anderhalf jaar heeft gewerkt. Het resultaat is donderdagmiddag door de minister aan de Tweede Kamer meegedeeld. Deze dam zal bestaan uit 83 pij lers, die diep in de zeebodem zijn ge fundeerd. Daartussen komen tachtig openingen van ongeveer veertig me ter. De pijlers worden verdeeld over de drie nog niet afgesloten stroom- geulen in de Oosterscheldemonding. Tussen de pijlers zullen stalen schuiven worden opgehangen, die onder nol-male omstandigheden zijn geheven, maar bij stormvloed gesló ten worden. Daardoor kunnen ge vaarlijke hoge vloeden buiten het Oosterscheldebekken worden gehou den. De totale doorstromingsopper vlakte is 11.500 vierkante meter, waardoor het gewenste getijverschil van gemiddeld 2,30 meter bij Yerse- ke kan worden bereikt. Dit is 65 procent van het huidige getijver schil. De totale lengte van de door stromingsopening is 3200 meter. Advertentie De totale kosten van de pijlerdam met de compartimentering, de ge deeltelijke dijkverhoging die in uit voering is, en de meerdere studie kosten, bedragen volgens de bereke ningen van rijkswaterstaat 4.135 miljoen gulden. Daarbij is vijf pro cent voor onvoorzien inbegrepen. Dit is 2.585 miljoen meer dan de ruim anderhalf müljard die het oor spronkelijke plan (volledige afslui ting plus compartimentering) zou gaan kosten op prijsbasis van begin 1976. De meerkosten, die regering en Tweede Kamer in november 1974 voor het project toestonden, zouden met de prijsstijging van de laatste twee jaar meegerekend uitkomen op 2.562 miljoen gulden. Extra onvoorzien De kosten, die men nu voor de pijleroplossing met bijkomende wer ken heeft gevonden, komen daar dus 23 miljoen gulden boven uit. Omdat met de pijleroplossing nog geen ervaring is opgedaan, is voorts rekening gehouden met een extra bedrag onvoorzien, dat neerkomt op ongeveer 130 miljoen gulden. Dan wordt het bedrag dat met kabinet en de Tweede Kamer als uiterste grens stelden, met ruim 150 miljoen gulden overschreden. Overigens is er al 100 miljoen gulden gestopt in voorbereidend werk voor de door laatbare dam Ook is berekend of in plaats van een doorstroomprofiel van 11.500 vierkante meter er een van 20.000 vierkante meter kan worden ge maakt, waarvoor grotere schuiven, bewegingsvverken en zwaardere stortebedden nodig zouden zijn, en voor de uitvoering daarvan een ex tra bedrag van een kwart miljoen. Dan zou negentig procent van het bestaande gety kunnen worden ge handhaafd. In het voorjaar zal hierover door de regering een defintiieve beslissing worden genomen, aldus minister Westerterp op een dónderdagmiddag in Den Haag gehouden persconfe rentie. Rijkswaterstaat moet deze kwestie namelijk nog bestuderen. Ook zou een tussenoplossing moge lijk zijn, meende de minister. Grootste projekt De bewindsman zei met veel ge noegen en trots het besluit te kun nen meedelen. Dit zal in de 20ste eeuw het grootste waterstaatkundige projekt in ons land worden en blij ven. Desgevraagd heeft hij ook nog verklaard, dat er over de oeverver binding van de Westerschelde nog geen beslissing is genomen. Dit zijn los van elkaar staande zaken, zette hij uiteen. Verwacht wordt, dat hierover in 1977 een beslissing zal vallen. (vervolg pagina 3) RENESSE. Uit handen van de echtgenote van burgemeester Ever wijn van Westerschouwen, ontving de peuterspeelzaal Renesse een- bedrag onder couvert. Het geld werd in ontvangst genomen door de voorzitster van de speelzaal, mevrouw J. Kraaijenbrink-Gerhardt. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 17-6. Terwijl in de stad een gezellige drukte heerste rondom de slotavond van de Avond vierdaagse, vond in de trouwzaal van liet stadhuis een bijeenkomst plaats, waarin de ernst van de situatie van de met sluiting bedreigde scheepsmotorenfabriek Smit en Bolnes zeer duidelijk overheerste. Eén zaak is in deze bijeenkomst waarin burgemeester Th. H. de Meester gastvrgheid verleende aan de in hun bestaanszekerheid be dreigde werknemers van de fabriek, wel bijzonder duidelijk geworden: de Raad van I.H.C.-Holland te Rotter dam stuurt er op aan om zo snel mogelijk met de werkschappij Smit en Bolnes te kappen. In dit schrille voorbeeld van een dreigende „kille" bedrijfssluiting zijn het bepaald niet de eigenaars die sterk staan om hun bezit veilig te stellen: dat zijn immers in dit geval heel duidelijk de werknemers van het bedrijf, die ondanks de pure de magogie door I.H.C. bedreven, pal blijven staan om de fabriek draaien de te houden. Burgemeester Th. H. de Meester leidde de besprekingen in met een overzicht van de trieste gang van za ken. De laatste ontwikkelingen heb ben echter nog méér reden gegeven tot grote zorg. De burgemeester herinnerde aan de vele onderzoeken en besprekingen die hebben plaatsgevonden. Hij noemde o.a. het ETI, de duidelijke begeleiding van het provinciaal be stuur, de gemeente en de belangrijke rol van de vakbonden. Nogmaals wees hij op de enorm verstrekkende betekenis van het bedrijf voor de regio Schouwen-Duiveland en de mogelijke uitstralingseffecten op de nevenbedrijven. Woensdagmiddag, eergisteren dus, vond in het stadhuis te Zierikzee nog een bespreking plaats met vertegenwoordigers van het ETI, het ministerie van economi sche zaken, het provinciaal bestuur en de werknemers. Uit dit overleg kwam vast te staan, dat provincie en gemeenten op Schouwen-Duiveland in principe bereid zijn garanties te stellen om het bedrijf voort te zetten. Juist diezelfde middag liet de I.H.C. een publikatie verspreiden, waarin gewag werd gemaakt van het afbre ken van de contacten met de Noorse motorenfabriek Wichmann. „Deze bekendmaking van het I.H.C. is bij het personeel bijzonder sleöht overgekomen", aldus de burgemees ter. Het Noorse bedrijf is namelijk wel degelijk bereid om te komen tot een of andere vorm van samenwer king. En dat ondanks het feit dat de Noorse regering wettelijk niet de mogelijkheid heeft de transaktie, waarmee drie a drie-en-een-half miljoen gemoeid is, tc laten door gaan". Nieuwe basis In de loop van de bijeenkomst werd door ir. Van der Baan van Smit en Bolnes en door ETI-direkteur drs. M. C. Verburg enigszins orde in de chaos van de nogal emotionele be richtgeving rondom de bedreigde fabriek gebracht. Ir. Van der Baan deelde namelijk mee, dat het perso neel thans de mogelijkheid onder zoekt van een Nederlands belang, om Wichmann toch van start te kun nen laten gaan. In eerste instantie is daarvoor aan de volgende konstruk- tie gedacht om als basis voor een nieuw begin met de Noorse fabriek te kunnen dienen: de Stichting Werknemers Belang Smit en Bol nes, aannemer weg- en waterbouw C. A. van Oord en een kombinatie gemeenten Schouwen-Duiveland en provincie Zeeland. In deze samenbundeling zal ge tracht worden vorm te geven aan een acceptabel uitgangspunt voor Wichmann en de I.H.C. Maar men wordt daarbij wel gekonfronteerd met het feit dat I.H.C. de kontakten met Wichmann heeft verbroken. Ir. Van der Baan herinnerde er aan dat de I.H.C. in feite al vanaf juni 1975 werkt aan wat wordt ge noemd de „afbouw" van het bedrijf in Zierikzee. „Men heeft de laatste tijd kennelijk haast gekregen want volgende week wordt In Rotterdam de aandeelhou dersvergadering van de I.H.C. ge houden. De Raad van Bestuur speelt nu een partij paniekvoetbal want in die vergadering wil men laten weten dat het gelukt is Smit en Bolnes te „dumpen". Onherstelbaar De heer Van Oord gaf als zijn me ning dat er iets onherstelbaars aan het gebeuren is. Er is iets fundamen- (Vervolg pag. 2) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* Een gunst bestaat niet in het geen gegeven wordt of gedaan, maar in de gezindheid van de gever. Seneca Advertentie DREISCHOR. Schouwen-Duive- lanrl begint in eakantiestetnming tr geraken en de toeristen zijn op zoek naar al het moois. Voor hen (maar niet voor hen alleen) kan de schil dering op het tongewelf boven het praalgraf van mr. Pieter Mogge in de grntr kerk van Dreischor. een verrassing zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Oosterland - Telefoon (01)14) 1495 Dealer van: Mini Auilin Motrit Triumph M.G. Land/Rover Ranger/Rover. Verwachting tot zaterdagavond: Plaatselijk regen Veel bewolking en plaatselijk regen; matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima van 15 graden aan zee tot 20 graden in het oosten van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 10. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03 Maan op 0.12, onder 12.45 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03 Maan op 0.33, onder 13.50 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.03 Maan op 0.55, onder 14.54 Laatste kwartier: 19 juni (14.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 19 juni 8.17 20.26 1.44 14.16 20 juni 9.06 21.19 2.36 15.09 21 juni 10.04 22.20 3.34 16.06 Doodtij: 21 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het ziet er naar uit, dat het zaterdag enige tijd zal regenen. Een depressie, die vrijdag tussen IJs land en Schotland lag trekt naar het noordelijk deel van dc Noordzee. Een bijbehorend front trekt, vergezeld van een regengebied via de Britse eilanden naar het vasteland en zal zaterdag Nederland voorbij trekken. Na de passage van het regengebied zal met meest westelijke wind wat koelere en onstabiele lucht worden aangevoerd waarin naast opklarin gen ook enkele buien voorkomen. Het front dat wij zaterdag verwach ten passeerde vrijdagmorgen Ierland en bracht daar 2 tot 4 mm regen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1