Zilveren ere-medaille uitgereikt aan drie medewerkers vereniging „Het Groene Kruis" Oud-wethouder C. P. Kuyper ere-burger gemeente Duiveland Uit Bruinisse afkomstige schilderes Mary de Ruiter-Kloet exposeert in Burgh Bewegwijzeringsborden ten behoeve van de rekreant Bijzondere bijeenkomst te Serooskerke STREEKNIEUWS Plechtigheid te Ouwerkerk Tentoonstelling tot en met 26 juni ZIERIKZEESCIfE NIEUWSBODE Donderdag 17 juni 1976 Nr. 21910 3 SEROOSKERKE, 16-6 In do woonsdagavoud jl. ge houden algemene ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" Seliouweii-Duivelaiul, zijn drie medewerkers op hartelijke wijze gehuldigd voor ver leende bijzondere verdiensten, die werden gehono reerd met de zilveren medaille van verdienste van het Groene Kruis. De zilveren medailles werden uit gereikt aan mevrouw A. G. J. Ho- genboom-Landegent te Haamstede en aan de heren J. J. v. d. Ende te Zierikzee en M. Post te Kerkwerve. Het ere-metaal werd uitgereikt door het bestuurslid de heer Blin- denbach vaji de Zeeuwse Kruisvere niging. Mevrouw Hogenboom was sedert 1961 penmngmeesteresse van de voormalige al'deling Burgh-Haam stede van het Groene Kruis, en daar na van de Vereniging Schouwen- Dulveland. Vanaf omstreeks 1940 is de heer v d. Ende bestuurslid en voorzitter geweest van de vereni ging Zierikzee en bovendien provin ciaal bestuurslid. De heer Post xvas vanaf 1951 bestuurslid en secr.- penmngm. van de afdeling Kerk werve. Afscheid In deze vergadering, onder voor zitterschap van de heer K. A. van Langeraad te Kerkwerve, werd af scheid genomen van mevrouw Ho- genboom-Landegent. De voorzitter herinnerde in een dankwoord tot het scheidende bestuurslid in het bij zonder aan het vele werk door haar als secr.-penningmeesteresse na 1970 verricht als gevolg van fusie en contributie-inning. Als blijk van waardering bood de voorzitter mevr. Hogenboom een aquarel aan van de kunstenares Miiems van Citters. De heer Van Langeraad wenste mevr. Hogenboom en de heren v. d. Ende en Post geluk met de verleende on derscheiding. Voor het vele werk dat zij heeft gedaan voor de vroegere vereniging te Burgh-Haamstede werd mevr. Hogenboom nog speciaal bedankt door de in haar plaats in het bestuur gekozen de heer G. B. Heutink te Haamstede, die zijn woorden verge zeld deed 'gaan van een bloemen hulde. Namens de wijkverpleegkun digen werd mevr. Hogenboom be dankt door zuster Kunst-Visser, die een boekebon als afscheidsgeschenk aanbood. Samenvoeging In zijn openingswoord had voor zitter Van Langeraad in 't bijzon der welkom geheten de vertegen woordigers van de gemeentebestu ren, de heer Blindenbach van Het Zeeuwse Kruis, wijkverpleegkundi gen en artsen. Hij herinnerde aan het feit dat drie bestuurders van de Advertentie NUTSSPAARBANK.. flc irleale gezinsbank Spaarbusje.s in bruikleen SCHAREXDIJKE t.o. Geref. kerk - woensdag 12.30-13.30 uur. vereniging een koninklijke onder scheiding hebben mogen ontvangen: de heren Everwijn, De Kam en Van Gilst. Op 1 januari van dit jaar is de samenvoeging van alle verenigingen op Schouwen-Duiveland een feit geworden. De voorzitter verwelkom de in t bijzonder de laatst toege treden vereniging (Zierikzee) en sprak de hoop uit op een prettige samenwerking, zowel wat de be stuurlijke kant betreft als met de wijkverpleegkundigen. Voor Het Groene Kruis op Schouwen-Duiveland is een nieuw tijdperk begonnen. Vooral zal moe ten worden geprobeerd zo dicht mogelijk bij de leden te blijven staan. De Plaatselijke Commissies hebben de taak de kontakten te on derhouden. Statutenwijziging zal nodig zijn vanwege aanpassing aan de provinciale statuten. De heer Van Langeraad vond het een genoe gen, dat het oud bestuur van de Vereniging Zierikzee zal optreden als plaatselijke commissie. Zierik zee zal in de Vereniging worden ver tegenwoordigd door de heer J- Quant, met als plaatsvervanger de heer L. Dey. In verband met de sterk stijgende kosten wees de voorzitter op de noodzaak van een zuinig beheer. De contributie bedraagt dit jaar nog f 30,maar zal voor 1977 f 34, gaan bedragen. Een dankwoord sprak de heer Van Langeraad voor de gemeentelijke subsidies ten be drage van 75 procent. Zuster Steutel te Haamstede was dit jaar twaalf-en-een-half jaar ver bonden aan Het Groene Kruis. De vakature te Oosterland kon worden vervuld met de benoeming van zus ter v. d. Velde-Berrevoets; te Zierik zee is benoemd zuster Du Croo. De werkzaamheden van de wijkver pleegkundigen nemen toe. De voor zitter noemdè in dit verband ge- hoorscreening, P.K.U.-onderzoek, na zorg patiënten, hart- en vaatziekten, vlugger ontslag uit'hét ziekenhuis en de komst van de vakantiegangers. Volgens de nieuwe normen zal op de kosten voor de gezondheidszorg moeten worden bezuinigd. Op 3.450 inwoners kan één wijkverpleegkun dige worden aangesteld; voor Schou wen-Duiveland zjjn volgens de norm negen wijkverpleegkundigen in dienst. Op de geplaatste oproepen voor een' hoofd-wijkverpleegkundige zijn geen reakties ontvangen. Om de toe nemende werkzaamheden te kunnen opvangen zal getracht worden ont heffing te krijgen van de regel dat geen ziekenverzorgsters mogen wor den aangesteld, vóórdat in de benoe ming van een hoofd wijkverpleeg kundige is voorzien. Als coördine rend hoofd van de verpleegkundigen zal voorlopig optreden zuster Renke- ma te Kattendijke. Le«len en niet-leden De voorzitter stelde vast dat de z.g. home-teams in oprichting nog niet optimaal werken. Hij gaf verder een toelichting op de rechten van leden en de gang van zaken voor de niet- leden. Nieuwe ingezetenen krijgen altijd een verzoekje óm lid te wor den. Wordt men geen lid en heeft men toch hulp nodig, dan wordt het halve-dokterstarief in rekening ge bracht. Wil men na een aantal jaren toch lid worden dan moet minimaal driemaal de' jaarcontributie worden betaald. De hulp aan de leden is gra tis. In de Eiland Commissie opname Bejaarden hebben zitting de heer Blindenbach en zuster Kunst-Visser. De heer Van Langeraad herinnerde verder aan de samenwerking met het Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging, aan de voorbereiding rege ling bejaardengymnastiek en aan de herdenking van het honderdjarig be staan van het Kruiswerk dat vorig jaar plaatsvond. Uit het jaarverslag van de wijk verpleegkundigen, uitgebracht door zuster Kunst-Visser bleek o.a. dat vorig jaar door de zusters op Schou wen-Duiveland 25.894 bezoeken wer den afgelegd; er vonden 460 zittingen plaats van de zuigelingen- en kleu- terbureaux. In zijn slotwoord be dankte de voorzitter in het bijzonder de wijkverpleegkundigen en de ge meentebesturen voor hun medewer king. Ged. Staten schrijven minister over maatregelen t.a.v. openbaar vervoer Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van verkeer en waterstaat per telex een brief ge zonden over de voorgenomen bezui nigingsmaatregelen ten aanzien van het openbaar vervoer. De letterlijke tekst luidt als volgt: „Gedeputeerde staten van Zeeland, in vergadering bijeen, kennis ge nomen hebbende van de inhoud van de brief van 26 mei 1976 aan de ver voermaatschappijen; constateren met grote zorg, dat uitvoering van de in genoemde brief bedoelde plannen inhoudt, dat gedurende de avond uren en de weekeinden vrijwel alle delen van de provincie Zeeland ver stoken zullen zijn van openbaar ver voer; spreken als hun mening uit, dat deze beperking onaanvaardbaar is, in het bijzonder voor het minder draagkrachtige deel van de bevol king." Stichting Zeeuws Studiefonds Uit het deze dagen verschenen verslag 1974-1975 van de Stichting Zeeuws Studiefonds, blijkt dat het aantal verzoeken cm financiële steun ten opzichte van het studiejaar 1973- 1974 met 16 -gestegen is, en 206 be draagt. Hoewel !het aantal toeken ningen van 91 tot 83 is verminderd, werd f 13.255,- (7,6%>) méér aan toe lagen verstrekt. Het totaal der toe kenningen heeft f 188.910,- bedra gen. Aan elf aanvragers is ten behoeve van studie in België een bedrag uit gekeerd vari f 32.250,-. In de kate- gorie van Nederlandse opleidingen waarvoor geen rijkstoelagen worden verleend is aan 32 aanvragers f 90.150,- verstrekt. Voor het studie jaar 1974-1975 is door 36 zelfstan dige aanvragers een beroep gedaan op het Zeeuws Studiefonds. In 26 gevallen is het verzoek gehonoreerd met een totaalbedrag van f 57.280,-. In het verslag wordt op grond van de gegevens de konklusie getrokken, dat een provinciaal studiefonds, naast de mogelijkheden tot studie financiering die de rijksoverheid biedt, nog steeds in een behoefte voorziet. „Veilig varen in Zeeland" De Provinciale raad voor de re creatie, in Zeeland heeft een aantal richtlijnen voor watersport en sport- visserij op de Zeeuwse wateren ge bundeld in een op grote schaal te verspreiden folder „Veilig varen in Zeeland". In de folder worden al gemene wenken voor het varen ge geven en speciaal ook tips in ver band met de beroepsvaart. „Veilig varen in Zeeland" geeft waardevolle adviezen voor zowel de boot als voor de watersporter zelf. OUWERKERK, 11-6. Uit banden van burgemeester J. I). <le Kam lieeft de heer C. P. Kuyper. oud-wethou der van de gemeente Duiveland, maandagavond het ere-hurgersehap van de gemeente, neergelegd in een oorkonde, ontvangen, zulks op grond van een eerder door de gemeenteraad genomen besluit. Voor deze bijzondere plechtigheid, die men had samen willen laten vallen met de 75ste jaardag van betrokkene, was het voltallig kollege van b. en w, naar Ouwerkerk getogen, waar de heer Kuyper In zijn woning werd bezocht. De burgemeester verklapte al da delijk in zijn toespraak voor de oud wethouder „iets bijzonders te heb ben meegebracht". En dat was het ook. want nog niemand voor hem was in de gemeente Duiveland be noemd tot ere-burger. De heer Kuy per 'is de eerste. In de oorkonde staat de motivatie vermeld: „be toonde gemeenschapszin, besluit vaardigheid en daadkracht"' in zijn kwaliteit van wethouder. Verrast De heer Kuyper bleek uiterst ver rast met de verleende onderschei ding. Hij had destijds meegeholpen aan de totstandkoming van het besluit tot het instellen van het ere-burgerschap, niet vermoedend uiteraard dat hij als eerste hiervoor in aanmerking zou blijken te komen. Overigens meende de heer Kuy per slechts z(jn plicht te hebben ge daan, maar hij wilde de onderschei ding gaarne accepteren en verzocht de burgemeester zijn gevoelens van dank aan de raad te willen over brengen. De onderscheidene werd ook nog bedacht met een exemplaar van het gebrandschilderd gemeentewapen. Buitengewone diensten in de hervormde kerk De komende weken en maanden zullen in de Hei*vormde kerk van Renesse weer gevarieerde buitenge wone diensten plaatsvinden. Onder de titel „Renesse Ouverture" wordt het programma op woensdagavond 23 juni aanstaande geopend mef me dewerking van plaatselijke gezel schappen, namelijk het Hervormd Kerkkoor, het fanfarekorps „Luctor et Emèrgo" en het basisschoolkoor „De Duinpiepers''. Op donderdagavond 1 juli volgt Ars Musica. Deze avond wordt ver zorgd door het muziekgezelschap „Intertexta" olv. Bob van> der Weele en het Zierikzees Kamerkoor, olv. Riet van den Dungen. Op woensdag 7 juli: een avond onder het motto Intermezzo, te ver zorgen door Jeanette Knol-v. d. Beid, sopraan; Kora Kruis, viool en Jan van Dijk, orgel. Op woensdagavond 14 juli is het tijd voor This Generation. Mede werkenden zijn: Leger des Heils Vocalgroup „The Generation" olv. R. W. de Vries. „Jongenskoor" is het. motto voor de avond van donderdag 22 juli, die zal worden verzorgd door het Zeeuws Jongenskoor uit Goes, o.l.v. Eef Heijblok. In juli verder een optreden van de Cospelgroep „The Light Bearers" uit Vlaardingen, en wel op woens dagavond de 28ste, In augustus zijn er nog twee bui tengewone diensten op woensdag avond 4 augustus treedt op de Brassband Excelsior uit Kloetinge olv. Ko den Toonder. De finale vindt plaats in de vorm van een orgelcon cert door Bram Beekman uit Mid delburg, op woensdag 11 augustus. Alle avonden zijn vrij toegankelijk en vinden plaats in de Hervormde kerk. „Sport Real" Uit een bulletin van het Regionaal Actie Comité Zeeland van „Sport Real" blijkt dat in Zeeland thans acht Plaatselijke Actie Comité's zijn gevormd. Te Bruinisse kon het eer ste P.A.C. op Schouwen-Duiveland worden gevormd, (p/a gemeentehuis, de heer G. van Roon). Aan de totstandkoming van P.A.C.'s in de gemeenten Duiveland en Zierikzee wordt nog gewerkt. Overigens wijst het Reg. Actie Comité er op dat er nog veel moet gebeuren. „Er moeten nog vele ak- ties op touw worden gezet en ex- moeten nog velen „warm" worden gemaakt, om daadwerkelijk aan die akties te gaan deelnemen," aldus het Reg. Actie Comité van „Sport Real". „Natuur en Landschap in Zeeland" De 'Stichlting Zeeuws Biologisch Museum organiseert de zomerexpo- sitie 1976; „Natuur en Landschap in Zeeland". De opening wordt vrijdag 18 juni verricht in het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. ZIERIKZEE Tien jaar Beeldentuin Op vrijdag 25 juni wordt in de tuin van het Burgerweeshuis, voor de tiende maal in successie een tentoon stelling van beeldhouwwerk geopend. Het startschot wordt gegeven door de heer D. Karsten, notaris te Zie rikzee. Een vierhonderdtal wei-ken van beeldhouwers, zal in de tuin te zien zijn. Als gebruikelijk zal bin nenshuis weer een assortiment van klein antiek uit verza'melaarsbezit worden tentoongesteld. Op zaterdag 26 juni gaat de expositie open voor het publiek (tot en met zaterdag 31 juli). Inbraak opgelost Bij een inbraak in Vlissingen werd deze week door de politie al daar, aangehouden de 32-jarige P. v. Gemeenteraad Bruinisse BRUINISSE, 14-6. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman, zijn nog verschillende be langrijke zaken aan de orde gekomen. Voor het plaatsen van bewegwij zeringsborden in de gemeente ten behoeve van de rekreant en andere personen stelde de raad een krediet beschikbaar van f 3.500 gulden. Van de zijde van het V.V.V. is ook ge vraagd om het plaatsen van derge lijke bordjes ten behoeve van het V.V.V.-kantoor. „Met de toenemende rekreatie moet men de nodige maat regelen nemen," zei burgemeester Hekman. De heer Bal vond het een onbil lijke zaak dat de een er wel op aan gegeven staat en de ander niet; men moet hierin een rechte lijn trekken. De heer v. d. Bos attendeerde er op dat het stevigere bordjes moeten ook van mening dat het V.V.V.- worden dan de huidige. Men was kantoor er meer uitziet als een fo- toartikelenzaak dan een V.V.V.-kan toor, wat voor de tourist verwarrend is. B. w. zullen na der bekijken in hoeverre het uitbreiding behoeft wat betreft de vermelding. Voor het aanbrengen van luifels e.d. aan pan den binnen de gemeente is een wijzi ging in de bouwverordening door de raad goedgekeurd. Persleiding Een aanvullend krediet van f 84.792 gulden werd beschikbaar ge steld voor de kosten van het inge- nieursburo Witteveen Bos te De- ventere ten behoeve van het ontwer pen en het toezicht bij de uitvoering van de aanleg van de persleiding naar de zuiveringsinstallatie aan de Verlorenkostweg. Eerder werd een krediet beschikbaar gesteld van f 129.808 gulden inklusief b.t.w. Dit bedrag komt via de A.C.W subsidie weer lerug. Voor de aanleg van riolering langs de Dorpsweg was het nodig een stuk grond aan te kopen van de heer Meeuwsen. Het betrof een opper vlakte van 84 vierkante meter dat via een taxatierapport voor een bedrag van f 1260 gulden werd aangekocht, (een vierkante meterprijs van f 15, gulden). Voor de vervanging van de aanplanting wordt een bedrag van f 1650 gulden vergoed en het ijzeren hek dat op de grens staat wordt op kosten van de gemeente verplaatst. De heer Meeuwsen zei dat er bewo ners aan de Dorpsweg niet aange sloten zijn aan de riolering en daar ernstig bezwaar tegen maken. De voorzitter zei dat dit een vrij kost bare zaak is, en een taak voor de Technische dienst om dit nader te bekijken. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. d. H. uit Rotterdam. Bij het verhoor bekende de man een aantal eerder gepleegde inbraken, waaronder die in de nacht van 29 op 30 mei in het kantoor van notaris Karsten te Zie rikzee. Bij deze inbraak werd antiek ontvreemd en een flinke ravage aan gericht. Kerkconcerten in Gasthuiskerk Binnenkort zal op drie achtereen volgende dinsdagavonden een kerk- concert gegeven worden in de Gast huiskerk te Zierikzee. 29 juni: Stoffel Gunst, organist te 's-Heer Arendskerke 6 juli: Jan van Dijk, organist te Middelharnis, m.m.v. Nine Sligter, fluit. 13 juli: Bram Beekman, organist te Middelburg. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal exa men biologie, onze vroegere stadge note mevrouw L. A. Sevenster-v. d. Lelie, thans woonachtig te Tokio. BROUWERSHAVEN Feesi in „De Blokkendoos" Stralend mooi weer omlijstte het schoolfeest van de kleuterschool „De Blokkendoos". Behalve de jeugd waren ook alle ouders aanwezig van leerlingen die de school gaan verlaten (28). De ouders waren in groepen bij de kinderen verdeeld, 's Morgens werden pannekoeken door de ou ders gebakken die zich wel lieten smaken. Op de ijsbaan waren vak ken met verschillende spelletjes klaargezet zoals, bellenblazen, touw trekken-, ballengooien, zakkenlopen, enz. Ook waren de kinderen uit de dependance naar „De Blokkendoos" gekomen, zodat het een gezellige drukte was Om één uur werd gezamenlijk op de ijsbaan 'gepicknickt. Iedere groep kreeg een volle mand met broodjes en limonade mee. Speurtocht Kabouter Miezemuis had ook dit jaar een speurtocht door het slinger- bos uitgezet met gele en rode lintjes die de kleuters moesten volgen. Als opdracht kregen ze om puz zelstukken te zoeken die bij terug keer bij de school in elkaar moest worden gezet.. Na afloop nog een ijsje en zo was de dag leuk en vlot verlopen, zodat ieder voldaan naar huis vertrok. Dank aan alle ouders voor hun prettige medewerking en ook de beide leidsters, mej. Quant en mej. v. d. Rassel. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van deze gemeente ver gadert op maandagavond 21 juni a.s. in het gemeentehuis le Nieuwerkerk onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. Behandeling garantie-aanvragen voor geldlening ten behoeve van woningbouw komen aan de orde. Vervolgens grondverkoop te Ooster land aan G. Lodder en L. Steen- poorte, en aan Bouwbedrijf Boogert B.V., allen te Oosterland. Verder verlening medewerking bijz. kleu terschool te Oosterland. en beschik baarstelling extra krediet voor de openbare basisschool te Nieuwer kerk. Vervolgens beschikbaarstelling aanvullend krediet voor de aankoop van een brandweerauto en een mo bilofoon-installatie, ten behoeve van de brandweer in de gemeente. Beschikbaarstelling krediet, uitvoe ring van werkzaamheden aan het bestemmingsplan Ouwerkerk en ten behoeve van een rioleringsstruc- tuuxplan. Beschikbaarstelling aan vullend krediet voor de bouw van een dorpshuis te Oosterland, en ten slotte de negende wijziging van de gemeentebegroting 1976, gevolgd door de rondvraag en sluiting van deze vergadering. BURGH, 16-6. Met de komst van het nieuwe seizoen is het owle schoolgebouw aan de Kerkstraat ook dit jaar weer in gebruik genomen als expositieruimte voor beeldende kunst. Tot en met zaterdag 26 juni is dc school namelijk „in bezit genomen" door de uit Bruinisse afkomstige schilderes Mary de Ruiter-Kloet, die men dagelijks kan aantreffen temid den van haar werkstukken: een veertigtal schilderijen en aquarellen aan de wanden en nog enige tiental len tekeningen „rondom": uitgelegd en in mappen. Mary is „van huis uit" een Bruse dochter: zij werd in Bruinisse gebo ren. Haar vader had er een schil dersbedrijf. De schilderes begon echter met tekenen in Den Haag: dc familie Kloet vertrok uit Bruinisse in 1912, en Mary was toen vijf jaar. Als opgroeiend meisje begon ze aar dig te tekenen en te schilderen; zij deed dat zo goed dat haar leraar adviseerde: „ga jij maar naar de akademie". Eerst echter moest de mulo worden afgemaakt en daarna volgden praktijklessen steno, typen en handelskorrespondentie. „Ik kwam dus toch op kantoor terecht, maar bleef zo veel mogelijk tekenen en schilderen, 's Avonds volgde ik kursussen modeltekonen en anatomie en ik nam deel aan de zomerkursussen van de „Vrije Aka demie", aldys mevrouw De Ruiter- Kloet. Later volgden nog privé-lèsscn stilleven-, figuur- en portretschil deren. „Ik heb altijd vrijwel alles alleen moeten doen én heb het schilderen er ook wel eens bij neer willen gooien. Maar ik ben toch al tijd weer begonnen en ook nu weer druk bezig", aldus do schilderes, die thans niet alleen in Burgh expo seert. maar er ook is komen wonen. Tentoonstellingen Mevrouw De Ruiter won in het verleden al eens een derde prijs met een jongensportret, uitgeloofd door het studieblad voor tekenen en schil deren Arti. Zij exposeerde in ver schillende plaatsen, onder andere in 1966 in Zierikzee. in Voorburg, Delft, Vlaardingen. Ede en in Den Haag, waar zij enige malen deelnam aan de streng gcselekteerde zgn. Haagse Salon. Haar schilderijen „Balken" en „Verfpot met flessen" kregen toen een goede pers. De schilderes toont een grote voorkeur voor flessen, al dan niet gevuld met vloeistoffen. Flesjes in vele vormen en kleuren komen dan ook voor op een groot aantal schil derijen en aquarellen, al dan niet in kombinatie met andere voorwerpen of fruit. In 1966 woonde mevrouw De Rui ter nog enige tijd in haar geboorte plaats Bruinisse. Op de tentoonstel ling js werk uit die Bruse periode te zien, onder andere een gezicht op Bruinisse. twee schilderijen van de omgeving van één van dc havens en een gezicht <>P een tuinderij. Ver der toont z(j stillevens, landschap pen, portretten cn ook figuurstudie. De tentoonstelling is elke dag ge opend; op zondagen allen 's mi- dags. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3