BITE THE BULLET De mogelijkheid tot sluiting van Smit Bolnes is levensgroot aanwezig Schouwen-Duiveland verliest vijf meter per jaar UITDAGING De minimum loontrekkers De Eendracht": half milj. gulden Verbe lering in Libanon De nota's van het kabinet „Onbegrijpelijk" zegt burgemeester Zee geeft en neemt Ze reden voor hun leven! GENEHACKMAN Het succesduo uit M*A*S*H DONALD SUTHERLAND ELLIOT GOULD m een waanzinnig spionageverhaal AGENDA Hoewel voorstanders van een open Oosterschelde in de loop der jaren door alle vertraging in de besluit vorming hevig schrikachtig zyn ge worden, is het jongste uitstel van de zaak in de Tweede Kamer niet meer angstaanjagend. De teerling is ge worpen; de Schelde wordt afgcslo- tcn/blyft open met een pylcrdain en alleen aanvullende miljoenen nodig voor dit gigantische werk, werken nog vertragend. Die miljoenen zul len er wel komen en ingepast in een pompeus flnancieringsraam; het „groen licht" voor de operatie „zit te komen". Er is dus een oplossing die het mi lieu behoudt en die toch de verlang de - of liever vereiste - veiligheid ga randeert. Het is goed zich in dit ver band altyd de historie te herinneren en te weten dat deze tussenoplossing bevochten is geworden op de snede van het mes. Zo goed als er in Ne derland brede wegen dwars door natuurgebieden worden aangelegd en in het Amsterdamse het Gein wordt kapot gemaakt, zou ook de Ooster schelde dichtgeplemd zijn geworden en verheven tot de zoveelste stinken de waterbak met muggen. Het is een niet genoeg te beschrij ven en te bejubelen punt voor deze provincie aan dit gevaar te zyn ont snapt, ondanks de duizenden die er nog wel wat in zagen. Geen tijd voor emoties echter thans meer; een heel ander aspekt dient zich aan, nl. de technische uitdaging die de aanleg vaneen pijlerdam betekent. De ko mende „Driemaandelijkse berichten" zullen - naar valt aan te nemen - dieper ingaan op de technische as- pekten van de pijlerdam, die - als het allemaal gaat lukken - het fraaiste waterstaatkundig visite kaartje van ons land gaat worden, in waarde uitstijgend, boven hetgeen ooit óp dit gebied binnen het vader landse territoir is vertoond. Nu al zekerheid is er rond een redelijk waterpeil in de „gesloten" Schelde en vertaald betekent dat een dusdanig peil, dat de levende organismen in stand blijven, het water de gewenste kwaliteit houdt en mitsdien ook oester- en mossel kuituur kunnen worden gehand haafd. Het is bijna te mooi om waar te zyn, maar die kant schijnt het thans toch echt op te gaan, zy het dat het recente nieuwe uitstel psy chologisch bijna niet meer kon. Er staat echter zoveel op het spel, dat anderzijds een paar dagen uitstel feitelijk toch weer verwaarloosbaar zijn. DEN HAAG, 16-6. De PvdA-frak- tie is. er niet in geslaagd de mini mumloontrekkers een bijdrage aan de loonmatiging over de tweede helft van 1976 te besparen. De Twee de Kamer verwierp woensdag het amendement van de socialiste Baren- drecht, dat het mogelijk moest ma ken van het bedrag, dat deze cate gorie werknemers als gevolg van de herziening van het wettelijk mini mumloon minder in handen krijgt, begin 1977 intermijnen terug te be talen. SOESTDIJK. HM. de Koningin heeft op paleis Soestdijk het tradi tionele bejaardendefilé afgenomen. Enkele dames van de groep Vrijwil lige Welfare Strijen, kwamen in kle derdracht. Advertentie ZIERIKZEE, 16-6. De verslagenheid bij de 170 werk nemers van Smit en Bolnes in Zierikzee is groot, nu bekend is geworden dat de twee potentiële gegadigden afzien van overname van deze seheeps-dieselmotoren- fabriek en dal er waarschijnlijk niets adders op zit dan de zaak te sluiten. Dc heer H. Byvank, dislrictsbestuurder van de Industriebond N.V.V. zegt het overigens onverantwoordelijk te vinden dat de Raad van Bestuur van I.H.C. Holland vierentwintig uur voor dat een gesprek zal plaatsvinden met de vakbonden, dit bericht naar buiten heeft gebracht. Maar, zo zegt dc heer Byvank, wij geven de stryd nog niet op. 99' Drie wekün geleden konden de vakbonden nog tijdens een vergade ring met het voltallige personeel en de vakbonden optimistische geluiden laten horen, in verband met moger lijke overname van het bedrijf dooi de Duitse machinefabriek MAK of de Noorse machinefabriek Wichman. SOESTDIJK, 16-6. Dc actie tot hel behoud van het nationale zeilend zeeschip, de gaffeltopzeilschoener „Eendracht", heeft tot nu toe een half miljoen gulden opgeleverd. Prins Bernhard, die beschermheer is van de vereniging en stichting „Het Zeilend Zeeschip", nam woens dagavond op het coördinatiecentrum in Soestdijk een cheque in ontvangst ter waarde van f 500.000. Dit was het streefbedrag van de actie, die zowel gevoerd is voor het behoud van het schip als om deelna me mogelijk te maken van.het schip aan de zogenaamde „Tal! Ships" race Plymouth - New York", ter gelegen heid van 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Prins Bernhard kreeg de cheque uit handen van twee 1-2-jarige leer lingen van een basisschool in Vor- den, waar via een fancyfair ruim f 500 voor de actie bijeen werd ge bracht. Ramp Voor de werkgelegenheid van Schouwen-Duiveland betekent deze sluiting een ramp, zei de heer Bij- vank. Smit en Bolnes is namelijk het grootste bedrijf op Schouwen-Dui veland. De heer C. Lcms van de onder nemingsraad van dc scheepsdiesel- motorenfabriek zegt, dat het bericht grote vérslagenheid bij het personeel teweeg heeft gebracht. Alle strijd is dus nu voor niets gevveest, zo zei hij moedeloos. Samenwerkingsvorm Burgemeester Th. de Meester,, zegt het berichtvan IHC Holland onbe grijpelijk te vinden. Woensdagmid dag nog heeft de commissie van ad- \'ies, waarin personeel van Smit en Bolneshet Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland (ETI) een vertegenwoordiger van het mi nisterie van ekonomische zaken en het provinciaal bestuur van Zeeland zitten, op het stadhuis van Zierik- DEN HAAG, 17-6. Jaarlijks verplaatst de Noordzee vele miljoenen kubieke meters zand naar de Delta- kust: voor liet Haringvliet en bel Brouwersliavense Gat bij de eilanden Voorne, Goeree en Schouwen-Dui veland wordt per jaar door de zee ongeveer negen miljoen kubieke meter zand aangevoerd. Aldus blykt uit het driemaandelijks bericht van Deltawerken, waarvoor - volgens het ministerie van verkeer en waterstaat donderdag - gebruik is gemaakt van zeer veel metingen, die Rijkswaterstaat de afgelopen twintig jaar heeft verricht. De achteruitgang van enkele strandgedeelten op genoemde eilan den is veel kleiner Voor het gehele Deltagebied bedraagt hij een tot twéé miljoen kubieke nieter zand per jaar. In tegenstelling tot wat twintig jaar geleden werd verwacht zijn er nog geen aanwijzingen, dat deze achteruitgang door de afslui- tingswerken van een stormvloedke ring toeneemt. Hoewel grote delen van de kust in het Deltagebied in evenwicht zijn of aangroeien, vertonen de meeste zee waarts gelegen koppen van de eilan den al sinds de vorige eeuw een ge leidelijke achteruitgang. Punt van Voorne Hit tempo, waarmee deze achter uitgang van het strand zich voltrekt, is het grootst aan de Groene Punt van Voorne, namelijk 10 tot 15 meter per jaar aan weerszijde van de Groene Punt neemt de achteruitgang sriel af. Op het eiland Goeree ligt een ero- siegebied in de omgeving van de vuurtoren aan de kop van Goeree. Sinds het einde van de vorige eeuw valt hier jaarlijks ongeveer zeven meter kust verlies waar te nemen. Het grootste deel van de kust van Goeree vanaf de Haringvlietsluizen tot aan de vuurtoren en het gebied bij de Brouwersdam, is in evenwicht of vertoont een geringe aanwas. Dc noordkant van Schouwen-Dui veland is evenals dc noordkant van Goeree ongeveer in evenwicht. Maar aan dc westkant van het schiereiland gaat dc kust ongeveer vyf meter per jaar achteruit. Het duingebied is hier echter zo breed dat het nog niet nodig is geweest om speciale voor zieningen te treffen. De kustachleruitgang op Walche ren is betrekkelijk gering. BEIROET, 1G-6. In politieke krin gen in Beiroet heerst sinds woens dagmiddag de opvatting dat de situ atie in Libanon aan de beterende hand is. Niet alleen onthielden de strijdende partijen zich van verdere bestandsschendingen maar ook de overeenstemming tussen de secreta ris-generaal van de Arabische Liga. Mahmoed Riad. en vooraanstaande Libanese leiders, somenwerkend in „hel Libanese Front", over de zen ding van een Arabische vredesmacht zal zijn positieve uitwerking hebben. zee een bespreking gevoerd, waar bij juist over het voortbestaan van Smit en Bolnes is gesproken. Er wordt namelijk al maanden ge dacht over een samenwerkingsvorm met de Noorse firma Wichman. Smit en Bolnes zou daarin in de vorm van een zelfstandige stichting met finan ciële steun van rijk, provincie en ge meente, door kunnen gaan met zijn produktie. De onderhandelingen met deze commissie en Wichman zijn nog in volle gang, zei de heer De Meester, die verder opmerkte: Ik begrijp niet wat IHC bezield om dit in dit sta dium naar buiten te brengen. Middelbaar- en hoger personeel UTRECHT, 16-6. De raad van overleg middelbaar en hoger perso neel (MHP) vindt het uitermate te leurstellend, dat het regeringsvoor stel met betrekking tot het arbeids voorwaardenbeleid per 1 juli 1976 een loonsverhoging inhoudt. In een kommentaar op de regeringsvoor stellen zegt de raad, dat voorrang moet worden gegeven aan het weg nemen van de opwaartse druk op de prijzen. Volgens de raad is dat alleen mogelijk, door de handhaving van de koopkracht niet te bewerkstelli gen door bruto loonstijgingen maar alleen door lastenverlaging. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In het'voorstel van de regering over de vermogensaanwas- deling (V.A.D.) zitten zoveel mazen dat ernstig moet worden getwijfeld aan het effect van de V.A.D., aldus voorzitter D. van Commenee van de hout- en bouwbond C.N.V. woensdag op de bondsraadsvergadering in Utrecht. WAGENINGEN. Een intensieve kamerzoekaktie in Wageningen en omgeving heeft uitgewezen dat in augustus zeker 400 eerstejaars stu denten van de Landbouwhogeschool geen onderdak zullen vinden. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. vrijdag- en zaterdagavond PANAVISWA PB/ViSÏA KMURE COLUMBIA Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar A.s. zondag- en dinsdagavond nu i'i'i ult9*tor«cht door AotuMlfllm 9 Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar DEN HAAG, 16-6. De Centrale or ganisaties van Werkgevers en van Ondernemers in middenstand en in land- en tuinbouw hebben in de dis cussienota perspectief '80 onder meer aangegeven dat zy het mogelijk ach ten dat omstreeks honderdvyftig- tot honderdzestigduizend nieuwe ar beidsplaatsen kunnen worden ge schapen. De stijging van de arbeids kosten moet dan tot 1980 anderhalf a twee procent achterblijven bij de stijging van de produktiviteit. Dit heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, mr.- C. van Veen, woensdagmiddag verklaard voor leden van het de partement 's-Gravenhage van dc Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en handel. Burgh Oude school, Kerkstraat, van 4 I'm 26 juni, expositie schilderijen cn aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Drcischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Donderdag 17 juni Zierikzee Paternosterstraat. Fraktievcrgade- ring P.v.d.A., 20.00 uur. Kcrkwcrvc 8.00 uur, vertrek van de bejaarden voor de reis naar Belgic, vanaf het cafc. Vrijdag 18 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afscheidsavond zesde klas openb. ba sisschool de „Theo Thijsscnschool. Willebrordusschool. Schoolfeest 19.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film „Bitc the Bullet". Scharcndijkc Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Ntcuwrrkcrk 18.30 uur: S.K.N.W.K.-F.C. Den Bosch. Zaterdag 19 juni Zierikzee Sportpark Bannink, 13.00 uur: Zeeuwse atletiekkampioenschappen C- en D-junioren. Willebrordusschool. Schoolfeest 13.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film „Bite the Bullet". Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans. Brouwershaven Jeugdsoos Zenith, 20.00 uur, Coun try Rock Groep Tenderfoot. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. Nieuwerkerk Sportveld, vanaf half tien, sport- en plezierdag voor de jeugd. Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Kring Zeeland van het Rode Kruis. Zondag 20 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Spys". Maandag 21 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad,. 19.30 uur. Dinsdag 22 juni Zierikzee Kantine school. Diploma-uitreiking L.T.S., 19.30 uur. Herv. Ver. gebouw. Afd. Rode Kruis (kolonne) 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film: „Spys". Woensdag 23 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad, 19.30 uur (inspraak pu bliek); 20.30 uur vergadering. Haamstede Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. Rencsse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Renesse Ouverture", m.m.v. Herv. Kerkkoor, Fanfarekorpsen ba sisschoolkoor. Donderdag 24 juni Zierikzee Kijkavond handwerken, Jan Wouter van den Doelschool, 19.00-21.00 uur. Goes „De Korenbeurs'Vleeskeurings dienst, 10.00 uur. Zaterdag 26 juni t/m 31 juli Zierikzee (Behalve zondagen). Expositie Bur gerweeshuis. 10.00-17.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Vismarkt. 10.00 uur, rommelmarkt P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duiveland. Dinsdag 29 juni Zierikzee Gasthuiskerk. Orgelconcert. 20.00 uur. Woensdag 30 juni Zierikzee Lutherse kerk. Barokkoncert, 20.00 uur. Donderdag 1 juli Renesse Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Ars Musica", m.m.v. Inter- texta en Zierikzees Kamerkoor. Zaterdag 3 juli Brouwershaven Braderie en rommelmarkt, 10.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" Maandag 5 juli Noordgouwc Hervormde Kerk, concert. Woensdag 7 juli Rcncssc Herv. kerk, 20.00 uur, buitengewone dienst „Intermezzo", zang, viool en orgel. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zei Redaktle: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2110 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 DEN HAAG. Dc Stichting Stabili satie Slachtpluimvcesector heeft weet een Russische order in dc wacht gesleept voor dc levering van oen miljoen braadlfuikcns voor een bedrag van circa 3 miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2