Goed gedokumenteerd boekje Spaanse bezetting Zierikzee ■- Regio-muziekkorpsen zaterdag 19 juni naar Dreischor 0L?!°! en Spanning tussen DDR Bondsrepubliek Arrestaties na de moord De treinramp te Schiedam Bavaria bier of 3Es fris in blik DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Terugblik na vier eeuwen. BANKSTEL MEUBELRAMA Oplossing; voor parkeren ZEILERS NAAR ZIERIKZEE ola, jewel of sinas, blikjenU ZIERIKZEESCH NIEUWSBODE Donderdag 17 juni 1976 132ste jaargang Nr. 21910 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 188») REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. IN DIT NUMMER Historie Conferentiekamer Ooslerlancl ZIERIKZEE, juni - „Terugblik 11a vier eeuwen op het beleg van Zierikzee, 1575-1576'". Die titel werd ge geven aan het werkje over de Spaanse bezetting in de zestiende eeuw, een eerste exemplaar waarvan vorige week burgemeester Th. H. de Meester ter; hand werd gesteld. Auteurs van het boekje zijn de heren W. H. Keikes en H. Uil. De uitgave is van het Zierikzeese gemeente-archief, en de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, ter gelegenheid van de herdenking van het beleg van Zierikzee. Het betreft een „overdruk vooraf" uit het te ver schijnen jaarboek 1976 van de vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland: Kroniek van het land van de zeemeermin. auteurs zich stipt aan de uit talrijke bronnen verzamelde gegevens, heb ben gehouden. Een hoofdstuk apart vormde de inundatie van Schouwen, op bevel van stadskommandant jhr. Arend van Dorp, die de sluis in de Leverdijk ten noorden van de Zelke liet openen. Aansluitend daarop leest men van de bloedige aanval op het fort Bommenede, dat door de Span jaarden werd veroverd. Totaalbeeld de In de inleiding van het boekje worden vroegere herdenkingen ge memoreerd, w.o. die van 1776, toen ds. Johs. van de Vele een redevoering BONN, 16-6. De gespannen ver houding tussen Oost- en West- Duitsland is aanzienlijk verscherpt door de arrestatie van de twee West- duitse grenswachten in de DDR. De chef van het bureau van bondskan selier Helmut Schmidt, Manfi-ed Schüler, heeft woensdag bij de DDR-vertegenwoordiger in West- Duitsland, Michaël Kohl, een protest ingediend en verlangde de vrijlating van de beide arrestanten. Herexamen in Kerkrade KERKRADE, 16-6. De leerlingen van de Heilige Geestmavoschool in Kerkrade wier eindexamenwerk na tuur- en scheikunde onlangs door slordigheid van een leraar spoorloos verdween in een café en dat latei- verbrand bleek te zijn hebben woensdag opnieuw examen gedaan. Twaalf leerlingen moesten 's mor gens het natuurkunde-examen over doen en 41 leerlingen deden !s mid dags herexamen scheikunde. hield, die door het stadsbestuur werd beloond met een zilveren ketel met komfoor. Aan zulke uitspattingen heeft het huidige gemeentebestuur zich niet gewaagd, dat overigens wat verheugd zal zijn over de verschij ning van het onderwerpelijke boek je. Zijpe en Dijkwater Talrijke bijzonderheden, die de ge waagde militaire aktie illustreren, zijn opgenomen in het hoofdstuk Zij pe en Dijkwater, twee zeearmen, die de Spanjaarden moesten nemen „om bij Zierikzee te kunnen komen". Dit gedeelte laat zich lezen als een brok stuk echte oorlogsroman, hoewel de Om een inzicht te krijgen in totale toestand, is een hoofdstuk ge schreven onder het hoofd: Binnen en buiten de veste. Daardoor krijgt men een kijkje bij vriend en vijand, een totaalbeeld dat leidt tot de konklu- sie dat belegeraars en belegerden het beiden feitelijk even zwaar hadden. Moeilijkheden waren er te over: ze spitsten zich vooral toe op de voed- Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 sol voorziening. Een -chreven „in cident" in dit kader j men de gru welijke gebeurtenis te Noord - welle, waar de kerLio en in brand werd gestoken. Voorspel tot kapitulatie Een wanhopige poging een patsi tuatie te doorbreken zou onderno men worden in de nacht van 27 op 28 mei, maar door verraad waren de Spanjaarden gewaarschuwd. Een postduif die het bericht zou overbrengen naar de belegerde stad, werd neergeschoten, zodat de on derneming voor de Geuzenvloot een katastrophe werd, naar nog gaf de stad zich niet gewonnen. Uiteindelijk komt dan de kapitu latie op 29 juni op de bekende voor waarden, die later verzacht werden. Een hoofdstuk apart vormde de af rekening van de boete, die de ver armde stad werd opgelegd. Zowel stad als platteland waren weinig aantrekkelijk voor de vijand; er was niet veel meer te halen en de troe pen trokken naar Vlaanderen; de Spaanse furie was losgebarsten. Wederopbouw Een enorm karwei vormden her stel en opbouw van de geteisterde stad. Vooral een kluif was de dich ting van het gat in de Leverdijk, een letterlijk maar ook financieel bo demloze put. De schrijvers: „het im mer beweeglijke Kaaskenswater en de Ronde Weel, gevat in fraai met riet en ruigtebegroeide boorden, ge tuigen tot op heden van deze dra matische periode uit de Zierikzeese historie". De mens bleek overigens ook toen sterk, want reeds in 1580 w,aren de vier stedelijke thesauriers al weer zodanig opgelucht, dat zij een bijzonder fraaie zilveren schaal ten gebruike in het stadhuis lieten vervaardigen, met een veelzeggende ingegraveerde tekst. Y ,*-;%> ■- •'i-; •- l V. - 1 Portret van Mondragon. Ets (17e eeuw), opgeplakt binnen 18e eeuwse met waterverf getekende omlijsting. (Foto: „Terugblik na vier eeuwen...") Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een gunst van een vriend aan nemen, is er een bewijzen. Collins DREISCHOR, 16-6. Alle muziekverenigingen uit de regio - als eerder gemeld - gaan aanstaande zaterdag middag naar Dreischor. Zij werken mee aan de ma- ziekmiddag die de harmonie „Crescendo" organiseert in verband met het 75-jarig bestaan. ZIERIKZEE. Vrolijke aanblik van af het Havenhoofd op de vele zeil boten op de Oosterschelde. Een beeld dat zich de konjende week on getwijfeld weer zal manifesteren, tijdens één van de belangrijkste zeil- evenementen in Nederland, de „Del- taweek". Het aantal deelnemers, dat verwacht map worden is aanzienlijk hoger dan vorige jaren. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) Oorspronkelijk lag het in de be doeling, de groenstroken naast de Renkumstraat en Hesnuyzenstraat te gebruiken als parkeerplaats. Dit is de verenigingen ook bericht. Van b. en w.-zjjde is hier echter afwijzend op gereageerd. Van „Crescendo"-zijde vond men het een ideale oplossing, daar, de auto's tijdens het marcheren, geen hinder opleveren. Ook voor het op slaan van de instrumenten e.d. was het oude schoolgebouw in de nabij heid. Nu is men verwezen naar het terrein, rondom de verdwenen boer derij van De Vlieger. De groenstro ken, die dagelijks gebruikt worden voor spelende en voetballende kin deren; zouden zaterdag natuurlijk veel meer lijden van geparkeerde au to's, die hier vijf uur stilstaan; en dan te bedenken, de sporen, die ge reden worden met deze droogte. Za terdag zijn de zusterverenigingen hartelijk welkom. De pai-keerproblemen worden wel opgelost, zoals zoyeel al vaak zelf standig is opgelost. De muzikanten moeten alleen een goed humeur mee brengen en de nodige muzikaliteit; dan wordt het een puike middag. Programma 12.45-1.00 uur Aankomst deelne mende korpsen; 1.15 uur Opstellen op het sportterrein (volgorde zie on der); 1.30 uur Mars door Dreischor; 2.00-2.30 uur „Crescendo''/.,Nieuw Leven*' - Dreischor/Ouwerkerk 2.30- 3.00 uur „Nu met Hope"/„Oefening en Uitspanning" - Bruinisse/Nieu- werkerk; 3.00-3.30 uur „Nut en Uit spanning'' - Zonnemaire; 3.30-4.00 uur „Oosterland's Fanfare" - Oos- terland; 4.00-4.30 uur „Witte van Haamstede" - Haamstede; 4.30-5.00 uur „Kunst en Eer" - Zierikzee; 5.00-5.30 uur Con A more'' - Noord- gouwe; 5.30-6.00 uur „Luetor et Emergo*' - Renesse. WASHINGTON. De Amerikaanse zesde vloot heeft voor het geval dat nodig zou zijn een smaldeel binnen bereik van Libanon dat twee vlieg dekschepen, een kruiser en een spe ciale gevechtsgroep van de mariniers omvat. Dit is woensdag in Washing ton meegedeeld door het ministerie van defensie. BEIROET, 17-6. De vermoedelijke daders die woensdag de Amerikaan se ambassadeur Meloy, een ambas saderaad en 'hun chauffeur ver moordden, zijn gearresteerd. Dit meldt het centrale commando van het Palestijns-Libanees verbond. In een verklaring wordt gezegd dat het. onderzoek voortduurt en dat later een nieuwe verklaring zal wor den uitgegeven waarin alle feiten zullen worden onthuld. In de verklaring woi'den geen me dedelingen over de identiteit van de gearresteerden gegeven. Gezegd wordt nog dat de vermoe delijke daders zullen worden over gedragen aan de Arabische vredes macht als deze in Libanon arriveert. UTRECHT, 16-6. De treinramp bij Schiedam op 4 mei jongstleden waarbij 24 mensen om het leven kwamen is te wijten aan een men selijke fout. Het onderzoek van jus titie en NS heelit aangetoond dat de machinist van de bij hel ongeluk betrokken Sprintertrein ten on rechte uit Schiedam Is vertrokken en door een rood sein is gereden. Het technische beveiligingssysteem funktioneerde goed, zo blijkt uit een communique dat NS woensdagmid dag verstrekte. WA? 2EQT VI BIL? Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Droog- en vrij zonnig Droog en vrij zonnig; zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen; minimumtemperaturen rond 9 gra den, maxima van 18 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 juni. Zon op 4.19, onder 21.03 Maan op onder 11.40 Laatste kwartier: 19 juni (14.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 juni 7.34 19.44 0.56 13.25 Doodtij: 21 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-6. Het K.N.M.I. deelt mee: vrijdag zal het opnieuw droog en zonnig weer zijn. Een hogedruk- gebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, met een uit loper naar de Noordzee en Engeland trekken naar het noordoosten op, die zich in de richting van de Britse eilanden uitbreidt. Fronten boven Engeland bewegen langzaam naar het oosten, maar nemen daarbij in aktivitedt af, zodat er in het huidige weerbeeld weinig verandering komt. Koude lucht afkomstig uit Noord- Rusland. die langs de westflank van een depressie boven Rusland naar Zuidoost-Europa stroomt, was don derdagmorgen tot Noord-Italië, Midden-Joegoslavië en Noord-Grie kenland gevorderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1