Ministerraad stelt Oosterschelde-besluit nog uit Amalrik naar Nederland Syriërs weg uit Libanon Klap voor Ford Smit Bolnes: wachten op Noors bedrijf Sex-schandaal in Amerikaanse Droogte wordt bedenkelijk voor de Zeeuwse landbouw Ontmoeting tussen Zeeuwse Muziekscholen Drama in de Alpen Boekenverkoop in Nederland KOOPJES HALEN „WICO" Congres Ontploffing bij kampvuur Roofoverval in Leiden Ontploffing op tanker Twee doden onder Mook De ambtenaren en bezuiniging Boersma hekelt houding C.H.U. „JubileunT-reis van beiaarden te Haamstede 2 AGENDA Paraplumakers in nood DEN HAAG, 11-6. De ministerraad hoopt eerst deze week de definitieve beslissing te kunnen nemen over de wyze, waarop de Oosterschelde wordt afgedamd. Vrydag heeft de raad zich reeds uitvoerig met deze kwestie bezig gehouden, in het licht van de besprekingen over de voorjaarsnota (de nota over de stand van zaken by de uitvoering van de rijksbegroting 1976). Aldus heeft premier Den 13yl meegedeeld op zyn vrijdagavond gehouden weke lijkse persconferentie. MOSKOU, 13-6. De dissidente Russische historicus Andrej Amal rik heeft een uitreisvisum gekregen voor een definitief vertrek uit de Sovvjet-Unie. Hij zal met zijn vrouw eind juni de Sowjet-Unie verlaten en rechtstreeks naar Nederland rei zen. Amalriks vrouw Gjoezel heeft dat zaterdag meegedeeld aan Wes terse korrespondenten in Moskou. JERIPOLI 12-6. Het officiële persbureau van Libië, Arna, heeft zaterdag bekendgemaakt dat Libië's premier Ja-Hoed er in is geslaagd een nieuw bestand in Libanon te bewerkstelligen waarbij van Sy rische zijde is toegezegd dat de in Libanon aanwezige Syrische troe pen zullen worden teruggetrokken. Volgens Arna zou premier Jal- loed hebben gezegd dat de wegen tussen Sidon, Armoen en Beiroet weer zijn opengesteld voor bevoor rading waarmee kennelijk wordt bedoeld dat de Syrische omsingeling van Beiroet is beëindigd. In het najaar van 1974 spraken regering en Tweede Kamer af, dat onderzocht zou worden of het mo gelijk is de Oosterschelde af te slui ten met een doorlatende dam, waar door de getijenbeweging dn de zee- ai m gehandhaafd blijft. Totdat die afspraak gemaakt, werd was er steeds van uitgegaan, dat de Oos terschelde met een vaste dam ge heel zou worden afgesloten. Dijken De afspraak hielcl in, dat de door latende of halfopen dam alleen dan ZIERIKZEE, 12-6. De lieer G. II. Schneiders, districtsbestuurder van de industriebond NVV, zei des gevraagd dat de bonden in verband met een desbetreffende mededeling van IHC vrydag de directie van Smit Bolnes hebben laten weten dat het gesprek over de hoofdlijnen van een sociaal plan deze week niet doorgaat. een kans zou maken, als er voldoen de veiligheid gegarandeerd zou zijn voor de Zeeuwen, als het werk voor 1985 gereed zou kunnen zijn en als de kosten niet meer zouden zijn clan f 1,7 miljard plus 29 procent. Sinds de afspraak hebben studies de nodige rapporten opgeleverd, al dus premier Den Uyl. Rijkswater staat bezag opnieuw de mogelijk heid van het open houden van de Oosterschelde met verhoging van de dijken. „De financiële konsekwenties spe- spelen een belangrijke rol" zei drs. Den Uyl. „De doorlatende dam zal aanzienlijk duurder zijn dan een vaste dam en ook duurder dan het ophogen van de dijken". Gezien die konsekwenties wil de ministerraad zijn beslissing nemen als het de voorjaarsnota definitief vaststelt „De begroting 1976 wordt belangrijk overschredeen", aldus de minister president. De directie had om dat gesprek gevraagd. De bonden willen nu ech ter eerst naderr informaties over ter eerst nadere informaties over ming door MAK en ze willen - evenals IHC zelf - meer duidelijk heid over een mogelijke samenwer king met een Noors bedrijf. „We moeten zo snel mogelijk we len wat de positie van Wichmann is", aldus de heer Schneiders, „de onzekerheid en de ongerustheid bij de mensen worden alleen maar gro ter en de mogelijkheden voor Smit Bolnes kleiner". Smit Bolnes is bij na door de orders heen. „Tegen de vakantie is de laatste motor klaar". De heer Schneiders 'hoopt, dat er deze week meer gegevens van de Noorse machinefabriek loskomen. Ook '„Zierikzee" present SPRINGFIELD. 12-6. President Ford heeft zaterdag te Springfield in de staat Missouri in de strijd om de republikeinse presidentskandida- tuur een ernstige nederlaag geleden tegen Ronald Reagan De oud-gou verneur van Californië zag zich ver zekerd van de steun van 18 van de 19 afgevaardigden die Missouri nog voor de partijconventie moest aan wijzen. Ford en Reagan waren beiden vrijdag nog in Springfield geweest om campagne te voeren. De uitslag wordt gezien als een psychologische klap voor Ford. die op Missouri meende te kunnen rekenen. BERN, 13-6. Op een flank van de Jungiran in het Berner Oberland zijn zondag drie bergbeklimmers door een lawine bedolven en ge dood. De sneeuwmassa kwam op ca. 3800 meter hoogte vrij toen de uit loper van een gletsjer afbrak. Tot dusver heeft men een stoffelijk over schot geborgen. Over de personalia en de nationaliteit(en) der slachtof fers is niets meegedeeld. AMSTERDAM, 13-6. In het afge lopen jaar zijn in Nederland voor een bedrag van ruim 580 miljoen gulden in het. totaal 39,3 miljoen boeken verkocht. Dit exclusief ency clopedieën, naslagwerken, school en studieboeken. Daarvoor werd door de consument een gemiddelde prijs van f 14,75 per boek betaald. Dit is een prijsstijging van f 2,50 per boek sinds 1974. Eén en ander blijkt uit een in opdracht van de Stichting Speurwerk betreffende het boek ge houden onderzoek naar het koopge drag ten aanzien van boeken in 1975. Advertentie BIJ HILVERSUM. 11-6. „Het feit dat de CHU verleden week een motie steunde, die het totale kabinetsbe leid afkeurde, vind ik van zo beden kelijke aard dat ik mij niet kan voorstellen hoe iemand van de ARP of de KVP sindsdien nog namens de drie frakties kan spreken", zo heeft de AR-minister Boersma van sociale zaken vrijdagavond in het VPRO- radioprogramma „Embargo" gezegd. Hij zei nog steeds zijn twijfels te hebben over de totstandkoming van het CDA. „Ik ben van nature geen WASHINGTON, 12-6. Het Ameri kaanse congres heeft vrijdag op nieuw een sex-schandaal gepresen teerd gekregen. Een vroegere sekre- taresse van een demokratische afge vaardigde uit Texas. John Young, zei dat ze herhaaldelijk een fikse loonsverhoging had gekregen in ruil voor sexuele toenadering. De 30- jarige Colleen Gardner kwam in 1971 als sekretaresse in dienst bij Young voor een salaris van 8.000 dollar per jaar. Toen ze in maart v.an dit jaar ontslag nam verdiende ze 26.000 dollar per jaar. TEXEL, 12-6. Een ontploffing in een kampvuur op het strand bij Den Burg (Texel) heeft het leven gekost aan de 23-jarige A. M. Veeger uit die plaats. Een meisje moest zwaar gewond naar een ziekenhuis in Den Helder worden overgebracht. Leerlingen van de vierde klas van het atheneum te Den Burg had den het kampvuur gestookt. De po litie heeft de zaak in onderzoek. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Hoewel de stichting Prins Bernhard Fonds in 1975 een bedrag van zes miljoen - 50 procent meer dan in 1974 - be schikbaar had gesteld voor subsi dieverleningen, heeft het fonds toch niet aan de steeds toenemende vraag naar middelen kunnen voldoen. AMSTERDAM. De bondsraad van de Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) heeft zich ïn Amsterdam beraden over de dooi de regering aangekondigde maatre gelen voor het overheidspersoneel in het algemeen en het onderwijs in het bijzonder. AMSTERDAM. De voorzitter van de PvdA-fraktie in de Tweecle Ka mer, drs. Van Thijn, heeft de partij raad van zijn partij er zaterdag van weten te overtuigen dat de perike len rond de wet op de loonvorming geen kabinetskrisis waard zijn. BORSSELE. Op de Westerschel- de. tei hoogte van Borssele, heeft zich zaterdag een ontploffing voor gedaan op een tankschip, de „Liver pool Bridge". Bij de ontploffing verloor een man het leven, terwijl enkele anderen werden gewond. Een van hen is zeer ernstig gewond. wegloper, maar wat er nu gebeurt, volg ik wel zeer kritisch". Op de' vraag wat het kabinet doet als de Kamer over anderhalve week de kabinetsplannen (struktuiirnota, wet op de ondernemingsraden en bezuinigingsplannen) niet als pakket zou aanvaarden, zei hij: „als de ka mer dè voorstellen gaat uitkleden, heeft het kabinet geen basis meer om door te gaan. Ik zou er dan in elk geval weinig zin meer in heó- ben". LEIDEN, 11-6. Een tussen de 25 en 28 jaar oude man heeft vrijdagavond ongeveer f 25.000 buitgemaakt bij een overval op het Leidse hoofdpost kantoor aan de Gerestraat. Rond sluitingstijd, even na zeven uur, be trad de man met donkere bril bank en gaf de lokettist een briefje waarop stond: „Wilt u dit tasje met geld vullen? Dit is een overval. Ik heb een revolver." Terwijl hij een revolver dreigend op de lokettist gericht hield schoof hij een plastic tasje onder het loket- raam door. De lokettist nam een sta pel bankbiljetten, die klaar lag om de kas op te maken en stopte die in het tasje. VLISSINGEN, 12-6. De Engelse supertanker Liverpool Bridge, 91.082 ton, waarop zich zaterdagmiddag een ontploffing voordeed, terwijl het in een nevenvaarwater van de Wes- terschelde lag te bunkeren, heeft van de autoriteiten nog geen toe stemming gekregen zijn reis te ver volgen. De ontploffing deed zich voor in de machinekamer waar een van de heetwaterboilers ontplofte. Bij dit ongeluk kwam de 25-jarige derde machinist Robert D. Prescott uit Liverpool om het leven. De 26- jarige elektriciën E. M. Biggan raakte zwaar gewond. VENLO, 13-6. Op dc Rijksweg Venlo-Nijmegen onder Mook zijn zondagavond de bestuurder van een personenauto, de 53-jarige Th. Hoe- boer uit Nijmegen en zijn 76-jarige moeder mevrouw Hoeboer-Krei- kamp, die bij haar zoon in de auto zat, beiden om het leven gekomen, toen do auto vanuit een file tegen een boom botste. J r Ratten schoonheidsmiddel MANILLA. 12-6. De burger- f f vader van het stadje Cande- t f laria in het noordoosten van J de Filippijnen heeft een J schoonheidswedstrijd uiige- t j schreven om dc rattenplaag t J die zijn stadje teistert te be- strijden. Elke kandidate moet t f hij ibij ze van inschrijving r 20.000 rattenstaarten mcebren- f pen. t i BLADEL. Het afgelopen week einde is in de Brabantse gemeente Bladel 50 hektore bos door brand verloren gegaan. Het vuur werd be streden door een tiental brandweer korpsen waaronder twee Belgische. Een vliegtuig van de rijkspolitic werd ingezet om de brandhaarden te lokaliseren. VLISSINGEN. 12-6. De situatie in de Zeeuwse landbouw begint kritiek te worden. Met name op de droge, gevoelige zandgronden gaat de situa tie uit de hand lopen. Volgens de voorzitter van de C.B.T.B. (Christe lijke Boeren- en Tuinders Bond) in Zeeland, de heer G. de Jager, zitten de vroege aardappelen als- vijgen in de zware grond. DEN HAAG, 12-6. De vijf centra les van overheidspersoneel zeggen in een gezamenlijke verklaring „met verbazing en verontwaardiging" te hebben kennisgenomen van de voor genomen voorzieningen van het over heidspersoneel zoals deze zyn ver meld in de nota van de regering over de collectieve voorzieningen en de werkgelegenheid. „Voorop zij gesteld dat het over heidspersoneel geen uitzonderings positie mag innemen indien het gaat om noodzakelijke maatregelen ter beteugeling van de inflatie en de be strijding van de werkloosheid. Het is onaanvaardbaar om bepaalde groe pen van werknemers, in dit geval het overheidspersoneel, extra lasten op te leggen, aldus de centrales. MIDDELBURG, 12-6. Zaterdag middag 12 juni vond in de Concert en Gehoorzaal te Midlelburg voor de tweede maal een Provinciale Mu ziekscholen-ontmoeting plaats. Na het succes van de eerste ontmoeting in juni 1974 te Terneuzen, was het initiatief hiertoe ook ditmaal uitge gaan van het Cultuurfonds van de Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag. Het programma was samengesteld uit bijdragen van de Terneuzense Muziekschool en van alle afdelingen van de Stichting Zeeuwse Muziek school. Aan drie van de tien pro grammaonderdelen werkten leer- H AAMSTEDE, 12-6. Vrydag j.l. vond te Haamstede voor de dertigste maal de bejaardenreis plaats die door het plaatselijk comité>werd ge organiseerd. Aan de reis werd door honderd personen deelgenomen, die om 8.00 uur met twee touringcars van de firma Van Oeveren onder by- zonder fraaie weersomstandigheden. Haamstede voor een dagje de rug toe keerden. Via de Grevelingendam-Willem- stad ging het eerste gedeelte van de reis naar Gorinchem, waar de koffie werd genuttigd. Van de stand van de Van Arkels werd de reis vervolgd naar de woon plaats van één der oprichters van het comité in 1946 en oud-voorzitter de heer C. A. Hartog Veenendaal, momenteel 86 jaar. Nadat de heer Hartog plaats in de bus had geno men werd de reis vervolgd naar Lunteren. In een speeltuin, voorzien van vele attrakties, gingen de pan nekoeken er vlot in. Nadat de heer Hartog in de rust pauze met vele oude bekenden nog eens van gedachten had gewisseld, werd hij weer naar zijn wooonplaats gebracht waarna de reis verder ging naar Austerlitz (piramide), war men een frisdrank nuttigde. Van Austerlitz ging hel weer op huis aan. Om 18.30 uur werd het ge zelschap bij „De Schouwse Boer" door burgemeester H. P. Everwijn en mevrouw Everwijn-v. d. Bout ver welkomd. Voor men zich te goed ging doen aan de uitstekend verzorgde maal tijd bracht de voorzitter van het co mité, de heer M. van Oosterom in de eerste plaats dank aan burgemeester en mevrouw Everwijn voor de ont vangst. Dank bracht hij ook aan do inwo ners van Haamstede, die hol mede mogelijk hadden gemankt deze reis te organiseren. Jubilarissen Hierna richtte hij zich tot een aantal jubilarissen op deze dag. Spe ciaal sprak hij tot mevrouw M. Kik- Verton, die hij do drijfveer van het comité noemde, voor wie nooit iets te veel is. die nu onafgebroken dertig jaar haar medewerking aan het or ganiseren van de bejaardenreizen heeft verleend. Als blijk van erkenning bood hij haar een Delfsblauwe vaas met bloe men aan. Ook waren er nog twee 15- jarige jubilaressen, mevrouw L. D. Vlaander-Hartman en mevrouw B. P. van Oord-Eggink. Een woord van dank richtte de heer Van Oosterom ook tot de beide Dal betekent dat het looi al volle dig verdord is, waardoor de aardap pelen zelf ook geen water meer krij gen. Op de zware kleigronden lo pen overal grote droogtescheuren door de akkers. De vlas- en erwten- oogst staan er bijzonder slecht voor. Als de regen nog veertien dagen wegblijft, zal dit rampzalige gevol gen hebben voor de komende oogst, zegt de heer De Jager. Nu staat al vast, dat de komende aardappeloogst veel minder zal zijn, dan men gewend is in Zeeland. Dat de zaak al niet eerder uit de hand is gelopen, heeft men volgens de heer De Jager, in Zeeland te danken aan de goede struktuur van de grond Flitsen uit het buitenland SALZBURG. Vier chimpansees en een gorilla hebben in de dierentuin van Salzburg voor de grootste chaos gezorgd toen zij uit hun vertrekken ontsnapten. Acht mensen raakten, tijdens de algehele opwinding ge wond. LOEANDA. Op de eerste dag van het proces tegen 13 voormalige huur lingen voor een „revolutionair tribu naal" in de Angolese hoofdstad, Loe- anda, heeft de aanklager vrydag te gen alle beklaagden de doodstraf ge- eist. lingen van de afdeling Schouwen- Duiveland mee: een trio bestaande uit fluit, cello en piano speelde enkele korte stuk ken van Al Tansman; een ensemblegroep o.l.v. mej. Ellengard Jense speelde een Suite van M. Corrette; een aantal leerlingen speelde mee in een akkordeonorkest, ge vormd door deelnemers uit Goes, Middelburg en Zierikzee. o.l.v. hun leraar Ger Blom. Al met al een geslaagd evenement dat behalve door de 20 deelnemers van de muziekschool in Zierikzee, ook door een aantal belangstellende ouders bijzonder gewaardeérd werd. chauffeurs, de heren J. van Aken en P. Mannie die zich op deze dag weer op voortreffelijke wijze van hun taak hebben gekweten. Mevrouw Everwijn-v. d. Bout sprak haar waardering uit tegen over mevrouw Kik-Verton voor het geen zijn in de loop van dertig jaar voor de bejaarden heeft gedaan te Haamstede. Zij noemde haar de spil waarom alles draait en die veel werk heeft verzet. Als blijk van waarde ring bood zij haar, mede namens haar man, bloemen aan. De burge meester sprak namens het gemeen tebestuur waardering uit aan het adres van de mensen die het elk jaar weer mogelijk maken dat er een reis voor de 65-plussers kan worden ge organiseerd. De drie jubilarissen fe liciteerde hij met hun jubileum en hij bracht hen dank voor hetgeen zij voor de bejaarden hebben gedaan en nog steeds doen. Als blyk van erkentelijkheid en waardering bood hij mevrouw Kik- Verton het vaantje van de gemente Westcrschouwen aan en een cadeau bon, terwyl mevrouw L. D. Vlaan der-Hartman en mevrouw B. P. van Oord-Eggink een corsage kregen op gespeld, waarbij de burgemeester de wens uitsprak dat zy dit werk nog lang zullen mogen blyven doen. Burgli Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Preischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Dinsdag 15 juni Brouwershaven Kromwal 33. Afd. Plattelandsvrou- wen bond. 14.00 uur. Woensdag 16 juni Serooskerke Dorpshuis. Vergadering „Het Groe ne Kruis" Schoiuven-Duiveland, 19.30 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur- Donderdag 17 juni Zierikzee Pa ternosterst raatFraktie vergade- ring P.v.d.A., 20.00 uur. Kerkwerve 8.00 uur, vertrek van de bejaarden voor de reis naar België, vanaf het café. Vrijdag 18 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afscheidsavond zesde klas openb. ba sisschool de „Theo Thijssenschool. Willebrordusschool. Schoolfeest 19 00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Zaterdag 19 juni Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Kring Zeeland van het Rode Kruis. Zierikzee Willebrordusschool. Schoolfeest 13.30 uur. Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. Maandag 21 juni Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Dinsdag 22 juni Zierikzee Kantine school. Diploma-uitreiking L.T.S., 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 19.30 uur (inspraak pu bliek); 20.30 uur vergadering. Haamstede Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Vismarkt. 10.00 uur, rommelmarkt P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duiveland. Zaterdag 3 juli Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Namens de bejaarden bracht de heer J. A. de Lange dank aan de mensen van het comité en de burge rij van Haamstede die het mogelijk hebben gemaakt dat ook dit jaar weer een reis kon worden georgani seerd. Speciaal richtte hij zich hierbij tot mevrouw Kik-Verton, mevrouw Vlaander-Hartman cn mevrouw Van Oord-Eggink die hij bloemen aan bood. De voorzitter de heer M. van Oos terom, die voor de tiende maal de reis meemaakte, kreeg een fles met geestrijk vocht aangeboden. Bloemen waren er ook voor mevrouw J. van 't Hoofd-van Sluis die reeds een groot aantal jaren als Rode Kruis-help- ster de reis meemaakt. Dat dc stemming onder de deelnc- mers(sters) opperbest was werd na hel nuttigen van de maaltijd tot ui ting gebracht met het uit volle borst gezongen Schouwse Volkslied cn nog een aantal bekende versjes uit vroe ger jaren. Aan het slot van deze geslaagde dag sprak de heer Van Oosterom een woord van dank tot de familie Meu- lenberg-Kodde van „De Schouwse Boer" voor de spontane ontvangst waarna hy allen een wel thuis en tof het volgend jaar toe wenste. LONDEN, 13-6. De Britse paraplu- fabrikanten smeken de hemel om een wolkbreuk. „Een aantal kleine firma's is met de rug tegen de muur komen te staan", verklaarde voorzitter Sidney Thomas van de nationale ronde van paraplufabrikanten op een kongres. Dc rekorddroogtc die het grootste deel van Engeland meemaakt, heeft volgens hem in enkele gèvatlén dc fabrikagc en verkoop van paraplu's met 50 procent doen teruglopen. De weerkundige die op het kon gres van de paraplumakers het woord zou komen voeren over de meteorologische vooruitzichten op langere termijn, liet verstek gaan „Hij zit ergens in Spanje op een strand", zei Thomas. Ook voor dc Britse paraplufabri kanten schijnt achter de wolken de zon, als men het in dit verband mag zeggen, want dc „omzet in tuinpara sols en golfparapin's is met zeker 30 procent gestegen Hartelijke huldiging' jubilarissen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2