Zierikzee herdacht Spaanse bezetting in 1575-1576 Bruinisse krijgt in de toekomst nieuw royaler gemeentehuis Het centraal overleg BANKSTEL MEUBELRAMA DE ZIERIKZE COURANT Burgemeester kreeg boekje Trammelant met Jannen in Den Helder Krediet voor schetsplan Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 1265 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse Redakteur- M°Jd BifdeVaate "A9enda nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. IN DIT NUMMER: IJlJZOlKlSl'S JCllgClSClM&TlKOTtlSt MjVOUWCYSKMtVGïl Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 juni 1976 132ste jaargang Nr. 21908 WAARIN OPGENO u\HCtM.E miir, i'i £EELM^ (1797 - 1889) DEN HAAG, 1-6. Uitgaande van een maximale loonsomstijging dit jaar van negen procent en van het handhaven van de koopkracht van degene die in 1975 een inkomen had van rond f 20.000,heeft de kabi netsdelegatie vrijdagavond in het eerste overleg met het bestuur van de Stichting van dc Arbeid voorge steld de ziekenfondspremie te verla gen, op jaarbasis, met een half pro cent en de volwassen werknemer een loonsverhoging te geven van twintig gulden per maand. Dit heeft minister Boersma van sociale zaken vrijdag avond meegedeeld op een persconfe rentie in het gebouw van dc S.E.R. in Den Haag. Minister Lubbers van Economische zaken heeft in dit overleg meege deeld dat de oorspronkelijke doel stelling van het kabinet van een prijsstijging van maximaal 7,5 a 8 procent dit jaar niet haalbaar zal blijken tc zijn. Het streefcijfer is nu, op jaarbasis, 8,25 procent. Dat cijfer spoort ook ongeveer met dc koop- krachthandliaving, zo zei dc heer Lubbers. Advertentie gebouw gevestigd is dan het ge meentehuis dit erg onpraktisch is. „Met versplintering van diensten gaan vele uren van over en weer lopen, verloren, en er moet extra apparatuur worden aangeschaft wat anders gezamenlijk kan worden ge bruikt, wat ook extra kosten met zich meebrengt. Wat het postkan toor betreft is dit een zaak voor de PTT"' Leegstand De heer Bal wees er ook nog op dat er straks verschillende gebou wen leeg zullen komen met de bouw van een nieuw scholencomplex, ge meentehuis en postkantoor. De voor zitter antwoordde dat men daar niet mee in moet zitten want het vereni gingsleven kampt met ruimtege brek, dus zullen deze wel een be stemming krijgen. De heer v. d. Vel de wees er ook nog op dat men er rekening mee moet houden dat in de toekomst de gemeenten worden samengevoegd waarmee het ge meentehuis dan waarschijnlijk over bodig wordt. De heer Meeuwsen (PCG) zei „regelen is vooruitzien, we hopen dat Bru een zelfstandige gemeente blijft, kijk met de bouw van het nieuwe gemeentehuis niet op een paar meters zodat het over een paar jaar weer te klein is." De voor zitter zei: „het is belang dat het. een goed geoutilleerd gemeentehuis wordt waar we de komende twintig jaar mee vooruit kunnen". Door het architektenbureau Rot huizen en 't Hooft te Goes zal een voorlopig cn definitief nieuwbouw- plan worden opgemaakt. Voor de kosten van dit plan 40.600. gulden wordt 100n/o gesubsidieerd. Tot slot dankte de voorzitter de raadsleden voor dit wat hij noemde „besluit met. een historisch tintje". DEN HELDER, 11-6. De politie cn Marechaussee in het Noordholland se Den Helder hebben vrijdagavond de handen vol gehad met dronken zeelieden van het Navo-cskader „Stanavforlant". Dit eskader wat bestaat uit Engelse, Deense, Noorse, Canadese, Duitse, Portugese, Ameri kaanse en Nederlandse schepen en normaal wachtdienst doet op de At lantische Oceaan is op bezoek ge weest in Amsterdam en verbleef van vrijdag lol cn met maandag in dc haven van Den Melder. Een woord voerder van de politie deelde vrij dagnacht mee dat men voornamelijk last had van Engelse en Deense ma trozen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Hij is groot in zijn genre, maar 4 het genre is klein. J f Lichtenberg 4 Verwachting tot dinsdagavond: Aanhoudend droog Droog weer met tijdelijk meer be wolking; meest matige westelijke wind; minima omstreeks 10 graden, maximumtemperaturen morgen van 17 graden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min.-temperaturenomstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 juni. Zon op 4.20, onder 21.02 Maan op 23.03, onder 8.13 Laatste kwartier: 19 juni (14.15) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 juni 5.27 17.43 10.50 23.27 Springtij: 14 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-6. Het KNMI deelt mede: Aan het droge en vrij zonnige weer komt nog geen einde. Op het zuidelijk deel van de oceaan hand haaft zich een omvangrijk hoge- drukgebied en een uitloper ervan strekt zich uit via Frankrijk naar Midden-Europa. Door deze druk- verdeling blijven oceaandepressies vrij noordelijk van ons. Wel kunnen wolkenvelden, afkomstig van bij de depressies behorende fronten af en toe onze kustgebieden binnendrijven. Met uitzondering van de Britse eilanden en westelijk Scandinavië, waar de depressie-aktiviteit voor bewolking en af en toe regen zorgt. Is het overal in Europa droog en zonnig. Zondag konden door de over vloedige zoneschijn op veel plaatsen in de landen zuidelijk van ons de temperaturen tot even boven 30 gra den: Madrid meldde zelfs 35 graden. ZIERIKZEE, 11-6. Mei een mengsel van historisch ge tinte retorika en prachtige muziek vooraf, werd - met de Spaanse generaal Mondragon als centrale figuur - tijdens een bijeenkomst, vrijdagavond in de trouwzaal van het stadhuis, de Spaanse bezetting van Zierikzee herdacht. Te zeggen dat vriend en vijand van voor vier eeuwen (1575/1576) frappant nader tot het heden kwamen zou overdreven zijn, maar het werd wel een ongemeen stijlvolle plechtigheid. De plechtigheid vormde inleiding op de opening door burgemeester Th. H. de Meester, van de in het museum inge richte tentoonstelling „Terugblik op een beleg, 1575-1576", waarop attribu ten en allerlei gevarieerd materiaal uit die tijd zijn te zien, bewijzen van langvervlogen moeilijke dagen voor historisch Zierikzee. De hele stedelijke burgerij kon niet in de trouwzaal, dat was al te voren duidelijk; daarom was ge werkt met uitnodigingen, waarbij vooral was gemikt op historisch ge-interesseerden, met o.m. voor zitter en bestuursleden van „Stad en Lande", de echtgenote van wijlen stadshistorikus J. M. J. Lokker en de recente spreker van Stad en Lande over het Spaanse beleg, jhr. mr. M. W. C. de Jonge te s Graven- hage. Zij en alle anderen kregen een welkom van de burgemeester, die er aan herinnerde dat ooit de dichter Tollens het beleg te Zierikzee heeft /eko^en als thema van een gedicht. Eerste exemplaar Toch vieren? Van een lichte scherts getuigde zijn opmerking dat de burgemeester moeite gehad zou hebben de neder laag uit 1575 te herdenken, want immers, overwinningen herdenkt men, nederlagen niet. De heer De Meester - zo bleek even later - had met deze herdenking helemaal geen moeite, temeer niet - zo interpre teerde hij terecht de historie - fei telijk niet bij Alkmaar, maar bij Zierikzee de viktorie blijkt te zijn begonnen. Muziek Grotelijks tot het welslagen van de herdenkingsplechtigheid droeg bij een trio, bestaande uit Jan Lok (dwarsfluit), Wijnand de Leur (ho- Belangrijk man en feitelijke gast heer op deze avond was stadsarchi varis W. H. Keikes, die een eigen „belegverhaal" bracht, uitmondend in de overhandiging van een eerste exemplaar van het boekje: „Terug blik na vier eeuwen op het beleg van Zierikzee", geschreven door hemzelf in nauwe samenwerking met de heer H. Uil, een lollig suc cesje voor deze nog jonge histori- kus in opleiding. Dc heer Keikes bracht een gepro fileerde schets van de figuur van Mondragon, geen man van doldries te avonturen, maar berekend stra teeg, die z\jn akties (Zjjpe) uitste kend voorbereidde. 1976 is herdenkingsjaar van het beleg en het is zinvol in enkele vol gende nummers, wat dieper in te gaan op de rede van de heer Keikes. Tijdmati'g lijkt dit verantwoord. BROUWERSHAVEN. Dit is het uit 160 leden bestaande I.J.E.-koor uit Rotterdam, dat zaterdagavond zong in de Grote kerk van Brouwersha ven. Men zie ook elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bo) en Jan Lensink (clavecimbel), dat enkele specima van 17e eeuwse muziek op sublieme wijze ten gehore bracht. De goede resonans in de zaal en de door de eeuwen getekende ambiance van het stadhuis, droegen voortreffelijk bij aan het welslagen van deze stijlvolle uitvoering door musici, die voortreffelijk op elkaar bleken ingespeeld en het publiekje een verrassing bezorgden. Gespeeld werd een tweetal sonates, van res- pektievelijk Telemann en Loeillet. Burgemeester De Meester wees nog op de evidentie van Spaans-be- legviering herinnernd aan de vloot- sohouw in 1972 rond de* Geuzen admiraal De Rijke. Herdenking met spel? De heer De Meester zou best een herdenking in het raam van een vergelijkbaar spel gevisualiseerd willen zien, maar - zo blijkt toch wel - het is niet meer zo gemakke lijk als vroeger de burgerij warm te maken zo iets aan te pakken. Historisch gezien vond hjj vooral belangrijk, dat de muiterij onder de Spaanse soldaten te Zierikzee be gon, waardoor de vijand troepen uit Holland en Zeeland moest terug trekken, een markant gegeven om de gebeurtenissen in 1575/1576 te herdenken, zoals trouwens al eerder in de loop van de stadshistorie ie, ge beurd. Veel waardering toonde de eerste burger voor de ingerichte tentoon stelling, waarin het een en ander uit de onderwerpelijke tijd zijn vi-4? suele ondersteuning kreeg. Een vraagteken is nog de leeftijd van ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester neemt het eerste exemplaar van het „Spaanse beleg-boekje", in ontvangst van stadarchivaris W. H. Keikes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mondragon, toen hij Zierikzee be zette; een kluifje voor de historici het uit zoeken. Tentoonstelling Bij een glas wijn (merk Mondra gon) bekeken de aanwezigen hierna de tentoonstelling, waarbij volop tijd bestond ook een oogje te wagen aan de algemene kollektie, die het mu seum herbergt, een aangename be zigheid op een alweer zoele vroeg zomerse avond. AMSTERDAM. De afgetreden voorzitter van de eerste kamerfrak- tie van de VVD, mr. H. van Riel, is benoemd tot commandeur in de Ór de van Oranje Nassau. Hij kreeg zaterdagmiddag in het Van Gogh- museum in Amsterdam de versier selen, behorende bij deze hoge on derscheiding, uit handen van minis ter De Gaay Fortman van, binnen landse zaken. BRUINISSE, 11-6. De gemeenteraad van Bruinisse kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hek man. De raad ging akkoord met het gevraagde krediet van f 40.600 voor het maken van een schetsplan van een nieuw gemeentehuis. Er waren eerst plannen gemaakt voor de verbouw van het huidige gemeen tehuis. Dc ruimte die vry zou komen met de bouw van het nieuwe postkan toor zou dan bü het gemeentehuis worden getrokken. Dc kosten van deze verbouwing werden geraamd op f 700.000, „dan moeten we voor twee jaar naar een noodoplossing zoeken" aldus de burgemeester. Na dc verbouwing zou de ruimte nog niet toereikend zijn. In één vertrek- worden raadsver gaderingen. gehouden, huwelijken voltrokken, ontvangstee vinden plaats en moet wordeh gewerkt. Volgens de voospellingen. van de vereniging van. Nederlandse Ge meente zal Bruinisse over vier jaar vierduizend inwoners hebben. Dit brengt een uitbreiding van de werk zaamheden en het ambtenarenappa raat met zich mee. „De werkzaam heden die de rekreatieve ontwikke ling met zich mee brengt geven ons nu al handen vol werk. Fe rsoueelsu i tbreidiiig Het personeel zou nu al dringend uitgebreid moeten worden, maar er is geen ruimte om ze te huisvesten. Het zit er voorlopig ook niet in dat 't postkantoor gaat- verhuizen want de bouw van het nieuwe postkantoor aan het Kerkplein gaat niet door. Het nieuwe gemeentehuis zal metter tijd aan de dr. De Kockstraat wor den gebouwd in de nabijheid van het bejaardentehuis „In 't Opper". Hier zal mettertijd een twintigtal zorgwoningen cn een nieuw scho lencomplex worden gebouwd. Daar naast zal er ook nog ruimte over blijven voor de eventueel bouw van een nieuw postkantoor. Hiermee komen dan alle openbare gebouwen op de grens van oud en nieuw'', al dus de Voorzitter. „De raad die zich met de nieuw- bcuwplannen kon verenigingen maakte nog enkele kleine opmerkin gen. De heer Verspoor (alg. belang) vond het architeklen honorarium aan de hoge kant. Dc burgemeester zei dat dit vol gens een landelijk tarief wordt be rekend. Dc heer Cal (lijst v. d. Vel de) cn dc heer v. d. Velde waren van mening dat dc Technische dienst en het postkantoor in het ge bouw gevestigd konden blijven. Burgemeester Hekman zei dat als de technische dienst in een ander HILVERSUM. Gezinnen met een inkomen boven de f 35.000 moeten er op rekenen, dat zij in de toekomst minder kinderbijslag zullen krijgen. Dat heeft minister Boersma van so ciale zaken vrijdagavond in het V.P.R.O.-radioprogramma „Embar go" verklaart.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1