Zaak van ontslagen sekretaris gemeente Brouwershaven voor het Ambtenarengerecht ;treeknieuws Jonge Tsjech uit Arnhem verdwenen GEMEENTE WAS EN BLIJFT VOOR GESCHENKWONINGEN DANKBAAR NA DE RAMP Gemeenteraad Westerschouwen inderdaad prima koelkasten inderdaad prima stofzuigers Gemeenteraad Westerschouwen Rechtszaken KANTONRECHTER OP VLIEGVELD MIDDELBURG, 10-6. 0e zaak van ,1e door de ge meenteraad van Brouwershaven - in november van bet vorig jaar - ontslagen genjeentesekretaris de heer A. Witte, diende donderdag voor hét Ambtenaren gerecht te Middelburg. Als motief diende - zoals men zieh herinneren zal - de betalingen van huurpenningen door betrokkene voor de ambtswoning in het Slingerbos (3). Pleitbezorger van de gemeente Brouwershaven in deze zaak was mr. J. J. v. d. Weel, die de kwestie van de huurpeningen analyseerde, er op wüzend dat van het uitbetaald salaris (1973) de sekretaris weliswaar een bedrag van f 1000 als huurschuld terugbetaalde, maar dit had Volgens de gemeente f 1700 moeten zyn. rn 1974 herhaalde zich deze zaak in dier voege, dat de bedragen van ramingen van huur en betalingen opnieuw niet klopten. B. w. rea geerden op het feit. dat ook in de concept-begroting 1975 voor huur een lager bedrag stond genoteerd, clan aanvankelijk was aangegeven. De zaak is toeh aan het rollen ge gaan en - na vermaan - verrichtte de sekretaris bijbetalingen over de genoemde jaren 1973 en 1974, zulks - blijkens een P.Z.C.-verslag van he den (vrijdag) - op advies" van diens raadsman. Advertentie Inzamelingsaktie 1976 De inzamelings-aktie 1976 van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Zierikzee/Kerkwerve, heeft dit jaar ook weer een mooi resultaat opgele verd. De eind-bedragen zijn als volgt: Zierikzee f 7.328,32; Kerkwerve f 1.343,50; totaal: f 8.671,82. Over het jaar 1975 was de op brengst resp. Zierikzee f 7.249,14; Kerkwerve f 1.252,75; totaal: f 8.501,94. Het bestuur wil langs deze weg iedereen hartelijk danken, die heeft meegewerkt dit resultaat te berei ken. Allereerst de geefsters en ge vers, doch ook alle personen, die be last waren de giftenzakjes op te ha len. Diploma-uitreiking L.T.S. Op dinsdag 22 juni vindt in de kantine van het schoolgebouw, de diploma-uitreiking plaats van de Technische School „Schouwen-Dui- veland". Chr. Bond Op de onderwerpelijke affaire werd ter zitting ingegaan door de Ned. Chr. Bond van personeel werk zaam bij de Overheid en in de sec toren Gezondheidszorg en Maat schappelijk Welzijn, zulks bij monde van de heer J. C. Borgdori'f uit Den Haag. Daarin worden de bekende 38 pun ten in de gemeentelijke contra-me morie aangevallen. Zij worden irre levant genoemd en gebruikt om de - het doen en laten van de sekretaris, de heer A. Witte te aggraveren (op zettelijk ernstiger te maken). De korting op de huur van de ambtswoning, zijnde 12 procent, werd hierna aan een diepgaande be schouwing onderworpen, waarbij de Bond aantekende dat betrokkene recht had het z.g.n. tweede lid van de betreffende regeling tot gelding te laten komen, waardoor het begrip „eigenmachtig handelen" door de ge meente verweten, is ontzenuwd. De KERKWERVE Bejaardenreis Nogmaals wordt gemeld dat de be jaardenreis dit jaar plaats vindt op donderdag 17 juni a.s. Voor tijdstip en /plaats van vertrek zie men de agenda. NIEUWERKERK NOORDGOUWE Rode Kruis-kollekfe De Rode Kruis-kollekte heeft al hier opgebracht f 1100,62, een fraai resultaat en niet minder dan f 133 meer dnn vorig jaar. PALEIS SOESTDIJK. Hare Maje steit de Koningin heeft uit handen van mevrouw J. P. van der Harsi- Baak het traditionale vaatje Ko- ninginneharing in ontvangst geno men. De haring is afkomstig van de motorhektrawler Monica Vlaar- dingen 99", eigendom van de rederij Kwakkelstóin te Vlaardingen. Mevr. Van der Harst is de echtgenote van de schipper van de ^Monica". „Oosterlands Fanfare" Jeugdtoernooi SKNWK Op zaterdag 12 juni a.s. organi seert de jeugdkommissie van de sportvereniging SKNWK te Nieu- werkerk een toernooi voor E.D.C. en B junioren. Er zal gespeeld worden per groep. Ht wordt een strijd om de „Meubelrama-Troffee". Het toernooi begint om half tien op het sportveld achter de Openbare basisschool aan de Weststraat. Alles ten bate van de jeugd-voetballertjes van SKNWK BRUINISSE De riool-waterzuivering De bouw van de rioohvaterzuive- ringsini'ichting aan de Verlorenkost- hij de hoop uit dat men er toch in zou slagen tot een oplossing te ko-' men. Liever had hij gezien dat het kol lege het voorstel wat nu door de .heer Hendrikse wordt gëdaan van het kollege was gekomen. Wethouder M. J. Steur bestreed de mening dat bij hem de cijfers de doorslag zouden hebben gegeven. Bevoordeeld Een rol heeft zeer beslist gespeeld dat de huidige bewoners bevoordeeld zouden, worden boven de vroegere bewoners van de Oostenrijkse wo ningen. Deheer J. van den Berge (P.C.G.); isvan mening dat men nóóit iernand enige verwijt kan maken daar voorheen, gezien de maatregel va.n démiriistéiv (blokkade) de .be woners :de woningen „moesten" vei\- laten. - - Nadat, de vergadering geschorst was .gèweëst zéi' dé 'raadsvoorzitter dat iïet\köliegë\ het dooi- haar .geda ne voórsfèl- onveranderd blééf - hand haven... V-' Wethouder L. C. Hoogerhuis legde hierna één persoonlijke verklaring af, die doör de volle tribune met „böe"-geroep werd ontvangen. Hij vroeg waarop de permanente bewoners van de Oostenrijkse wo ningen vinden het ïecht te hebben om daar te blijven wonen, maar waarop baseren zij. dit?. Tijdelijk Iedereen in die huizen heeft -gewe ten'}. dat het rampwoningen betreft en dat de huur tijdelijk zou zijn. Persoonlijk heeft de wethouder een verwijt in ontvangst van hoger hand moeten nemen „dat de gemeen te er niets aan deed". Daarom blok keren wij de premie voor de dertig toegezegde woningen, aldus de H.I.D. van de Volkshuisvesting te Middel burg. Het kollege is daarom naar de minister gestapt en die heeft de blokkering ongedaan gemaakt. Dat is geen aktiviteit van de huur dersvereniging zoals beweerd - maar van de gemeente. Als de gemeente enkele jaren gele den genoeg woningwet- en premie woningen had gekregen, waren de Oostenrijkse woningen reeds lang ieeg geweest. De-huurders - zo per sisteerde de wethouder - hebben nergens recht op. „We kunnen niet de één een presentje doen van f 2000 per jaar en de ander verwij zen naar woningen van f 3 a f 400 per maand". De wethouder verklaar de zich blijvend voorstander van het uitstervingssysteem van vijf jaar en - 'later te bezien - hoeveel- langer nog.' Mede gelet op het. feit dat de zaak opnieuw aan de orde komt, mogen wij voor de toelichting van de bur- gemeëster verwijzen naar een met II genummerd stuk in een volgend nummer. Advertentie 115^5 Donderdagmiddag, bezocht de Zie- rikzeese kantonrechter de in de omgeving van het Oostenrijkse dorp bij het vliegveld te Haamstede staande caravans. Vorige maand stond een aantal eigenaren van deze caravans voor de kantonrechter te recht, waarbij deze besloot de situa tie terplaatse zelf eerst in ogen schouw ie willen nemen alvorens een uitspraak te doen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ARNHEM, 10-6. De Arnhemse po litie is een onderzoek begonnen naar de onverwachte verdwijning zondagmiddag van een 19-jarige Tsjech, kelner van beroep, die en kele dagen eerder zonder enige be zittingen en papieren in de Gelderse hoofdstad was aangekomen. Hij vervoegde zich vorige week bij de vreemdelingendienst en vroeg asiel aan in ons land. Dankzij de Arnhemse afdeling van Amnesty International, door de po litie te hulp gevraagd, kon voor de jongeman een pension aan de Apel- doornseweg worden gevonden. Zon dagmiddag hebben vertegenwoor digers van Amnesty nog met hem gesproken. Volgens de pensionhou der verschenen een kwartier latei- twee slecht sprekende Duitsers die zich bekend maakte als leden van Amnesty International. Even latei- verdwenen de mannen met de jonge Tsjech. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. (i) HAAMSTEDE, 11-6. Burgemeester Everwijn Consta teerde in de laatst gehouden raadsvergadering van Westerschouwen, dat de gemeente dankbaar blijft voor de schenking na de ramp floor de Oostenrijkse vakbeweging aan de Nederlandse regering én voor het besluit van het toenmalige kabinet de woningen be schikbaar Ie stellen aan de voormalige gemeenten Burgh, Haamstede eil Renesse. In Renesse werden de woningen overgedragen aan de Stichting Re nesse, terwijl de gemeenten Burgh en Haamstede zelf de exploitatie ter hand namen. Doel was: huisvesting van de rampslachtoffers en daarna ter beschikking stellen van de wo ningen in dc rekreatieve sfeer. Zomerwoningen dus. Daarom werd ook besloten de woningen te plaatsen op voor zomerwoningen bestemde grond. In feite waren het - en zijn het nog - noodwoningen, omdat ze niet voldoen aan de eisen van de bouwverordening met betrekking tot permanente bewoning. De schenking van de vakbeweging hield in beschikbaar stellen van bouwmateriaal en technische hulp. De bouwkosten kwamen voor reke ning van Rijks-rampenregeling. Ten aanzien van de exploitatie werd de afspraak gemaakt met het ministerie dat het financieel een vin ger in de pap zou hebben in het ka der van financiering van eventuele tekorten in verband met het druk ken van de huurprijs. In ccn laicr stadium werd deze af spraak met wederzijds goedvinden ongedaan gemaakt, met dien ver stande dal wél bleef gelden dc be paling dat de woningen na een be paalde datum (1 januari 1957) niet meer voor permanente bewoning ge bruikt mochten worden. Teen enige tijd na de ramp wo ningen begonnen vrij te komen om dat rampslachtoffers andere huizen gingen betrekken stonden de be treffende gemeentebesturen en de Stichting Renesse .voor de keuze: verdere verhuur als zomerwoning of nog tijdelijk beschikbaar stellen voor permanente bewoning. Tekorl huisvesting Gelet op de afspraak mei het rijk had alleen de eerste mogelijkheid gekozen moeten worden maar de woningbouw in die periode stond met name wat de sociale woning bouw betreft op zo'n laag pitje dat er sprake was van een woningtekort voor huisvesting van mensen die meer of minder financieel waren gebonden aan de Westhoek. Dat was dc oorzaak van het feit dat de gemeentebesturen toch, na het vertrekken van de rampslacht offers. de woningen weer tijdelijk voor permanente bewoning gingen verhuren. De inwoners, c.q. kandidaat-inwo ners die dan uiteindelijk een Oos tenrijkse woning kregen toegewezen hebben altijd geweten dat de be woning slechts een tijdelijk karakter kon dragen. Uitdrukkelijk wilde burgemeester Everwijn stellen dat vanaf 1 juni 1964. hel tijdstip waarop hij het ambt in de gemeente aanvaardde steeds hel uitgangspunt van de op volgende kolleges is geweest: „We willen u tijdelijk helpen met een Oostenrijkse woning omdat we uw geval urgent vinden; maar Jet wel: het is een lijdelijke zaak, want het is een noodwoning die uiteindelijk een andere bestemming moet krij gen." Dat beleid van het kollege van b. en w. werd niet dn dank afgenomen door dc Provinciale Direktie Volks huisvesting en het kollege van Ged. Staten. Konflikt Dat spitste zich toe tot een kon- flikt tussen liet kollege van b. en w. aan de ene kant en de Advies- kommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw en het kollege van G.S. aan de andere kant. Als gevolg van dat konflikt ont ving het kollege van b. en w. op 14-ll-'74 een bricl' van dc H.I.D. Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ir. Huisman, met de mededeling dat hij zich zou verzetten tegen iedere verdere toewijzing van gesubsidi eerde woningen aan dc gemeente tot dat de Oostenrijkse woningen defi nitief zouden zijn ontruimd, waar bij de toen in aanbouw zijnde 80 woningwetwoningen daartoe z.i. alle gelegenheid boden. Het kollege reageerde daarop be gin 1975 met een schriftelijke ver dediging van haar beleid, waaruit bleek dat men vanaf 1970 konse- kwent bezig was met uitruiming van de woningen. Deze reaktie had tot gevolg dat. do individuele aanvragen voor prc- micbeschikkingen zouden worden gehonoreerd, doch dot oen 30-tal van de 80 in aanbouw zijnde wo ningwetwoningen moesten worden bestemd voor de ontruiming van de Oostenrijkse woningen. Na een gesprek met mr. Biersma en ir. Huisman berichtte de Ad vieskommissie dat dit gesprek geen aanleiding had gegeven om hun standpunt te wijzigen. Intussen waren ook de bewoners van de Oostenrijkse woningen, toen nog geen vereniging, in aktie geko men waarbij zjj zich in een cirku- lairc tot het kollege wendden met vragen en suggesties. Bond wijst op cie voortreffelijke staat van dienst van de heer Witte, die echter slachtoffer werd van verwik keling rond een op zich niet onge rijmde 12 procent- affaire t.a.v. de huur. Gevraagd wordt, waar bij de gemeente Brouwershaven het logisch denken is gebleven, gelet op het feit dat uit een incident de z.g.n. onge schiktheid van betrokken sekretaris is gekonkludeerd, waardoor men be zig is een mens psychisch kapot te maken en onherstelbare schade toe te brengen aan zijn carrière. De rechter doel over drie weken uitspraak. weg is thans zover gevorderd dat met ingang van 8 juni j.l. het riool water van Bruinisse gedesinfekteerd kon worden geloosd in het Mastgat. Gezien de vorderingen van de bouw zal de gehele installatie omstreeks september van dit jaar gereed zijn en in bedrijf worden gesteld. Vanaf dat ogenblik zal het afvalwater vol ledig biologisch worden gezuiverd. Technische Dienst kring Bruinisse/Middenschouwen Bij de technische dienst kring Bruinisse en Middenschouwen is met ingang van 16 juni a.s. de heer A. M. Bom te Burgh benoemd tot bouw kundig opzichter-tekëna'ar" voor 'de duur van voorhands 6 maanden. De heer Bom is in het bezit van het M.T.S.-diploma bouwkunde, terwijl hij enkele dagen geleden is geslaagd voor het diploma weg en waterbouw. De kommissie ingevolge de voormel de technische dienst besloot tevens de heer J. C. Bout te Bruinisse als praktikant toe te laten, overeenkom stig de Rijksregeling voor praktikan ten. (Vervolg van pag. 1) op wees dat mede door de huurders- vereniging de blokkade is opgehe ven. Als raadslid zei hij bewonde ring te hebben voor het doorzet tingsvermogen en de moed, die door de 'huurdersvereniging aan de dag wordt en is gelegd. Men zal moeten trachten om elkaar te vinden. Ge schrokken is hij van het voorstel waarmee hel kollege -is gekomen waarbij alleen in cijfers niet in het menselijke vlak is gedacht. Hij herinnerde hierbij aan een uitspraak van een van de leden van het kollege namelijk dat de woningen maar zo snel mogelijk moesten wor den ontruimd een uitspraak waar van wethouder M. J. Steur en bur gemeester Everwijn zich met klem distancieerden. Jammer vond hij het dat het kol lege geen rekening heeft gehouden, met de meningen welke op infor mele vergadering (en niet een besloten vergadering zoals door de vereniging werd aangevoerd). Wan neer wij over een uitstervingsperio de praten moet men dit b.v. over een periode van 20 jaar doen en niet over 5 jaar, zoals nu door het kolle ge is gedaan. Hij had er alle begrip voor dat de mensen in deze fraaie omgeving wil den blijven wonen. Na zijn teleur stelling over het voorstel van het kollege te hebben uitgesproken sprak

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4