Zeer hartelijke ontvangst voor opvarenden van „Prins Willem Alexander" Bouw van Bruinisse nieuw postkantoor gaat nog niet door (DRINKWATER Patiëntenschip te Zierikzee Broodgeld voor bejaarden verhoogd Bejaarden uit Scharendijke bezochten Vlaamse Ardennen Warm weer begeleidde Oosterlandse bejaarden op reis NUTSSPAAKBANK.. STREEKNIEUWS Geen „groen licht" van G.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 juni 1976 Nr. 21907 3 Resultaat van een symposium te Delft is de konklusie dat zoveel mo gelijk van kostbaar geworden grond water. voor drinkwater moet worden gereserveerd. Opvallend in dit ver band was de konklusie dat grond water het beste water is, dat bestaat. Voor waterleidingbedrijven is het dan ook verre te prefereren boven (te reinigen) sterk vervuild oppervlakte water. Het gaat er thans om, met na me de duinbronnen - een zaak die ook hevig aan de orde is op Schou- wen-Duiveland - zoveel mogelijk te reserveren voor konsumptie voor zo veel mogelijk mensen, maar in eer ste instantie voor de kustbewoners. Grondwater zit veilig opgeborgen, maar niet zo veilig dat van een be dreiging geen sprake zou kunnen zijn. Er treden aan de oppervlakte zoveel vervuilingen op dat het na tuurlijk (zand)-filter op den duur ontoereikend zou kunnen zijn, om het zuiver te houden. Het begrip reservering intussen vergt nog wel een verdere uitdie ping. Weliswaar bestaan plannen duinbekkens te gaan gebruiken als opslagplats voor rivierwater, dat als dan een natuurlijke zuivering zou kunnen ondergaan, maar het is dui delijk dat het echte grondwater, het kwalitatief wint op alle fronten. Zuinigheid is derhalve een eerste vereiste. Het doorgaans uitstekende kwaliteitswater wordt thans nog ge bruikt voor de meest uiteenlopende doeleinden, die met rechtstreekse menselijke konsumptie niets te ma ken hebben. Als het er om gaat prio riteiten te stellen ten aanzien van het gebruik, dan dient die konsump tie boven te staan en te blijven staan. Het is dus~zeer de vraag hoelang - ook in zijn algemeenheid - verdro gend Nederland het zich nog zal kunnen permitteren, goed, zuiver drinkwater voor de meest onmoge lijke zaken te blijven gebruiken. Dat moet fout lopen, tenzy de inbreng van rivierwater in de duingebieden het antwoord op alle vragen zal blij ken te zijn. Dan nog echter blijft de kwaliteitseis overeind: het echte zuivere duingrondwater, is van een veel betere kwaliteit dan welk ander water ook en - om dicht bij de honk te blijven - het is een rechtvaardig verlangen dat op dit punt Schou- wen-Duiveland in een (verdere) toe komst op dit punt gelijkwaardig pro fiteren blijft van „eigen bodemschat ten". Daaronder behoort stellig goed drinkwater; het bezit er van is een wereldprobleem geworden en bezin ning op het gebruik blijft dringende cis. DEN HAAG, 10-6. Met ingang van 1 juli zal het broodgeld voor bejaar den, die in bejaardentehuizen ver blijven, verhoogd worden van f 55, per maand tot f71,per maand voor alleenstaanden. Voor echtpa ren wordt de uitkering f 142,per maand. Bovendien zullen de ui (ke ringen geïndexeerd worden, zodat toekomstige prijsverhoging van in vloed zullen zijn op de uitkeringen. De verhoging geldt met terugwer kende kracht per 1 januari van dit jaar. ZIERIKZEE, 10-6. Enkele knappe gymnastiekdenion- straties, gegeven door de seleklieploeg van de S.V. Deltasport, afdeling gymnastiek, o.l.v. Ria Kosters, vormden een geheel nieuw onderdeel van het pro gramma voor de gasten aan boord Tan het patiënten schip „Prins Willem-Alexauder". Deze boot van de Nationale Stich ting Varende Rekrcatie, deed don derdag de haven van Zierikzee aan, met aan boord zestig bewoners van het Prot. Chr. Verpleegtehuis en Re- aktiveringscentrum „Nieuw Vrijt hof' te Tiel. Door de vafdeling Jeugdzaken en Rekreatie van de Zierikzeese Rode Kruis-afdeling was voor de bezoe kers een aardig programma samen gesteld. Het werk van de heer J. K. Joppe, die wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, werd waargenomen door de heer P. Dekker, penning meester van het Rode Kruis te Zie rikzee. De heer Dekker heette mede namens het gemeentebestuur de gas ten hartelijk welkom in Zierikzee en gaf een overzicht van het program ma voor deze avond. Tot slot wenste Advertentie <le ideale gezinsbaiik Ver- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 hij allen nog een goede verdere reis toe. Buitengeheuren Vervolgens werd aandacht be steed aan het buitengebeuren. Op de kade hadden de meisjes van de selektieploeg van de S.V. Deltasport zich opgesteld en gaven een gym- nastiekdemonstratie weg, die klonk als een klok. Na deze sportieve in spanning kwamen de turnstex-s aan boord om een bedankje in ontvangst te nemen. Traktatie De traktatie voor de gasten aan boord ontbx*ak ook ditmaal niet. En kele leerlingen van de Lagei*e Tech nische School Schouwen-Duiveland, afdeling konsumptieve techniek, deelden, gekleed in bakkers tenue, cakejes uit aan de patiënten. Hiex-na was het de beurt aan het schoolkoor „De Duinpiepei's" van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" uit Renes- se onder leiding van de heer J. H. Blom. Het eerste liedje was een soort ode aan Renesse en daarna zongen zy de mooie „Canon ter begroeting". De liedjes van De Duinpiepers werden afgewisseld met een optre den van de zangeres mevrouw C. Kort-van Meurs te Renesse. Zij bracht enkele vrolijke liedjes ten ge hore. De van oudsher bekende wijs jes wei-den dooi; de patiënten en thousiast meegezongen. Mevrouw Kort begeleidde zichzelf op de gi taar. Door het afwisselend optreden OOSTERLAND, 9-6. De bejaarden hier ter plaatse maakten op woensdag 9 juni j.l. weer hun jaarlijkse trip als vanouds onder auspiciën van het be stuur der plaatselijke Oranjevereniging, ditmaal begunstigd door prachtig zomerweer. Het eindpunt van deze reis was het Overijsselse Giethoorn. De chauffeur, de heer Dekker, startte om zeven uur in de moi-gen met een bus van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee met 50 deelneemsters cn deelnemers van het Marktplein, waaronder het Oranjeverenigings bestuur, en mevr. Nikerk-Ariker als vetpleegster. In één ruk ging het naar Harmeien, nadat de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer Matth. Steenpoorte Lz. allen had welkom geheten. In Harmeien werd de koffie gebruikt, en via Bijlmer. Flevo, Emmeloord. Vollenhove be landde men te Giethoorn, het Hol landse Venetië, waarvan de gelegen heid om te „punteren" door velen gebruik werd gemaakt. Dit varen bij het schitterende zomerweer was vet rukkelijk. Ook werd hier de koffiemaaltijd gebruikt. Na in Giet hoorn geruime lijd te hebben ver toefd reed men via Zwolle en Amersfoort naar Houten, onderweg met Volle teugen genietend van het vele natuurschoon. In Houten ge noot men van een uitstekend diner. Nu werd het tijd om over hutsgaan te denken en ging het over Utrecht, de Brienenoordbrug. naar Rotter dam en verder huiswaarts. Als naar jarenlange traditie bracht ook nu weer de muziekvereniging „Oostcr- lands Fanfare", onder leiding van direkteur Jac. Capelle. de thuisko mende bejaarden weer een muzi kaal welkom. Dankwoorden Ongeveer negen uur arriveerde men op het Marktplein cn het was de heer P. H. Blom. die namens al len een dankwoord richtte tot het bestuur van de Oranjevereniging voor deze mooie reis. De voorzit Iet- van de Oranjevereniging, de heer Matth. Steenpoorte. richtte op zijn beurt weer dankwoorden aan de fa. Van Oeveren uit Zierikzee voor de medewerking aan deze reis en voor al ook tot chauffeur Dekker. Ver der ook aan de muziekvereniging „Oosterlands Fanfuie" met de drumband voor het muzikaal ont haal. Tenslotte tot mevr. Nikerk- Anker voor haar bereidwilligheid deze reis als verpleegster te bege leiden. Het was wel een zeer waime zomerdag, doch mede dankzij de air conditioning in de bus werd hiervan weinig hinder ondervonden. Het werd oen zeer goed geslaagde be- jaardenreis ditmaal. Schouwens Badcourant Vandaag - vrijdag 11 juni - ver schijnt weer het eerste nummer van Schouwens Badcoui-ant, een uitgave van drukkerij Lakenman Ochtman te Zierikzee, waarvan ook dit seizoen gratis huis - aan - huis - verspi-eiding plaatsvindt in de Westhoek van Schouwen en op alle campings op Schouwen-Duiveland. In de Badcourant verschijnen de komende weken weer vele wetens waardigheden en tips voor de vakan tiegangers. Zo wordt een overzicht gegeven van de bezienswaardigheden en van de komende evenementen. In het eerste nummer ontbreekt het verder niet aan algemene informatie, die ongetwijfeld voor de vakantie ganger van belang kan zijn. ZIERIKZEE Jeugddienst Zondag 13 juni wordt in de Gast- huiskerk weer een jeugddienst ge houden. Thema van de preek is: „De kerk uit en dan.Voorganger is da. J. M. v. d. Meer. Medewerking wordt verleend door het jeugdkoor ..Nova Melodica" uit Kapellc Bieze- linge. Rommelmarkt P.J.Z. De P.J.Z.-afdeling Schouwen- Duiveland houdt op zaterdag 26 juni aanstaande op de Vismarkt een rom melmarkt. De helft van de opbrengst zal geschonken worden aan hol ge- De turnsters werden tijdens hun demonstratie aandachtig gadegesla gen door de gasten aan boord van het schip. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) van het schoolkoor en de zangex-es ontstond een ondei'houdende vokale presentatie. „De Prins Willem- Alexander" heeft de reis inmiddels voortgezet naar Willemstad. Wegens de drukte in de Zierikzeese haven tijdens het toeristenseizoen zal het schip pas eind augustus Ziex-ikzee weer kunnen bezoeken. zinsvei'vangend tehuis voor geeste lijk gehandicapten „Schouwoox'd". In de avonduren wox-dt in de Graan- beui*s een bal gehouden waax-bij de muziek zal worden verzox-gd door de Kort Dag Band. Afscheidsavond „Theo Thijssenschool" De gebruiklijke afscheidsavond voor en grotendeels door de leerlin gen van de zesde klas van de open- bax-e basisschool de Theo Thijssen school zal plaatsvinden op vi*ijdag 18 juni aanstaande in het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije. Voor de pauze zullen enige huis houdelijke zaken wox-den afgehan deld, waarna de uitreiking plaats vindt van de getuigschriften. Daarna volgt opvoering van de musical „Het vreemde songfestival"; de avond wordt besloten met de vertoning van dia's van het schoolkamp. HAAMSTEDE Auto reed brommer aan Zondagmiddag omstreeks 14.15 uur vond op de kruising Klooster- weg-Hogezoom te Haamstede een aanrijding plaats lussen een perso- nenauto bestuurd door G. S. te Bonn (Duitsland) en de bromfietster P. E. T. te Buxgh. De aanrijding vond plaats doordat aan de brom- fietsex-, die op het fietspad x*eed, geen voorrang werd verleend door de automobilist. Lichte schade, geen .persoonlijke ongevallen. Twee auto's botsten Dinsdag vond op de kruising Kraaijensteinweg-Weeldeweg te Haamstede een aanrijding plaats tussen twee automobilisten. A. J. de B. te Zierikzee moest plotseling remmen voor een voor hem rijdende auto wal te Iaat werd opgemerkt door de achter hem rijdende E. M. SCHARENDIJKE, 10-6. De bejaar den uit Schrcntlykc maakten hun jaarlykse reis deze maal naar de Vlaamse Ardennen met een tuering- ear van de fa. Van Oeveren uit Zie rikzee. Mevr. Bacrends, ds. Delhaas en zr. Kunst maakten de reis ook mee. Via de Zeelandbrug werd naar de veerpont te Kruiningen gereden al waar de oversteek over de Wester- schelde werd gemaakt. In Hulst werd een koffiepauze gehouden. Vandaar was de tocht allereei-st naar St. Ni klaas, waar het astx-onomisch kunst werk „De Heirmanklok" werd be wonderd. Vex-volgens wex-d de reis voortgezet naar Gent, daar de lunch werd gebruikt. Na versterking van de inwendige mens maakte men een xondrit door de Vlaamse Ardennen, Van de mooie vergezichten en de af wisselende heuvels en dalen werd zeer genoten. In Geraardsbergen werd de R.K. kerk bezichtigd. Via Antwerpen werd de terugtocht aan- vaard naar Zevenbergen, waar een warme maaltijd werd gebruikt. Mevr. Baerends sprak enkele wooi'den van dank tot het organise- rend comité van de bejaardensocië teit. Via Willemstad werd de laatste etappe naar Scharendijke onderno men. De chauffeur Willemse werd dank gebracht voor zijn goede ser vice en vakbekwaamheid. v. d. H. Ie Teteringen, die achter op de auto van De B. reed. Beide auto's schade, geen persoonlijke ongeluk ken. RENESSE Poffertjeskraam geramd Maandagnacht omstreeks twee uur werd het op De Zoom te Renesse staande poffertjeskraam door een automobilist geramd waarbij de voorzijde van het kx-aam ongeveer 25 cm wex-d omgeduwd. Tengevolge hiervan moest de voorzijde van het kraam opnieuw worden gezet. Aanrijding op de Hogezoom Woensdagmiddag omstreeks 14.30 uur ontstond op de Hogezoom te Renesse een aanrijding tussen twee personenauto's. A. H. K. te Breda bracht op de Hogezoom zijn auto tot stilstand om te kunnen afslaan naar het parkeerterrejn aan De Zoom wat ™et werd opgemerkt door de achter hem rijdende J. G. W. te Korlgene, die daardoor in botsing kwam met de auto van K. Beide auto's liepen zware blikschade op. Botsing op kruising Op eerste pinksterdag vond een aanrijding plaats op de kruising Stoofweg-Helleweg te Renesse tus sen twee personenauto's. T. K. die op de Stoofweg reed, moest inhou den voor het voor hem rijdende afslaande verkeer waax-bij -de achter hem x-ijdende F, v. I. te Oisterwijk op hem inreed en de achterzijde van de auto ramde. Beide auto's liepexi blikschade op. Paard beschadigt auto Maandagmiddag werd op de Bremweg te Renesse een personen auto, bestuurd door de heer R. v. d. P. te Rotterdam, beschadigd door een paard (bereden door de heer C. L. K. te Rozerxbux-g) dat schrok op het moment dat de auto passeex'de. Door het slaande paard ontstond een deuk in het rechter achterspatbord. SEROOSKERKE Autobotsing Maandag (2e Pinksterdag) vond omstreeks 10.30 uur een aanrijding plaats op de kruising Serooskerk- seweg-Stoofweg te Serooskerke tussen een tweetal personexiauto's. De aanrijding ontstond op het mo ment de H. S. E. te Breda voor rang vex'leende aan een op het fietspad rijdende bromfietser, waar bij de achter hem rijdende H. G. te Oosterhout, die dit te laat bemerkte op de achterzijde van de auto botste. Blikschade, geen persoonlijke onge vallen. ZONNEMAIRE Concert „Oosterlands Fanfare" Zaterdagavond 12 juni a.s. zal Oosterlands fanfax-e in het kader van de uitwisselingsconcerten een con- cei't te Zonnemaix-e vex-zorgen. Na een korle rondgang door de gemeen te zal men een aanvang met het concert maken. De mobiele tent wox-dt voor deze gelegenheid weer opgesteld op het schoolplein. Dus za terdagavond weer muziek beluiste ren te Zonnemaire. OUWERKERK Bazar- en rommelmarkt De S.V. „Ouwerkerk" organiseert een bazar-x-ommelmarkt. met dc be doeling de kas te spekken'. Bij de burgerij bei-ustcn - naar wox-dt aan genomen - nog allerlei oude spullet jes, die zatex-dag 12 juni worden op gehaald. Ook boeken zijn welkom. De burgerij wordt vex-zocht de spul len gex-eed te zetten. NIEUWERKERK Uitwisselingsconcert In het kader van de uitwisselings- concerten geeft de plaatselijke mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa- x-e", op zatex-dagavond 12 juni a.s. een concert te Zonnemaix-e. BRUINISSE Man werd onwel J. O. D. uit Den Haag die een hele dag aan het Gx-evelingenstrand had vertoefd, werd toen hij plannen ging maken om huiswaarts te keren plotseling onwel. De Rijkspolitie te Bx-uinisse wex*d gewaarschuwd die daarna een ax-ts waax-schuwde. De plaatsvervangend arts van de heer Speelman te Oosterland vex-leende eei*ste hulp, waarna het slachtoffer per ambulance werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee. De Grevelingensluis Door de Gre vel i n g en sl u i s werci- het afgelopen Pinksterweekend een rekord aantal pleziervaartuigen ge schut. De topdag -was maandag Tweede Pinksterdag toen niet min der dan 560 pleziervaax-tuigen de sluis passeex-de, zondag waren dit er 493 en zatex-dag 400. In totaal pas seerden 1453 bootjes gx-oot en klein de sluis wat nog nooit eex-der in het bestaan van de Grevelingensluis is voorgekomen.' Advertentie Dc bouw van een nieuw postkan toor aan het Kerkplein gaat voorlo pig niet door. Aanvankelijk werd be sloten om de bouw van het nieuwe kantoor te verwezenlijken aan het Kerkplein op het perceel waar vroe ger de bakkerij van dc heer A. de Koning heeft gestaan. Het gemeentebestuur beoogde met de bouw van dit kantoor op die plaats te bereiken dat in de kern een verlevendigend element werd aangebracht, hetgeen vooral de in de oude kern gevestigde middenstand ten goede zou kunnen komen- Het bouwplan week. zij het in vrij ge ringe male (overschrijding van de achtergevelrooilijn met ongeveer twee meter), af van het voor dat ge bied vigerende oude wedex-opbouw- plan. Tn verband hiermede moesten de omwonenden worden gehoord. Bezwaren Daarbij bleek dat. geheel tegen de verwachting in. door een zestal per sonen schriftelijk bezwaren werden gemaakt. Bezwaren overigens, waar over niet in onmiddelijk overleg met betrokkenen tot overeenstemming kon worden gekomen» Dit laatste vormde voor gedeputeerde staten van Zeeland aanleiding om de ge wenste verklaring van geen bezwaar te weigeren. Gedeputeerde staten vinden dat de veranderde planologi sche inzichten op dit moment van dien aard zijn dat de stedebouwkun- dige herindeling van de kern ge wenst is. Hierbij verdient het hun inziens aanbeveling om een zoge naamde bescheiden distributie-pla nologisch onderzoek in te stellen. Het gemeentebestuur beraadt zich thans op welke wijze aan de gerezen moei lijkheden kan worden tegemoet ge komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3