Regering moet met ingrijpen rekening houden Regering wil extra stimulans investeringen Bergen op Zoom Indonesië krijgt en de Oosterschelde roog Bretagne Werkloosheid in Italië Miljarden-order De jeugd en voorkoming hartziekten Inleveringsaktie illegale vuurwapens Politiek splijt Habitat weer toezegging voor hulp Om de lonen Koninginneharing- Gouden kostuum Nota „selectieve groei" AGENDA STERREN I 2 DEN HAAG, 10-6. Met afspraken lussen de soeiale partners enerzijds en de regering anderzijds, is ieder een het meest gediend, maar de regering moet toch •kening honden met een situatie waarin zij moet in- ijpen. linister Boersma zei dit donderdagochtend in de Tweede Kamer tijdens debat over de wijziging van de wet op de loonvorming en de herziening n het minimumloon. Eerstgenoemd wetsontwerp verleent de regering de •voegdheid om, als het centraal overleg met het bedrijfsleven mislukt, een onrnaatregel af te kondigen voor de tweede helft van 1976. PAftUS» 10-6. De Franse boeren vrezen\ na wekenlange droogte en hitte - \n Bretagne werd het heetste voorjaar\sedert 1884 geregistreerd - een oogsfk'atastrofe van nog niet te voorziene ^omvang. De minister van landbouw. Chris tian Bonnet, verklaarde dat de toe stand kritiek wordt als er in de ko mende dagen geen regen valt. Sedert meer dan dertig jaar werd in Frankrijk nog niet een zo droog voorjaar geregistreerd. De sterk op de export gerichte landbouw vreest moeilijkheden, daar de velden er ten dele als een woestenij uitzien. Ook - de weidedieren lijden onder het wa tergebrek. wat reeds tot achteruit gang van de melkproduktie heeft ge leid. De departementen in het noorden en westen zijn het sterkst door de droogte getroffen. Daar viel rond ze ventig procent minder neerslag dan gewoonlijk in dit jaargetijde. Het waterpeil van rivieren en meren zakt voortdurend. De bevolking werd op geroepen hun auto's niet te wassen én zuinig te zijn met het spuiten van de tuinen. In sommige gebieden werd het sproeien van tuinen zelfs ver boden. ROME. 10-6. Umberto Agnelli, broer van de president-directeur van Fiat en christendemocratisch kandi daat voor de Italiaanse senaat, heeft donderdag zijn ongerustheid uitge sproken over de werkloosheid in zijn land. Op een verkiezingsbijeenkomst in Rome zei hij dat ondermeer 800.000 intellectuelen zonder werk zijn en dat alleen in de Romeinse hoofdstad al 100.000 werklozen zijn. Agnelli wees op het „permanente karakter" dat de werkloosheid heeft gekregen. RIJSWIJK, 10-6. Een joint ventu re bestaande uit de Westduitse bouwonderneming Philipp Holzmann AG, het Griekse aannemingsbedrijf Archirodon SA en Interbeton BV, een werkmaatschappij van de Hol landse Beton Groep NV (H.B.G.), heeft de regering van Saoedi-Arabië opdracht gekregen voor de bouw van een complete haven in Damman aan de oostkust van het Arabische schiereiland. Met de order is een bedrag van ruim f 3 miljard gemoeid. Het deel van Interbeton hierin bedraagt bij na f 1 miljard, zo heeft de H.B.G. bekendgemaakt. Dit verzoek om bevoegdheden be tekent niet dat de regering is afge stapt van de gedachte dat het over leg met de sociale partners geen nuttige zaak zou zijn. Het gaat er hier om louter technische voorzie ningen voor do regering to schop pen. Geen volledige kompensatie Volledige prijscompensatie per 1 juli a.s. - wens van de vakbeweging en door de C.P.N.-fractie in een mo tie gevraagd - zou volgens de minis ter een loonsomstijging van ruim 11 procent tot gevolg hebben, terwijl het reële effect op b.v. het minimum loon plus 2,4 procent zal zijn. Wordt de becijfering van het centraal plan bureau aangehouden - f 100 prijs compensatie per 1 juli en verhoging van het minimumloon met 5,4 pro cent - dan zal het minimumloon reëel met 2,2 procent stijgen, maar de loonsomstijging zal onder de 9 procent blijven. DEN HAAG, 10-6. Koningin Ju liana heeft donderdagmorgen de ko ninginneharing op paleis Soestdijk in ontvangst genomen. De haring is afkomstig van de motorhektrawler „Monica Vlaardingen 99", schipper J. L. van der Harst. De „Monica Vlaardingen 99" is eigendom van de rederij W. Kwakkelstein te Vlaar dingen. Een deputatie onder leiding van de burgemeester van Vlaardingen de heer W. A. Kieboom, bood de ko ningin twee vaatjes haring aan. Voor het plan van de socialisten om de minimumloontrekkers per l januari 1977 volledig schadeloos te stellen voor hun bijdrage aan de ma tiging in 1976 zei Boersma niets te voelen. Het uitstralingseffect hier van zou in bepaalde bedrijfstakken niet gering zijn. DEN HAAG. 10-6. De bestrijding van hart- en vaatziekten moet bij de jeugd beginnen, als kinderen van jongs af aan leren begrijpen, dal ro ken, een verkeerde bloeddruk en te vette voeding op latere leeftijd de kans op een hartinfarct sterk ver groten, dan zal het percentage sterf gevallen door hartziekten af kunnen nemen. Daartoe zullen wij in het ko mende schooljaar aan lagere-school- kinderen een duidelijke voorlichting gaan geven over de oorzaken van hart- en vaatziekten en de gevolgen daarvan. Dit heeft P. J. H. Kierkels, direc teur van de hartstichting, woensdag middag in Den Haag meegedeeld. DEN HAAG, 10-6. Illegale bezit ters van vuurwapens en munitie krjjgen tussen zaterdag 20 juni en zaterdag 3 juli de gelegenheid deze goederen in te leveren bij alle bu reaus van rijks- en gemeentepolitie in Nederland, zonder dat daaruit strafvervolging zal voortvloeien. De minister van justitie heeft dit in een mededeling aan alle politie posten, gedateerd 15 juni, laten we ten. Men zal zijn wapentuig anoniem kunnen inleveren, maar als mensen daar prijs op stellen krijgen zij een recuutje nadat zij een afstandsver klaring getekend hebben. Voor de in geleverde voorwerpen zal justitie geen vergoeding geven. BERGEN OP ZOOB, 10-6. Het ge meentebestuur van Bergen op Zoom heeft minister VVesterterp van ver keer en waterstaat per telegram la ten weten, dat het hoogst ongerust is over diens geringe belangstelling voor de belangen van de Brabantse wal in het raam van de afsluiting en compartimentering van de Oos terschelde. In het telegram dat donderdag is verzonden, vraagt het gemeentebe stuur de bewindsman dringend, meer aandacht te besteden aan de waterkwaliteit en de recreatie in het Oostmeer, de zee- en binnenvaart in Bergen op Zoom en aan het schep pen van een groot werkgelegen heidsproject voor westelijk Noord- Brabant. Verwezen wordt in het te legram naar de brief die het ge meentebestuur in juni vorig jaar aan de minister heeft gezonden en waar in uitvoerig het standpunt van Ber gen op Zoom ten aanzien van ge noemde aspecten is geformuleerd, MOSKOU, 10-6. Archeologen heb ben in Sowjetrussisch Centraal Azië de resten opgegraven van een weel derig versierd gouden kostuum dat vermoedelijk ruim tweeduizend jaar geleden gedragen werd door een edelman, zo heeft het persbureau Tass donderdag bekendgemaakt. De resten bestaan uit een kleine 500 gouden figuurtjes die het kos tuum ooit hebben verlucht. Ze lagen in een grafheuvel op een bouwter rein 20 kilometer van Alma Ata, de hoofdstad van de republiek Kazak stan. De figuurtjes beelden zwaluwen in hun vlucht en pijlen en bogen uit. Voorts is er een zegel van klei waar op staal een mythologisch gevleu geld dier. Dit alles wijst volgens-Tass op de hoge positie van de eigenaar. Advertentie 's-HERTOGENBOSCH. Bij graaf werkzaamheden in het binnenstads plan Gertru in 's-Hertogenbosch is het fundament van een oude water poort gevonden. De poort stamt ver moedelijk uit de twaalfde eeuw. AMSTERDAM. Luilak heet het folkloristisch spelletje, maar ditmaal le verde het Amsterdam handevol werk aan de politie om de roerige jeugd in bedwang te houden, die het vooral voorzien had np bromfietsen DEN HAAG, 10-6. In <le lang verwachte structuur nota van minister Lubbers, die de titel „Selectieve groei" heeft gekregen en die donderdag aan de Tweede Kamer is aangeboden, stelt de regering voor jaarlijks 4,75 miljard gulden extra te besteden aan het bevor deren van de investeringen van bet bedrijfsleven in ons lanil. De stijging van het financierings- tekort van de centrale overheid, die het gevolg zal zijn van deze extra uitgaven, zal worden opgevangen door monetaire financiering, dat wil zggen door het aangaan van lenin gen. Het plani is jaarlijks 3,5 miljard guldenhoofdzakelijk aan investe ringspremies en voor een klein deel aan struktuurmaatregelen tc beste den en voorts jaarlijks 1,25 miljard gulden uit te geven hoofdzakelijk aan loonkostensubsidie en voor een klein gedeelte aan maatregelen op het ge beid van de arbeidsmarkt. De loon kostensubsidie zal de vorm krijgen van bijdragen in de sociale premies. „Invesleringsrekeiiing" De regering wil voorts de bestaan de fiscale investeringsfaciliteiten (dc investeringsaftrek en dc vervroegde afschrijving), die algemeen werken, afschaffen en eveneens door inves teringspremies. waarmee de investe ringen kunnen worden gestuurd, vervangen. Daartoe zal oen „speciale investeringsrekening" in het leven worden geroepen. Over dc wijze, waaropdit nieuwe instrument zal moeten werken, zal de regering ad vies vragen aan do SER. Bjj het bevorderen van de inves teringen staat het scheppen van werkgelegenheid voorop, terwijl in het raam daarvan weer de voorkeur zal uitgaan naar het bevorderen van investeringsprojekten met een ar beidsintensief karakter. De selektiviteit van dc investe- ringsbevorderendo maatregelen zal voorts hierin bestaan, dat rekening werdt gehouden mei de maatschap pelijke doelstellingen, dat wil zeg gen dat de te bevorderen investe ringen niet in strijd mogen zijn met deze maatschappelijke doelstellin gen, zoals de ruimtelijke ordening, de milieuzorg, de internationale ar beidsverdeling enzovoort. De regering wil zo spoedig moge lijk met de maatregelen beginnen zij streeft naar invoering op 1 april 1977. In 1977 zal het gehele bedrag van 3,5 miljard niet kunnen worden besteed. Ondermeer omdat er dat jaar nog een overloop is van de eer der genomen konjunktuurstimule- rende maatregelen. Daarom zal van deze 3,5 miljard niet meer dan 1,8 miljard worden aangewend. De rest zal in 1978 worden besteed naast het bedrag van 3,5 miljard gul den, dat voor dat jaar bestemd zal zijn. De loonkostensubsidie zal in 1977 6 0 0 miljoen gulden bedragen en in 1978 oplopen tot één miljard gulden. De bepaling wat nu eigenlijk on der winst moet worden verstaan, zal meer aan de inflatie worden aange past. LAATSTE NIEUWS VANCOUVER. 11-6. Op de V.N.- Habital-conferentie over menselijke nederzettingen in Vancouver is het vrijdagochtend vroeg tot een split sing gekomen met het doordrukken door dc ontwikkelingslanden van een voorstel waarin het bouwen van nederzettingen door bezettende mo gendheden om hun greep op ver overde gebieden le,versterken, wordt veroordeeld. Dit Cubaanse voorstel, dat gericht is tegen Israël, werd met 77 tegen acht stemmen bij 20 ont houdingen aangenomen en zal nu deel uitmaken van een officiële ver klaring van de conferentie. Tegenstemmers waren de Verenig de Staten. Engeland. Canada. Frank rijk. West-Duitsland. Israël. Neder land en Paraguay, terwijl andere westelijke landen zich onthielden. Grote aktiviteij achter de scher men heeft aanvaarding van het voorstel niet kunnen tegenhouden. AMSTERDAM. 10-6. Voor het be grotingsjaar 1976-1977 heeft Indo nesië 2,4 miljard Amerikaanse dol lar nodig. De intergouvernementele groep voor Indonesië (IGGI) welke woensdag en donderdag voor de ne gentiende maal bijeen was en dit maal onder voorzitterschap van de Nederlandse minister voor ontwik kelingssamenwerking Pronk zegde Indonesië ongeveer 1.120 miljoen dollar toe. Van dit bedrag komt 450 miljoen dollar uit de hulp die de landen rechtstreeks aan Indonesië verstrek ken en 670 miljoen dollar via mul tilaterale wijze. Nederland zal 45 miljoen dollar bijdragen, een bedrag dat vorig jaar al is toegezegd aan Indonesië. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 12 en zondag 13 juni Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN De artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse, tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280. Dokter J. H. Richard, Nicuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Zuster Adriaansc, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster C. P. v. d. Berg, Badhuis straat 3, Nieuwerkerk. Tele foon (01114) 1228, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee, tel. (01110)-2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va'» 16.30-17.30 uur. Ou zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Burgh Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13.30- 16.30 uur (behalve zondag). Vrijdag 11 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, opening ten toonstelling „Terugblik op een be leg". Serooskerke Boerderij „De Schelphoek'' vanaf vanaf 18.30 uur, kleiduivenschieten. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Zaterdag 12 juni Zierikzee Lutherse kerk. Duivelands Barok ensemble, 20.00 uur. Burgh/Haamstede Wandeltocht. Start parkeerterrein A. v. d. Wevedcweg. Serooskerke Hotel ..De Schelphoek", 11.00 uur vertrek dijkexkursie. Zonnemaire Schoolplein. 19.30 uur, concevl Ons- terlands Fanfare. Muziektent, 19.30 uur, concert „Nu met Hope" en „Oefening en Uitspan ning". Zondag 13 juni Brouwershaven Grote kerk, 19.00 uur, interkerkelijke samenkomst m.m.v. Groot I.J.E.- Koor uil Rotterdam (kerk open om 18.30 uur). Dinsdag 15 juni Brouwershaven Kromwal 33. Afd. Plattelandsvrou- wenbond. 14.00 uur. Woensdag 16 juni Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Afd. Plattelands- vrouwenbond. 20.00 uur Donderdag 17 juni Kerkwerve 8.00 uur, vertrek van de bejaarden voor de reis naar België, vanaf het café. Vrijdag 18 juni Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, afscheidsavond zesde klas openb. ba sisschool de „Theo Thijssenschool. Zaterdag 19 juni Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring vergadering Kring Zeeland van het Rode Kruis. Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. Dinsdag 22 juni Zierikzee Kantine school. Diploma-uitreiking L.T.S., 19.30 uur. Woensdag 23 juni Zierikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. Zaterdag 26 juni Zierikzee Vismarkt, 10.00 uur, rommelmarkt P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duiveland. Zaterdag 3 juli Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, beatgroep „Silley Thing" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Er staat dan alles „in de sterren", maar niet dat je spiegelei van je bord glijdt, dank zij een onhandige manoeuvre en ook niet dat men al- weer het hoofd stoot aan het uit steeksel van die balk en die zit er toch al jaren. Mensen die zich met die sterren op deze wijze bezig hou den, kunnen niets voor je doen, als ze het geboorte-uur niet kennen van de man of de vrouw, aan wie zij hun bizarre voorspellingen kwijt willen. Je kunt een Maagdeen Tweeling een Stier of een Weegschaal zijn, je moet wel welen op welk uur van cle dag of nacht, het levenslicht werd aanschouwd. Het is een privé-mededeling van snert natuurlijk, maar ik weet het uur en ook de dag. Kwart voor tien op een absoluut snikhete zondag morgen in juni. Als de herdenking voor de deur staat, denk je weer eens terug aan dit uit stoffige papieren opgedoken gegeven. Grapje bij dit alles dal direkt na de geboorte de kerkklokken begonnen ie luiden. Het zou een afzichtelijke vergissing zijn te menen, dat dat luiden hiermede iets ie maken had, maar liet was gewoon het zondagse „luien", voor de een een vreugde volle herinnering dat de kerken over een kwartier beginnen, voor de an der een heleboel overbodig kabaal. Hoewel, hoewel... het heeft tóch wel een beetje sfeer. Diezelfde dag kookte de baker - hoewel de mussen flauw van het dak vielen - erwtensoep, een kuli- naire vergissing, die lang traumati serend in cle familie heeft doorge werkt. Gebleven is de duidelijk met de moedermelk ingezogen, hang naar zon en zomer. Ach, het is wel lollig hoor dal wisselen van de seizoenen, maar hel koude getij duurt gewoon te lang en soms icordt de zomer nog onderbroken door allerlei gedoe en - recente verzuchting van velen - re gende het dan nog maar. Maar we hebben natuurlijk niets in ie brengen; de natuur neemt zijn loop, maar is helaas ook al niet meer helemaal buiten kwalijke menselijke beïnvloeding. We moeten wel goed oppassen Cfbd of „de natuur" zelf de schuld te geven, ivant hel kwaad is heel aards en menselijk, zo gezegd. Maar dat wilde ik feitelijk hele maal niet zeggen; het gaai even over de zomer, die de hitte doet trillen over het alweer hoog oprijzend ko ren. Leek zijnde, vind ik toch dat het er goed bij staal en of er al blaadjes van aardappelplanten triest omlaag hangen, is nog niet officieel medegedeeld. Koelte is er onder het gulle lover; daarom is het erg mispunlerig dat het mooie bos rnn „Heesterlust" tr Schuddebeurs voor het publiek ge sloten is. Zo maar van de een op de andere dag en daar sta je dan met boter hammen in je plunjezak een reep Nuts voor dc honger een boek en een flesje prik voor een fijne mid dag. Vergeet het maar. Er zijn men sen - zo blijkt - die hele wouden in eigen bezit hebben en er zijn men sen, die nog niet in een stukje be staand bos mogen wandelen. Ver schil moet er zijn: „rijken en armen ontmoeten elkander, de Here heeft hen beiden gemaakt". De theologen moeten de exegese maar geven! SCHIFRFJLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2