HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS KOOPJES HALEN „WICO" Dolle president Amin Stijging kosten gezins- konsumptie Geld voor Nicaragua verdween Drama in Calabrië 7 BLIK DOOR HET WERELD DRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK Partij van de Arbeid tegen loonwet De bezuinigingen en de niet-werkers Listige inbraak te Goes Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juni 1976 Nr. 21906 Zondag 13 juni, 19.05, Ned. I: Het wonder der natuur. De pinguins van Patagonië. Music-all-in; 23.00 Kolonel Drapers herinneringen; 23.40 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 de gebroeders Ham mond; 21.20 Muzikaal intermezzo; 21.30 De onzichtbare man; 22.20 Te- levizier; 23.15 Journaal. ZATERDAG 12 JUNI NED. I: 's Middags moet de kijker zich met de N.C.R.V. tevreden stel len. Voor de jeugd wordt De Kijk doos op de buis geprojekteerd. Be halve de fabel over een duif en een mier die elkaar om beurten redden, is er o.m. een optreden van Knut- selwim. Een hoeraatje zal waar schijnlijk in menige huiskamer op stijgen als vervolgens de vrolijke zwerver Swiebertje op het scherm verschijnt. De N.C.R.V. gaat in de komende weken een reeks afleverin gen herhalen van de zo geliefde Swiebertje-reeks. Een veelheid van onderwerpen vanavond bij de TROS. Om zeven uur gaat het doek op voor De bal is rond. AZ '67 en Telstar sluiten de rij van dit spel waarin voetballers hun behendigheid moe ten bewijzen. Vervolgens een afleve ring van Barelta. De arrestatie van een van huis weggelopen meisje blijkt grote gevolgen te hebben. In de auto waarmee ze wordt wegge voerd blaken namelijk tioee als po litiemannen verklede misdadigers te zitten. Vlieg er eens uit, roept de TROS hierna. Onder die titel wordt de intussen traditioneel geworden strijd voor amateurvliegers in de ha ven van Enkhuizen gehouden. The Passadena Roof Orchestra en Corrie van Gorp luisteren de sportieve strijd muzikaal en vokaal op. Na het journaal de eerste aflevering van de Advertentie BIJ komische serie O moeder wat is het heet. Een reeks vol met Britse tro penkolder, die enigszins doet denken. De hoofdpersoon is korporaal Solo mons. In het kamp Deolali in het toenmalige Brits-Indïè is hij druk in de weer om een show in elkaar te zetten voor de daar gelegerde Britse soldaten. Om kwart over tien meldt TROS Sport zich voor aktueel sport nieuws uit binnen- en buitenland. NED. II: De KRO begint met een aflevering van de tekenfilmserie De Flinstones. Fred neemt een vlieg- cursus en Barney gaat met hem mee de lucht in op zijn eerste vlucht. Ver volgens een aflevering van de ko mische reeks Er zit muziek in. Ro bert Drey fuss maakt een afspraak met een onbekende dame die hij no dig heeft voor de uitvoering van een symfonie. Na achten het programma Bij ons inZeeland, opgenomen in restaurant „De Hofstede" te Burgh. Een klein uUr amusement ge presenteerd door Pierre van Ostade, die zich in het gezelschap van een groot aantal artiesten bevindt, o.a.: The Animal Crackers, Jan Verwey, Marie Cecile Moerdijk, Patrica Paay, Corrie Konings, Mieke, Mare Win ter en Zjef Vanuysel. Vervolgens vindt Ellery Queen voor de zoveel ste maal de strijd tegen de misdaad aan. De hoofdrolspeelsters in een ra dioserie wordt het slachtoffer van een vergiftigingsaanval. Voor aktua- liteiten kan men even na tienen bij de mannen van Brandpunt terecht. De KRO-avond wordt besloten met een aflevering van de serie De Olympische Spelen. ZATERDAG 12 JUNI NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Kijk doos; 16.10 Swiebertje; 17.00 De rei zen van Kim; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 De bal is rond; 19.40 Baretta; 20.30 Vlieg er eens uit; 21.35 Journaal; 21.50 O moeder wat is het heet; 22.15 Tros Sport; 22.45 Lied van de week. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flinstones; 19.25 Er zit muziek in; 19.50 't Zand; 33; 20.00 Journaal; 20.25 Bij ons in Zeeland; 21.15 Ellery Queen; 22.05 Brandpunt; 22.45 De Olympi sche Spelen; 23.35 Journaal. VENSTER President ldi Amin van Oeganda ligt overhoop met buurland Kenya - een nieuwste stunt van het staats hoofd dat al eerder opviel door bijna waanzinnige uitlatingen en hande lingen. En ook in dit geval zijn de gebeurtenissen en consequenties ver re van normaal. De laatste aktie van Oeganda is dat vier vrachtwagens met spring stoffen door de Kenyase politiebe geleiding aan collega's van Oeganda overgedragen werden voor het vol gende stuk van hun route naar Soe dan. Oeganda vormt met Kenya en Tanzania de Oost-Afrikaanse Unie, een min of meer Benelux-achtig eco nomisch verbond met onder meer één spoorwegbedrijf, één PTT enzo voort. Volgens de regels van de unie is het transport door de drie gebie den vrij, maar de vier trucks waren nog niet in Oeganda of ze werden in beslag genoinen en de chauffeurs gearresteerd. Voertuigen en lading (bestemd voor een Amerikaanse maatschappij die in Soedan naar olie boort) werden in beslag genomen. Dit is zonder meer een schending van het unieverdrag dat personen, vervoer en goederen vrijheid garan deert in de drie landen. De enige verklaring ervoor is dat ldi Amin op deze manier uiting geeft aan zijn afkeer voor Kenya en voor presi dent Kenyatta, een man die hij ove rigens vroeger „vader" noemde. De strubbelingen begonnen langer geleden toen Amin opeens tot de ontdekking kwam dat een deel van het Kenyase grondgebied eigenlijk Oegandees was - de imperialistische Britten hadden in de koloniale tijd maar wat gesjacherd. Een dergelijke uitbarsting van president Amin krijgt meer nadruk als men bedenkt dat de Russen hem lange tijd vele wapens geleverd hebben zodat Amins leger nu althans op papier een der sterksten van heeel Afnka is. In de praktijk kan het wel eens blijken dat het leger niet veel voorstelt, maar Kenya laat het daarop liever niet aankomen ook al omdat de land- en luchtmacht van dit land in aantallen manschappen en hoeveel heid materiaal inderdaad zeer klein Represailles Er volgden betogingen in Nairobi op één waarvan ook de bejaarde president Kenyatta verscheen en er wérd hartstochtelijk gescholden op de „moordenaar", „zwarte Hitier" en waanzinnige - termen die Amin niet vergeeft. Ook al zijn ze waarschijn lijk er geen van alle ver naast want de bloedbaden in Kampala vooral in Amins begintijd moeten verschrik- kelijk zijn geweeest. En nog steeds verdwijnen mensen zomaar: onlangs wilde een Kenyase studente terug keren naar huis vanuit de Oegandese hoofdstad Kampala ivaar ze op het vliegveld werd aangehouden. Sinds dien is niets meer van haar verno men. Kenya heeft wel iets teruggedaan nadat Amins soldaten op Kenyaas gebied vee hadden gestolen en Ke nyase reizigers in Oeganda werden mishandeld en beschoten door po litie en soldaten. Kenya levert zo bij voorbeeld geen olie meer behalve tegen betaling in harde valuta. En alle olie moet via de Kenyase havens naar Oeganda dat zelf geen kust heeft. Zonder olie kan Oeganda niet draaien - vrij wat is trouwens al in elkaar gezakts inds Amin de Aziaten het land uitzette. Harde valuta is ei- echter evenmin en krediet heeft hij nergens meer. De Russen en Libiërs die royaal hielpen nadat Amin plots up anti-Israëlische toer was gegaan, hebben intussen al genoeg van hem. Kampala wordt hoe langer hoe feller tegen Kenya, ook omdat het met Soedan overlegt over een recht streekse wegverbinding - die dus de reis over Oegandees gebied zou af snijden iets wat precies de bedoeling is, niet vanwege de huidige misera bele behandeling maar ook al om dat het via Oeganda om is en de wegen er vervallen. Zo boos schijnt Amin te worden dat er weinig hoop is dat de Oostafrikaanse unie nog veel langer kan funktioneren. Tus sen Tanzania en Kenya is trouwens ook al het een en ander voorgevallen en wat dan meestal een financiële achtergrond had. Merkwaardig is echter dat de unie die toch voor de 3 landen onbetwistbaar al voordelen heeft (al hadden het er meer kunnen wezen) en die in dit opzicht een voorbeeld voor heel Afrika was nu net om zeep wordt geholpen door het land dat er het meest door ver liest. Advertentie Jannewekken 11 Zierikzee/Telef. 01110-2255 Stencil - offset en boekdruk VERLOVINGSKAARTEN HUWELIJKSKAARTEN GEBOORTEKAARTEN Een uitgebreide keuze uit vele modellenboeken. van klein tot groot en van zwart tot in vele kleuren, voor: 1 BRIEFPAPIER ENVELOPPEN REKENINGEN FOLDERS, ENZ. UW DRUKKER DEN HAAG, 9-6. De kosten van gezinsconsumptie zijn in mei met 0,4 procent gestegen, zo heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek be rekend. Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie liep'op van 169,b medio april tot 170,4 per 15 mei. Vol gens het ministerie van economische zaken is de stijging sedert 15 de cember vorig jaar precies 5 procent. WASHINGTON, 7-6. Volgens pa-_ ter professor dr. Fernando Carde- nal S.J., hoogleraar in de wijsbe-* geerte aan de nataionale universiteit! van Nicaragua, is geld dat vanuit de Verenigde Staten naar Nicaragua,- was gestuurd voor hulp aan de: slachtoffers van de aardbeving van 1972, beland in de zakken van gene- ï-aal Anastasio Somoza Debayle, de president van het land, en zijn fa milie. Geld voor de ontwikkeling van de economie van Nicaragua zou ook die weg zijn opgegaan. DRACHTEN, 8-6. Het Tweede Kamerlid van de Partij van de Ar beid Aad Koseto heeft dinsdagavond tijdens de oprichtingsvergadering van een afdeling FJG-jongeren bin nen de PvdA in het Friese Drachten de verwachting uitgesproken dat zijn fraktie tegen de loonwet van minister Boersma zal stemmen. Hij stelde dat het gevaar bestond dat de PvdA zich laat gebruiken voor puin ruimen in de huidige .„kapitalistische crisis". UTRECHT, 9-6. Er is geen sprake van een eerlijke inkomensverdeling onder de werknemers, maar daar is helemaal geen sprake van onder de niet-werkenden. Bezuinigingen die de draagkracht van WAO-ers en an deren die uitkeringen genieten be perken zijn onaanvaardbaar. Dat scshrijft de Nederlandse Federatie van Arbeidsongeschiktenorganisaties (NFA) in een telegram aan het ka binet dat dezer dagen zijn bezuini gingsoperatie naar buiten brengt. GOES. In het pinksterweekeinde tussen zaterdagavond en dinsdag morgen hebben inbrekers een goed voorbereide inbraak in een juwe lierszaak in Goes gedaan. Zij kwa men via een onbewoond pand ach ter de juwelierszaak binnen. Zij maakten een gat in de buitenmuur en kwamen zo op de zolder van de juwelierszaak terecht. Daar maakten ze weer een gat in de zolder en om zeilden op die manier de alarmin stallatie. De buit bedraagt, voor zover men heeft kunnen nagaan, ruim 125.000 gulden. Van de daders ontbreekt ie der spoor. ROME, 8-6. „Ik laat me liever doodschieten dan ontvoeren'', placht de 73-jarige Italiaanse grondeige naar en advokaat Alberto Capua tegen vrienden -te zeggen. Hij werd aan zijn woord gehou den. Bij Palmi wachtte hem een bende ontvoerders op. Capua slaag de erin nog een schot uit zijn eigen pistool af te vuren, alvorens hij door de bandieten werd doodgescho ten. De 65-jarige man die Capua's auto bestuurde probeerde te vluch ten, maar ook hij wercf neergemaaid. Sinds 1 januari zijn in Calabrie nu 55 mensen op bovenstaande wij ze aan hun einde gekomen. Nieuw bankbiljet van vijf gulden AMSTERDAM, 9-6. Op 14 juni 1976 zal de Nederlandse Bank, naast het in omloop zijnde bankbiljet van vijf gutden, een biljet van dezelfde coupure van een nieuw model in hel verkeer brengen met een for maat van 76 bij 136 millimeter, zo deelt de bank mee. De voorzijde van het nieuwe bankbiljet toont in heldergroene plaatdruk met blauwe en okerkleu- rlge zones het gegraveerde portret van Joost van den Vondel in een ge- stv leerde weergave van het olieverf schiderij van Govert Flinck uit 1653. AMSTERDAM. De Amsterdamse brandweer hield, nabij de kazerne non de IJluiinelweg een demonstratie, waarbij de uit 1899 daterende stoombrand- spult „Cerberus* zijn la/nslen cn mogelijkheden weer rens mocht, tonen. Links de moderne spuit wagen van het Amsterdamse korps. We schrijven 1911 en het rommelt overal in Europa, vooral in de Bal- kanlanden. Voor alle zekerheid wordt ook de marine in een verhoog de staat van paraatheid gebracht en zijn er daarom oefeningen op grote schaal. Als een soort machtsvertoon. Nederland ligt weliswaar ver van de Balkan verwijderd, maar si vis pa- 'cem, para bellum: als je vrede wilt, bereid je dan voor op een oorlog! Dora is dolblij, dat Jacob een bres slaat in haar eenzaamheid. Al is ze er helemaal aan gewend geraakt om weken alleen te zijn, soms verlangt ze naar gezelschap. Met haar buren maakt ze wel eens een praatje, maar het zijn oude mensen; hij is een ge pensioneerde bootsman, die de hele dag naar buiten zit te kijken, of langs de kade zwerft om dc schepen te zien varen. Vol nostalgie naar wat eens was. Nee, daar heeft ze niet veel aan. Aan de andere kant van Dora's huis is een klein manufactu- renwinkeltje, maar daar is het door gaans druk en de eigenares, een zure oude vrijster, voelt zich zelfstandige en neemt een hooghartige houding aan tegen vrouw Peek. Veel aan spraak heeft ze dus niet. Haar moe der woont in Hellevoetsluis. want haar man was ook bij dc marine en zo heeft ze dan ook Jan Peek leren kennen. Een reis naar die plaats duurt een dag en Dora heeft een hekel aan reizen. Des to blijer is ze, als Jacob ineens op een zaterdagmid dag bij haar voor de deur staat. In zijn kranige uniform. „Kom gauw binnen. Is het niet koud buiten? Ik moet eigenlijk nog een paar bood schappen doen. maar miste dc moed. Blijf je het weekeind?" ..Als je het niet te lastig is?" „Jo, geweldig! Eerst maar koffie, of wil je liever iets pittigs? Ik heb oude klare, maar ook slappe Catz, als je dat beter lijkt." Hij lacht. „Liever een kop koffie juffrouw." „Nou, zeg maar gewoon Dora, hoor Ik vind het zo deftig klinken, als je altijd juffrouw tegen me zegt. En zoveel schelen we niet in leeftijd, nietwaar?" Ze koketteert een beetje. Een uur later lopen ze in de stad. Dora heeft haar arm door de zijne gestoken. Jacob waarschuwt: „Pas op, als kennissen je -zo zien Maar Dora lacht enkel. „Ik ken nie mand in de stad, hoor! Ik ben wat trots, als ik met jou door de straten ga. Jc uniform staat je geweldig!" Jacob loopt gedwee mee en draagt de boodschappentas. Voelt haar li chaam tegen het zijne, als ze stijf gearmd naast hem loopt. Hij heeft nog nooit met een vrouw gearmd gelopen. Dit is voor hem een geheel nieuwe gewaarwording. Terug in het kleine huisje aan de Nicuwesloot, trekt Dora de overgor dijnen dicht voor ze de gaslamp aan steekt. En zegt: „We krijgen mis schien gauw elcktriek in de stad. We moesten vorige maand opgeven, of we het willen hebben in huis. Nou, ik heb het formulier ingevuld, hoor. Je hebt maar een knopje om te draaien en floep! Je hebt licht!" Hij weet het. In Leiden rijdt al een elektrische tram. Met een beugel aan de draad. En tussen Scheveningen en Rotterdam is er zelfs een elektri- trein. de Z.H.E.S.M. Hij weet ervan, want hij is al eens op een avond naar Den Haag geweest. Met de trein. Een prachtige stad. Maar niet zo mooi als Amsterdam, beweert Sjakie, die bij hem was. Zc eten cn drinken. Dora heeft een bokking gekocht, daar smullen ze beiden van. En na hel brood schenkt door HENK VAN HEESWIJK Dora een glaasje. Voor Jacob en voor zichzelf. Jacob houdt eigenlijk niet van sterke drank. In de eerste plaats kost het geld en hij kan er eigenlijk niet goed tegen. Maar als het niets kostNatuurlijk moet hij maar morgenavond, voor hij terugkeert naar Leiden wat geld geven. Zo breed heeft ze het ook niet. Nu ja, één borreltje dan. Maar als ze voor de tweede keer inschenkt protes teert hij niet en na dit tweede glas begint hij zich buitengewoon prettig te voelen .En voor hij het weet is zijn glas voor de derde maal gevuld. Dora heeft al een rode kleur. Ze maakt de bovenste knoopjes van haar bloes los en vraagt: „Heb jij het niet warm in dat ding? Waarom doe je je tuniek niet los? Of trek hem uit, wat geeft dat? We zijn toch on der ons, nietwaar?" Jacob vindt het een goede mop, dat onder ons zijn. En trekt zijn jas uit. Daaronder draagt hij een dik wollen hemd. De vrouw kijkt er naar. Dragen ze zoiets in dienst? Hoe is dat dan met Jan? Ze denkt na. Nu ja, wat doet het er toe. Jacob kijkt met lodderige ogen naar de vrouw. Het dringt nauwe lijks tot hem door, als zc alle knoop jes van haar bloes losmaakt cn daarna uittrekt. „He. dat lucht op." zegt ze. En als ze voor de vierde keer zijn glas vult. zegt ze, kijkend naar zijn laarzen: „Trek die dingen toch uitwacht, ik zal je hel penDora zet de fles op tafel en bukt zich dan cn trekt aan een laars. Jacob houdt zich aan de stoel vast. Eén laars gaat gemakkelijk uit, maar de ander klemt. Ze rukt op een gegeven ogenblik zo hard, dat Jacob zijn evenwicht verliest en op de vrouw terecht komt. (wordt vervolgd) Dode bij schietpartij BALKBRUG, 6-6. Tijdens een schietpartij bij Dancing Takens in Balkbrug zijn rond het middernach telijk uur in de nacht van zaterdag op zondag een persoon gedood en drie mensen gewond. De schietpar tij ontstond volgens een woordvoer der van de politie tijdens een ruzie, waarbij één van de aanwezigen met een vuurwapen in het rond heeft ge schoten. Nadere gegevens ontbreken de politie nog. VRIJDAG 11 JUNI NED. I: De TROS die deze zender voor haar rekening neemt, meldt zich om zeven uur met een aflevering van De man van zes miljoen. Twee politiemannen zijn aan slangenbeten overleden. Steve Austin heeft het vermoeden dat een schurk hier ach ter zit. Op zijn speurtocht komt hij terecht bij een klandestiene drank stokerij. Tegen acht uur het nieuw tje van de TROS: de muzikale kwis Noem de tjoen. Voor de presentatie daarvan is Jan Theys uit België ge haald. In Noem de tjoen worden de kandidaten gekonfronteerd met een aantal melodieën die ze in snel tempo moeten raden. Vervolgens weer een brok misdaad. De blondge lokte politievrouw Pepper gaat op zoek naar een zekere Bobby die spoorloos verdwenen is. Deze man wordt ervan verdacht een ander te hebben vermoord een nacht voor diens huwelijk. Na het journaal wordt minister-president Den Uyl aan de tand gevoeld door Marcel Bruyns in het wekelijkse interview. Om tien uur begint de laatste uit zending van Music all in. De TROS zet een punt achter dit meestal aan trekkelijke programma. Belangrijke gasten in de laatste Music all in iyn Gladys night and The Pips, Louis van Dijk, Chris Hinze en het Trio Monty Alexander. Om1 elf uur neemt de 'IKON berit van de buis voor de film Kolonel Drapers herinnerin gen. Deze film houdt een ontmoe ting in met de Engelsman Draper die tijdens de tweede wereldoorlog als een van de eersten de gruwelen in de concentratiekampen onder ogen kreeg. NED. II: Het avondje AVRO be gint als gebruikeelijk met het over zicht van de nationale hitparade. Na het journaal een aflevering van De gebroeders Hammond. Een afleve ring met een luchtje. Althans, Jane Maxwell ruikt moeilijkheden als een vliegtuig van John Kirkmans grote privé-madtschappij op het vliegveld van Dover landt. Voordat de AVRO toekomt aan De onzicht bare man, wordt de Zwpedse zanggroep Abba tien minuten lang bij de kijkeers thuisgebracht. Abba steedt '.de tien minuten aan de nummers So long, I am waiting for you en de laatste hit Fernando. Voor enige spanning op de buis zorgt ver volgens de onzichtbare man. Er is sprake van een excentrieke zaken man die een belangrijk kontrakt wil tekenen met een vreemde mogend heid. Deze transaktie zou een ge voelige klap betekenen voor de Amerikaanse economie. Aan aktua- liteiten worden de laatste 55 minu ten besteed. Dat betekent een uit zending van Televizier Magazine. Mogelijk worden de kijkers in deze uitzending geïnformeerd over de vorderingen van de zeiler Gerard Dijkstra die met zijn Bestevaer deel neemt aan de race tussen het Engel se Plymouth en Newport in de V.S. VRIJDAG 11 JUNI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 19.55 Noem de tjoen; 20.30 Pepper; 21.20 Kleine wonderen van de grote na tuur; 21.35 Journaal; 21.50 Interview met de minister-president; 22.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7