Boeiende tentoonstelling in gemeentemuseum Zierikzee wordt vrijdag geopend Regering komt rond met noodzakelijk bezuinigingsplan OOK DIT SEIZOEN KERKELIJKE DIA SERIE IN DE „WINTERKERK" TE HAAMSTEDE Terugblik op een beleg, 1575-1576" „De banken zijn hard" STREEKNIEUWS Gemeenteraad Westerschouwen Mes er in voor f 8,8 miljard 4 ZIERIKZEE, 9-6. Vrijdagavond 11 juni a.s. wordt de in liet gemeentemuseum ingerichte tentoonstelling „Terugblik op een beleg, 1575-1576", officieel ge opend. De openingsplechtigheid, die zal worden opgeluisterd met muziek te spelen door een trio bestaande uit Jan Blok (dwarsfluit), Wijnand de Leur (hobo) en Jan Lensink (clavecimbel), zal plaatsvinden in de trouwzaal van het stadhuis. Op het openingsprogramma staat de presentatie en aanbieding van het eerste exemplaar aan burgemeester Th. H. de Meester van een publikatie, samengesteld door de inrichter van de tentoonstelling, archivaris-conserva tor W. H. Keikes en de heer H. Uil, getiteld „Terugblik na vier eeuwen op het beleg van Zierikzee, 1575-1576". HAAMSTEDE, 9-6. De bestaande dia-serie, die in hel zomerseizoen 1975 veel belangstelling kreeg van in woner en toerist, zal ook in 1976 gedurende hel toe ristische seizoen weer worden vertoond, éénmaal per week, op woensdagavond in (le „wihterkerk" van de Hervormde gemeente te Haamstede. Was de bestaande dia-serie reeds een waardig document, dit winterseizoen hebben de samenstellers Jaap v. d. Berge en Cor de Goederen deze serie aangevuld met nieuwe gegevens en zjjn o.a. unieke dia's ingevoegd van de Kerstnachtdienst 1975 en werden interessante gegevens verkregen over het orgel en de orgeltrappers. Verder zal" door de heer Keikes een korte causerie worden gehouden over „Mondragon en zijn Zierikzeese beleg". Vervolgens zal de expositie worden geopend door burgemeester De Meester. De tentoonstelling „Terugblik op een beleg", ingericht in, de achter zaal van het gemeentemuseum en In het aangrenzende zaaltje - het prentenkabinet - roept beelden op van, verschillende facetten van het Spaanse beleg 1575-1576 van Zierik zee. Die „visualisering" van het beleg werd door archivaris Kei kes gevonden in een overzichtelijke rangschikking van voorwerpen prenten en dokumenten. Bruiklenen Bij-de samenstelling van de expo sitie werd dankbaar gebruik ge maakt van enkele bruiklenen, on der meer var de Provinciale Biblio theek van Zeeland, de Gemeente lijke Archiefdienst van Goes en uit partrkulier bezit: van de heer H. K. Berghuijs te Deventer, de heer P. van Hugtern te Amsterdam, mevr. A. W. K. Lokker-Meijering te Zierik zee. Hoewel van het Zeeuws Museum te Middelburg geen bruiklenen wer den ontvangen, ondervond de heer Keikes bii dc voorbereiding van de tentoonstelling van die zijde veel medewerking. Dat gebeurde met name door be schikbaarstelling van historische prenten uit eigen kollektie, opdat deze voor de expositie te Zierikzee konden worden gefotografeerd. In een praatje aan de „vooravond" van de officiële presentatie van de expositie onderstreept archivaris Keikes dat de Spaanse belegering van Zierikzee uiteraard bepaald geen „feest'' was Het beleg 1575-1576 was echter wél de voornaamste his torische gebeurtenis in het geschie denisboek van de stad. De archivaris zegt gefrappeerd le zijn door de wonderlijk „redelijk goede"' afloop van het Spaanse be leg. Na de overgave van de stad hebben zich namelijk geen grote moordpartijen afgespeeld, zoals in Naarden bijv. wél het geval is ge weest. Opmerkelijk is verder dat ondanks de forse oorlogsschatting die door Zierikzee moest worden opgebracht, de eerste vraagprijs aanzienlijk hoger was: tenminste zelfs het dubbele. De Spaanse bevelhebber Mondra gon heeft zich bij dc afwikkeling van het beleg als een zeer correcte en betrouwbare figuur leren kennen. Een bekend feit uit de historie van het beleg is de muiterij van Spaanse troepen, slechts enige maanden na de val van de stad. De Spaanse sol daten geloofden het wel: omdat er geen soldij werd uitbetaald dropen ze af in zuidelijke richting. „Het Spaanse beleg was weliswaar niet zo spektakulair maar heeft toch wel merkwaardige kantjes gehad", aldus de heer Keikes. Gewaagd „voorspel" Bijzonder merkwaardig' was zeer zeker het „voorspel" van de belege ring. In september 1575 ondernam Mondragon immers een bijzonder gewaagde onderneming toen hij met zijn troepen gedurende de nacht bij laag water wadend -en zwem mend het Zijpe overstak. De Geuzen en bevriende verdedi gers werden daardoor ten sterkste verrast en boden weinig weerstand. Het voor Zierikzee belangrijke ver sterkte steunpunt Bommenede en Brouwershaven vielen dan ook snel in Spaanse handen. Ondanks de betrekkelijk korte pauze die de verdedigers van Zie rikzee werd gegund, slaagden deze er toch nog in om enige inundaties tot stand te brengen. Aan die inun daties herinnert tot vandaag de dag nog het Kaaskenswater. Dokumenteii en voorwerpen Belangrijke voorwerpen in de ten toongestelde verzameling zijn onder andere twee Spaanse helmen uit de zestiende eeuw, die min of meer door toeval gespaard zijn gebleven. De oude waperwoorraad van de wa penkamer in het stadhuis moest nl. in de loop van de tijd worden ver kocht, maar de helmen vormen nu een waardevolle bijdrage aan de verzamelde „Terugblik" dn, het ge meentemuseum. Er zijn trouwens vele belangwek kende zaken te zien, zoals zeldzame noodmunten uit de tijd van het be leg, prenten van de tocht door het Zijpe, dokumenten van feestelijke herdenkingen van het beleg in het ZONNEMAIRE Geslaagd optreden Boerenkapel Zaterdagavond 5 juni j.l. verzorg de boerenkapel ,.De Gruttepikkers" een uitstekend optreden te Zonne- maire. Op het knusse Breedveld werd een vlot programma afgewerkt. Het nieuwe repertoire wal nu ten gehore werd gebracht viel bij het publiek zeer in de smaak en zo kre gen de muzikanten nogal eens een „open doekje" van het publiek. Vrij dag 2 juli is de boerenkapel weer in Zonnemaire te beluisteren. NIEUWERKERK Geslaagd Onze dorpsgenote mej. B. A. Ren tier, slaagde dezer dagen aan dc Christelijke Pedagogische Academie te Middelburg, voor de akte volledig bevoegd onderwijzeres. Spaanse helmen in vitrine. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) verleden, Spaanse tegels afkomstig uit hét huis „De Mossel" oude. ge schriften over de muiterij van de Spaanse soldaten en een interessan te tekening (foto-afbeeïding) uit het midden van de zeventiende eeuw van de vesting Bómmeriede tijdens de Spaanse aanval, een tekening van Zacharias Roman. Het pronkstuk van de interessante tentoonstelling is ongewijfeld het originele protocol, door Mondragon ondertekend, betreffende de Capitu latie van Zierikzee. Verder gorden enige historische lokatles -« zoals het Kaaskenswater - op prent en/ of foto tentoongesteld Vooral het Kaaskenswater, dat als laatste her innering aaii het beleg nog aanwe zig is, werd fotografisch fraai „ver kend'" door Cees Duinhouwer te Zierikzee. De tentoonstelling, zal tot 1 september aanstaande geopend zijn. OOSTERLAND Loterij-verkoop „Oosterlands Fanfare" De lotenverkoop-aktie, georgani seerd door de muziekvereniging „Oosterlands Fanfare", te Oosterland en Sirjansland is een succes gewor den. De drumband in oprichting, liet zich reeds horen, terwijl de leden van de vereniging huis-aan-huis aanbelden om de loten te slijten. De opbrengst van deze aktie is be stemd om kleding en materialen voor de drumband aan te kunnen kopen. De muziekvereniging heeft welis waar een gedeelte uit eigen zak kun nen betalen, maar toch nog lang niet alles. Met luistermuziek op de ach tergrond door de Boerenkapel van O.F. heeft de trekking van de loten plaats gehad op zaterdagavond 5 juni in het café „Neffen d'EuIe" van de heer A. Dorst. Er zijn echter nog tal van prijzen niet afgehaald, en ver moedelijk weten sommige mensen niet eens dat ze een prijs gewonnen hebben. Op zaterdag 12 juni a.s. wordt er zitting gehouden in de ..conferentiekamer", van half elf tot twaalf uur v.m. teneinde de gewon nen prijzen af te halen. Nieuwbouwwoning in gebruik Het nieuw gebouwde woonhuis aan de Dokter Schutterstraat alhier voor rekening van dc heer D. Morks, hoofd van de Ds. J. Bogermanschool aan do Weelstraat, word door de fa milie Morks in gebruik genomen. Het is de derde woning aan deze zijde van de Dr. Schutterstraat, waar men zeer binnchkort nog meer woningen zal gaan bouwen. BRUIN1SSE Rode Kruis-kollekte De kollcktc die de plaatselijke af deling van het Rode Kruis to Brui- nisse heeft gehouden bracht het mooie bedrag op van f 2684,27, on geveer tweehonderd gulden meer dan vorig jaar. Alle gevers en kol- lektontcn worden hartelijk bedankt voor dit prachtige resultaat. Muziekverenigingen geven tentconcert Bij gunstige weersomstandighe den zal zaterdagavond muziekvere niging „Nu met Hope" uif. Bruinisse en „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk een concert geven op de muziektent te Bruinisse. (Zie agenda). Oppervlakkige gegevens werden verduidelijkt en uitgebreid door persoonlijke informatie bij oudere inwoners. Hier en daar is op ver antwoorde wijze 'ingekort om de serie dezelfde tijdsduur te laten be houden. De geluidsverzorging was in handen van Nick Jonker. Dat de Aanrijding Zondag ontstond een aanrijding op Rijksweg 18 tussen een personenauto bestuurd door de heer W. van R. uit Schiedam en een motorfiets bestuurd door A van J. uit Den Haag. De personenauto stond stil in een file voor de geopende brug over de Gre- velingensluis. De motorfiets haalde de file rechts in toen een der inzit tende van bovengenoemde personen auto plotseling het rechter portier opende. De motoi'fietsbestuurder kon deze niet meer ontwijken, beide voertuigen liepen lichte materiële schade op. Jeugd van „Kwiek" naar jeugddag Gymnastiekvereniging „Kwiek" neemt zaterdag 12 juni met een groep jeugdleden deel aan de jaar lijkse jeugddag die gehouden wordt in de bosrijke omgeving van Huy- bergen bij Bergen op Zoom. Een wandelparkoers moet worden ge maakt waarbij tien sportieve spel- opdrachten moeten worden uitge voerd. Het is ieder jaar weer een belevenis voor de jeugd die in de leeftijd van 7 tot 12 jaar daar aan deel mogen nemen. De reis wordt ondernomen met een bus die om half elf vertrekt, >en omstreeks vier uur weer terug wordt verwacht. Novib-busies De bekende Novib-busjes zijn bij de verschillende spaarders weer op gehaald. Ze brachten het prachtige bedrag van f 1864,37 op, een bedrag dat nog maar .zelden op deze wijze bij elkaar is gebracht. Daarom alle spaarders die zo gul waren in 't geven en zij die de moeite namen om de busjes op te halen worden heel hartelijk bedankt: Mochten er soms nog busjeshouders zijn die ver geten zijn doordat ze niet op de lijst staan vermeld dan kunnen zij hun busje alsnog afgeven bij mevr. Wie- brens, Pr. Bernhardstraat 4 of bij mevr. M. Jumelet-Goudzwaard, Nieuwstraat 8. De aktie „Een gast aan tafel" mag bij deze weer zeer geslaagd genoemd worden. Kettingbotsing op de Grevelingendam Drie personenauto's liepen zondag avond bij een kettingbotsing op de brug over de Grevelingensluis aan zienlijke materiële schade op. De auto's die richting Oude Tonge reden werden bestuurd door L. G. uit Ze venbergen; H. van B. uit Ridderkerk en C. J. uit Breda. De achterste van de drie botste tegen de voor hem rijdende auto waardoor deze weer tegen de eerste opbotste. Geen van de inzittenden liep enig letsel op. Hot grootste deel van do ombui gingen is in dc sfeer van de sociale zekerheid gevonden, omdat - naar het oordcel van dc regering - zwaar moet wegen dat dc ontwikkeling van dc uitkeringen van de sociale voor zieningen explosief geweest is. Dc bezuinigingen in de sociale sec tor zijn gezocht in de volume-sfeer. Gedacht is aan een matiging van dc groei in de gezondheidszorg, in de bijstand en aan een effectief tegen gaan van oneigenlijk gebruik en toe passing en een verbetering van de uitvoering van sociale voorzieningen. kerkvoogdij dit initiatief heeft ge nomen en dat zij mensen bereid heeft gevonden, cm 470 jaar kerke lijk leven op schrift le zetten is ze ker opnieuw vermeldenswaard. De met zorg gekozen 200 dia's worden gedragen door een verklarende tekst De eerste vertoning zal plaats heb- Eerste paal rekreatiewoningen Op dinsdag 22 juni zal de heer A. L. van Geesbergen, lid van G.S. van Zeeland, de eerste paal slaan ten behoeve van de 250 rekreatiewonin gen in het AquadeJta-projckt te Bruinisse. (Vervolg van pag. 1) teraf werd begrepen - „besloten" raadsvergadering. Aangezien beslo ten gemeenteraadsvergaderingen al leen kunnen plaatsvinden terzake personen en niet van zaken lijkt ons deze handelswijze op. zijn minst ge nomen zeer dubieus. b. Voorts wekt het bevreemding dat de Alg. Ledenvergadering van de vereniging op verzoek van het kollege van b. en w. zo spoedig mo gelijk uitspraak diende te doen ter zake van de door het koilege gege ven vier mogelijkheden, waneer na derhand blijkt dat deze uitspraak op geen enkele wijze in het advies is verwerkt. c. Uit niets blijkt dat dié mogelijk heden 2, 3 en 4 uit het prae-advies uitputtend in de besloten raadsver gadering van 31 mei j.l. zijn bespro ken. De indruk blijft dat het stand punt van het kollege niet is veran derd sinds 28 juli 1975. Slechts de basis tot ontruiming der Oostenrijk se woningen lag toen op een ander vlak. Drie knelpunten De vereniging herinnert de raad aan de drie knelpunten: 1. De ministeriële beschikking dat de Oostenrijkse woningen na ont ruiming door de rampslachtoffers voor rekreatieve doeleinden dienden te worden gebruikt (opgeheven per ministeriële beschikking van 29 ok tober 1975, mede door toedoen van de huurdersvereniging). 2. Blokkering premie voor bouw premie-woningen (opgeven mede dQor toedoen van de huurdersvere niging). 3. Niet voldoen aan de bouwveror dening (ontkracht door het door de huurdersvereniging ingebrachte ad vies van architektenbureau Sutter- land). Gesteld wordt door de vereniging dat ondanks de argumenten tot ont ruiming van 28 juni 1975 thans geen van allen meer van kracht zijn, het kollege thans toch weer komt met een ontruimingsvoorstel op uitster vingsbasis, met. dien verstande dat de uitsterving dient plaats te vinden tot 1 januari 1982. Enkele maatregelen zijn: Kinderbijslag en kinderaftrek ver vangen door een geïntegreerde kinderbijslagregeling, en bijslagen differentiëren naar inkomen, ge zinsgrootte en leeftijd der kinde ren (maximum 18 jaar). Wegnemen overcompensatie uit keringen sociale voorzieningen, ontstaan door aanpassing aan re gelingslonen. Regulering van betaling via alge mene bijstand van verschillende ben op 23 juni a.s. Voor tijd: zie agenda. Een brokje kerkgebouw. Schrijven aan kommissaris Een schrijven van de volgende in houd werd per 8 juni j.l. ook verzon den aan de kommissaris der Konin gin der provincie Zeeland, dr. C. Boertien: „Namens de vereniging van permanente bewoners der Oos tenrijkse woningen te „Nieuw- Haamstede" en „de Kure", tekenen wij formeel protest aan tegen het houden van de besloten raadsverga dering welke op maandag 31 mei 1976 werd gehouden, door de ge meente Westerschouwen terzake van opgemeldé Oostenrijkse woningen, als ons wérd medegedeeld door een raadslid van deze gemeente. Ons inziens kunnenbesloten ge meenteraadsvergaderingen alleen gehouden w.orden terzake van per sonen en niet van zaken. Wij verzoeken u beleefd stappen le ondernemen deze zaak te onder zoeken. en -het. in de genoemde be sloten vergadering opgestelde prae- advies als vermeld in bijlage agen dapunt nr. 17 ontbindend te verkla ren". In zijn algemeenheid wordt door de huurdersvereniging gesteld dat het prae-advies van het kollege in konkreto betekend, dat a. in eerste instantie ingezetenen van een gemeente plaats moeten maken voor rekrèanten; b. in tweede instantie na 31-12-1981 ingezetenen zowel als rekreanten moeten wijken voor kennelijk nog lukratiever plannen der gemeen te. Met ontsteltenis van een derge lijke gang van zaken wordt door de huurdersvereniging kennis genomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Vrijdagavond zal er een eerste confrontatie zijn 4usen ministers en het bestuur van de Stichting van de Arbeid over onder meer de bezuinigingsnota die bet kabinet woensdagavond aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Dit heeft minister Bocrsma van so ciale zaken woensdagavond laat op de persconferentie over die nota in het gebouw van het ministerie van financiën in Den Haag meegedeeld. AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche heeft woensdagavond in een woning aan de Kloveniersburg wal het sotfelijk overschot aange troffen van een ongeveer 25-jarige buitenlander, afkomstig uit een Ara bisch land. Zijn naar schattingeven- oude vriendin ligt in coma in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. vormen van dienstverlening, w.o. verzorging en verpleging. Ontwikkeling controlesysteem op verstrekkingen en declaraties via Ziekenfondswet. Wettelijke voorziening prijzen on tarieven gezondheidszorg. Beperking beddoncapacitcit cn af remming functie-uitbreiding al gemene ziekenhuizen. Beperking verstrekkingen genees middelen. Samenvoegen van alle werkne mersvoorzieningen in oen wette lijk kader. Aanpassing aanspraken langdurig arbeidsongeschikten aan die van langdurig werklozen (W.A.O.-uit- kcring geen 90 maar 86 procent van dagloon). Bij sociale uitkeringen onder scheid tussen kostwinners en nict- kostwinners. DEN HAAG, 9-6. Dc regering heeft woensdagavond haar plan bekendgemaakt voor de veel besproken be zuinigingsoperatie. Tot 1980 moet voor 8,8 miljard gulden omgebogen worden, waarvan f 5,8 miljard hij sociale voorzieningen en f 3 miljard hij de rijksuit gaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4