Bazar „Crescendo" Dreischor werd een zeer groot succes Vooral groentetelers en veehouders de getroffenen ilmtton Scan Cannery VERKEER Spanje: spatje demokratie mensen Dieren eten Gezellig feest in Dorpshuis De droogte en de agrariërs Struktuurwij ziging CEBECO- ZUIDWEST AGENDA FOTO 2 Op de jongste en laatste vergade ring van de gespreksgroep Schou- wen-Duiveland in het kader van de inspraak Verstedeiykingsnota, zijn nog enkele punten aan de orde ge komen, die van belang zijn of kun nen zijn (want er zijn ook onzeker heden) voor Schouwen-Duiveland. Eén zo'n punt is de vierbaansweg, de dwarsverbinding over het schierei land, niet als vraag: komt die er, of komt die er niet? Er is enige aanleiding te veronder stellen, dat het geloof aan het nut, de noodzakelijkheid c.ci. de onont koombaarheid van dergelijke dwars verbindingen. aan het slinken is. Het zal meer gaan in de richting van wat genoemd wordt - een grof - mazig wegennet, zulks als antwoord op het toenemend (toeristen)verkeer. De kraan van de verkeersstroom kan - soms helaas - niet worden dichtgedraaid. Vast staat nu al wel dat ook de afwerking van de Schcl- dedam - nieuwe styl - nog heel wat (wcrk)verkeer gaat aantrekken en, na voltooiing", ander verkeer. De toe stroming naar dit gebied zal gemak kelijker en aantrekkelijker worden. Schouwen-Duiveland blijft in dit op zicht ,.in the picture" en het wegver keer zal dienovereenkomstig een zo goed mogelijke aanpassing vergen. Wat verder te denken van het fo rensisme? In de filosofie van de Ver- stedeljjkingsnota, past de aanleg van rekreatieterreinen in de grote ste den, teneinde het wonen in die ste den aantrekkelijker te maken. Dit zou een rem op het forensisme kun nen vormen, maar een recente uni versitaire studie zet alweer vraagte kens bij deze filosofie. Vertaald be tekent dat aanleg van rekreatieter reinen rondom steden, geen of wei nig ontlasting van verkeersstromen geven. Er zal met andere woorden, altijd behoefte blijven bestaan uit te wij ken naar „stillere" gebieden en in dit opzicht moet in een kansenrïjtje Schouwen-Duiveland altjjd opgeno men staan of bljjven staan. Een logischer oplossing voor het vraagstuk van de verkeerstcrugdrin- ging zou zijn. als de regio zelf aan meer mensen werk zou kunnen ver schaffen. Juist echter in deze periode van ekonomische neergang lijkt dit vrijwel uitgesloten. Met uitzondering van de rekrea- tie, die echter zelden massaal werk verschaft, lijkt het onwaarschijnlijk dat zich hier bedrijven vestigen, die aan vele handen werk verschaffen. Zo heeft de Verstedelijkingsnota - ook in de regiogesprekken - gewel dig veel overhoop gehaald, maar ook op de bodem van dit vat blijft een vraagteken liggen. Er moet trou wens ook een marge blijven voor een eigen, niet stringent gereguleerde en derhalve vanzelf uit het komplex van faktoren, voortvloeiende ont wikkeling. Wildgroei daarbij zal moeten worden tegen gegaan, om toch greep op de zaak te kunnen blijven houden. MADRID, 9-6. Het Spaanse parle ment heeft woensdag een wetsvoor stel aanvaard waarbij politieke partijen, met uitzondering van de communisten, anarchisten en sepa ratisten. officieel kunnen worden toegelaten. Met deze tweede fase van de her vormingsplannen van de regering van premier Arias Navarro ver klaarde het parlement zich akkoord met 338 tegen 91 stemmen, bij 24 onthoudingen. Het aantal tegen stemmers was bijna tweemaal zo hoog als de 50 die aan het begin van het debat waren voorspeld. DREISCHOR, 9-6. Het werkcomité voor fondsenwer ving ten bate van de muziekvereniging „Crescendo" te Dreischor, heeft met Pinksteren een buitengewoon goed geslaagde bazar gebonden. Na een muzikale rondgang door het dorp werden de genodigden en verdere aanwezigen in de grote zaal welkom geheten door de voorzitter van het Werkcomité, de lieer H. M. van Keulen, met een woord van har telijke dank gericht tot de medewer kers en medewerksters. Speciaal verwelkomd werd mevrouw P. J. Schouwenaar-Lindenbergh, de echt genote van de burgemeester, aan wie door een van de dames van het Werkcomité bloemen werden aange boden. Mevrouw Schouwenaar opende de bazar met een toespraak, waarin zij haar bewondering betuigde voor de inrichting van de bazar, de aange brachte versieringen, de aankleding van de diverse stands. In het bijzon der was zij verheugd, dat Dreischor wederom een dorpshuis bezit, waar in evenementen als deze bazar, wel ke de spits heeft afgebeten, en bij eenkomsten van verenigingen, enz. kunnen worden gehouden. Na dé opening en een rondgang langs de stands begon het feest goed op gang te komen. Zowel vrijdag, za terdag, toen ook burgemeester Schouwenaar, vergezeld van zijn echtgenote, de bazar bezocht, en maandag heerste er een geanimeerde sfeer. De schiettent, de ballegooitent en d£ spijkerbalk waren continu in be drijf. De enveloppenstand en de grabbelton voriden gretig aftrek bij de vele kinderen. De handwerkka mer, waarin uitgestald de door de dames van het dorp. vervaardigde fraaie handwerken, genoot de be langstelling van vele koopgrage be zoeksters, die voor zeer aantrekke lijke prijzen goede kwaliteitspro ducten konden kopen. Het rad van avontuur, evenals alle andere stands, rijkelijk voorzien van goede prijzen, draaide vrijwel ononderbroken door. Boodschappen tafel Een nieuwe attractie was de bood- schappentafel. Per circulaire was de bevolking gevraagd op een bepaalde avond, enkele dagen voor de bazar, iets van levensmiddelen e.d. af te staan voor verkoop op de bazar. Crescendo maakte een. muzikale rondgang, de" dames haalden de gif ten op aan de deur. Ze werden op een vrachtwagen in grote kratten verzameld, later uitgezocht afge prijsd en op een lange schraag op de bazar uitgestald. Het succes was groot, er was van alles te koop, van een pak lucifers tot een blik kreeftensoep, koffie, thee, suiker cn noem maar op: alles was er. De coffeeshop, waar ook thee, fris dranken en bier werd geserveerd, werd druk bezocht. De bloepistukjes op de tafels werden dooi- de mede werksters vervaardigd. Alle laarten die verloot zijn werden' gevuld en opgemaakt door de dames van de bakploeg. In de zaal stond op het niet in ge bruik zijnde buffet een grote en een kleine Schouwse pop. Beide in au thentieke klederdracht, vervaardigd door een dorpsgenote. De grote pop droeg zondagse kleren met de lange muts, gemaakt van de kant van de muts van een overleden dorpsgenote, door de familie beschikbaar gesteld voor deze gelegenheid. De kleine pop droeg de daagse kledij. Voor de gro te pop was het deze keer niet het raden van de naam, dat zo dikwijls verwarring schept. De pop had bij zich een verzegelde enveloppe, waar in het winnende nummer, tussen l en 350. In een speciaal klaar ge maakt schrift kon een ieder achter het gekozen nummer, naam en adres vermelden a raison van f 1,00 per nummer. Dupliceren was nu niet mo gelijk, zodat slechts één winnaar uit de bus kon komen. Voor de kleine pop stond een grote pot met bruine bonen, waarvan het aantal geraden moest worden. De enveloppe met. het juiste aantal was in de pot geborgen. Hier werd, even eens met een speciaal ingericht schrift de mogelijkheid geopend om achter het gekozen aantal de naam en het adres te vermelden a raison van 25 cent per nummer. Al weer duplicering uitgesloten. Nog een noviteit was de aange brachte plafondversiering. Deze zeer fraai gekleurde, kunstzinnig door medewerkers vervaardigde decora ties werden op de laatste dag van de bazar allemaal grif verkocht a f 1,00 per stuk. DEIN HAAIi, 9-6. De droogte heeft in de afgelopen maand vooral de groentekwekers en de veehouders parten gespeeld. De veehouders zijn twee tol drie we ken aehterop geraakt niet de hooihereiding, door de tegenvallende groei van het gras is de opbrengst per 'oppervlakte ongeveer 25 procent minder dan nor maal. I)e eboeren kunnen bovendien 10 tot 25 procent minder van hun land maaien, omdat een groter deel nodig is voor beweiding. Het is volgens het proefstation voor de rundveehouderij moeilijk de achterstand in te halen. Een warme maar vochtige zomer zou misschien uitkomst bieden. De groenteteelt in de volle grond kampt vooral met oen tegenvallen de opkomst van gezaaide gewassen, zoals witlof en peen. In een aantal gebieden is door onweersbuien ccn duidelijk herstel ingetreden, zo meldt hot proefstation voor de groenteteelt in do volle grond. De in maart cn april uil geplante groenten, vooral koolsoorten, heb ben volgens hot proefstation veel Ie lijden gehad van droogte en zeer la te nachtvorst. De nachtvorst hooft verder op een aantal plaatsen blad- schade aan aardappelplanten ver oorzaakt, cn hier en daar zijn sper- ciebonen afgevroren. Op een relatief klein aantal percelen met goede lich te tuingrond zijn dankzij beregening of een hoge grondwaterstand de op brengsten naar hel zich Jaat aanzien zeer hoog. De stand van de granen is vol gens het ministerie van landbouw normaal. Het koolzaad in de IJssel- meerpolders heeft van de nachtvorst geleden. In Drente is op percelen met bieten schade geleden door ver stuiving en nachtvorst. 10.000 ha suikerbieten zijn overgezaaid in die provincie. In het hele land kwamen daarvoor 14.000 ha in aanmerking. Mevrouw Schouwenaar (r.) krijgt namens het comité bloemen aange boden van mevrouw R. v. d. Weijde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Natuursteen Nog' een primeur was de stand van prachtige natuursteen in vele kleurschakeringen en dikwijls door spekt met fossielen. Uit dezelfde steen werden door een dorpsgenoot, getailleerde, geslepen en gepolijste hangertjes vervaardigd. Zij vonden gretig aftrek. Naast deze stand was een fraaie stand van hangende en staande cac- tusbakken, door medewerkers ver vaardigd. Ook deze gingen grif van de hand. Een welvoorziene boeken tafel bracht voor elk wat wils. Er werd goed verkocht. Tenslotte moge vermeld worden de geweldige belangstelling van de plaatselijke bevolking, die, samen met bezoekers en toeristen gezorgd hebben voor een record opbrengst, waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk bekend gemaakt zullen worden. De grote loterij t.b.v. de vernieu wing van de instrumenten van Cres cendo loopt tot 30 juni a.s. wanneer de trekking door notaris Karsten zal worden verricht. Zaterdag, 19 juni a.s., zullen alle muziekkorpsen van Schouwen-Dui veland in Dreischor concerteren. (Vervolg van pag. 1) Deel van de aan de regeling ten grondslag 'liggende filosofie is in tussen de vrij klemmende vraag of het eerlijk was 'in het verleden, dat het „getrapte" lid en het niet-lid dezelfde rechten hadden. Laatstge noemde immers kreeg en krijgt tol dusver op dezelfde voorwaarden geleverd als het lid en kan van de zelfde regelingen gebruik maken. Feitelijk zou het ondernemers schap, dat in de coöperatie partici peert, moeten worden beloond en dat is met de nieuwe regeling straks het geval. Een lid aanvaardt een omzetver- pliehting van f 5000; wie dus (een voorbeeld) nominaal voor f 50.000 meedoet kan tien omzetbewijzen krijgen. I)c participatie)»-wijzen Het tegoed van het lid blijft vijf jaar staan bij de Cebeco. mot dien verstande dat het participatiebc- wijs rente gaat dragen en na vijf jaar verhandelbaar is. De participa- tiebewijzen hebben een looptijd van 25 jaar, waarna aflossing in kon tanten zal volgen. Met de nieuwe regeling wordt tevens de door de banken gewenste versterking van de vermogenspositie der coöperaties verkregen en de ondernemer krijgt antwoord op de vraag; wat bob ik er aan als de Coheco „goed boert?"' „YVnuogeusannwas- .lcling" Met alle voorzichtigheid cn zon der de politieke geladenheid, die op het begrip drukt, zou men het woord vermogensaanwasdeling kun nen gebruiken om te illustreren welke koers met deze financiële paragraaf Cebeco Zuidwgst uit wil. Relevante vraag in dit verbandis of de nieuwe statuien kunnen wor den gebruikt als model voor andere vormen van coöperaties. Dat zou - zo werd duidelijk - best eens kunnen, zij hot dat niet van BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Deze week: vrijdag-, zaterdag- en zondagavond MEN NOEMDE HEM "DE WOESTIJNLEEUW' EN'DE WREDE'... SLECHTS ÉÉN VROUW KON HEM BEDWINGEN... Columbia Panavision* toto ProMion Services öyCiaiiflgeHsiocialKi W W Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar Gewonde bij vechtpartij AMSTERDAM. 9-6. De 23-jarige Marokkaan M. B. is levensgevaar lijk gewond in een ziekenhuis opge nomen nadat hij in de nacht van dinsdag op woensdag bij een vecht partij op het Kleine-Gartmanplant- soen in Amsterdam mei een mes in' de rug" was gestoken. In verband hiermee zijn de broers A. K. (18) en E. K. (17) aangehouden. Volgens de politie ontstond dé vechtpartij, om dat de «broers hun slachtoffer er vermoedelijk van verdachten, dat hij hun op het Kleine-Gartmanplant- soen geparkeerde auto wilde stelen. Burgh Oude school. Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni. expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur: op zondagen van 13.00-17.00 uur. Dreischor Dagelijks. Landbouwmuseum. 13 30- 16.30 uur (behalve zondag). Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Watermij. Zuid-West-Neder land, 15.00 uur hoofdkantoor van de vennootschap. Dreischor 8.15 uur, vertrek bejaardenroisje. Vrijdag 11 juni Zierikzec Stadhuis. 20.00 uur, opening ten- toonstolling „Terugblik op ren be leg". Scrooskerkc Boerderij „De Schelphoek" vanaf vanaf 18.30 uur. kleiduivenschieten. Bruinissc Gemeentehuis. 19.30 uur. vergade ring gemeenteraad. Zaterdag 12 juni Zierikzce Lutherse kerk. Duivelands Barok ensemble, 20.00 uur. Burgh/Haamstcde Wandeltocht. Start parkeerterrein A. v. d. Weyedewog. Serooskerke Hotel „De Schelphoek", 11.00 uur vertrek dijkexkursie. Bruinissc Muziektent, 19.30 uur, concert ,,Nu met Hopeen „Oefening en Uitspan ning". Zondag 13 juni Brouwershaven Grote kerk. 19.00 uur, interkerkelijke samenkomst m.m.v. Groot I.J.E.- Koor uit Rotterdam (kerk open om 18.30 uur). Dinsdag 15 juni Brouwershaven Kromwal 33. Afd. Platielandsvrou- wenbond'. 14.00 uur. Woensdag 16 juni Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Afd. Plattelands- vrouwenbond. 20.00 uur Donderdag 17 juni een absolute primeur kan worden gesproken. Daarbij echter, komt dat de affaire in-dit typische geval ju ridisch ruim voldoende is diepge- spit om als model overeind te blij ven in een tijd, d'ie bestuurlijke inventiviteit als „must" veronder- stelt, teneinde de konlinuïteit van het „bedrijf", in afhankelijkheid van .de grens van menselijk kunnen, te kunnen waarborgen. 8.00 uur, vertrek van de bejaarden voor de reis naar België, vanaf het café. Zaterdag 19 juni Goes Prins van Oranje, 10.30 uur, kring- vei gadering Kring Zeeland van het Rode Kruis. Zierikzec Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzec. m.m.v. Combo Outermans. Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele lent aan de Ring. Woensdag 23 juni Zicrikzee 's Landskamer. Vergadering Water schap Schouwen-Duiveland, 9.30 uur. Haamstede Winterkerk. Diaserie kerkelijk le ven. 20.00 uur. Zaterdag 3 juli Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur. beatgroep „Sillev Thing" NAIROBI, 9-6. In de noordooste lijke woestijnprovincie van Kenia zijn vorig jaar 29 mensen door wil de dieren opgegeten. Dit blijkt uit een rapport van jachtopzieners dat woensdag in Nairobi is gepubliceerd. Twintig mensen werden een prooi van leeuwen, zes werden gedood door olifanten, twee door krokodil len en een door een hyena. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE relefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 of (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Natuurlijk is ANP-FOTO ook de grote vergaarbakwaar „alle" plaat jes van de hele wereld in samen worden gegooid en die sturen „ze" dan rond langs de vaderlandse kran ten, maar het is niet altijd opwek kend ze ook allemaal te laten zien, want er straalt heel vaak iceinig le- r>ensvreugde van af. Meer kommer en kwel zo gezegd. Hoewel dit een optimistisch rubriekje moet zijn, is het best eens goed, dat ook een keer te zeggen. Zo'n foto uit Beiroet bijvoorbeeld; gistermorgen kwam hij op het bu reau neerdwarrelen. Buiten scheen de zon en een merel zat dwaze tril lers in een verre boom te produceren. De kranten schreven over de nul lijnoperatie. over hel Holland-fes tival, over de scheuring in de P.P.R. en over een scheikunde-herexamen in Kerkrade, waar de oorspronkelij ke opgaven teloor ging, omdat de leraar even niet oplette toen hij een pilsje vatte in een lustig Limburgs café. Maar die plaat uit Beiroet dan; men ziet een doodstille allee, op de hoeken gemarkeerd met door artil lerie in flarden geschoten huizen en op de voorgrond mensen. Mensen, jawel, Libanese mensen, te beginnen met een knaapje van zeg maar elf jaar, dat hollend een baby in de armen in veiligheid poogt te bren gen. Even verder op een groepje: een moeder met een huilend kind in de armen en twee wal oudere kinderen aan haar schort, verbijsterd, verwil derd. schreeuwend een mei een ge weer gewapende pa achterop, die ook weer een kind op de rug draagt. In de allee aan weerszijden livee rij en machtige bomen in volle zomer tooi, herinnerend aan betere tijden en het absurde gegeven, dat de na tuur zich nooit iets aantrekt van de mensen en zijn eigen weg gaal. Zo'n foto krijgt hel nuchtere, algemene kommenlaar: „de strijd tussen de pro- en anti-Syrische guerilla's is weer opgelaaid". Het hele tafereel intussen ivordt overstraald door een duidelijke hele, subtropische zon. De oleanders bloei en in Libanon en misschien prijkt ook wel een enkele ceder nog met nieuw fijnvertaki groen, maar geen sterveling kijkt er vaar. Er wordt gevochten in de nieuwe lente: dat is het blijkbaar het nieuwe geluid en na een poosje kijken is de foto maar aan flarden gegaan, onder de ver zuchting: je kunt er niets aan doen en ook met de hevig opwellende overtuiging, dat w\j mensen soms met allerlei futiliteiten bezig zijn. terwijl elders pijnlijke wonden wor den geslagen. Je wilt wel altijd op timistisch schrijven en wat blijheid proberen uil te stralen, maar „het andere" is er altijd, als deel van een vreemde, feitelijk onnatuurlijk, we reld, onzegbaar gek eigenlijk! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2