Afstand tussen bestuur en leden aanzienlijk verkort Heet hangijzer: Oostenrijkse woningen aan de orde pjjdeMelkt^ magere yoghurt hele liter tijdelijk 'et. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Struktiuirwijziging CEBECO-ZUIDWEST DORSTIGE PLANTSOENEN nQ mmËÊïK BANKSTEL MEUBELRAMA Gemeente Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 juni 1976 132ste jaargang Nr. 21906 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18891 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. in dit nummer: Expositie Spaans beleg in museum Hei gebouw van Cebeco-Zuiclwest op de hoek Lange Nobelstraat-Janne wekken. ZIERIKZEE, 9-6. De Coöperatieve Vereniging ver enigde land- en tuiiibouwcoöperaties, bekend onder de hanteerbaarder naam CEBECO-ZUIDWEST, staat aan ^le vooravond van een interessante struktuurwijzigiiig. Deze is neergelegd in - inmiddels m ccn buitengewone ledenvergadering - goedgekeurde statuten, die vooral be-ogen de afstand tussen bestuur en leden te verkorten. Dit houdt o.m. de mogelijkheid in van het persoonlijk lidmaatschap. De nieuwe regeling gaat in per 1 juli aanstaande. De statutenwijziging werd door de algemene vergadering algemeen aan vaard en dat was tevoren al veron- steld, want de onderwerpeljjke ma terie is in veelvuldig kontakt met de ledenvergaderingen stuk gepraat, met besturen, raden van toezicht en algemene vergaderingen. Teneinde een zo breed mogelijk publiek over de nieuwe regelingen, die een nieuwe schering vlecht in de inslag van deze coöperatieve organi satie te informeren werd woensdag middag voor de pers een uitvoerige toelichting gegeven, met als voor naamste woordvoerder de algemeen direkteur, de heer S. Silvis. Binnen het kader van de wijzi ging, is verder een al eerder be staand streven ge-effektueerd, n.l. de beperking van de aansprakelijk heid en de beloning van - wat ge noemd wordt - de ledentrouw. Met dat lidmaatschap intussen is „iets aan de hand"'. Tot nu toe wa ren er slechts elf leden, t.w. elf co- operaties in het zuidwesten, die destijds hun belangen bundelden in één organisatie. RENESSE. Hel fanfarekorps „Luc- tor et Emergo" toonde tijdens een rondgang de nieuwe uniformen aan het publiek. De tamboers hebben hun baretten verwisseld voor zeer fraaie zwarte bonten kolbaks, afge zet mei hel blauw van de unifor- (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Nieuwe regeling wordt, dat per 1 juli het rechtstreeks persoonlijk lidmaatschap mogelijk wordt. Het z.g.n. „getrapte" lidmaatschap van de „klant" (via de oude vere niging), wordt door dit rechtstreeks lidmaatschap vervangen, althans zo is de verwachting en ook wel de zekerheid, gelet op de unanimiteit, waarmee de algemene vergadering groen licht 'gaf voor de onderwer- pelijke statutenwijziging. Organisatorisch/bestuurlijk heeft dc organisatie de slogan: „van de boer, voor de boer", een nog duide lijker geprofileerde dimensie willen geven en die genoemde afstands verkorting Is daartoe een van de ge- eigende middelen. De aansprakelijkheid Gelijktijdig heeft men willen sleutelen aan de tot op heden be staande onbeperkte aansprakelijk heid bij de meeste van elf leden- verenigingen. Weliswaar is die aansprakelijkheid in de praktijk nooit 'tot gelding gekomen, maar de figuur als zodanig kan toch een belemmering vormen voor het lid maatschap. Statutair is - om aan dit bezwaar tegemoet te komen - een beperkte aansprakelijkheid' ingevoerd, tot een maximum van tien procent van de omzet van het betrokken lid per jaar, met een maximum van 50 procent over de gemiddelde jaar omzet. Leileutrouw Het kan de coöperatie naar den vleze gaan, maar die situatie leidt automatisch tot de vraag van de leden: hoe wordt ik daar ook een beetje beter van? Om die vraag1 in positieve zin te kunnen be-ant- woorden, is een systeem van omzet- bewijzen uitgedacht, beschikbaar voor de leden die zaken doen met Cebeco-Zuidwest. Jaarlijks n.l. kan het Hd uit de overwinst op een leden-schuldreke ning een tegoedschrijving krijgen waarbij als belangrijk pluspunt dient aangetekend, dat Cebeco- Zuidwest in de laatste jaren reeds f 600.000 op een participatie-reserve heeft geboekt. (Vervolg pag. 2) Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoiin (01114) 1268 - 1265 NEW YORK. Een groep veteranen uit de Vietnamese oorlog heeft het vrijheidsbeeld bezet om kracht bij te zetten aan eisen voor een hoge re uitke2*ing voor veteranen. WESTERSCHOUWEN, 10-6. In de heden-donderdag avond te liouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouiven, zullen de Oostenrijkse woningen weer een punt van bespreking vormen. Door het kollege van b. en w. zal aan de raad worden voorgesteld dc permanente bewoning van dc Oostenrijkse woningen te beëindigen door vrij komende woningen niet meer als zodanig te verhuren. Verder: het onderhoud van de Oostenrijkse woningen op normale wijze voortzetten, zonder het doen van grote investeringen. Aan alle huidige huurders, zowel permanente als niet permanente, het gebruik te garanderen tot 31 decem ber 1981; Vrijkomende woningen be oordelen volgens kwaliteitseisen en daarna beslissen of deze al dan niet nog verder in exploitatie blijven. Voor 31 december 1981 zorgdragen, dat een nieuw rechtsgeldig bestem mingsplan aanwezig is, waarin een nadere bestemming van het terrein is uitgewerkt en waarbij een diver siteit van bebouwing mogelijk wordt, ook op kleinere bouwpercelen. Aan de huidige huurders van per manent bewoonde Oostenrijkse wo ningen een voorkeursrecht te verle nen voor aankoop van een perceel bouwgrond voor de dan geldende grondprijs. Met bovenstaand uitgangspunt voor ogen dient gestreefd te worden per 31 december 1986 de noodwo ningen allemaal gesaneerd te heb ben. Informatie Als informatie, direkt verband houdende met het voorstel, wordt door het kollege gewezen op het vol gende: 19 woningen zijn nog voor perma nente bewoning verhuurd, waarvan in de herfst 1976 nog 2 vrij komen wegens verhuizing; 70 woningen zijn als vakantiewoning verhuurd; 1 wo ning is nog bewoond, doch hiervan is de huur per 30 april j.l. geëindigd. Door het kollege zijn een viertal mo gelijkheden nader uitgewerkt, t.w.: 1. Toepassing van het uitstervings- systegm, waarbij de woningen niet worden verkocht aan de permanente bewoners, maar verhuurd blijven en de gemeehte voor het normale on derhoud zorg draagt; 2. Het vanwege de gemeente doen aanpassen van de woningen aan de eisen van de bouwverordening met een 50 °/o-subsidie; de woningen als dan niet verkopen en in eigen beheer houden; 3. Het vanwege do gemeente doen aanpassen van de woningen aan de eisen van de bouwverordening en dan verkopen aan de permanente bewoners; 4. De woningen, welke permanent worden bewoond, verkopen en de bewoners - onder het stellen van een termijn - zelf de woning laten aan passen aan de eisen van de bouwver ordening. Voor wat punt één betreft wordt vastgesteld dat indien de kapitaal- lasten van de woning worden ge schrapt de jaarlijkse lasten per wo ning per jaar op f 3.811,— komen. Op grond van de exploitatieresul taten is volgens het kollege de per manente bewoning op lange termijn niet te handhaven. Ook is men van mening dat de ex ploitatie, aangegeven in punt 2, niet is te handhaven omdat de woningen volgens de voorschriften niet vol doen aan de eisen van de bouwver ordening. Een aanpassing hieraan, met gebruikmaking van de hiervoor geldende rijkssubsidie, zou het ex ploitatietekort nog met f 1.613,per woning doen toenemen. Geen verkoop Voor wat de mogelijkheden aan gegeven in punt 3 en 4 betreft wordt vastgesteld dat verkoop van de wo ningen met grond aan de huidige permanente bewoners niet tot de mogelijkheden behoort. Gebleken is uit besprekingen met de huurdersvereniging, dat de huur ders maximaal f 40.000,willen be talen voor de grond en het opstal. Het kollege meent, door hieraan te voldoen een bevoorrechting toe te passen tegenover dé gemeenschap. Een scherp protest wordt tegen dit pre-advies aangetekend door de ver eniging van permanente bewoners der Oostenrijkse woningen te „Nieuw-Haamstede" en „de Kure" in een op 8 juni 1976 gericht schrij ven aan de gemeenteraad. Als gronden worden hiervoor aan gevoerd dat: a. Het prae-advies werd opgesteld naar aanleiding van een - zoals ach- Advertentie 95 geldig t/m zaterdag IZjuni ZIERIKZEE. Soms blust de brand weer en soms is het sproeien gebla zen. Er zal een uitnodiging van de Plantsoenendienst aan ten grondslag liggen en daar gingen de spuiters; een verfrissing voor de gazons te Zierikzee. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'? Het waarlijk grote gaat in de wereld niet ten onder, maar het kiemt later als zaad in de grond. Von Jerring (Vervolg pag. 4) Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig Droog en zonnig weer, zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen, minimumtemperaturen on geveer 10 graden, maxima morgen omstreeks 22 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 juni. Zon op 4.20, onder 21.00 Maan op 20.10, onder 3.52 Eerste kwartier: 5 juni (13.20). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 juni 2.05 14.40 7.40 20.09 Doodtij: 7 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordat een hogedrukgebied boven Scandinavië en midden-Euro pa zich naar het oosten verplaatste, kon woensdagavond koelere oceaan- lucht die via de Britse eilanden wordt aangevoerd, Nederland bin nenstromen. Hier en daar ging dit met wat regen en onweer gepaard. Boven de Golf van Biscaje ontwik kelde zich 'n rug van hogeluchtdruk in de richting van Engeland en onze omgeving. Door deze ontwikkeling zijn de vooruitzichten voor droog en zonnig weer gunstig. De koelere lucht stroomt thans ook België en West-Frankrijk binnen, zodat ook daar evenals bij ons dc temperatu ren wat gematigd blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1