TROMP M ffm Regering wijst kwalifikatie „onbetrouwbaar" van de hand ZILVEREN FUNKTIONARIS P. VAN DER POL HARTELIJK GEHULDIGD Tweede Kamer over „reaktor-vaten" STREEKNIEUWS Zilver of verzilverde miniaturen AGENDA 2 DEN HAAG, 4-6. De missive van de Zuidafrikaanse regering is van grote invloed geweest op de besluitvor ming van de regering inzake het al dan niet verlenen van de exportkredietgarantieverlening door de rege ring ten aanzien van de levering door Nederlandse be drijven van onderdelen voor in Zuid-Afrika le bouwen kerncentrales. v Dit is van de kant van de regering meegedeeld tijdens het donderdag avond voortgezette Tweede-Kamerdebat over de Zuid-Afrika affaire. Van de kant van de regering namen aan dat debat deel premier Den Uyl en de ministers Duisenberg, Lubbers en Van der Stoel. maar er zijn geen toezeggingen ge daan", aldus de premier. En minister Lubbers voegde daaraan toe, dat het nauwe contact tussen hem en zijn departement het gevolg was van het feit. dat toezeggingen uitbleven. NOORDGOUWE Afd. Plattelandsvrouwenbond Op woensdag 1G juni houdt de af deling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een vergadering in hotel v. d. Weijde te Noordgouwe. De uit 's-Heer Arends- kerke afkomstige mevrouw Geel hoed. geeft op die avond een demon stratie van hel spinnen van schapen wol en de verwerking daarvan. NIEUWERKERK Afbraak woningen Donderdag werd begonnen met de sloop van de woning, naast de her vormde kerk, een uit 1911 daterend pandje, eertijds eigendom van de voormalige gemeente Nieuwerkerk en dienstwoning voor de gemeente politie. Verschillende politiegezinnen heb ben in dit huis gewoond; kort voor de ramp van 1953 werd het aan een partikulier verkocht. De laatste eige naar-bewoner was de heer G. van Dommelen. Zeker is nu al wel dat na verdwij ning van het huis een beter zicht wordt verkregen op hel fraaie kerk gebouw en konsistorie. Eveneens viel onder slopershamer een oud, reeds enkele jaren leegstaand, pand achter de kerk, destijds bewoond door nu wijlen de heer A. van Dijkc. Een geslacht lang was het huis wo ning van de fum. G. v. d. Berge. Van de huisjes, „achter de kaerke" is er nog maar één over, nog bewoond door do heer J. Folmer. Op 27 april jongstleden bood de Zuidafrikaanse ambassadeur aan mi nister Van der Stoel van buitenland se zaken een missive van zijn rege ring aan. Daarin stond dat de Ne derlandse regering zich onherroepe lijk zou binden dat zij de benodigde exportvergunningen zou verlenen en dat zij de aannemers niet zou hin deren door exportbeperkingen of morele druk uitoefenen of op welke wijze dan ook de uitvoering van het contract tussen de opdrachtgeefster ESCOM en het Amerikaans-Zwitsers^ -Nederlands consortium zou belem- ZIERIKZEE Gouden pen uitgereikt De stadgenoot de heer C. O. J. Hendrikse kreeg dinsdag op het kantoor van de N.V. Kali-import maatschappij te Amsterdam uit han den van de direkteur de heer Horst Seidel een gouden balpoint aange boden en een das met het wapen van Amsterdam. Deze geschenken vielen de heer Hendrikse ten deel wegens zijn vele werkzaamheden geduren de vijfentwintig jaar als vaste mede werker en propagandist op Schou- wen-Duiveland voor de N.V. Kali import maatschappij. De heer Hen drikse legde destijds proefvelden aan en vertelde over zijn bevindin gen inzake de kali-bemesting in di verse land- en tuinbouwbladen. BROUWERSHAVEN Bestuursmutatie V.V.V. Op de donderdagavond gehouden ledenvergadering van de V.V.V., on der leiding van de heer W. Terpstra, hebben enkele bestuursmutaties plaats gevonden. De voorzitter was aftredend en niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen, de heer L. A. M. Bruël. Aftredend, maar wel herkiesbaar was de heer A. Witte. De heer Wit te werd niet herkozen. In zijn plaats werd benoemd de heer J. A. G. de Maat. (De niet-herkiezing van be trokkene vindt zijn oorzaak in een bestuurlijk intern ge-uite dreiging van andere bestuursleden, dat zij zouden aftreden, als de heer W. werd herkozen. Red.) In een dankwoord tot de heer Wit te betreurde de voorzitter het feit, dat in V.V.V.-verband de - wat hij noemde - „gemeentelijke affaire" met betrekking tot dit bestuurslid, heeft meegespeeld. Hij vond dit van weinig „grootheid" getuigen. Hij dankte de heer Witte voor diens bij drage aan het V.V.V.-werk. De af tredende voorzitter zelf werd dank gebracht door wethouder Ph, van Ast, die de heer Terpstra een atten tie aanbood. Dankwoorden aan het adres van de voorzitter waren er ook van de heer J. Holm van de Streek V.V.V. ZIERIKZEE. De heer Doeleman speldt de jubilaris de onderscheiding op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) meren, ophouden of voltooiing daar van belemmeren. „Dat was politieke druk", zei mi nister Lubbers. „Op het moment, dat de missive bü ons binnen kwam, was er een gerede kans dal „ja" gezegd zou worden wat betreft de export kredietgarantie. Maar de Nederlandse regering kon onmogelijk positieve politieke verze keringen afgeven". Uitstel Dc Zuidafrikaanse politieke druk heeft gemaakt, dat de regering be sloot haar beslissing uit te stellen om zich in Amerika te oriënteren. Van afwijzing van het verzoek van de Ne derlandse bedrijven was op dat mo ment geen sprake. Vandaar dat de regering in haar mededelingen van vorige week aan de tweede kamer nog een positieve indruk vestigde. „De stap van Zuid-Afrika beïnvloed de volgens ons de gestelde uiterste termijnen", zei minister Lubbers. Daarom namen wij het risico om nog geen beslissing te nemen". Premier Den Uyl wees het verwijt van de hand, dat de handelwijze van het kabinet onbetrouwbaar geweest zou zijn. Wel zijn er verwachtingen gewekt, ZONNEMAIRE Optreden Boerenkapel Zaterdag 5 juni a.s. verzorgt de Boerenkapel „De Gruttepikkers" een eerste optreden in het nieuwe sei zoen. De kapel heeft de afgelopen winter het repertoire duidelijk ver nieuwd en prestenteert een optre den „met veel vaart er in". Zonne- maire staat dan ook een fijne mu ziekavond te wachten. Afhankelijk van de weersomstandigheden wordt het concert verzorgd op het Breed- veld dan wel op het schoolplein. Voor tijd: zie agenda. Advertentie \ÉP GROOTSE KEUS zilver vanaf 49,75 verzilverd vanaf 6,75 e-ia (MOURER) I Havenplein 1 - naast 's Gravensteen - Zierikzee Telefoon (01110) 2443 f ,v Ook het adres voor: a Cassettes in zilver, juwelierspleet en edelstaal g DEN HAAG. Het Tweede-Kamer lid Franssen (P.v.d.A.) heelt woens dag premier Den Uyl schriftelijk ge vraagd wanneer nu eindelijk eens wordt overgegaan tot het intrekken van een koninklijk besluit van 10 april 1939. Bij dat besluit werd oor logsgevaar officieel geconstateerd. DEN HAAG. Politie en A.N.W.B. verwachten redelijke verkeersdruk te met Pinksteren. Pinksteren valt dit jaar pas op 6 en 7 juni. Dit be tekent lang daglicht en bij goed weer, kans op hoge temperaturen. Ver wacht wordt dal veel automobilisten met vakantie gaan in aansluiting op de Pinksterdagen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 9, zondag 6 en maandag 7 juni Dokter J. B. Visser, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter .1. Stenger van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagmiddag 12.00 uur. Daarna lot dinsdag middag 8.00 uur dokter H. J. Simons. Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter II. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt, waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Werkman, Vloedstraat 1 Kerkwerve, tel. 01110-230.9 neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Niekerk, tel. 01114-1938 heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.0C APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Voor maandag gelden dezelfde openingstijden als op zondag. Jubilaris bij „Zeelandia' ZIERIKZEE, 3-6. Tijdens een geanimeerde receptie in de Mondragon-foyer huldigde donderdagavond de Kon. Zeelandia de funktionaris F. van der Pol, wegens zijn zilveren jubileum als medewerker van de embal lage-afdeling. In een korte toespraak stipte de algemeen direkteur, de heer M. Doeleman HJzn aan dat niet het aantal jaren belangrijk is bij een jubileum, maar de manier waarop men onder alle omstandigheden de taak, waar men voor aan gesteld is, uitvoert. Dreischor 8.15 uur, vertrek bejaardenreisje. Vrijdag 11 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, opening ten toonstelling „Terugblik op een be leg". Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Zaterdag 12 juni Zierikzee Lutherse kerk. Duivelands Barok ensemble, 20.00 uur. Burgh/IIaamstede Wandeltocht. Start parkeerterrein A. v. d. Weyedeweg. Serooskerke Hotel „De Schelphoek", 11.00 uur vertrek dijkexkursie. Zondag 13 juni Brouwershaven Grote kerk. 19.00 uur, interkerkelijke samenkomst m.m.v. Groot I.J.E.- Koor uit Rotterdam (kerk open om 18.30 uur). Woensdag 16 juni Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. Afd. Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. Zaterdag 19 juni Zierikzee Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Zierikzee, m.m.v. Combo Outermans Dreischor Muziekmiddag „Crescendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. Het is een voorrecht om in de te genwoordige prestatie-maatschappij toch nog met plezier te kunnen wer ken, aldus de spreker, die de jubila ris schetste als heer en meester in zijn eigen „winkeltje" in de Zuid hoek. De heer Doeleman dankte de heer Van der Pol tot slot voor de wijze waarop hij 25 jaar lang zijn werk verricht heeft. Dit „dank-je- wel' werd onderstreept met het op spelden van het ereteken van het be drijf de gouden speld en een bedrag onder couvert. Mevrouw Van der Pol ontving een grote doos bonbons. Stem medewerkers Namens alle medewerkers wenste de heer J. Willemse -voorzitter per soneelsvereniging - de jubilaris ge luk met deze mijlpaal. „Ondanks het feit dat u in het bedrijf als solist op treedt, getuigt de grote belangstel ling van de collega's dat u er hele maal bij hoort, en dat ze deze voor u zo belangrijke dag mee willen be leven". Hij bood de jubilaris, na mens alle medewerkers een coupeer- zaag en een blokschaaf aan. He1 laatste woord was aan dc jubileren de funktionaris. die direktie en col lega's dankte voor de waarderende woorden en tevens de hoop uitsprak nog vele jaren aan deze 25 jaar toe te kunnen voegen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Do drie C.D.A.-frao- ties in de Eerste Kamer (K.V.P., A.R.P. en C.H.U.) willen dat de wet geving op het departement van volksgezondheid beter wordt ter hand genomen. „Met het huidige wetgevend programma loopt het slecht", zo constateerde de K.V.P.- scnator De Vrceze. UTRECHT. Prins Claus heeft don derdag in Utrecht tijdens de natio nale monumentenstudiedag zijn be noeming aanvaard als ore-voorzitter van dc nationale konktaktkommissie Monumentenbescherming (NCM) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416: (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 Burgh Oude school, Kerkstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur. Vrijdag 4 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Het. jaar van de kreeft". „Huis van Nassau". Vergadering „Zang en Kleur", 20.00 uur „De Zeeuwsche Herberghe". Thema avond N.V.S.H.. 20.00 uur. Dorpshuis, 20.00 uur, officiële ope ning bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zaterdag 5 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Het jaar van de kreeft". H Zonnemaire Concert Boerenkapel. Breedveld of schoolplein 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens, bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zondag 6 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film: „Het jaar van de kreeft". Maandag 7 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Mash". Dreischor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens. bazar t.b.v. nieuwe instru menten muziekvereniging „Crescen do". Dinsdag 8 juni Zierikzee Mosselboomgaard. 19.00 uur spel-en sportinsluif Sport Real Concertzaal. 20.00 uur, film: „Mash". Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur. vergadering Herv. Vrouwenvereni ging. Woensdag 9 juni Bruinisse ..'t Durps' uus". Vergadering Raiffci- senbank 20.00 uur. Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Watermij. Zuid-West-Neder land. 15.00 uur hoofdkantoor van de vennootschap. B l ijdscha psm an Misschien is niemand er zo ver baasd over, maar ik heb een gave man ontdekt; een verrukkelijke man mag ik wel zeggen, al klinkt dat gauw raar in deze tijd. Een gave man dus en niet eens een bink waar vrouwen soms opvallen. Nee, hel was gewoon een blije man, zeg maar- om een zelfstandig naamwoord te ge bruiken - een blijdschapsman. Dat is natuurlijk uniek in deze tijd. Hij distribueerde zijn blijdschap en vriendelijkheid in een vijf-minu- tenpraatje, tijdens de pauze van de grote '„Korenavond", die te Zierik zee werd gehouden. Alle zangers (soms in deftig zwart) en zangeres sen, heel erg knap soms en allemaal in mooie lange jurken vaak met een corsage en er ivaren er ook die ad- vokaten-toga's droegen. Dat vónd ik toch mooi! Maar de blijschapsman dan: „ach", zegt hij, „ik ben toch zo blij en dankbaar hé; over alles en vooral dat ik 's morgens weer gezond uit mijn bed mag komen en aan het werk mag gaan". Daar wordt je dan wel even stil van.Zo maar een blije Duivelandse man, die snel -mededeelt gelukkig te zijn, want daar komt het toch op neer. Voor geluk immers wordt alles ondernomen, tot en met opeenstapelingen van rijkdommen toe en het vergaren van goederen, het over de toereld crossen, het hou den van soms wilde feestjes en noem maar op, want de wereld is dikwijls een kijk-graag-grijp-graag-uitstal- kast en alles is te koop", maar ge luk niet. Komt ineens een gewone maxi vertellen dat hij blij is en ge lukkig. Alle neurosen, frustraties, fobieën en trauma's zijn aan hem voorbij ge gaan. De psychiater zal nooit een cent aan hem verdienen. Ik stel hel me wel voor: de wekker loopt af, de dekens worden iveggeduu-d, de man stapt uit bed, kijkt door het raam en zegt of denkt: „ha, weer een nieuwe dag; ik leef nog, ik ben er nog bij, wat een geluk". Dat is zeldzaam ge worden in deze tijd; het is zó gewoon eigenlijk, dat het hoogst ongewoon is. Er moei toch wat te mopperen zijn; er moeten moeilijkheden zijn en het weer deugt vast wel niet en straks begint dat saaie gedoe weer op kantoor of in de fabriek, in het pakhuis of in de schuur. Trouivens er is toch wereldleed en politiek leed en dc toekomst is toch redelijk somber en een mens wordt toch stilaan een dagje ouder nietwaar en hoe dal dan moet later, als je ziek bent en hulp behoevend misschien en de kinde ren, hoe moet dat allemaal? Ze doen het zo anders en ze zijn een goed tikje aan de slordige kant en als ze hier tilt maar op letten en dit niet doen, maar dnt mei, enfin de Innpe. lange waslijst, die op de muur van elk huisje is geplakt, bewijzen van het eigen kruisje. De blijdschapsman weel het ook allemaal wel; hij loopt al heel wat jaartjes mee en het leren is rast niet aan hem voorbij gegaan, maar hij is dankbaar en gelukkig. Zo'n mens verspreidt warmte om zich heen en opgewektheid en optimisme en dat is allemaal vreselijk ouderwets natuur lijk, maar het bestaat dan toch maar. Gek, ik moet een hele week aan die man denken. Je krijgt er een „kick" van, zoals dal tegenwoordig heet. Er kan geen peppil tegenop! SCHIER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2