HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Habitat: het probleem waar de wereld met zijn burgers heen moet Syrische tanks in Libanon Drie doden op de weg Veerdienst Oslo-Amsterdam De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250jaar BLIK DOOR HET WERELD VENSTER - -■ Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEDondmlag 3 Juni 197G Nr. '.'1903 9 Habitat is weer een grote VN-confe- rentie over een geweldig probleem voor de hele mensheid. In het kort komt het hier op neer: in het begin van de volgende eeuw is de wereld bevolking dubbel zo groot als nu. Oftewel: tussen de drie- vier mil jard mensen zijn er dan bijgekomen die toch ook een onderdak, een woonplaats, een „habitat" moeten hebben. Maar daarvoor zijn meer huizen nodig dan er tot dusver sinds het begin van de jaartelling over de hele wereld zijn gebouwd. Dat is geen geringe opgave, zelfs als het er alleen maar om zou gaan al die bouwwerken uit de grond te stam pen. Maar er komt bij dat die huis vesting gegarandeerd in de steden gezocht zal worden, zodat onvermij delijk een aantal nu nog enigszins handzame steden uitgroeit tot kolos sale steden van meer dan tien mil joen inwoners. Nu zijn de ervaringen met de gro te stedelijke uitgroei in deze eeuw nergens hartverheffend geweest. Verkrotting met de bijpassende el lende van ziekte en misdaad consta teert men alom in de wereldsteden van nu, waarin tevens het werkloos heidspercentage de neiging heeft ho ger dan elders te zijn. Daarbij blijven de problemen niet. Alleen al het aantal kinderen waar voor de wereld in de komende der tig jaar moet zorgen is een bron van vertwijfeling: het zullen er een vijf miljard zijn die naar scholen en crèches moeten, waarvoor de medi- sdhe verzorging opgezet moet wor den. En - om nog ivat anders te noe men: die mensenmassa's moeten ver voerd worden, er moet werk voor zijn, hun levensbehoeften moeten geproduceerd en aangevoerd wor den. Ze zullen krankzinnige hoe veelheden energie nodig hebben, al thans willen verbruiken. Waar dat allemaal vandaan moet komen is tot dusver een raadsel. Niet wachten! De afgevaardigden die voor een stevige diskussie van deze puzzel naar Vancouver in Canada zijn ge reisd zullen er beslist niet toekomen aan een komplete oplossing. Ver moedelijk zullen vooral de indu strielanden hun gebruikelijke opti misme bewaren dat er wel technie ken zullen komen om de problemen de baas te blijven - zulks optimis me. heerst, ook al zien de Amerika nen bijvoorbeeld hoe een „megalo polis" als New York zienderogen verrot en onhanteerbaar zowel als onbetaalbaar wordt. Dergelijk optimisme is er in de ontwikkelingslanden minder en te recht. Vooral daar is een groot be volkingsoverschot en door gebrek aan werk op het platteland stroomt men massaal naar de steden waar overigens dat werk ook niet is te vinden. Hier groeien grote steden waarin de misere veelal nog eens met twee wordt vermenigvuldigd doordat men los is geraakt van het familieverband of de stamsamen- hang die men op het platteland nog wel kent. Uit Vancouver verwacht djus nie mand die kant-en-klaar oplossing, behalve dan dat volgens traditie wel een dokument in fraaie taal zal wor den opgesteld. Maar waar het meer om gaat is dat de konferentie de wereldburgerij duidelijk laat kon- fronteren met de toekomstige nare ontwikkelingen opdat de politieke wil gaat leven er vast iets tevoren aan te doen en niet te wachten tot het te laat is. Wat ook kan stimuleren dat op landelijk en zelfs plaatselijk ni veau maatregelen genomen worden om de kwalijkste ontwikkelingen zoveel mogelijk te voorkomen - in de ontwikkelingslanden bijvoorbeeld door de trek Tiaar de steden drastisch af te remmen. Maar hoe? Het is niet eenvoudig, maar in Vancouver zul len ook ervaringen uitgewisseld ivorden, waarbij voor de ontwikke lingslanden de Chinese bijvoorbeeld bijzonder interessant kunnen blij ken. En dan kan Habitat in ieder geval als startschot van grote waar de zijn. BEIROET, 2-6. Voor de tweede maal binnen 24 uur zijn Syrische troepen en tanks Libanon binnenge trokken. De troepen, volgens chris telijke en Palestijnse woordvoerders 3 4.000 man sterk plus 200 tanks, trokken in de richting van de bele gerde christelijke stad Zahle, in hun opmars linkse stellingen en die van hun Palestijnse bondgenoten oprol lend. Maandag zouden al 2.000 Syrische militairen en 60 tanks het land bin nen zijn gekomen, om een eind te maken aan de belegering door links van twee christelijke dorpjes in de buurt van de Syrische grens. WOUDENBERG, 1-6. Dinsdagmor gen zijn drie leden van een familie uit Rotterdam bij een verkeersonge val op de Doornse weg in het Ut rechtse Woudenberg om het leven gekomen. Het drietal - de 54-jarige J. F. Keuskamp, diens even oude echtgenote en een 22-jarige zoon - werd op slag gedood toen hun auto frontaal geraakt werd door een vrachtauto die in een bocht naar rechts in een slip raakte. AMSTERDAM. De bouw van het kantoorkomplex „Leeuwenburg" tussen Amstelstation en de Wees- perzijde in Amsterdam, vordert ge staag. In dit enorme pand komen alle afdelingen van de Rijkspost spaarbank. Het bouwbedrag be draagt f 116 miljoen. OSLO, 2-6. Met het vertrek om streeks het middernachtelijk uur van het m.s. „Blenheim" uit de haven van Oslo is dinsdagavond de nieuwe veerdienst tussen de Noorse hoofd stad en Amsterdam officieel ge opend. Oslo is na Bergen, Kristian- sand en Stavanger de vierde Noorse havenstad die deze zomer vanuit Amsterdam per schip voor toeristen bèreikbaar is. Een primeur is te vens dat nu alle veerdiensten tus sen Nederland en Noorwegen worden uitgevoerd door de op de Noord- Atlantische route samenwerkende Noorse scheepvaartmaatschappijen Fred, Olsen Lines en Bergen Line, onder de naam Fred. Olsen-Bergen Line. Tot begin september zijn er per week vier afvaarten van en naar Amsterdam. Aan de packet. Oudendijk vaart al lang voor de packet, omdat-ie het zelf niet meer kon rooien. De „Dage raad", waarmee hij nu vaart, heeft de packet aan hem in bruikleen ge geven. Het is een van hun eigen, oude boten. Oudendijk heeft beloofd de „Geertje" voor u te verkopen, he? Dat doet dan de packet en weet u, wat u er ten hoogste voor zult krij gen? Tweehonderd. En dan mag u er nog dankbaar voor zijn." „Tweehonderd? Een schuit van acht en veertig ton? Nog geen veer tig jaar oud en goed onderhouden?" Vrouw Breebaart werd rood van kwaadheid. „Wat denken ze wel van me?" „Ik zou het zelf maar eens probe ren, als ik u was. Waarom zet u hem niet in de krant te koop? Hebt u kans, dat u er meer voor krijgt!" „Achthonderd moet-ie opbrengen. Die schuit gaat toch zeker nog wel eens veertig jaar mee? Wat denken ze wel?" Jacob ging er niet op in, maar hij dacht er het zijne van. Over veertig jaar weet men misschien niet eens meer, wat een trekschuit in werke lijkheid geweest is. Zoals Jacob verwachtte, gebeurde. Op een middag meerde de „Dage raad" in De Stolpen even aan de ..Geertje", die woensdags altijd stil lag. Oudendijk wipte over en stak zijn hand op ten groet. Jacob was bezig de boot te schilderen, daarbij geholpen door zijn stiefbroer. De schipper verdween in het roefje. Maar dat duurde niet lang, want binnen vijf minuten was Oudendijk weer aan het dek, gevolgd door vrouw Breebaart, die rood van woede haar vinger uitstrekte en schreeuwe: „Donder op, jij gemene oplichter! En heb het hart eens nog door HENK VAN HEESWIJK een keer op mijn schuit te komen. Ik wil met jou niks meer te maken hebben!" De man stapte vlug over op zijn boot en maakte los. Terwijl zijn stuurman de steven wendde, riep hij nog over de reling: „Denk er maar eens over na. Een beter bod krijg je toch nergens. En binnen een week beslissen, anders gaat het helemaal niet door!" Maar vrouw Breebaart was alweer naar onderen gegaan. Jacob keek geamuseerd de stomer na. Pas 's avonds, tijdens het brood eten hoorde Jacob, wat Oudendijk te zeggen had. „Honderdtachtig wil hij voor „Geertje" geven. Hij zei, dat hij iemand wist voor de schuit, maar er zelf ook wat aan wilde verdienen, maar hij wilde geen naam noemen. Toen heb ik die naam genoemd. Hij kan barsten met z'n honderd tachtig." Nog in december verkocht Geertje Breebaart de boot, die haar man naar haar had genoemd, toen hij die voor zijn beurtvaart had go- kocht. Voor zeshonderd. Meer had ze er niet uit kunnen krijgen. Van haar hoorde Jacob toen tevens, dat de packet met Oudendijk als stroman duizend gulden had betaald voor de overname van het vaarconsent en de goodwill. Toen knikte dc jonge man en zei: „In aanmerking nemen de. dat u nog twee jaar geld ver diend hebt doordat dc beurtvaart doorging, zult u uiteindelijk voor alles nog wel meer dan tweeduizend gulden gekregen hebben. En daar ging het tenslotte toch om. Of niet?" En daar kon vrouw Breebaart geen ontkennend antwoord opgeven. (wordt vervolgd) stellen tot uiterlijk 1 december NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.25 De onzichtbare man; 21.35 Mr. G. B. J. vandaag; 21.40 De gebroeders Hammond; 22.30 Televi- zïer; 23.10 Sportpanorama; 23.40 Journaal. ZATERDAG 5 JUNI 22 De hele dag zwoegden de knech ten als koelies, opgezweept door een baas, die het nooit snel genoeg ging. Op de moderne schepen hadden ze een windas, die op stoom liep en waarmee de zwaarste pakken uit het ruim getild konden worden, maar op de oudere boten moest alles nog met mankracht gebeuren. Hij peinsde er niet over. „Neem voor mij maar de een of andere ezel, die er m trapt en voor een hongerloontje zich rot wil sjouwen op die ouwe boten van jullie. Dan kan ik net zo goed .naar een boer gaan en heb ik ten minste nog iedere dag frisse lucht om me heen. Mij krijg je niet, voor nog geen vijftig daalders in een jaar!" Tadema liep nu wel rood aan. „Vijftig daalders! Man, je bent gek! Dat verdient bij ons een schipper ternauwernood!" Jacob richtte zich hoog op, de an der ruslig antwoordend: „Ik bèn schipper meneer, want na de dood van Breebaart had ik de leiding en verantwoording op de „Geertje", begrepen? Voor minder ga ik niet meer werken, niet bij jullie, niet bij een ander. Goede morgen." Vrouw Breebaart had van Piet ge hoord, dat Jacob naar het kantoor van dc rederij was geweest en vroeg, toen hij weer terug was aan boord, of zijn onderhoud nog sukses had ge had. Hij antwoordde enkel: „Tade ma is net zo'n hufter als de rest. Ik heb tegen hem gezegd, dat ik nog niet voor vijftig daalders in het jaar bij hem wil gaan werken." „Vijftig daalders! Ze keek hem met grote ogen aan. „Man. dat is toch zeker een pracht loon!" De jongen ging er niet verder op in. maar vervolgde: „Weet u, aan wie u de beurtvaart verkocht hebt? 19.05 Wereldcircus; 19.55 Ik kwam, ik zag, ik schoot; 21.35 Journaal; 21.50 1 nterview met de minister president; 22.00 Kan de kerk van Rome het Italiaanse kommunisme nog tegenhouden22.40 SS-arts, Dr. Wirths, in Auswitz; 23.45 Journaal. Het zal je lot maar wezen. Plons. Landrot wordt waterrot. Mijn enthousiasme was groter dan mijn zeebenen. Nou ja, laten we het maar een ongelukje bij een geluk noemen. Dan varen we maar wat later weg met onze fantastische nieuwe boot met buitenboordmotor. Genieten van de vrije natuur is onze prijs in de Staatsloterij. Voor ons gewoon een dubbele 'buiten'-kans! Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. Dë loten kosten f 25,- per stuk, 'n vijfje f 5,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2*/2 op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. Postrekeninghouders kunnenhéle loten bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking yan f 25,-(of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen voor de le trekking uw lotnummers). Als uw overschrijving voor het eind van de maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. VRIJDAG 4 JUNI NED. I: De vooravond belooft een circusshow van topkwaliteit. In KRO's Wereldcircus komen arties ten in de piste met paardendressuur clownerie, evenwichtskunst en akro- batiek. Een paar minuten voor acht zet de KRO de filmprojektor in wer king voor de spaghettiwestern Ik kwam, ik zag, ik schoot. Deze Ita liaans-Spaanse rolprent uit 1968 moet men beslist geen enkel moment serieus nemen, want dan pas heeft men echt een zeer vrolijke avond. In de film draait het om een koffer in een postkoets met een bedrag van 300.000 dollar waarop velen het hebben gemunt. Niemand vertrouwt AMSTERDAM. De Universiteits raad van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft dinsdagavond be sloten de discussie over de mogelijke deelneming van communisten in be stuursorganen van de universiteit uit iemand. Het gevecht en schietwerk gaat door tot half tien, het tijdstip voor het NOS-journaal. Aansluitend het wekelijkse gesprek met de mi nister-president. De KRO vervolgt met de dokumentaire Kan de kerk van Rome het Italiaanse kommu nisme tegenhouden. Een aktueel on derwerp want juist deze dagen heeft het er alle schijn van dat de Kommunistische Partij in Italië deel gaat uitmaken van de Italiaanse re gering. De IKON neemt omstreeks kwart over elf de zender over voor een herhaling van de in april vorig jaar uitgezonden film Dr. Edouard Wirths, SS-arts in Auswitsch. NED. 11: Tussen zeven en acht uur kan wie dit wenst alles te weten ko men van de ontwikkelingen in de nationale hitparade. In de swingende presentatie van AVRO's Toppop gaan de dertig best verkochte singles over het scherm. Na het journaal start de nieuwe serie De onzichtbare man. Aan deze serie lag het klassie ke verhaal van H. G. Wells ten grondslag. De akteur David McCal- lum speelt de rol van dr. Daniel Westin, een mana die in staat is om zich zelf onzichtbaar te maken. Evenals zijn vrouw Kate is Westin als geleerde aan een wetenschappe lijk instituut verbonden. De kunst om zichzelf onzichtbaar te maken komt ook ter ore aan een geheim agent van een buitenlandse mogend heid. Deze wil de formule in handen krijgen. Als Westin daarvan hoort geeft hij er de voorkeur aan zijn uit vinding te vernietigen. De onzicht bare man maakt vervolgens plaats voor mr. G. B. J. Hïlterman, die in zijn nieuwe rubriek Mr. G. B. J. Vandaag enige aktuele politiek za ken toelicht. Dan gaat de AVRO verder met De gebroeders Ham- mnod. De zakenwereld is keihard, zo blijkt in' deze aflevering. Hammond Transport wil gebruik maken van de gunsten van de chef-verkoper van een konkurrerend bedrijf. Als Edward ontdekt, dat Trevelyan een dubbel spelletje speelt kost hem dal veel moeite aan de rest van de di- rektie duidelijk te maken. Na de Hammonds tot omstreeks kwart voor twaalf nog twee andere pro gramma's van de AVRO: Televizier Magazine en Sportpanorama. VRIJDAG 4 JUNI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; NED. I: Om te beginnen voor de allerkleinsten een aflevering van Suske en Wiske, waarin het pientere duo in een levensgevaarlijke situa tie belandt. Het spel Ren je rot, wat daarna volgt, heeft een internatio naal tintje. Want leerlingen van een basisschool Uit Middelburg gaan een sportieve strijd aan met een school uit het Engelse Southampton. De resterende tijd wordt gevuld met beelden van achtereenvolgens het hockeytoernooi om de Europa Cup uit Amstelveen en de finale om de Europese Penalty bokaal. Voor dit laatste verschijnen jeugdspelers uit diverse landen op de grasmat van het Engelse Wembley-stadion. Om zeven uur klinkt bij de NCRV het startséhot voor een nieuw Spel zon der grenzenseizoen. Het plaatsje Pijnacker geniet de eer in de eerste editie van dit spektakelprogramma Nederland te vertegenwoordigen. Vijf kwartier later begint de NCRV aan een nieuwe informatieve serie. Tien afleveringen lang is de Engel se reeks In het voetspoor der ont dekkers, waarin de kijkers kennis kunnen maken met ontdekkingsrei zigers. In de eerste aflevering staat de Noor Roald Gravning centraal. Deze Noor (1872-1928) besloot op jeugdige leeftijd om poolreiziger te worden. Als eerste sterveling aan schouwde hij op 14 december 1911 de Zuidpool. Na het journaal en Het lied van de week een aflevering van Nee eerlijk niet, waarin C.D. een rol in een toneelstuk aangeboden krijgt. Voordat de NCRV met een kort pinksterprogramma de buis verlaat, wordt er ook nog een aflevering ran de misdaadserie Kojak op de buis geprojekteerd. NED. 11: De KRO start met een aflevering van de Flintstones. Om wat extra geld te verdienen heeft Fred het baantje van kerstman in een warenhuis aangenomen. Daarna volgen de kolderieke kapriolen van de filmkomiek Harold Lloyd. Na de kerkelijke rubriek 't Zand 33 en het NOS-journaal volgt een aflevering van de detectiveserie Ellery Queen. De raadselachtige dood van een bok ser is het geval waar Ellery zich dit maal mee bezig houdt. In een daar op volgende boeiende show bewij zen de artiesten Julie Andrews en Carol Burnett hun vakmanschap. Op het programma staan onder meer de nummers Hello Dolly, Raindrops keep falling on my head, Little green apples, Strangers in the night en Spinning wheel. Na tien uur eèn veertig minuten durende aflevering van de aktualiteitenrubriek Brand punt. Tot slot in de serie Olympische Spelen een aflevering die een indruk geeft van de grote opmars die de Afrikaanse landen sinds de O.S. van 1956 hebben gemaakt. ZATERDAG 5 JUNI NED. I: 11.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Suske Wiske; 15.55 Ren je rot internationaal; 16.30 TROS Sport 18.15 Teleac; 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Spel zonder grenzen; 20.40 In het voetspoor der ontdek kers; 21.35 Journaal; 21.50 Lied van de week; 21.55 Nee, eerlijk niet; 22.20 Kojak; 23.10 Veni creator spiri tus; 23.20 Journaal. NED. II: 18.45 Ti-ta-tovenaar; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones; 19.30 Kareltjes kolderieke kapriolen; 19.50 't Zand 33; 20.00 Journaal; 20.25 Ellery Queen; 21.15 Julie en Carol; 22.05 Brandpunt; 22.45 De Olympische Spelen; 23.35 Journaal. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9