MIDDENKOERS Sociale verzekeringen: miljardenzaak Twintigjarig jubileum van leidster Nutskleuterschool mej. A. E. Korsten Zaterdag 5 juni aanstaande krijgt Renesse zijn braderie Vandaag debat Zuid-Afrika in Tweede Kamer Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs QKÉêeff Jongen doodt ouders en zusje Regenramp in deel van Rusland Leeuwen vallen man aan Verstikkings drama in Oostzaan Middenkoers gewild Dusip Hoffman enny' voor het éérst samen: Willekevan Amfnelrooy Rutger Hauer Hugo Claus MASH DAMN MASH AGENDA Men kan in Nederland nu geen stap meer doen of het polarisatie- spook ryst huizenhoog op. Er ztfn in de politiek dan ook zoveel hete hangijzers, dat de spanning niet van de lueht is. Het één hangt uiteraard met het ander samen. Tussen Van Thjjn en vele anderen, die de leve ring van reaktorvaten aan Zuid- Afrika een gruwel zouden hebben gevonden en de ach en wee-roepers over verloren arbeidsplaatsen, ligt een diepe kloof, waaruit het polari- satiespook plotseling en indrukwek kend kan opduiken. Dat gebeurt dan ook. De ultra's zetten zich tegen el kaar af; de verwijten zijn niet van de lucht. Soms denkt men onder het huidige bestel regelrecht ter helle te varen en dan weer wordt „de andere kant" afgekat op niet mis te versta ne wijze, maar feitelijk is er niet on middellijk een alternatief. Wie geroepen zou worden de lands regering over te nemen, wordt niet alleen met nu wel bekende, maar ook weer met nieuwe problemen overladen en kan zich evengoed klem rijden. Zulks echter wordt niet in brede lijn geloofd. Zelfs in eigen kringen - waar de (eigen) souverei- niteit het toch zou moeten winnen, groeien de tegenstellingen. Een voorbeeld is het opheffen van gereformeerde steun aan het Anti- Raoisme-fonds van de Wereldraad van Kerken. Op de jongste synode ontstond hierover een patstelling en het besluit is gevallen voorlopig maar geen gelden meer in dit fonds te storten. Vóór- en tegenstanders gaan nu in landelijke bladen elkaar te lijf. De een zit in zak en as en de ander looft God voor dit besluit. In- en extern worden tegenstellingen dus aangescherpt en het geestelijk klimaat wordt daardoor bepaald niet prettiger. Opmerkelijk is derhalve de uitslag van een recente enquête, die aan toont dat „het volk" feitelijk een middenkoers wil varen. Politiek ver taald betekent dat een beleid, zonder grote uitersten, waarover men de nek kan breken en die tot polarisa tie leidt. Op grond van het onder zoek moet nog wel de politieke kaart bij geprikt; de één wil een rukje naar rechts, de ander naar links, maar tenslotte ontstaat er een soort stabiliteit, een middenkoers in de praktijk, die wat rust gunt aan de goegemeente en een handvol beleids- geluk aan de bestuurders. Misschien is dat brave evenwicht toch aantrek kelijker dan het eindeloos elkaar de mantel uitvegen en bovendien - de historie leert het - is het ook „oer- Hollands", een soort netjes verpakte politieke ouwel, die iedereen wel wil konsumeren, zonder heroisme uiter aard en zonder te duideljjk naar de hemel reikende idealen. Wie weet, zit dat er voor de toekomst wel in. Bloemhove-klinieken, Oosterschel- de-polemleken en reaktorvaten heb ben dan toch nog enig politiek nut gehad. Maar met politiek is het als met het weer. Voorspellingen blijven voorspellingen ondanks enquêtes en opiniepeilingen. Afwachten zal on ontkoombaar zijn en - naar de mens gesproken - 1977 is al dichtbij. AMSTERDAM, 2-6. In absolute bedragen gerekend zullen in 1976 met de sociale verzekeringen in to taal ongeveer vijftig miljard gulden gemoeid zijn tegen enkele miljoenen 'guldens in de beginperiode. Dit staat in een door de, thans 75 jaar be staande sociale verzekeringsbank uitgegeven overzicht. De sociale ver zekering in cijfers. Ook de omvang van de uitkeringen van de sociale verzekeringen is sterk toegenomen. Van 1950 tot 1976 is het totale uitkeringsbedrag gestegen van vijf procent tot bijna 25 procent van het netto nationale inkomen. ZIERIKZEE, 1-6. Dinsdag was het de hele dag feest op de Nutskleuter school rond het twintigjarig jubile um van de leidster mej. A. E. Kor sten, die 's morgens - zoals gemeld - werd gehuldigd door het schoolbe stuur en de oudercommissie. Veel moeders en belangstellenden waren 's middags getuige van het grote kinderfeest dat dankzij het (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbcle) fraaie weer- buiten op het school plein gehouden kon worden. Het werd een bijzonder gezellige mid dag. Een hoogtepunt voor de kleu ters was ongetwijfeld het pannekoe ken eten in de eettent; met veel vreugde ook werd de komst van een ijswagen begroet. Mej. Korsten kreeg zelfs een bloemstuk van St. Nïco- laas en veel ouders maakten ge bruik van de gelegenheid haar per soonlijk de hand te drukken. Om afbraak en herbouw RENESSE, 2-6. De voorbereidingen stellis aan aantrekkelii RENESSE, 2-6. De voorbereidingen voor de braderie en rommelmarkt ten bate van de afbraak van de oude school achter de kerk en de herbouw van het voormalige koor op dezelfde plaats zijn in een vergevorderd sta dium. Als op zaterdagmorgen 5 juni om 9 uur burgemeester Ever wijn de braderie zal openen, hebben de olei- bollenbakkers hun taak er al op zit ten en komt een grote schare ver kopers in aktie. Verdeeld over 16 stands is er van alles te verkrijgen: veel nuttigs zo als de handwerken van de vrouwen vereniging Martha en veel eetbaars zoals ijs, koek, worst en patat en nog veel meer; de dorst kan gelest worden en er valt veel aardigs te ontdekken op de uitgebreide rom melmarkt, waar grote artikelen (koelkasten) en kleine artikelen (sieraden) en verder van alles en nog wat voor een prikje te koop staan. Het aantal prijzen van de verlo ting is inmiddels uitgebreid met een pony-veulen, waarmee de verloting HAARLEM. Koningin Juliana heeft woensdagavond in de stads schouwburg in Haarlem een voor stelling bijgewoond ter gelegenheid van de eindronde van het nationaal landjuweel, een landelijke wedstrijd voor amateur-toneel verenigingen. stellig aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. Er wordt op een groot aantal bezöekers gerekend. In te genstelling tot een elders gepubli ceerd bericht is het einde van bra derie en rommelmarkt gesteld op vier uur. DEN HAAG. 1-6. De Tweede Ka mer zal heden (donderdagmiddag) met de regering debatteren over de Zuid-Afrika affaire, met name over het niet doorgaan van Nederlandse leveranties voor de nieuwe Zuidaf- rikaanse kerncentrale. Dit debat vindt plaats aan de hand van de vo rige week door ministers Duisen- berg, Lubbers en Van der Stoel aan de kamer gezonden brief en van de nog te verwachten brief met aan vullende gegevens. MIDDELBURG, 2-6. De consultatiebureaus voor alcohol en drugs moeten er voor waken dat ze door hun samenwerking met andere instellingen niet te veel gaan selecteren b(j de keuze van hun cliënten, omdat op deze wijze een deel van de mensen, die wel hulp nodig hebhen van de consultatiebu reaus in de kou bleven staan. Dit staat in het jaarverslag van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs over 1975. dat zo juist is uitgekomen. Bij diverse hulp verlenende in stanties met name op het gebied van de volksgezondheid gaat men er van uit dat de vrijwilligheid en de gemo tiveerdheid van de cliënt voorop moet staan bij het verlenen van een bepaalde vorm van hulp en begelei ding. Bij veel Nederlandse consulta tiebureaus voor alcohol en drugs blijken hiertegen grote bezwaren te bestaan. Met name de zorg voor de zware gevallen zoals bijvoorbeeld de problematiek van de heroïne spuiter, die worstelt met de obsessie van zijn verslaving, of de werkelijk dodende machtstrijd in een alcoholistische huwelijksrelatie, mag niet stagneren. Men mag en kan deze mensen niet aan hun lot overlaten, ook al komt het contact met de hulpverlenende instanties onder druk van justitie, familieleden of buitenstaanders tot stand. DEN HAAG, 2-6. Ruim ilc helft van de Nederlandse kiezers wil dat de nieuwe regering na de verkiezin gen in 1977 meer een middenkoers gaat varen. Dit blijkt uit een en quête van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie en het markt onderzoek (NIPO) van 10 en 11 mei. Twintig procent wil een rechtser be leid en zeventien procent voelt voor een ruk naar links. Uitsluitend onder de PPR-stom- mers is een meerderheid (58 pro cent!. die een linkser beleid willen. Meer dan de helft van de PvdA- stemmers voelt voor een ombuiging naar het midden (52 procent). Ze venvijftig procent van de VVD-stem- mers wil dat de volgende regering meer een middenkoers gaat volgen en bij de KVP, de CHU en de AR liggen deze percentages op 68, 44 en 40 procent. Zevenveertig procent van de AR-aanhangers en 50 pro cent van de CHU wil een ruk naar rechts van het volgende kabinet. Achtendertig procent van de PvdA wil een ombuiging naar links. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.S. DONDERDAGAVOND Speciale voorstelling van: met Valerie Perrin» uitvoerend producer David V. Picker scenario Julian Barry produktio Marvin Worth regie Bob Foil# muzikale leiding Ralph Bums Originele soundtrack verkrijgbaar cp UAS 29724 Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar llllüUUiillIjllllllllllllllllHIIIIIIIII A.S. VRIJDAG-, ZATERDAG- en ZONDAG AVOND (Eerste Pinksterdag) naar de roman van iPiétRömer Jennifer Willems Riet Henïus scenario,regie Herbert Curiël produköe George Sluizer Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll A.S. MAANDAGAVOND (Tweede Pinksterdag) en DINSDAGAVOND BEKROOND MET DE GOUDEN PALM 1970 TE CANNES gives a 2(ltti Canivry-Fox p'oienieert ten IngoPrem-nger Produce ma. DONALD SUTHERLAND ELLIOTT GOULD TOM SKERRITT Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar BRUSSEL, 2-6. Een 17-jarige jon gen heeft woensdagochtend tegen vier uur zijn vader, moeder en 15- jarige zusje doodgeschoten met een karabijn van het type Long Riffle. Twee andere kinderen uit het gezin, een .9-jarige jongen en een 5-jarig meisje, liet hij ongemoeid. De schietpartij gebeurde in Schel- dewindeke, nabij Gent. De 17-jarige jongen doodde zijn vader, moeder en zijn zusje tijdens hun slaap met schoten in het hoofd. Zelf belde hij daarna de huisarts van het gezin. MOSKOU, 3-6. Het partijorgaan van de Russische communistische partij, de PRAVDA, heeft dinsdag gemeld dat het gebied in de Tad- zjikse Sowjet republiek, dat enkele weken geleden geteisterd werd door een tamelijk zware aardbeving, nu overspoeld wordt door een catastro fale regenval en dat terwijl er jaren lang geen druppel is gevallen. ARNHEM, 2-6. Een 19-jarige chauffeur van een safaritrein van Burgers' Safaripark in Arnhem is door een groep leeuwen aangevallen en ernstig gewond naar een zieken huis gebracht. Zijn toestand is nu redelijk. Volgens directeur A. van Hooff van Burgex*s, die het op hemel vaartsdag gebeurde ongeval niet had willen bekend maken, is het gebeu- .ren aan nalatigheid van de man zelf te wijten. Hij had zijn trein niet mogen verlaten. AMSTERDAM, 1-6. In een woning aan de Di\ Wijmanstraat 23 in Oost zaan heeft de politie een moeder met haar twee kinderen aangetroffen, die alle drie dood in bed lagen. Zij ble ken door verstikking in hun slaap om het leven te zijn gekomen. Het zijn de 55-jarige mevrouw H. Oostx-om met haar 17-jarige dochter Hendx-ika en haar 15-jarige zoon Rob. De vader van het gezin was niet thuis, na een vex-keei'songeluk wex*d hij een week geleden opgeno men in een ziekenhuis. Voorzover bij het eerste onderzoek is gebleken zijn de drie slachtoffers door koolmonoxyde om het leven gekomen. Vex-moedelijk heeft in de keuken de geyser de hele nacht ge brand, nadat een van-de drie slacht offer-s maandagavond boven in de badkamer een douche had genomen en daax-na vergat de kx-aan af te slui ten. Burgh Oude school, Kei-kstraat, van 4 t/m 26 juni, expositie schilderijen en aquarellen, op werkdagen van 10.00 -12.00 en van 14.00-17.00 uur; op zondagen van 13.00-17.00 uur-. Donderdag 3 juni Goes „Prins van Oranje", 1.9.30 uur, voor lichtingsbijeenkomst Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeelad. Zierikzee Herv. Vei-eningingsgebouw 20.00 uur Herv. Vrouwengroep „Wees oen Ze gen". Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling „Lenny". Brouwershaven ..Jacob Cats" Ledenvergadering VVV Oosterland Ds' J. Boermansschool, Ledenverga dering Chr. Schoolvereniging 19.30 Vrijdag 4 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film: ..Hel jaar van de kreeft". „Huis van Nassau". Vergadering „Zang en Kleur", 20.00 uur. „De Zeeuwschc Herberghe". Thema avond N.V.S.H., 20.00 uur. Dreisclior Dorpshuis, 20.00 uux\ officiële ope ning bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zaterdag 5 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film: „Het jaar van de kreeft". Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens. bazar t.b.v. nieuwe instrumen ten muziekvereniging „Crescendo". Zondag 6 juni Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film: „Het jaar van de kreeft". Maandag 7 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film: „Mash". Dreisehor Dorpshuis, vanaf 10.00 uur 's mor gens. bazar t.b.v. nieuwe instru menten muziekvereniging „Crescen do". Dinsdag 8 juni Zierikzee Mosselboomgaard, 19.00 uur spel- en sportinstuil' Sport Real Concertzaal. 20.00 uur, film: „Mash". Donderdag 10 juni Goes Alg. vergadering aandeelhouders N.V. Watermij. Zuid-West-Neder land, 15.00 uur hoofdkantoor van de vennootschap. Dreisehor 8.15 uur. vertrek bejani-deni-eisje. Vrijdag 11 juni Zierikzee Stadhuis, 20.00 uur, opening ten toonstelling „Terugblik op een be leg". Zaterdag 12 Juni Zierikzee Luthei'se kerk. Duivelands Baiok ensemble, 20.00 uur. Burgh/IIaamstede Wandeltocht. Start parlceei-terrein A. v. d. Weyedeweg. Serooskerke Hotel „De Schelphoek", 11.00 uur vertrek dijkexkux*sie. Zondag 13 juni Brouwershaven Grote kerk, 19.00 uur, interkerkelijke samenkomst m.m.v. Van Groot I.J.E— Koor uit Rotterdam (kerk open om 18.30 uur). Zaterdag 19 juni Zierikzee Hotel Concordia, 21.00 uur, eindbal Dansclub Ziex-ikzee. m.m.v. Combo Outermans. Dreisehor Muziekmiddag „Cx-escendo", 13.30 uur start muzikale wandeling deel nemende korpsen; 14.00 uur, aan vang concert in mobiele tent aan de Ring. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110)'2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01110) 2118 COLLEGE Nou, uit die boedel kwam „dus" een oud Zierikzees brandweerpapier te voorschijn en dat is weer gewel dig onthullend, kan ik wel zeggen. Hel papier is van 1915 en draagt als titel „Rekning van 'r College van Onderofficieren bij de Brandweer van Zierikzee over de periode 25 November tot 1 Juni 1915". De ont vangsten beliepen - nou ja, beliepen - 160,01 en de uitgaven 132,72. Daar was alles mee bekeken en iverden alle branden mee geblust, bij wijze van spreken. Interessant was het boetestelsel, dat van kracht werd bij afwezigheid op vergaderingen. Ook al was de afwezigheid van een brandweerman excusabel, dan moest toch boete worden betaald en dat was dan een kwartje. Over no vember 1913 (verwerkt in de staat van '15) beliep dat altijd nog het mooie bedrag van 1,70. Er was ver der een lange lijst van kontribuan- ten, die gemiddeld f 7,95 neertelden. De officieren zorgden voor tweemaal 50 en zo werden alle kosten ge dekt en was er voor het „College" nog een batig saldo over. Ontzettend jammer dal zekere A. een reis naar Brussel niet kon mee maken. maar het was wel voordelig voor de kas, want hij moest 6 smartegeld offeren. Aan de bode werd „wegens deroyementen" een dubbeltje betaald en de zaalhuur be droeg 3. De bode kreeg de fikse som van f 8 en de konvokatiebiljet- ten u-erden gedrukt voor f 1,50 per 300. Zo simpel lag dal financieel al lemaal nog voor het brandweercolle ge. Wie kwamen er „te laat" op de vergadering? Wel, de heren D. en V. Ze moesten elk f 0,10 in de kas storten. Zo was dal, zo ging dat. Nu is 1915 geen jaar om naar terug te verlangen, maar al deze simpele, fi nanciële perikelen dragen toch wel tot een soort heimwee, toen al les van zo'n college nog op een folio vel kon. Netjes geschreven natuur lijk, met prachtige krulletters en nog met een batig saldo ook, maar dat had n zelf al berekend (f 132). Hei werd allemaal goedgekeurd in de vergadering van 16 juni 1915 (was het toen geen „seizoen", niet warm en moest er vergaderdJa, er moest vergaderd) en keurig ondertekend door twee gerenommeerde Zicrikzeë- naars van toen. Hei stuk lijkt me een lollig presentje voor de brand weer van nu, als straks de nieuwe garage in gebruik wordt genomen. Altijd in een vitrine zo'n oud pa pier en iedere keer kijken en denken en wijzer worden en niet meer prut telen over deze tijd. want vroeger iras ook wat! SC111ERE1 LAN DM AN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2