Hernesseroord" Middelhapiis A M STE L' BIER Koningin Juliana opent 11 juni ^ileMelkn^ ffesvanilfevfa \\e\e liter van 1.40 Kamer van Koophandel boog zich over Struktuurplan W ester schouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Bruikbare opmerkingen op hoorzitting Geestelijk gehandicapten kregen een huis SPORT BEKER VOOR SCHAKER ZEEli^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 juni 1976 132ste jaargang Nr. 21903 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20, per jaar 81,00. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Regio-,,Korenavondn te Zierikzee MIDDELHAKINIS, 2-6. Op vrijdag 11 juni aanslaande J zal in Middelharnis en omgeving ongetwijfeld druk worden gevlagd. Op die dag namelijk, omstreeks drie uur in de middag, wordt de komst van H.M. koningin Juliana verwacht, die de officiële opening zal verrich ten van de even buiten de woonkern van Middelharnis, in de polder Oost Plaat gelegen nieuwe inrichting voor zwakzinnigen „Hernesseroord". Rond ed aanstaande opening van de nieuwe inrichting, waarin thans ongeveer 350 geestelijk gehandicap ten een tehuis hebben gekregen, zal een uitgebreid feestelijk programma worden gehouden. Eigenlijk gaat „Hernesseroord" twee feestelijke da gen tegemoet: op zaterdag 12 juni vindt de opening plaats van de by de nirienting behorende kinderboer derij. De opening zal worden verricht door de voorzitter van de Stichting Ki nderboerder i j H ern esseroord burgemeester de heer Joh. van Es van Middelharnis. De eerste bewoners van „Hernes seroord", het uitgestrekte gebou wencomplex op een terrein van niet minder dan 36 hectare aan de Oost- havendijk, konden er al in 1973 hun intrek nemen. „Hernesseroord" werd gebouwd in opdracht van de Stich ting Ned. Herv. Inrichtingen voor Geestelijk Hulpbehoevenden naar een ontwerp van het architectenbu- Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Teiefoon (01114) 1268 - 1265 reau Van den Broek* en Bakema, met als uitvoerend architect de heer J. M. A. de Groot. Het complex maakt een bijzonder open indruk, een openheid die nog wordt geaccen tueerd door de opvallende stalen dienstgang op betonnen poten, die een halve meter boven de daken van de paviljoens ligt. Vanuit die enorme dienstgang, die in Middelharnis en omgeving sterk de gedachte aan treinwagons heeft opgeroepen, kunnen onder andere de maaltijden vanaf karretjes in liften worden geplaatst, die de paviljoens bedienen. Bij de bouw was de opzet een uitnodigend en open geheel te verkrijgen en werd gestreefd naar een structuur waar men als het ware „doorheen" kan lopen en kijken. De bouw werd uitgevoerd door de Ba taaf sche Aanneming Mij. Net „stijf" maar stijlvol De officiële opening door H. M. Koningin Juliana wordt geen „Klas sieke plechtigheid", maar er zal wel worden getracht op de openingsdag enige principiële achtergronden in te bouwen, aldus vertelde de genees- heer-direkteur van „Hernesseroord" tijdens een in verband met de ope ningsdag gehouden persbijeenkomst. Op deze dag wordt vooral ook ge dacht aan het deelhebben van de pu pillen, de ouders en de verzorgden. Een en ander zal betekenen dat het er in „Hernesseroord" op 11 juni zeker niet stijf maar wel stijl vol aan toe zal gaan. Koptisclie kunst Een uniek feit voor Goeree-Over- flakkee - en eigenlijk voor het ge Advertent te fles 0,5 liter hele land - zal ongetwijfeld zijn de expositie van 39 uit de Koptische tijd - omstreeks 200-400 na Chris-, tus - daterende weefsels. Deze zeer belangwekkende ten toonstelling wordt gehouden in het gemeenschapscentrum van „Hernes- (Vervolg pag. 4) de huidige normen op de oudere campings toepast men hieraan mees tentijds niet zal voldoen. Hij zei ech ter wel dat de gemeente hierbij veel soepelheid zal betrachten omdat het hier gaat over een gegroeide situatie. De nieuwe Kampeerwet zal voor deze bedrijven een belangrijk hou vast worden. Bij uitbreiding van be staande bedrijven zal de gemeente wel een begeleiding toepassen. De dorpskernen, vooral Hoogezoom te Renesse en Noordstraat te Haam stede zullen op lange termijn ver keersarm gemaakt worden hoewel het niet de bedoeling is deze wegen af te sluiten. Een en ander zal dan tijdens bepaalde weken en gedurende enkele uren per dag plaatsvinden. Op de Hogezoom zouden dan b.v. terras jes kunnen worden uitgebreid. Renese heeft zich in vrije korte tyd ontwikkeld tot het vermaakcentrum van de Westhoek. Het heeft daarvan de lusten, maar ook de lasten. Dit laatste vooral door het toenemende verkeer by het uitgaan van de diver se horecabedrijven. Ook daarvoor zouden omleidingswcgen verant woord zyn. Wat betreft de detailhandel had men op enkele campings ongewenste ontwikelingen gekonstateerd, name lijk het ontstaan van winkels, die door hun ligging op een groter pu bliek gericht zijn dan op de bevol king van de camping. Bij nieuwe ves tigingen zal men dit zeker zien te voorkomen. Tenslotte zag de heer Meerhof voor de kernen Serooskerke en Burghsluis zeker in de toekomst mogelijkheden voor verblijfsrekreatie, dit i.v.m. de ontwikkeling van jachthavens bij deze kernen na het Oosterschelde- projekt. Kompromis Na de pauze gaf de adjunet-sekrc- taris van de Kamer van Koophandel, (Vervolg pag. 4) Advertentie Op woensdag vóór Hemelvaartsdag vonden velen de weg naar hei Ge meentemuseum te Zierikzee. Tot de groepen, die het stadhuis en hel museum toen met leen bezoek ver eerden, behoorde een schilderachtig gezelschap uit Grijpskerke op Wal cheren. De leden bleken spontaan bereid lot poseren in de kostuum kamer van het museum. Het resul taat was verrassend en fraai. (Foto: Joh. Berrevoets) Dit nummer beslaat uit 14 pagina's Goedheid wordt het hoogst op prijs gesteld, als men eerst zijn klauwen heeft laten zien. Hohenemser Verwachting tot donderdagavond: Koel weer Op de meeste plaatsen droog en nu dan wat zon, matige tot krachtige noordelijke wind, minimumtempera turen rond 8 graden, maxima van 12 graden vlak aan zee tot 17 graden plaatselijk in het binnenland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-tempcraturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni. Zon op 4.23, onder 20.53 Maan op 11.15, onder 00.12 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54 Maan op 12.30, onder 00.38 Eerste kwartier: 5 juni (13.20). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 juni 7.17 19.30 0.39 13.11 5 juni 8.06 20.21 1.30 14.08 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-6. Hei K.N.M.I. deelt mede: De veranderingen in 't huidige weerbeeld voltrekken zich maar langzaam. Nabij de Azoren bevindt zich het centrum van een hogedruk- gebied. Hel heeft een uitloper over de Golf van Biscaje cn dc Britse eilanden naar een gebied met hogc- luchtdruk boven het zeegebied tus sen Groenland en Noord-Noorwcgen. Langs de oostflank yan deze rug van hogcluchldruk stroomt voort durend koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht over de Noordzee naar West-Europa. De rug verplaatst zich langzaam in oostelijke richting, zodat ons land zich ook vrijdag in de koude lucht zal bevinden. Hierin komen wolkenvelden voor, maar het blijft droog. geldig van donderdag 3juni t/m zaterdag 5juni RENESSE, 2-6. Dinsdagvond werd in het dorpshuis te Renesse een hoorzitting gehouden over het struktuur plan Westerschouwen. De vergadering was georgani seerd door de Middenstandsvereniging Renesse en Burgli-Haainslede, Horecaf en Recron. Deze groepen wilden in samenwerking met de Kamer van Koophandel de opvattingen van een zo groot mogelyk deel van het belanghebbende be drijfsleven vernemen om op basis daarvan tot een representatieve stand puntbepaling te komen met betrekking tot het struktuurplan. Men had voor deze vergadering 300 ondernemers aangeschreven. Vijf en dertig van hen waren ter vergadering verschenen hetgeen een bevredigende opkomst werd genoemd. De heer M. J. Krijnse-Lokker heette alle aanwe zigen welkom en in het bijzonder de heren mr. R. de Blij en W. M. Otte van de Kamer van Koophandel. De heer S. Meerhof, hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente Westerschouwen gaf hierna een uitgebreid een uiterst des kundige toelichting op het struktuur plan. Hij stelde dat het plan geen verplichtingen geeft. Al jaren heeft men zonder plan gewerkt en zo is de ontwikkeling van Westerschouwen de laatste jaren vrij ongecoördineerd verlopen. Het struktuurplan van nu heeft geen duidelijke keus gemaakt voor de sektoren landschap, wonen en recreatie maar stelt een en ander afhankelijk van de mogelijkheden in en van bepaalde gebieden. Wat betreft het wonen merkte de heer Meerhof op dat de bevolkings ontwikkeling de laatste tijd zeer ma ger is geweest. Ondanks de bouw van tweede woningen is de druk uit de Randstad niet zo groot. Wat be treft de woningbouw zal er een ma tige ontwikkeling van de woning bouw zijn. Zo heeft men de woning behoefte in de gemeente voor de ko mende 10 jaar als volgt verdeeld. Burgh-Haamstede (160), Renesse (105) cn Noovdwclle/Serooskerke (30) wo ningen. Voor dc tweede woningen is op Renesse vrijwel geen ruimte meer.'Dat is echter wel het geval in Burgh-Haamstede. Over de rekreatie zei de heer Meerhof dat er geen stop, maar een afremming zal plaats vinden, mede voor het behoud van dc natuur in dit gebied. Hierna ging hij in op de kapaciteit in dit gebied. Het streek plan ging destijds uil van 96.000. Maar nu zijn de meningen daarover sterk veranderd. Na een nieuwe stu die kwam men uit op 61.500 perso nen, terwijl provinciale instanties die o.a. uitgingen van dc draagkracht van het achterland uitkwamen op 50 000. (Bestaande verblijfsknpaciteit is 49.390.) Het is belangrijk welke ge bieden in gebruik kunnen worden genomen. De heer Meerhof noemde met name hel zoomgebied dat men graag dezelfde aantrekkingskracht wil laten behouden die het nu heeft maar waar op den duur toch wel re- kreatieve ontwikkelingen zuilen plaatsvinden. ZIERIKZEE. Tijdens een bijeen komst in het stadhuis, werden teoensdagmiddag de sport bekers van de gemeente Zierikzee uitgereikt. Winnaar van de individuele sport- bekcr werd de heer J. J. v. d. Ende, een van Zeelands prominentste scha kers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kampeerterreinen Over de kampeerterreinen merkte de heer Meerhof op dat indien men 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1