HET VERLEDEN VAN OPA LANGEREIS Gekleurde ontwikkelingshulp KOOPJES HALEN „WICO" Tinoccfuo Verton's Schoenen 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEDinsdag 1 juni 1976 Nr. 91962 (i) Het verlenen van ontwikkelingshulp is geen eenvoudige zaak. Een reeks van vragen komt daarbü om de hoek kyken. Vooreerst is daar de keuze van het uitzoeken van degenen die hulp behoeven of het overlaten van de te hel pen landen aan internationale organen, bijvoorbeeld de Ver. Naties. Men kan ook nog beide doen. Zodra een staat zelf uitmaakt aan wie er hulp gegeven zal worden moet z\j kiezen tussen een toedeling aan bijvoorbeeld de armste landen of mogelijk een meer of mindere bevoorrechting van landen, die door de historie met Nederland verbonden znn. Tot die laatste landen behoren de Antillen, die zelfs nog tot de rijks delen behoren, Suriname en Indo nesië. Er kan ook naar een ekono- misch kriterium worden gekeken. Met welke arme landen zijn er ver gaande ekonomische relaties aan te knopen. Dan komt bijvoorbeeld Indonesië in aanmerking, Suriname maar het zou ook denkbaar zijn dat een vergaande ekonomische band mogelijk is met Portugal, Nigeria, Tanzania of Vietnam. Laat men zijn hulpverlening mede afhangen van ekonomische kriteria, dan komt een rijk land bij de arme landen al spoe dig in een kwaad daglicht te staan. Er ontstaat zo'n 1houding van bereid heid tot hulpverlening mits er wat aan te verdienen valt. Vergeten wordt dat elke hulpverlening op zich voortspruit uit ekonomische verhou dingen en dat daarom zowel voor de gever als voor de ontvanger het een goede zaak kan zijn wanneer daaruit relatieve voorspoed voor beide deel nemers aan het projekt kan voort vloeien. Wat wil dc bevolking Bij zoveel vragen is het duidelijk kiest bij het toekennen van hulp. dat elk land een andere voorkeur Daar zullen we gewoon rekening mee moeten houden. Dit maakt het ook eigenlijk onmogelijk om hulp via een internationale organisatie te lei den. Wel is het mogelijk afspraken te maken over de mate waarin men hulp verleent en tevens verplich tingen te aanvaarden over de te ver strekken informatie daarover. In Nederland is het nog steeds niet duidelijk in hoever de bevolking achter de ontwikkelingshulp staat. Elke regering neemt daar een pro gramma over op. De indruk over heerst dat het grootste deel van ons volk het verlenen van ontwik kelingshulp meer op de koop toe neemt dan er met hart en ziel ach ter gaat staan. Het is wel zeker dat de meerderheid van ons volk de ont wikkelingshulp in relatie ziet tot de welvaart die men zelf geniet. Wan neer er dus vele begrotingsposten een veer moeten laten dan zal ook de ontwikkelingshulp daarin een offer moeten brengen. Het gerucht gaat dal minister Pronk dat niet tril en zou willen aftreden als er in zijn begroting van 1miljard zou wor den gesnoeid. Het zou i nteressani zijn dit politieke gebaar te riskeren om te zien hoe ons volk erop rea geert. Wanneer men op wereldniveau geen eensluidend programma voor ontwikkelingshulp kan opstellen, zou dat op regionaal niveau kunnen gebeuren, bijvoorbeeld binnen de Advertentie BIJ AMSTERDAM. In'de Amsterdamse dierentuin Art is is het volop zomer en de publieke belangstelling is doorgaans bijzonder groot. EEG. De tegenstellingen binnen de Gemeenschap zijn echter een afspie geling van de verschillen op wereld niveau. De Fransen willen geen steun geven aan een internationaal landbouwfonds, de Duitsers passen voor hulp aan andere landen dan die met de EEG verbonden zijn, de Noren en de Nederlanders willen een bufferfonds van zes miljard om extreme schommelingen in de prij zen van grondstoffen op te vangen. Zij zijn de enigen die dat wensen. Moeten wij nu de Amerikanen geen ernstig verwijt maken dat zij zich negatief opstellen tegen de ontwik kelingshulp? „Flitsen,, BEIROET. Veldgeschut van beide elkaar bestrijdende groeperingen in de Libanese hoofdstad heeft zondag de hele dag door dood en verderf ge zaaid in alle wijken van de stad geen enkele uitgezonderd. Volgens de Libanese pers zijn er circa 1500 gra naten van gi-oot kaliber afgevuurd. KARATSJI, Pakistan. De duizend beroeps-bloeddonors in Karatsji zijn in staking gegaan uit protest tegen de lage prijst die zij voor hun bloed krijgen. Zij willen dat de officiële prijs van 2,50 dollar per keer wordt vei'dubbeld. Als gevolg van de sta king hebben de ziekenhuizen al een aantal operaties moeten annuleren. TOKIO. De Japanse piloot Mitsuo Foesjida. die geschiedenis maakte bij de Japanse luchtaanval op Pearl Harbór, is zondag op 73-jarige leef tijd aan suikerziekte overleden. Foe sjida was bevelhebber van dé eerste gx'oep van 183 vliegtuigen die de aanval op Pearl Harbor openden. JERUZALEM. Archeologen heb ben een deel van een 1360 jaar oude weg in Oost-Jeruzalem blootgelegd hetgeen „de belangrijkste archeolo gische vondst uit de Romeinse tijd in Jeruzalem" werd genoemd. De ont dekking volgde na bijna vier jaar van Archeologische opgravingen in de Joodse wijk van Jeruzalem. NAIROBI. De wereldhandelscon- fei'entie in Nairobi, UNTACD 4, heeft het groene licht gegeven voor een programma van onderhandelin gen tussen rijke en arme landen die zouden moeten leiden tot ver-reiken de akkoorden over faire prijzen en stabiele markten. BANGKOK. In het zuiden van Thailand zijn 50 personen om het le ven gekomen bij een rel tussen mi- neraaldelvers op het terrein van een Wolframmijn in Khao Soen, zo is za terdag in Bangkok vernomen. Sinds de delvers in 1970 in Khao Soen zijn aangekomen, zijn ruim 600 mensen gedood. MANILLA. In Manilla is bekend gemaakt, dat meer dan 200 mensen de dood gevonden hebben bij over stromingen op he eiland Luzon als gevolg van de wervelstorm Olga. Meer dan 1.300.000 mensen moesten voor het water vluchten. Meer dan 900.000 van hen komen uit de vlak ten ten noorden van Manilla, waar het water zeven meter hoog slaat. PARIJS. Een filiaal van het ban kiershuis Rothschild in Parijs is in de nacht van zondag op maandag het doelwit geweest van een bom aanslag, waarbij een vrouw en een kind door glasscherven verwond werden. LUXEMBURG. In de nacht van zondag op maandag hebben in Lu xemburg drie mensen het leven ver loren en is een veertiental mensen gewond als gevolg van twee ontplof fingen. De explosies zijn vermoede lijk vei'oorzaakt door ontsnapt gas. NEW YORK. UNICEF, het kinder fonds van de Verenigde Naties, wil zijn hulpverlening aan de allerarm sten drastisch reorganiseren. Met een totaal nieuw concept wil UNICEF voor het eerst in zijn bestaan een serieuze poging wagen de meest noodruftige groep van de wereldbe volking - thans circa 900 miljoen mensen - in één gecoördineerd of fensief de meest essentiële levens voorwaarden te verschaffen. LA PAZ. Twee jachtvliegtuigen van de Boliviaanse luchtmacht zijn bij een trainingsvlucht met elkaar in botsing gekomen en neergesox-t. Een van de piloten kwam om, de ander redde zich met zijn schietstoel. NEW YORK. De Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) heeft aangedi'ongen op terugtrekking bin nen een jaar van de Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebie den bij wijze van eerste stap op weg naar de regeling van het conflict in het Midden-Oosten. MEXICO-STAD. Hondertwintig Amerikaanse mannen en vrouwen die in Mexico gevangen zitten oiri di*ugvergrijpen, hebben in open brie ven aan px-esident Ford van de Ver enigde Staten en president Echever- ria van Mexico hun nood geklaagd. Zij schx-ijven dat zij in Mexico wreed behandeld worden en vi'agen om vrijlating. MALAGA. De politie van het Spaanse Malaga heeft twee Neder landers gearresteerd die meer dan 7 kilogx-am hasjiesj bij zich hadden. Het Frans persbureau geeft hun na men als T. C. A. D. en J. van H. De hasj zat verstopt in de wielen van hun auto. Het tweetal is ter beschik king gesteld van de rechter van min- structie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Vele honderden heb- ben kardinaal Alfrink geluk gewenst met zijn 25-jarig bisschopsjubileum. Dit gebeurde tijdens een receptie in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht,waarbij tevens afscheid van de kardinaal kon woi-den geno men als aartsbisschop van Utrecht. DEN HAAG. Het besluit tot (ge deeltelijke) verplaatsing van de centrale direktie van de PTT naar Noox'd-Nedexdand zal niet worden herzien. Minister-president Den Uyl heeft meegedeeld, dat de vex'plaat- sing doox-gang zal vinden. AMSTERDAM. Met 'een grote, kleurrijke demonstratie-optocht die voerde van het museumplein naar het RAI-congrescentrum in Am sterdam, hebben enkele honderden kunstenaars hun ongenoegen geuit over plannen van de regering om te bezuinigen in de kulturele sektor. WOENSDAG 2 JUNI NED. I: Het middagprogramma van de KRO biedt het programma Wat heet oud over vakantiemoge lijkheden en huwelijksbemiddeling voor bejaarden. Vervolgens de slot aflevering van Spuit elf, waarin leerlingen van de lagere school uit Witmarsum allerlei bezienswaardig heden tonen. De nieuwe Duitse kin derserie De avonturen van Konny en zijn vrienden vertelt over de jongen Konny, die met zijn drie vrienden een strandzeilboot bouwt en daar mee meedoet aan een belangrijke wedstrijd. De vooravond van de NOS is gereserveerd voor het nieuws uit de regio (Van gewest tot gewest) en de politieke zendtijd. Klokslag acht begint de serie P.K. De sfeer in het bedrijf van autohandelaar Neu- bert is tot het nulpunt gedaald. De oorzaken zijn de degradatie van voorman Brensberger en de aanrij ding die zijn opvolger, de heer Joost, onder invloed veroorzaakt. Boven dien krijgt Neubert junior moeilijk heden met juffrouw Mettler, die haar positie niet prijs wenst te ge ven. De resterende tijd tol het jour naal is voor de rubriek De korte film. Daarin het filmpje She's like a rainbow, dat Anton Kothuys in 1969 maakte. Na het journaal is de NOS op de informatieve toer met het parlementaire nieuws Den Haag Vandaag en met Panoramiek. NED. II: De vooravond is gereser veerd voor de IKON. In de rubriek Jouw wereld, mijn wereld wordt een Engelse dokumentaire getoond over negenjarige dove kinderen, die door middel van allerlei hen aan sprekende manieren worden bena derd om hun stilte te doorbreken. Na het journaal begint het drie uur durende programma van de VOO, populair gezegd Veronica. Aktuele informatie wordt in de eerste zeven mimiten opgedistwaarna Veronica een nieuwe aflevering van de se rie Doe op het scherm zet. Aandacht voor de gezinsperikelen van Doe Joq Bogert. De man kan de echtgenoot van zijn lievelingsdochter Laurie niet luchten of zien. Als het jonge paar bij Doe en zijn vrouw op be zoek komt, dreigt het gevaar van enige minder aangename taferelen. Vervolgens presenteert de VOO on der de titel Veroncia totaal een ge varieerd programma van amusement en informatie. Zo presenteert Will Luikinga de kwis Will wil wel, praat de voetballer Theo van Duivenbode met mensen uit de sport, neemt Lex Harding de Nederlandse top-40 on der de loep, presenteert Felex HvA- zing a aktualiteiten, wordt een ge filmd portret van de Nederlands Franse zanger Dave getoond en zoordt aandacht besteed aan de Vriendendienst, een team van ver trouwensmensen die problemen van jongeren behandelen. Het laatste uur heeft de VOO gereserveerd voor een nieuwe aflevering van de misdaad serie Star sky en Hutch. De twee be vriende politiemannen hebben een ontmoeting met een oude kennis van de politieschool, die zij vijf jaar niet hebben gezien. De man zegt op zoek te zijn naar zijn zoontje, die verdwe nen is toen hij destijds in Noord- Vielnam gevangen zat. WOENSDAG 2 JUNI NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.00 Teleac; 15.30 Wat heet oud; 16.15 Spuit elf; 17.00 De rode autobus; 21 „Ik zie wel. Ik moet immers ook eerst in dienst? Ik ben niet vrij ge loot en geld voor een remplagant heb ik niet." Voor hij vertrok, nam hij zijn oudste zuster even terzijde en vroeg: „Had je niks beters kunnen vinden dan die stomme hufter uit Lutje winkel? Wat is je toekomst als vrouw van een boerenknecht? Altijd en eeuwig zorgen en nax-igheid en tekort geld. Of ben je vergelen, hoe wij het vroeger thuis hadden? Ik ben niet voor niemandal weggelo pen." „Nee, en wat heb jij bereikt met dat weglopen? Na vaders dood had je bij Cnossen eerste knecht kunnen worden èn hadden wij niet weg hoe ven te gaan. Hadden we aan de Oudesluis kunnen blijven wonen. Maar jij moest zo nodig varen. En wat heb je straks, als het een en dertig december is geweest? Ben je weer nel zo ver als die ochtend, toen je van huis wegliep. Kaï'el heeft ten minste vast werk. En als jij soms denkt, dat het hier in huis voor ons zo lekker is, vergis je je. M n stief broers en stiefzus mogen alles en wij mogen niks. En moeder durft er niet tegenin te gaan. Hoe eerder ik uit huis ben, hoe liever het me is." Schouderophalend antwoordde dc jongen: „Ik had je wel een dienst je kunnen bezorgen in Alkmaar. Nou. je moet het zelf weten. Als .je je la ter maar herinnert, dat ik je ge waarschuwd heb." Hij keek haar ens van top tot teen aan. „Je kunt waarachtig wel met jezelf voor de dag komen, denk er nog maar eens goed over na." Op een middag In november vroeg een schipper van een der bo ten van de packet in Alkmaar, toen ze elkaar op de Kaasmarkt ontmoet ten: „Wat ga je doen in het nieuwe jaar? Als vrouw Breebaart ermee 17.50 De avonturen van Konny en zijn vrienden; 18.15 Teleac; 18.45 Verkeeres(p)licht; 18.55 Nieuws 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 P.K.; 21.10 De korte film; 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag Vandaag22.05 Panora miek; 22.45 Journaal. NED. II: 18.40 Kortweg; 18.45 Ti- ta-tovenaar18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 So- cutera; 20.30 Veronica totaal; 20.37 Doe; 21.00 Veronica totaal; 22.30 Starsky Hutch; 23.25 Journaal. DONDERDAG 3 JUNI NED. I: Het komische duo Laurel en Hardy opent de VPRO-avond. Al les gaat uiteraard mis als Stan en Ollie als bouwvakkers aan het werk gaan. Na Netty Rosenfelds rubriek Landgenoten, vraagt een ander duo de aandacht. Het zijn de heren Ko len en Bie, direkteuren van hel Sim- plisties Verbond, die hun strijd tegen het negatief simplisme onvermin derd voortzetten. In de aflevering van All in the family is sprake van een fikse diskussie. Archie had ook niet onverwachts zo vrbeg van zijn werk moeten thuis komen. Tot ne gen uur brengt de VPRO hierna de slotaflevering van de dokumentaire reeks Bestemming Amrika. De schijnwerper ivordt ditmaal gericht op de Italiaans immigranten in Amerika. De resterende tijd tot het journaal wordt besteed aan Monty Python. In deze kolderieke reeks drie onderwerpen: een bloeiende pornohandel, een paneldiskussie van drie doden over het leven na de dood Advertentie Ga ze nü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 ophoudt? Kun je bij Oudendijk te recht?" „Ik moet ook nog in dienst," zei dc jongeman. „In maart moet ik op komen," „Bij de rederij kunnen ze wel een tijdelijke kracht gebx*uiken. 't Is maai', dat je het weet. Ik zou ex- maar eens heengaan, als ik je was." Jacob begreep, dat men van hoger hand deze tip had doorgegeven. Hoe wel hij er heel weinig zin in had, ging hij een week later toch naar het kantoor. Tadema, en Fries, die vroe ger een beurtvaart had ondexhou- den van Lemmer naar Amsterdam, maar die aan de packet had ver kocht, zetelde sindsdien op het kan toor en was daar zo ongeveer de man, die de verantwoording had over het personeel in het rayon Alk maar. Tadema, een kalende vijfti ger, wees de jongeman een stoel en ging zelf ook zitten. Op zijn gemak knipte hij de punt van een sigaar, trok er even aan, voor hij met en lu cifer de brand er in zoog en trok toen opnieuw enkele malpn. ditmaal grote rookwolken uitblazend. Al die tijd keek hij de robuuste bezoeker aan. „Zo, dus jij bent degene, die ons verleden jaar - of is het alweer twee jaar geleden? - zo tegenwerkte, toen wij het bedrijf van vrouw Bree baart wilden overnemen." Jacob keek de ander enigszins minachtend aan. „Ze krijgt er nu meer voor, meneer, dan jullie inder tijd boden. Wat was nu tweeduizend gulden!" „Daar kun je tegenwoordig bijna van rentenieren, jongeman. Maar van geldzaken heb jij geen verstand, anders hadden jullie indertijd wel eieren voor je geld gekozen. Over i geens hoef je mij niet te vertellen, hoeveel Oudendijk gaat betalen." Hij kneep een oog dicht. „Jullie komen het toch te weten, dus kan ik het je wel zeggen: Oudendijk vaart al lang Zondag 6 juni, 20.50 uur, Ned. I: Vrouwen die historie maakten... Dagmar Koller als Fanny Elssner. en een dominee die zich zorgen maakt over zijn voorraad sherry. De EO heeft twee programma's te bieden in de haar toegemeten zestig minuten. Allereerst de tv-film Wat is er aan de hand met Josh?, over een filosofie-student, die het moei lijk heeft met zichzelf. Vervolgens worden onder het motto Giro 300.300 EO-Melterdaad de resultaten be kend gemaakt van de in het afgelo pen seizoen gehouden Metterdaad- akties. NED. II: De VARA-avond begint met Terra Africa. In het derde deel van deze reeks over verdwijnende kuituren aandacht voor Folani van Rey Boeba. Heel andere kijkkost biedt Maarten van Rooyen in zijn rubriek Horen, zien en zwijgen. Hij laat de kijkers fragmenten zien van slapstickfilms met om. Charlie Chap lin. Het journaal wordt gevolgd door de eerste editie van de aktualiteiten - rubriek Achter het Nieuws. Daarna een nieuwe aflevering van de serie Beryls lot. Éen misdadigersbende, die een greep tracht tee krijgen op het plaatselijke bookmakerskantoor, heeft gedreigd het huis van Fred in brand te steken. Voor de liefhebbers hierna een half uur Spaanse folk lore. Het temperamentvolle Spaan se gezelschap Fiesta Gitana brengt een wervelende show van muziek, zang en dans. Drie nummers staan op het programma: Verdiales, Tan gos de Malaga en Rumba Zingara. Klokke tien begint de aflevering van Daar komen de schutters. Kapitein Mainwaring heeft besloten korpo raal Jones te helpen, wiens bank rekening in de rode cijfers staat. Na dit brok humor blijft alleen een pakket informatie over: Achter het nieuws met aktualiteiten en Den Haag Vandaag met parlementaire feiten. DONDERDAG 3 JUNI NED. I: 14.25 Schooltelevisie; 15.00 Het kleine huis op de prairie; 18.40 Kortweg; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Laurel Hardy; 19.25 Landgenoten; 19.40 Simplisties Verbond; 19.55 All in the family; 20.20 Bestemming Amerika; 21.00 Monty Python; 21.35 Journaal; 21.50 Wat is er aan de hand; 22.30 Giro 300.300 Metterdaad; 22.50 Journaal. NED. II: 1S.45 Ti-la-tovenaar 18.55 Nieuws; 19.05 Terra Africa; 19.30 Horen, zien en zwijgen20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Beryls lot; 21.35 Fiesta gitana; 22.00 Daar komen de schutters; 22.30 Achter het nieuws; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK voor ons en de „Dagaeraad" was een onzer boten, die we voornamelijk rond Amsterdam gebruikten, waar voor wij daar een nieuwe, grotere hebben gekocht. De overname van Breebaax-ts beurtdienst is eveneens geschied met onze toestemming. Wel. wat zeg je daarvan?" Het duizelde Jacob even. Maar hij begon langzamerhand te begrijpen, dat de packetvaart via een omweg alsnog het bedrijf van vrouw Bree- baart in handen had gekregen. Een wilde woede kwam in hem op. On getwijfeld had vrouw Bx-eebaart nu een stuk minder geld gekregen voor haar bedrijf. En als de „Geertje" verkocht kon wox-den, zou alles sa men bij lange na niet tweeduizend gulden zijn. Hij kon niet andex-s kon stateren, dan dal ze beiden het lid op de neus hadden gekregen. Maar hij beheex-ste zich met alle kracht. Uiterlijk volkomen rustig kwam hij overeind en zei tot de man, op hem neeikijkend: „Altijd vermoed, dat jullie van de packet een stel huf- ters zijn. Maar nu weet ik het ze ker." Dc ander was in het geheel niet beledigd. Of deed althans of het hem niet kon deren. Genoeglijk aan zijn sigaar trekkend en genietend vna de triomf, omdat hij uiteindelijk toch had gewonnen, vervolgde hij: „Die boot raken we ook nog wel een keer kwijt. Een paar honderd geeft men cr allicht nog wel voor. Des noods kopen wij dat ding voor dit bedrag en knappen hem op om hem aan een of ander museum over tc doen. En als jij je een beetje inbindt en begrijpt, dat ik het hier voor 't zeggen heb, kan ik je misschien wel aan een baan helpen op een van onze vrachtboten." Jacob kende ze. Boten vol vaten olie. tonnen boter en kisten vol le vensmiddelen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7