Nieuwe school te Oosterland vernoemd naar ds. J. Bogerman (van 1576-1637) JUBILERENDE LEIDSTER MEJ. A. KORSTEN IN NUTSKLEUTERSCHOOL HARTELIJK GEHULDIGD Brokje kerkgeschiedenis STREEKNIEUWS HANDSCHOENEN ZIER1KZKESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1 juni 1976 Nr. 21902 OOSTERLAND, 1-6. Nu het nieuwgebouwde Chr. Scholencomplex aan de Weelstraal alhier, dat reeds door de Chr. kleuterschool en Basisschool betrokken is en straks officieel geopend zal worden, de naam van „Ds. J. Bogerinansehool" heeft gekregen, lijkt het niet ongewenst aan de hand van verschillende bronnen een blik te werpen op het leven van deze beroemde figuur uit de Nederlandse kerkgeschiedenis, temeer omdat velen niet weten wie en wat deze ds. Johannes Boger- iuan is geweest. Geboren in het jaar 1576, in liet plaatsje Uplewert in Oost Friesland, waar zijn vader predikant was, keerde hy enige jaren oud zijnde met zijn ouders naar het geboorteland Friesland terug en ging het gezin in Bolsward wonen, waar de kleine Johannes zyn eerste lessen op school ontving van, naar het heet, bijzondere goede schoolmeesters. Reeds op 17-jarige leeftijd werd hij ingeschreven als student aan de des tijds befaamde Hogeschool te Frane- ker, waar hij op kosten van de Sta ten van Friesland theologie studeer de. Behalve aan de hogeschool te Franeker studeerde Bogerman nog aan verschillende andere universitei ten nl. te Heidelberg, Geneve, Ox ford en Cambridge. Door vele uitne mende professoren gevormd aan de ze beroemde hogescholen kon het niet anders of Bogerman genoot een zeer bijzondere opleiding, en mede gezien zijn bijzondere welsprekendheid is het niet te verwonderen dat hij spoe dig een beroep ontving naar Sneek, dat door hem aangenomen werd. Dit was in het jaar 1599. In het jaar 1602 verwisselde hij deze plaats met Enk huizen waar hij echter moeilijk kon aarden. Zyn geliefd Friesland trok hem sterk, en toen dan ook in 1604 de kerk van Leeuwarden een beroep op hem deed nam hij dit graag aan. In Frieslands hoofdstad wachtte hem echter veel strijd. Hij bond daar de strijd aan met o.m. Arminianen, die een leer. begon nen te verkondigen die in de ogen van Bogerman geen genade vinden kon en kloekmoedig bestreed hij de ze vurig. Als Calvinist in hart en nieren ondervond hij in Friesland een grote achting, en toen hij een benoeming kreeg aan de Hogeschool te Franeker, weigerden de Magi straat en ook de kerkeraad van Leeuwarden hem los te laten. Als geboren leider werd hij meerdere malen tot voorzitter van de particu liere Synode van Friesland gekozen. Contra Remonstrant Met volle overtuiging had hij de zijde van de Contra-Remonstranten gekozen en bestreed fel de door hem verderfelijke geachte leer der Re monstranten waarbij hij grote steun ontving van Graaf Willem Lodewijk, die evenals.hij, een onvervalste Con tra-Remonstrant was. Al met al was het daarom niet ver wonderlijk dat de Synode van Dord recht van 1618-1619 hem als haar voorzitter verkoos, een post, waar voor hij als geen ander,-geschikt was. Z1ERIKZEE - Vrijdagmiddag werh zoals gemeld het nieuwe klubgebouw van de vijftienjarige Watersport Vereniging „Zierikzee", riant geves tigd in de historische Zuidhaven poort officieel geopend door de echt genote van burgemeester Th. H. de Meester, mevr. J. M. J. de Meester ier Post. Foto: mevr. De Meester (l.) spreekt het bestuur van de jubilerende ver eniging toe in het nieuwe clubhuis Derde van rechts de burgemeester, links van hem de heer J. Molenaar, voorzitter van de WSV „Zierikzee". Met de rechtzinnige predikanten Plancius, Trigland, Gomaris en Lub- bertus is hij vermaard geworden op deze Synode. Hij was vriendelijk en toonde een bewonderenswaardige zelfbeheersing. Toen echter een aan tal gedaagde Remonstrantse predi kanten ter synode opstruktie voer de en hierbij een hoge toon aansloe gen, afgevende op de rechtzinnige leer, prikkelden zij in niet geringe mate de voorzitter. Zoals hij toen op rees in het midden van de Klove- niei'sdoelenzaal, onder een ademloze stilte, waren aller ogen op hem ge richt. Zijn ogen, streng richtend op de Remonstranten, de lange patriar chale baard over zijn borst golvend, was hij de ware indrukwekkende af spiegeling van hetgeen in het hart van het volk der Reformatie leefde, en dat de diepste roerselen der ziel bewoog. Luid en krachtig klonk Bo- germans stem tot de Remonstranten. Hij voelde zich geroepen de gedaag den met de geselslagen zijner harts tochtelijke welsprekendheid te strie men. Zijn rede nam toe in kracht en klem, en als een donder rolde ze door de gewelven. De godsgeleerde ds. Jac. Trigland. al is hij Boger- mans geestverwant, wordt ontroerd en ontzet. „Ik zal u laten gaan" zo eind'gde Bogeiman tot de Remon stranten, „met de getuigenis van één dor buitenlandse godsgeleeiclen zoals deze zich omtrent u heeft uitgespro ken: „Vertrekt, zoals gij gekomen zijl, gij zijl niet waard dal de syno de verder met u handele. Met leu gens zijt gij begonnen en met leu gens eindigt gij". En dan de handen afwerend uit strekkend, roept Bogerman met drei gende gebaren: „Men ontslaat u, gaat heen". De Remonstranten rijzen onmid dellijk van hun zetels op en verla ten de zaal. Diep onder de indruk van dit gebeuren wordt de vergade ring voortgezet. Ds. Bogerman was een groot vriend van Prins Maurits, die hij met raad en daad bijstond. De prins was een onvervalste Con tra-Remonstrant. Na afloop van de synode vertrok ds. Bogerman in 1619 weer naar Leeuwarden. De kerken van Utrecht, Amsterdam en Den Haag brachten beroepen op hem uit, waarvoor hij echter bedankte. In 1625 was hij aan het ziek - sterfbed van Prins Maurits en na diens over lijden kwam Bogerman naar Leiden om de vertaling van de bijbel ter hand te nemen, hetgeen hem tot 1636 geheel in beslag nam. Zodanig zelfs dat de benoeming tot hoogle raar aan Eranekers Hogeschool in 1633, pas in 1636 door hem wordt aanvaard. In deze tijd promoveerde hij nog tot doctor in de godsgeleerd heid. Op 11 september 1637 overleed Bogerman op 61-jarige leeftijd aan een nierziekte, waarvan hij reeds ve le jaren van te voren veel hinder on dervond. Oosterland Grote jubileum-muziekdag „Crescendo" In het kader van de feestelijkhe den rond U)et 75-jarig bestaan van de muziekvereniging „Crescendo" te Dreischor wordt door de jubilerende vereniging op zaterdag 19 juni aan staande te Dreischor een muziek- middag georganiseerd. Aan deze muziekmiddag is door alle muziekverenigingen van Schou- wen-Duiveland medewerking toege zegd. Dat wil zeggen dat de unieke gelegenheid zich gaat voordoen dat in Dreischor tien korpsen uit de re gio te beluisteren zullen zijn. De muziekmiddag gaat om half twee van start met een muzikale rondwandeling, vanaf het sportter rein. Om twee uur wordt een begin gemaakt met musiceren in de mo biele tent aan de Ring. Aan elk deel nemende muziekkorps is een con- certtijd van een half uur toegedacht. K.R.O.-televisieprogramma „Bij ons inZeeland" Op woensdag 9 juni neemt de KRO-televisie in „De Hofstede" te Burgh-Haamstede het amusements programma „Bij ons inZeeland" op. Het programma zal worden uit gezonden op zaterdagavond 12 juni aanstaande. Aan het programma werken mee: The Animal Crackers, Jan Verwey, Marie Cécile Moerdijk, Acordeola, Zjef Vanuytsel, het Westkapels da meskoor. Elongi, Patricia Paay, Mare Winter, Corry Konings en Barnaby uit Goes. Het programma wordt ge presenteerd door Pierre van Ostade. de muzikale leiding heeft Tonny Eijk. regie Nico Hiltrop. Advertentie NUTSSPAARBANK de ideale gezinsbank! Aankoop, verkoop en bewaarneming effecten ZONNEMAIRE I. M. v. d. Bijlstraat dag 2.00-3.00 uur. „Een uur natuur" uit Ouwerkerk Het tweede buitenprogramma van „Een uur natuur" wordt donderdag 3 juni rechtstreeks uitgezonden van uit het paviljoen „De vier bannen" in Ouwerkerk. In deze uitzending, te beluisteren vanaf 10.33 uur via Hil versum 1, staat de problematiek van de Oosterscbelde centraal, onder meer in een gesprek van eindredac teur Sitzo Dijkhuizen met mr. C. Pijl Hogevveg uit Reimex'swaal en de heer G. J. de Jager uit Anna Jacoba Pol der. Tevens stelt de redaktie zich voor te praten over wat er zich in het water van de Oostex'schelde be vindt. Een ander gespreksonder- werp is de confrontatie tussen ve- kx'eatie en natuur in het Gi'evelin- genbekken. De uitzending begint met een reportage over het ki'ekengebied van Ouwerkei'k. Zeeuwse Academie Dag Op vi-ijdag 4 juni aanstaande zal te Middelhui g de Zeeuwse Academie Dag van de Erasmus Universiteit Rottei'dam gehouden worden. De opening van de academische zitting L. A. Capelle zal worden verricht door de Com- missai'is der Koningin, dr. C. Boer- tien. ZIERIKZEE Filmvoorstellingen in de Concertzaal Vanaf donderdagavond 3 juni aanstaande wordt in de Zierikzeese Concertzaal tot na de Pinkstei'dagen een gevarieerd filmprogramma ver- toond. Donderdagavond wordt een speciale vooi'stelling gegeven van de bekende Bob Fosse-film „Lenny", met Dustin Hoffman en Valerie Per- rine. De film gaat over een arties tenechtpaar dat na vele jaren hard .werken de vernieling dreigt in te gaan aan drugs en verminderd suc ces. De man, conferencier Lenny, wil zoveel zijn als het „geweten" van Amei'ika, het kost hem z'n leven Vrijdag-, zaterdag- en zondag avond wordt in de Concertzaal ver toond de Nederlandse speelfilm Het jaar van de Kreeft, met onder an dere Willeke van Ammelrooy, Rut- ger Hauer en Piet Römei'. Deze film naar de roman van Hugo Claus gaat over een tamelijk korte, maar zeer bewogen liefde tussen een vx'ouw van een jaar of dertig en ongeveer evn oude man. Aan het eind van de film wordt het echter op dramati sche wijze duidelijk dat deze man en vx'ouw nooit mét elkaar, maar ook nooit zónder elkaar zullen kunnen leven. Op de avond van tweede Pinkster dag (maandag) en dinsdagavond de film „Mash". Het verhaal speelt zich af in een mobiel veldhospitaal, tij dens de Koreaanse oorlog. Ladder gestolen In de nacht van 29 op 30 mei werd in de Korte Nobelstraat van een ge parkeerd staande auto van de fix-ma W. een 3-delige uischuifbare, alumi nium ladder van ruim 6 m lengte ontvreemd. Koeien losgebroken Zoixdagmorgen zijn 30 a 40 koeien uitgebroken uit een weiland in de Boex'enweg. De koeien zijn eigendoiTi van P. de B. De dieren liepen in de Boex'enweg tussen de in aanbouw zijnde woningen in plan West. Met vijf mensen wei'den de koeien weer in het weiland en in de stallen ge dreven. Inbraken opgelost De onlangs gepleegde inbraken in de Winkel van Sinkel zijn opgelost. In eex'ste instantie werden op 20 mei vei'hooi'd K. I-I. en D. v. F. uit Zie rikzee, die beiden bekenden en op 29 mei legden ook A. v. d. W. en H. B. uit Ziex-ikzee een bekentenis af. „Zang en Kleur" Op vrijdag 4 juni wordt in het Huis van Nassau de ledenvergade- ï'ing gehouden van de Vogelvereni- ging „Zang en Kleur". Voor tijd: zie agenda. Korenavond Woensdag 2 juni a.s: wox'dl in de Christelijke Gerefox-meerde kerk te Ziex'ikzee een Korenavond gehou den. Aan dit progx-amma wordt mee gewerkt door het koor „Een Naam is onze Hope" te Nieuwex'kerk o.l.v. de heer Wessels, „Nu met Hope" te Bux-gh, dirigent de heer Hogenstein, onder leiding van de heer Mar v. d Veer tx-eden op het Chr. Ger. Koor „De Lofstem", het Jeugdkoor „Sja- loom" en het Kinderkoor „De Sjo- far" alle te Zierikzee, het „Kerk- koor" te Haamsteede o.l.v. dix'igente Mientje Bliek, het koor „Laus Deo" te Bruinisse o.l.v. de heer C. den Braber, het Ned. Herv. Kerkkoor te Renesse, dirigente Willeke Delhaas, het Ned. Hex-v. Kerkkoor te Bruinis se o.l.v. de heer v. d. Bex-g, het Gem. Koor V.Z.O.S. te Oosterland, dix'igent de heer Den Dekker, „Smalstads ge- mexxd koox-" te Bx-ouwershaven o.l.v. de heer Hogenstein en de Zierik- zeesche Oratox-iumvereniging, diri gent de heer J. M. Luijkenaar. De avond wordt geopend met Gezang 473 vers 1 2 en 3 door alle koren te zamen. Aanbesteding Waterschap In de lijst van inschi-ijvingen op de aanbesteding voor het verzwaren van de zeedijk tussen Bruinisse en Ouwerkerk, vermeld in ons blad van. vi'ijdag 28 mei jl„ is een foutje geslopen. De laatste drie inschi'ijvin- gen luidden als volgt: 18. Combina tie J. D. Janse B. V. te Middelbux-g en Gebr. Romers B.V. te Rozenburg f 6.123.000; 19. Wijnants Werkendam B.V. te Werkendam f 5.955.000; 20. Aannemingsbedx'ijf Oosterwijk B.V. te Rottex'dam f 5.944.000. Hoofdprijs nog niet afgehaald De Oranjevereniging te Zierikzee is nog steeds in het bezit van de hoofdpx-ijs van de vei'loting, gehou den op Koninginnedag. De hoofdpx-ijs is gevallen op lot nr. 351 en bestaat uit een gloed nieuwe fiets. De gelukkige bezitter van dit lotnummer kan de prijs af halen bij de Ned. Middenstandsbank te Ziex'ikzee. RENESSE „Lucfor et Emergo" nam deel aan concours Zaterdag 29 mei nam het fanfare- koi'ps Luctor et Emex-go uit Renesse deel aan een in Goes gehouden con- coux's van de Koninklijke Nedei'land- se Fedex'atie van muziekgezelschap- Z1ERIKZEE. Tussen Leverdijk en Kauskenswater, is een terreintje door de jeugd ge-opteerd voor hel crossen. Zo lang het duurt, is het hier een gerij en geros van jewelste, want dat is typisch voor het jeugdig oatspanningspatroon anno 1976. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) pen. Het korps kwam voor de eerste maal uit in de afdeling 1B (uitmun tendheid) en behaalde met 2611 punt een tweede px'ijs. Als verplicht werk werd gespeeld Roodkapje van G. de Roeck en als vx'ij werk Music to Relax van W. Hauvast De koi'psen werden beoordeeld door de hei'en P. Stalmeiex-, P. van Mever en H. van Lijnschooten. KERKWERVE Vandalisme Wederom zijn enkele x'uitjes in de glas-in-lood ramen van de Ned. Her- voi'mde Kerk alhier gesneuveld. Dit gebeurde door baldadige kinderen die blijkbaar van verveling niet wis ten wat ze anders moesten doen. Ten eerste is het heel moeilijk om er nieuwe ruitjes in te zetten en vervol gens zijn ze erg duur. Het is betreu- renswaax'dig dat kinderen hierin hun vertier zoeken. OOSTERLAND „Sonnevanck" en „Zonnegloren" De huis-aan-huiskollekte, die hier ter plaatse wex-d gehouden ten bate van de samenwerkende Sanatoria „Sonnevanck" te Hax-dex-wijk. en „Zonneglox-en" te Soest, door de jon gedames: Ina van den Berge. Lies- beth Bolkenbaas, Janny Boogert. Jaxiet Dalebout, Christina van der Hulle, Janet Ista, Rianne Kwaak. Jannie de Later, Mieneke van dei- Maas en Tonnie en Lia Stouten onder leiding van mevr. M. van der Maas van 't Hoff. bracht op de mooie som van f 475,50. Namens de sanatoria zeer veel dank aan de milde gevei's en geefstei's en niet minder aan de leiding en de jongedames-kolleklan ten. Chr. Schoolvereniging Op dondei'dag 3 juni a.s. hoopt de Chi'. Schoolvereniging op Reforma torische gi'ondslag alhier een leden vergadering te houden in de gemeen schapsruimte van de ds. J. Boger- manschool aan dc Weelstraat alhier, onder leiding van de voorzitter, de heer J. van dc Zande. Als hoofd agendapunt woi'dt vermeld vaststel ling van de verandei'ende statuten. ZIEIIIKZEE, 1-6. Heden (dinsdagmorgen omstreek* lien uur vond in de Nulskleuterschool oj> feestelijke wijze de herdenking plaats van het feit dat de leidster ine'. A. E. Korsten precies op deze dag twintig jaar aan de school verhonden is. De dag begon al vroeg niet een gezellig programmaatje dat werd aangericht onder leiding van dc hoofdlcidstcr mevrouw Spcelman- Nooijen, waarbij de kleuters zich bij zonder enthousiast betoonden. In één van dc lokalen kwamen hierna vertegenwoordigsters van de oudercommissic en het bestuur bij een om mcj. Korsten hartelijk te huldigen voor haar zorg gedurende twintig jaar aan de kinderen be steed. De voorzitter van het bestuur, dc heer H. van Dijke. bedankte dc leidster hiervoor hartelijk namens hel bestuur. Hij vond het een groot pluspunt voor de school dal mcj. Korsten haar leidsterstaak altijd lachend en met plezier verricht. Als blijk van waardering bood de voor zitter de jubilerende leidster een ge schenk onder couvert aan. Mevrouw Speelman herinnerde er aan dat zij liet laatste van de twin tig jaar van mcj. Korsten mee heeft helpen volmaken. Zij bood haar een bijdrage aan voor dc vakantie. Dc oud-hoofdlcidster mevrouw Brouwer-Steur gaf een overzicht van het wel en wee van de school gedu rende de afgelopen twintig jaar. waarvan zij er ruim negentien met mej. Korslen heeft samengewerkt. mitieve middelen de kinderen niets tekort werd gedaan. „Wc hadden een open school en we waren geen her- senpeuteraai's", aldus mevrouw Brouwer die verder herinnerde aan goede kontakten met de oudei's. Wat dc toekomst betreft wees dc oud-hoofdlcidstcr op dc naar baar mening zwakke basis van dc Nuts- klcuterschool die „niets heeft om te genaan te leunen", mede omdat niet gerekend kan ivow'cii op dc steun van een basisschool. Tn dit verband vond f'»' «vid-h«v>rd- leidster hol verheugend dat een lou ter pro-deo werkend bestuur alles doet om dc school 1e behouden. Mo- voiiw Brouwer bood mej. Korsten als geschenk een antiek Koningin TPv> ma -le«' el tie aan. Namens de ou dercommissie werden bloemen aan geboden door mevrouw H. C. v. d. Werf-K lommen werf. Dc kleuters verrasten de jubilarcs- sc vanmorgen met een leuke tuin stoel. Wel en wee Zij herinnerde aan dc ..geboorte" van de Nutsklcuterschool in decem ber van het jaar 1955; mej. Korsten kwam op 1 juni 1956 in dienst en heeft dus vrijwel dc «gehele bestaans- periodc van de school tot heden dagelijks van zeer nabij meege maakt. De eerste jaren waren vooral wat de leermiddelen betreft primi tief. „Wij kregen de pin op de neus om zuinig te zijn en dat zijn we ei genlijk altijd gebleven", aldus me vrouw Brouwer. Zij was ervan over tuigd dat al morst er vooral in die beginjaren worden gewerkt inel pri- Adverlentte ry°* .TLgftWfcty Lederen handschoenen -•* in alle modekleuren I DAM 9 ifngkf» uot*waftcn| ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3